קליקים בגב האם זה בריא
קליקים בגב

קליקים בגב האם זה בריא

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קליקים בגב, האם זה בריא? ביצוע תנועות חוזרניות כדי “להוציא קליקים מהגב” במטרה “לשחרר” את עמוד השדרה עלול בסופו של דבר להזיק. נכון, אתם מרגישים טוב יותר ומשוחררים יותר מיד לאחר שמיעת קליקים בגב ו/או מהצוואר אבל בטווח הארוך אתם עלולים לשלם מחיר בריאותי.

כאבים בגב וגם כאבים בצוואר מהווים עניין שכיח ביותר. מחקרים שונים טוענים שרובם המכריע של בני האדם סובלים בשלב זה או אחר מכאבים אלו על כל המשתמע מכך. הפגיעה הכלכלית האישית והלאומית הנגרמת בשל מגפת כאבי הגב נובעים מפנייה לקבלת עזרה רפואית הכוללת אשפוזים, ניתוחים וטיפולים אחרים, ומאובדן כושר עבודה וימי עבודה. נתונים המתבססים על מחקרים שונים מוצאים שתופעה זאת קיימת בשיעור גדל והולך גם בקרב ילדים ובני נוער. חלק מאותם אנשים בוחר לבצע תנועות שחרור או “להוציא” קליקים מהגב כדי להקל על הסימנים והתסמינים הללו. האם זה נכון לעשות זאת? האם קליקים בגב בעקבות תנועות יזומות אינם עושים פעולה הפוכה ולמעשה פוגעים בגב?

קליקים בגב האם זה בריא – רקע

הרעשים הנפלטים מהמפרקים בגוף האדם יכולים להיווצר ממספר סיבות. ראשית התפרקות הגז בנוזל הסינוביאלי. הנוזל הסינוביאלי בתוך המפרקים שתפקידו לסוכך את תנועת המפרק מכיל גזים: חמצן, חנקן ופחמן דו חמצני. הפעלת לחץ על המפרקים בזוויות מסוימות גורם לגז המצוי בתוך הנוזל הסינוביאלי להשתחרר. במקרה הזה כדי לשוב ולשחרר שוב את אותו מפרק יש להמתין עד להצטברות חוזרת של הגזים בנוזל הסינוביאלי. מאמר זה מתייחס כמובן לסוג הזה של קליקים בגב ובעמוד השדרה.

גורם נוסף לקליקים הנשמעים מהמפרקים הוא תנועה של גידים ורצועות. כאשר המפרק נע הגיד או הרצועה המחוברים אליו זזים ממקומם ולעתים בגלל קפיצה קלה מעל זיז גרמי אנו שומעים קליק אופייני. רעשים מסוג זה שכיחים בכתף, ברכיים ובקרסול. מקור נוסף לרעשים או קליקים במפרק נובעים משינויים ניווניים דלקתיים במשטחי המפרק. מחלות פרקים או פציעות הם הגורמים האפשריים לשינויים ניווניים ודלקתיים בסחוסים המצפים את משטחי העצם היוצרים את המפרק. שינויים אלו הופכים את התנועה בתוך המפרק לכואבת ורועשת. מצב קליני זה מסתיים לרוב בניתוח להחלפת מפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהאם קליקים בגב מזיקים?

כדי לענות על השאלה הזאת חשוב לדעת באיזה תכיפות אתם מבצעים את תנועת השחרור בגב או בצוואר כדי להפיק קליקים בגב (הסוג הנוצר משחרור של גזים מהנוזל הסינוביאלי). עוד חשוב לדעת האם אתם חשים כאב במהלך ביצוע תנועות השחרור הללו. כאשר תנועות השחרור מתבצעות אחת למספר ימים וכאשר תנועת השחרור אינה גורמת לכאב אז סביר להניח וכך גם נטען במספר מחקרים שאתם לא גורמים לנזק משמעותי. יחד עם זאת במידה ואתם “משחררים” את גבכם ו/או את צווארכם ללא הרף ובאופן אובססיבי גם כאשר זה נעשה ללא כאב אתם מובילים באופן הדרגתי להתפתחות נזקים ברקמות הרכות האוחזות את חוליות עמוד השדרה.

בטווח הארוך פגיעה ברקמות הרכות הללו שאחריות בין היתר על ייצוב עמוד השדרה עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ביציבות ובתפקוד של החוליות והתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית. תופעה זאת של תנועתיות יתר (hyper mobility) של חוליות עמוד השדרה עלולה לגרום לתנועות לא נכונות של חוליות עמוד השדרה וכתוצאה מכך עלולה לגרום לפציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. עוד אציין שתנועות “שחרור” חוזרניות במפרקים שהם מלכתחילה דלקתיים עלולות להחמיר את הדלקת ואת הנזקים במפרק ולגרום למגבלות תנועה ושאר סימנים ותסמינים.

ומה לגבי הקליקים בגב שמבצע כירופרקט?

בבסיס עבודתות של כירופרקט קיימת התפיסה שמפרק שאינו זז או אינו זז כראוי סופו להזיק ולגרום לכאבים. מטרתו של הכירופרקט בעת ביצוע מניפולציה או שחרור של הגב היא ריפוי כאבי הגב על ידי שיפור התפקוד הביו מכני של החוליה או של החוליות. הכירופרקט מאתר חוליות שאינן נעות באופן ראוי ומניע אותן באופן מדויק בכיוון מוגדר ובטווחי תנועה מוגדרים. טכניקות השחרור של החוליות שחלקן קיימות כבר אלפי שנים, ממוקדות לשחרור חוליה ספציפית שנמצא שאינה נעה כראוי (מסיבות שונות). כירופרקט אינו מבצע תנועת שחרור כללית של הגב רק כדי לשמוע קליקים בגב. עוד חשוב לציין שלאחר מספר טיפולים כאשר הכירופרקט מוצא שהחוליה הספציפית הזאת שעליה עבד חזרה לנוע ואין צורך להניע אותה יותר הסתיים הטיפול.

הכירופרקט אינו מבצע מניפולציות חוזרניות כל יום ולפעמים מספר פעמים ביום כפי שעושים לעתים חלק מהמטופלים שמגיעים אלי. נקודה נוספת שיש להבהיר שבניגוד לדיוק בפעולה של הכירופרקט שהוכשר לאתר חולייה ספציפית שאינה מתפקדת באופן מיטבי ולטפל בה אנשים שמוציאים קליקים מהגב עושים זאת באמצעות רוטציה שאינה יכולה לשחרר את החוליה שאינה נעה כראוי. אדרבה, סביר להניח שרוטציה כזאת “משחררת” דווקא את החוליות המשוחררות.

למה אני מרגיש טוב לאחר שאני שומע קליקים בגב?

קליקים בגב
קליקים בגב

אם זה כל כך רע ולא בריא לבצע תנועות שחרור של הגב והצוואר עד לשמיעת קליקים אז למה לאחר שמיעת הקליקים אני מרגיש כל כך טוב? שאלה זאת שבה וצפה כל אימת שאני מסביר למטופלים שלי למה לא בריא להם להמשיך באופן אובססיבי לבצע פעולות שמובילים לקליקים בגב. דוקטור, הם אומרים, אני מרגיש נהדר אחרי הקליקים בגב. מחקרים רבים מייחסים את תחושת השחרור שאתם חשים לאחר שמיעת הקליקים בגב לשחרור של אנדורפינים. אנדורפינים הם משככי כאב טבעיים המופרשים בנסיבות שונות וגם בעקבות קליקים בגב.

עוד חשוב לציין שרעשי הקליקים הללו הבוקעים מגבכם משפרים את טווחי התנועה ויוצרים השפעת פלצבו חזקה. הקליקים הללו נותנים לכם הרגשה שעשיתם משהו לטובת הגב שלכם. חשוב לזכור שמדובר בתחושות קצרות טווח ואין למעשה שיפור אמתי במצב החוליות אלא להפך.

אז מה אני צריך לעשות?

כאמור קליקים בגב הבוקעים אחת למספר ימים באופן אקראי או אפילו יזום אינם צריכים להטריד אתכם. תתעלמו. אבל כאשר אתם מבצעים את הקליקים הללו באופן חוזרני ואפילו באופן אובססיבי חשוב לפנות לאיש מקצוע בתחום כדי להבין מה מציק לכם בעמוד השדרה. כירופרקטיקה ממכשירה את העוסקים בתחום בריאותי זה לאתר ולאבחן בעיות ביומכניות בעמוד השדרה ולטפל בהן.

כירופרקט ינסה להבין מה מקור החוסר שקט והאובססיה שלכם “להוציא קליקים מהגב” באמצעות למידת ההיסטוריה של התפתחות הבעיה, בדיקה של עמוד השדרה ושל השרשרת הקינמטית ובמקרה הצורך בדיקות מעבדה והדמיה. בין היתר יבחן הכירופרקט האם חוליות עמוד השדרה נעות היטב, האם השרירים שאוחזים ומניעים את חוליות עמוד השדרה אינם מכילים נקודות הדק דלקתיות ועוד.

במידת הצורך יטפל הכירופרקט בליקויים שיאתר בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו ויעביר אתכם תהליך “גמילה” מגרימה לקליקים בגב. כאן חשוב לציין שישנם אנשי מקצוע רבים המתיימרים לבצע מניפולציה בעמוד השדרה. חלקם מתחזים וחלקם לא עבר הכשרה מקיפה מספיק. מדובר בפעולות רגישות שחשוב להפקידן בידיים של כירופרקט מיומן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן