מרפק טניס מה גורם לו

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מרפק טניס מה גורם לו? מרפק טניס היא פגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים. גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון.

  מרפק טניס היא אחת ממגוון הפציעות וההפרעות הבריאותיות שפוגעות במפרק זה. מדובר בבעיה שכיחה במיוחד בקרב ספורטאים המבצעים תנועות חוזרניות עם כף היד ועקב כך חושפים את המרפק שלהם לעומסים חוזרניים. גם עיסוקים שונים כמו למשל גננות, בניין ובעלי מקצוע אחרים עלולים במסגרת עיסוקם לגרום לעומסים דומים. התסמינים העיקריים בגין בעיה זאת כוללים כאבים במרפק המתמקדים בצד החיצוני של המפרק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מרפק טניס מה גורם לו – רקע

   ההפרעה הקלינית הקרויה מרפק טניס או בשפה מקצועית דלקת של עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) היא פציעת ספורט שכיחה. על פי הערכות סובלים או יסבלו מהפרעה זאת כ 5% מכלל האוכלוסייה. עם זאת השכיחות ללקות במרפק טניס עולה פלאים בקרב שחקני טניס ובקרב עובדי תעשייה. 50ֵ% מכלל שחקני הטניס צפויים לסבול מהתסמונת הזאת וכך גם 30% מעובדי התעשייה. נכון, שחקני טניס ועובדי תעשייה נמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות מרפק טניס אך חשוב לדעת שבמקרים רבים הדלקת הזאת במרפק נגרמת ללא קשר למשחק טניס. למעשה כול מאמץ מרוכז ועקבי או מאמץ חוזרני על אחד הגידים או על השרירים הפושטים של כף היד עלול להוביל לפגיעה הזאת. רמת הסיכון ללקות בהפרעה זאת שווה אצל נשים וגברים.

   אנטומיה בסיסית של המרפק

   מפרק המרפק שהוא מפרק סינוביאלי מהווה את נקודת מפגש של החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם עצמות האמה הכוללות את החלק העליון של עצם החישור (Radius) ושל עצם הגומד (Ulna). המפרק עטוף בקפסולה ונתמך על ידי רצועות. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה.

   מפרקים

   במפרק זה מתפקדים יחדיו שלושה מפרקים שונים: מפרק הזרוע והגומד (Humeroulnar joint) שהוא מפרק ציר המאפשר תנועה של כפיפה ופשיטה, מפרק הזרוע והחישור (Humeroradial joint) שהוא מפרק החלקה שמסייע למפרק הזרוע והגומד בתנועות פשיטה וכיפוף ולמפרק החישור והגומד בביצוע תנועות סיבוב של האמה והמפרק השלישי הוא מפרק החישור והגומד (Radioulnar joint) שהוא מפרק סיבובי שמאפשר את תנועות הסיבוב כלפי מטה וסיבוב כלפי מעלה של האמה.

   שרירים ופעולות מרפק ואמה

   השרירים מכופפי המפרק כוללים את השריר הדו-ראשי (Biceps), שריר הזרוע (Brachialis) ושריר הזרוע והחישור (Barchioradialis). השרירים פושטי המפרק כוללים את השריר התלת ראשי (Triceps) ואת שריר המרפק (Anconeus). השרירים שמסובבים את האמה מטה כוללים את שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus) ואת שריר הכפן העגול (Pronator terez) והשריר שמסובב את אמת היד החוצה הוא שריר הגבן (Supinator).

   שרירים ופעולות בכף היד

   השרירים הפושטים של כף היד מתחברים בגיד משותף לחלק החיצוני של המפרק והם כוללים את השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis), פושט שורש כף היד הארוך (Extensor Carpi Radialis Longus) והשריר פושט שורש היד הגומדי (Extensor carpi ulnaris). השרירים מכופפי כף היד מתחברים בגיד משותף לחלק הפנימי של המפרק והם כוללים את השריר כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis), שריר הכף הארוך (Palmaris longus), השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris), השריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis) ואת השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor Digitorum Profundus).

   עצבוב ואספקת דם

   אספקת הדם למפרק הזה מגיע בעיקר מעורק הזרוע (Brachial artery) ומענפים של עורק הגומד (Ulnar artery) ועורק החישור (Radial artery). העצבוב של המפרק הזה מגיע מענפים של העצבים המרכזיים שעושים דרכם מהמקלעת העצבים בצוואר במורד היד. העצבים כוללים את עצב השריר והעור (Musculocutaneous), עצב התווך (Median), את עצב החישור (Radial nerve) ואת עצב  הגומד (Ulnar nerve). השרירים פושטי כף היד מעוצבבים על ידי שורש עצב C7 ואילו השרירים מכופפי כף היד מעוצבבים על ידי שורש עצב C8.

   מרפק טניס – סימנים ותסמינים

   מרפק טניס מה גורם לו
   מרפק טניס מה גורם לו

   מגוון הסימנים והתסמינים שמתפתחים בעקבות מרפק טניס עשויים להתפתח באופן הדרגתי. תסמונת כאב זאת מתפתחת לרוב במפרק אחד ובעיקר במפרק של היד הדומיננטית אך עלול להתפתח גם בשני המפרקים. הסימנים ותסמינים אלו כוללים לרוב כאבים מקומיים באזור החיצוני של המפרק שעלולים להשליך גם במורד האמה, חולשה בביצוע מטלות פשוטות כגון פתיחת דלת, לחיצת ידיים, אחיזה בכוס מים, הרמה של חפץ, פתיחת צנצנת שימורים או שימוש בכלי עבודה. הכאב מתגבר בכל מאמץ של הגיד המותח את כף היד והאצבעות. הסימנים והתסמינים הנובעים מתסמונת זאת עשויים להתחיל באופן מינורי ולגרום לנו לדחות את הטיפול בהם.

   האבחון של מרפק טניס דורש שלילה של פתולוגיות אחרות שעלולות לבלבל אותנו עם תסמונת זאת. מגוון בעיות רחב עלול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים במרפק טניס. בין היתר נמנה פציעות צוואר כולל פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב והשלכות כאב, הפרעות במפרק עצמו כמו למשל דלקת פרקים, דלקת באמתחת זיז המרפק, תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק (לכידה של עצב החישור במרפק), פציעות של מפרקי הכתף ושורש כף היד והשלכות כאב למפרק. כמובן שכלל ההפרעות הללו צריך להיבחן ולהישלל כדי לקבוע אבחון מדויק ולטפל ביעילות בבעיה.

   מרפק טניס – פירוט גורמים וגורמי סיכון

   נקודות החיבור של השרירים אל האצבעות ואל המפרק חשופות לפגיעות שונות ובכללן מרפק גולף ומרפק טניס. מרפק טניס או דלקת של עילית העלי הצדי הוא השם שניתן לדלקת המתפתחת בגיד ו/או בשריר שנאחז בצד החיצוני של המפרק, נמתח לאור גב האמה עד לכף היד. הגיד ו/או השריר שנפגעים כוללים ברוב המקרים את השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis). תפקידו של השריר הזה הוא פשיטה של שורש כף היד.

   גורמים למרפק טניס

   המצב שבו  הגיד האחראי על המתיחה של כף היד והאצבעות נפגע באזור החיבור שלו לחלק החיצוני של עצם הזרוע באזור המפרק נקרא מרפק טניס. הגורמים העיקריים לכך כוללים:

   פציעות ממאמצים חוזרניים

   עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות מחלישים את השריר ואת הגיד וגורמים להתפתחות קרעים זעירים ברקמות הללו. הקרעים הללו גורמים להיווצרות דלקת ולסימנים והתסמינים של האופייניים לתסמונת המדוברת הכוללים כאבים בצד החיצוני של המפרק שעלולים להשליך כאב במורד האמה ומגבלות תנועה. הפציעה של מרפק טניס משתייכת למשפחת הפציעות ממאמץ נשנה. במילים אחרות עומס יתר בגין תנועות מתיחה לאחור חוזרות ונשנות של כף היד והאצבעות הם שעומדות אחרי הפציעה הזאת. תנועות כאלו ניתן למצוא בענפי ספורט רבים בהם יש שימוש ברקטה: טניס, בדמינטון, סקווש, מטקות ועוד. אבל כאמור לא רק ספורט גורם לפציעה הזאת.

   נזקי חבלה

   מרפק טניס יכול להתרחש באופן חד ובעקבות נפילה, פציעת ספורט או חבלה אחרת שיוצרים עומס חד פעמי על הגיד או השריר במפרק. נזק לגיד /או לשריר יכול להתפתח גם בגלל מאמץ חד פעמי גדול היוצר עומס קיצוני שהוא מעל יכולות ההכלה של הגיד ו/או השריר במפרק. הרמת משא כבד מידי, נפילה ובלימה, חבטת גב יד (Backhand) חזקה במיוחד במשחק טניס כאשר הכדור רטוב וכבד, כול אלה ועוד מהווים דוגמאות לפעילות שעלולה לייצר עומס חד פעמי מזיק מסוג הזה. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני.

   גורמי סיכון למרפק טניס

   גיל

   כול אחד עלול לסבול ממרפק טניס, עם זאת, מרב הפגיעות נגרמות בקרב קבוצת הגיל שבין 40-50. יתכן שבגיל הזה ישנם שינויים ניווניים מקדימים אשר הופכים את קבוצת הגיל הזאת לפגיעה יותר אל יתכן גם שזוהי קבוצה הגיל עם יותר זמן לשחק.

   ניוון מוקדם

   סעיף זה המתקשר עם הסעיף הקודם מציין את הניוון השרירי הנובע מחוסר עשייה או בגלל גיל כגורם סיכון להתפתחות מרפק טניס

   מקצוע

   גורמי סיכון נוספים כוללים את סוג המקצוע שלכם וסוג. עומסים חוזרניים על המפרק על רקע מקצועי הם גורם סיכון שכיח להתפתחות מרפק טניס. דוגמאות לפעולות מקצוע שמעלות את הסיכון של העוסקים בו להתפתחות תסמונת זאת כוללות מקצוע המחייב הפעלת עכבר מחשב, הקלדה, שימוש במברג, שימוש בפטיש, נשיאת סלים כבדים, לחיצות ידיים (דיפלומטים), הרמה והנחת בלוקים בבניין ועוד.

   פעילות גופנית

   גם סוג הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח את תסמונת הכאב הזאת במפרק. אופיו של הספורט שבו עוסקים שחקני טניס או שחקני מחבט אחרים, שחיינים, שחקני גולף ועוד כולל ביצוע תנועות חוזרניות וחשוף על כן לפציעות במפרק כולל מרפק טניס הנובעות מעומסים חוזרניים.

   טכניקת משחק

   בטניס, טכניקה לא טובה של מכת יד אחורית (Backhand) יכולה לגרום לפציעה הזאת. שחקנים המגיעים באיחור למכת היד האחורית לא יכולים למקם את הגוף שלהם כראוי אחרי הכדור. שחקני טניס החובטים את חבטת היד האחורית שלהם עם כף יד כפופה ולא עם כף יד קשיחה וכך אינם משתמשים בכוח של כל היד ובכוח שמקנה הרוטציה של הגוף. במילים אחרות כאשר הכדור של היריב מכה בעוצמה ברקטה שלך כף היד צריכה להיות ישרה ולאפשר לעומס הפגיעה להתחלק באופן שווה לאורך היד, הכתף ושאר הגוף ולא רק על הגיד האומלל במרפק.

   ציוד

   בעיה נוספת היא בחירת המחבט. כאשר ידית המחבט קטנה מידי או גדולה מידי הנטייה הטבעית היא לאחוז חזק יותר. המשמעות היא עומס מוגבר על השרירים של המרפק, נזק מצטבר, דלקת וכאב.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל