קליקים בגב
קליקים בגב

קליקים בגב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קליקים בגב, האם זה בריא? ביצוע תנועות חוזרניות כדי “להוציא קליקים מהגב” במטרה “לשחרר” את עמוד השדרה עלול בסופו של דבר להזיק. נכון, אתם מרגישים טוב יותר ומשוחררים יותר מיד לאחר שמיעת הקליקים מהגב ו/או מהצוואר אבל בטווח הארוך אתם עלולים לשלם מחיר בריאותי.

כאבי גב וצוואר מהווים עניין שכיח ביותר. מחקרים שונים טוענים שרובם המכריע של בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים אלו על כול המשתמע מכך בהקשר של פנייה  לקבלת עזרה רפואית, אובדן ימי עבודה ופגיעה קשה בכלכלה הלאומית. נתונים המתבססים על מחקרים שונים מוצאים שתופעה זאת קיימת בשיעור גדל והולך גם בקרב ילדים ובני נוער. חלק מאותם אנשים בוחר לבצע תנועות שחרור או “להוציא” קליקים מהגב כדי להקל על הסימנים והתסמינים הללו. האם זה נכון לעשות זאת? האם קליקים הבוקעים מהגב בעקבות תנועות יזומות אינם פוגעים בגב?

קליקים בגב ובמפרקים מה מקורם?

הרעשים הנפלטים מהמפרקים בגוף האדם יכולים להיווצר ממספר סיבות. ראשית התפרקות הגז בנוזל הסינוביאלי. הנוזל הסינוביאלי בתוך המפרקים שתפקידו לסוכך את תנועת המפרק מכיל גזים: חמצן, חנקן ופחמן דו חמצני. הפעלת לחץ על המפרקים בזוויות מסוימות גורם לגז המצוי בתוך הנוזל הסינוביאלי להשתחרר. במקרה הזה כדי לשוב ולשחרר שוב את אותו מפרק יש להמתין עד להצטברות חוזרת של הגזים בנוזל הסינוביאלי. מאמר זה מתייחס כמובן לסוג הזה של קליקים בעמוד השדרה.

גורם נוסף לקליקים הנשמעים מהמפרקים הוא תנועה של גידים ורצועות. כאשר המפרק נע הגיד או הרצועה המחוברים אליו זזים ממקומם ולעתים בגלל קפיצה קלה מעל זיז גרמי אנו שומעים קליק אופייני. רעשים מסוג זה שכיחים בכתף, ברכיים ובקרסול. מקור נוסף לרעשים וקליקים במפרק נובעים משינויים ניווניים דלקתיים במשטחי המפרק. מחלות פרקים או פציעות הם הגורמים האפשריים לשינויים ניווניים ודלקתיים בסחוסים המצפים את משטחי העצם היוצרים את המפרק. שינויים אלו הופכים את התנועה בתוך המפרק לכואבת ורועשת. מצב קליני זה מסתיים לרוב בניתוח להחלפת מפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהאם קליקים מזיקים לגב?

בהתייחס לקליקים בגב הנוצרים בגין שחרור של גזים מהנוזל הסינוביאלי חשוב גם לשאול באיזה תכיפות אתם מבצעים את תנועת השחרור בגב או בצוואר וכמובן האם אתם חשים כאב במהלך ביצוע תנועת השחרור. כאשר תנועות השחרור מתבצעות אחת למספר ימים וכאשר תנועת השחרור אינה גורמת לכאב אז סביר להניח וכך גם נטען במספר מחקרים שאתם לא גורמים לנזק משמעותי. יחד עם זאת במידה ואתם “משחררים” את גבכם ו/או את צווארכם ללא הרף ובאופן אובססיבי גם כאשר זה נעשה ללא כאב אתם מובילים באופן הדרגתי להתפתחות נזקים ברקמות הרכות האוחזות את חוליות עמוד השדרה.

בטווח הארוך פגיעה ברקמות הרכות הללו שאחריות בין היתר על ייצוב עמוד השדרה עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ביציבות ובתפקוד של החוליות ולהתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית. תופעה זאת של תנועתיות יתר (hypermobility) של חוליות עמוד השדרה עלולה לגרום לתנועות לא נכונות של חוליות עמוד השדרה וכתוצאה מכך עלולה לגרום לפציעות ודלקת פרקים ניוונית מוקדמת. עוד נציין שתנועות “שחרור” חוזרניות במפרקים שהם מלכתחילה דלקתיים עלולות להחמיר את הדלקת ואת הנזקים במפרק ולגרום למגבלות תנועה ושאר סימנים ותסמינים.

ומה לגבי קליקים בעמוד השדרה שמבצע כירופרקט?

מטרתו של הכירופרקט בעת ביצוע מניפולציה או שחרור של הגב היא ביומכנית. הכירופרקט מאתר חוליות שאינן נעות באופן ראוי ומניע אותן באופן מדויק בכיוון מוגדר ובטווחי תנועה מוגדרים. טכניקות השחרור של החוליות שחלקן קיימות כבר אלפי שנים הן ממוקדות לשחרור רק את החוליה הספציפית שנמצא שאינה נעה כראוי (מסיבות שונות). כירופרקט אינו מבצע תנועת שחרור כללית של הגב רק כדי לשמוע קליקים בעמוד השדרה. עוד חשוב לציין שלאחר מספר טיפולים כאשר הכירופרקט מוצא שהחוליה הספציפית הזאת שעליה עבד חזרה לנוע ואין צורך להניע אותה יותר הסתיים הטיפול.

הכירופרקט אינו מבצע מניפולציות חוזרניות כול יום ולפעמים מספר פעמים ביום כפי שעושים לעתים חלק מהמטופלים שמגיעים אלי. נקודה נוספת שיש להבהיר שבניגוד לדיוק בפעולה של הכירופרקט שהוכשר לאתר חולייה ספציפית שאינה מתפקדת באופן מיטבי ולטפל בה אנשים שמוציאים קליקים מהגב עושים זאת באמצעות רוטציה שאינה יכולה לשחרר את החוליה שאינה נעה כראוי. אדרבה, סביר להניח שרוטציה כזאת “משחררת” דווקא את החוליות המשוחררות.

למה אני מרגיש טוב לאחר שאני שומע קליקים בגב?

קליקים בגב
קליקים בגב

אם זה כול כך רע ולא בריא לבצע תנועות שחרור של הגב והצוואר עד לשמיעת קליקים אז למה לאחר שמיעת הקליקים אני מרגיש כול כך טוב? שאלה זאת שבה וצפה כול אימת שאני מסביר למטופלים שלי למה לא בריא להם להמשיך באופן אובססיבי לבצע פעולות שמובילים לקליקים בגב. דוקטור, הם אומרים, אני מרגיש נהדר אחרי הקליקים בגב. מחקרים רבים מייחסים את תחושת השחרור שאתם חשים לאחר שמעת הקליקים בגב לשחרור של אנדורפינים. אנדורפינים הם משככי כאב טבעיים המופרשים בנסיבות שונות וגם בעקבות קליקים בגב.

עוד חשוב לציין שרעשי הקליקים הללו הבוקעים מגבכם משפרים את טווחי התנועה ויוצרים השפעת פלצבו חזקה. הקליקים הללו נותנים לכם הרגשה שעשיתם משהו לטובת הגב שלכם. חשוב לזכור שמדובר בתחושות קצרות טווח ואין למעשה שיפור אמיתי במצב החוליות אלא להיפך.

אז מה אני צריך לעשות?

כאמור קליקים בגב הבוקעים אחת למספר ימים באופן אקראי או אפילו יזום אינם צריכים להטריד אתכם. תתעלמו. אבל כאשר אתם מבצעים את הקליקים הללו באופן חוזרי ואפילו אובססיבי חשוב לפנות לאיש מקצוע בתחום כדי להבין מה מציק לכם בעמוד השדרה. כירופרקט מוכשר לאתר ולאבחן בעיות ביומכניות בעמוד השדרה ולרפאם. כירופרקט יבדוק את עמוד השדרה שלכם וינסה להבין מה מקור החוסר שקט והאובססיה שלכם “להוציא קליקים מהגב” האם החוליות נעות היטב האם השרירים שאוחזים ומניעים את חוליות עמוד השדרה תקינים.

במידת הצורך יטפל הכירופרקט בליקויים שיאתר בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו ויעביר אתכם תהליך “גמילה” מהוצאה של קליקים מהגב. כאן חשוב לציין שישנם אנשי מקצוע רבים המתיימרים לבצע מניפולציה בעמוד השדרה. חלקם מתחזים וחלקם לא עבר הכשרה מקיפה מספיק. מדובר בפעולות רגישות שחשוב להפקידן בידיים של כירופרקט מיומן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן