קליקים בגב האם זה בריא

קליקים בגב האם זה בריא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  קליקים בגב, האם זה בריא? ביצוע תנועות חוזרניות כדי "להוציא קליקים מהגב" במטרה "לשחרר" את עמוד השדרה עלול בסופו של דבר להזיק. נכון, אתם מרגישים טוב יותר ומשוחררים יותר מיד לאחר שמיעת קליקים בגב ו/או מהצוואר אבל בטווח הארוך אתם עלולים לשלם מחיר בריאותי.

  כאבים בגב וגם כאבים בצוואר מהווים עניין שכיח ביותר. מחקרים שונים טוענים שרובם המכריע של בני האדם סובלים בשלב זה או אחר מכאבים אלו על כל המשתמע מכך. הפגיעה הכלכלית האישית והלאומית הנגרמת בשל מגפת כאבי הגב היא אדירת מימדים. הנזקים הללו נובעים בין היתר מהפנייה לקבלת עזרה רפואית הכוללת אשפוזים, ניתוחים וטיפולים אחרים ומהאובדן של פריון העבודה וימי עבודה. נתונים המתבססים על מחקרים שונים מוצאים שתופעה זאת קיימת בשיעור גדל והולך גם בקרב ילדים ובני נוער. חלק מאותם אנשים בוחר לבצע תנועות שחרור או "להוציא" קליקים מהגב כדי להקל על הסימנים והתסמינים הללו. האם זה נכון לעשות זאת? האם קליקים בגב בעקבות תנועות יזומות אינם עושים פעולה הפוכה ולמעשה פוגעים בגב?

  קליקים בגב האם זה בריא – רקע

  הרעשים הנפלטים מהמפרקים בגוף האדם יכולים להיווצר ממספר סיבות. ראשית התפרקות הגז בנוזל הסינוביאלי. הנוזל הסינוביאלי בתוך המפרקים שתפקידו לסוכך את תנועת המפרק מכיל גזים: חמצן, חנקן ופחמן דו חמצני. הפעלת לחץ על המפרקים בזוויות מסוימות גורם לגז המצוי בתוך הנוזל הסינוביאלי להשתחרר. במקרה הזה כדי לשוב ולשחרר שוב את אותו מפרק יש להמתין עד להצטברות חוזרת של הגזים בנוזל הסינוביאלי. מאמר זה מתייחס כמובן לסוג הזה של קליקים בגב ובעמוד השדרה.

  גורם נוסף לקליקים הנשמעים מהמפרקים הוא תנועה של גידים ורצועות. כאשר המפרק נע הגיד או הרצועה המחוברים אליו זזים ממקומם ולעתים בגלל קפיצה קלה מעל זיז גרמי אנו שומעים קליק אופייני. רעשים מסוג זה שכיחים בכתף, ברכיים ובקרסול. מקור נוסף לרעשים או קליקים במפרק נובעים משינויים ניווניים דלקתיים במשטחי המפרק. מחלות פרקים או פציעות הם הגורמים האפשריים לשינויים ניווניים ודלקתיים בסחוסים המצפים את משטחי העצם היוצרים את המפרק. שינויים אלו הופכים את התנועה בתוך המפרק לכואבת ורועשת. מצב קליני זה מסתיים לרוב בניתוח להחלפת מפרק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   האם קליקים בגב מזיקים?

   כדי לענות על השאלה הזאת חשוב לדעת באיזה תכיפות אתם מבצעים את תנועת השחרור בגב או בצוואר. כמה פעמים ביום אתם גורמים לקליקים בגב (הסוג הנוצר משחרור של גזים מהנוזל הסינוביאלי). עוד חשוב לדעת האם אתם חשים כאב במהלך ביצוע תנועות השחרור הללו. כאשר תנועות השחרור מתבצעות אחת למספר ימים ואינן מלוות בכאב סביר להניח (כך נטען במספר מחקרים) שאתם לא גורמים לנזק משמעותי. במידה ואתם "משחררים" את גבכם ו/או את צווארכם באובססיביות עם או בלי כאב אתם גורמים להתפתחות נזק הדרגתי בעמוד השדרה. את עיקר הנזק סופגות הרקמות הרכות האוחזות ומייצבות את חוליות עמוד השדרה.

   בטווח הארוך פגיעה ברקמות הרכות הללו עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ביציבות ובתפקוד של החוליות הללו. התוצאה עלולה להיות תנועתיות יתר (hyper mobility) של עמוד השדרה. התופעה הזאת של תנועתיות יתר עלולה לגרום מלבד לתנועות גדולות מידי גם לתנועות לא נכונות של חוליות עמוד השדרה. התוצאה עלולה להיות פציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. עוד אציין שתנועות "שחרור" חוזרניות וקליקים במפרקים שהם מלכתחילה דלקתיים וכואבים עלולות להחמיר את הדלקת. ובכן, האם קליקים בגב מזיקים? על ציר הזמן ובאינטנסיביות גדולה התשובה היא חיובית. כאשר את הקליקים בגב מבצעים במדויק (באמצעות כירופרקט) על חוליות שאינן זזות כראוי אזי משפרים את תפקודן של החוליות הללו.

   ומה לגבי הקליקים בעמוד השדרה שמבצע כירופרקט?

   בבסיס עבודתו של כירופרקט קיימת התפיסה שמפרק שאינו זז או אינו זז כראוי סופו להזיק ולגרום לכאבים. מטרתו של הכירופרקט בעת ביצוע מניפולציה או שחרור של הגב היא ריפוי כאבי הגב על ידי שיפור התפקוד הביו מכני של החוליה או של החוליות. הכירופרקט מאתר חוליות שאינן נעות באופן ראוי ומניע אותן באופן מדויק בכיוון מוגדר ובטווחי תנועה מוגדרים. טכניקות השחרור של החוליות שחלקן קיימות כבר אלפי שנים, ממוקדות לשחרור חוליה ספציפית שנמצא שאינה נעה כראוי (מסיבות שונות). כירופרקט אינו מבצע תנועת שחרור כללית של הגב רק כדי לשמוע קליקים בגב. עוד חשוב לציין שלאחר מספר טיפולים כאשר הכירופרקט מוצא שהחוליה הספציפית הזאת שעליה עבד חזרה לנוע ואין צורך להניע אותה יותר הסתיים הטיפול.

   הכירופרקט אינו מבצע מניפולציות חוזרניות כל יום ולפעמים מספר פעמים ביום כפי שעושים לעתים חלק מהמטופלים שמגיעים אלי. נקודה נוספת שיש להבהיר שבניגוד לדיוק בפעולה של הכירופרקט שהוכשר לאתר חולייה ספציפית שאינה מתפקדת באופן מיטבי ולטפל בה אנשים שמוציאים קליקים מהגב עושים זאת באמצעות רוטציה שאינה יכולה לשחרר את החוליה שאינה נעה כראוי. אדרבה, סביר להניח שרוטציה כזאת "משחררת" דווקא את החוליות המשוחררות.

   למה אני מרגיש טוב לאחר שאני שומע קליקים בגב?

   קליקים בגב
   קליקים בגב

   אם זה כל כך רע ולא בריא לבצע תנועות שחרור של הגב והצוואר עד לשמיעת קליקים אז למה לאחר שמיעת הקליקים אני מרגיש כל כך טוב? שאלה זאת שבה וצפה כל אימת שאני מסביר למטופלים שלי למה לא בריא להם להמשיך באופן אובססיבי לבצע פעולות שמובילים לקליקים בגב. דוקטור, הם אומרים, אני מרגיש נהדר אחרי הקליקים בגב. מחקרים רבים מייחסים את תחושת השחרור שאתם חשים לאחר שמיעת הקליקים בגב לשחרור של אנדורפינים. אנדורפינים הם משככי כאב טבעיים המופרשים בנסיבות שונות וגם בעקבות קליקים בגב.

   עוד חשוב לציין שרעשי הקליקים הללו הבוקעים מגבכם משפרים את טווחי התנועה ויוצרים השפעת פלצבו חזקה. הקליקים הללו נותנים לכם הרגשה שעשיתם משהו לטובת הגב שלכם. חשוב לזכור שמדובר בתחושות קצרות טווח ואין למעשה שיפור אמתי במצב החוליות אלא להפך.

   אז מה אני צריך לעשות?

   כאמור קליקים בגב הבוקעים אחת למספר ימים באופן אקראי או אפילו יזום אינם צריכים להטריד אתכם. תתעלמו. אבל כאשר אתם מבצעים את הקליקים הללו באופן חוזרני ואפילו באופן אובססיבי חשוב לפנות לאיש מקצוע בתחום כדי להבין מה מציק לכם בעמוד השדרה. כירופרקטיקה ממכשירה את העוסקים בתחום בריאותי זה לאתר ולאבחן בעיות ביו מכניות בעמוד השדרה ולטפל בהן.

   כירופרקט ינסה להבין מה מקור החוסר שקט והאובססיה שלכם "להוציא קליקים מהגב" באמצעות למידת ההיסטוריה של התפתחות הבעיה, בדיקה של עמוד השדרה ושל השרשרת הקינמטית ובמקרה הצורך בדיקות מעבדה והדמיה. בין היתר יבחן הכירופרקט האם חוליות עמוד השדרה נעות היטב, האם השרירים שאוחזים ומניעים את חוליות עמוד השדרה אינם מכילים נקודות הדק דלקתיות ועוד.

   במידת הצורך יטפל הכירופרקט בליקויים שיאתר בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו ויעביר אתכם תהליך "גמילה" מגרימה לקליקים בגב. כאן חשוב לציין שישנם אנשי מקצוע רבים המתיימרים לבצע מניפולציה בעמוד השדרה. חלקם מתחזים וחלקם לא עבר הכשרה מקיפה מספיק. מדובר בפעולות רגישות שחשוב להפקידן בידיים של כירופרקט מיומן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע