מרפק טניס מה גורם לו

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

מרפק טניס מה גורם לו? מרפק טניס היא פגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, אך רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים. גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון.

מרפק טניס היא אחת מהפציעות וההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במפרק זה. הפרעה בריאותית שכיחה זאת מתרחשת לרוב בגלל ביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד. דוגמאות לסוג זה של מטלות שעלולות לגרום לפציעה של הגיד ולהתפתחות מרפק טניס כוללות:

 • גננות
 • עבודת בניין
 • שימוש בכלי עבודה
 • וכמובן ספורטאים כגון טניסאים, אימוני כוח
 • וכל בעל מקצוע או ספורטאי שחושף את המרפק לעומסי יתר

הסימפטומים העיקריים בגין בעיה זאת כוללים כאבים במרפק המתמקדים בצד החיצוני של המפרק.

מרפק טניס מה גורם לו – רקע

מרפק טניס או דלקת של עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) היא פציעת ספורט שכיחה. על פי הערכות סובלים או יסבלו מהפרעה זאת כ- 5% מכלל האוכלוסייה. עם זאת השכיחות ללקות במרפק טניס עולה פלאים בקרב שחקני טניס ובקרב עובדי תעשייה. 50ֵ% מכלל שחקני הטניס צפויים לסבול מהתסמונת הזאת וכך גם 30% מעובדי התעשייה.

עם זאת, חשוב לדעת שבמקרים רבים הדלקת הזאת במרפק נגרמת ללא קשר למשחק טניס. למעשה כול מאמץ יתר חד פעמי או חוזרני על גידי השרירים הפושטים של כף היד עלול להוביל לפגיעה הזאת. רמת הסיכון ללקות בהפרעה זאת שווה אצל נשים וגברים.

אנטומיה בסיסית של המרפק

מפרק המרפק שהוא מפרק סינוביאלי מהווה את נקודת מפגש של החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם עצמות האמה הכוללות את החלק העליון של עצם החישור (Radius) ושל עצם הגומד (Ulna). המפרק עטוף בקפסולה ונתמך על ידי רצועות. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה.

מפרקים

במפרק זה מתפקדים יחדיו שלושה מפרקים שונים:

 • המפרק בין עצם הזרוע ועצם הגומד (Humeroulnar joint). זהו מפרק ציר המאפשר תנועה של כפיפה ופשיטה
 • מפרק בין עצם הזרוע לעצם החישור (Humeroradial joint). מפרק החלקה שמסייע למפרק הזרוע והגומד בתנועות פשיטה וכיפוף
 • המפרק בין עצם החישור לעצם הגומד (Radioulnar joint). מפרק סיבובי שמאפשר את תנועות הסיבוב כלפי מטה וכלפי מעלה של האמה.

שרירים ופעולות מרפק ואמה

השרירים המכופפים של המפרק כוללים:

 • השריר הדו-ראשי (Biceps)
 • שריר הזרוע (Brachialis)
 • ושריר הזרוע והחישור (Barchioradialis)

שרירים שתפקידם לפשוט את המפרק כוללים:

 • השריר התלת ראשי (Triceps)
 • שריר המרפק (Anconeus)

השרירים שמסובבים את האמה כלפי מטה כוללים:

 • שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus)
 • השריר הכפן העגול (Pronator terez)

שרירים שמסובבים את אמת היד כלפי חוץ כוללים את:

 • שריר הגבן (Supinator)

שרירים ופעולות בכף היד

הפושטים של כף היד מתחברים בגיד משותף לחלק החיצוני של המפרק והם כוללים:

 • שריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis)
 • השריר פושט שורש כף היד הארוך (Extensor Carpi Radialis Longus)
 • שריר פושט שורש היד הגומדי (Extensor carpi ulnaris)

המכופפים של כף היד מתחברים בגיד משותף לחלק הפנימי של המפרק והם כוללים:

 • השריר כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis)
 • שריר הכף הארוך (Palmaris longus)
 • השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris)
 • שריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis)
 • השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor Digitorum Profundus).

