דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון תסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת בגב העליון – תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. הגב העליון מהווה מקור שכיח לנזקים שרירים בעיקר,דלקת ובעקבותיה כאבים בגב העליון. אם אתם לא סובלים או לא סבלתם עד היום מכאבים באזור כלשהו בגב סביר להניח שמדובר במצב זמני. הכאב עוד יגיע!. בארצות הברית ובעולם המערבי כאב בגב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגורמים להתפתחות דלקת בגב העליון כוללים פציעה נאגרת על רקע ביצוע פעילות חוזרנית או שהייה ממושכת במנח כפוף מעל מחשב או מעל עמדת עבודה אחרת. כאב בגב העליון עלול להתפתח גם בגלל פציעה טראומטית כמו זו שעלולה להתפתח בתאונת דרכים, פציעת ספורט או סתם בגלל נפילה ברחוב או בבית. סיבה נוספת להתפתחות סימנים ותסמינים בגב העליון הם נזקים לרקמות בגב העליון הנגרמים בגלל מגוון מחלות כולל בין היתר דלקת פרקים ניוונית ועוד.

  {loadposition inside-page}

  דלקת בגב העליון תסמינים – רקע

  דלקת בגב העליון תסמינים
  דלקת בגב העליון תסמינים

  חשוב לציין שהתפתחות דלקת בגב העליון אינה שכיחה כמו זה המופיע בגב התחתון. הסיבה לכך היא בעיקר היציבות הגדולה יותר של עמוד השדרה בגב העליון המוקנית לו בזכות כלוב הצלעות. כאבי גב עליון הם כאבים שאנו חשים באזור עמוד השדרה הגבי בין חוליית הצוואר השביעית (C7) לבין חוליית המותן הראשונה (L1). פגיעה בכול אחת מהחוליות ו/או הרקמות התומכות והמניעות את עמוד השדרה העליון ואת הגב העליון עלולה לגרום להתפתחות כאבים מקומיים.

  בין יתר הפגיעות נמנה שברים של חוליות וצלעות, שחיקת סחוסים, נזקים לפרקי השטחה, נזקים לפרקים שבין החוליות לבין הצלעות, מתיחה או קרע של אחד או יותר מהגידים והשרירים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (בלט דיסק, פריצת דיסק, בקע דיסק), נזקים לשורשי העצבים ולחוט השדרה. ברוב המקרים הגורמים להתפתחות דלקת בגב העליון הם נזקים מינוריים וטיפול עצמי ו/או טיפול שמרני עם התנהלות זהירה עשויים להקל ולפעמים אפילו לרפא את מקור הכאב.

  סימנים ותסמינים

  ברוב המקרים דלקת בגב העליון תתפתח יחד עם מגבלות תנועה ונוקשות. עוצמת הכאבים בגב העליון, משך הזמן שהכאבים צפויים להיוותר ואלו עוד תסמינים נלווים אליהם תלויים כמובן בחומרת הנזק ובסוג הרקמה שניזוקה. כאבים בגב העליון יהיו לרוב על רקע של נזקים קלים לשרירים בגב. כאבים בגב העליון שנגרמו בגלל מתיחה של שריר יהיו כרוכים בכאב שרירי מקומי ונוקשות תנועתית מסוימת בעוד שכאבים בגב העליון שנגרמו בגלל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום ללחץ על תעלת השדרה או על שורש עצב ולהיות מלווים בתסמינים קשים יותר הכוללים מגבלות תנועה חריפות, הקרנות כאב לגפיים, נימול וחולשה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   יש לזכור שבגלל יכולת הריפוי המהירה של רקמת השריר פציעות שרירים נרפאות תוך ימים אחדים בעוד שהנזקים שנגרמים לדיסקים הבין חולייתיים והנזקים לשורשי העצבים שנגרמים בגין הלחץ שמפעילים הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להמשך זמן ארוך יותר.

   דלקת בגב העליון – למה זה קורה?

   כאמור, כאשר הגב העליון כואב הסיבה לכך היא לרוב נזק שרירי כזה או אחר או גירוי דלקתי קל בפרקי השטחה בין החוליות. יחד עם זאת יש לעתים שהגורם הוא משמעותי יותר ולכן גם הסימנים והתסמינים המופעים הם חמורים יותר. אורח החיים המודרני חושף את הגב שלנו על חלקיו השונים, צוואר, גב עליון וגב תחתון למגוון עומסים (עבודה, ספורט, חיים) שיכולים להוביל להתפתחות דלקת בגב העליון בלאי וכאבים הדרגתיים. כלומר נזקים קלים הנאגרים ומצטברים ברקמות הגב השונות עד לכדי פציעה משמעותית עקב התנהלות לקויה (יציבה, ארגונומיה).

   יציבה לקויה גורמת לדלקת בגב העליון

   אורח חיים יושבני הכרוך בשעות ארוכות של ישיבה מידי יום גורם לניוון שרירים ושאר הרקמות ויוצר באופן הדרגתי שינוים מבניים ביציבה. הגב והצוואר יוצאים לאט מציר העומסים האופטימלי ובכך מתגברים העומסים על המבנים הללו. עומסי יתר על הצוואר ועל הגב העליון מובילים בהכרח לבלאי מואץ באזורים אלו ולהתפתחות דלקת בגב העליון. בתחילת הדרך כאשר השינויים הללו ביציבה הם מינימליים גם הנזקים אינם גדולים ולכן הסימנים והתסמינים הם מינוריים ונסבלים. כאשר היציבה משתבשת לחלוטין העומסים גדלים דרמטית והתוצאה היא פריצות דיסק, שחיקות סחוסים, דלקות גידים ועוד. הסימנים והתסמינים במצב הזה יכללו כאבים חריפים, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיים.

   ארגונומיה לקויה גורמת לדלקת בגב העליון

   עבודה שאינה מתוכננת על פי עקרונות הארגונומיה יוצרת בין היתר עומסים מיותרים ולפעמים הרסניים על חלקי הגוף השונים. כך למשל טכניקת הרמה לקויה יכולה ברגע אחד לגרום לפריצת דיסק קשה ולשבש את אורח אפילו לתמיד. הרמה של חפצים כבדים מבלי לשמור על עמוד השדרה ישר יוצרת עומסים קשים גם על הגב העליון. הדברים הללו נכונים שבעתיים כאשר אנו מרימים משא כבד ואוחזים בו עם ידיים מושטות לפנים או לצדדים (מנוף ארוך יותר עומס על הגב). גם הרמה של חפצים כבדים מידי היא הזמנה לנזקים קשים גם בגב העליון. סימנים ותסמינים בגלל התפתחות דלקת בגב העליון עלולים לכלול כאבי גב עליון חריפים, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיים.

   שימוש יתר

   עבודה היותר עומסי יתר ושימוש יתר בחלקי גוף מסוימים היא עבודה לקויה מבחינה ארגונומית. עבודה כזאת על ציר הזמן תגרום נזקים. כך למשל סוגי עבודה או ספורט המתבססים על ביצוע חוזרני של תנועות מסוימות תוך שימוש במספר מועט של שרירים ומפרקים הם הזמנה לפציעות. דוגמאות לסוג זה של ספורט נמנה שחייה, טניס ועוד. דוגמאות למקצועות כאלה נמנה סדרן מדפים, עובד על פס ייצור, צבעי ועוד. נזקים אפשריים כוללים התפתחות דלקת בגב העליון ובכלל זה דלקות בשרירים, דלקות ברצועות, פריצות דיסק בצוואר או בגב העליון ועוד. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאבים חריפים, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד משמעותיים.

   נזקים טראומטיים

   גם פציעות טראומתיות (חבלות, נפילות, תאונות דרכים ופציעות ספורט) עלולות לגרום לנזקים ולהתפתחות דלקת בגב העליון . נזקים אפשריים בגין חבלות טראומטיות עלולים לכלול שברים של חוליות, מתיחה או קרע של רקמות רכות כולל שרירים, עצבים, רצועות, גידים, פריצות דיסקים, פריקות של חוליות, נזק לחוט השדרה ועוד. סימנים ותסמינים יכולים להיות קלים אך עלולים להיות חמורים ביותר ולכלול פגיעות נירולוגיות חמורות.

   פריצת דיסק בגב העליון

   נכון שפריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. בית החזה מייצב את עמוד השדרה באזור הזה ומגונן עליו מפני נזקים כאלה. יחד עם זאת פריצת דיסק בגב העליון מתרחשת לעתים וצריך להיות ער לכך. פריצת דיסק כזאת תגרום להתפתחות דלקת בגב העליון ולסימנים ותסמינים אופייניים.

   שבר דחיסה

   שבר דחיסה באזור הגב העליון עלול להתרחש בעקבות תאונת דרכים או חבלה אחרת אבל התרחש בעיקר בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. שבר דחיסה בחלק הקדמי של החוליה עלול להוביל להתפתחות קיפוזיס (kyphosis) או בעברית עקשת. עקשת מגבירה עוד יותר את העומסים המוטלים על חוליות עמוד השדרה באזור ועל הרקמות סביבם. שבר דחיסה גורם לכאבים מקומיים באזור השבר ולסימנים ותסמינים נוספים.

   מחלות

   גורמים אפשריים נוספים להתפתחות דלקת בגב העליון כוללים מחלות שונות ובכלל זה פיברומיאלגיה, מחלת שוירמן (Scheuermann’s Disease), עקמת, גידולים סרטניים, דלקת פרקים זיהומית, מחלות פרקים שונות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת, דלקת פרקים שגרונית ועוד. הסימנים והתסמינים בגין כול אחת מהמחלות הללו משתנים בהתאם לסוג המחלה וחומרתה.

   כאב מושלך לגב העליון

   כאבי בגב העליון אינו חייב להיות תוצאה של נזקים בגב העליון. ישנם מקרים שבהם נזקים או חולי באיברים מרוחקים יכולים להשליך כאב אל הגב העליון. דוגמה קלסית לכך הוא נזק לדיסק בין חולייתי צווארי הגורם ללחץ על שורש עצב בצוואר והשלכת כאב בין היתר אל הגב העליון.

   לחץ נפשי

   ללחצים נפשיים יש את היכולת לגרום לנו לכווץ את הצוואר, את הגב העליון ואת הלסתות. כיווץ בלתי רצוני ממושך עלול להוביל להתפתחות דלקת בגב העליון ובעיקר בשרירי הגב העליון, נקודות הדק ועוד. סימנים ותסמינים בגין אלה עלולים לכלול כאבים מקומיים בגב, כאבי ראש מתחיים, כאבי לסתות ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,