לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו
לחץ נפשי תסמינים

לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו יבהיר לכם את החשיבות העצומה שיש בהפחתת לחצים. מחלות והפרעות בריאותיות רבות מיוחסות ללחצים נפשיים או לכל הפחות נתונים להשפעות של לחצים נפשיים. רוב הביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות בזה כולל בין היתר בגלל כאבי גב, כאבי צוואר, לחצים בחזה, כאבי בטן ועוד. במינון נכון לחץ נפשי מכונה גם “תבלין החיים”, בלי מעט לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. אלא שעושה רושם שהחיים הפכו להיות מתובלים מדי.

לחץ נפשי עלול להופיע באופן חריף לפרק זמן קצר ולהיעלם או באופן כרוני – למשך חיים שלמים. לחץ נפשי יכול היווצר בגלל סיבות חברתיות, בגלל עומס בעבודה, בגלל סיבות משפחתיות, בגלל סיבות פיזיות כמו מחלות ומגבלות ועוד. החשיפה למתח נפשי כרוני היא תלוית אישיות. חלקנו יגיב באופן לחוץ ויישארו לחוצים לאורך זמן גם כתגובה לאירוע זניח ואילו אחרים יוסיפו לנום את שנתם גם במצב שבו האדמה רועדת סביבם. בארצנו למודת הלחצים ניתן לראות את שתי הדוגמאות של סוגי תגובה. אורח חיים המכיר ביכולות המזיקות של לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו עשוי להפחית את סכנותיו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלחץ נפשי תסמינים – רקע

לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו
לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו

לחץ נפשי כרוני הוא למעשה התגובה הפיזית והמנטלית להבדלים בין מה שאנו רוצים ומצפים לבין מה שקורה לנו באופן אמתי או דמיוני. זאת בניגוד למתח חריף שפורץ ושוכח כתגובה לאירועים מלחיצים כאלה ואחרים בחיינו. בתגובתנו למתח נפשי מתמשך הגוף שלנו עובר בין מצבים של אזעקה, התנגדות ותשישות.

מחקרים מציינים את הנטייה המוגברת של המין הנשי לשהות במצבי לחץ נפשי כרוני. נשים נלחצות בקלות מדברים שקשורים להחזקת הבית, לקונפליקטים עם אנשים ולמחלות בקרב אנשים שהן מכירות. גברים נלחצים מבעיות הקשורות בעבודה.

“הילחם או הימלט”

במשך שנים ארוכות התגובה הקרויה “הילחם או הימלט” הייתה תגובה מובנית של הגוף לגורמי סכנה. תגובה זו כוללת יצור והפרשה של הורמונים עוצמתיים ובכלל זה קורטיזול ואדרנלין שתפקידם לגייס את מערכות הגוף השונות לצורך התמודדות עם גורם הסכנה. המשך לקרוא אודות התגובה הפיזיולוגית של לחץ נפשי. חשוב לדעת שהמערכת העצבים שלנו לא מבדילה היטב בין מתח נפשי הנגרם מסיבות חיוניות  לבין לחץ נפשי על רקע מצוקה רגשית. ויכוח עם חבר, אהבה נכזבת, חשבון טלפון גדול, בחינה מתקרבת במתמטיקה, או פחד לעבור במקום חשוך בגלל חיות טורפות יוצרים בגוף את אותה השפעה.

לחץ נפשי – השפעות על הבריאות

למרות שמצבי לחץ נפשי אקראיים יכולים להועיל הרי שמצבי לחץ כרוניים גובים מאיתנו מחיר נפשי ובריאותי יקר. לנוכח מצבי לחץ כרוניים ופעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית אנשים עלולים לסבול מהפרעות ומחלות בכול מערכות הגוף. לחץ כרוני מדכא את המערכת החיסונית, משבש את מערכת העיכול, מעלה את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי ומאיץ את תהליך הזקנה. במקרים קשים במיוחד של מתח כרוני אנו מעלים את הסיכון ללקות בדיכאון, חרדות ומחלות נפש אחרות.

מתח נפשי כרוני – סימנים ותסמינים ראשוניים

הסימנים והתסמינים בגלל לחץ נפשי בעיות הבריאות האלה צפויים להתפתח באופן הדרגתי. תחילה נסבול מסימנים ותסמינים קלים יחסית כמו למשל כאבי ראש, קשיי זיכרון קלים, קושי להתרכז, שיפוט לקוי, נטייה לראות שחורות, אובדן מצב הרוח והגברת הרגישות להצטננויות ולמחלות וירליות (שפעת למשל), דאגות, תחושות הצפה, תחושת בדידות, רגשיות וכאב, שיבושים במערכת העיכול (עצירות, שלשולים), סחרחורת, כאבים בחזה, קצב לב מואץ, אובדן חשק מיני, אובדן תיאבון או אכילת יתר, הפרעות שינה, פחות מידי שינה או יותר מידי שינה, התבודדות, צריכת אלכוהול, מין, סיגריות או תרופות להרגעה, אכילת ציפורניים ועוד.

מתח נפשי כרוני – מחלות אפשריות

בהמשך הדרך בגלל ההשפעות המצטברות של לחץ נפשי כרוני אנו נחשפים לבעיות קשות יותר: כאבים מכול סוג, הפרעות שינה, מחלות אוטואימוניות, מחלות במערכת העיכול, מחלות במערכת הרבייה, מחלות עור כגון אקזמה, עיכוב גדילה, עיכוב בריפוי פצעים, חשיפה מוגברת לדלקות זיהומיות, תחושת דאגה וחוסר אונים, סוכרת, מחלות נשירת שיער, מחלות לב, שיבוש בתפקוד בלוטת התריס, השמנה, אובססיביות, תפקוד מיני לקוי, כיבים ואפילו סרטן. דחק כרוני עלול גם לפגוע במבנה המוח בדומה למחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון ולגרום למחלות כמו דיכאון וחרדות קשיי זיכרון ועוד.

להלן סיכום ההשפעות השליליות של לחץ נפשי:

 • פגיעה בזיכרון ופגיעה קוגניטיבית הכוללת בין היתר ירידה ביכולת הריכוז
 • פגיעה במערכת החיסונית ועקב כף חשיפה להידבקות במחלות שונות
 • התפרצות של מחלות אוטואימוניות כגון דלקות פרקים ועוד
 • לחץ נפשי כרוני גורם לנטייה מוגברת להשמנה
 • שיבושים הורמונליים ושיבושים בקבלת המחזור החודשי
 • לחץ נפשי כרוני פוגע בחשק המיני ובתפקוד המיני
 • האצה בהליכי ההזדקנות כולל פגיעה בעור וגם בשיער
 • פגיעה באיכות השינה דבר שמוסיף עוד לחץ נפשי

לחץ נפשי וכאבים

מחקרים רבים מראים שלמתח נפשי יש יכולת לגרום לכאבים בגופינו בעיקר כאבי גב תחתון, כאבי צוואר וראש. מתח נפשי כרוני מהווה גורם לכאבי גב גדול יותר אפילו מאימונים קשים או מביצוע מתנועות חוזרות (מחשב) או שהייה בתנוחות מעיקות לאורך זמן (ישיבה). המנגנון לגרימת הכאבים לא לגמרי ברור. תיאוריה אחת מקובלת מדברת על כך שפעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית גורמת לכיווץ כרוני של השרירים סביב עמוד השדרה. כווץ זה משבש מחד את תנועת החוליות ומאידך גורם לנזקים ברקמת השריר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

  ספורט לא מבטל נזק ממתח נפשי! נכון, ספורט יכול להפחית את הלחצים הנפשיים שלנו ובכך לעזור לנו להתמודד טוב יותר…

 • ספורט להפחתת לחץ נפשי

  ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי ובעיקר לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש…

 • לחץ נפשי ודיכאון מסכנים את הלב

  מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב הם צוות קטלני. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על מתח נפשי ודיכאון אך חולי לב…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • יוגה מורידה לחץ דם

  יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל…

 • איך לחיות עם מתח נפשי כרוני

  לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד,…

 • קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

  השמש מפחיתה את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט. הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן