לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות

לחץ נפשי תסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו יבהיר לכם את החשיבות העצומה שיש בהפחתת לחצים. מחלות והפרעות בריאותיות רבות מיוחסות ללחצים נפשיים או לכל הפחות נתונים להשפעות של לחצים נפשיים. רוב הביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות בזה כולל בין היתר בגלל כאבי לסתות, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים בחזה, כאבי בטן ועוד. במינון נכון לחץ נפשי מכונה גם "תבלין החיים", בלי מעט לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. אלא שעושה רושם שהחיים הפכו להיות מתובלים מדי.

  לחץ נפשי עלול להופיע באופן חריף לפרק זמן קצר ולהיעלם או באופן כרוני – למשך חיים שלמים. לחץ נפשי יכול היווצר בגלל סיבות חברתיות, בגלל עומס בעבודה, בגלל סיבות משפחתיות, בגלל סיבות פיזיות כמו מחלות ומגבלות ועוד. החשיפה למתח נפשי כרוני היא תלוית אישיות. חלקנו יגיב באופן לחוץ ויישארו לחוצים לאורך זמן גם כתגובה לאירוע זניח ואילו אחרים יוסיפו לנום את שנתם גם במצב שבו האדמה רועדת סביבם. בארצנו למודת הלחצים ניתן לראות את שתי הדוגמאות של סוגי תגובה. אורח חיים המכיר ביכולות המזיקות של לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות שלנו עשוי להפחית את סכנותיו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות – רקע

   לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות
   לחץ נפשי והשפעותיו על הבריאות

   לחץ נפשי כרוני הוא למעשה התגובה הפיזית והמנטלית להבדלים בין מה שאנו רוצים ומצפים לבין מה שקורה לנו באופן אמתי או דמיוני. זאת בניגוד למתח חריף שפורץ ושוכח כתגובה לאירועים מלחיצים כאלה ואחרים בחיינו. בתגובתנו למתח נפשי מתמשך הגוף שלנו עובר בין מצבים של אזעקה, התנגדות ותשישות.

   מחקרים מציינים את הנטייה המוגברת של המין הנשי לשהות במצבי לחץ נפשי כרוני. נשים נלחצות בקלות מדברים שקשורים להחזקת הבית, לקונפליקטים עם אנשים ולמחלות בקרב אנשים שהן מכירות. גברים נלחצים מבעיות הקשורות בעבודה.

   "הילחם או הימלט"

   במשך שנים ארוכות התגובה הקרויה "הילחם או הימלט" הייתה תגובה מובנית של הגוף לגורמי סכנה. תגובה זו כוללת יצור והפרשה של הורמונים עוצמתיים ובכלל זה קורטיזול ואדרנלין שתפקידם לגייס את מערכות הגוף השונות לצורך התמודדות עם גורם הסכנה. המשך לקרוא אודות התגובה הפיזיולוגית של לחץ נפשי. חשוב לדעת שהמערכת העצבים שלנו לא מבדילה היטב בין מתח נפשי הנגרם מסיבות חיוניות  לבין לחץ נפשי על רקע מצוקה רגשית. ויכוח עם חבר, אהבה נכזבת, חשבון טלפון גדול, בחינה מתקרבת במתמטיקה, או פחד לעבור במקום חשוך בגלל חיות טורפות יוצרים בגוף את אותה השפעה.

   לחץ נפשי – השפעות על הבריאות

   למרות שמצבי לחץ נפשי אקראיים יכולים להועיל הרי שמצבי לחץ כרוניים גובים מאיתנו מחיר נפשי ובריאותי יקר. לנוכח מצבי לחץ כרוניים ופעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית אנשים עלולים לסבול מהפרעות ומחלות בכול מערכות הגוף. לחץ כרוני מדכא את המערכת החיסונית, משבש את מערכת העיכול, מעלה את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי ומאיץ את תהליך הזקנה. במקרים קשים במיוחד של מתח כרוני אנו מעלים את הסיכון ללקות בדיכאון, חרדות ומחלות נפש אחרות.

   מתח נפשי כרוני – סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים בגלל לחץ נפשי בעיות הבריאות האלה צפויים להתפתח באופן הדרגתי. תחילה נסבול מסימנים ותסמינים קלים יחסית כמו למשל כאבי ראש, קשיי זיכרון קלים, קושי להתרכז, שיפוט לקוי, נטייה לראות שחורות, אובדן מצב הרוח והגברת הרגישות להצטננויות ולמחלות וירליות (שפעת למשל), דאגות, תחושות הצפה, תחושת בדידות, רגשיות וכאב, שיבושים במערכת העיכול (עצירות, שלשולים), סחרחורת, כאבים בחזה, קצב לב מואץ, אובדן חשק מיני, אובדן תיאבון או אכילת יתר, הפרעות שינה, פחות מידי שינה או יותר מידי שינה, התבודדות, צריכת אלכוהול, מין, סיגריות או תרופות להרגעה, אכילת ציפורניים ועוד.

   מתח נפשי כרוני – מחלות אפשריות

   בהמשך הדרך בגלל ההשפעות המצטברות של לחץ נפשי כרוני אנו נחשפים לבעיות קשות יותר: כאבים מכול סוג, הפרעות שינה, מחלות אוטואימוניות, מחלות במערכת העיכול, מחלות במערכת הרבייה, מחלות עור כגון אקזמה, עיכוב גדילה, עיכוב בריפוי פצעים, חשיפה מוגברת לדלקות זיהומיות, תחושת דאגה וחוסר אונים, סוכרת, מחלות נשירת שיער, מחלות לב, שיבוש בתפקוד בלוטת התריס, השמנה, אובססיביות, תפקוד מיני לקוי, כיבים ואפילו סרטן. דחק כרוני עלול גם לפגוע במבנה המוח בדומה למחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון ולגרום למחלות כמו דיכאון וחרדות קשיי זיכרון ועוד.

   להלן סיכום ההשפעות השליליות של לחץ נפשי:

   • פגיעה בזיכרון ופגיעה קוגניטיבית הכוללת בין היתר ירידה ביכולת הריכוז
   • פגיעה במערכת החיסונית ועקב כף חשיפה להידבקות במחלות שונות
   • התפרצות של מחלות אוטואימוניות כגון דלקות פרקים ועוד
   • לחץ נפשי כרוני גורם לנטייה מוגברת להשמנה
   • שיבושים הורמונליים ושיבושים בקבלת המחזור החודשי
   • לחץ נפשי כרוני פוגע בחשק המיני ובתפקוד המיני
   • האצה בהליכי ההזדקנות כולל פגיעה בעור וגם בשיער
   • פגיעה באיכות השינה דבר שמוסיף עוד לחץ נפשי

   לחץ נפשי גורם לפגיעות גופניות

   מחקרים רבים מראים שלמתח נפשי יש יכולת לגרום לכאבים בגופינו בעיקר כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבים בלסת ועוד. מתח נפשי כרוני מהווה גורם לכאבי גב גדול יותר אפילו מאימונים קשים או מביצוע מתנועות חוזרות (מחשב) או שהייה בתנוחות מעיקות לאורך זמן (ישיבה). המנגנון לגרימת הכאבים לא לגמרי ברור. תיאוריה אחת מקובלת מדברת על כך שפעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית גורמת לכיווץ כרוני של השרירים סביב עמוד השדרה. כווץ זה משבש מחד את תנועת החוליות ומאידך גורם לנזקים ברקמת השריר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע