כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם? כאבים בעצם הזנב מתחילים לרוב, לאחר גיל 40 ושכיחים פי 5 יותר בקרב נשים. ישיבה עלולה להחמיר את התסמינים. לא מדובר אמנם בבעיה רפואית חמורה שהרי לרוב, גם הזנחה לא תוביל לחסרים נוירולוגיים או לפרוצדורות כירורגיות מסוכנות. אך בכל זאת מדובר בבעיה טורדנית ומתישה ומשום שחיינו בעידן המודרני כרוכים בישיבה יום יומית, כאבים אלו גורמים גם פגיעה קשה באיכות חיים.

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות וכאב בעצם הזנב. את הגורמים מחלקים לשניים:

 • כאבים הנובעים מנזק מקומי בעצם הזנב או ברקמות סביבו
 • כאב המושלך מרקמה או מאיבר מרוחקים כולל עמוד שדרה מותני, בעיות במפרק הירך ובעיות במפרקי העצה והכסל

גורמים לנזקים מקומיים בעצם הזנב כוללים בין היתר עומס יתר חוזרני (ישיבה), נזקי חבלה (שבר, פריקה) ומחלות שונות.

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם – רקע

כאב בעצם הזנב או קוקסידיניה (Coccydynia) הוא מצב המאופיין על ידי כאבים בעצם הזנב או סביבו. הכאבים הללו נובעים מדלקת המתפתחת בעצם הזנב עצמו או ברקמות סביבו. הגורמים לקוקסידיניה עשוי לכלול טראומה, זיהום, דלקת, ניוון, עומס חוזרני (למשל, ישיבה ממושכת על משטח קשה) ועוד. הסיבה השכיחה ביותר לעצם הזנב היא טראומה, כגון נפילה על עצם הזנב שעלולה לגרום לשבר, נקע או פריקה חלקית של עצם הזנב, או נזק לרצועות ולשרירים שמסביב. גורמים אחרים כוללים:

 • זיהום (למשל, ציסטה פילונידלית), דלקת (למשל, קשחת חוליות), ניוון (למשל, דלקת פרקים ניוונית), או סיבות אידיופתיות.

השכיחות של עצם הזנב אינה ידועה, אך מעריכים שהיא הרבה פחות שכיחה מכאבי גב תחתון מותניים. לפי מחקרים שונים כאב בעצם הזנב:

 • שכיח יותר אצל נקבות מאשר זכרים עם יחס של 5:1.

ייתכן שההבדלים האנטומיים בעצם הזנב והסיכון לפציעה במהלך הלידה הם הסיבה לכך. ישנם הרבה תסמונות שעלולות לגרום לתסמינים דומים בעצם הזנב. התסמין העיקרי של דלקת בעצם הזנב הוא כאב ממוקד ורגישות בעצם הזנב. כל פציעה של עצם הזנב עלולה להוביל להתפתחות דלקת מקומית ותסמינים בעצם הזנב.

האבחון במקרה הזה מתבצע בעיקר על ידי לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. חשוב לשלול באמצעות אבחנה מבדלת הפרעות אחרות שיכולות לגרום לתסמינים דומים. בין היתר יש לשלול הפרעות בירך, הפרעות בגב התחתון, פיריפורמיס סינדרום ועוד. הכרת האנטומיה של עצם הזנב והאגן תועיל בהליך של אבחנה מבדלת.

לעתים כאשר יש חשש לשבר בעצם הזנב או פתולוגיה אחרת ניעזר בעיקר בצילום רנטגן. זכרו, מדובר בבעיה קשה לריפוי וככול שתמתינו זמן רב יותר הדלקת תחמיר והקושי יגדל. לטיפול שמרני ישנה עדיפות.

סימנים ותסמינים נוספים?

כאבים בעצם הזנב מה גורם להם
כאבים בעצם הזנב מה גורם להם

פגיעה בעצם זנב תגרום לרוב:

 • כאבים מקומיים באזור עצם הזנב ללא כאבי גב תחתון אחרים או הקרנות כאב
 • הכאבים מחמירים במהלך או לאחר ישיבה
 • חומרת הכאב תלויה במשך הזמן שאנו יושבים בסוג הכיסא ובאופן הישיבה. יש לעתים שישיבה עם רכינה לפנים והישענות על השולחן אינה כואבת. כאבים יכולים להופיע גם בעת מעבר מעמידה לישיבה.

סימפטומים אפשריים נוספים כוללים:

 • כאבים בעת עשיית צרכים ובקיום יחסי מין
 • כאב בעת המחזור החודשי ועוד

לעתים כאשר בעיית עצם זנב נמשכת לאורך זמן יתכן שתתפתחנה בעיות משניות בגין:

 • עמידה ממושכת
 • ו/או ישיבה מעוותת

כך למשל עמידה ממושכת עלולה לפגוע בכף הרגל ולגרום לדרבן או בשמו המקצועי פלנטר פשיאטיס. ישיבה מעוותת תגרום לכאבי גב ועצם הבעיה הכרונית עלולה לגרום על ציר הזמן גם לפגיעה נפשית, דיכאונות וחוסר שינה.

מה גורם לכאב – פירוט

במקרים רבים הגורמים לכאב המופיע בעצם הזנב אינם ידועים ואנו מגדירים אותם אידיופתיים. להלן פירוט של גורמים ידועים:

עומס יתר או עומס יתר חוזרני

עומס יתר או עומס יתר חוזרני על עצם הזנב עלול לגרום לנזק בעצם הזנב. עומסים מסוג זה על עצם הזנב עלולים להתפתח בגלל:

 • ישיבה בעיקר על כיסא קשיח
 • נהיגה שעלולה לגרום גם לכאבי גב
 • רכיבה על אופניים או חתירה על קיאק ועוד

שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט

חבלה בעצם הזנב יכולה להתרחש בגלל נפילה על הישבן או האגן במהלך פעילות גופנית או בגלל תאונה. פגיעה בעצם הזנב יכולה להתרחש גם בעת ביצוע פרוצדורות רפואיות כגון:

 • קולונוסקופיה
 • או במהלך הלידה

חבלות בעצם הזנב פוגעות לרוב בביו מכניקה שלו וגורמות לחוסר יציבות מקומית ולדלקת. מקור נוסף לכאבים באזור עצם הזנב היא פגיעה ברקמות הרכות הפועלות סביב עצם הזנב.

התכווצות שרירים בלתי רצוניות

מספר תסמונות כאב באזור פי הטבעת עלולים להיות הגורם לכאבים שאתם סבורים שמגיעים מעצם הזנב. בין התסמונות הללו נמנה:

 • פרוקטאלגיה פוגאקס (Proctalgia fugax) המתאפיין בהתקפים של כאבים חריפים באזור פי הטבעת. הכאבים במקרה הזה נמשכים שניות עד דקות ספורות. בין התקף להתקף אין כל תסמינים
 • תסמונת לבטור אני (Levator ani syndrome). בתסמונת זאת החולה חש כאב מתמשך באזור פי הטבעת בשל כיווץ בלתי רצוני של שריר הלבטור אני שהוא שריר מרכזי ברצפת האגן

ישנן מספר השערות לגבי הגורמים לכיווץ בלתי רצוני של השרירים הללו. גורם מרכזי אחד שעליו מסכימים מומחים רבים הוא מתח נפשי.

גידולים סרטניים

גידולים סרטניים בעצם הזנב יכולים להיות ראשוניים או כאלה שהתפשטו מסרטן ראשוני במקום אחר למשל מהריאות. סרטן ראשוני נדיר (מספר מקרים בודדים בשנה בישראל) שנוטה להתפתח בעצם הזנב קרוי כורדומה (Chordoma). בין הסימנים והתסמינים של מחלה זאת נמנה:

 • כאבי גב תחתון ואגן
 • שינויים בפעולות המעיים
 • אובדן שליטה על הסוגרים
 • פגיעה מוטורית ברגליים ועוד

הקרנות כאב מנזק במקום אחר

בחלק מהמקרים הכאב בעצם הזנב יגיע ממקור אחר. הפרעות שעלולות לגרום להשלכת כאב לאזור עצם הזנב כוללות:

 • פגיעות בגב התחתון ובכלל זה פריצת דיסק ועוד
 • התכווצות בלתי רצונית של סוגר הנקרא שריר מרים פי הטבעת (levator ani muscle).
 • ציסטות תוך רחמיות
 • פיסורה
 • טחורים
 • בעיות במערכת העיכול
 • הפרעות במערכת הרבייה ועוד

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב

מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בעצם הזנב. בין היתר נמנה:

מגדר

לנשים סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבים בעצם הזנב. לא ברור אם הבדלי המגדר הללו נובעים מהשוני האנטומי במבנה האגן או מסיבות אחרות.

גיל

כאבים בעצם הזנב מתפתחים רק לעתים נדירות בקרב:

 • ילדים
 • בני נוער
 • ואפילו בקרב מבוגרים לפני גיל 30

נראה שתהליכים ניווניים מוקדמים נדרשים לכאבים אלו להתפתח. אחד מגורמי הסיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב הוא אובדן הגמישות של עצם הזנב. מסיבה זאת השכיחות של כאבים בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

משקל עודף או השמנה

סיבה נוספת להתפתחות של כאבים בעצם הזנב היא מסת גוף גדולה. אנשים שמנים חשופים פי 3 לפתח בעיות בעצם זנב. על פי הסברה אופן הישיבה של אנשים שמנים גורמת ללחץ גדול יותר על עצם הזנב מה שחושף אותם לפגיעה.

מבנה אנטומי כגורם

למבנה האנטומי האינדיבידואלי יש משמעות בכל הנוגע לרמת הסיכון לפגוע בעצם הזנב. כך למשל גם לאורכו של עצם הזנב שנע בין 3 – 10 ס"מ, יש משמעות קלינית. לעצם זנב ארוכה יותר יש סיכוי מוגבר לפגיעה. גם לזווית האנטומית של עצם הזנב נודעת משמעות קלינית. ככול שעצם הזנב בולטת לאחור כך היא חשופה יותר ללחצים. גורם נוסף בעל משמעות קלינית היא מידת גמישותו של עצם הזנב. איחוי של עצם זנב מפחית מגמישותו וחושף אותו לפציעות. אולי זו אחת הסיבות שהשכיחות של פגיעה בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

מקצוע, עיסוק ספורטיבי

מקצועות המחייבים ישיבות ממושכות שהן לצערנו רוב המקצועות המודרניים מעלים את הסבירות להתפתחות כאבים בעצם הזנב. הדברים הללו נכונים גם לגבי ספורטאים שעיסוקם הספורטיבי מחייב ישיבה כמו שיט קיאקים. הסיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב עולם גם בקרב ספורטאים שעיסוקם הספורטיבי כרוך בסיכון גבוה ליפול על הישבנים ולפגוע בעצם הזנב כמו סקי, סנובורד החלקה על הקרח ועוד.

References:

Foye PM. Coccydynia (coccygodynia). In: UpToDate. Aronson MD and Gammons M (Eds). UpToDate Inc., Waltham MA. 2021.

Maigne JY, Doursounian L, Chatellier G. Causes and mechanisms of common coccydynia: role of body mass index and coccygeal trauma. Spine (Phila Pa 1976). 2000;25(23):3072-9.

Postacchini F, Massobrio M. Idiopathic coccygodynia: analysis of fifty-one operative cases and a radiographic study of the normal coccyx. J Bone Joint Surg Am. 1983;65(8):1116-24.

Patel R, Appannagari A, Whang PG. Coccydynia. Curr Rev Musculoskelet Med. 2008;1(3-4):223-6.

Wray CC, Easom S, Hoskinson J. Coccydynia: aetiology and treatment. J Bone Joint Surg Br. 1991;73(2):335-8.

Kim NH, Suk KS. Clinical and radiological differences between traumatic and idiopathic coccygodynia. Yonsei Med J. 1999;40(3):215-20.

Lirette LS, Chaiban G, Tolba R et al. Coccydynia: an overview of the anatomy, etiology, and treatment of coccyx pain. Ochsner J. 2014;14(1):84-7.

Maigne JY, Chatellier G, Faou ML et al. The treatment of chronic coccydynia with intrarectal manipulation: a randomized controlled study. Spine (Phila Pa 1976). 2006;31(18):E621-7.

Foye PM, Rho ME, Buttaci CJ et al. Effective treatments for coccydynia: a systematic review. PM R. 2009;1(9):885-91.

Liliang PC, Lu K, Liang CL et al. Transforaminal steroid injection for the treatment of coccygodynia: a case series. Pain Med. 2011;12(2):237-42.

Balain B, Eisenstein SM, Alo GO et al. Coccygectomy for coccydynia: case series and review of literature. Spine (Phila Pa 1976). 2006;31(13):E414-20.

Wood KB, Mehbod AA. Operative treatment for coccygodynia. J Spinal Disord Tech. 2004;17(6):511-5.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פציעות ריקוד מה גורם להן

פציעות ריקוד מה גורם להן

פציעות ריקוד? גורמים אפשריים לכך כוללים בין היתר עומס יתר, טכניקת ריקוד ופעילות חוזרנית המאפיינים את אורח החיים של העוסקים במחול. מלבד העומסים הללו והפעילות החוזרנית ישנם גורמי סיכון נוספים להתפחות פגיעות גופניות מריקוד.

כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין

כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

רוצים להרזות אימון אירובי יומי קצר

רוצים להרזות אימון אירובי יומי קצר

יותר אירובי פחות הרזיה! המחקר הנוכחי מצא שפעילות אירובית יומית בת 30 דקות נושאת יתרונות דומים לפעילות אירובית יומית בת שעה בכול הנוגע להפחתה במשקל ולאחוזי השומן בגוף. לדעת החוקרים אלו שהתאמנו יותר היו רעבים יותר ואכלו יותר.