צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר
צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי מותני פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. לטענת החוקרים באותם מקרים בהם מתפתחים סימנים ותסמינים בגלל פריצה או בלט דיסק מותני אל תמהרו לשקול צריבת דיסק בגב התחתון נסו תחילה טיפול שמרני. .

כאבי גב תחתון הם פגע רע שמשבש את איכות חייהם של רוב בני האדם וגורם להוצאות כלכליות אישיות וציבוריות אדירות. התהליך המיקרו כירורגי הקרוי צריבת דיסק (Intradiscal electrothermal therapy) תפס תאוצה כגורם יעיל במלחמה נגד כאבי גב תחתון. אז זהו שלא. במחקר שנערך ופורסם בארצות הברית נקבע: צריבת דיסק אינה יעילה לטיפול בכאבי גב כרוניים הנובעים מנזק לדיסק המותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצריבת דיסק בגב התחתון לא למהר – רקע

צריבת דיסק בגב התחתון היא טכניקה של ניתוחים זעיר פולשניים לטיפול בכאבי גב או צוואר שמקורם בדיסק הבין חולייתי. בתהליך הזה מחדירים קטטר אל הדיסק תוך שימוש בשיקוף וקרינת רנטגן (Fluoroscopy) כדי לוודא את מיקומו של קטטר האבלציה בצורה מדויקת. הקטטר מחמם את הדיסק וגורם להתכווצות הדיסק ולהרס של חלק מחיישני הכאב. פרסומים רבים טוענים ל70% הצלחה ויותר. במחקרים עדכניים שחייבים לנטרל בהם כל משוא פנים ונערכו על פי הכללים של הקצאה אקראית, כפולי סמיות, מבוקרי פלצבו הראו שרק 40% מהחולים זכו בהפחתה של 50% ברמת הכאב (Spine J. 2004 Jan-Feb;4(1):27-35).

למרות שמדובר בפרוצדורה בטוחה יותר מניתוח ובעלת פוטנציאל קטן יותר לסיבוכים השאלה שנשאלת היא למה לבצע צריבת דיסק בגב התחתון ולקחת סיכון בכלל? למה לא לנסות טיפול שמרני תחילה לפני שמתחילים לחשוב על תהליכים כירורגיים שאינם מבטיחים לנו הצלחה. אז נכון טיפול שמרני יכול להיות ממושך יותר עד השגה של הקלה בתסמינים. האם על מנת לחסוך מעט זמן של כאב ומוגבלות כדאי לקחת את הסיכון שאולי הצריבה הזאת לא תצליח. האם לא כדאי לעשות סוויץ בראש ולהימנע מפרוצדורה זאת ותופעות לוואי אפשריות שלה?

כאבי גב בגלל נזק לדיסק בין חולייתי

צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר
צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

רוב כאבי הגב אינם נובעים בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי. רק אצל 25% מהחולים הסיבה לסימנים ולתסמינים ובכלל זה כאבי גב תחתון כאבי צוואר נגרמים בגלל לחץ על שורשי העצבים הנגרמים בגלל נזקים לדיסק הבין חולייתי. דיסק בין חולייתי שניזוק ולא משנה אם מדובר בבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק, משתנה היכולת שלו לבלום זעזועים ומשתנה גם מבנהו האנטומי.

הדיסק נעשה פחוס ומתחיל לבלוט לכיוון שורשי העצבים או לכיוון חוט השדרה. החלק הבולט של הדיסק נמצא כעת בעמדה שבה הוא יכול להפעיל לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה. מטרתה של צריבת דיסק בגב התחתון היא הקטנה של בלט דיסק זה. לחץ על רקמה עצבית תשבש הולכה עצבית תקינה ותגרום לדלקות, כאבי גב או צוואר (תלוי במיקום הדיסק הבולט) וכאבים מוקרנים לאורך הגפה העליונה או התחתונה (תלוי במיקום של הדיסק הבולט).

במצבים שבהם נוצר לחץ משמעותי על שורשי העצבים או על חוט השדרה אנו עלולים לחוות מגוון רחב של סימנים ותסמינים. בין היתר הסימנים והתסמיני האפשריים נמנה נימול, הירדמות של חלקים מהגפיים או האגן, חולשה של קבוצות שרירים מסוימות ואף שיתוק מלא של חלקים מהגפיים העליונות או התחתונות, פגיעה בהחזרי גידים. במצבים של לחץ קשה על חוט השדרה החולה עלול לסבול גם מאובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

צריבת דיסק בגב התחתון – מחקרים

קיימים מספר רב של דרכי טיפול בכאבי גב, רובם המכריע חסרי תועלת. כול יום מביא עימו אמצעי חדש וטכניקת ריפוי “מדהימה” שלאחר זמן מתגלה כחסרת כול ערך ולעיתים אפילו מזיקה. גם בתחום הכירורגי קיים נסיון לגיטימי להשיג מקסימום השפעה וריפוי במינימום נזק שנעשה על ידי עצם החדירה באמצעים כירורגיים לתוך הגוף. טכניקה כזו היא צריבת דיסק בגב התחתון שמטרתה להסיר חלק כזה או אחר מהדיסק אשר מפעיל לחץ על העצב.

המחקר שבדק את יעילות תהליך הצריבה (Chou R, Atlas SJ, Stanos SP, et al. , 2009) ושלל את יעילותה מגבה מחקרים אחרים שנעשו בשנים האחרונות והעלו ממצאים דומים. במחקר האמור נלקחו 57 חולים עם כאבי גב כרוניים עם פתולוגית דיסק מותני. 38 מהם עברו צריבת דיסק בגב התחתון ואילו 19 קיבלו טיפול פלצבו (אין בו). כול החולים חוברו לגנרטור קבוצת הטיפול קיבלה אנרגיה אלקטרו תרמית לתוך הדיסק הבין חולייתי בעוד שקבוצת הביקורת לא קיבלה את אותה אנרגיה אלקטרו טרמית. כול החולים ללא הבדל קיבלו את אותו טיפול שיקומי שלאחר הצריבה. התוצאות :לא נימצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות בעקבות הטיפול.

בשתי סקירות שיטתיות (Freeman-Brian, J. C., 2006; Freeman, Brian. J. C. and Mehdian, Roshana., 2008) נבדקו מחקרים השוואתיים שונים שבדקו את היעילות של תהליך צריבת דיסק בגב התחתון לצורך טיפול בכאבי גב ובשאר הסימנים והתסמינים. הראיות בסקירות אלו נבחנו לאור השפעת התהליך על עוצמת הכאבים (VAS), על יכולת התנועה והתפקוד של הגב (Oswestry Disability Index), חזרה לעבודה ומדידה כוללת של השתפרות. מסקנות הסקירות שאין הוכחות עקביות ליעילות של שיטה זו.

מקורות: צריבת דיסק בגב התחתון לא למהר

1) Freeman BJC, Mehdian R. Intradiscal electrothermal therapy percutaneous discectomy, and nucleoplasty: what is the current evidence? Curr Pain Headache Rep. 2008; 12 (1):14-21.

2) Freeman-Brian JC. IDET: a critical appraisal of the evidence. Eur Spine J. 2006; 15 (Suppl 3):S448-S457.

3) Chou R, Atlas SJ, Stanos SP, et al. Nonsurgical interventional therapies for low back pain: a review of the evidence for an American Pain Society clinical practice guideline. Spine 2009;34:1078–1093. [PubMed]

4) Pauza, Howel, Dreyfuss, et al. A randomized, placebo-controlled trial of intradiscal electrothermal therapy for the treatment of discogenic low back pain.Spine J. 2004 Jan-Feb;4(1):27-35.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן