דלקת בגב העליון תסמינים
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון תסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בגב העליון – תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. דלקת ובעקבותיה כאבים בגב העליון מהווים תלונה שכיחה. אם אתם לא סובלים או לא סבלתם עד היום מכאבים באזור כלשהו בגב סביר להניח שמדובר במצב זמני. הכאב עוד יגיע!. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית.

הגורמים להתפתחות דלקת בגב העליון כוללים פציעה נאגרת על רקע ביצוע פעילות חוזרנית או שהייה ממושכת במנח כפוף מעל מחשב או מעל עמדת עבודה אחרת. כאב בגב העליון עלול להתפתח גם בגלל פציעה טראומטית כמו זו שעלולה להתפתח בתאונת דרכים, פציעת ספורט או סתם בגלל נפילה ברחוב או בבית. סיבה נוספת להתפתחות סימנים ותסמינים בגב העליון הם נזקים לרקמות בגב העליון הנגרמים בגלל מגוון מחלות כולל בין היתר דלקת פרקים ניוונית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בגב העליון תסמינים – רקע

דלקת בגב העליון תסמינים
דלקת בגב העליון תסמינים

חשוב לציין שהתפתחות דלקת בגב העליון אינה שכיחה כמו זה המופיע בגב התחתון. הסיבה לכך היא בעיקר היציבות הגדולה יותר של עמוד השדרה בגב העליון המוקנית לו בזכות כלוב הצלעות. כאבי גב עליון הם כאבים שאנו חשים באזור עמוד השדרה הגבי בין חוליית הצוואר השביעית (C7) לבין חוליית המותן הראשונה (L1). פגיעה בכול אחת מהחוליות ו/או הרקמות התומכות והמניעות את עמוד השדרה העליון ואת הגב העליון עלולה לגרום להתפתחות כאבים מקומיים.

בין יתר הפגיעות נמנה שברים של חוליות וצלעות, שחיקת סחוסים, נזקים לפרקי השטחה, נזקים לפרקים שבין החוליות לבין הצלעות, מתיחה או קרע של אחד או יותר מהגידים והשרירים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (בלט דיסק, פריצת דיסק, בקע דיסק), נזקים לשורשי העצבים ולחוט השדרה. ברוב המקרים הגורמים להתפתחות דלקת בגב העליון הם נזקים מינוריים וטיפול עצמי ו/או טיפול שמרני עם התנהלות זהירה עשויים להקל ולפעמים אפילו לרפא את מקור הכאב.

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים דלקת בגב העליון תתפתח יחד עם מגבלות תנועה ונוקשות. עוצמת הכאבים בגב העליון, משך הזמן שהכאבים צפויים להיוותר ואלו עוד תסמינים נלווים אליהם תלויים כמובן בחומרת הנזק ובסוג הרקמה שניזוקה. כאבים בגב העליון יהיו לרוב על רקע של נזקים קלים לשרירים בגב. כאבים בגב העליון שנגרמו בגלל מתיחה של שריר יהיו כרוכים בכאב שרירי מקומי ונוקשות תנועתית מסוימת בעוד שכאבים בגב העליון שנגרמו בגלל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום ללחץ על תעלת השדרה או על שורש עצב ולהיות מלווים בתסמינים קשים יותר הכוללים מגבלות תנועה חריפות, הקרנות כאב לגפיים, נימול וחולשה.

יש לזכור שבגלל יכולת הריפוי המהירה של רקמת השריר פציעות שרירים נרפאות תוך ימים אחדים בעוד שהנזקים שנגרמים לדיסקים הבין חולייתיים והנזקים לשורשי העצבים שנגרמים בגין הלחץ שמפעילים הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להמשך זמן ארוך יותר.

דלקת בגב העליון – למה זה קורה?

כאמור, כאשר הגב העליון כואב הסיבה לכך היא לרוב נזק שרירי כזה או אחר או גירוי דלקתי קל בפרקי השטחה בין החוליות. יחד עם זאת יש לעתים שהגורם הוא משמעותי יותר ולכן גם הסימנים והתסמינים המופעים הם חמורים יותר. אורח החיים המודרני חושף את הגב שלנו על חלקיו השונים, צוואר, גב עליון וגב תחתון למגוון עומסים (עבודה, ספורט, חיים) שיכולים להוביל להתפתחות דלקת בגב העליון בלאי וכאבים הדרגתיים. כלומר נזקים קלים הנאגרים ומצטברים ברקמות הגב השונות עד לכדי פציעה משמעותית עקב התנהלות לקויה (יציבה, ארגונומיה).

יציבה לקויה

אורח חיים יושבני הכרוך בשעות ארוכות של ישיבה מידי יום גורם לניוון שרירים ושאר הרקמות ויוצר באופן הדרגתי שינוים מבניים ביציבה. הגב והצוואר יוצאים לאט מציר העומסים האופטימלי ובכך מתגברים העומסים על המבנים הללו. עומסי יתר על הצוואר ועל הגב העליון מובילים בהכרח לבלאי מואץ באזורים אלו ולהתפתחות דלקת בגב העליון. בתחילת הדרך כאשר השינויים הללו ביציבה הם מינימליים גם הנזקים אינם גדולים ולכן הסימנים והתסמינים הם מינוריים ונסבלים. כאשר היציבה משתבשת לחלוטין העומסים גדלים דרמטית והתוצאה היא פריצות דיסק, שחיקות סחוסים, דלקות גידים ועוד. הסימנים והתסמינים במצב הזה יכללו כאבים חריפים, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיים.

ארגונומיה לקויה

עבודה שאינה מתוכננת על פי עקרונות הארגונומיה יוצרת בין היתר עומסים מיותרים ולפעמים הרסניים על חלקי הגוף השונים. כך למשל טכניקת הרמה לקויה יכולה ברגע אחד לגרום לפריצת דיסק קשה ולשבש את אורח אפילו לתמיד. הרמה של חפצים כבדים מבלי לשמור על עמוד השדרה ישר יוצרת עומסים קשים גם על הגב העליון. הדברים הללו נכונים שבעתיים כאשר אנו מרימים משא כבד ואוחזים בו עם ידיים מושטות לפנים או לצדדים (מנוף ארוך יותר עומס על הגב). גם הרמה של חפצים כבדים מידי היא הזמנה לנזקים קשים גם בגב העליון. סימנים ותסמינים בגלל התפתחות דלקת בגב העליון עלולים לכלול כאבי גב עליון חריפים, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיים.

שימוש יתר

עבודה היותר עומסי יתר ושימוש יתר בחלקי גוף מסוימים היא עבודה לקויה מבחינה ארגונומית. עבודה כזאת על ציר הזמן תגרום נזקים. כך למשל סוגי עבודה או ספורט המתבססים על ביצוע חוזרני של תנועות מסוימות תוך שימוש במספר מועט של שרירים ומפרקים הם הזמנה לפציעות. דוגמאות לסוג זה של ספורט נמנה שחייה, טניס ועוד. דוגמאות למקצועות כאלה נמנה סדרן מדפים, עובד על פס ייצור, צבעי ועוד. נזקים אפשריים כוללים התפתחות דלקת בגב העליון ובכלל זה דלקות בשרירים, דלקות ברצועות, פריצות דיסק בצוואר או בגב העליון ועוד. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאבים חריפים, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד משמעותיים.

נזקים טראומטיים

גם פציעות טראומתיות (חבלות, נפילות, תאונות דרכים ופציעות ספורט) עלולות לגרום לנזקים ולהתפתחות דלקת בגב העליון . נזקים אפשריים בגין חבלות טראומטיות עלולים לכלול שברים של חוליות, מתיחה או קרע של רקמות רכות כולל שרירים, עצבים, רצועות, גידים, פריצות דיסקים, פריקות של חוליות, נזק לחוט השדרה ועוד. סימנים ותסמינים יכולים להיות קלים אך עלולים להיות חמורים ביותר ולכלול פגיעות נירולוגיות חמורות.

פריצת דיסק בגב העליון

נכון שפריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. בית החזה מייצב את עמוד השדרה באזור הזה ומגונן עליו מפני נזקים כאלה. יחד עם זאת פריצת דיסק בגב העליון מתרחשת לעתים וצריך להיות ער לכך. פריצת דיסק כזאת תגרום להתפתחות דלקת בגב העליון ולסימנים ותסמינים אופייניים.

שבר דחיסה

שבר דחיסה באזור הגב העליון עלול להתרחש בעקבות תאונת דרכים או חבלה אחרת אבל התרחש בעיקר בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. שבר דחיסה בחלק הקדמי של החוליה עלול להוביל להתפתחות קיפוזיס (kyphosis) או בעברית עקשת. עקשת מגבירה עוד יותר את העומסים המוטלים על חוליות עמוד השדרה באזור ועל הרקמות סביבם. שבר דחיסה גורם לכאבים מקומיים באזור השבר ולסימנים ותסמינים נוספים.

מחלות

גורמים אפשריים נוספים להתפתחות דלקת בגב העליון כוללים מחלות שונות ובכלל זה פיברומיאלגיה, מחלת שוירמן (Scheuermann’s Disease), עקמת, גידולים סרטניים, דלקת פרקים זיהומית, מחלות פרקים שונות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת, דלקת פרקים שגרונית ועוד. הסימנים והתסמינים בגין כול אחת מהמחלות הללו משתנים בהתאם לסוג המחלה וחומרתה.

כאב מושלך לגב העליון

כאבי בגב העליון אינו חייב להיות תוצאה של נזקים בגב העליון. ישנם מקרים שבהם נזקים או חולי באיברים מרוחקים יכולים להשליך כאב אל הגב העליון. דוגמה קלסית לכך הוא נזק לדיסק בין חולייתי צווארי הגורם ללחץ על שורש עצב בצוואר והשלכת כאב בין היתר אל הגב העליון.

לחץ נפשי

ללחצים נפשיים יש את היכולת לגרום לנו לכווץ את הצוואר, את הגב העליון ואת הלסתות. כיווץ בלתי רצוני ממושך עלול להוביל להתפתחות דלקת בגב העליון ובעיקר בשרירי הגב העליון, נקודות הדק ועוד. סימנים ותסמינים בגין אלה עלולים לכלול כאבים מקומיים בגב, כאבי ראש מתחיים, כאבי לסתות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • פריצת דיסק גב התחתון - מכתב תודה

  פריצת דיסק בגב התחתון ד"ר יצחק בכר שלום,נשלחתי ע"י האורתופד שלי לד"ר בכר בתחילת פברואר 2005 עם פריצת דיסק גדולה…

 • ראשית יש להיפטר מהכאב בגב

  ראשית יש להיפטר מהכאב בגב. כאבי גב תחתון מהווים תופעה אנושית שכיחה וטורדנית. את החולה המטופל לא מעניין שטווח שלו…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן