כאבי גב עליון מה גורם להם

כאבי גב עליון מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון מה גורם להם? כאבים בגב העליון יתפתחו לרוב כתוצאה מחבלה או בגלל אגירה הדרגתית של נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את הגב העליון. נזק מצטבר מסוג זה התפתח לרוב בגלל התנהלות ארגונומית לקויה ו/או בגלל יציבה לקויה. מכלול הרקמות שמהן מורכב הגב העליון ובכלל זה חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים, רצועות ומפרקים עלולים להיפגע מסיבות אלו, לפתח דלקות וכאבים.

יחד עם זאת יש לציין שנזקים לדיסק הבין חולייתי גבי אינם שכיחים וזאת אודות ליציבות הגבוהה המוקנית לאזור אנטומי זה על ידי הצלעות. לכן, כאבים באזור זה על רקע של נזק לדיסק או כתוצאה מדלקות פרקים אינם שכיחים. בעמוד הזה תמצאו תשובה לשאלה: כאבי גב עליון מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון מה גורם להם – פירוט גורמים

נזקים לרקמות בגב העליון ובעמוד השדרה הגבי

נזק לרקמות רכות

כאבי גב עליון עלולים להתפתח בגלל נזק לשרירים (Muscle Strain), התפתחות נקודות הדק דלקתיות ובעקבות זאת כאבי שרירים (Back Muscle Pain). נזקי שרירים יכולים להתפתח בגלל חולשה מובנית של השריר, עומס יתר או חבלה (למשל: תאונת דרכים). השרירים בגב העליון הנתונים לעומסים וחשופים עקב כף  לפציעות ולהתפתחות כאבי שרירים כוללים את השרירים זוקפי הגב, את שרירי השכמות ואת השרירים בין הצלעות.

נזק למפרקי עמוד השדרה הגבי

גם דלקות פרקים בעיקר דלקת פרקים ניוונית (Spondylosis) עלולה לגרום להתפתחות כאבי גב עליון. המפרקים הפגיעים ביותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית הם המפרקים המופרדים באמצעות הדיסק הבין חולייתי (Degenerative Disc Disease), מפרקי השטחה (Facet joint arthrosis) והמפרקים שנוצרים בין הצלעות לבין חוליות עמוד השדרה הגבי. כאבים מפרקי השטחה (Facet Joint Pain) או מהמפרקים האחרים בעמוד השדרה הגבי הם על כן מקור שכיח לכאבים בגב העליון. הסיבות לכך הם עומסי היתר המוטלים על חלקי גוף אלו על רקע ארגונומי ו/או יציבתי. וכן נזקים טראומטיים.

דלקת מפרקים ניוונית גורמת לשחיקת הסחוסים במפרק, פוגעת ביתר הרקמות במפרק כולל בחלקים הגרמיים ומשבשת את תפקוד המפרק. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב העליון כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד. תסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים בחלק העליון של הגב, מגבלות תנועה ועוד.

בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק

כאבי גב עליון מה גורם להם
כאבי גב עליון מה גורם להם

שכיחות נמוכה. פגיעה בדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום להתפתחות בלט דיסק (Bulging Disc) או חמור יותר לפריצת דיסק (Herniated Disk). נזקים אלו עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק לעמדה שבה הוא עלול ללחוץ על שורש עצב סמוך (Pinched Nerve). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי, השלכות כאב ושינויים נוירולוגיים בעיקר לחזה ולבטן. תלונה אפשרית עלולה להיות כאבי גב עליון.

מחלת שוירמן

נזקים לחוליות עמוד השדרה הגבי וכאבים מקומיים עלולים להתפתח בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann's Disease). זוהי מחלה הפוגעת בבני נוער שבה חוליות עמוד השדרה הגבי אינן מתפתחות כראוי. מאפייני המחלה כוללים: כאבי גב עליון וגב תחתון ועקשת (Hyperkyphosis). ברנטגן ניתן יהיה לראות משטחי חוליות לא סדירים (Endplate irregularities) וקשרים על שם שמורל (Schmorl's nodes).

עקמת

עקמת (Scoliosis) עלולה להיות הגורם להתפתחות כאבי גב עליון. אכן, ברוב המקרים העקמת שהיא למעשה עיוות של עמוד השדרה אינה גורמת לסימנים ותסמינים כלשהם. עמוד השדרה מצליח להתפתח מבלי שהעיוות שלו יגרום לנזקים וכאבים. עם זאת ישנם גם מקרים ובעיקר כאשר העקמת היא גדולה יחסית שבהם עקמומיות עמוד השדרה יוצרת אזורים שבהם מתפתחים עומסי יתר, בלאי וכאבים. פתולוגיות אלה שהן משניות לעקמת עלולות להוביל להתפתחות כאבים בגב העליון.

היצרות תעלה השדרה

תעלת השדרה היא מקום הימצאו של חוט השדרה ושל סיבי העצבים שבוקעים ממנו. כאבי גב עליון עלולים להתפתח בגלל תופעה הקרויה היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis). כאבים אלו מתפתחים כאשר תעלת השדרה נעשית צרה מכדי להכיל ברווחה יחסית את חוט השדרה. הלחץ המכני המופעל על חוט השדרה, גורם לגירוי דלקתי וכאבים ועלול גם לשבש את תפקודם של עצבי חוט השדרה. סימנים ותסמינים  אופייניים (תלוי במיקום ההיצרות) כוללים כאבים מקומיים הקורנים מטה לגפיים, מגבלות תנועה ותסמינים נוירולוגיים.

כאבים מוקרנים מאזור אחר בגב ובצוואר

מגוון בעיות צוואר וגב מרכזי או תחתון עלולים לגרום מלבד כאבים וסימנים ותסמינים מקומיים גם להשלכות כאב אל עבר השכמות והגב העליון. למעשה יש ביכולתה של כול בעיה בעמוד השדרה הצווארי להשליך כאב לעבר הגב העליון והשכמות. כך למשל גירוי שורש עצב צווארי על רקע פריצת דיסק בצוואר (Herniated Disk) או נזקים דלקתיים ברקמות רכות ו/או במפרקי עמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום בין היתר להקרנות כאב וגרימת כאבי גב עליון, אזור אחר בעמוד השדרה שעלול להיות הגורם להשלכות הכאב הוא אזור הגב המרכזי (T12-L1) והגב התחתון כולל סכיאטיקה (Sciatica), תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome) ועוד. פתולוגיות בחלקים אלו של הגב עלולים בין היתר להקרין כאב לגב העליון ולשכמות.

כאבי גב עליון מה גורם להם – צליפת שוט

צליפת שוט (Whiplash) עלולה לגרום בין היתר לכאבי גב עליון. הטחת הראש והצוואר במהלך תאונת צליפת שוט עלולים לגרום להתפתחות גב עליון על רקע של  נזקים טראומטיים באחת או יותר מהרקמות בגב העליון. אותה הטחת ראש וצוואר עלולים לגרום לנזקים להתרחש ברקמות עמוד השדרה הצווארי ולגרום להשלכת כאב לשכמה.

כאבי גב עליון בגלל פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה להיות הגורם לכאבי גב עליון. פיברומיאלגיה היא מחלה שלא ניתן לאשר את קיומה על ידי בדיקות אובייקטיביות התוקפת בעיקר נשים בין הגילאים 30-60 . סימני ההיכר של המחלה כוללים את קיומן של נקודות רגישות בכול אזורי הגוף, עייפות קיצונית, הפרעות שינה, כאבים במפרקי הלסת (הידוק לסתות, חריקות שיניים?), כאבים בראש, ליקויים במערכת העיכול, פגיעה בריכוז, דיכאון ועוד.

כאבי ראש

כאבי ראש (Headache) הם גורם שכיח להשלכת כאב לעבר הצוואר, אזור הכתפיים והגב העליון. כאבי ראש שכיחים שיש ביכולתם לגרום להשלכות הכאב המוזכרות כוללים: מיגרנה (Migraine), כאבי ראש צווארים (Neck Headache) וכאב ראש מתחי (Tension Head Ache).

טורטיקוליס חריף

כאב חד בצוואר, צוואר מעוות, מגבלות תנועה קשות והקרנות כאב לגב העליון עלולים להיות תוצאה של תופעה קלינית הקרויה טורטיקוליס חריף (Acute torticollis). טורטיקוליס חריף או כפי שהוא קרוי בעברית צוואר מפותל (Wry Neck) גורם נזק ישיר לצוואר עם התפתחות כאבים גם בגב העליון. כאבי גב עליון יכולים להיות תוצאה של השלכת כאב מהצוואר אבל גם בגלל פתולוגיה שמתפתחת בגב העליון עצמו על רקע אופן הנשיאה הלקויים של הראש והצוואר היוצרים עומסים ניכרים גם על הגב העליון.

נזקים לעצבים פריפריים

סיבי עצבים שעוזבים את עמוד השדרה ועושים דרכם לאורך חלקי הגוף השונים קרויים עצבים פריפריים. סיבים אלו עלולים להינזק במהלך מסעם הארוך ולגרום למגוון סימנים ותסמינים כולל כאבי גב עליון.

תסמונת מוצא בית החזה

דוגמה לפגיעה בעצב פריפרי שעלולה להיות הגורם לתחושה של כאבי גב עליון היא תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). בתסמונת מוצא בית החזה מופיעים מגוון רחב של סימנים ותסמינים בגלל לחץ שנוצר על סיבי עצבים וכלי דם שעושים דרכם בין בסיס הצוואר לבין בית השחי. הסימנים והתסמינים משתנים בהתאם לנקודה המדויקת שבה נוצר הלחץ על רקמות אלו. התסמינים כוללים מלבד כאבים בגב העליון ובגפה התחתונה גם תסמינים הנובעים מלחץ על העצבים כמו חולשה ונימול ותסמינים הנובעים מלחץ על כלי דם כמו שינוי גוון וטמפרטורה של העור.

כאבי גב עליון על רקע נפשי

שרירי הצוואר הגב העליון והשכמות רגישים במיוחד למצבים נפשיים. לחצים נפשיים ומתחים ממושכים גורמים בין היתר להתכווצות כרונית של השרירים, להתפתחות נקודות הדק דלקתיות בשרירים ולכאבים.

מחלות לב

מגוון מחלות לב ובכלל זה אוטם שריר הלב (Myocardial infarction), דלקת בקרום הלב (Pericarditis) ומפרצת באב העורקים (Aortic aneurism) עלול בין היתר להשליך כאב ולגרום כאבי גב עליון. מחלות לב הן מחלות מסכנות חיים ועל כן יש לאבחן אותן ולטפל בהן במהירות וזאת כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים משריר הלב או אפילו מוות. מלבד כאבים בגב העליון ובשכמות מחלות הלב (תלוי איזו) עלולות לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים בחזה ובסרעפת  המקרינים ליד שמאל ולצוואר, הזעה, סחרחורת, בחילה והקאות, חולשה ועוד.

מחלות פנימיות אחרות

מגוון מחלות וליקויים באיברים פנימיים עלול לגרום בין היתר לכאבים בגב העליון. בין המחלות הללו נמנה: דלקת בדרכי השתן (Urinary Infection), דלקת בפרוסטטה (Prostatitis), אבנים בכליות (Kidney Stones), דלקת זיהומית באחת מהחוליות בגב העליון (Spinal Infections), אבנים בכיס המרה (Gallstones), שחמת בכבד (Cirrhosis), מפרצת של אב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן האשכים (Testicular Cancer), סרטן שפירי או ממאיר בעמוד השדרה (Spinal Cord Tumors)  ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור