כאבים בלסת אבחון
כאבים בלסת אבחון

כאבים בלסת אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת – אבחון נדרש כעת כדי לדעת מה ניזוק ומה ניתן וצריך לעשות. במהלך האבחון נזהה את הגורם לסימנים ולתסמינים ונאמוד את חומרת הנזקים. בתהליך האבחון של כאבים במפרק הלסת חשוב להתייחס לאנטומיה והביומכניקה של הפרק הזה ובעיקר לשרירים, למיניסקוס, לסחוסים ועוד. תהליך אבחוני שמתבסס על האנטומיה של מפרק הלסת עשוי להועיל בזיהוי הפתולוגיות שהתפתחו במפרק ואינה מאפשרת להתעלם מנזק אפשרי לרקמה עלומה.

היות וכאבים במפרק הלסת יכולים גם להיות מוקרנים מרקמות מרוחקות יש צורך להעריך האם רקמה בעלת יכולת הקרנה כזאת אכן נפגעה. כך למשל כאבים שמקורם דלקת באוזניים, כאבים שמקורם בשיניים או כאבים שמקורם בפנים עלולים גם להשליך כאב אל מפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בלסת אבחון – רקע

תסמונת מפרק הלסת נגרמת על רקע של מגוון רחב של “הפרעות במפרק הלסת” (Temporomandibular Disorders). הפרעות במפרק הלסת הן למעשה תסמונות כאבים בלסת עם או בלי פגיעה תפקודית במפרק הלסת הנגרמות בגלל נזקים במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות הפועלות סביבם. וועדת המומחים שהתכנסה לאחרונה המליצה לחלק את ההפרעות השונות במפרק הלסת ו/או ברקמות הרכות סביבו למספר קבוצות ותתי קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder):

 • ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה שרירית (Myofascial Pain),
 • ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders)
 • תת פריקה או פריקה של מפרק הלסת  (Subluxation / luxation)
 • ליקוי במפרק הלסת עקב דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia).

אבחון של גורם הנזק במפרק הלסת ו/או ברקמות סביבו הוא קריטי להענקת טיפול יעיל וממוקד.

כאבים בלסת אבחון – ההליך האבחוני

התהליך האבחוני לזיהוי מקור הסימנים והתסמינים במפרק הלסת יתחיל עם לקיחה של ההיסטוריה הרפואית יעבור לבדיקת הגופנית ובמידת הצורך יעשה שימוש בבדיקות מתקדמות כולל דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

אבחון של תסמונת מפרק הלסת יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית של הבעיה. הרבה פעמים הבנה ברורה של מה קרה ואיך קרה יתנו לנו רמז לגבי מה נפגע. בהיסטוריה הרפואית של מפרק הלסת נלמד על הרקע הבריאותי של החולה. מחלות קודמות בעלות השלכות אפשריות על מפרק הלסת, פציעות קודמות של המפרק, שימוש בתרופות, רקע בריאותי פיזי ונפשי אישי ומשפחתי, אשפוזים או טיפולים רפואיים קודמים.

נלמד פרטים על התפתחות הכאבים במפרק הלסת. מהי התלונה? מתי ואיך החלו הסימפטומים במפרק הלסת? מהם הסימפטומים? האם קיימות מגבלות? מהן המגבלות? במידה והחולה סובל מכאבים ננסה להבין מהו מיקום הכאב המדויק, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו. האם מלבד כאבים בלסת ישנם סימפטומים נוספים? האם אתם חורקים שיניים? האם אתם מהדקים לסתות? האם אתם מצויים במתח מוגבר בתקופה האחרונה?

בדיקה גופנית

עם תום התשאול נערוך בדיקה גופנית מקיפה של מפרק הלסת. הבדיקה תחל בתצפית ובבחינה של מראה הראש, הצוואר, הפנים והלסתות: נבדוק סימטריה במבנה הלסתות, דפורמציות מבניות, נפיחות ושינוי גוון של אזור הפנים והמפרק. נמשיך עם מישוש (Palpation) מפרק הלסת והרקמות הרכות הסובבות אותו תוך שאנחנו מחפשים נפיחות, רגישות למגע, שינוי טמפרטורה, עווית שרירית, פעימות וכיוצא בזה (האם יש נקודות הדק או עווית שרירית בשרירי הלעיסה?). נמשיך בבחינת התפקוד הדינמי של המפרק והשרירים.

נערוך בדיקות טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים (האם יש פחות מידי או יותר מידי תנועה במפרק? האם יש סטייה של המפרק לאחד הצדדים? האם יש רעש בעת פתיחה וסגירת הפה?). נפעיל לחץ חיצוני על המפרק ונאמוד את מידת החופש שלו. נכניס את הזרת לתוך האוזן ונפעיל לחץ קל קדימה. נבקש מהחולה לפתוח ולסגור את הפה (האם זה כואב? האם זה מרעיש?).  במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאבים שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה.

בדיקות מתקדמות

במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה (צילום רנטגן של הלסתות, MRI לזיהוי פגיעה ברקמות רכות ועוד) ובדיקות מעבדה (דלקות זיהומיות, דלקות פרקים ועוד).

דגלים אדומים וצהובים

דגל אדום דגל צהוב
דגל אדום דגל צהוב

מחובתו של כול קלינאי לחפש במהלך התשאול והבדיקה הגופנית נוכחות של דגלים אדומים או במילים אחרות סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהתלונה על כאבים בלסת החלה בגלל פתולוגיה רצינית המחייבת בירור יסודי יותר. פתולוגיה רצינית מוגדרת טראומה קשה, גידולים ממאירים, דלקות זיהומיות וחסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים.

סימנים ותסמינים אלו כוללים: דימום קשה, חוסר יציבות, אובדן של חוש הריח, טראומה הגורמת לדפורמציה משמעותית, מראה של פנים ארוכות, תנועות עיניים לא סדירות וחוסר יכולת למקד את הראייה, מנשך שהשתנה בעקבות טראומה, חום המתלווה לכאבי המפרק, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד.

לדיכאון ודכדוך נפשי יכולת מובהקת להשפיע על קצב ההחלמה של המטופל. סימנים המצביעים על כך שהחולה שלנו דיכאוני או נתון ללחצים כבדים מהווים דגל צהוב. הדגלים האדומים והדגלים הצהובים נועדו במקור לשימוש באבחון כאבי גב תחתון אבל יכולים להיות ישימים באופן נרחב.

אבחנה מבדלת

כאבים בלסת אבחון
כאבים בלסת אבחון

תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח עקב נזקים למפרק עצמו ולרקמות התומכות סביבו. נזקים מסוג זה עלולים להתפתח בעקבות טראומה, בלאי, תפקוד ביו-מכני לא תקין (בגלל מחלה, חבלה, מנשך לא תקין או מבנה מולד לא תקין), ליקויים מבניים, דלקות פרקים, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. סימנים ותסמינים דומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת יכולים להתפתח גם בגלל נזקים ומחלות של רקמות שאינן שייכות למפרק הלסת. אלו עלולים להטעות אותנו בכול הנוגע לאבחון תסמונת מפרק הלסת. בין הגורמים הללו נמנה:

– דלקת עורק הרקה

דלקת של כלי הדם העורקיים (Temporal arteritis) באזור הרקות פוגעת במבוגרים מעל גיל 50 וגורמת לכאבי ראש חריפים, כאבי שרירים בצוואר ובשכמות, עייפות, חום, כאבים בעת לעיסה ופגיעה בחוש הראייה. זהו מצב חירום ויש צורך בטיפול דחוף.

– דלקת בעצב המשולש

טריגמינל נוירלגיה או דלקת של העצב המשולש (Trigeminal Neuralgia) גורמת גם היא לכאבי פנים וראש חריפים. המחלה פוגעת בעיקר במבוגרים מעל גיל 50.

– דלקות אוזניים

כאבי אוזניים עלולים לעיתים קרובות לבלבל אותנו עם כאבים הנובעים מבעיות במפרק הלסת. במצב בו אנו סובלים מדלקות אוזניים, מלבד כאבים, אנו עלולים לסבול מהפרשות מוגברות מהאוזן, ירידה בשמיעה ורגישות בעת משיכת תנוך האוזן.

– דלקות שיניים

כאבים באזור מפרק הלסת יכולים להופיע גם בעקבות התפתחות דלקות שיניים ו/או חניכיים.

הפרעות אפשריות במפרק הלסת

וועדת מומחים המליצה להיעזר בממצאים מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית על מנת לסווג את הליקויים במפרקי הלסת לקבוצות ולתתי קבוצות.

1) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה שרירית

את הליקויים במפרק הלסת שהם משניים לפגיעה בשרירי הלעיסה (Myofascial Pain) מחלקים למספר סוגים:  כאבים מקומיים בשרירי הלעיסה בלבד (Local myalgia) וכאבים בשרירי הלעיסה הקורנים רחוק יותר (Myofascial pain with referral). הנעת הלסת (אכילה, דיבור, פיהוק …) מגבירה את התלונות על כאבים בלסת.

 • היסטוריה רפואית אופיינית: תלונות על כאבים שממוקמים באזור הלסת, ברקה, באוזן או מעט לפני האוזן. התלונות על החמרה בכאבים בעת הפעלת מפרק הלסת.
 • ממצאים בבדיקה פיזית אופיינית: זיהוי שרירי הלעיסה הכואבים. יתכן רקע משפחתי של כאבים בשרירי הלעיסה. גירוי שרירי הלעיסה על ידי מישוש ולחיצה יעוררו את תלונת החולה על כאבים בלסת. הכאבים עלולים להקרין אזור אנטומי אחר בפנים. הפעלת הפה במהלך הבדיקה הפיזית עלולה להיות מוגבלת (פחות מרוחבן של שלוש אצבעות) ולהחמיר את הכאב.
 • בדיקות הדמיה אופייניות: אבחון כאבים במפרק הלסת על רקע שרירי יתבצעו במרפאה. אין הכרח לבצע בדיקות מעבדה ו/או הדמיה.

2) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק התוך מפרקי

ליקויים במפרק הלסת על רקע של תפקוד ומיקום לקויים של הדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) הם שכיחים ביותר. בתסמונות כאב אלו מככב הדיסק התוך מפרקי שמאבד את יכולתו להישאר בקביעות בין החלקים הגרמיים של המפרק. וועדת המומחים קבעה קריטריונים לדירוג הליקויים במפרק הלסת על פי רמת חומרתם:

2.1 סטיית הדיסק וחזרתו למיקומו
כאבים בלסת אבחון
כאבים בלסת אבחון

ליקוי זה מתאפיין בסטיית הדיסק התוך מפרקי ממקומו וחזרתו למקום במהלך פתיחת הפה(Disc displacement with reduction). במצב פתולוגי מאבד הדיסק התוך מפרקי את יכולתו להתמקם באופן ראוי בין שני חלקי המפרק. במקום זאת מיקומו החדש, במצב שהפה סגור, הוא לפני (Anterior) הראש של עצם (Condyle) הלסת התחתונה. כך נוצר מצב שבעת פתיחת הפה ראש עצם הלסת התחתונה נאלץ  “לטפס” על הדיסק המצוי לפניו. בנקודה מסוימת במהלך פתיחת הפה שב הדיסק התוך מפרקי למקומו התקין. סגירת הפה שוב מסיטה את הדיסק ממיקומו. תנועת הדיסק קדימה ואחורה מלווה בקליקים אופייניים.

2.2 סטיית דיסק וחזרה לסירוגין למקום עם מגבלת תנועה לסירוגין

ליקוי זה מתאפיין בסטיית הדיסק כאשר לא תמיד הדיסק חוזר למיקומו. וכאשר הדיסק אינו חוזר למיקומו האנטומי מתפתחת מגבלת תנועה או אפילו נעילה של מפרק הלסת (Disk Displacement With Reduction with intermittent locking).

2.3 סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ועם מגבלת תנועה

ליקוי זה מתאפיין בסטיית הדיסק מבלי לחזור למיקום האנטומי הנכון וגרימת מגבלת תנועה (Disk Displacement Without Reduction with limited motion). הדיסק התוך מפרקי פועל כמחסום שמגביל את היכולת לפתוח את הפה (closed lock) וגורם גם לפתיחת פה לא סימטרית.

2.4 סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ובלי מגבלת תנועה

בליקוי הזה הדיסק הסוטה אינו חוזר למקומו בעת פתיחת הפה ולמרות זאת אינו גורם למגבלת תנועה (Disk Displacement Without Reduction without limited motion).

 • היסטוריה רפואית אופיינית לכלל בעיות הדיסק: היסטוריה אישית ומשפחתית של כאבי לסתות וכאבי פנים. תלונות על החמרה בכאבים בעת הנעת מפרק הלסת, על מגבלות תנועה ואפילו נעילת המפרק. תלונות על רעשים הבוקעים ממפרק הלסת בעת תנועה.
 • בדיקה פיזית אופיינית לכלל בעיות הדיסק: בדיקת באמצעות הנעת המפרק ומישוש שלו מעוררים את הרעשים, את הכאבים ואת מגבלות התנועה ו/או אפילו נעילה של מפרק הלסת.
 • בדיקות הדמיה אופייניות: זיהוי של הפתולוגיות של הדיסק התוך מפרקי על ידי הדמיות MRI במצב של פה סגור ושל פה פתוח.

3) ליקוי במפרק הלסת עקב פריקה ותת פריקה

פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת (Subluxation / luxation) נגרמים לרוב בגלל תנועתיות יתר של מפרק הלסת. במהלך פתיחת הפה, ראש עצם הלסת התחתונה סוטה ממקומו ונותר “תקוע” ללא יכולת חזרה למיקומו האנטומי. מקרה שבו החולה יכול באופן עצמי לפרוק את המפרק ממקומו ואף להחזירו למקום נקרא “תת פריקה” (Subluxation). מקרה שבו איש מקצוע בלבד יכול, באמצעות תמרון מסוים להחזיר את המפרק למיקומו נקרא פריקה (luxation).

 • היסטוריה רפואית אופיינית: כאבים במפרק הלסת ו/או הפנים תלונות על מגבלה או נעילת המפרק בעת פתיחת הפה לרווחה. תלונות על חוסר יכולת לסגור את הפה מבלי לתמרן.
 • בדיקה פיזית אופיינית: פתיחת הפה וקושי לסוגרו אלא אם בוצע תמרון מסוים. כאבים בעת ביצוע תנועות עם מפרק הלסת.
 • בדיקות הדמיה אופייניות: ראש עצם הלסת התחתונה ממוקם אחרי גבשושית המפרק (Articular eminence). מיקום אנטומי לא תקין..

4) ליקוי במפרק הלסת עקב דלקת פרקים ניוונית

בליקוי זה כאבים בלסת מתפתחים על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). גם במקרה הזה תנועות הלסת ובדיקות פרובוקטיביות של המפרק מגבירות את הכאב.

 • היסטוריה רפואית אופיינית: תלונות על כאבים באזור מפרק הלסת והפנים. תלונות על כך שביצוע תנועות עם מפרק הלסת כרוכים ברעשים הבוקעים מהמפרק ובהגברת הכאבים.
 • בדיקה פיזית אופיינית: ביצוע תנועות אקטיביות ופסיביות של מפרק הלסת כרוכים ברעשים הבוקעים מהמפרק ומעוררים את הכאב.
 • בדיקות הדמיה אופייניות: צילום רנטגן של מפרק הלסת אמור להצביע על פגיעה ברקמת הסחוס והעצם של המפרק ובכלל זה היצרות של המרווח המפרקי, חללים בעצם התת-סחוסית, זיזים גרמיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן