כאבי ראש סוגים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש סוגים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כמעט כולם חשים מידי פעם מיחושים בראש. לרוב הם חסרי משמעות קלינית ומיחושים המתפתחים מעת לעת וחולפים לבד עם מנוחה ושתיית קפה או עם משכך ללא מרשם. אך ישנם גם מקרים שבהם התסמינים קשים מנשוא ולעתים גם עלולים להוות תסמין להפרעה בריאותית קטלנית. כך למשל מפרצת ו/או דימום תוך מוחי עלולים לגרום גם לכאבי ראש חריפים במיוחד. במקרה כזה לאבחון מהיר יש חשיבות עצומה בהצלת חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ראש סוגים – רקע

בארצות הברית למשל, בין 40 – 50 מיליון אנשים עם רוב נשי מובהק סובלים באופן כרוני ממיחושים בראשם. בבריטניה 23% מהבוגרים סובלים ממיגרנה עם כ- 200,000 התקפים מידי יום. מיחושים אלה גורמים להפסדים כלכליים כבדים בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות וכיוצא בזה. כך למשל ארגון העבודה הבריטי (Work Foundation reveals) מציין שמיגרנה גורמת כול שנה לאובדן 86 מיליון ימי עבודה ועולה למשק הבריטי 8.8 ביליון פאונד. 

בימים עברו נהגו המרפאים לקדוח חורים בגולגולת של אותם אומללים שסבלו ממיחושים בראש על מנת “לשחרר” את הרוחות שנלכדו בתוך הגולגולת. העידן המודרני מציע אמצעי ריפוי פחות דרסטיים ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה. כאבים המתפתחים בראש נגרמים ממגוון סיבות החל מתופעות לוואי לרעב או צמא וכלה בגידול סרטני במוח או דימות תוך מוחי. למזלנו הפתולגיות הללו הן נדירות אבל עדיין חשוב להכיר אותם ולדעת להבדיל בניהם כדי לדעת מתי צריך לדאוג ובעיקר כדי לדעת כיצד למנוע אותם.

גורמים אפשריים

כאבי ראשחשוב לדעת שרקמת המוח והגולגולת אינם רגישים לכאב ולכן אינם אחראיים לתסמינים בראש שאנו חשים. המקור לתחושות הכאב בראש נמצא בכלי הדם, העצבים קרקפת, סינוסים, שיניים, שרירים ועוד במוח ובצוואר וברקמות שונות סביב המוח.

הגורמים לכאבי הראש הינם רבים ומגוונים. הם עלולים להופיע כחלק מתופעת לוואי לאלרגיות, חלק מתסמיני השפעת, בעקבות שינויים בהרגלי השינה, בגלל רעב או צמא, בגלל מתחים נפשיים, שינויים סביבתיים כגון שינויי אקלים או שינויי בגובה, חוסר איזון תזונתי או חוסר איזון הורמונאלי. התפתחות מיחושים בראש עלולה להיות גם תופעת לוואי לצריכת תרופות מסוימות. 

מגוון פציעות ומחלות באזורי גוף אחרים כולל שכמה או צוואר תפוסים, שיניים, מפרקי הלסת או עמוד השדרה הצווארי יכולים לעורר גם את התסמינים הללו בראש. כאב בראש שמופיע מהסיבות שהוזכרו ומסיבות נוספות הינם, ברוב המקרים, קצרי חיים וחולפים. עם זאת אין לשכוח, שישנן מחלות והפרעות בריאותיות, נדירים אמנם, שהמיחושים הללו בראש במקרה שלהן, מהווה סימן מעיק לפתולוגיה שעלולה לסכן חיים כולל בין היתר דימומים תוך גולגולתיים, דלקת קרום המוח, גידולים סרטניים במוח ועוד.

סיווג

כל ניסיון לחלק ולקטלג את מאות הסוגים של הכאבים הללו בראש לקבוצות ותתי קבוצות יחטא ברמה מסוימת של אי דיוק. חלוקה מקובלת מחלקת אותם לשתי קבוצות בסיסיות, ראשוני ומשני. ישנם מעל 300 סוגים של כאבים בראש כאשר רק ל30 מהם אנו יודעים מה גורם והם מוגדרים כמשניים למחלות ופתולוגיות. כול היתר מוגדרים כראשוניים:

כאב ראש ראשוני

מיחושים ראשוניים בראש כוללים בעיקר את הסוגים הבאים:כאבים בראש על רקע תעוקתי או מתחי (Tension headache), כאבים בראש על רקע פגיעה בצוואר (Cervicogenic headache) ומיגרנה (Migraine) או בעברית “צלחה”.

כאב ראש משני

מיחושים משניים להפרעה בריאותית אחרת. סוג זה נחלק שוב לשני סוגים:

– הפרעה שאינה מסכנת חיים

בקבוצה זאת המיחושים בראש מתפתחים באופן משני להפרעות בריאותיות שאינן מסכנות חיים וכוללות כאבים באש המופעים במצב של הרעלת חד תחמוצת הפחמן, על רקע צריכת אלכוהול או תרופות, על רקע חבלה ונזק לראש ו/או לצוואר (למשל:תסמונת צליפת שוט), על רקע נזקים למפרק הלסת והתפתחות תסמונת מפרק הלסת, על רקע דלקות בעיניים או בסינוסים (גתות).

– הפרעה שמסכנת חיים

בקבוצה זאת המיחושים בראש הם משניים להפרעות מסכנות חיים וכוללות כאבים המופיעים בראש במצב של דימום תוך גולגולתי, במצב בו הלחץ התוך גולגולתי עולה, במצב של דלקת בקרום המוח, על רקע דלקת בעורקי הרקה, במצב של גידולים שפירים או ממאירים תוך גולגולתיים ובמצב בו קיימות בעיות פסיכיאטריות.

כאב ראש ראשוני (בהם עוסק המאמר הזה):

מתחי או תעוקתי 

כאב ראש מתחי (Tension headache) נחשב לשכיח ביותר ומהווה 90% מכלל כאבי הראש. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל ממיחושים כרוניים בראש על רקע תעוקה ומתחים נפשיים. הדק ההפעלה של מיחושים אלו בראש יכול להיות התכווצות ונקודות הדק בכול אחד מהשרירים בגב העליון, בצוואר ובפנים. מיחושים על רקע תעוקה מאופיינים ברמת כאב קלה עד בינונית המופיעים משני צדי הראש או בעורף. הם אינם מלווים בבחילה, אינם מוחמרים מפעילות גופנית ומתוארים לפעמים כאילו יד גדולה אוחזת בחוזקה בעורף. תיתכן רגישות מסוימת לאור ורעש.

על רקע של בעיות צוואר 

כאבי ראשכאבים בראש על רקע צווארי מתחילים בעקבות פגיעת צוואר (Cervicogenic headache) ומתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ו/או הרקמות הרכות המניעות ו/או התומכות בחוליות הצוואר (שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה). לעיתים קרובות סוג זה של מיחושים בראש נותרו לא מאובחנים שכן רק בשנים האחרונות הובן הקשר שבין תפקוד הצוואר לבין התפתחותם. יש הטוענים בלא מעט הגיון שהמיחושים בראש המופיעים על רקע זה הינם תת קבוצה או אפילו זהים למיחושים שאנו חשים בראש המתפתחים על רקע תעוקתי. ואכן ברבים מאנשים שאובחנו כסובלים מכאבים בראש על רקע מתחי ניתן למצוא סימנים לנזק ותפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי. 

כאבים בראש אלו הם בדרך כלל חד צדדיים ויכולים להימשך שעות ולפעמים אף שבועות ארוכים. בבדיקה כמעט תמיד ימצאו הממצאים הסובייקטיביים הבאים: ירידה בטווח תנועה של חוליות עמוד השדרה הצווארי, נקודות הדק (נקודות כואבות שנוצרות ברקמות הרכות) וכיווץ עוויתי של שרירי הצוואר בעיקר בחלקו העליון. כמו כן תנועות ותנוחות צוואר מסוימות עלולים לעורר את כאב הראש. 

לעיתים אף לחיצה על החוליות העליונות, על בסיס הגולגולת מאחור ועל נקודות ההדק האמורות עלולה גם היא לעורר את התסמינים הללו בראש. כאבים אלו המופעים בראש בגלל בעיה בעמוד שדרה הצווארי בניגוד למיגרנה אינם מאופיינים בכאב פועם, בבחילות, הקאות ורגישות לאור. לעיתים הכאבים הללו עלולים להיות מלווים בהקרנת כאב בלתי מוגדרת לכתף ולזרוע.

מיגרנה (Migraine) או בעברית “צלחה”

מיגרנה היא לרוב כאב עוצמתי ופועם המופיע בראש. זהו כאב שכיח פחות ובעיקר סובלות ממנו נשים יותר מאשר גברים. בדרך כלל מיגרנה משפיעה על צד אחד של הראש ועלולים להילוות אליה תסמינים נוספים כגון אובדן תיאבון, בחילות ולעיתים הקאות, רגישות לאור (Photophobia), רגישות לרעש (Phonophobia), רגישות לריחות (Osmophobia) ואף שינויים בראייה. במקרים נדירים מיגרנה עלולה להוביל גם לשיתוק זמני ואובדן הכרה. מיגרנה יכולה להתפתח עם או בלי הילה (Aura). ברוב המקרים תתפתח ההילה לפני התקף המיגרנה ותימשך זמן קצר (עד שעה). הילה עשויה לכלול הפרעות דיבור, ראייה ותחושה חולפות. התקפי מיגרנה נמשכים לרוב בין 3 – 72 שעות כאשר בין התקף למשנהו, הסובלים ממיגרנות, מנהלים אורח חיים נורמאלי. 

קרוב לוודאי שהמיגרנה נגרמת בגלל שינויים כאלה ואחרים בנוירו-טרנסמיטורים ובכלי הדם במוח. מה גורם לשינויים אלו לא לגמרי ברור. בכול מקרה מספר גורמים אשר השפעתם על היווצרות מיגרנה זוהו וכוללים: מתח נפשי או לפעמים ההקלה שלאחר מתח נפשי, רעב או ארוחות לא תכופות, תוספי מזון שונים (מונוסודיום גלוטמט, קפאין, טירמין, אלכוהול), עייפות פיזית או מנטלית, חוסר שינה או שינויים בתבניות השינה, השפעות הורמונאליות (מחזור חודשי, גלולות למניעת היריון, טיפול הורמונאלי חלופי, בלות), רגשות קיצוניים (עצבנות, כעס…), פעילות גופנית קשה, גורמים סביבתיים (רעש, אורות מנצנצים, ריחות חזקים כולל בשמים), גורמי אקלים (רוחות חזקות, חום או קור קיצוני).

לאחרונה פורסם מחקר (April 12, 2017, Neurology) שמצא שגם השמנה ומשקל עודף או ירידה דרסטית במשקל עלולים להוות הדק הפעלה לאפיזודות מרובות של מיגרנה. 

– חוסר איזון הורמונאלי ומיגרנה

ישנם סוגים נוספים מיגרנה. כך למשל ישנה מיגרנה הנגרמת בגלל איזון הורמונאלי לקוי. נשים בגיל הפוריות מרבות להתלונן על כך שהן חשות מיחושים בראשן לעיתים קרובות תסמנים אלו מושפעים ממעגל הפוריות שלהן. שינויים ברמה של הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון המתרחשים בגוף האישה במהלך הביוץ, המחזור חודשי, ההיריון, גיל הבלות וכן כתוצאה מנטילת הורמונים לכולם השפעה פוטנציאלית על כאבי הראש. כך למשל נשים רבות סובלות ממיגרנת המחזור החודשי הדומה בתסמינים שלה למיגרנה. כאב הראש של טרום מחזור חודשי הנו סוג אחר. לכאב זה עלולים להתלוות סימפטומים נוספים ורבים: בחילה, עייפות, פצעים על הפנים, רגישות במפרקים, החזקת שתן ועצירות, תיאבון מוגבר, כמיהה למזון מסוים (מלוח, מתוק וכו) ירידה בחשק המיני ואובדן יכולת שיפוט. 

כאבי ראש

להורמונים נוספים תפקיד והשפעה על התפתחות מיחושים בראש, אחד החשובים שבהם הנו הסרוטונין. לסרוטונין מגוון תפקידים בגופנו. הוא מתפקד כמוליך עצבי וחשיבותו רבה ברגולציה של כאב כולל כמובן אלו המתפתחים בראש. כמו כן משפיע הסרוטונין על מצב רוחנו ועל שנתנו. למעשה חוקרים רבים סבורים ששיבוש גנטי הגורם לפעילות מטבולית לקויה של הורמון זה הנו הגורם למיגרנות אצל גברים ונשים. עם זאת בגלל השפעה הדדית בין הורמוני המין הנשיים ובין הסרוטונין ניראה שנשים נוטות יותר לסבול ממיגרנות. במצבים של רמת אסטרוגן נמוכה בדם (מחזור חודשי) רמת הסרוטונין יורדת בדם ועל כן מיגרנות נוטות להתרחש. במצבים של רמת אסטרוגן גבוהה בדם (היריון) רמת הסרוטונין עולה בדם ותכיפות המיגרנות נוטה לרדת ואך להיעלם.

– מיגרנה הנגרמת בגלל אלרגיה

מיגרנה יכולה גם להיגרם מאלרגיה. האלרגניים – אותם חומרים שעלולים לגרום לנו לפתח אלרגיה הינם מרובים וכוללים פולן, פריחה, אבק, קרדית, חומרי מזון, אלכוהול, הפרשות בעלי חיים ועוד. יתכן שגם סוג נוסף של מיחושים חריפים ונדירים בראש שנקראים כאב ראש מקבצי (Cluster Headache) נגרמים מאלרגיה. אלרגיה עלולה להיות הגורם לדלקת של הסינוסים ולכאבים בראש שנובעים מכך. 

אלרגיה עלולה לגרום גם להתפתחות מיחושים בראש על רקע של סינוסים דלוקים. כאב במקרה הזה נגרם כאשר הנוזל שנוצר על ידי הרקמה הפנימית של הסינוס נאגר וממלא את חלל הסינוס ללא אפשרות של ניקוז. הלחץ הפנימי שנבנה גורם לכאבי פנים וראש. לעיתים קרובות הכאב הוא מקומי באזור הסינוס המעורב. יתכנו הקרנות כאב לראש ללסתות ולשיניים.

מתי לחשוש מכאב הראש?

סוגים מסוימים של כאבים בראש צריכים להדליק נורת אזהרה אדומה. זיהוי של אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים צריך לשלוח אתכם להיבדק בחדר מיון:

 • החל לראשונה לאחר גיל 50

 • מופיע שונה באופן דרמטי מהרגיל

 • חמור באופן מיוחד שאינו מאפשר לתפקד

 • מחריף באופן חריג בתנועות או בשיעול

 • הולך ונעשה יותר חמור

 • התפתח לאחר חבלת ראש

 • התפתח אצל חולה סרטן או חולה עם כשל במערכת החיסונית

 • מתחיל באופן פתאומי

 • נלווים לו חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: חום, צוואר נוקשה, בילבול, פגיעה בזיכרון, שיבושי ראייה, שיבושים בדיבור, חולשה, נימול או הירדמות של חלקי גוף, אובדן הכרה שינויים קוגנטיביים, שינויים מנטליים, עיניים אדומות וכואבות, צדעות כואבות.

המשך לקרוא אודות פציעות צוואר וכמובן אודות מתח נפשי. שני תסמונות המהווים טריגר להתפתחות מיחושי ראש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן