צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר! כאבים בגב התחתון הנובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי מותני פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק היא הפתרון? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. לטענת החוקרים באותם מקרים בהם מתפתחים סימנים ותסמינים בגלל פריצה או בלט דיסק מותני אל תמהרו לשקול צריבת דיסק בגב התחתון נסו תחילה טיפול שמרני. בין הטיפולים השמרניים שעשויים לשפר את המצב שלכם בולט הטיפול הכירופרקטי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב תחתון הם פגע רע שמשבש את איכות חייהם של רוב בני האדם וגורם להוצאות כלכליות אישיות וציבוריות אדירות. לסובלים מכאבי גב תחתון מוצע מגוון רחב של טיפולים. חלקם הוכחו כיעילים וחלקם חסרי משמעות. בין יתר הטיפולים התהליך המיקרו כירורגי הקרוי צריבת דיסק (Intradiscal electrothermal therapy) תפס תאוצה כגורם יעיל במלחמה נגד כאבי גב תחתון. אז זהו שלא. במחקר שנערך ופורסם בארצות הברית נקבע: צריבת דיסק אינה יעילה לטיפול בכאבי גב כרוניים הנובעים מנזק לדיסק המותני.

  {loadposition inside-page}

  צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר – רקע

  צריבת דיסק בגב התחתון היא טכניקה של ניתוחים זעיר פולשניים לטיפול בכאבי גב או צוואר שמקורם בדיסק הבין חולייתי. בתהליך הזה מחדירים צנתר אל הדיסק תוך שימוש בשיקוף וקרינת רנטגן (Fluoroscopy) כדי לוודא את מיקומו של צנתר האבלציה בצורה מדויקת. הקטטר מחמם את הדיסק וגורם להתכווצות הדיסק ולהרס של חלק מחיישני הכאב. פרסומים רבים טוענים ל70% הצלחה ויותר. במחקרים עדכניים שחייבים לנטרל בהם כל משוא פנים ונערכו על פי הכללים של הקצאה אקראית, כפולי סמיות, מבוקרי פלצבו הראו שרק 40% מהחולים זכו בהפחתה של 50% ברמת הכאב (Spine J. 2004 Jan-Feb;4(1):27-35).

  למרות שמדובר בפרוצדורה בטוחה יותר מניתוח ובעלת פוטנציאל קטן יותר לסיבוכים השאלה שנשאלת היא למה לבצע צריבת דיסק בגב התחתון ולקחת סיכון בכלל? למה לא לנסות טיפול שמרני תחילה לפני שמתחילים לחשוב על תהליכים כירורגיים שאינם מבטיחים לנו הצלחה. אז נכון טיפול שמרני יכול להיות ממושך יותר עד השגה של הקלה בתסמינים. האם על מנת לחסוך מעט זמן של כאב ומוגבלות כדאי לקחת את הסיכון שאולי הצריבה הזאת לא תצליח. האם לא כדאי לעשות שינוי בהליך המחשבתי ולהימנע מהפרוצדורה הזאת ומתופעות הלוואי האפשריות שלה?

  כאבי גב בגלל נזק לדיסק בין חולייתי

  צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר
  צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

  רוב כאבי הגב אינם נובעים בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי. רק אצל 25% מהחולים הסיבה לסימנים ולתסמינים ובכלל זה כאבי גב תחתון כאבי צוואר נגרמים בגלל לחץ על שורשי העצבים הנגרמים בגלל נזקים לדיסק הבין חולייתי. דיסק בין חולייתי שניזוק ולא משנה אם מדובר בבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק, משתנה היכולת שלו לבלום זעזועים ומשתנה גם מבנהו האנטומי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הדיסק נעשה פחוס ומתחיל לבלוט לכיוון שורשי העצבים או לכיוון חוט השדרה. החלק הבולט של הדיסק נמצא כעת בעמדה שבה הוא יכול להפעיל לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה. מטרתה של צריבת דיסק בגב התחתון היא הקטנה של בלט דיסק זה. לחץ על רקמה עצבית תשבש הולכה עצבית תקינה ותגרום לדלקות, כאבי גב או צוואר (תלוי במיקום הדיסק הבולט) וכאבים מוקרנים לאורך הגפה העליונה או התחתונה (תלוי במיקום של הדיסק הבולט).

   במצבים שבהם נוצר לחץ משמעותי על שורשי העצבים או על חוט השדרה אנו עלולים לחוות מגוון רחב של סימנים ותסמינים. בין היתר הסימנים והתסמינים האפשריים נמנה נימול, הירדמות של חלקים מהגפיים או האגן, חולשה של קבוצות שרירים מסוימות ואף שיתוק מלא של חלקים מהגפיים העליונות או התחתונות, פגיעה בהחזרי גידים. במצבים של לחץ קשה על חוט השדרה החולה עלול לסבול גם מאובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

   צריבת דיסק בגב התחתון – מחקרים

   קיימים מספר רב של דרכי טיפול בכאבי גב, רובם המכריע חסרי תועלת. כול יום מביא אתו אמצעי חדש וטכניקת ריפוי "מדהימה" שלאחר זמן מתגלה כחסרת כול ערך ולעתים אפילו מזיקה. גם בתחום הכירורגי קיים ניסיון לגיטימי להשיג מקסימום השפעה וריפוי במינימום נזק שנעשה על ידי עצם החדירה באמצעים כירורגיים לתוך הגוף. טכניקה כזו היא צריבת דיסק בגב התחתון שמטרתה להסיר חלק כזה או אחר מהדיסק אשר מפעיל לחץ על העצב.

   המחקר שבדק את יעילות תהליך הצריבה (Chou R, Atlas SJ, Stanos SP, et al. , 2009) ושלל את יעילותה מגבה מחקרים אחרים שנעשו בשנים האחרונות והעלו ממצאים דומים. במחקר האמור נלקחו 57 חולים עם כאבי גב כרוניים עם פתולוגית דיסק מותני. 38 מהם עברו צריבת דיסק בגב התחתון ואילו 19 קיבלו טיפול פלצבו (אין בו). כול החולים חוברו לגנרטור קבוצת הטיפול קיבלה אנרגיה אלקטרו תרמית לתוך הדיסק הבין חולייתי בעוד שקבוצת הביקורת לא קיבלה את אותה אנרגיה אלקטרו תרמית. כול החולים ללא הבדל קיבלו את אותו טיפול שיקומי שלאחר הצריבה. התוצאות :לא נימצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות בעקבות הטיפול.

   בשתי סקירות שיטתיות (Freeman-Brian, J. C., 2006; Freeman, Brian. J. C. and Mehdian, Roshana., 2008) נבדקו מחקרים השוואתיים שונים שבדקו את היעילות של תהליך צריבת דיסק בגב התחתון לצורך טיפול בכאבי גב ובשאר הסימנים והתסמינים. הראיות בסקירות אלו נבחנו לאור השפעת התהליך על עוצמת הכאבים (VAS), על יכולת התנועה והתפקוד של הגב (Oswestry Disability Index), חזרה לעבודה ומדידה כוללת של השתפרות. מסקנות הסקירות שאין הוכחות עקביות ליעילות של שיטה זו.

   טיפול כירופרקטי בכאבי גב תחתון

   בין הטיפולים השונים המוצעים לחולים עם כאבי גב תחתון בולט הטיפול הכירופרקטי. מחקרים רבים שבים ומדגישים את היעילות של הכירופרקטיקה בשיפור רמת הכאב ובשיפור טווחי התנועה של המטופלים. הטיפול הכירופרקטי משלב אמצעים מתקדמים לריפוי דלקות כגון לייזר רך יחד עם טכניקות ריפוי ידניות. אם אתם מתלבטים בין כירופרקט לאורטופד חשוב שתזכרו עדיף להתחיל איתנו.

   מכתב תודה על טיפול בפריצת דיסק במותן

   מקורות: צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

   1) Freeman BJC, Mehdian R. Intradiscal electrothermal therapy percutaneous discectomy, and nucleoplasty: what is the current evidence? Curr Pain Headache Rep. 2008; 12 (1):14-21.

   2) Freeman-Brian JC. IDET: a critical appraisal of the evidence. Eur Spine J. 2006; 15 (Suppl 3): S448-S457.

   3) Chou R, Atlas SJ, Stanos SP, et al. Nonsurgical interventional therapies for low back pain: a review of the evidence for an American Pain Society clinical practice guideline. Spine 2009;34:1078–1093. [PubMed]

   4) Pauza, Howel, Dreyfuss, et al. A randomized, placebo-controlled trial of intradiscal electrothermal therapy for the treatment of discogenic low back pain.Spine J. 2004 Jan-Feb;4(1):27-35.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,