טורטיקוליס מולד אבחון וטיפול

טורטיקוליס מולד אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

טורטיקוליס מולד – אבחון וטיפול מהירים המתבצעים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים למניעת שינויים כרוניים. טורטיקוליס מולד היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. המשמעות של "טורטיקוליס" (Torticollis) היא צוואר מפותל (Wry neck). טורטיקוליס יכול להיות מולד (Congenital) או חריף, נרכש.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגורם לטורטיקוליס מולד הוא לרוב התקצרות של שריר בצוואר הקרוי מפנה הראש (Sternocleidomastoid muscle). הסיבות להתקצרות של השריר הזה אינן ברורות אך יש לטפל בבעיה בהקדם. התעלמות מהבעיה תוביל לשינויים מבניים קבועים בעמוד השדרה ונטייה להתפתחות תסמונות כאב שונות כולל בין היתר כאבים בצוואר. בכל מקרה של טורטיקוליס מולד – אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי משרתים את מיטב האינטרסים שלכם ושל תינוקכם.

  טורטיקוליס מולד אבחון וטיפול – רקע

  טורטיקוליס היא תופעה קלינית מולדת או חריפה שגורמת לעיוות במנח הצוואר. נזק לכול אחת מהרקמות בצוואר עלולה לגרום להתפתחות הפרעת טורטיקוליס חריפה. טורטיקוליס חריף עלול להתפתח גם בגלל:

  • תנועת צוואר "לא טובה"
  • שהייה במנח צווארי לא תקין כמו למשל תנוחת שינה על הבטן

  טורטיקוליס מולד שבו עוסק המאמר נגרם לרוב:

  • בגלל נטייה גנטית
  • צורת השכיבה של העובר ברחם שהובילה להתקצרות שריר סובב ראש
  • מנח העובר ברחם שגרם לפגיעה בכלי דם בצוואר

  עם זאת ישנם מקרים שבהם התינוק נולד עם טורטיקוליס אידיופטי (Idiopathic torticollis). במילים אחרות לאף אחד אין מושג למה זה קרה.

  הסימפטומים של טורטיקוליס מולד כוללים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • מגבלת תנועה של הצוואר
   • הסנטר מוטה לכיוון אחד בעוד שהראש מוטה לכיוון ההפוך
   • עיוות של הפנים

   לטיפול מוקדם יש סיכוי טוב להצליח במיוחד אצל ילדים. טיפול מהיר עשוי:

   • למנוע מהפנים והגולגולת להתפתח באופן לא סימטרי
   • ולמנוע מגבלת תנועה קבועה של הצוואר
   • למנוע התפתחות שיבושים מבניים בעמוד השדרה

   אנטומיה של עמוד שדרה צווארי

   הצוואר שנמשך מבסיס הצוואר לבסיס הגולגולת מורכב ממערך של:

   • חוליות
   • שרירים וגידים
   • עצבים וחוט שדרה
   • רצועות ורקמות חיבור אחרות

   החלק המרכזי במבנה הזה הוא כמובן עמוד השדרה אשר:

   • תומך בראש
   • מאפשר תנועה
   • מגונן על חוט השדרה העובר בתוכו

   חוט השדרה ושורשי העצבים הבוקעים ממנו הם שמאפשרים שליטה מוטורית ומתן תחושתיות לחלקי הגוף השונים.

   הגורמים לטורטיקוליס מולד

   טורטיקוליס מולד אבחון וטיפול
   טורטיקוליס מולד אבחון וטיפול

   טורטיקוליס מולד מתרחש, לרוב בגלל:

   • שריר מפנה הראש (Sternocleidomastoid muscle) שנפגע ומתקצר. השריר המקוצר גורם לתינוק להטות את ראשו לכיוון של השריר הקצר ובמקביל הסנטר פונה לצד השני. התופעה נקראת טורטיקוליס שרירי (בו עוסק המאמר הנוכחי) והיא הגורם השכיח ביותר לטורטיקוליס מולד.

   ישנם מקרים אחרים שבהם טורטיקוליס מולד נגרם בגלל:

   • התפתחות לא תקינה של חוליה או חוליות בעמוד השדרה הצווארי
   • בגלל פגיעה בכלי דם בצוואר
   • בגלל נטייה גנטית
   • או מסיבות לא ידועות אחרות

   מה גורם לשריר מפנה צוואר להתקצר?

   לא ברור מה הגורם המדויק לכך ששריר מפנה הצוואר מתקצר באופן לא סימטרי. חוקרים שונים מעלים אפשרויות שונות ובכללן:

   • פציעה של השריר שנגרמת במהלך הלידה וגורמת להצטלקות וקיצור השריר
   • התקצרות של השריר משנית למנח לא טוב של העובר ברחם
   • פגיעה בהתפתחות השריר משנית לפגיעה בעצב אשר מעצבב אותו (עצב גולגולתי מספר 11) ועוד

   ההתפתחות הטבעית של ההפרעה הזאת והדרכים לטפל בה לא נחקרו מספיק. טורטיקוליס מולד שכיח יותר בקרב:

   • תינוקות המונחים הפוך ברחם לקראת הלידה (כ 20%)
   • תינוקות שנעשה שימוש באמצעי עזר לשם הולדתם (מלקחיים וואקום)
   • ובקרב תינוקות שנולדו בניתוחים קיסריים

   טורטיקוליס מולד  – סימנים ותסמינים

   1) טורטיקוליס מולד מלווה בהגבלה משמעותית של טווח התנועה הצווארי (צוואר התינוק הרך צריך להיות מסוגל להסתובב 90 מעלות לכל צד בקלות).

   2) לעיתים הפנים והגולגולת מאבדות את הסימטריות שלהן.

   3) בחלק קטן מן המקרים של טורטיקוליס מולד תיתכן לסת קטנה בצד של השריר הקצר.

   4) תיתכן היווצרות של גוש או נפיחות בשריר המקוצר

   5) ישנם מחקרים המראים שבטווח הארוך תינוקות שנולדו עם טורטיקוליס מולד סובלים ברמות חומרה שונות משיבושים בקואורדינציה של תנועות ראש ועיניים וכן מהתפתחות של עקמת של עמוד השדרה הצווארי.

   אבחון

   מחקרים רבים מדגישים את החשיבות של טיפול מהיר לשיקום מלא של הצוואר. דבר זה מחייב זיהוי מוקדם של הבעיה. זיהוי כזה באמצעות ההורים ואו הצוות הרפואי למרות חשיבותו הוא לא תמיד קל. לרוב בעיה זו מאובחנת רק לאחר חודשיים שלושה עם כי לעיתים (גם תלוי בחומרת הבעיה) חדי עין יוכלו להבחין במצב של טורטיקוליס מולד גם לאחר שעות ספורות בלבד.

   סימנים לזיהוי טורטיקוליס מולד:

   1) כאשר התינוק שוכב ראשו נוטה לצד אחר כל הזמן.

   2) ישנו קושי לסובב את ראש התינוק לכוון אחד.

   3) התינוק מתעלם מהתרחשויות הקורות בצד אחד.

   4) קיים קושי להניק בצד אחד

   5) קושי לנקות את האזור שבין הצוואר לכתף בד אחד.

   6) חוסר סימטריה של הפנים

   טורטיקוליס מולד מאובחן במרפאה בעיקר באמצעות התבוננות, מישוש ובדיקת טווחי תנועה. חומרת העיוות הצווארי נקבעת בעיקר על פי גודל מגבלת התנועה. אמצעי ההדמיה המקובלים אך ברוב המקרים אינם הכרחיים. אלה יכולים לכלול:

   • אולטרה סאונד
   • רנטגן
   • MRI
   • CT

   ניעזר באמצעים אלו רק כשיש ספק לגבי האבחנה או שיש צורך לשלול הפרעות אחרות. ההתפתחות לא תקינה של מפרקי הירך בקרב תינוקות שסובלים מטורטיקוליס היא גבוהה (1 מכול 5 תינוקות). מסיבה זאת חשוב לבדוק את התקינות של מפרקי הירך בקרב ילדים עם טורטיקוליס מולד.

   טיפול

   על פי מחקרים עדכניים שנעשו ברחבי העולם הטיפול בהפרעה זאת הקרויה טורטיקוליס מולד חייב לעשות כמה שיותר קרוב ללידה, להיות רציף וממושך (עד שנה) כדי להשיג סיכויי הצלחה גבוהים. ברבות הזמן נוצרים שינויים מבניים בשריר המכווץ (רקמה סיבית) אלו הופכים את האפשרות להארכה השריר באמצעים לא חודרניים לקשה יותר.

   טיפול על ידי ההורים

   במקרים קלים בהם נבדק התינוק ונשללה כול פתולוגיה משמעותית, יכולים ההורים לאחר שעברו הדרכה לנסות ולטפל בתינוק בעצמם. להורים אקטיביים יכול להיות תפקיד חשוב ביותר בטיפול בטורטיקוליס על רקע שרירי של תינוקם. זכרו, למשך הזמן שעובר יש משקל לגבי כמה נזק בלתי הפיך יוותר ועל כן יש להתחיל לטפל בתינוק במהירות האפשרית. לטיפול שמתחיל בשלבים המוקדמים לחיי התינוק ישנה יעילות גבוהה יותר.

   על ההורים להשתתף בתכנית הריפוי ע"י ביצוע תרגילי מתיחה אינטנסיביים (כל 3 שעות) לתינוקם. כמו כן עליהם לדאוג לשנות את תנוחת צוואר התינוק לכיוון ההפוך מנטייתו בגין הצוואר המעוות. להכניס כרית קטנה בין הצוואר לכתף על מנת להרחיק את הראש מהכתף. להניק את התינוק בצד ההפוך לנטייתו הטבעית (אלא עם כן תזונתו נפגעת). בזמן ערות התינוק לעודד אותו להביט לצד ההפוך מנטייתו הטבעית ע"י הצבת מתקנים נעים וכו.

   טיפול כירופרקטי

   טורטיקוליס מולד שאינו מגיב לטיפול עצמי מחייב עזרה מקצועית. כאמור, ברוב המקרים לטורטיקוליס יש רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. רק במיעוט המקרים העיוות המולד בצוואר עלול להתלוות לפתולוגיות קשות המצריכות טיפול כירורגי. לאחר שאובחן שהבעיה נגרמת על רקע קיצור מולד של שריר מפנה הצוואר והובהרה מהותה ותכנית הריפוי שלה להורים, יחל השלב הטיפולי.

   כירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות הצוואר או הרקמות העוטפות אותו. מטרת הטיפול הכירופרקטי הנה הארכה פסיבית של השריר מפנה צוואר (Sternocleidomastoid muscle) המקוצר. פרק הזמן הנדרש להשגת שיפור במצב התינוק תלויה ברמת המוגבלות התנועתית הפסיבית של התינוק ובהתחלה מוקדמת של הטיפולים, רצוי לפני גיל שנה.

   רוב רובם של המחקרים מאשרים צורת טיפול זו כצורה היעילה והבטוחה ביותר עבור התינוק כאשר זה נעשה על ידי כירופרקט או בעל מקצוע מיומן בתחום הריפוי הידני. תפקיד נוסף שמוטל על הכירופרקט הוא להנחות ולהדריך את ההורים לגבי המשך טיפול בתינוקם. ההורים צריכים לדעת במדויק כיצד למתוח את השריר המקוצר ובאיזה תכיפות. כיצד לעודד את התינוק לסובב את ראשו לכיוון הבעייתי וכיצד להניק אותו באופן שתנועת צוואר נכונה תתבקש. כיצד לשאת אותו או להשכיבו באופן שיגרום לשריר להתארך.

   טיפול רפואי

   יש לשקול התערבות כירורגית רק לאחר שהתינוק עבר בלא הצלחה 6 – 12 חודשי טיפול שמרני שכלל הארכת שריר ידנית. רק במידה והתינוק נותר עם מוגבלות סיבובית של הצוואר והטיה הצידה בת יותר מ-15 מעלות. (על פי מחקר מסוים רק 8% מהתינוקות עם טורטיקוליס מולד שסיבתו גידול שפיר נאלצו לעבור ניתוח בעוד שרק 3% מהתינוקות עם טורטיקוליס שסיבתו אחרת עברו את הניתוח).

   ישנם מרכזים רפואיים המנתחים את השריר המכווץ באמצעות אנדוסקופיה. ניתוח כזה מותיר פחות צלקות. אפשרות נוספת היא הזרקה מקומית תוך שרירית של רעלן בוטולינום. רעלן זה משתק את השריר המכווץ ומרפה את הצוואר. השפעה של הליך זה היא זמנית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.