קליקים בגב האם זה בריא

קליקים בגב האם זה בריא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קליקים בגב, האם זה בריא. ביצוע תנועות חוזרניות כדי "להוציא קליקים מהגב" "ולשחרר" את עמוד השדרה עלול לגרום לנזק. נכון, מיד לאחר שמיעת קליקים בגב ו/או מהצוואר אתם מרגישים פחות כאב ומשוחררים יותר. בטווח הארוך גרימת קליקים בגב באופן חוזרני יגרמו לפגיעה בתקינות עמוד השדרה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בגב או כאבים בצוואר מהווים עניין שכיח ביותר. מחקרים שונים טוענים שרובם המכריע של בני האדם סובלים בשלב זה או אחר מכאבים אלו. הפגיעה הכלכלית האישית והלאומית הנגרמת בשל מגפת כאבי הגב היא אדירת ממדים. הנזקים הכלכליים נובעים בין היתר מהעומסים על מערכת הבריאות, מהאובדן של פריון העבודה וימי עבודה. מחקרים שונים מוצאים שכאבי גב הופכים להיות גם נחלתם של ילדים ובני נוער.

  חלק מהחולים בוחר "לשחרר" את גבו "ולהוציא" קליקים מהגב כדי להפחית כאב ולשפר את טווח התנועה. האם נכון לעשות זאת. האם קליקים בגב בעקבות תנועות יזומות אינם עושים פעולה הפוכה ולמעשה פוגעים בגב. במאמר הנוכחי "קליקים בגב האם זה בריא" נדון בכך בהרחבה.

  קליקים בגב האם זה בריא – רקע

  הרעשים הנפלטים מהמפרקים בגוף האדם יכולים להיווצר ממספר סיבות:

  • ראשית התפרקות הגז בנוזל הסינוביאלי במפרק. הנוזל הסינוביאלי בתוך המפרקים שתפקידו לסוכך את תנועת המפרק מכיל גזים: חמצן, חנקן ופחמן דו חמצני. הפעלת לחץ על המפרקים בזוויות מסוימות גורם לגז המצוי בתוך הנוזל סינוביאלי להשתחרר. במקרה הזה כדי לשוב ולשחרר שוב את אותו מפרק יש להמתין עד להצטברות חוזרת של הגזים בנוזל הסינוביאלי. מאמר זה מתייחס כמובן לסוג הזה של קליקים בגב ובעמוד השדרה.
  • גורם נוסף לקליקים הנשמעים מהמפרקים הוא חיכוך של גידים ורצועות. כאשר המפרק נע הגיד או הרצועה המחוברים אליו זזים ממקומם ולעתים בגלל קפיצה קלה מעל זיז גרמי אנו שומעים קליק אופייני. רעשים מסוג זה שכיחים בכתף, ברכיים ובקרסול.
  • מקור נוסף לרעשים או קליקים במפרק נובעים משינויים ניווניים דלקתיים במשטחי המפרק. מחלות פרקים או פציעות הם הגורמים האפשריים לשינויים ניווניים ודלקתיים בסחוסים המצפים את משטחי העצם היוצרים את המפרק. שינויים אלו הופכים את התנועה בתוך המפרק לכואבת ורועשת. מצב קליני זה מסתיים לרוב בניתוח להחלפת מפרק.

  האם קליקים בגב מזיקים?

  כדי לענות על השאלה הזאת חשוב לקבל מידע נוסף:

  שאלה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   באיזה תכיפות אתם מבצעים את תנועת השחרור בגב או בצוואר. מה כמות הקליקים שאתם "משחררים" מהגב שלכם (הסוג הנוצר משחרור של גזים מהנוזל הסינוביאלי).

   תשובה:

   שחרור קליקים מהגב כל מספר ימים או שבועות לא גורם לנזק משמעותי. במידה ואתם "משחררים" את גבכם ו/או את צווארכם באובססיביות אתם מזיקים באופן הדרגתי לעמוד השדרה. את עיקר הנזק סופגות הרקמות הרכות האוחזות ומייצבות את חוליות עמוד השדרה. בטווח הארוך פגיעה ברקמות הרכות הללו עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ביציבות ובתפקוד של החוליות הללו. התוצאה עלולה להיות תנועתיות יתר (hyper mobility) של עמוד השדרה. תנועתיות יתר של עמוד השדרה עלולה לגרום לחוליות עמוד השדרה לנוע באופן לקוי.

   שאלה:

   האם אתם חשים כאב במהלך ביצוע תנועות השחרור הללו.

   תשובה:

   שחרור קליקים מהגב הגורם לכאב גורם לנזק בעמוד השדרה. במקרה הזה זה לא משנה באיזה תדירות אתם עושים זאת. התדירות של שחרור הקליקים מהגב עלולה להשפיע על חומרת הנזקים.

   לסיכום:

   שחרור קליקים בגב באופן אינטנסיבי ו/או שחרור קליקים בגב שנלווה לו כאב – מזיק. התוצאה של שחרור קליקים בגב עלולה להיות פציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. עוד אציין שתנועות "שחרור" חוזרניות וקליקים במפרקים שהם מלכתחילה דלקתיים וכואבים עלולות להחמיר את הדלקת. ובכן, האם קליקים בגב מזיקים? על ציר הזמן ובאינטנסיביות גדולה התשובה היא חיובית. כאשר את הקליקים בגב מבצעים במדויק (באמצעות כירופרקט) על חוליות שאינן זזות כראוי אזי משפרים את תפקודן של החוליות הללו.

   ומה לגבי הקליקים בעמוד השדרה שמבצע כירופרקט?

   בבסיס עבודת הכירופרקט קיימת התפיסה שמפרק "תקוע" או שאינו זז כראוי סופו להזיק ולגרום לכאבים. שיפור יכולת התנועה של חוליות עמוד השדרה מהווה גורם מפתח לצורך ריפוי כאבי הגב. באמצעות שחרור של הגב (ביצוע מניפולציה) הכירופרקט משפר את התפקוד הביו מכני של החוליה או של החוליות. הכירופרקט מאתר חוליות שאינן נעות כראוי ומניע אותן באופן מדויק בכיוון מוגדר ובטווחי תנועה מוגדרים. טכניקות שחרור החוליות שחלקן בנות אלפי שנים, ממוקדות לשיפור תנועת חוליה מסוימת שאינה נעה כראוי.  עוד חשוב לציין שלאחר מספר טיפולים כאשר הכירופרקט מוצא שהחוליה חזרה לנוע כראוי הסתיים הטיפול.

   להלן נקודות עיקריות לזכור:

   • כירופרקטים אינם מבצעים תנועת שחרור כללית של הגב רק כדי לשמוע הרבה קליקים בגב
   • הכירופרקט אינו מבצע מניפולציות חוזרניות כל יום ולפעמים כל היום כפי שעושים אנשים רבים
   • תהליך השכרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאתר חולייה ספציפית שאינה מתפקדת באופן מיטבי. לאתר שאיתר אותה הכירופרקט מאומן לתקן את תפקודה באופן מדויק בלי להניע חוליות אחרות. אנשים שמשחררים קליקים מהגב עושים זאת באמצעות תנועה סיבובית רחבה שאינה מאפשרת הנעת חולייה מוגדרת. התוצאה היא שתנועה סיבובית תגרום לשחרור קליקים דווקא מהחוליות שאינן זקוקות לכך.

   למה אני מרגיש טוב לאחר שאני שומע קליקים בגב?

   קליקים בגב
   קליקים בגב

   אם זה כל כך רע ולא בריא לבצע תנועות שחרור של הגב והצוואר עד לשמיעת קליקים אז למה לאחר שמיעת הקליקים אני מרגיש כל כך טוב. שאלה זאת שבה וצפה כל אימת שאני מסביר למטופלים שלי למה לא בריא להם להמשיך באופן אובססיבי לבצע פעולות שמובילים לקליקים בגב. דוקטור, הם אומרים, אני מרגיש נהדר אחרי הקליקים בגב. מחקרים רבים מייחסים את תחושת השחרור שאתם חשים לאחר שמיעת הקליקים בגב לשחרור של אנדורפינים. אנדורפינים הם משככי כאב טבעיים המופרשים בנסיבות שונות וגם בעקבות קליקים בגב.

   עוד חשוב לציין שרעשי הקליקים הללו הבוקעים מגבכם משפרים את טווחי התנועה ויוצרים השפעת פלצבו חזקה. הקליקים הללו נותנים לכם הרגשה שעשיתם משהו לטובת הגב שלכם. חשוב לזכור שמדובר בתחושות קצרות טווח ואין למעשה שיפור אמתי במצב החוליות אלא להפך.

   אז מה אני צריך לעשות?

   להל מספר הנחיות בנושא:

   • קליקים בגב הבוקעים אחת למספר ימים באופן אקראי או אפילו יזום אינם צריכים להטריד אתכם
   • כאשר אתם משחררים קליקים בגב באופן אובססיבי או כאשר אתם גורמים לכאב במהלך השחרור רצוי שתבדקו את עמוד השדרה שלכם
   • הכירופרקט ינסה להבין מה מקור החוסר שקט והאובססיה שלכם "להוציא קליקים מהגב"
   • כירופרקט הוא בעל המקצוע המתאים ביותר לבדיקת עמוד השדרה שלכם
   • כירופרקטיקה מכשירה את תלמידיה לאתר ולאבחן בעיות ביו מכניות בעמוד השדרה ולטפל בהן
   • אבחון ליקויים בעמוד השדרה התבצע באמצעות למידת ההיסטוריה של התפתחות הבעיה, בדיקה של עמוד השדרה ושל השרשרת הקינטית ובמקרה הצורך בדיקות מעבדה והדמיה.
   • בין היתר יבחן הכירופרקט האם חוליות עמוד השדרה נעות היטב, האם השרירים שאוחזים ומניעים את חוליות עמוד השדרה אינם מכילים נקודות הדק דלקתיות ועוד.

   במידת הצורך יטפל הכירופרקט בליקויים שיאתר בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו ויעביר אתכם תהליך "גמילה" מגרימה לקליקים בגב. כאן חשוב לציין שישנם אנשי מקצוע רבים המתיימרים לבצע מניפולציה בעמוד השדרה. חלקם מתחזים וחלקם לא עבר הכשרה מקיפה מספיק. מדובר בפעולות רגישות שחשוב להפקידן בידיים של כירופרקט מיומן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.