ריצה נכונה וללא פציעות

ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ריצה נכונה וללא פציעות היא לא עניין מסובך. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה. ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. כאן במאמר הזה "ריצה נכונה וללא פציעות" נפרט את הכללים הבסיסיים של ריצה נכונה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למזלנו הרב פעילות גופנית הופכת להיות פופולרית יותר ויותר ובעיקר נכונים הדברים לגבי ריצה. השתתפות במרוץ המוני חושפת לכמות עצומה של רצים ולמגוון רחב של סגנונות ריצה. הסגנונות הללו נגזרים מההרגלים של כל רץ, ממבנה גופו, מסוג הנעליים ועוד. בחלק גדול מהמקרים אני מזהה ליקויים קלים בסגנון הריצה. יש שסגנון הריצה הוא לקוי כל כך שאין לי ספק שמדובר בספורטאי חובב שרק התחיל לרוץ. במקרים אלו אני סבור שאין סיכוי שימשיך לרוץ כך לאורך זמן מבלי להיפגע. לעיתים אני טועה והאנשים עם סגנון הריצה הבלתי אפשרי ממשיכים לרוץ שנים מבלי להיפצע. מפלאי הגוף האנושי….

  ריצה נכונה וללא פציעות – רקע

  לאופן שבו אנו רצים יש השפעה ניכרת על העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים שנושאים בעומסים ובזעזועים. הקפדה על אופן הריצה יכול לעשות הבדל אדיר בכמות העומסים הללו ולצמצם את הסיכון לפציעות. הסיכון לפציעות פוחת עוד יותר כאשר לשינוי סגנון הריצה מצטרפת גם הקפדה על עקרונות האימון הגופני הכוללים בין היתר:

  • חימום לפני הריצה
  • עלייה הדרגתית ברמת העומסים
  • הקפדה על זמני התאוששות ועוד

  ריצה נכונה וסגנון ריצה תקין עוזרים לנו לשמור על אנרגיה ולרוץ מהר יותר מבלי להיפצע. רכיבים מרכזיים ביכולת לשפר ולשמור על סגנון הריצה תקין כוללים:

  כך למשל אחת ההמלצות שלנו בהקשר של שינוי סגנון ריצה כוללת המלצה לרוץ תוך הקפדה על גוף ארוך ומשוך כאשר שרירי הבטן ושרירי הישבנים מכווצים קלות. קשה להקפיד על כך כאשר שרירי הליבה שלכם אינם חזקים מספיק. אנו מפרטים כאן במאמר הנוכחי "ריצה נכונה וללא פציעות" מספר כללים שיעזרו לכם לשפר את סגנון הריצה ולהימנע מפציעות.

  פציעות ריצה

  פציעות ספורט בכלל ובכלל זה פציעות ריצה מהווים בעיה מחריפה והולכת בעולם המערבי בעיקר. התופעה אינה פוסחת גם על ילדים ובני נוער. פציעות ריצה בקרב הצעירים בארצות הברית מצויות במגמת עלייה. על פי נתונים סטטיסטיים שנאספו בין השנים 1994 – 2007 התברר שמספר הפציעות מריצה בקרב הנוער האמריקאי בגילאים 6 – 18 עלה ב34%. רוב הפציעות היו:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • נקיעות ומתיחות של שרירים ופרקים בגפיים התחתונות
   • כשליש מהפציעות התרחשו בגלל נפילה
   • כמחצית מהפציעות קרו בבית הספר

   החוקרים ממליצים ללמד את בני הנוער לרוץ ריצה נכונה כדי למנוע פציעות. נתונים אלו צוינו במסגרת מחקר שנערך בארצות הברית ופורסם בפברואר 2011 (Journal of Clinical Pediatrics). האתר הזה עוסק רבות במניעת פציעות ספורט. במאמר זה ננסה לצמצם את אותו פלח פציעות ריצה המתרחשות בגין סגנון ריצה לקוי. אך ראשית למה בכלל כדאי לרוץ?

   היתרונות הבריאותיים של ריצה

   ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע
   ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע

   אחד היתרונות הענקיים של ריצה נמצא בזמינות שלה. ריצה תמיד זמינה. אין צורך בציוד מיוחד, אין צורך באנשים נוספים, כמעט כל מזג אוויר וכל תנאי השטח מתאימים לריצה. אך יתרונה הגדול ביותר של ריצה נכונה הוא הרווח הבריאותי העצום שהיא מביאה לרוב העוסקים בה. אם אין לכם בעיות מבניות או בעיות ביו מכניות, אם סגנון הריצה שלכם נכון, אם אתם נועלים נעלים מתאימות ואם אתם מעלים את סרגל המאמצים והעומסים של הריצה באופן הדרגתי הסיכוי שלכם להיפצע נמוך מאוד והריצה צפויה לעשות לכם טוב.

   העומסים שיוצרת הריצה:

   • משביחים את הרקמות השונות במפרקים
   • משפרים את תפקוד הלב והריאות
   • מחזקים את השרירים ועוד
   • מפחיתים משקל. ריצה מזרזת את התהליך המטבולי ושורפת קלוריות באופן יעיל ומהיר יותר מרוב ענפי הספורט האחרים.
   • מעודדת את השמירה על צפיפות העצם
   • ברמה המנטלית ריצה משפרת את מצב הרוח, מחשלת את העוסקים בה ומחנכת להתמדה.

   ריצה נכונה – כללים:

   1) הדרגתיות

   הקפידו להציב רף הישגים סביר ולעלות אותו באופן הדרגתי. רוב הפציעות מריצה מתרחשות בגלל ריצה מהירה מידי או ארוכה מידי בפרק זמן קצר מידי. הישארו בכל מדרגת מאמץ עד לשלב שבו הגוף מסתגל.

   2) נעלים מתאימות

   הקפידו על נעילה של נעליי ריצה מתאימות אישית עבור כף הרגל שלכם. קשת גבוהה, קשת נמוכה, קשת שטוחה, דפורמציות למיניהן, הכל צריך להיכנס לנעל ובאופן נוח. על תיצמדו למותג כזה או אחר. בחנו מספר זוגות נעליים לכו עימם וודאו שאינם קטנים או גדולים מידי וקחו בחשבון שכף הרגל שלכם תתנפח במאמץ ולכן קחו נעל מעט יותר גדולה. אל תיצמדו לתפיסות מיושנות שממליצות על ריצה עם נעליים "משוכללות" עם ריבוי בולמים, קפיצים וטכנולוגיות נוספות. בשנים האחרונות אני רך עם נעליים מינימליות, נוחת על כרית כף הרגל ועקומת הפציעות שלי ירדה פלאים. סוליה רכה, מינימלית מעודדת תגובה דינמית מכף הרגל בעוד שסוליה עבה מנטרלת את יכולת הבלימה של כף הרגל. יחד עם זאת זכרו שהמעבר מסוג נעליים אחד לשני מחייב זמן הסתגלות אחרת תפצעו.

   3) תוואי שטח ומסלולים מומלצים

   ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע
   ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע

   ישנם מספר רב של משטחים עליהם אנו יכולים לרוץ. ועוד נתון החשוב הגוף שלנו יודע להתאים את עצמו לריצה על כל סוגי המשטחים. כל מה שנדרש לשם כך הוא זמן, הדרגתיות. הקפידו לרוץ, לפחות בתחילת הדרך שלכם כרצים על שבילי עפר, כורכר או דשא. בהמשך אם אתם חייבים עברו לריצה על כביש או מדרכה אך כאמור, הקפידו לעשות זאת באופן הדרגתי. בריצה על שבילי עפר היזהרו לא לנקוע את הקרסול, בריצה על הליכון לא להתפתות לריצה מהירה מידי.

   4) שנו וגוונו

   הקפידו לשנות את מסלולי הריצה ואת התוואי שלהם. המטרה היא לחשוף את הגוף לעומסים מגוונים ולו במעט וכן למנוע שעמום. יחד עם זאת זכרו שכל שינוי משמעותי מחייב לחזור ולפעול באופן הדרגתי.

   5) תזונה ומים

   ארוחה כבדה לפני פעילות תקשה עליכם ואולי תמנע את הריצה. ניתן לאכול מזון פחמימתי עד שלוש שעות לפני הריצה. מיד לפני הריצה מומלץ לשתות מים ו/או קפה.

   6) רוץ עם גוף ארוך

   אל תניח לגופך או לחלק כלשהו מגופך (למשל: צוואר) לקרוס פנימה או לכפוף במהלך הריצה. במידה וקיימת בך נטייה כזאת יתכן ושרירי הליבה שלך חלשים. שווה להשקיע בחיזוק שרירי הליבה וליעל בכך את הריצה שלך.

   7) רוץ עם גוף רפוי

   כיווץ שרירי מיותר פוגע ביעילות הריצה. הרפה את שרירי הכתפיים, ידיים ואצבעות. אל תאגרף את ידיך. וודא ששרירי הצוואר, הפנים והלסתות נינוחים. אל תהדק לסתות.

   8) נשום עמוק וקצוב

   נסה להגיע לקצב נשימה אחיד ונוח. נשום עמוק. נשום באופן שבו אתה חש את שריר הסרעפת ופחות את שרירי החזה.

   9) הקפיד לנחות נכון

   ריצה נכונה מחייבת נחיתה נכונה. בעת המגע עם הקרקע נחת על החלק הקדמי או אמצעי של כף הרגל ומשוך אותה לאחור. אל תנחת על העקב (גורם לפציעות) ואל תנחת על אצבעות כף הרגל אלא אם כן אתה רץ ריצה קצרה ומהירה (ספרינט).

   10) רוץ רך, צעדים קצרים, ברכיים כפופות קמעה

   נסה לרוץ באופן שבו אתה לא שומע את צעדיך זה ימנע פציעות וישפר את יעילות הריצה. סביר שתמצא את עצמך רץ עם ברכיים כפופות קמעה, צעדים קצרים, נוחת על החלק הקדמי יותר של כף הרגל ולא על העקבים.

   11) רוץ באופן סימטרי

   בדוק את עצמך בעת ריצה על מכשיר ההליכון:

   • אתה משתמש בגופך באופן סימטרי במהלך הריצה?
   • האם הידיים שלכם כפופות במידה שווה?
   • הידיים שלכם נעות באופן שווה?
   • הרגליים נוחתות באופן שווה?

   נסו לשפר את הסימטריות של הריצה באמצעות מודעות, תרגילי כוח וגמישות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם