כאבי גב עליון מה גורם להם
כאבי גב עליון מה גורם להם

כאבי גב עליון מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון מה גורם להם? כאבים בגב העליון יתפתחו לרוב כתוצאה מחבלה או בגלל אגירה הדרגתית של נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את הגב העליון. נזק מצטבר מסוג זה התפתח לרוב בגלל התנהלות ארגונומית לקויה ו/או בגלל יציבה לקויה. מכלול הרקמות שמהן מורכב הגב העליון ובכלל זה חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים, רצועות ומפרקים עלולים להיפגע מסיבות אלו, לפתח דלקות וכאבים.

יחד עם זאת יש לציין שנזקים לדיסק הבין חולייתי גבי אינם שכיחים וזאת אודות ליציבות הגבוהה המוקנית לאזור אנטומי זה על ידי הצלעות. לכן, כאבים באזור זה על רקע של נזק לדיסק או כתוצאה מדלקות פרקים אינם שכיחים. בעמוד הזה תמצאו תשובה לשאלה: כאבי גב עליון מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון מה גורם להם – פירוט גורמים

נזקים לרקמות בגב העליון ובעמוד השדרה הגבי

נזק לרקמות רכות

כאבי גב עליון עלולים להתפתח בגלל נזק לשרירים (Muscle Strain), התפתחות נקודות הדק דלקתיות ובעקבות זאת כאבי שרירים (Back Muscle Pain). נזקי שרירים יכולים להתפתח בגלל חולשה מובנית של השריר, עומס יתר או חבלה (למשל: תאונת דרכים). השרירים בגב העליון הנתונים לעומסים וחשופים עקב כף  לפציעות ולהתפתחות כאבי שרירים כוללים את השרירים זוקפי הגב, את שרירי השכמות ואת השרירים בין הצלעות.

נזק למפרקי עמוד השדרה הגבי

גם דלקות פרקים בעיקר דלקת פרקים ניוונית (Spondylosis) עלולה לגרום להתפתחות כאבי גב עליון. המפרקים הפגיעים ביותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית הם המפרקים המופרדים באמצעות הדיסק הבין חולייתי (Degenerative Disc Disease), מפרקי השטחה (Facet joint arthrosis) והמפרקים שנוצרים בין הצלעות לבין חוליות עמוד השדרה הגבי. כאבים מפרקי השטחה (Facet Joint Pain) או מהמפרקים האחרים בעמוד השדרה הגבי הם על כן מקור שכיח לכאבים בגב העליון. הסיבות לכך הם עומסי היתר המוטלים על חלקי גוף אלו על רקע ארגונומי ו/או יציבתי. וכן נזקים טראומטיים.

דלקת מפרקים ניוונית גורמת לשחיקת הסחוסים במפרק, פוגעת ביתר הרקמות במפרק כולל בחלקים הגרמיים ומשבשת את תפקוד המפרק. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב העליון כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ועוד. תסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים בחלק העליון של הגב, מגבלות תנועה ועוד.

בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק

כאבי גב עליון מה גורם להם
כאבי גב עליון מה גורם להם

שכיחות נמוכה. פגיעה בדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום להתפתחות בלט דיסק (Bulging Disc) או חמור יותר לפריצת דיסק (Herniated Disk). נזקים אלו עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק לעמדה שבה הוא עלול ללחוץ על שורש עצב סמוך (Pinched Nerve). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי, השלכות כאב ושינויים נוירולוגיים בעיקר לחזה ולבטן. תלונה אפשרית עלולה להיות כאבי גב עליון.

מחלת שוירמן

נזקים לחוליות עמוד השדרה הגבי וכאבים מקומיים עלולים להתפתח בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann’s Disease). זוהי מחלה הפוגעת בבני נוער שבה חוליות עמוד השדרה הגבי אינן מתפתחות כראוי. מאפייני המחלה כוללים: כאבי גב עליון וגב תחתון ועקשת (Hyperkyphosis). ברנטגן ניתן יהיה לראות משטחי חוליות לא סדירים (Endplate irregularities) וקשרים על שם שמורל (Schmorl’s nodes).

עקמת

עקמת (Scoliosis) עלולה להיות הגורם להתפתחות כאבי גב עליון. אכן, ברוב המקרים העקמת שהיא למעשה עיוות של עמוד השדרה אינה גורמת לסימנים ותסמינים כלשהם. עמוד השדרה מצליח להתפתח מבלי שהעיוות שלו יגרום לנזקים וכאבים. עם זאת ישנם גם מקרים ובעיקר כאשר העקמת היא גדולה יחסית שבהם עקמומיות עמוד השדרה יוצרת אזורים שבהם מתפתחים עומסי יתר, בלאי וכאבים. פתולוגיות אלה שהן משניות לעקמת עלולות להוביל להתפתחות כאבים בגב העליון.

היצרות תעלה השדרה

תעלת השדרה היא מקום הימצאו של חוט השדרה ושל סיבי העצבים שבוקעים ממנו. כאבי גב עליון עלולים להתפתח בגלל תופעה הקרויה היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis). כאבים אלו מתפתחים כאשר תעלת השדרה נעשית צרה מכדי להכיל ברווחה יחסית את חוט השדרה. הלחץ המכני המופעל על חוט השדרה, גורם לגירוי דלקתי וכאבים ועלול גם לשבש את תפקודם של עצבי חוט השדרה. סימנים ותסמינים  אופייניים (תלוי במיקום ההיצרות) כוללים כאבים מקומיים הקורנים מטה לגפיים, מגבלות תנועה ותסמינים נוירולוגיים.

כאבים מוקרנים מאזור אחר בגב ובצוואר

מגוון בעיות צוואר וגב מרכזי או תחתון עלולים לגרום מלבד כאבים וסימנים ותסמינים מקומיים גם להשלכות כאב אל עבר השכמות והגב העליון. למעשה יש ביכולתה של כול בעיה בעמוד השדרה הצווארי להשליך כאב לעבר הגב העליון והשכמות. כך למשל גירוי שורש עצב צווארי על רקע פריצת דיסק בצוואר (Herniated Disk) או נזקים דלקתיים ברקמות רכות ו/או במפרקי עמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום בין היתר להקרנות כאב וגרימת כאבי גב עליון, אזור אחר בעמוד השדרה שעלול להיות הגורם להשלכות הכאב הוא אזור הגב המרכזי (T12-L1) והגב התחתון כולל סכיאטיקה (Sciatica), תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome) ועוד. פתולוגיות בחלקים אלו של הגב עלולים בין היתר להקרין כאב לגב העליון ולשכמות.

כאבי גב עליון מה גורם להם – צליפת שוט

צליפת שוט (Whiplash) עלולה לגרום בין היתר לכאבי גב עליון. הטחת הראש והצוואר במהלך תאונת צליפת שוט עלולים לגרום להתפתחות גב עליון על רקע של  נזקים טראומטיים באחת או יותר מהרקמות בגב העליון. אותה הטחת ראש וצוואר עלולים לגרום לנזקים להתרחש ברקמות עמוד השדרה הצווארי ולגרום להשלכת כאב לשכמה.

כאבי גב עליון בגלל פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה להיות הגורם לכאבי גב עליון. פיברומיאלגיה היא מחלה שלא ניתן לאשר את קיומה על ידי בדיקות אובייקטיביות התוקפת בעיקר נשים בין הגילאים 30-60 . סימני ההיכר של המחלה כוללים את קיומן של נקודות רגישות בכול אזורי הגוף, עייפות קיצונית, הפרעות שינה, כאבים במפרקי הלסת (הידוק לסתות, חריקות שיניים?), כאבים בראש, ליקויים במערכת העיכול, פגיעה בריכוז, דיכאון ועוד.

כאבי ראש

כאבי ראש (Headache) הם גורם שכיח להשלכת כאב לעבר הצוואר, אזור הכתפיים והגב העליון. כאבי ראש שכיחים שיש ביכולתם לגרום להשלכות הכאב המוזכרות כוללים: מיגרנה (Migraine), כאבי ראש צווארים (Neck Headache) וכאב ראש מתחי (Tension Head Ache).

טורטיקוליס חריף

כאב חד בצוואר, צוואר מעוות, מגבלות תנועה קשות והקרנות כאב לגב העליון עלולים להיות תוצאה של תופעה קלינית הקרויה טורטיקוליס חריף (Acute torticollis). טורטיקוליס חריף או כפי שהוא קרוי בעברית צוואר מפותל (Wry Neck) גורם נזק ישיר לצוואר עם התפתחות כאבים גם בגב העליון. כאבי גב עליון יכולים להיות תוצאה של השלכת כאב מהצוואר אבל גם בגלל פתולוגיה שמתפתחת בגב העליון עצמו על רקע אופן הנשיאה הלקויים של הראש והצוואר היוצרים עומסים ניכרים גם על הגב העליון.

נזקים לעצבים פריפריים

סיבי עצבים שעוזבים את עמוד השדרה ועושים דרכם לאורך חלקי הגוף השונים קרויים עצבים פריפריים. סיבים אלו עלולים להינזק במהלך מסעם הארוך ולגרום למגוון סימנים ותסמינים כולל כאבי גב עליון.

תסמונת מוצא בית החזה

דוגמה לפגיעה בעצב פריפרי שעלולה להיות הגורם לתחושה של כאבי גב עליון היא תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). בתסמונת מוצא בית החזה מופיעים מגוון רחב של סימנים ותסמינים בגלל לחץ שנוצר על סיבי עצבים וכלי דם שעושים דרכם בין בסיס הצוואר לבין בית השחי. הסימנים והתסמינים משתנים בהתאם לנקודה המדויקת שבה נוצר הלחץ על רקמות אלו. התסמינים כוללים מלבד כאבים בגב העליון ובגפה התחתונה גם תסמינים הנובעים מלחץ על העצבים כמו חולשה ונימול ותסמינים הנובעים מלחץ על כלי דם כמו שינוי גוון וטמפרטורה של העור.

כאבי גב עליון על רקע נפשי

שרירי הצוואר הגב העליון והשכמות רגישים במיוחד למצבים נפשיים. לחצים נפשיים ומתחים ממושכים גורמים בין היתר להתכווצות כרונית של השרירים, להתפתחות נקודות הדק דלקתיות בשרירים ולכאבים.

מחלות לב

מגוון מחלות לב ובכלל זה אוטם שריר הלב (Myocardial infarction), דלקת בקרום הלב (Pericarditis) ומפרצת באב העורקים (Aortic aneurism) עלול בין היתר להשליך כאב ולגרום כאבי גב עליון. מחלות לב הן מחלות מסכנות חיים ועל כן יש לאבחן אותן ולטפל בהן במהירות וזאת כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים משריר הלב או אפילו מוות. מלבד כאבים בגב העליון ובשכמות מחלות הלב (תלוי איזו) עלולות לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים בחזה ובסרעפת  המקרינים ליד שמאל ולצוואר, הזעה, סחרחורת, בחילה והקאות, חולשה ועוד.

מחלות פנימיות אחרות

מגוון מחלות וליקויים באיברים פנימיים עלול לגרום בין היתר לכאבים בגב העליון. בין המחלות הללו נמנה: דלקת בדרכי השתן (Urinary Infection), דלקת בפרוסטטה (Prostatitis), אבנים בכליות (Kidney Stones), דלקת זיהומית באחת מהחוליות בגב העליון (Spinal Infections), אבנים בכיס המרה (Gallstones), שחמת בכבד (Cirrhosis), מפרצת של אב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן האשכים (Testicular Cancer), סרטן שפירי או ממאיר בעמוד השדרה (Spinal Cord Tumors)  ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן