כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם
כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם

כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי לסת וכאבי פנים מה גורם להם? כאבים בלסתות וכאבים בפנים פוגמים באיכות החיים של רבים. מערכת העצבוב לפנים, לראש ולצוואר מקושרים באמצעות אחד או יותר משלושת ענפיו של העצב הגולגולתי מספר 5 – העצב המשולש (Trigeminal). לכן כול בעיה באזור הראש עלולה לגרום גם לכאבים בפנים וכול בעיה באחד מחלקי הפנים כולל הפה, העיניים והאוזניים עלולה לגרום לכאבי ראש. כך למשל מיגרנה יכולה להשליך כאב גם לאזור הפנים ובעיה במפרקי הלסת או דלקת חניכיים יכולים לגרום לכאבי ראש. כאן בעמוד הזה נענה לכם על השאלה: כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם – פירוט

מה הקשר בין כאבים בפנים לכאבים בלסת או להפך? להלן סיבות אפשריות לכאבים באזורים הללו:

כאבי לסת וכאבי פנים בגלל הפרעות במפרק הלסת

מפרק הלסת (Temporomandibular joint) – ממוקם לפני האוזן במקום החיבור של הגולגולת והלסת התחתונה. מפרק זה מאפשר פתיחה וסגירה של הפה, לעיסה, דיבור, בליעה ופיהוק. כשל תפקודי של המפרק עלול להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת (Temporomandibular Joint Syndrome) הכוללת כאבי אוזניים, כאבי ראש, כאבי פנים, כאבי צוואר, כאבי לעיסה, טינטון (צלצולים באוזניים) נעילה של המפרק ומוגבלות נוספות בתנועת הלסת, חוסר התאמה בין שני מפרקי הלסת, רעשים בעת הנעת מפרק הלסת ועוד. גורמי סיכון להתפתחות הפרעות במפרק הלסת כוללים: נשים (רוב הפונות לעזרה הן נשים), גיל בין 30 ל 50, שחיקת שיניים, חבלה בפנים או בלסת, טיפול שיניים לקוי, דלקת מפרקים, חריקת שיניים, הידוק לסתות, מנשך גרוע, לחץ נפשי ועוד.

קטגוריות של הפרעות במפרקי הלסת

שלושת הקטגוריות של ההפרעות השכיחות במפרקי הלסת מייצגות את השלבים שבו הנזקים במפרק זה מתפתחים. תחילה יופיעו הכאבים “רק” בשרירים. לאחר פרק זמן שבו השרירים בצד אחד עבדו קשה יותר, יתחיל הנזק לרקמות הפנימיות (בעיקר לדיסק) ובשלב הסופי כאשר עבודת המפרקים משתבשת מתחיל התהליך הניווני שפוגע בכול הרקמות.

כאבי לסת בגלל פגיעה בשרירים

כאבי שרירים (Myofascial pain) הנגרמים בגין נקודות הדק (Trigger points) דלקתיות המתפתחות בשרירי הלעיסה לרוב בצד אחד של הפנים באזור המפרק הבעיתי. הכאבים מוחמרים כאשר המפרק המעורב נע כולל במצב של לעיסה ופיהוק. כמובן שלחיצה על נקודות ההדק בשרירים יגרמו להחמרת הכאבים.

כאבי לסת בגלל אי סדירות תוך מפרקית

באי סדירות תוך מפרקית (Internal derangement) אנו מזהים כבר נזקים עמוקים יותר במפרק הלסת לרוב התקת הדיסק התוך מפרקי קדימה. התוצאה עלולה להיות כאבים סביב מפרק הלסת והאוזן, רעשים הבוקעים מהמפרק בעת פעילותו, פעילות ביו מכנית לא סימטרית של שני מפרקי הלסת. תיתכן נעילת המפרק.

כאבי לסת בגלל דלקת ניוונית של המפרק

בשלב הזה ישנו כבר נזק מפושט בכול המפרק. הגורם לכך הוא דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis) שפוגעת בסחוסים, יוצרת שינויים ניווניים גרמיים ומשבשת עוד יותר את עבודת המפרק. גם במקרה הזה שבו הנזקים מתקדמים יותר יופיעו כאבים באזור האוזן ומפרק הלסת שיחמירו עם תנועה ומאמץ, חוסר סימטריה בעבודת המפרקים. גם כאן תיתכן נעילת המפרק.

כאבי ראש

כאבי ראש
כאבי ראש

כאבי לסת ופנים עלולים להיגרם בגלל כאבי ראש. כאבי הראש על סוגיהם השונים עלולים לגרום בין היתר לכאבים באזור הפנים ומפרקי הלסת. כאבי ראש מקבציים (Cluster Headache) יכולים להקרין כאב ללסתות ולפנים.

כאבי לסת וכאבי פנים בגלל פגיעות ומחלות בצוואר, בראש ובפה

פגיעה בכול אחת מהרקמות בעמוד השדרה הצווארי בראש או בפה ובכלל זה שרירים וגידים (מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא), סחוסים (שחיקה), דיסקים בין חולייתיים (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק), חוט השדרה, סיבי עצב (מתיחה, קרע, לחץ), פרקי שטחה (שחיקה, דלקת פרקים), שיניים, עור ועוד עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בצוואר, בראש ובפנים שיכולים להיות מושלכים גם למפרקי הלסת ולפנים.

כאבי שיניים/ חניכיים

כאב שיניים (Tooth pain) עלול להיות הגורם לכאבים בפנים. למעשה, כל סוג של כאב אשר מתחיל באזור השיניים או החניכיים יכול להיות מושלך לאזור הפנים, ללסתות ולראש. גורמים אפשריים לכאבי שיניים כולל עששת, חריקת שיניים ו/או הידוק לסתות, שיניים סדוקות, שן מוגלתית, מורסה דנטלית (Tooth Abscess), פגיעה בשורשים ועצבים חשופים, דלקות חניכיים, שיני בינה כלואות, זיהום לאחר עקירת שיניים ועוד.

דלקת במערות הפנים

דלקת במערות הפנים (Sinusitis) עלולים לגרום לכאבים באזור הפנים. דלקת במערות הפנים היא למעשה דלקת המתפתחת בריריות של אחת או יותר מגתות הפנים הממוקמים בעצמות הגולגולת. התסמינים של דלקת זאת כוללת בין היתר: נזלת מתמשכת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים, כאבי ראש חום וחולשה.

שלבקת חוגרת

כאב שורף ותחושה של עקצוץ בפנים עלולים להיגרם בגלל מחלת פריחה ויראלית כואבת הקרויה שלבקת חוגרת (Herpes zoster) או שינגלס (Shingles).  שלבקת חוגרת תוקפת צד אחד של הגוף או הפנים באמצעות שלפוחיות המופיעות לאורך רצועת עור שלאחר מספר שבועות מתייבשים. פגיעת המחלה באזור העין והמצח עלולה לגרום לפגיעה בראייה. שלבקת חוגרת נגרמת על ידי התקפה חוזרת של נגיף וריצלה (Varicella zoster virus) שגם גורם למחלת אבעבועות הרוח. הווירוס נותר רדום בתוך תאי העצב לפעמים למשך עשרות שנים ואינו נעלם עם הריפוי ממחלת אבעבועות הרוח. המחלה תוקפת בכול הגילאים אך ברוב המקרים זו הירידה ביכולת של המערכת החיסונית הנגרמת באופן טבעי כאשר אנו מתבגרים או בגיל צעיר כאשר אנו חשופים ללחצים קשים שגורמת לווירוס להתפרץ שוב בצורה של שלבקת חוגרת.

טריגמינל נוירלגיה (דלקת בעצב המשולש)

העצב המשולש הוא העצב הגוגולתי מספר 5 (V) מתוך 12 עצבים גולגולתיים. שלושה ענפים בוקעים מעצב המשולש: הענף העליון שנקרא גם העצב האופטלמי ((V1 Ophthalmic), מעצבב את החלק העליון של הפנים כולל חלק קדמי של הגולגולת, מצח, גבות ועיניים. הענף האמצעי שנקרא גם העצב המקסילרי (V2 Maxillary), מעצבב את שני צדי האף, לחיים, שפה עליונה, שיניים עליונות, חניכיים עליונים, ועפעפיים תחתונים. הענף התחתון שנקרא גם העצב המנדיבולרי (V3 Mandibular), מעצבב את צדי הלשון, חניכיים תחתונים, שפה תחתונה ושיניים תחתונות. שלושת ענפי העצב המשולש מתכנסים בגרעין משותף ונעים לכיוון אזור בגזע המוח הקרוי הגשר (Pons). בגזע המוח מועבד המידע התחושתי מהפנים ומחוט השדרה הצווארי ומועבר למוח לצורך המודעות לתחושות.

כאבים שורפים וחודרניים בעוצמה קיצונית שגורמים לעצירה של כול עשייה, לרוב בצד אחד של הפנים עלולים להיגרם גם כתוצאה מדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) – העצב שמאפשר העברת תחושת מגע, כאב וטמפרטורה מהפנים והראש ושליטה על שרירי הלעיסה. הכאבים מופיעים בהתקפים שנמשכים לפרקי זמן משתנים החל ממספר שניות ועד שעות וימים. בהקשר של עוצמת הכאב נזכיר שבארצות הברית מכונה המחלה הזאת בשל עוצמת הכאבים שלה כמחלת ההתאבדות. מגע בנקודות הדק על הפנים כגון פה (דיבור, לעיסה, צחצוח שיניים) שפתיים, לחיים (גילוח, איפור) וסביב האף עלולים לגרום לעורר התקף כאבים. מסיבה זאת נמנעים החולים בתסמונת זאת מגירוי מיותר של חלקי הפנים השונים. לעתים הם עלולים להימנע מהתנהלות בסיסית הכוללת דיבור, אכילה, צחצוח שיניים ועוד.

פיברומיאלגיה

כאבים באזור הפנים עלולים להופיע גם בגלל תסמונת כאב הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). החולים בפיברומיאלגיה סובלים מרגישות קיצונית למספר רב של נקודות כאב המפוזרות בכול הגוף. נקודות כאב רגישות אלו נוטות להתפתח בין היתר גם באזור הפנים, מפרקי הלסת והצוואר ולגרום בין היתר לכאבי ראש ו/או כאבי פנים. נשים סובלות מתסמונת זאת יותר מגברים כאשר טווח הגילאים האופייני הוא בין הגילאים 30-60. לפיברומיאלגיה שמות נוספים כולל ראומטיזם שרירי, תסמונת העייפות הכרונית, פיברוסיטיס ועוד.  חולי פיברומיאלגיה מתלוננים גם על עייפות כרונית, שינה משובשת, כאבי לסתות, כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בעיות במערכת העיכול, דיכאון, חרדות, פגיעה קוגניטיבית, מחזור חודשי משובש ועוד.

עוד גורמים לכאבי פנים

כאמור ישנם גורמים נוספים לכאבי פנים. בין הגורמים הללו נמנה, דלקת זיהומית בגרון (Acute Infectious Laryngitis), קדחת השחת (Hay Fever), שבץ מוחי (Stroke ), הצטננות (Common Cold), גידולים סרטניים במוח (Brain Tumors Nervous), גידולים סרטניים בעצב השמע (Acoustic Neuroma), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

  פרונצית יתר וכאבי גב תחתון? ובכן מתברר שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון. נשים עם כפות רגליים…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן