טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול

טורטיקוליס חריף
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

טורטיקוליס חריף – אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל ולהחזיר לכם את איכות החיים. טורטיקוליס הוא מצב של כאבים חדים בצוואר המלווים במגבלות תנועה ותפקוד קיצוניים ומנח מעוות של הראש והצוואר. טורטיקוליס חריף מתפתח לרוב, באופן מהיר ולרוב בגלל תנועה קטנה שהיא כול שנדרש כדי להגיע למצב הזה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  התרגום המילולי של "טורטיקוליס" הוא צוואר מפותל. הגורם להתפתחות טורטיקוליס חריף אינו ברור. על פי הסברה המקובלת מה שעומד בבסיס הבעיה היא התפתחות דלקתית מהירה בגלל נזק מינורי הנגרם לאחת מרקמות הצוואר. יחד עם זאת ישנן פתולוגיות אחרות ורציניות יותר שעלולות לגרום לתמונה קלינית דומה. מסיבה זאת חשוב לאבחן את הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה בהקדם. לצורך אבחון הבעיה יש לבצע אבחנה מבדלת יסודית כדי לשלול בעיות אחרות. בכל מקרה של טורטיקוליס חריף – אבחון וטיפול מהירים הם הדבר הנכון לעשות. הטיפול המועדף בטורטיקוליס חריף הוא שמרני.

  {loadposition inside-page}

  טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול – רקע

  טורטיקוליס שמשמעותה בלטינית הוא "צוואר מעוות" היא תופעה קלינית שכיחה. תופעה זאת יכולה להיות מולדת או חריפה. טורטיקוליס מולד נגרם לרוב בגלל התקצרות של שריר מפנה צוואר (Sternocleidomastoid muscle). הסימנים והתסמינים במקרה הזה יכללו בעיקר מגבלת תנועה ותפקוד של הצוואר ועיוות של הפנים. טורטיקוליס חריף שעליו מתמקד מאמר זה, נגרם לרוב בגלל נזקים מינוריים בעמוד השדרה הצווארי המוביל לעיוות של הצוואר (מוחזק עם הטיה), כאבי צוואר עזים ומגבלות תנועה ותפקוד קשות של עמוד השדרה הצווארי.

  כאמור טורטיקוליס חריף יכול להתפתח בגלל פגיעה מינורית באחת או יותר מהרקמות בצוואר כולל פגיעה באחד משרירי הצוואר, נזק לאחד מהדיסקים הבין חולייתיים, פגיעה בפרקי השטחה שבין החוליות, פגיעה בחוט השדרה, פגיעה בעצבים היוצאים מחוט השדרה, פגיעה ברצועות התומכות בעמוד השדרה ועוד. ישנם גורמים אפשריים רבים לגרימת נזקים אלו כולל בין היתר תאונות דרכים, נזקי חבלה בגלל פציעות ספורט או נפילה, ארגונומיה לקויה, יציבה לקויה, ביצוע "תנועה לא נכונה", שהייה במנח צווארי לא נכון כמו למשל בשינה על הבטן ועוד.

  לפני שנפרט כיצד מאבחנים ומטפלים בטורטיקוליס ובכאבים בצוואר שנובעים מהתפתחות טורטיקוליס חריף נערוך סקירה קצרה על האנטומיה של הצוואר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אנטומיה של עמוד שדרה הצווארי

   טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול
   טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול

   הצוואר מורכב ממערך של שרירים, גידים, 7 חוליות רצועות ורקמות אחרות בין בסיס הצוואר לבסיס הגולגולת. החלק המרכזי במבנה הזה הוא כמובן עמוד השדרה הצווארי אשר לא רק תומך בראש אלא גם מגונן על חוט השדרה העובר בתוכו בתעלה ייעודית. בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה הצווארי ישנו הדיסק הבין חולייתי שתפקידו לבלום זעזועים ועוד ארבעה מפרקים: שני פרקי שטחה ושני מפרקים על שם לושקה.

   חוט השדרה ושורשי העצבים הבוקעים ממנו הם שמאפשרים שליטה מוטורית ומתן תחושתיות לחלקי גופינו השונים. שרירי וגידי הצוואר תומכים בעמוד השדרה ומעניקים לו יציבות ודינמיות. הרצועות ויתר הרקמות הפסיביות מונעות תנועת יתר.

   טורטיקוליס חריף  – גורמים אפשריים

   טורטיקוליס חריף (שאינו מולד), יכול להתפתח בגין סיבות רבות, סיבות שכיחות יכולות לכלול: תאונת דרכים, חבלה בעמוד השדרה הצווארי וברקמות הסובבות אותו, שינה כאשר התמיכה בצוואר אינה נכונה או לא קיימת בכלל, תנועת צוואר לא נכונה, יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה במהלך העבודה שלכם, פעילות הספורט והרוטינה היומית.

   דלקת זיהומית בגרון ובדרכי אוויר עליונות יכולה לגרום להיווצרות עווית שרירית בצוואר והתפתחות טורטיקוליס צווארי. לעיתים נדירות יותר תתפתח התופעה הצווארית הכואבת הזאת בעקבות נזקים והסתיידויות של הדיסק הבין חולייתי בצוואר, דלקת פרקים ניוונית, גידולים סרטניים ועוד. הסימנים והתסמינים הנובעים במצב של טורטיקוליס חריף חולפים לרוב, תוך ימים ספורים, אפילו ללא כול טיפול אך בחלק קטן מהמקרים הם יכולים להמשך זמן ממושך יותר ואף עלולים להיות סימן למחלה רצינית יותר.

   סימנים ותסמינים

   התסמינים והסימנים העיקריים בגין טורטיקוליס חריף נרכש כוללים:

   • מנח אנטלגי (צוואר לא ישר) וכאבים חדים
   • הכאבים יופיעו לרוב בצד אחד של הצוואר ולעתים רחוקות יותר באמצע הצוואר
   • הכאבים יכולים להקרין לראש או לשכמה
   • הצוואר נתקע במנח אחד כאשר כול ניסיון לזוז ממנח זה יהיה כרוך בכאבים חדים
   • ברוב המקרים אין היסטוריה של טראומה או חבלה
   • לעיתים קרובות ידווחו הסובלים מהתופעה על חשיפה לקור או על מנח צווארי לקוי או על שהייה במנח צווארי אחד באופן ממושך
   • עבודת מחשב ממושכת, ישיבה ממושכת, קריאה ממושכת, אי הקפדה על זווית ניטרלית של עמוד השדרה הצווארי, כול אלו הם סיכונים שעלולים לחשוף אותנו לטורטיקוליס חריף נרכש

   טורטיקוליס חריף – אבחון

   האבחון של כאבים בצוואר ושל טורטיקוליס חריף הוא קליני בעיקרו מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי נשיאת הצוואר ואופן הנעת הצוואר. נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

   במידת הצורך ובעיקר כדי לשלול פתולוגיות אחרות נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הצוואר אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום מלווה בכאבי צוואר, חסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים.

   טיפול עצמי

   זכרו התנהגות נכונה כאשר מתפתח טורטיקוליס חריף היא קריטית לרפוי עצמי. מיד עם תחילת הבעיה יש לחפש מנח שהוא נטול כאב או הכי קרוב לכך ולשהות בו, כמו כן חשוב להימנע מניסיונות "שחרור" של הצוואר על ידי תנועות חוזרות ונשנות. רצוי גם להימנע מכול פעילות אשר עלולה להחמיר את כאבי הצוואר שלכם. נסו להימנע ממנוחה במיטה שכן די מהר היא גורמת לניוון ולנזקים אחרים אשר עלולים להאט את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   בשינה מצאו ככרית מתאימה אשר מאפשרת תנוחה שאינה כואבת. לרוב כרית נמוכה ושינה על הגב תאפשר הקלה משמעותית בכאבי הצוואר, אך לא תמיד, יתכן ולמקרה שלכם נדרשת כרית גבוהה ושינה על הצד. אם תקשיבו, הגוף יספר לכם מה התנוחה הכי טובה עבורו. עשו שימוש מוגבל בתומך צוואר והשתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה.

   כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מכאבי צוואר נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בזעזועים או תנועות חדות של הצוואר.

   טיפול כירופרקטי

   טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול
   טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול

   צוואר נעול וכאבי בצוואר שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב כאבי צוואר רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני באמצעות כירופרקט. הכירופרקט יסביר לחולה שמדובר בבעיה בעלת אורך חיים קצר, יבקשו להימנע מנהיגה כול עוד צווארו מוגבל ולצמצם את השימוש בתומך הצוואר בגלל החשש לניוון השרירים.

   לאחר שאבחן שאכן מדובר בהתפתחות טורטיקוליס חריף על רקע מכני והבהיר את מהות הבעיה לחולה יחל השלב הטיפולי. כירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות הצוואר או הרקמות העוטפות אותו. הטיפול ישלב שימוש באמצעים להורדת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות הכוללות איזון שרירים, טיפול בנקודות הדק דלקתיות והנעות של מפרקי החוליות.

   פעולות אלו משפרות את תפקוד החוליות והשרירים, את טווח התנועה שלהן ומפחיתה את הכאבים. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. רק במיעוט המקרים טורטיקוליס חריף עלול להיות נלווה לפתולוגיות מסכנות חיים בחוליות עמוד השדרה, בכלי הדם או במערך הנירולוגי. סימפטומים כגון אובדן שליטה על הסוגרים, חולשה פרוגרסיבית של שרירי הגפיים, כאבי גב חמורים אשר נילווה אליהם אובדן משקל או חום מהווים דגל אדום ומחייבים אבחון וטיפול מהירים. כמובן שבמקרים הנדירים הללו הכירופרקטיקה אינה מהווה מענה.

   מניעה

   על מנת להוריד את הסיכון להישנות טורטיקוליס חריף עליכם לפעול במספר מישורים במקביל:

   שפרו את היציבה

   מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה הצווארי ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה בצוואר מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על הרקמות השונות ומצמצמות הסיכון להתפתחות טורטיקוליס חריף. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקפידו על יציבה אופטימלית לכל אורך הפעילות שלכם.

   ההתנהגות הארגונומית

   למדו להקפיד על ישיבה מיטבית. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. הימנעו מעומס יתר על הצוואר הנובע מביצוע תנועות חוזרות. הקפידו על מנח צווארי ניטרלי כאשר אתם עובדים מול מסך מחשב או מול מסך הטלפון החכם. הקפידו על זווית צפייה נכונה מול מסך הטלוויזיה. הימנעו משהות ממושכת באותה תנוחת צוואר. הצוואר זקוק לנוע. הימנעו משינה על הבטן והקפידו על כרית אשר מעניקה תמיכה ראויה לצווארכם.

   פעילות גופנית

   לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של עמוד השדרה הצווארי שלכם. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים.

   היזהרו מנפילות ותאונות

   חלק מהמקרים של טורטיקוליס חריף נגרמים בגין נפילות וגרוע מכך תאונות דרכים. הקפידו על אימוני שיווי משקל ונסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. הקפידו על נהיגה זהירה.

   הפחיתו מתחים

   הצוואר אולי יותר מכל חלק אחר בעמוד השדרה חשוף לנזקים והתפתחות טורטיקוליס חריף על רקע של מתחים נפשיים. יהיו מודעים לקשר הזה ועשו הכול למנוע לחצים מחייכם. נסו לנהל אורח חיים עם לחצים מופחתים. ערכו תרגילי הרפיה לצוואר וגם לשכמות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,