גפה עליונה אנטומיה ותנועה

גפה עליונה אנטומיה ותנועה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

גפה עליונה אנטומיה ותנועה – מבנה אנטומי של הגפה העליונה ויכולות התנועה שלה הם אבני היסוד ביכולת לאבחן כאבים בגפה העליונה. ידע מסוג זה מקנה את האפשרות להבין כיצד באמת מתנהל החלק הזה בגוף ומה עלול להיות מנגנון הפציעה ומקור הסימנים והתסמינים שהתפתחו בה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בין ברקמות התומכות ומפעילות את היד שלנו נציין עצמות ומפרקים, גידים ושרירים, רצועות, רקמות חיבור, סחוסים, כלי דם, עצבים וכמובן העור. השכיחות הגבוהה של התפתחות כאבים בידיים נובעת משימוש היתר שאנו עושים בהם. אנו עובדים איתן, אוכלים איתן, מתאמנים ומשחקים איתן. במאמר "גפה עליונה אנטומיה ותנועה" נרחיב מעט על הנושא. עומסי יתר חוזרניים ופציעות חבלה הם הגורם העיקרי לתסמינים הללו. פגיעה בכל אחת מהרקמות בידיים תגרום לכאבים בידיים.

  {loadposition inside-page}

  גפה עליונה אנטומיה ותנועה – רקע

  ברוב המקרים הכאבים בחלק זה או אחר בגפה העליונה נגרמים מנזק מינורי לשריר או רצועה והם עתידים לחלוף תוך ימים עם מנוחה בלבד. לעתים הכאבים שמופיעים ביד מעידים על נזק משמעותי יותר ביד או ברקמה מרוחקת אחרת בעלת יכולת להקרין כאב ליד. חשוב על כן, לאבחן את מקור הנזק על מנת למנוע התפתחות כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים ואולי אף צורך עתידי בניתוח. כדי לאבחן את מקור הכאב כראוי ולזהות בדיוק את הרקמה שניזוקה חשוב לדעת את האנטומיה והביומכניקה של היד. להלן פירוט של מבנה היד אנטומיה ותנועה של המפרקים השונים לאורך היד.

  אנטומיה של הגפה העליונה

  מבנה היד
  מבנה היד

  הגפה העליונה (Upper limb) נמשכת בין שריר הדלתה (Deltoid) ועד לקצה האצבעות בכף היד. היא מורכבת בחלקה העליון מעצם הזרוע (Humerus) ומתחת למרפק בחלקה התחתון מעצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna).  הגפה העליונה כוללת את מפרקי הכתף, הזרוע, מפרק המרפק, האמה, מפרק שורש כף היד, כף היד, האצבעות וכמובן כול הרקמות הרכות התומכות והמניעות שמאפשרות לגפה העליונה לפעול.

  חגורת הכתף

  בקצה העליון שלה נפגשת עצם הזרוע עם שקע המחבת (Glenoid) כדי ליצור את מפרק הכתף (Glenohumeral joint). טבעת שקרויה לברום ממוקמת סביב השקע הגלנואידי (מחבת) ובכך מעמיקה את השקע ומשפרת את אחיזתו בראש עצם הזרוע. חגורת הכתף (Shoulder girdle) היא טבעת גרמית לא שלמה המורכבת משתי עצמות השכם (Scapulae) ועצם הבריח (Clavicles). עצם השכמה היא עצם שטוחה בצורת משולש הממוקמת בחלק העליון צדי של הגב. עצם הבריח היא עצם בצורת S שיוצרת מפרקים עם עצם השכמה (Acromioclavicular joint) מחד ועם עצם החזה מאידך (Sternoclavicular joint). מפרק אנטומי נוסף מתפקד בין עצם השכמה לבין כלוב הצלעות מאחור (Scapulothoracic joint). מפרק הכתף הוא מפרק סינוביאלי בעל טווחי תנעה גדולים במיוחד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שרירים ותנועות הכתף

   קבוצות שרירים חשובה לתנועת הכתף מחוברות לשכמה, לעצם הזרוע ולעצם הבריח וכוללות את השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff). שרירי השרוול המסובב והרצועות מקנים את היציבות. עצם השכמה ועצם הבריח נעים יחד עם כול תנועה שמתבצעת במפרק הכתף. מלבד שרירי השרוול המסובב הכוללים את השריר המך קוצי, השריר הרום קוצי, שריר העגול הקטן והשריר התת שכמי ישנם עוד שרירים רבים שתורמים לתנועה של הכתף ועם השכם. בין השרירים הללו נמנה את שריר הדלתה, שריר הטרפז, שריר חזה גדול, השרירים המעוינים, שריר הגב הרחיב ועוד.

   מפרק המרפק

   בקצה התחתון שלה נפגשת עצם הזרוע עם עצמות החישור והגומד כדי ליצור את מפרקי המרפק. ישנם שלושה מפרקים שונים במפרק המרפק כולל מפרק הזרוע והגומד (Ulnar-humeral) שאחראי על תנועות כפיפה ופשיטה, מפרק החישור והגומד המקורב (Radio-ulnar) שאחראי על ביצוע רוטציה של האמה ומפרק הזרוע והחישור (Radio-humeral) המסייע לשני המפרקים האחרים. זווית נשיאה (Carrying angle) תקנית – הזווית בין עצם הגומד לעצם הזרוע כאשר המרפק מיושר היא 10–20°. זווית זאת מאפשרת בעת נשיאת חפצים להרחיק אותם מהירך.

   שרירים ותנועות המרפק

   מבנה היד
   מבנה היד

   שרירים חשובים בתפקוד של המרפק כוללים את השריר הדו ראשי (Biceps) מלפנים, השריר התלת ראשי מאחור (Triceps). השרירים הפושטים והשרירים המכופפים של כף היד והאצבעות (Extensor / Flexor muscles of the hand) מתחילים באזור המרפק. תנועות המרפק מוגבלות בגלל מעטפת המפרק, רצועות שאוחזות במפרק. שרירים ורקמות רכות אחרות.

   מפרקי כף היד

   בקצה התחתון שלהן נפגשות עצמות החישור והגומד עם עצמות שורש כף היד (Carpal bones) כדי ליצור את מפרק שורש כף היד (Radiocarpal) או Wrist. בצידן המרוחק נפגשות עצמות שורש כף היד עם עצמות המסרק (Metacarpals bones) כדי ליצור 5 מפרקים שונים. המפרק הראשון נוצר עם האגודל (Carpometacarpal Joint of the Thumb) והוא שונה משמעותית מארבעת האחרים ביכולת התנועה שלו.

   בצידן המרוחק נפגשות עצמות המסרק עם עצמות קטנות הקרויות גלילים (Phalanges) כדי ליצור את מפרקי עצמות המסרק והגלילים (Metacarpophalangeal joint). עצמות הגלילים מתפרקות כדי ליצור את מפרקי האצבעות (Interphalangeal joints of the hand) ואת אצבעות כף היד. נקודות המפגש בין העצמות מכוסות בסחוס שתפקידו להגן על העצמות ולאפשר תנועה חלקה יותר.

   שרירים ותנועות כף היד

   תנועות כף היד והאצבעות מתבצעות ברובן על ידי שרירים המצויים מחוץ לכף היד. חלק מהשרירים מניעי האצבעות וכף היד אחוזים בשני צדי המרפק. השרירים הפנימיים שמפעילים את האגודל נמצאים בבליטת כף היד (Thenar eminence) ואילו השרירים המפעילים את הזרת נמצאים בבליטת תת-כף היד (Hypothenar eminence). טווחי התנועה של מפרק שורש כף היד כוללים כפיפה, פשיטה וכפיפת לצד הגומדי (Ulnar deviation) ולצד החישורי (Radial deviation). חשוב לציין שעצם הגומד אינה יוצרת מגע עם עצמות שורש כף היד ולכן אינה משתתפת בתנועות שלה. טווחי התנועה של האצבעות כוללים כפיפה, פשיטה, הרחקה וקירוב. טווחי התנועה של האגודל כוללים פשיטה, כפיפה, הרחקה, קירוב ופעולת צביטה – קירוב האגודל לאצבע נגדית (Thumb opposition).

   עצבוב וכלי דם

   העצבים המעצבבים את היד יוצאים ממקלעת הזרוע (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי ומאפשרים את השליטה המוטורית, תחושות הכאב, המגע, הלחץ, הטמפרטורה והמיקום לאורך היד. בין העצבי המקלעת נמנה למצוא את העצב השרירי והעור (Musculocutaneous nerve), את עצב החישור (Radial nerve), את עצב התווך (Median nerve) ואת עצב הגומד (Ulnar nerve). עורק הזרוע (Brachial) המהווה את המשכו של עורק השחי (Axillary) הוא כלי הדם העיקרי ביד. הוא מספק דם עשיר לרקמות היד השונות בעוד שווריד הבסיליק (Basilic) יחד עם וריד הספאליק (Cephalic) אוספים את הדם מהיד.

   אלו רקמות בגפה העליונה עלולות להינזק?

   כול אחת מהרקמות הנכללות בגפה העליונה עלולה להינזק ולהיות המקור לכאב שאתם חשים בחלק זה או אחר בגפה העליונה. בין הרקמות שעלולות להיפגע נמנה:

   • עצמות (שברים, סדקים)
   • מפרקים (נקיעה, פריקה)
   • גידים
   • רצועות
   • שרירים
   • עצבים (מתיחה, קריעה)
   • סחוסים (שחיקה)
   • כלי דם (מתיחה, קריעה)
   • בלוטות לימפה (הגדלה והתנפחות)
   • אמתחת (דלקת – בורסיטיס) ועוד

   תסמינים שכיחים בגפה העליונה כוללים כאב, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, חסרים נירולוגיים ועוד. תלונות שכיחות כוללות כאבים בכתף, כאבים במרפק וכאבים בכפות הידיים. דוגמאות שכיחות לנזקים ותסמונות כאב בגפה העליונה כוללות קרע חלקי או מלא של הגידים ואו השרירים מסובבים (Rotator cuff) בכתף. פגיעה ודלקת באמתחת במרפק (Olecranon bursitis), שבר של עצם הסירה (Navicular) בשורש כף היד, דלקת גידים בכף היד ועוד. מנגנון פציעה שכיח כולל נפילה על יד מושטת לפנים או מסיבות טראומטיות אחרות (פציעות ספורט, תאונות דרכים).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,