כאבי הגב? האבולוציה אשמה
כאבי הגב? האבולוציה אשמה

כאבי הגב? האבולוציה אשמה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי הגב? האבולוציה אשמה! האבולוציה אפשרה, על ידי התאמות ושינויים הסתגלותיים, את התפתחות האדם עד להגעתו למעמד של יונק על. אך בניגוד למה שחושבים לא מדובר ב”מכונה” מושלמת. הסימנים והתסמינים הללו בגב, כאבי ברכיים ושאר הבעיות מעידים על כך. 

כאבי גב תחתון הם הגורם הגדול ביותר לנכויות ומגבלות תנועה בעולם. אין בנתון הזה כדי להפתיע קלינאים שעוסקים בתחום. מלבד עוגמת הנפש אין לשכוח את הנזקים הכלכליים העצומים האישיים והלאומיים הנגרמים בגלל כאבים אלו. מחקרים רבים עסקו ועוסקים בשאלות למה הגב שלנו כואב וכיצד ניתן למנוע זאת. ישנם מדענים שסבורים שדי בהתבוננות בתהליך האבולוציוני שעבר האדם כדי לענות על השאלה הזאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי הגב? האבולוציה אשמה – רקע

הביולוג ריצ’ארד דוקינס התייחס בספרו לכך שהאדם אינו יצירה אלוהית מושלמת אלא תוצר מלא לקויות של האבולוציה. בספרו “ההצגה הגדולה בתבל, הראיות בזכות האבולוציה” מצטט דוקינס את דברי רובין וויליאמס שדרן אוסטרלי לענייני מדע שאמר: “כמעט כל בעל גב היה יכול להגיש תביעה נגד היצרן…, אתם חייבים להודות שזה לא היה אחד הרגעים הגדולים שלו, הוא (אלוהים) בטח עשה אותו (את הגב) בחופזה כדי לעמוד בתאריך היעד לקראת סוף היום השישי”… 

אבולוציה וגוף האדם

במרוצת מעל ארבעת מיליוני השנים שחלפו, וכתחנה הכרחית לצורך הגעת האדם למעמד של יונק עליון, עבר השלד שלנו סדרת שינויים והתאמות איטיים. המעבר שאנו מדברים עליו הוא ממצב נכון יותר מבחינת מערכות עצב שריר ושלד של הליכה על ארבע גפיים למצב של בעייתי יותר של הזדקפות הליכה על שתיים. השינויים וההתאמות הללו לא הובילו לגוף בעל מבנה אידיאלי והאדם הזקוף משלם על כך את המחיר בצורה של כאבים ובלאי מוגברים. מתיחות שרירים, פריצות דיסק, דלקות פרקים, כאבי גב, שחיקת סחוסים וכאבים במפרקי הירך, שחיקת סחוסים וכאבים בברכיים, כאבים בכפות הרגליים, השוני במבנה האגן והראש הגדול של התינוק יוצרים בעיות בלידה, קושי בזרימה חזרה ללב של הדם הוורידי יוצרים בעיות בכלי דם, יבלות וכפות רגליים שטוחות ועוד ועוד. הסיבה העיקרית לכאבים הללו היא כאמור האבולוציה.

שינויים אנטומיים שנוצרו בגלל ההליכה על שתיים

כאבי גבהזדקפותו של האדם המודרני הובילה לשינויים מבניים ולשינויים ביומכניים הסתגלותיים מרחיקי לכת. השתנו הגודל, כיוון התפתחות והאופן התפקודי של מפרקי הגפיים, עמוד השדרה וכלל הרקמות הרכות התומכות. בין יתר השינויים בגוף האדם נמנה:

 • גולגולת – הראש מוחזק זקוף. הגולגולת גדלה על מנת להכיל את המוח הגדול. המיקום של פתח היציאה (foramen magnum) של חוט השדרה מתוך הגולגולת הפך מרכזי יותר על מנת לאפשר לראש להיות ממוקם באופן מאוזן על עמוד השדרה.

