כאבים בעצם הזנב מה גורם להם
כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בעצם הזנב מה גורם להם? גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאב בעצם הזנב. את הגורמים הללו אני מחלק לשניים: כאבים הנובעים מנזק מקומי בעצם הזנב או ברקמות סביבו או כאבים הנובעים מנזקים ברקמה או איבר מרוחקים בעלי יכולת להשליך כאב אל עצם הזנב. גורמים אפשריים לנזקים מקומיים בעצם הזנב כוללים עומס יתר חוזרני על האזור בגלל ישיבה על משטח קשיח, נזקי חבלה כולל שבר, פריקה, מתיחה ושאר נזקים מתאונות דרכים, נפילות ופציעות ספורט, מחלות כגון גידולים סרטניים ועוד. דוגמאות לגורמי כאב בעצם הזנב שמקורם פגיעה ברקמה מרוחקת ובעלת יכולת להשליך כאב נציין בעיות בעמוד השדרה המותני, בעיות במפרק הירך ובעיות במפרקי העצה והכסל.

כאבים בעצם הזנב מתחילים לרוב, לאחר גיל 40 ושכיחים פי 5 יותר בקרב נשים. ישיבה עלולה להחמיר את התסמינים. לא מדובר אמנם בבעיה רפואית חמורה שהרי לרוב, גם הזנחה לא תוביל לחסרים נוירולוגיים או לפרוצדורות כירורגיות מסוכנות. אך בכל זאת מדובר בבעיה טורדנית ומתישה ובגלל שחיינו בעידן המודרני כרוכים בישיבה יום יומית, כאבים אלו גורמים גם פגיעה קשה באיכות חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בעצם הזנב מה גורם להם – רקע

כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) נובעים מדלקת המתפתחת בעצם הזנב עצמו או ברקמות סביבו. מיחושים אלו שכיחים בעיקר בקרב נשים. ישנם הרבה תסמונות שעלולות לגרום לתסמינים דומים בעצם הזנב. התסמין העיקרי של דלקת בעצם הזנב הוא כאב ממוקד ורגישות בעצם הזנב. כול פציעה של עצם הזנב עלולה להוביל להתפתחות דלקת מקומית ותסמינים בעצם הזנב. האבחון במקרה הזה מתבצע בעיקר על ידי לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. לעתים כאשר יש חשש לשבר בעצם הזנב או פתולוגיה אחרת ניעזר בעיקר בצילום רנטגן. זכרו, מדובר בבעיה קשה לריפוי וככול שתמתינו זמן רב יותר הדלקת תחמיר והקושי יגדל. לטיפול שמרני ישנה עדיפות.

אנטומיה של עצם זנב

עצם זנב (Coccyx) הוא החלק האחרון בעמוד השדרה שלנו. עצם הזנב מורכב מ3-5 חוליות נפרדות או מחוברות כאשר אצל 80% מהאנשים מספר החוליות הקיימות הוא 4. עצם הזנב מחוברת לעצם העצה (Sacrum) על ידי מפרק בעל תנועה מוגבלת הקרוי סקרוקוקסיגיאל (Sacrococcygeal). הרוחב היורד והולך של חוליות עצם הזנב מקנות לו צורת משולש.

תמיכה באגן וברצפת האגן

עצם הזנב מהווה אמנם שארית אבולוציונית אך מדובר בחלק אנטומי שאינו נטול חשיבות. היא משמשת כנקודת חיבור למספר רב של שרירים, גידים ורצועות. החלק הקדמי של עצם הזנב משמש נקודת אחיזה לשריר מרים פי הטבעת (Levator ani). לשריר זה שהוא למעשה שלושה שרירים נפרדים (Coccygeus, iliococcygeus, pubococcygeus) תפקיד חשוב ביכולת של רצפת האגן (Pelvic floor) למנוע את צניחת תכולת האגן למטה. בחלק האמצעי מצוי האנוקוקסיגיאל רפה (Anococcygeal raphe) לתמיכה במעי הגס. בחלק האחורי מהווה עצם הזנב נקודת אחיזה עבור שריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) שתפקידו למתוח את הירך לאחור. בחלקו התחתון של עצם הזנב ממש בחוד שלו נאחז גיד השריר סוגר הטבעת החיצון.

נקודות אחיזה לרצועות

רצועות סקרוקוקסיגיאל הקדמית והאחורית (Sacrococcygeal) מחברות את עצם העצה עם עצם הזנב. הזיזים הצדיים של חוליות עצם הזנב שהם שרידים של הזיזים הרוחביים של החוליות מהוות נקודת אחיזה למספר רצועות. בין הרצועות הנאחזות בעצם הזנב נמנה רצועת סקרוקוקסיגיאל צדית, רצועת העצה והקוץ (Sacrospinous Ligament) שמקורה בעצם השת (ischium) ורצועת העצה והגבשוש (Sacrotuberous Ligament) שמחברת גם את עצם העצה עם עצם גבששת השת (Ischial Tuberosity).

עצם הזנב – קינמטיקה וביו מכניקה

עצם הזנב מהווה חלק מהמשולש שנושא את המשקל שלנו בעת הישיבה שכולל מלבד עצם הזנב גם את שני הבליטות הגרמיות של גבששות השת (Ischial tuberosities). עצם הזנב חשוף לעומס גדול יותר כאשר אנו יושבים שעונים לאחור. מאידך העברת משקל לישבן אחד כדי למנוע כאב עצם זנב עלולה לעורר בעיות אחרות כגון דלקת ברקמת הבורסה המצויה מתחת לבליטה הגרמית של גבששת השת או לבעיות בעמוד שדרה.

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם
כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאשר אנו הולכים או מתכופפים עצם הזנב לא נעה ביחס לעמוד השדרה. בעת ישיבה, בגלל הלחץ ושינוי המיקום של הישבנים עצם הזנב יכול לנוע קדימה מעל 20 מעלות. התופעה של כאבים בעצם הזנב שכיחה פי חמש יותר בקרב נשים מהשוואה לגברים. יתכן והסיבה לכך היא העובדה שמבנה האגן אצל האישה הוא שונה ומותיר את עצם הזנב חשוף יותר לחבלות.

סימנים ותסמינים נוספים?

פגיעה בעצם זנב תכלול לרוב כאבים מקומיים באזור עצם הזנב ללא כאבי גב תחתון אחרים או הקרנות כאב. עם זאת יש לזכור שאחוז גבוה מקרב הסובלים מכאבי אלו סובלים גם מכאבי גב תחתון, כאבים באגן וכאבים במפשעה. הכאבים מחמירים במהלך או לאחר ישיבה, רמת הכאב תלויה במשך הזמן שאנו יושבים בעיצוב של הכיסא ובאופן שבו אנו יושבים. יש לעתים שישיבה עם רכינה לפנים והישענות על השולחן אינה כואבת. כאבים יכולים להופיע גם בעת מעבר מעמידה לישיבה.

סימפטומים נוספים: כאבים בעת עשיית צרכים ובקיום יחסי מין, כאבים בעת המחזור החודשי. סימפטומים משניים: לעתים כאשר בעיית עצם זנב נמשכת לאורך זמן יתכן ותתפתחנה בעיות משניות בגין עמידה ממושכת ו/או ישיבה מעוותת. כך למשל עמידה ממושכת עלולה לפגוע בכף הרגל ולגרום לדרבן או בשמו המקצועי פלנטר פשיאטיס. ישיבה מעוותת תגרום לכאבי גב ועצם הבעיה הכרונית עלולה לגרום על ציר הזמן גם לפגיעה נפשית, דיכאונות וחוסר שינה.

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם – פירוט גורמים

במקרים רבים הגורמים לכאב המופיע בעצם הזנב אינם ידועים ואנו מגדירים אותם אידיופתיים. להלן פירוט של גורמים ידועים:

עומס יתר או עומס יתר חוזרני

עומס יתר או עומס יתר חוזר ונשנה שעלול להתרחש עקב ישיבה, רכיבה על אופניים או חתירה על קיאק, עלול לגרום לנזק בעצם הזנב. ישיבה חוזרת ונשנית או ישיבה ממושכת על עצם זנב לא יציב חוזרת ופוצעת את המקום שוב ושוב.

שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט.

חבלה בעצם הזנב יכולה להתרחש בגלל נפילה על הישבן או האגן במהלך פעילות גופנית או בגלל תאונה. פגיעה בעצם הזנב יכולה להתרחש גם בעת ביצוע פרוצדורות רפואיות כגון קולונוסקופיה או במהלך הלידה. חבלות בעצם הזנב פוגעות לרוב בביו מכניקה שלו וגורמות לחוסר יציבות מקומית ולדלקת. מקור נוסף לכאבים באזור עצם הזנב היא פגיעה ברקמות הרכות הפועלות סביב עצם הזנב.

התכווצות שרירים בלתי רצוניות

מספר תסמונות כאב באזור פי הטבעת עלולים להיות הגורם לכאבים הללו שאתם סבורים שמגיעים מעצם הזנב. בין התסמונות הללו נמנה פרוקטאלגיה פוגאקס (Proctalgia fugax) המתאפיין בהתקפים של כאבים חריפים באזור פי הטבעת הנמשכים שניות עד דקות ספורות. בין התקף להתקף אין כל תסמינים. תסמונת נוספת הגורמת כאב באזור הזה היא תסמונת לבטור אני (Levator ani syndrome). בתסמונת זאת החולה חש כאב מתמשך באזור פי הטבעת כתוצאה מכיווץ בלתי רצוני של שריר הלבטור אני שהוא שריר מרכזי ברצפת האגן. ישנן מספר השערות לגבי הגורמים לכיווץ בלתי רצוני של השרירים הללו. גורם מרכזי אחד שעליו מסכימים מומחים רבים הוא מתח נפשי.

גידולים סרטניים

גידולים סרטניים בעצם הזנב יכולים להיות ראשוניים או כאלה שהתפשטו מסרטן ראשוני במקום אחר למשל מהריאות. סרטן ראשוני נדיר (מספר מקרים בודדים בשנה בישראל) שנוטה להתפתח בעצם הזנב קרוי כורדומה (Chordoma). בין הסימנים והתסמינים של מחלה זאת נמנה כאבי גב תחתון ואגן, שינויים בפעולות המעיים, אובדן שליטה על הסוגרים, פגיעה מוטורית ברגליים ועוד.

הקרנות כאב מנזק במקום אחר

בחלק מהמקרים הכאב בעצם הזנב יגיע ממקור אחר כגון: בעיות גב, התכווצות בלתי רצונית של סוגר הנקרא שריר מרים פי הטבעת (levator ani muscle) התסמונת קרויה תסמונת שריר מרים פי הטבעת (Levator syndrome), ציסטות, פיסורה, טחורים, בעיות במערכת העיכול, בעיות במערכת הרבייה ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב

מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בעצם הזנב. בין היתר נמנה:

מגדר

לנשים סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבים בעצם הזנב. לא ברור אם ההבדלים הללו נובעים מהשוני האנטומי במבנה האגן או מסיבות אחרות.

גיל

כאבים בעצם הזנב מתפתחים רק לעתים נדירות בקרב ילדים, בני נוער ואפילו בקרב מבוגרים לפני גיל 30. נראה שתהליכים ניווניים מוקדמים נדרשים לכאבים אלו להתפתח. אחד מגורמי הסיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב הוא אובדן הגמישות של עצם הזנב. מסיבה זאת השכיחות של כאבים בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

משקל עודף או השמנה

סיבה נוספת להתפתחות של כאבים בעצם הזנב היא מסת גוף גדולה. אנשים שמנים חשופים פי 3 לפתח בעיות בעצם זנב. על פי הסברה אופן הישיבה של אנשים שמנים גורמת ללחץ גדול יותר על עצם הזנב מה שחושף אותם לפגיעה.

מבנה אנטומי כגורם

למבנה האנטומי האינדיבידואלי יש משמעות בכל הנוגע לרמת הסיכון לפגוע בעצם הזנב. כך למשל גם לאורכו של עצם הזנב שנע בין 3 – 10 ס”מ, יש משמעות קלינית. לעצם זנב ארוכה יותר יש סיכוי מוגבר לפגיעה. גם לזווית האנטומית של עצם הזנב נודעת משמעות קלינית, או במילים אחרות, ככול שעצם הזנב בולטת לאחור כך היא חשופה ללחצים. גורם נוסף בעל משמעות קלינית היא מידת גמישותו של עצם הזנב. איחוי של עצם זנב מפחית מגמישותו וחושף אותו לפציעות. אולי זו אחת הסיבות שהשכיחות של פגיעה בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

מקצוע, עיסוק ספורטיבי

מקצועות המחייבים ישיבות ממושכות שהן לצערנו רוב המקצועות המודרניים מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בעצם הזנב. הדברים הללו נכונים גם לגבי ספורטאים שעיסוקם הספורטיבי מחייב ישיבה כמו למשל שיט קיאקים. הסיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב עולם גם בקרב ספורטאים שעיסוקם הספורטיבי כרוך בסיכון גבוה ליפול על הישבנים ולפגוע בעצם הזנב כמו למשל סקי, סנובורד החלקה על הקרח ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן