כאבי גב האבולוציה אשמה

כאבי גב האבולוציה אשמה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב – האבולוציה אשמה! האבולוציה אפשרה, על ידי התאמות ושינויים הסתגלותיים, את התפתחות האדם עד להגעתו למעמד של יונק על. אך בניגוד למה שחושבים לא מדובר ב"מכונה" מושלמת. הסימנים והתסמינים הללו בגב, כאבי ברכיים ושאר הבעיות מעידים על כך.

  כאבי גב תחתון הם הגורם הגדול ביותר לנכויות ומגבלות תנועה בעולם. אין בנתון הזה כדי להפתיע קלינאים העוסקים בתחום. מלבד עוגמת הנפש אין לשכוח את הנזקים הכלכליים העצומים האישיים והלאומיים הנגרמים בגלל כאבים אלו. מחקרים רבים עסקו ועוסקים בשאלות למה הגב שלנו כואב וכיצד ניתן למנוע זאת. ישנם מדענים שסבורים שדי בהתבוננות בתהליך האבולוציוני שעבר האדם כדי לענות על השאלה הזאת. לדעת אותם חוקרים ומדענים בכל הנוגע להתפתחות כאבי גב האבולוציה אשמה!.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי גב האבולוציה אשמה – רקע

   הביולוג ריצ'ארד דוקינס מתייחס בספרו לכך שהאדם אינו יצירה אלוהית מושלמת אלא תוצר מלא לקויות של האבולוציה. בספרו "ההצגה הגדולה בתבל, הראיות בזכות האבולוציה" מצטט דוקינס את דברי רובין וויליאמס שדרן אוסטרלי לענייני מדע שאמר: "כמעט כל בעל גב היה יכול להגיש תביעה נגד היצרן…, אתם חייבים להודות שזה לא היה אחד הרגעים הגדולים שלו, הוא (אלוהים) בטח עשה אותו (את הגב) בחפזה כדי לעמוד בתאריך היעד לקראת סוף היום השישי"…

   אבולוציה וגוף האדם

   במרוצת יותר מארבעת מיליוני השנים שחלפו, וכתחנה הכרחית לצורך הגעת האדם למעמד של יונק עליון, עבר השלד שלנו סדרת שינויים והתאמות אטיים. המעבר שאנו מדברים עליו הוא ממצב נכון יותר מבחינת מערכות עצב שריר ושלד של הליכה על ארבע גפיים למצב של בעייתי יותר של הזדקפות והליכה על שתיים. השינויים וההתאמות הללו לא הובילו לגוף בעל מבנה אידאלי והאדם הזקוף משלם על כך את המחיר בצורה של כאבים ובלאי מוגברים. דוגמאות לכך כוללות: מתיחות שרירים, פריצות דיסק, דלקות פרקים, כאבי גב, שחיקת סחוסים וכאבים במפרקי הירך, שחיקת סחוסים וכאבים בברכיים, כאבים בכפות הרגליים ועוד. עוד נציין שהשוני במבנה האגן והראש הגדול של התינוק יוצרים בעיות בלידה, קושי בזרימה חזרה ללב של הדם הוורידי יוצרים בעיות בכלי דם, יבלות וכפות רגליים שטוחות ועוד ועוד. הסיבה העיקרית לכאבים הללו היא כאמור האבולוציה.

    כאבי גב וכאבים אחרים שנוצרו שינויים אבולוציוניים

   כאבי גב האבולוציה אשמה
   כאבי גב האבולוציה אשמה

   ההזדקפות של האדם המודרני הובילה לשינויים מבניים ושינויים ביומכניים הסתגלותיים מרחיקי לכת. השתנו הגודל, כיוון התפתחות והאופן התפקודי של מפרקי הגפיים, עמוד השדרה וכלל הרקמות הרכות התומכות. בין יתר השינויים בגוף האדם נמנה:

   גולגולת

   הראש מוחזק זקוף. הגולגולת גדלה על מנת להכיל את המוח הגדול. המיקום של פתח היציאה (foramen magnum) של חוט השדרה מתוך הגולגולת הפך מרכזי יותר על מנת לאפשר לראש להיות ממוקם באופן מאוזן על עמוד השדרה.

   צוואר

   עמוד השדרה המודרני ארוך יותר. השינוי מאפשר יכולת משופרת להביט לכיוונים שונים.

   החזה

   החזה של האדם המודרני רחב יותר ובעל מבנה של חבית וזאת כדי להגן על האיברים הפנימיים ולהוות בסיס אחיזה לשרירים השונים המאפשרים את ההזדקפות ואת העברת העומסים.

   כתפיים

   מבנה הכתפיים התרחב על מנת לייצב את הצוואר ולתמוך בשרירים.

   כאבי גב בגלל שינויים בעמוד השדרה

   הצורך להתאזן כאשר הולכים על שתי רגליים העביר את מרכז הכובד של האדם המודרני ממרכז עמוד השדרה אל מרכז האגן. האגן ועמו מרכז הכובד נעים בעת ההליכה מצד לצד ובכך נשמר האיזון שלנו. במבט מהצד לעמוד השדרה צורת S בגין הלורדוזיס בעמוד שדרה מותני וקיפוזיס בעמוד השדרה הגבי. העקומות הללו עוזרים לנו להזדקף עם צריכה מינימלית של אנרגיה וכן לקירוב מרכז הגוף אל מרכז הכובד באגן ומעל הרגליים. חוליות עמוד השדרה הפכו להיות מסיביות יותר, רחבות יותר וגמישות יותר וזאת בגלל הצורך בתנועתיות מוגברת והגדלת היכולת לעמוד בעומסים.

   עצם העצה

   עצם העצה יוצר מפרק עם חולית המותן התחתונה (L5/S1) ויוצרת עם האגן את מפרקי האגן (sacroiliac joint). עובדת היותו תומך משקל גרמה לעצם העצה אצל האדם המודרני להיות רחבה יותר וליצור מפרקי אגן מסיביים יותר.

   אגן

   האגן התקצר והתרחב וקיבל צורה של קערה מוגדלת על מנת לתמוך באיברים הפנימיים. צורתו מאפשרת אחיזת שרירים יעילה יותר לתנועה ותמיכה בהעברת עומסים.

   ידיים ורגליים

   הידיים והרגליים של האדם המודרני התעבו, התיישרו ושינו מידותיהן ביחס לאורך הגוף. האמות התקצרו והרגליים התארכו. דבר זה מאפשר ביצוע צעדים גדולים יותר.

   עצם הירך

   עצם הירך ארוכה יותר ומונחת עם זווית פנימה (ולגוס) וזאת כדי להשאיר את הרגליים צמודות ומתחת למרכז הכובד של הגוף.

   ברכיים

   הזווית פנימה של הברכיים מאפשרת לעומס לעבור דרך הבליטה החיצונית של עצם הירך שהיא גדולה יותר ובכך להשאיר את הרגליים מתחת למרכז הכובד. שוני במבנה הברכיים מאפשר הליכה תוך יישור מלא של הברכיים

   כפות הרגליים

   הבוהן הגדולה בכף הרגל התקצרה ומצויה בשורה אחת עם יתר האצבעות. נוצרה קשת כף הרגל לצורך ספיגת זעזועים ויצירת קפיציות.

   כאבי גב האבולוציה אשמה
   כאבי גב האבולוציה אשמה

   שינויים פיזיולוגיים שנוצרו בגלל השינויים האנטומיים

   כמובן שבעקבות השינויים האנטומיים נדרשים גם שינויים תפקודיים. הליכה על שתיים דורשת שרירי רגליים ואגן חזקים על מנת לייצר תנועה קדימה. הליכה על שתיים דורשת גם שרירי גב חזקים (זוקפי עמוד השדרה) על מנת להחזיק אותנו זקופים. היכולת לעמוד על שתי רגליים מבלי לאבד שיווי משקל דורשת גם מערכת שיווי משקל מפותחת הרבה יותר.

   לצורך זה התפתחה בגוף האנושי מערכת שיווי משקל מתוחכמת המקבלת את המידע שלה מחיישנים המצויים בגידים ובמפרקים השונים, מהעיניים, מאיבר שיווי המשקל שנמצא באוזן וגם מהמוח הקטן. הנתונים מעובדים ופקודות לאיזון חוזר יוצאות מהמוח הקטן. בבית החזה הנרחב התפתחו הריאות אשר מאפשרות לנו את היכולת האירובית לפעול.

