מרפק טניס מה גורם לו

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

מרפק טניס מה גורם לו? מרפק טניס היא פגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, אך רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים. גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון.

מרפק טניס היא אחת מהפציעות וההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במפרק זה. הפרעה בריאותית שכיחה זאת מתרחשת לרוב בגלל ביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד. דוגמאות לסוג זה של מטלות שעלולות לגרום לפציעה של הגיד ולהתפתחות מרפק טניס כוללות:

 • גננות
 • עבודת בניין
 • שימוש בכלי עבודה
 • וכמובן ספורטאים כגון טניסאים, אימוני כוח
 • וכל בעל מקצוע או ספורטאי שחושף את המרפק לעומסי יתר

הסימפטומים העיקריים בגין בעיה זאת כוללים כאבים במרפק המתמקדים בצד החיצוני של המפרק.

מרפק טניס מה גורם לו – רקע

מרפק טניס, הידוע גם בשם לטרל אפיקונדילוזיס (Lateral epicondylitis), הוא מצב שכיח. דלקת זאת היא אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר. התסמינים של מרפק טניס כוללים בין היתר:

 • כאב ורגישות בחלק החיצוני של המרפק

מרפק טניס נגרם על ידי שימוש יתר או מאמץ של שרירי האמה המתחברים ללטרל אפיקונדיל. השריר המושפע ביותר הוא השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (extensor carpi radialis brevis). תפקידו של שריר זה לסייע לפשוט ולייצב את פרק כף היד.

שכיחות מרפק הטניס מוערכת:

 • בין 1% ל-3% מהאוכלוסייה הכללית
 • ועד 50% משחקני הטניס
 • 30% מעובדי התעשייה

הפרעה זאת משפיעה על גברים ונשים כאחד באותה מידה, ובדרך כלל מתרחשת בזרוע הדומיננטית. גיל השיא של תחילת המחלה הוא בין 30 ל -50 שנים. גורמי הסיכון כוללים עישון, סוכרת, פעילויות תעסוקתיות ופנאי הכוללות הארכת שורש כף היד החוזרת או הכוחנית, כגון אינסטלציה, צביעה, נגרות, בישול, שימוש במחשב, ספורט מחבט, גולף וזריקה.

מרפק טניס – סימנים ותסמינים

מרפק טניס מה גורם לו
מרפק טניס מה גורם לו

מגוון הסימנים והתסמינים שמתפתחים בעקבות מרפק טניס עשויים להתפתח באופן הדרגתי. תסמונת כאב זאת מתפתחת לרוב במפרק אחד ובעיקר במפרק של היד הדומיננטית אך עלול להתפתח גם בשני המפרקים. הסימנים ותסמינים אלו כוללים לרוב:

 • כאבים מקומיים באזור החיצוני של המפרק. הכאבים עלולים להשליך במורד האמה, בחלק האחורי של המרפק ועוד
 • חולשה בביצוע מטלות פשוטות המערבות את הגיד המשוף הפושט.
 • הכאב מתגבר בכל מאמץ של הגיד המותח את כף היד והאצבעות. מטלות שעלול לגרום לכאב כוללות לחיצת ידיים, אחיזה או הרמת חפץ, שימוש בכלי עבודה ועוד.
 • הסימפטומים הנובעים מתסמונת זאת מתפתחים באופן הדרגתי

פירוט גורמים וגורמי סיכון

אזורי החיבור של השרירים אל האצבעות ואל המרפק חשופים לפגיעות ובכללן מרפק גולף ומרפק טניס. מרפק טניס או דלקת של עילית העלי הצדי הוא השם שניתן לדלקת המתפתחת בגיד שנאחז בצד החיצוני של המרפק. הגיד ו/או השריר שנפגעים כוללים ברוב המקרים את השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis). תפקידו של השריר הזה הוא פשיטה של שורש כף היד.

גורמים למרפק טניס

המצב שבו הגיד האחראי על המתיחה של כף היד והאצבעות נפגע באזור החיבור שלו לחלק החיצוני של עצם הזרוע באזור המפרק נקרא מרפק טניס. הגורמים העיקריים לפציעה זאת כוללים:

פציעות ממאמצים חוזרניים

עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות את הגיד וגורמים להתפתחות קרעים זעירים ברקמות הללו. הקרעים גורמים להיווצרות דלקת ולסימנים והתסמינים האופייניים ובכלל זה כאבים בצד החיצוני של המפרק. הפציעה של מרפק טניס משתייכת למשפחת הפציעות ממאמץ נשנה. במילים אחרות עומס יתר בגין תנועות מתיחה לאחור חוזרות ונשנות של כף היד והאצבעות הם שעומדות אחרי הפציעה הזאת. תנועות כאלו ניתן למצוא בענפי ספורט רבים בהם יש שימוש ברקטה: טניס, בדמינטון, סקווש, מטקות ועוד. אבל כאמור לא רק ספורט גורם לפציעה הזאת.

נזקי חבלה

מרפק טניס יכול להתרחש באופן חד ובעקבות נפילה, פציעת ספורט או חבלה אחרת שיוצרים עומס חד פעמי על הגיד או השריר במפרק. נזק לגיד /או לשריר יכול להתפתח גם בגלל מאמץ חד פעמי גדול היוצר עומס קיצוני שהוא מעל יכולות ההכלה של הגיד ו/או השריר במפרק. הרמת משא כבד מידי, נפילה ובלימה, חבטת גב יד (Backhand) חזקה במיוחד במשחק טניס כאשר הכדור רטוב וכבד, כול אלה ועוד מהווים דוגמאות לפעילות שעלולה לייצר עומס חד פעמי מזיק מסוג הזה. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני.

גורמי סיכון למרפק טניס

גיל

כול אחד עלול לסבול ממרפק טניס, עם זאת, מרב הפגיעות נגרמות בקרב קבוצת הגיל שבין 40-50. יתכן שבגיל הזה ישנם שינויים ניווניים מקדימים אשר הופכים את קבוצת הגיל הזאת לפגיעה יותר אל יתכן גם שזוהי קבוצה הגיל עם יותר זמן לשחק.

ניוון מוקדם

סעיף זה המתקשר עם הסעיף הקודם מציין את הניוון השרירי הנובע מחוסר עשייה או בגלל גיל כגורם סיכון להתפתחות מרפק טניס

מקצוע

גורמי סיכון נוספים כוללים את סוג המקצוע שלכם וסוג. עומסים חוזרניים על המפרק על רקע מקצועי הם גורם סיכון שכיח להתפתחות מרפק טניס. דוגמאות לפעולות מקצוע שמעלות את הסיכון של העוסקים בו להתפתחות תסמונת זאת כוללות מקצוע המחייב הפעלת עכבר מחשב, הקלדה, שימוש במברג, שימוש בפטיש, נשיאת סלים כבדים, לחיצות ידיים (דיפלומטים), הרמה והנחת בלוקים בבניין ועוד.

פעילות גופנית

גם סוג הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח את תסמונת הכאב הזאת במפרק. אופיו של הספורט שבו עוסקים שחקני טניס או שחקני מחבט אחרים, שחיינים, שחקני גולף ועוד כולל ביצוע תנועות חוזרניות וחשוף על כן לפציעות במפרק כולל מרפק טניס הנובעות מעומס חוזרני.

טכניקת משחק

בטניס, טכניקה לא טובה של מכת יד אחורית (Backhand) יכולה לגרום לפציעה הזאת. שחקנים המגיעים באיחור למכת היד האחורית לא יכולים למקם את הגוף שלהם כראוי אחרי הכדור. שחקני טניס החובטים את חבטת היד האחורית שלהם עם כף יד כפופה ולא עם כף יד קשיחה וכך אינם משתמשים בכוח של כל היד ובכוח שמקנה הרוטציה של הגוף. במילים אחרות כאשר הכדור מכה בעוצמה ברקטה שלכם הקפידו על שורש כף היד במנח מיושר. מנח זה יאפשר לעומס הפגיעה להתחלק באופן שווה לאורך היד, הכתף ושאר הגוף ולא רק על הגיד האומלל במרפק.

ציוד

בעיה נוספת היא בחירת המחבט. כאשר ידית המחבט קטנה מידי או גדולה מידי הנטייה הטבעית היא לאחוז חזק יותר. המשמעות היא עומס מוגבר על השרירים של המרפק, נזק מצטבר, דלקת וכאב.

אבחון מרפק טניס

האבחון של מרפק טניס דורש שלילה של פתולוגיות אחרות שעלולות לבלבל אותנו עם תסמונת זאת. מגוון בעיות רחב עלול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים במרפק טניס. בין היתר נמנה פציעות צוואר כולל פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב והשלכות כאב, הפרעות במפרק עצמו כמו דלקת פרקים, דלקת באמתחת זיז המרפק, תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק (לכידה של עצב החישור במרפק), פציעות של מפרקי הכתף ושורש כף היד והשלכות כאב למפרק. כמובן שכלל ההפרעות הללו צריך להיבחן ולהישלל כדי לקבוע אבחון מדויק ולטפל ביעילות בבעיה.

References:

Tennis elbow: a review by Nirschl RP and Pettrone FA (Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 1979)

Haahr JPAndersen JH. Physical and psychosocial risk factors for lateral epicondylitis: a population based case-referent study.

Tennis elbow: its course, natural history, conservative and surgical management. by Verhaar JA (Journal of Bone and Joint Surgery (British Volume), 1994)

Lateral epicondylitis: a review of the literature by Shiri R et al. (Journal of Bone and Joint Surgery (American Volume), 2006)

Risk factors for lateral epicondylitis: a case-control study by Smidt N et al. (American Journal of Epidemiology, 2003)

Lateral epicondylitis in adults by Bisset L et al. (BMJ Clinical Evidence, 2011)

The pathophysiology of lateral epicondylalgia: a systematic review. by Coombes BK et al. (Journal of Science and Medicine in Sport, 2015)

The role of the extensor carpi radialis brevis in lateral epicondylitis. by Kraushaar BS and Nirschl RP (Journal of Shoulder and Elbow Surgery, 1999)

The role of forearm muscles in tennis elbow. by Viswas R et al. (Journal of Clinical Orthopaedics and Trauma, 2012)

Tennis elbow: diagnosis and management. by Smidt N and van der Windt DA (American Family Physician, 2005)

Tennis elbow: current concepts of treatment and rehabilitation. by Altan L and Kanat E (World Journal of Orthopedics, 2016)

Vaquero-Picado A, Barco R, Antuña SA. Lateral epicondylitis of the elbow. EFORT Open Rev. 2017 Mar 13;1(11):391-397.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סיאטיקה אבחון וטיפול

סיאטיקה אבחון וטיפול

סיאטיקה? טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ותסמינים כרוניים. סיאטיקה היא אוסף של סימנים ותסמינים הכוללים מיחושים, נימול, חולשה ועוד שחשים בבמותן, באגן וברגל. הגורם הוא לרוב לחץ שמפעיל דיסק בין חולייתי מותני על  שורש עצב מותני. 

כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב – לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים 31 מומחים בין לאומיים את המצב הנוכחי וכיצד יש לתקנו.

כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.