שיקום מפרק לאחר החלפה כירורגית

שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

שיקום מפרק לאחר החלפה כירורגית, מתי נכון לבצע אותו? עיתוי השיקום לאחר החלפה כירורגית של המפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר מהמחקר הנוכחי שהעיתוי הנכון לתחילת השיקום של המפרק משתנה ממפרק למפרק.

שיקום לאחר ניתוח הוא שלב חשוב שמאפשר את החזרה של החולה לתפקוד. המחקר הנוכחי מצא שיש להתחיל שיקום תוך ימים אחדים לאחר ניתוח החלפה כירורגית של ברך. בכול הנוגע לתהליך שיקום הירך הדברים שונים. תהליך השיקום של מפרק הירך לאחר ניתוח החלפה כירורגית שלו צריך להתחיל מאוחר יותר.

שיקום מפרק לאחר החלפה כירורגית – רקע

החלפת מפרק ירך כירורגית היא הליך רפואי מקובל. ברוב המקרים החלפה זאת נעשית בגלל שינויים ניווניים הכרוכים במחלת פרקים ניוונית. עם זאת קיימות סיבות נוספות לכך ובכללן:

 • נזקים טראומטיים כולל שברים ופריקות
 • נמק העצם במפרק הירך שגרם לקריסת המפרק
 • נזקים הנובעים מדלקות פרקים אוטואימוניות ועוד

לאחר החלפת מפרק ברך או ירך יש להתחיל בתהליך שיקום. הליך השיקום צריך להתחשב:

 • בגילו של המנותח, במצב הגופני ובמצב הרפואי שלו

אך באופן כללי ניתן לומר שעל בסיס הידע הנוכחי רצוי להתחיל בשיקום:

 • תוך שעות אחדות לאחר הניתוח
 • כאשר החולה עדיין מאושפז בבית החולים

שכיחות החלפת מפרקים כירורגית

ניתוח החלפת מפרקים הוא טיפול נפוץ ויעיל בדלקת מפרקים ניוונית. דלקת מפרקים ניוונית משפיעה על הסחוס של המפרקים, במיוחד של הירך והברך. דלקת מפרקים ניוונית גורמת לכאב, נפיחות, נוקשות וניידות ותפקוד מופחתים, ומשפיעה על איכות החיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם. ההתוויה העיקרית לניתוח החלפת מפרק היא:

 • להקל על הכאב
 • להחזיר את התפקוד כאשר טיפולים שמרניים אחרים נכשלו

השכיחות של ניתוחי החלפת מפרקים משתנה בין מדינות ואזורים. השוני בשכיחות מושפע מגורמים כגון:

 • מבנה האוכלוסייה, זמינות ונגישות של שירותי בריאות, הנחיות קליניות, העדפות מטופלים ועלויות

על פי הנתונים האחרונים של ה- OECD, השיעורים הממוצעים של החלפת בשנת 2019 היו:

 • מפרק ירך – 174 לכל 100,000 אוכלוסייה
 • וברך -137 לכל 100,000 אוכלוסייה

עם זאת, בכמה מדינות כמו גרמניה, שוויץ, אוסטריה, פינלנד ובלגיה היו שיעורים גבוהים בהרבה מאחרות כמו מקסיקו, קוסטה ריקה, צ'ילה, פורטוגל, ישראל ואירלנד. גם מספר ניתוחי החלפת המפרקים גדל במהירות ברוב מדינות ה-OECD בין 2009 ל-2019, ב-22% להחלפת מפרק ירך ו-35% להחלפת ברך. זה משקף את העלייה בשכיחות של דלקת מפרקים ניוונית עקב הזדקנות אוכלוסיות ושיעורי השמנה הולכים וגדלים.

ניתוח החלפת מפרק הוא התערבות מורכבת ויקרה הדורשת הערכה זהירה של יתרונותיו וסיכוניו.

מטרות השיקום של מפרק הירך

שיקום ראוי יפחית כאב, יוריד את הבצקת ויאיץ את תהליך החזרה לשגרה. שעות אחדות לאחר הניתוח מעודדים את החולה להתחיל ללכת עם קביים ובליווי אנשי מקצוע. אנשי המקצוע יעודדו את החולה להתאמן על קימה מכיסא ולחזק את השרירים ברגל. אנשי מקצוע אחרים ילמדו את המנותח לתפקד באופן עצמאי. ברוב המקרים לאחר כ- 3 ימים עוזב החולה המנותח את בית החולים. חלק מהחולים הולכים הביתה עם הנחיות ולוח פגישות במרפאה לשיקום בשכונת המגורים שלהם ואחרים עוברים למרכז שיקומי.

מטרות השיקום כוללות בין היתר:

לצורך זה יעזרו המשקמים במכשור מתקדם ובכלל זה:

 • אופני כושר
 • מכשירי כוח
 • תרגילי שיווי משקל

את תרגילי השיווי משקל ניתן לבצע גם בבריכה. תוך כחודשיים עד שלושה חודשים המפרק החדש אמור לתפקד באופן טוב ובלי כאב. טווחי התנועה אמורים להיות תקינים והמפרק לא אמור להיות נפוח ובצקתי. בפרק הזמן הזה יתורגל החולה:

 • לעלות ולרדת מדרגות
 • להיכנס ולצאת מהמכונית
 • להתכופף
 • ללכת
 • ולבצע מגוון רחב של מטלות

בתום השיקום ימליצו אנשי המקצוע בתחום תרגילים לביצוע בבית. אלה ישמרו על ההישגים וימשיכו לשפר את המצב של המפרק החדש.

המחקר

מתי לשקם מפרק לאחר החלפה כירורגית
מתי לשקם מפרק לאחר החלפה כירורגית

מטרת המחקר (Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. 2012 Jul;93(7):1292-1294. ) הייתה לבדוק:

 • מהו העיתוי הנכון לשקם ברך או ירך לאחר ניתוח החלפה כירורגית של המפרק

במחקר שהיה מסוג ניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) עקבו החוקרים אחר:

465 מתנדבים, 156 גברים ו- 309 נשים. כולם היו לאחר הליך החלפה מלאה של מפרקי ירך או ברך. המעקב אחר המנותחים התבצע לאחר:

 • 3 חודשים
 • 6 חודשים
 • 12 חודשים
 • ולאחר 24 חודשים

המחקר התבצע בשני בתי חולים אוניברסיטאיים האחד עירוני והשני פריפרי. הקבוצה חולקה לשתי קבוצות באופן אקראי כאשר:

 • קבוצה ראשונה החלה בהליך השיקומי לאחר שישה ימים ממועד הניתוח
 • ואילו הקבוצה השנייה החלה בהליך השיקומי לאחר 14 ימים ממועד הניתוח

השיקום כלל אימונים בבריכה ובכלל זה אימון של מערכת החישה העצמית, אימון קואורדינציה וחיזוק השרירים.

ממצאי המחקר

במועדים שנקבעו לאחר 3, 6, 12 ו- 24 חודשים מיום הניתוח נבדקו החולים על פי אמות מידה מקובלות. הממצאים הושוו למינימום הנדרש מבחינה קלינית לאחר פרק הזמן האמור. בקרב החולים שהחליפו מפרק ירך התחלה מאוחרת של השיקום הראתה תוצאות עדיפות בעוד לאחר ניתוח להחלפת ברך אלו שהחלו במלאכת השיקום מוקדם הראו תוצאות טובות יותר.

מסקנות החוקרים

ישנה משמעותית לעיתוי תחילת השיקום של מפרק לאחר ניתוח להחלפה מלאה. העיתוי הזה שונה ממפרק למפרק. במחקר הנוכחי הודגם כיצד שיקום שהחל 6 ימים לאחר הניתוח נשא פירות בכול הנוגע לשיקום של הברך אך לא כך לגבי שיקום הירך. תהליך השיקום של הירך ייתן תוצאות טובות יותר אם יחל לאחר 14 יום ולא לאחר 6 ימים.

References:

American Joint Replacement Registry Releases 2021 Annual Report

Hip and knee replacement | Health at a Glance 2021 – OECD iLibrary

The results of the 2020 American Joint Replacement Registry

10 Startling Statistics on Joint Replacement Surgery – Rehab Select

McPherson KJ et al. (2013), “Variation in health care delivery within a country: a case study from England”, International Journal for Quality in Health Care

Bandholm T, Kehlet H. Physiotherapy exercise after fast-track total hip and knee arthroplasty: time for reconsideration? Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. 2012 Jul;93(7):1292-1294.

ťastný E, Trč T, Philippou T. Rehabilitace po totální náhradě kyčelního a kolenního kloubu [Rehabilitation after total knee and hip arthroplasty]. Cas Lek Cesk. 2016 Winter;155(8):427-432. Czech.

Levine B, Kaplanek B, Scafura D, Jaffe WL. Rehabilitation after total hip and knee arthroplasty: a new regimen using Pilates training. Bull NYU Hosp Jt Dis. 2007;65(2):120-5.

Groot, L., Latijnhouwers, D.A.J.M., Reijman, M. et al. Recovery and the use of postoperative physical therapy after total hip or knee replacement. BMC Musculoskelet Disord 23, 666 (2022).

Papalia, R.et al. The Role of Physical Activity and Rehabilitation Following Hip and Knee Arthroplasty in the Elderly. J. Clin. Med. 2020, 9, 1401.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מכורים לאנדורפינים

מכורים לספורט זה האנדורפינים

מכורים לאנדורפינים? מודעות להתמכרות מסוג זה תאפשר לכם לעצור לפני התפתחות הנזקים האופייניים. כולם יודעים שניתן להתמכר לאכילה, לעישון, לשתייה חריפה, לסמים, לקניות, להימורים לסקס ועוד, אך לא רבים יודעים שניתן להתמכר גם לאנדורפינים המופרשים בספורט. 

כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כאבים בקרסול טיפול ושיקום

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

דיאטה עלולה לגרום לאוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

למבוגרים עדיף לרוץ

מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים

למבוגרים עדיף לרוץ! האופן שבו אתם צועדים מהווה אינדיקציה טובה לניבוי חולי בקרב מבוגרים. מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית המתבססת על ריצה שומרים על היעילות אנרגטית של ההליכה שלהם יותר ממבוגרים העוסקים בספורט הכולל צעידה בלבד.