   יתרונות של הליכה על שתיים

   המעבר להליכה על שתיים נתן לנו את היכולת לראות רחוק יותר וכן שחרר את הידיים שלנו ואפשר לנו לפתח ולהשתמש בכלים שונים. לפתע החל האדם לראות רחוק יותר מעל לשיחים. הטווחים הללו אפשרו לו לצוד ולחפש מזון גם בטווחים רחוקים יותר וחשוב לא פחות הוא יכול היה לעסוק בענייניו מבלי לפחד שיותקף לפתע על ידי חיות טורפות. באמצעות הידיים החופשיות החל לייצור כלים ולעשות בהם שימוש כמו למשל לשאת את ילדיו לזרוק אבנים ועוד. ישנם טענות שגם היכולת של האדם להתמודד עם החום שנפלט מהאדמה השתפרה על ידי המעבר להליכה על שתיים.

   חסרונות של הליכה על שתיים

   אבל אליה וקוץ בה. המעבר מהליכה על ארבע להליכה על שתיים יצרה גם חסרונות שחלקם חסרי משמעות בעידן המודרני. כך למשל הפך האדם להיות להיות בולט יותר. הזדקפות האדם הותירה את בטנו הרכה חשופה לפגיעה ברקמות ובאיברים הפנימיים הנמצאים בחלל הבטן. האדם גם הפך להיות אטי יותר וזריז פחות ובנוסף גם נתון לסכנת מוות לנוכח פציעה של אחת הרגליים במהלך בריחה.

   אך ישנם גם חסרונות שהם בעלי משמעות יום יומית עכשווית עבור כל אחד מאתנו. השינויים הללו במבנה, ביציבה וגם בביו מכניקה של האדם שהתפתחו בגוף האנושי המודרני במהלך ארבעת מיליוני השנים האחרונות יצרו גם בעיות. המעבר הזה להליכה על שתיים אינה נטולת חסרונות. כאשר אבותינו נעו על ארבע, עמוד השדרה שלהם היה קצר יותר והעומסים הונחו על ארבעת הגפיים ועל עמוד השדרה באופן שווה. ההזדקפות של האדם הובילה לעומסי יתר על עמוד השדרה ועל הגפיים התחתונות. העומסים הללו חושפים את האזורים האנטומיים האלו להתפתחות נזקים וכאבים. כך גם השינויים במבנה ובמיקום החדש של האגן יצרו קשיים בלידה ועוד.

   כאבי גב? לא רק האבולוציה אשמה

   לא ניתן להאשים רק את האבולוציה בכאבי הגב שלנו הארגונומיה הלקויה והרגלי הישיבה הגרועים המאפיינים את אורח החיים המודרני מעצימים את העומסים על עמוד השדרה. השילוב של הליכה על שניים ואופן ישיבה לקויים יוצרים עומסים לא מידתיים ומרכזים אותם על אזורים מסוימים בעמוד השדרה בעוד שאזורים אחרים נחשפים לעומסים מינימליים. התוצאה פציעות, שחיקת סחוסים, פריצות דיסקים, נקיעת חוליות ועוד. נכון להיום כאבי גב מהווים גורם מוביל להיעדרות מהעבודה והוצאות כלכליות אישיות ולאומיות.

   גם הגפיים התחתונות חשופות לעומסים מזיקים ובכלל זה מפרקי ירך, הברכיים הקרסוליים וכפות הרגליים. השינוי שחל ברמת העומס שהגוף מטיל על הגפיים גובה את חלקו גם מהגפיים התחתונות. ההוכחה לכך באה לידי ביטוי על ידי ריבוי מצבים פתולוגיים בגפיים כולל: דלקת פרקים ניוונית, שחיקת סחוסים בברכיים ובמפרקי הירך המוביל להחלפות מפרקים, דלקות גידים, דלקות סיבי עצבים, נקיעות קרסול, דלקת של רקמת הפלנטר (דורבן) ועוד ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר