כאבי ראש מה גורם להם
כאבי ראש מה גורם להם

כאבי ראש מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ראש מה גורם להם? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. כאבים באזור הראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודת כאב אחת כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי.

כמעט כולם חשים מידי פעם מיחוש כזה או אחר בראש. לרוב הם חסרי משמעות קלינית וחולפים לבד עם מנוחה ושתיית קפה או עם משכך ללא מרשם. אך ישנם מקרים שבהם הסימנים והתסמינים המופעים בראש הם קשים מנשוא ולעתים גם עלולים להוות סימן להפרעה בריאותית קטלנית. כך למשל מפרצת ו/או דימום תוך מוחי שהם בעלי פוטנציאל קטלני עלולים לגרום גם להתפתחות כאבי ראש חריפים במיוחד. במקרים אלה לאבחון מהיר יש חשיבות עצומה בהצלת חיים. בכול מקרה של כאבי ראש מה גורם להם צריכה להיות השאלה הראשונה שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ראש מה גורם להם – רקע

בארצות הברית למשל, בין 40 – 50 מיליון אנשים עם רוב נשי מובהק סובלים באופן כרוני ממיחושים בראשם. בבריטניה 23% מהבוגרים סובלים ממיגרנה עם כ- 200,000 התקפים מידי יום. מיחושים אלה גורמים להפסדים כלכליים כבדים בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות וכיוצא בזה. כך למשל ארגון העבודה הבריטי (Work Foundation reveals) מציין שמיגרנה גורמת כול שנה לאובדן 86 מיליון ימי עבודה ועולה למשק הבריטי 8.8 ביליון פאונד.

בימים עברו נהגו המרפאים לקדוח חורים בגולגולת של אותם אומללים שסבלו כאבי ראש על מנת “לשחרר” את הרוחות שנלכדו בתוך הגולגולת. העידן המודרני מציע אמצעי ריפוי פחות דרסטיים ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה. כאבים המתפתחים בראש נגרמים ממגוון סיבות החל מתופעות לוואי לרעב או צמא וכלה בגידול סרטני במוח או דימות תוך מוחי. למזלנו הפתולוגיות הללו הן נדירות אבל עדיין חשוב להכיר אותם ולדעת להבדיל בניהם כדי לדעת מתי צריך לדאוג ובעיקר כדי לדעת כיצד למנוע אותם.

כאבי ראש – גורמים אפשריים

כאבי ראש מה גורם להם
כאבי ראש מה גורם להם

חשוב לדעת שרקמת המוח והגולגולת אינם רגישים לכאב ולכן אינם אחראיים לתסמינים בראש שאנו חשים. המקורות האפשריים לתחושת כאבי ראש נמצא בכלי הדם, העצבים קרקפת, סינוסים, שיניים, שרירים ועוד במוח ובצוואר וברקמות שונות סביב המוח.

הגורמים להתפחות כאבי הראש הנם רבים ומגוונים. הם עלולים להופיע כחלק מתופעת לוואי לאלרגיות, חלק מתסמיני השפעת, בעקבות שינויים בהרגלי השינה, בגלל רעב או צמא, בגלל מתחים נפשיים, שינויים סביבתיים כגון שינויי אקלים או שינויי בגובה, חוסר איזון תזונתי או חוסר איזון הורמונלי. התפתחות מיחושים בראש עלולה להיות גם תופעת לוואי לצריכת תרופות מסוימות.

מגוון פציעות ומחלות באזורי גוף אחרים כולל שכמה או צוואר תפוסים, שיניים, מפרקי הלסת או עמוד השדרה הצווארי יכולים לעורר גם את התסמינים הללו בראש. כאבי ראש שמופיעים מהסיבות שהוזכרו ומסיבות נוספות הנם, ברוב המקרים, קצרי חיים וחולפים. עם זאת אין לשכוח, שישנן מחלות והפרעות בריאותיות, נדירים אמנם, שהמיחושים הללו בראש במקרה שלהן, מהווה סימן מעיק לפתולוגיה שעלולה לסכן חיים כולל בין היתר דימומים בתוך הגולגולת, דלקת קרום המוח, גידולים סרטניים במוח ועוד.

סיווג כאבים בראש

כל ניסיון לחלק ולקטלג את מאות הסוגים של הכאבים הללו בראש לקבוצות ותתי קבוצות יחטא ברמה מסוימת של אי דיוק. חלוקה מקובלת מחלקת אותם לשתי קבוצות בסיסיות, ראשוני ומשני. ישנם מעל 300 סוגים של כאבי ראש כאשר רק ל30 מהם אנו יודעים מה גורם והם מוגדרים כמשניים למחלות ופתולוגיות. כול היתר מוגדרים כראשוניים:

כאב ראש ראשוני

מיחושים ראשוניים בראש כוללים בעיקר את הסוגים הבאים: כאבי ראש על רקע תעוקתי או מתחי (Tension headache), כאבי ראש על רקע פגיעה בצוואר (Cervicogenic headache) ומיגרנה (Migraine) או בעברית “צלחה”.

כאב ראש משני

מיחושים משניים להפרעה בריאותית אחרת. סוג זה נחלק שוב לשני סוגים:

– הפרעה שאינה מסכנת חיים

בקבוצה זאת המיחושים בראש מתפתחים באופן משני להפרעות בריאותיות שאינן מסכנות חיים וכוללות כאבים באש המופעים במצב של הרעלת חד תחמוצת הפחמן, על רקע צריכת אלכוהול או תרופות, על רקע חבלה ונזק לראש ו/או לצוואר (למשל: תסמונת צליפת שוט), על רקע נזקים למפרק הלסת והתפתחות תסמונת מפרק הלסת, על רקע דלקות בעיניים או בסינוסים (גתות).

– הפרעה שמסכנת חיים

בקבוצה זאת המיחושים בראש הם משניים להפרעות מסכנות חיים וכוללות כאבים המופיעים בראש במצב של דימום תוך גולגולתי, במצב בו הלחץ התוך גולגולתי עולה, במצב של דלקת בקרום המוח, על רקע דלקת בעורקי הרקה, במצב של גידולים שפירים או ממאירים בתוך הגולגולת ובמצב בו קיימות בעיות פסיכיאטריות.

כאב ראש ראשוני (בהם עוסק המאמר הזה):

מתחי או תעוקתי

כאבי ראש מתחיים (Tension headache) נחשבים לשכיחים ביותר ומהווים 90% מכלל התלונות כל כאבים בראש. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל ממיחושים כרוניים בראש על רקע תעוקה ומתחים נפשיים. הדק ההפעלה של מיחושים אלו בראש יכול להיות התכווצות ונקודות הדק בכול אחד מהשרירים בגב העליון, בצוואר ובפנים. מיחושים על רקע תעוקה מאופיינים ברמת כאב קלה עד בינונית המופיעים משני צדי הראש או בעורף. הם אינם מלווים בבחילה, אינם מוחמרים מפעילות גופנית ומתוארים לפעמים כאילו יד גדולה אוחזת בחוזקה בעורף. תיתכן רגישות מסוימת לאור ורעש.

על רקע של בעיות צוואר

כאבי ראש מה גורם להם
כאבי ראש מה גורם להם

כאבי ראש על רקע צווארי מתחילים בעקבות פגיעת צוואר (Cervicogenic headache) ומתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ו/או הרקמות הרכות המניעות ו/או התומכות בחוליות הצוואר (שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה). לעיתים קרובות סוג זה של מיחושים בראש נותרו לא מאובחנים שכן רק בשנים האחרונות הובן הקשר שבין תפקוד הצוואר לבין התפתחותם. יש הטוענים בלא מעט הגיון שהמיחושים בראש המופיעים על רקע זה הנם תת קבוצה או אפילו זהים למיחושים שאנו חשים בראש המתפתחים על רקע תעוקתי. ואכן ברבים מאנשים שאובחנו כסובלים מכאבים בראש על רקע מתחי ניתן למצוא סימנים לנזק ותפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי.

כאבי ראש אלו הם בדרך כלל חד צדדיים ויכולים להימשך שעות ולפעמים אף שבועות ארוכים. בבדיקה כמעט תמיד ימצאו הממצאים הסובייקטיביים הבאים: ירידה בטווח תנועה של חוליות עמוד השדרה הצווארי, נקודות הדק (נקודות כואבות שנוצרות ברקמות הרכות) וכיווץ עוויתי של שרירי הצוואר בעיקר בחלקו העליון. כמו כן תנועות ותנוחות צוואר מסוימות עלולים לעורר את כאב הראש.

לעיתים אף לחיצה על החוליות העליונות, על בסיס הגולגולת מאחור ועל נקודות ההדק האמורות עלולה גם היא לעורר את התסמינים הללו בראש. כאבים אלו המופעים בראש בגלל בעיה בעמוד שדרה הצווארי בניגוד למיגרנה אינם מאופיינים בכאב פועם, בבחילות, הקאות ורגישות לאור. לעיתים הכאבים הללו עלולים להיות מלווים בהקרנת כאב בלתי מוגדרת לכתף ולזרוע.

מיגרנה (Migraine) או בעברית “צלחה”

מיגרנה היא לרוב כאב עצמתי ופועם המופיע בראש. זהו כאב שכיח פחות ובעיקר סובלות ממנו נשים יותר מאשר גברים. בדרך כלל מיגרנה משפיעה על צד אחד של הראש ועלולים להילוות אליה תסמינים נוספים כגון אובדן תיאבון, בחילות ולעתים הקאות, רגישות לאור (Photophobia), רגישות לרעש (Phonophobia), רגישות לריחות (Osmophobia) ואף שינויים בראייה. במקרים נדירים מיגרנה עלולה להוביל גם לשיתוק זמני ואובדן הכרה. מיגרנה יכולה להתפתח עם או בלי הילה (Aura). ברוב המקרים תתפתח ההילה לפני התקף המיגרנה ותימשך זמן קצר (עד שעה). הילה עשויה לכלול הפרעות דיבור, ראייה ותחושה חולפות. כאבי ראש בגלל התקפי מיגרנה נמשכים לרוב בין 3 – 72 שעות כאשר בין התקף למשנהו, הסובלים ממיגרנות, מנהלים אורח חיים נורמלי.

קרוב לוודאי שהמיגרנה נגרמת בגלל שינויים כאלה ואחרים במוליכים העצביים (נוירוטרנסמיטורים) ובכלי הדם במוח. מה גורם לשינויים אלו לא לגמרי ברור. בכול מקרה מספר גורמים אשר השפעתם על היווצרות מיגרנה זוהו וכוללים: מתח נפשי או לפעמים ההקלה שלאחר מתח נפשי, רעב או ארוחות לא תכופות, תוספי מזון שונים (מונוסודיום גלוטמט, קפאין, טירמין, אלכוהול), עייפות פיזית או מנטלית, חוסר שינה או שינויים בתבניות השינה, השפעות הורמונליות (מחזור חודשי, גלולות למניעת היריון, טיפול הורמונלי חלופי, בלות), רגשות קיצוניים (עצבנות, כעס…), פעילות גופנית קשה, גורמים סביבתיים (רעש, אורות מנצנצים, ריחות חזקים כולל בשמים), גורמי אקלים (רוחות חזקות, חום או קור קיצוני).

לאחרונה פורסם מחקר (April 12, 2017, Neurology) שמצא שגם השמנה ומשקל עודף או ירידה דרסטית במשקל עלולים להוות הדק הפעלה לאפיזודות מרובות של מיגרנה.

– חוסר איזון הורמונלי ומיגרנה

ישנם סוגים נוספים מיגרנה. כך למשל ישנה מיגרנה הנגרמת בגלל איזון הורמונלי לקוי. נשים בגיל הפוריות מרבות להתלונן על כך שהן חשות מיחושים בראשן לעיתים קרובות תסמינים אלו מושפעים ממעגל הפוריות שלהן. שינויים ברמה של הורמוני המין אסטרוגן וגם פרוגסטרון המתרחשים בגוף האישה במהלך הביוץ, המחזור חודשי, ההיריון, גיל הבלות וכן כתוצאה מנטילת הורמונים לכולם השפעה פוטנציאלית על כאבי ראש. כך למשל נשים רבות סובלות ממיגרנת המחזור החודשי הדומה בתסמינים שלה למיגרנה. כאבי ראש של טרום מחזור חודשי הנו סוג אחר. לכאב זה עלולים להתלוות סימפטומים נוספים ורבים: בחילה, עייפות, פצעים על הפנים, רגישות במפרקים, החזקת שתן ועצירות, תיאבון מוגבר, כמיהה למזון מסוים (מלוח, מתוק וכו) ירידה בחשק המיני ואובדן יכולת שיפוט.

כאבי ראש מה גורם להם
כאבי ראש מה גורם להם

להורמונים נוספים תפקיד והשפעה על התפתחות מיחושים בראש, אחד החשובים שבהם הנו הסרוטונין. לסרוטונין מגוון תפקידים בגופנו. הוא מתפקד כמוליך עצבי וחשיבותו רבה ברגולציה של כאב כולל כמובן אלו המתפתחים בראש. כמו כן משפיע הסרוטונין על מצב רוחנו ועל שנתנו. למעשה חוקרים רבים סבורים ששיבוש גנטי הגורם לפעילות מטבולית לקויה של הורמון זה הנו הגורם למיגרנות אצל גברים ונשים. עם זאת בגלל השפעה הדדית בין הורמוני המין הנשיים ובין הסרוטונין ניראה שנשים נוטות יותר לסבול ממיגרנות. במצבים של רמת אסטרוגן נמוכה בדם (מחזור חודשי) רמת הסרוטונין יורדת בדם ועל כן מיגרנות נוטות להתרחש. במצבים של רמת אסטרוגן גבוהה בדם (היריון) רמת הסרוטונין עולה בדם ותכיפות המיגרנות נוטה לרדת ואך להיעלם.

– מיגרנה הנגרמת בגלל אלרגיה

מיגרנה יכולה גם להיגרם מאלרגיה. האלרגניים – אותם חומרים שעלולים לגרום לנו לפתח אלרגיה הנם מרובים וכוללים פולן, פריחה, אבק, קרדית, חומרי מזון, אלכוהול, הפרשות בעלי חיים ועוד. יתכן שגם סוג נוסף של מיחושים חריפים ונדירים בראש שנקראים כאבי ראש מקבצי (Cluster Headache) נגרמים מאלרגיה. אלרגיה עלולה להיות הגורם לדלקת של הסינוסים ולכאבים בראש שנובעים מכך.

אלרגיה עלולה לגרום גם להתפתחות מיחושים בראש על רקע של סינוסים דלוקים. כאב במקרה הזה נגרם כאשר הנוזל שנוצר על ידי הרקמה הפנימית של הסינוס נאגר וממלא את חלל הסינוס ללא אפשרות של ניקוז. הלחץ הפנימי שנבנה גורם לכאבי פנים וראש. לעיתים קרובות הכאב הוא מקומי באזור הסינוס המעורב. יתכנו הקרנות כאב לראש ללסתות ולשיניים.

מתי לחשוש מכאב הראש?

סוגים מסוימים של כאבים בראש צריכים להדליק נורת אזהרה אדומה. זיהוי של אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים צריך לשלוח אתכם להיבדק בחדר מיון:

 • כאבי ראש שהחלו לראשונה לאחר גיל 50
 • מופיע שונה באופן דרמטי מהרגיל
 • חמור באופן מיוחד שאינו מאפשר לתפקד
 • מחריף באופן חריג בתנועות או בשיעול
 • כאבי ראש שהולכים ונעשים יותר חמורים
 • כאבי ראש שהתפתחו לאחר חבלת בגולגולת
 • התפתח אצל חולה סרטן או חולה עם כשל במערכת החיסונית
 • כאבי ראש שמתחילים באופן פתאומי
 • כאבי ראש שנלווים להם חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: חום, צוואר נוקשה, בלבול, פגיעה בזיכרון, שיבושי ראייה, שיבושים בדיבור, חולשה, נימול או הירדמות של חלקי גוף, אובדן הכרה שינויים קוגניטיביים, שינויים מנטליים, עיניים אדומות וכואבות, צדעות כואבות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן