כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם
כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם

כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי לסת וכאבי פנים מה גורם להם? כאבים בלסתות וכאבים בפנים פוגמים באיכות החיים של רבים. מערכת העצבוב לפנים, לראש ולצוואר מקושרים באמצעות אחד או יותר משלושת ענפיו של העצב הגולגולתי מספר 5 – העצב המשולש (Trigeminal). לכן כול בעיה באזור הראש עלולה לגרום גם לכאבים בפנים וכול בעיה באחד מחלקי הפנים כולל הפה, העיניים והאוזניים עלולה לגרום לכאבי ראש. כך למשל מיגרנה יכולה להשליך כאב גם לאזור הפנים ובעיה במפרקי הלסת או דלקת חניכיים יכולים לגרום לכאבי ראש. כאן בעמוד הזה נענה לכם על השאלה: כאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי לסת וכאבי פנים מה הגורם – פירוט

מה הקשר בין כאבים בפנים לכאבים בלסת או להפך? להלן סיבות אפשריות לכאבים באזורים הללו:

כאבי לסת וכאבי פנים בגלל הפרעות במפרק הלסת

מפרק הלסת (Temporomandibular joint) ממוקם לפני האוזן במקום החיבור של הגולגולת והלסת התחתונה. מפרק זה מאפשר פתיחה וסגירה של הפה, לעיסה, דיבור, בליעה ופיהוק. נזק באחת או יותר מרקמות המפרק עלול להוביל להתפתחות הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה (Temporomandibular disorders – TMD). בעבר הכינוי המקובל להפרעה זאת היה תסמונת מפרק הלסת (Temporomandibular Joint Syndrome). מונח זה כולל מספר הפרעות בריאותיות בשרירי הלעיסה ו/או במפרק הלסת.

סימנים ותסמינים כוללים כאבי אוזניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי פנים, כאבי לעיסה, טינטון (צלצולים באוזניים) נעילה של המפרק ומוגבלות נוספות בתנועת הלסת, חוסר התאמה בין שני מפרקי הלסת, רעשים בעת הנעת מפרק הלסת ועוד. הגורמים וגורמי סיכון להתפתחות הפרעות במפרק הלסת הם רב סיבתיים. בין היתר נמנה מגדר נשי (רוב הפונות לעזרה הן נשים), גיל בין 30 – 50, אנשים עם נטייה לחרוק שיניים או להדק לסתות, חבלה בפנים או בלסת, טיפול שיניים לקוי, דלקת מפרקים, מנשך גרוע, לחץ נפשי ועוד. הטיפול המועדף הוא טיפול שניתן על ידי קלינאים מתחומים שונים. כירופרקטיקה היא דרך יעילה לטפל ברוב הליקויים במפרק הזה.

קטגוריות של הפרעות במפרקי הלסת

שלושת הקטגוריות של ההפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה מייצגות את השלבים שבהם לרוב מתפתחים הנזקים במפרק הלסת. תחילה יופיעו הכאבים “רק” בשרירים. לאחר פרק זמן שבו השרירים בצד אחד עבדו קשה יותר, יתחיל הנזק לרקמות הפנימיות (בעיקר לדיסק) ובשלב הסופי כאשר עבודת המפרקים משתבשת מתחיל התהליך הניווני שפוגע בכול הרקמות.

כאבי לסת בגלל פגיעה בשרירים

כאבי שרירים (Myofascial pain) הנגרמים בגין נקודות הדק (Trigger points) דלקתיות המתפתחות בשרירי הלעיסה לרוב בצד אחד של הפנים באזור המפרק הבעיתי. הכאבים מוחמרים כאשר המפרק המעורב נע כולל במצב של לעיסה ופיהוק. כמובן שלחיצה על נקודות ההדק בשרירים יגרמו להחמרת הכאבים.

כאבי לסת בגלל אי סדירות תוך מפרקית

באי סדירות תוך מפרקית (Internal derangement) אנו מזהים כבר נזקים עמוקים יותר במפרק הלסת לרוב התקת הדיסק התוך מפרקי קדימה. התוצאה עלולה להיות כאבים סביב מפרק הלסת והאוזן, רעשים הבוקעים מהמפרק בעת פעילותו, פעילות ביו מכנית לא סימטרית של שני מפרקי הלסת. תיתכן נעילת המפרק.

כאבי לסת בגלל דלקת ניוונית של המפרק

בשלב הזה ישנו כבר נזק מפושט בכול המפרק. הגורם לכך הוא דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis) שפוגעת בסחוסים, יוצרת שינויים ניווניים גרמיים ומשבשת עוד יותר את עבודת המפרק. גם במקרה הזה שבו הנזקים מתקדמים יותר יופיעו כאבים באזור האוזן ומפרק הלסת שיחמירו עם תנועה ומאמץ, חוסר סימטריה בעבודת המפרקים. גם כאן תיתכן נעילת המפרק.

כאבי ראש בגלל הפרעה תפקודיות במערכת הלעיסה
כאבי ראש
כאבי ראש

כאבי לסת ופנים עלולים להיגרם בגלל כאבי ראש. כאבי הראש על סוגיהם השונים עלולים לגרום בין היתר לכאבים באזור הפנים ומפרקי הלסת. כאבי ראש מקבציים (Cluster Headache) יכולים להקרין כאב ללסתות ולפנים.

כאבי לסת וכאבי פנים בגלל חבלה או מחלה

פגיעה בכול אחת מהרקמות בעמוד השדרה הצווארי, בראש, בפנים או בפה בגלל מחלה או טראומה עלולה להוביל להתפתחות כאבי לסת או כאבי פנים. בין יתר הרקמות שעלולות להיפגע ולגרום לכך נמנה שרירים וגידים (מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא), סחוסים (שחיקה), דיסקים בין חולייתיים (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק), חוט השדרה, סיבי עצב (מתיחה, קרע, לחץ), פרקי שטחה (שחיקה, דלקת פרקים), שיניים (אובדן שיניים טראומטי, זיהום בשיניים), חניכיים (נזק טראומטי או זיהומי) עור הפנים (נזק טראומטי, חולי, כוויה) ועוד.

כאבי שיניים/ חניכיים

כאב שיניים (Tooth pain) עלול להיות הגורם לכאבים בפנים. למעשה, כל סוג של כאב אשר מתחיל באזור השיניים או החניכיים יכול להיות מושלך לאזור הפנים, ללסתות ולראש. גורמים אפשריים לכאבי שיניים כולל עששת, חריקת שיניים ו/או הידוק לסתות, שיניים סדוקות, שן מוגלתית, מורסה דנטלית (Tooth Abscess), פגיעה בשורשים ועצבים חשופים, דלקות חניכיים, שיני בינה כלואות, זיהום לאחר עקירת שיניים ועוד.

דלקת במערות הפנים

דלקת במערות הפנים (Sinusitis) עלולים לגרום לכאבים באזור הפנים. דלקת במערות הפנים היא למעשה דלקת המתפתחת בריריות של אחת או יותר מגתות הפנים הממוקמים בעצמות הגולגולת. התסמינים של דלקת זאת כוללת בין היתר: נזלת מתמשכת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים, כאבי ראש חום וחולשה.

שלבקת חוגרת

כאב שורף ותחושה של עקצוץ בפנים עלולים להיגרם בגלל מחלת פריחה ויראלית כואבת הקרויה שלבקת חוגרת (Herpes zoster).  שלבקת חוגרת תוקפת צד אחד של הגוף או הפנים באמצעות שלפוחיות המופיעות לאורך רצועת עור שלאחר מספר שבועות מתייבשים. פגיעת המחלה באזור העין והמצח עלולה לגרום לפגיעה בראייה. שלבקת חוגרת נגרמת על ידי התקפה חוזרת של נגיף וריצלה (Varicella zoster virus) שגם גורם למחלת אבעבועות הרוח. הווירוס נותר רדום בתוך תאי העצב לפעמים למשך עשרות שנים ואינו נעלם עם הריפוי ממחלת אבעבועות הרוח. המחלה תוקפת בכול הגילאים אך ברוב המקרים זו הירידה ביכולת של המערכת החיסונית הנגרמת באופן טבעי כאשר אנו מתבגרים או בגיל צעיר כאשר אנו חשופים ללחצים קשים שגורמת לווירוס להתפרץ שוב בצורה של שלבקת חוגרת.

טריגמינל נוירלגיה (דלקת בעצב המשולש)

רקע אנטומי

העצב המשולש הוא העצב הגולגולתי מספר 5 (V) מתוך 12 עצבי הגולגולת. שלושה ענפים בוקעים מעצב המשולש:

 • הענף העליון שנקרא גם העצב האופטלמי או העייני (V1 Ophthalmic) שהוא עצב תחושתי בלבד. עצב זה מעניק יכולת תחושה לחלק העליון של הפנים, חלק עליון קדמי של הגולגולת ובכלל זה סינוס קדמי, מצח, גבות ועיניים.
 • הענף האמצעי שנקרא גם העצב המקסילרי או עצב הלסת העליונה (V2 Maxillary) שהוא עצב תחושתי בלבד. מעניק יכולת תחושתית לשני צדי האף, לחיים, שפה עליונה, שיניים עליונות, חניכיים עליונים,חלק מהסינוסים וחלק מקרומי המוח ועפעפיים תחתונים.
 • הענף התחתון שנקרא גם העצב המנדיבולרי או עצב הלסת התחתונה (V3 Mandibular) שהוא עצב מעורב מוטורי ותחושתי מעניק תחושה לחלק הקדמי של הלשון, לשפה, חניכיים תחתונים, שפה תחתונה ושיניים תחתונות לסנטר, אוזן חיצונית.  העצב מעביר גם יכולת תנועה לשרירי הלעיסה והבליעה.

שלושת ענפי העצב המשולש מתכנסים בגרעין משותף ונעים לכיוון אזור בגזע המוח הקרוי הגשר (Pons). בגזע המוח מועבד המידע התחושתי מהפנים ומחוט השדרה הצווארי ומועבר למוח לצורך המודעות לתחושות.

פגיעה בעצב המשולש

דלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) עלולה לגרום לכאבים שורפים וחודרניים בעוצמה קיצונית שגורמים לעצירה של כול עשייה. הכאבים מופיעים בהתקפים שנמשכים לפרקי זמן משתנים החל ממספר שניות ועד שעות וימים והתפתחו לרוב בצד אחד של הפנים. בשל עוצמת הכאב נזכיר שבארצות הברית מכונה המחלה הזאת כמחלת ההתאבדות. מגע בנקודות הדק על הפנים כגון פה (דיבור, לעיסה, צחצוח שיניים) שפתיים, לחיים (גילוח, איפור) וסביב האף עלולים לגרום לעורר התקף כאבים. מסיבה זאת נמנעים החולים בתסמונת זאת מגירוי מיותר של חלקי הפנים השונים. לעתים הם עלולים להימנע מהתנהלות בסיסית הכוללת דיבור, אכילה, צחצוח שיניים ועוד.

פיברומיאלגיה

כאבים באזור הפנים עלולים להופיע גם בגלל תסמונת כאב הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). החולים בפיברומיאלגיה סובלים מרגישות קיצונית למספר רב של נקודות כאב המפוזרות בכול הגוף. נקודות כאב רגישות אלו נוטות להתפתח בין היתר גם באזור הפנים, מפרקי הלסת והצוואר ולגרום בין היתר לכאבי ראש ו/או כאבי פנים. נשים סובלות מתסמונת זאת יותר מגברים כאשר טווח הגילאים האופייני הוא בין הגילאים 30-60. לפיברומיאלגיה שמות נוספים כולל ראומטיזם שרירי, תסמונת העייפות הכרונית, פיברוסיטיס ועוד. חולי פיברומיאלגיה מתלוננים גם על עייפות כרונית, שינה משובשת, כאבי לסתות, כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בעיות במערכת העיכול, דיכאון, חרדות, פגיעה קוגניטיבית, מחזור חודשי משובש ועוד.

עוד גורמים לכאבי פנים

כאמור ישנם גורמים נוספים לכאבי פנים. בין הגורמים הללו נמנה, דלקת זיהומית בגרון (Acute Infectious Laryngitis), קדחת השחת (Hay Fever), שבץ מוחי (Stroke ), הצטננות (Common Cold), גידולים סרטניים במוח (Brain Tumors Nervous), גידולים סרטניים בעצב השמע (Acoustic Neuroma), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף אותך שמאז שהגעתי אליך בטעות לפני המון שנים, משהו כמו 15…

 • כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

  פרונצית יתר וכאבי גב תחתון? ובכן מתברר שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון. נשים עם כפות רגליים שהקשתות שלהן קורסות קריסת יתר בעת נחיתה מעלות את הסיכון…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי הגב והרגל שהיו לי. נכנסתי אליך גורר רגל ואחרי סדרת…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול מכאבי ברכיים שנים ארוכות לאחר שבגרו. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים הנתונים לעומסים חריגים כמו מפרק הברך. כאבי ברכיים בעת עלייה…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים.…