עיצבוב ואספקת דם

אספקת הדם למפרק הזה מגיע בעיקר מהעורקים הבאים:

 • עורק הזרוע (Brachial artery)
 • ענפים של עורק הגומד (Ulnar artery)
 • עורק החישור (Radial artery)

העיצבוב של המפרק הזה מגיע מעצבים שעושים דרכם מהמקלעת העצבים בצוואר במורד היד. העצבים הללו כוללים:

 • עצב השריר והעור (Musculocutaneous)
 • את עצב התווך (Median)
 • עצב החישור (Radial nerve)
 • את עצב הגומד (Ulnar nerve)

העיצבוב של השרירים פושטי כף היד ניתן להם על ידי:

 • שורש עצב C7

העיצבוב של השרירים מכופפי כף היד ניתן להם על ידי:

 • שורש עצב C8.

מרפק טניס – סימנים ותסמינים

מרפק טניס מה גורם לו
מרפק טניס מה גורם לו

מגוון הסימנים והתסמינים שמתפתחים בעקבות מרפק טניס עשויים להתפתח באופן הדרגתי. תסמונת כאב זאת מתפתחת לרוב במפרק אחד ובעיקר במפרק של היד הדומיננטית אך עלול להתפתח גם בשני המפרקים. הסימנים ותסמינים אלו כוללים לרוב:

 • כאבים מקומיים באזור החיצוני של המפרק. הכאבים עלולים להשליך במורד האמה, בחלק האחורי של המרפק ועוד
 • חולשה בביצוע מטלות פשוטות המערבות את הגיד המשוף הפושט.
 • הכאב מתגבר בכל מאמץ של הגיד המותח את כף היד והאצבעות. מטלות שעלול לגרום לכאב כוללות לחיצת ידיים, אחיזה או הרמת חפץ, שימוש בכלי עבודה ועוד.
 • הסימפטומים הנובעים מתסמונת זאת מתפתחים באופן הדרגתי

פירוט גורמים וגורמי סיכון

אזורי החיבור של השרירים אל האצבעות ואל המרפק חשופים לפגיעות ובכללן מרפק גולף ומרפק טניס. מרפק טניס או דלקת של עילית העלי הצדי הוא השם שניתן לדלקת המתפתחת בגיד שנאחז בצד החיצוני של המרפק. הגיד ו/או השריר שנפגעים כוללים ברוב המקרים את השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis). תפקידו של השריר הזה הוא פשיטה של שורש כף היד.

גורמים למרפק טניס

המצב שבו הגיד האחראי על המתיחה של כף היד והאצבעות נפגע באזור החיבור שלו לחלק החיצוני של עצם הזרוע באזור המפרק נקרא מרפק טניס. הגורמים העיקריים לפציעה זאת כוללים:

פציעות ממאמצים חוזרניים

עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות את הגיד וגורמים להתפתחות קרעים זעירים ברקמות הללו. הקרעים גורמים להיווצרות דלקת ולסימנים והתסמינים האופייניים ובכלל זה כאבים בצד החיצוני של המפרק. הפציעה של מרפק טניס משתייכת למשפחת הפציעות ממאמץ נשנה. במילים אחרות עומס יתר בגין תנועות מתיחה לאחור חוזרות ונשנות של כף היד והאצבעות הם שעומדות אחרי הפציעה הזאת. תנועות כאלו ניתן למצוא בענפי ספורט רבים בהם יש שימוש ברקטה: טניס, בדמינטון, סקווש, מטקות ועוד. אבל כאמור לא רק ספורט גורם לפציעה הזאת.

נזקי חבלה

מרפק טניס יכול להתרחש באופן חד ובעקבות נפילה, פציעת ספורט או חבלה אחרת שיוצרים עומס חד פעמי על הגיד או השריר במפרק. נזק לגיד /או לשריר יכול להתפתח גם בגלל מאמץ חד פעמי גדול היוצר עומס קיצוני שהוא מעל יכולות ההכלה של הגיד ו/או השריר במפרק. הרמת משא כבד מידי, נפילה ובלימה, חבטת גב יד (Backhand) חזקה במיוחד במשחק טניס כאשר הכדור רטוב וכבד, כול אלה ועוד מהווים דוגמאות לפעילות שעלולה לייצר עומס חד פעמי מזיק מסוג הזה. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני.

גורמי סיכון למרפק טניס

גיל

כול אחד עלול לסבול ממרפק טניס, עם זאת, מרב הפגיעות נגרמות בקרב קבוצת הגיל שבין 40-50. יתכן שבגיל הזה ישנם שינויים ניווניים מקדימים אשר הופכים את קבוצת הגיל הזאת לפגיעה יותר אל יתכן גם שזוהי קבוצה הגיל עם יותר זמן לשחק.

ניוון מוקדם

סעיף זה המתקשר עם הסעיף הקודם מציין את הניוון השרירי הנובע מחוסר עשייה או בגלל גיל כגורם סיכון להתפתחות מרפק טניס

מקצוע

גורמי סיכון נוספים כוללים את סוג המקצוע שלכם וסוג. עומסים חוזרניים על המפרק על רקע מקצועי הם גורם סיכון שכיח להתפתחות מרפק טניס. דוגמאות לפעולות מקצוע שמעלות את הסיכון של העוסקים בו להתפתחות תסמונת זאת כוללות מקצוע המחייב הפעלת עכבר מחשב, הקלדה, שימוש במברג, שימוש בפטיש, נשיאת סלים כבדים, לחיצות ידיים (דיפלומטים), הרמה והנחת בלוקים בבניין ועוד.

פעילות גופנית

גם סוג הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח את תסמונת הכאב הזאת במפרק. אופיו של הספורט שבו עוסקים שחקני טניס או שחקני מחבט אחרים, שחיינים, שחקני גולף ועוד כולל ביצוע תנועות חוזרניות וחשוף על כן לפציעות במפרק כולל מרפק טניס הנובעות מעומס חוזרני.

טכניקת משחק

בטניס, טכניקה לא טובה של מכת יד אחורית (Backhand) יכולה לגרום לפציעה הזאת. שחקנים המגיעים באיחור למכת היד האחורית לא יכולים למקם את הגוף שלהם כראוי אחרי הכדור. שחקני טניס החובטים את חבטת היד האחורית שלהם עם כף יד כפופה ולא עם כף יד קשיחה וכך אינם משתמשים בכוח של כל היד ובכוח שמקנה הרוטציה של הגוף. במילים אחרות כאשר הכדור מכה בעוצמה ברקטה שלכם הקפידו על שורש כף היד במנח מיושר. מנח זה יאפשר לעומס הפגיעה להתחלק באופן שווה לאורך היד, הכתף ושאר הגוף ולא רק על הגיד האומלל במרפק.

ציוד

בעיה נוספת היא בחירת המחבט. כאשר ידית המחבט קטנה מידי או גדולה מידי הנטייה הטבעית היא לאחוז חזק יותר. המשמעות היא עומס מוגבר על השרירים של המרפק, נזק מצטבר, דלקת וכאב.

אבחון מרפק טניס

האבחון של מרפק טניס דורש שלילה של פתולוגיות אחרות שעלולות לבלבל אותנו עם תסמונת זאת. מגוון בעיות רחב עלול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים במרפק טניס. בין היתר נמנה פציעות צוואר כולל פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב והשלכות כאב, הפרעות במפרק עצמו כמו דלקת פרקים, דלקת באמתחת זיז המרפק, תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק (לכידה של עצב החישור במרפק), פציעות של מפרקי הכתף ושורש כף היד והשלכות כאב למפרק. כמובן שכלל ההפרעות הללו צריך להיבחן ולהישלל כדי לקבוע אבחון מדויק ולטפל ביעילות בבעיה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ריצה יחפה איך להתחיל

ריצה יחפה איך להתחיל

ריצה יחפה איך להתחיל? מעבר לריצה יחפה הוא תהליך שיפחית את כמות הפציעות. בשנים האחרונות רצים רבים התחילו לרוץ יחף או לרוץ בסגנון ריצה יחף עם נעלי ריצה מינימליסטיות שטוחות עקב. כדי למנוע פציעות במעבר לסגנון החדש עשו זאת לאט.

כאבי ברכיים במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות

כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה זאת, יתר הסימנים והתסמינים יופיעו מאוחר יותר.

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב

כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב תחתון! כאבי גב תחתון מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים ולנכות. מדובר בתופעה שהיא לא פחות ממגפה. המחקר הנוכחי מצא שתרופות נוגדי פרכוסים לא מועילים לטיפול בכאבים בגב התחתון ובהקרנות כאב לגפיים.

כאבים בירך גורמי סיכון

כאבים בירך גורמי סיכון

כאבים בירך? גורמי סיכון אפשריים כוללים בין היתר השמנה, סוגי ספורט מסוימים ועוד. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגוף מצויד ביכולות תנועה מרשימות. בין תפקידיו נמנה את העברת העומסים מהפלג הגוף העליון אל הגפיים וכן הענקת יציבות לגוף כולו.