 • צוואר- עמוד השדרה המודרני ארוך יותר. השינוי מאפשר יכולת משופרת להביט לכיוונים שונים.

 • החזה – החזה של האדם המודרני רחב יותר ובעל מבנה של חבית וזאת כדי להגן על האיברים הפנימיים ולהוות בסיס אחיזה לשרירים השונים המאפשרים את ההזדקפות ואת העברת העומסים.

 • כתפיים – מבנה הכתפיים התרחב על מנת לייצב את הצוואר ולתמוך בשרירים.

 • עמוד השדרה – הצורך להתאזן כאשר הולכים על שתי רגליים העביר את מרכז הכובד של האדם המודרני ממרכז עמוד השדרה אל מרכז האגן. האגן ועמו מרכז הכובד נעים בעת ההליכה מצד לצד ובכך נשמר האיזון שלנו. לעמוד השדרה צורת S בגין הקיעור בעמוד השדרה המותני והקימור בעמוד השדרה הגבי. הקימורים האלו עוזרים לנו להזדקף עם צריכה מינימאלית של אנרגיה וכן לקירוב מרכז הגוף אל מרכז הכובד באגן ומעל הרגליים. חוליות עמוד השדרה הפכו להיות מסיביות יותר, רחבות יותר וגמישות יותר וזאת בגלל הצורך בתנועתיות מוגברת והגדלת היכולת לעמוד בעומסים.

 • עצם העצה – עצם העצה יוצר מפרק עם חולית המותן התחתונה (L5/S1) ויוצרת עם האגן את מפרקי האגן (sacroiliac joint). עובדת היותו תומך משקל גרמה לעצם העצה אצל האדם המודרני להיות רחבה יותר וליצור מפרקי אגן מסיביים יותר.

 • אגן – האגן התקצר והתרחב וקיבל צורה של קערה מוגדלת על מנת לתמוך באברים הפנימיים. צורתו מאפשרת אחיזת שרירים יעילה יותר לתנועה ותמיכה בהעברת עומסים.

 • ידיים ורגליים – הידיים והרגליים של האדם המודרני התעבו, התיישרו ושינו מידותיהן ביחס לאורך הגוף. האמות התקצרו והרגליים התארכו. דבר זה מאפשר ביצוע צעדים גדולים יותר.

 • עצם הירך- עצם הירך ארוכה יותר ומונחת עם זווית פנימה (ולגוס) וזאת כדי להשאיר את הרגליים צמודות ומתחת למרכז הכובד של הגוף.

 • ברכיים – הזווית פנימה של הברכיים מאפשרת לעומס לעבור דרך הבליטה החיצונית של עצם הירך שהיא גדולה יותר ובכך להשאיר את הרגליים מתחת למרכז הכובד. שוני במבנה הברכיים מאפשר הליכה תוך יישור מלא של הברכיים

 • כפות הרגליים – האצבע הגדולה התקצרה ומצויה בשורה אחת עם יתר האצבעות. נוצרה קשת כף הרגל לצורך ספיגת זעזועים ויצירת קפיציות.

אבולוציה וכאבים

שינויים פיזיולוגיים שנוצרו בגלל השינויים האנטומיים

כמובן שבעקבות השינויים האנטומיים נדרשים גם שינויים תפקודיים. הליכה על שתיים דורשת שרירי רגליים ואגן חזקים על מנת לייצר תנועה קדימה. הליכה על שתיים דורשת גם שרירי גב חזקים (זוקפי עמוד השדרה) על מנת להחזיק אותנו זקופים. היכולת לעמוד על שתי רגליים מבלי לאבד שיווי משקל דורשת גם מערכת שיווי משקל מפותחת הרבה יותר.

לצורך זה התפתחה בגוף האנושי מערכת שיווי משקל מתוחכמת המקבלת את המידע שלה מחיישנים המצויים בגידים ומפרקים השונים, מהעיניים, ממנגנון שיווי המשקל שמצוי באוזן ומהמוח הקטן. הנתונים מעובדים ופקודות לאיזון יוצאות מהמוח הקטן. בבית החזה הנרחב התפתחו הריאות אשר מאפשרות לנו את היכולת האירובית לפעול.

יתרונות של הליכה על שתיים 

המעבר להליכה על שתיים נתן לנו את היכולת לראות רחוק יותר וכן שחרר את הידיים שלנו ואפשר לנו לפתח ולהשתמש בכלים שונים. לפתע החל האדם לראות רחוק יותר מעל לשיחים. הטווחים הללו אפשרו לו יותר לצוד ולחפש מזון גם בטווחים רחוקים יותר וחשוב לא פחות יכול היה לעסוק בענייניו מבלי לפחד שיותקף לפתע על ידי חיות טורפות. באמצעות הידיים החופשיות החל לייצור כלים ולעשות בהם שימוש כמו למשל לשאת את ילדיו לזרוק אבנים ועוד. ישנם טענות שגם היכולת של האדם להתמודד עם החום שנפלט מהאדמה השתפרה על ידי המעבר להליכה על שתיים.

חסרונות של הליכה על שתיים 

אבל אליה וקוץ בה. המעבר מהליכה על ארבע להליכה על שתיים יצרה גם חסרונות שחלקם חסרי משמעות בעידן המודרני כמו למשל הפיכתו של האדם להיות בולט יותר, חשיפתו של האדם לפגיעה ברקמות והאברים הפנימיים המצויים בחלל הבטן הרכה, הפחתה במהירותו וזריזותו של האדם וסכנת מוות לנוכח פציעה של אחת הרגליים במהלך בריחה.

אך ישנם גם חסרונות שהם בעלי משמעות יום יומית עכשווית עבור כל אחד מאתנו. השינויים במבנה, ביציבה ובביומכניקה שהתפתחו בגוף האנושי המודרני במהלך ארבעת מיליוני השנים האחרונות, בגין המעבר להליכה על שתיים, יצרו בעיות. כאשר אבותינו נעו על ארבע, עמוד השדרה שלהם היה קצר יותר והעומסים הונחו על ארבעת הגפיים ועל עמוד השדרה באופן שווה. הזדקפותו של האדם הובילה לעומסי יתר על עמוד השדרה ועל הגפיים התחתונות. העומסים הללו חושפים את האזורים האנטומיים האלו להתפתחות נזקים וכאבים. כך גם השינויים במבנה ובמיקום החדש של האגן יצרו קשיים בלידה ועוד.

לא ניתן להאשים רק את האבולוציה בכאבי הגב שלנו הארגונומיה הלקויה והרגלי הישיבה הגרועים המאפיינים את אורח החיים המודרני מעצימים את העומסים על עמוד השדרה. השילוב של הליכה על שניים ואופן ישיבה לקויים יוצרים עומסים לא מידתיים ומרכזים אותם על אזורים מסוימים בעמוד השדרה בעוד שאזורים אחרים נחשפים לעומסים מינימאליים. התוצאה שחיקת סחוסים, פריצות דיסקים, נקיעת חוליות, עקמת, קימורי יתר וקיעורי יתר ועוד. נכון להיום כאבי גב מהווים גורם מוביל להיעדרות מהעבודה ולהוצאות כלכליות אישיות ולאומיות.

גם הגפיים התחתונות חשופות לעומסים מזיקים ובכלל זה מפרקי ירך, הברכיים הקרסוליים וכפות הרגליים. השינוי שחל ברמת העומס שהגוף מטיל על הגפיים גובה את חלקו גם מהגפיים התחתונות. ההוכחה לכך באה לידי ביטוי על ידי ריבוי המצבים הפתולוגיים בגפיים כולל: דלקות פרקים, שחיקות סחוסים, החלפות מפרקים, דלקות גידים, דלקות עצבים, נקיעות קרסול, דלקת של רקמת הפלנטר (דורבן) ועוד ועוד.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות הנגרמות בין היתר מסיבות אבולוציוניות: דלקת בגיד אכילס ודלקת בעצב בכף הרגל “מורטון נוירומה”.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן