כאבים בברך גורמים

כאבים בברך גורמים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בברך – גורמים אפשריים כוללים פציעה טראומטית ושימוש יתר. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק הברך מהווים בעיה שכיחה ביותר שעלולה להתפתח עקב מחלה, נפילה, לאחר ריצה או סתם לאחר שטיפסתם על מדרגות. לרוב הם תוצר של עומס ותהליך ניווני שגורמים לנזק מצטבר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הברך הוא מפרק המורכב ביותר ועל כן גם פגיע מאוד. מבחינה גרמית המפרק מורכב מעצמות הירך ושוקה, וכולל בתוכו גם את המפרק שבין עצם הירך ופיקת הברך. שתי כריות סחוסיות הקרויות מיניסקוס מפרידות בין עצמות הירך והשוקה. תפקיד המיניסקוס למנוע חיכוך, לספוג זעזועים ולתרום ליציבות המפרק. המפרק מחוזק על ידי רצועות ומונע על ידי גידים ושרירים. לעתים קרובות מידי עומסי היתר המוטלים על המפרק חורגים מיכולת הספיגה שלו והתוצאה היא פציעה, דלקת ותסמינים. כאבים בברכיים הם הכאבים השכיחים ביותר במערכות שריר ושלד כשרק כאבי גב תחתון שכיחים יותר. אבחון מדויק של כאבי ברכיים מהווה שלב חשוב בדרך לטיפול יעיל בכאבים הללו.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בברך גורמים – רקע

  כאבים בברכיים מתפתחים כאשר אחת מהרקמות בברך נפגעת כולל העצמות המרכיבות את הברך, הסחוסים, הרצועות, הגידים, השרירים, או רקמת הבורסה שנצבטה או נלחצה או כאשר רקמה אחרת בעלת יכולת להשליך כאב לברך נפגעת. מפרק הברך מהווה ציר חשוב ומרכזי בחיינו. באמצעות מפרק זה אנו מוציאים לפועל את רצוננו ללכת, לרוץ, לנוע, להתכופף, לשחק כדורגל ולרקוד. המרכזיות הזאת גורמת לעומסים העצומים המוטלים עליו ולגרום לו להתבלות מהר יותר מכמעט כול מפרק אחר בגוף.

  בלאי זה של המפרקים משמעותו דלקת פרקים ניוונית. דלקת מפרקים ניוונית בברכיים עלולה לכלול בין היתר שחיקת סחוסים, קרעים ניווניים במיניסקוס ועוד. חלקים נכבדים מאוכלוסיית העולם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים כאשר הגיל מהווה גורם סיכון לכך. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון. על פי נתונים שפרסם משרד הבריאות האמריקאי מתברר שעד גיל 85 קרוב למחצית מהציבור בארצות הברית צפוי לפתח דלקת פרקים ניוונית לפחות בברך אחת.

  אנטומיה בסיסית של הברך

  כאבים בברך גורמים
  כאבים בברך גורמים

  הברך הוא המפרק הגדול בגופנו. הוא כולל למעשה שני מפרקים הפועלים יחדיו: מפרק ירך-שוק (Tibiofemoral joint) בין עצם הירך (Femur) לעצם השוק (Tibia) ומפרק ירך פיקה (Patellofemoral joint) בין פיקת הברך (Patella) לבין חריץ המצוי בעצם הירך . בתוך המפרק ממוקם זוג כריות סחוסיות  הקרויות מיניסקוס (Meniscus) שלהן צורת סהר ותפקידן בין היתר לבלום זעזועים. על ציר הזמן העומסים והבלאי נוטים לשחוק ולקרוע את המיניסקוס. בחלק הפריפרי נהנה המיניסקוס מאספקת דם טובה מה שמאפשר לקרע בחלק הזה להחלים טוב יותר. סחוס מכסה את קצות עצמות המפרק בנקודות המפגש שלהן ותפקידו לאפשר תנועה חלקה. שקי אמתחת (Bursa) ממוקמים באזורים עתירי חיכוך בברך ותפקידן לרפד, לשכך ולהגן על הברך מכוחות חיצוניים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מעטפת המפרק והרצועות

   רקמה סיבית עבה הקרויה מעטפת המפרק (Capsule) מייצבת ומגנה על המפרק. ממברנה סינוביאלית (Synovial membrane) הממוקמת בתוך המעטפת הזאת מפרישה חומרי סיכה המסוככים את חלקי המפרק. עוד נציין את שכבת השומן הממוקמת מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad) שתפקידה להפריד בין הרקמות. יציבות הברך תלויים בין היתר ברצועות שלו הכוללות את:

   • הרצועה הצולבת הקדמית (ACL)
   • הצולבת האחורית (PCL)
   • העקיפה התיכונה (MCL)
   • העקיפה הצדדית (LCL)
   • החבק המלוכסנת (Oblique popliteal)
   • בית הברך הקשתית (Arcuate popliteal)
   • רצועת הפיקה
   • הרצועות הרטינקולריות (Retinaculum) חיצונית ופנימית. .

   שרירי הברך

   הברך יכולה להתכופף בזכות שרירי מיתר הברך (Hamstring) הכוללים את שריר הירך הדו-ראשי (Biceps femoris), את השריר החצי קרומי (Semimembranosus) ואת השריר החצי גידי (Semitendinosus). גם שריר התאומים (Gastrocnemius) תורם לכפיפת הברך. הברך יכולה להתיישר בזכות השריר הארבע ראשי (Quadriceps). השרירים שמקנים לברך את היכולת לבצע תנועה סיבובית פנימה כוללים את שריר בית הברך (Popliteus), את השריר החצי קרומי, את השריר החצי גידי ואת חלק מהשרירים המקרבים של הירך. שריר בית הברך מסייע גם בפתיחת הנעילה של הברך. שריר הירך הדו-ראשי מבצע את הרוטציה החיצונית.

   עצבים וכלי דם

   סיבי עצב היוצאים ממקלעת העצה (Sacral plexus) יורדים מטה לאורך הרגל ומאפשרים שליטה מוטורית ואת מגוון התחושות כולל כאבים בברכיים, מגע, לחץ, טמפרטורה ותחושת מיקום. בין סיבי העצב נמיין את הענף של העצב הסותם (Obturator), את עצב הירך (Femoral) ואת עצב השת (Sciatic). אספקת הדם לברך מגיעה מעורק בית הברך (Popliteal) ועורק הירך (Femoral). הוורידים המקבילים אוספים את הדם ומובילים אותו אל הלב.

   מה עלול להיפגע בברך?

   כול אחת מהרקמות המרכיבות ומפעילות את המפרק הזה עלולה להינזק ולגרום להופעת סימנים ותסמינים. הברך הוא מבנה אנטומי מורכב הנתון במהלך שגרת חיינו, לעומסים חוזרניים רבים או לחבלות ועל כן חשוף לפגיעות. אורח החיים המודרני המעודד מחד אורח חיים יושבני ומנוון ומאידך גורם לאנשים לפצות על ידי פעילות גופנית מוגזמת שעלולה לגרום למגוון פגיעות ברכיים כולל פגיעה בגידים, שרירים, מיניסקוסים, ברצועות ובסחוסים. גם שינויים ניווניים ותפקודים של ברכיים חושפים אותן לפגיעות אפילו ממאמצים מינוריים. כך למשל עלייה במדרגות עלולה לגרום לשחיקת סחוס שעבר הליכי ניוון בקלות רבה. מחקר שפורסם בירחון ארטריטיס וראומטיזם ב 01/2009 נמצא שחוזקו של השריר הארבע ראשי מהווה גורם חשוב בין היתר במניעת שחיקת הסחוס התת פיקתי.

   סימנים ותסמינים אפשריים

   סוג הסימנים והתסמינים שיופיעו בעקבות פגיעה בברך וחומרתם תלויים בסוג הרקמה שניזוקה, בחומרת הנזק ובמיקום הנזק. הכאבים בברך יכולים להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי, להיות חריפים ומשתקים או קלים, חודרניים או שטחיים פועמים או מתמשכים. מלבד כאבים בברכיים אנו עלולים לסבול ממגוון נוסף של סימנים ותסמינים כולל מגבלות תנועה חלקיות או מלאות לעתים עד כדי מצב של נעילת הברך, נפיחות ורעשים בעת הנעתו.

   במידה והגורם לכאבים בברך הוא נזק עצבי נחוש ונזהה סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות חלקים מהרגל, חולשה של חלקים מהרגל, פגיעה בהחזר הגידי ועוד. חולשה של השרירים ברגל סביב הברך הפגועה עלולה להיווצר בגלל פגיעה עצבית או בגלל חוסר שימוש בברך הנובע לרוב מניסיון להימנע מכאבים. סימנים ותסמינים מסוימים מהווים דגלים אדומים ומחייבים הפנייה מידית לחדר מיון. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים חריפים בברך המלווים בחום, אדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת. אלה עלולים להעיד על דלקת זיהומית.

   כאבים בברך גורמים אפשריים:

   אורח החיים המודרני המתאפיין בישיבה אין סופית וחוסר בפעילות גופנית לא דיכא את היכולת המופלאה של גופנו לספוג עומסים, להחלים מהנזקים מינוריים שנגרמים ולהמשיך לתפקד כרגיל. אך מתברר שגם ליכולת הזאת יש גבול שאותו אנו נוטים לעבור. עומסי יתר על רקע חבלה או עקב ביצוע מטלות חוזרניות או בגלל שהייה במנחים מקובעים גורמים לעתים קרובות לנזקים שהגוף לא יכול לספוג  לעמוד בהם.

   הגורמים המרכזיים להתפתחות כאבים בברכיים כוללים:

   ניוון

   הליכי ניוון של הרקמות הרכות ובכלל זה של השרירים הפועלים ומניעים את הברך ושל רכיבי המפרק עצמו בין עם בגלל חוסר עשייה גופנית או בגלל גיל עומדים בבסיס חלק ניכר מהפגיעות וההתפתחות כאבים בברכיים.

   נזקי חבלה

   תאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט עלולים לגרום להתפתחות נזקים טראומטיים בברך. נזקי חבלה בברך עלולים לכלול מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות ובכללן מיניסקוסים, רצועות, גידים ושרירים או בגלל שבר באחת מהעצמות או בבגלל נקיעה או פריקה של מפרק הברך או פיקת הברך. כל נזק טראומטי מהסוג הזה יגרום לדלקת, לכאב בברך ולמגבלה ביכולת התנועה. נזק טראומתי לעצבים פריפריים בברך עלול ולגרום לחסרים נוירולוגיים. נזק טראומטי לכלי דם בברך עלול לגרום לדימום, נפיחות, כאב ואף לנמק.

   עומסי יתר

   כאבים בברך גורמים
   כאבים בברך גורמים

   הברכיים חשופות לעומסי יתר בעיקר בגלל ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. עומסים אלו גורמים לבלאי ולנזקים מצטברים ברקמות הברך השונות.

   מחלות והפרעות בריאותיות

   בדומה למפרקים אחרים גם מפרק הברך חשוף להתפתחות כאבים בברכיים בגלל מחלות. בין המחלות נמנה דלקות פרקים בעיקר דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים פסוריאטית, שיגדון (גאוט), גידול סרטני ועוד. הסיבה העיקרית לשכיחות מוגברת של דלקת פרקים ניוונית בברך היא היות המפרק הזה חשוף לעומסי יתר חריגים. המעבר של האדם להליכה על שתיים הגדילו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה, על מפרקי הגפה התחתונה ובפרט על הברכיים.

   הקרנת כאב מפגיעה מרוחקת

   פציעה בגב התחתון  עלולים לגרום בין היתר להקרנות כאב אל הברך. תסמונות כאב שכיחות בגב התחתון שעלולות לגרום להשלכת כאב לברך כוללות דלקת פרקי השטחה שבין חוליות עמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל, היצרות תעלה השדרה, דלקת בשורש עצב מותני על רקע נזק לדיסק בין חולייתי מותני ועוד. דיסק בין חולייתי מותני או גורם אחר שמייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב השת (העצב הסיאטי) עלול לגורם לדלקת (סיאטיקה) ולכאב שעלול להיות מושלך לברך. עוד צפויים בגלל סיאטיקה גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.