מתי לשקם מפרק לאחר החלפה כירורגית

שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מתי משקמים מפרק לאחר החלפה כירורגית? עיתוי השיקום לאחר החלפה כירורגית של המפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר מהמחקר הנוכחי שהעיתוי הנכון לתחילת השיקום של המפרק משתנה ממפרק למפרק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שיקום לאחר ניתוח הוא שלב חשוב שמאפשר את החזרה של החולה לתפקוד. המחקר הנוכחי מצא שיש להתחיל שיקום תוך ימים אחדים לאחר ניתוח החלפה כירורגית של ברך. בכול הנוגע לתהליך שיקום הירך הדברים שונים. תהליך השיקום של מפרק הירך לאחר ניתוח החלפה כירורגית שלו צריך להתחיל מאוחר יותר.

  מתי לשקם מפרק לאחר החלפה כירורגית – רקע

  לאחר החלפת מפרק ברך או ירך יש להתחיל בתהליך שיקום. כמובן שיש להתחשב במצב הגופני ובמצב הרפואי שבו נמצא המנותח אך באופן כללי ניתן לומר שעל סמך הידע הקיים היום רצוי להתחיל בשיקום תוך שעות אחדות לאחר הניתוח כאשר החולה עדיין מאושפז בבית החולים. שיקום יפחית כאב, יפחית בצקת ויאיץ את תהליך החזרה לפעילות. כאמור תוך שעות אחדות לאחר הניתוח מעודדים את החולה להיעזר בקביים ולהתחיל ללכת בליווי אנשי מקצוע מתאימים. אלה יעודדו את החולה גם להתאמן על קימה מכיסא ולחזק את השרירים ברגל. אנשי מקצוע אחרים ילמדו את המנותח איך לתפקד באופן עצמאי. ברוב המקרים לאחר כ- 3 ימים עוזב החולה המנותח את בית החולים. חלק מהחולים הולכים הביתה עם הנחיות ולוח פגישות במרפאה לשיקום בשכונת המגורים שלהם ואחרים עוברים למרכז שיקומי.

  מטרות השיקום כוללות שיפור בטווחי התנועה, חיזוק שרירי הרגליים ושיפור שיווי המשקל. לצורך זה יעזרו המשקמים במכשור מתקדם ובכלל זה אופני כושר, מכשירי כוח ותרגילי שיווי משקל שניתן לבצעם גם בבריכה. תוך כחודשיים עד שלושה חודשים המפרק החדש אמור לתפקד באופן טוב ובלי כאב. טווחי התנועה אמורים להיות תקינים והמפרק לא אמור להיות נפוח ובצקתי. בפרק הזמן הזה יתורגל החולה לעלות ולרדת מדרגות, להיכנס ולצאת מהמכונית, להתכופף, ללכת, ובצע מגוון רחב של מטלות. עם תום השיקום ימליץ המשקם על סדרה של תרגילים לבצע בבית כדי לשמר ולהמשיך לשפר את המצב של המפרק החדש.

  המחקר

  מתי לשקם מפרק לאחר החלפה כירורגית
  מתי לשקם מפרק לאחר החלפה כירורגית

  מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק מה העיתוי המדויק שבו יש להתחיל תהליך שיקום של ברך או ירך לאחר ניתוח החלפה כירורגית של המפרק. לצורך המחקר שהיה מסוג ניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) עקבו החוקרים אחר 465 מנותחים 156 גברים ו- 309 נשים לאחר הליך החלפה מלאה של מפרקי ירך או ברך. המעקב אחר המנותחים נעשה לאחר 3 חודשים, 6 חודשים, 12 חודשים ולאחר 24 חודשים.

  המחקר התבצע בשני בתי חולים אוניברסיטאיים האחד עירוני והשני פריפרי. הקבוצה חולקה באפן אקראי כאשר חלק אחד החל בהליך השיקומי לאחר שישה ימים ממועד הניתוח ואילו הקבוצה השנייה החלה בהליך השיקומי לאחר 14 ימים ממועד הניתוח. השיקום כלל אימונים בבריכה ובכלל זה אימון של מערכת החישה העצמית, אימון קואורדינציה וחיזוק השרירים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   במועדים שנקבעו לאחר 3, 6, 12 ו- 24 חודשים מיום הניתוח נבדקו החולים על פי אמות מידה מקובלות. הממצאים הושוו למינימום הנדרש מבחינה קלינית לאחר פרק הזמן האמור. בקרב החולים שהחליפו מפרק ירך התחלה מאוחרת של השיקום הראתה תוצאות עדיפות בעוד לאחר ניתוח להחלפת ברך אלו שהחלו במלאכת השיקום מוקדם הראו תוצאות טובות יותר.

   מסקנות החוקרים

   ישנה משמעותית לעיתוי תחילת השיקום של מפרק לאחר ניתוח להחלפה מלאה. העיתוי הזה שונה ממפרק למפרק. במחקר הנוכחי הודגם כיצד שיקום שהחל 6 ימים לאחר הניתוח נשא פירות בכול הנוגע לשיקום של הברך אך לא כך לגבי שיקום הירך. תהליך השיקום של הירך ייתן תוצאות טובות יותר במידה ויחל לאחר 14 יום ולא לאחר 6 ימים.

   Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 2012 Feb;93(2):192-9

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת