כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם? גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאב בעצם הזנב. את הגורמים הללו אני מחלק לשניים: כאבים הנובעים מנזק מקומי בעצם הזנב או ברקמות סביבו או כאבים הנובעים מנזקים ברקמה או איבר מרוחקים בעלי יכולת להשליך כאב אל עצם הזנב. גורמים אפשריים לנזקים מקומיים בעצם הזנב כוללים עומס יתר חוזרני על האזור בגלל ישיבה על משטח קשיח, נזקי חבלה כולל שבר, פריקה, מתיחה ושאר נזקים מתאונות דרכים, נפילות ופציעות ספורט, מחלות כגון גידולים סרטניים ועוד. דוגמאות לגורמי כאב בעצם הזנב שמקורם פגיעה ברקמה מרוחקת ובעלת יכולת להשליך כאב נציין בעיות בעמוד השדרה המותני, בעיות במפרק הירך ובעיות במפרקי העצה והכסל.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בעצם הזנב מתחילים לרוב, לאחר גיל 40 ושכיחים פי 5 יותר בקרב נשים. ישיבה עלולה להחמיר את התסמינים. לא מדובר אמנם בבעיה רפואית חמורה שהרי לרוב, גם הזנחה לא תוביל לחסרים נוירולוגיים או לפרוצדורות כירורגיות מסוכנות. אך בכל זאת מדובר בבעיה טורדנית ומתישה ובגלל שחיינו בעידן המודרני כרוכים בישיבה יום יומית, כאבים אלו גורמים גם פגיעה קשה באיכות חיים.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בעצם הזנב מה גורם להם – רקע

  כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) נובעים מדלקת המתפתחת בעצם הזנב עצמו או ברקמות סביבו. מיחושים אלו שכיחים בעיקר בקרב נשים. ישנם הרבה תסמונות שעלולות לגרום לתסמינים דומים בעצם הזנב. התסמין העיקרי של דלקת בעצם הזנב הוא כאב ממוקד ורגישות בעצם הזנב. כול פציעה של עצם הזנב עלולה להוביל להתפתחות דלקת מקומית ותסמינים בעצם הזנב. האבחון במקרה הזה מתבצע בעיקר על ידי לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. לעתים כאשר יש חשש לשבר בעצם הזנב או פתולוגיה אחרת ניעזר בעיקר בצילום רנטגן. זכרו, מדובר בבעיה קשה לריפוי וככול שתמתינו זמן רב יותר הדלקת תחמיר והקושי יגדל. לטיפול שמרני ישנה עדיפות.

  אנטומיה של עצם זנב

  עצם זנב (Coccyx) הוא החלק האחרון בעמוד השדרה שלנו. עצם הזנב מורכב מ3-5 חוליות נפרדות או מחוברות כאשר אצל 80% מהאנשים מספר החוליות הקיימות הוא 4. עצם הזנב מחוברת לעצם העצה (Sacrum) על ידי מפרק בעל תנועה מוגבלת הקרוי סקרוקוקסיגיאל (Sacrococcygeal). הרוחב היורד והולך של חוליות עצם הזנב מקנות לו צורת משולש.

  תמיכה באגן וברצפת האגן

  עצם הזנב מהווה אמנם שארית אבולוציונית אך מדובר בחלק אנטומי שאינו נטול חשיבות. היא משמשת כנקודת חיבור למספר רב של שרירים, גידים ורצועות. החלק הקדמי של עצם הזנב משמש נקודת אחיזה לשריר מרים פי הטבעת (Levator ani). לשריר זה שהוא למעשה שלושה שרירים נפרדים (Coccygeus, iliococcygeus, pubococcygeus) תפקיד חשוב ביכולת של רצפת האגן (Pelvic floor) למנוע את צניחת תכולת האגן למטה. בחלק האמצעי מצוי האנוקוקסיגיאל רפה (Anococcygeal raphe) לתמיכה במעי הגס. בחלק האחורי מהווה עצם הזנב נקודת אחיזה עבור שריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) שתפקידו למתוח את הירך לאחור. בחלקו התחתון של עצם הזנב ממש בחוד שלו נאחז גיד השריר סוגר הטבעת החיצון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נקודות אחיזה לרצועות

   רצועות סקרוקוקסיגיאל הקדמית והאחורית (Sacrococcygeal) מחברות את עצם העצה עם עצם הזנב. הזיזים הצדיים של חוליות עצם הזנב שהם שרידים של הזיזים הרוחביים של החוליות מהוות נקודת אחיזה למספר רצועות. בין הרצועות האוחזות בעצם הזנב נמנה רצועת סקרוקוקסיגיאל צדדית, רצועת העצה והקוץ (Sacrospinous Ligament) שמקורה בעצם השת (ischium) ורצועת העצה והגבשוש (Sacrotuberous Ligament) המחברת גם את עצם העצה עם עצם גבששת השת (Ischial Tuberosity).

   עצם הזנב – קינמטיקה וביו מכניקה

   עצם הזנב מהווה חלק מהמשולש שנושא את המשקל שלנו בעת הישיבה שכולל מלבד עצם הזנב גם את שני הבליטות הגרמיות של גבששות השת (Ischial tuberosities). עצם הזנב חשוף לעומס גדול יותר כאשר אנו יושבים שעונים לאחור. מאידך העברת משקל לישבן אחד כדי למנוע כאב עצם זנב עלולה לעורר בעיות אחרות כגון דלקת ברקמת הבורסה המצויה מתחת לבליטה הגרמית של גבששת השת או לבעיות בעמוד שדרה.

   כאבים בעצם הזנב מה גורם להם
   כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

   כאשר אנו הולכים או מתכופפים עצם הזנב לא נעה ביחס לעמוד השדרה. בעת ישיבה, בגלל הלחץ ושינוי המיקום של הישבנים עצם הזנב יכול לנוע קדימה מעל 20 מעלות. התופעה של כאבים בעצם הזנב שכיחה פי חמש יותר בקרב נשים מהשוואה לגברים. יתכן והסיבה לכך היא העובדה שמבנה האגן אצל האישה הוא שונה ומותיר את עצם הזנב חשוף יותר לחבלות.

   סימנים ותסמינים נוספים?

   פגיעה בעצם זנב תכלול לרוב כאבים מקומיים באזור עצם הזנב ללא כאבי גב תחתון אחרים או הקרנות כאב. עם זאת יש לזכור שאחוז גבוה מקרב הסובלים מכאבי אלו סובלים גם מכאבי גב תחתון, כאבים באגן וכאבים במפשעה. הכאבים מחמירים במהלך או לאחר ישיבה, רמת הכאב תלויה במשך הזמן שאנו יושבים בעיצוב של הכיסא ובאופן שבו אנו יושבים. יש לעתים שישיבה עם רכינה לפנים והישענות על השולחן אינה כואבת. כאבים יכולים להופיע גם בעת מעבר מעמידה לישיבה.

   סימפטומים נוספים: כאבים בעת עשיית צרכים ובקיום יחסי מין, כאבים בעת המחזור החודשי. סימפטומים משניים: לעתים כאשר בעיית עצם זנב נמשכת לאורך זמן יתכן ותתפתחנה בעיות משניות בגין עמידה ממושכת ו/או ישיבה מעוותת. כך למשל עמידה ממושכת עלולה לפגוע בכף הרגל ולגרום לדרבן או בשמו המקצועי פלנטר פשיאטיס. ישיבה מעוותת תגרום לכאבי גב ועצם הבעיה הכרונית עלולה לגרום על ציר הזמן גם לפגיעה נפשית, דיכאונות וחוסר שינה.

   כאבים בעצם הזנב מה גורם להם – פירוט

   במקרים רבים הגורמים לכאב המופיע בעצם הזנב אינם ידועים ואנו מגדירים אותם אידיופתיים. להלן פירוט של גורמים ידועים:

   עומס יתר או עומס יתר חוזרני

   עומס יתר או עומס יתר חוזר ונשנה שעלול להתרחש עקב ישיבה, רכיבה על אופניים או חתירה על קיאק, עלול לגרום לנזק בעצם הזנב. ישיבה חוזרת ונשנית או ישיבה ממושכת על עצם זנב לא יציב חוזרת ופוצעת את המקום שוב ושוב.

   שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט.

   חבלה בעצם הזנב יכולה להתרחש בגלל נפילה על הישבן או האגן במהלך פעילות גופנית או בגלל תאונה. פגיעה בעצם הזנב יכולה להתרחש גם בעת ביצוע פרוצדורות רפואיות כגון קולונוסקופיה או במהלך הלידה. חבלות בעצם הזנב פוגעות לרוב בביו מכניקה שלו וגורמות לחוסר יציבות מקומית ולדלקת. מקור נוסף לכאבים באזור עצם הזנב היא פגיעה ברקמות הרכות הפועלות סביב עצם הזנב.

   התכווצות שרירים בלתי רצוניות

   מספר תסמונות כאב באזור פי הטבעת עלולים להיות הגורם לכאבים הללו שאתם סבורים שמגיעים מעצם הזנב. בין התסמונות הללו נמנה פרוקטאלגיה פוגאקס (Proctalgia fugax) המתאפיין בהתקפים של כאבים חריפים באזור פי הטבעת הנמשכים שניות עד דקות ספורות. בין התקף להתקף אין כל תסמינים. תסמונת נוספת הגורמת כאב באזור הזה היא תסמונת לבטור אני (Levator ani syndrome). בתסמונת זאת החולה חש כאב מתמשך באזור פי הטבעת כתוצאה מכיווץ בלתי רצוני של שריר הלבטור אני שהוא שריר מרכזי ברצפת האגן. ישנן מספר השערות לגבי הגורמים לכיווץ בלתי רצוני של השרירים הללו. גורם מרכזי אחד שעליו מסכימים מומחים רבים הוא מתח נפשי.

   גידולים סרטניים

   גידולים סרטניים בעצם הזנב יכולים להיות ראשוניים או כאלה שהתפשטו מסרטן ראשוני במקום אחר למשל מהריאות. סרטן ראשוני נדיר (מספר מקרים בודדים בשנה בישראל) שנוטה להתפתח בעצם הזנב קרוי כורדומה (Chordoma). בין הסימנים והתסמינים של מחלה זאת נמנה כאבי גב תחתון ואגן, שינויים בפעולות המעיים, אובדן שליטה על הסוגרים, פגיעה מוטורית ברגליים ועוד.

   הקרנות כאב מנזק במקום אחר

   בחלק מהמקרים הכאב בעצם הזנב יגיע ממקור אחר כגון: בעיות גב, התכווצות בלתי רצונית של סוגר הנקרא שריר מרים פי הטבעת (levator ani muscle) התסמונת קרויה תסמונת שריר מרים פי הטבעת (Levator syndrome), ציסטות, פיסורה, טחורים, בעיות במערכת העיכול, בעיות במערכת הרבייה ועוד.

   גורמי סיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב

   מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בעצם הזנב. בין היתר נמנה:

   מגדר

   לנשים סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבים בעצם הזנב. לא ברור אם הבדלי המגדר הללו נובעים מהשוני האנטומי במבנה האגן או מסיבות אחרות.

   גיל

   כאבים בעצם הזנב מתפתחים רק לעתים נדירות בקרב ילדים, בני נוער ואפילו בקרב מבוגרים לפני גיל 30. נראה שתהליכים ניווניים מוקדמים נדרשים לכאבים אלו להתפתח. אחד מגורמי הסיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב הוא אובדן הגמישות של עצם הזנב. מסיבה זאת השכיחות של כאבים בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

   משקל עודף או השמנה

   סיבה נוספת להתפתחות של כאבים בעצם הזנב היא מסת גוף גדולה. אנשים שמנים חשופים פי 3 לפתח בעיות בעצם זנב. על פי הסברה אופן הישיבה של אנשים שמנים גורמת ללחץ גדול יותר על עצם הזנב מה שחושף אותם לפגיעה.

   מבנה אנטומי כגורם

   למבנה האנטומי האינדיבידואלי יש משמעות בכל הנוגע לרמת הסיכון לפגוע בעצם הזנב. כך למשל גם לאורכו של עצם הזנב שנע בין 3 – 10 ס"מ, יש משמעות קלינית. לעצם זנב ארוכה יותר יש סיכוי מוגבר לפגיעה. גם לזווית האנטומית של עצם הזנב נודעת משמעות קלינית, או במילים אחרות, ככול שעצם הזנב בולטת לאחור כך היא חשופה ללחצים. גורם נוסף בעל משמעות קלינית היא מידת גמישותו של עצם הזנב. איחוי של עצם זנב מפחית מגמישותו וחושף אותו לפציעות. אולי זו אחת הסיבות שהשכיחות של פגיעה בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

   מקצוע, עיסוק ספורטיבי

   מקצועות המחייבים ישיבות ממושכות שהן לצערנו רוב המקצועות המודרניים מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בעצם הזנב. הדברים הללו נכונים גם לגבי ספורטאים שעיסוקם הספורטיבי מחייב ישיבה כמו למשל שיט קיאקים. הסיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב עולם גם בקרב ספורטאים שעיסוקם הספורטיבי כרוך בסיכון גבוה ליפול על הישבנים ולפגוע בעצם הזנב כמו למשל סקי, סנובורד החלקה על הקרח ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,