כאבי ראש מה גורם להם

כאבי ראש מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי ראש מה גורם להם? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. כאבים באזור הראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודת כאב אחת כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כמעט כולם חשים מידי פעם מיחוש כזה או אחר בראש. לרוב הם חסרי משמעות קלינית וחולפים לבד עם מנוחה ושתיית קפה או עם משכך ללא מרשם. אך ישנם מקרים שבהם הסימנים והתסמינים המופעים בראש הם קשים מנשוא ולעתים גם עלולים להוות סימן להפרעה בריאותית קטלנית. כך למשל מפרצת ו/או דימום תוך מוחי שהם בעלי פוטנציאל קטלני עלולים לגרום גם להתפתחות כאבי ראש חריפים במיוחד. במקרים אלה לאבחון מהיר יש חשיבות עצומה בהצלת חיים. בכול מקרה של כאבי ראש מה גורם להם צריכה להיות השאלה הראשונה שלכם.

  {loadposition inside-page}

  כאבי ראש מה גורם להם – רקע

  בארצות הברית למשל 40 עד 50 מיליון אנשים עם רוב נשי מובהק סובלים באופן כרוני מכאבי ראש. בבריטניה 23% מהבוגרים סובלים ממיגרנה עם כ- 200,000 התקפים מידי יום. מיחושים אלה גורמים להפסדים כלכליים כבדים בגין אובדן כושר יצור, אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, שימוש בתרופות וכיוצא בזה. כך למשל ארגון העבודה הבריטי (Work Foundation reveals) מציין שמיגרנה גורמת כול שנה לאובדן 86 מיליון ימי עבודה ועולה למשק הבריטי 8.8 ביליון פאונד.

  בימים עברו נהגו המרפאים לקדוח חורים בגולגולת של אותם אומללים שסבלו כאבי ראש על מנת "לשחרר" את הרוחות שנלכדו בתוך הגולגולת. העידן המודרני מציע אמצעי ריפוי פחות דרסטיים ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה. כאבים המתפתחים בראש נגרמים ממגוון סיבות החל מתופעות לוואי לרעב או צמא וכלה בגידול סרטני במוח או דימות תוך מוחי. למזלנו הפתולוגיות הללו הן נדירות אבל עדיין חשוב להכיר אותם ולדעת להבדיל בניהם כדי לדעת מתי צריך לדאוג ובעיקר כדי לדעת כיצד למנוע אותם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי ראש – גורמים אפשריים

   המוח והגולגולת אינם רגישים לכאב ולכן אינם אחראיים לכאבי הראש שאנו חשים. המקורות האפשריים לכאבים הללו נמצא בכלי הדם, עצבים, קרקפת, סינוסים, שיניים, שרירים ועוד במוח ובצוואר וברקמות שונות סביב המוח.

   הגורמים להתפתחות כאבי הראש הנם רבים ומגוונים. הם עלולים להופיע כחלק מתופעת לוואי לאלרגיות, חלק מתסמיני השפעת, בעקבות שינויים בהרגלי השינה, בגלל רעב או צמא, בגלל מתחים נפשיים, שינויים סביבתיים כגון שינויי אקלים או שינויי בגובה, חוסר איזון תזונתי או חוסר איזון הורמונלי. התפתחות מיחושים בראש עלולה להיות גם תופעת לוואי לצריכת תרופות מסוימות.

   מגוון פציעות ומחלות באזורי גוף אחרים כולל שכמה או צוואר תפוסים, שיניים, מפרקי הלסת או עמוד השדרה הצווארי יכולים לעורר גם את התסמינים הללו בראש. כאבי ראש שמופיעים מהסיבות שהוזכרו ומסיבות נוספות הנם, ברוב המקרים, קצרי חיים וחולפים. עם זאת אין לשכוח, שישנן מחלות והפרעות בריאותיות, נדירים אמנם, שהמיחושים הללו בראש במקרה שלהן, מהווה סימן מעיק לפתולוגיה שעלולה לסכן חיים כולל בין היתר דימומים בתוך הגולגולת, דלקת קרום המוח, גידולים סרטניים במוח ועוד.

   סיווג כאבי ראש

   כל ניסיון לחלק ולקטלג את מאות הסוגים של הכאבים הללו בראש לקבוצות ותתי קבוצות יחטא ברמה מסוימת של אי דיוק. חלוקה מקובלת מחלקת אותם לשתי קבוצות בסיסיות, ראשוני ומשני. ישנם מעל 300 סוגים של כאבי ראש כאשר רק ל- 30 מהם אנו יודעים מה גורם והם מוגדרים כמשניים למחלות ופתולוגיות. כול היתר מוגדרים כראשוניים:

   כאב ראש ראשוני

   כאבי ראש ראשוניים המטופלים במרפאה שלנו כוללים בעיקר את הסוגים הבאים: כאב ראש מתחי (Tension headache) המתפתח בגלל מתחים  ומיגרנה (Migraine) או בעברית "צלחה".

   כאב ראש משני

   כאבי ראש משניים הוא כזה שהתפתח כתסמין לוואי למחלה אחרת. סוג זה נחלק שוב לשני סוגים:

   – הפרעה שאינה מסכנת חיים

   בקבוצה זאת הכאבים בראש מתפתחים באופן משני להפרעות בריאותיות שאינן מסכנות חיים. בין ההפרעות מהסוג הזה שעלולות לגרום גם לכאב ראש נמנה: הרעלת חד תחמוצת הפחמן, צריכת אלכוהול, צריכת תרופות מסוימות  על רקע דלקות בעיניים או בסינוסים (גתות) ועוד. עוד ניתן להגדיר בקבוצה זאת כאבי ראש המטופלים אצלנו במרפאה הכוללים כאבי ראש בגלל נזק לעמוד השדרה הצווארי (כאב ראש צוואריים), נזק למפרק הלסת והתפתחות תסמונת מפרק הלסת (כאב ראש לסתי).

   – הפרעה שמסכנת חיים

   בקבוצה זאת כאבי הראש הם משניים להפרעות מסכנות חיים. בקבוצה זאת נמצא דימום תוך גולגולתי, לחץ התוך גולגולתי עולה, דלקת בקרום המוח, דלקת בעורקי הרקה, גידולים שפירים או ממאירים בתוך הגולגולת ובעיות פסיכיאטריות.

   כאב ראש ראשוני:

   כאמור בסוג זה של כאב ראש אנו מטפלים בכאב ראש מתחי ובסוגים מסוימים של מיגרנה.

   מתחי או תעוקתי

   כאבי ראש מתחיים (Tension headache) נחשבים לשכיחים ביותר ומהווים 90% מכלל התלונות כל כאבים בראש. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל ממיחושים כרוניים בראש על רקע תעוקה ומתחים נפשיים. הדק ההפעלה של מיחושים אלו בראש יכול להיות התכווצות ונקודות הדק בכול אחד מהשרירים בגב העליון, בצוואר ובפנים. מיחושים על רקע תעוקה מאופיינים ברמת כאב קלה עד בינונית המופיעים משני צדי הראש או בעורף. הם אינם מלווים בבחילה, אינם מוחמרים מפעילות גופנית ומתוארים לפעמים כאילו יד גדולה אוחזת בחוזקה בעורף. תיתכן רגישות מסוימת לאור ורעש.

   מיגרנה (Migraine) או בעברית "צלחה"

   מיגרנה היא לרוב כאב עצמתי ופועם המופיע בראש. זהו כאב שכיח פחות ובעיקר סובלות ממנו נשים יותר מאשר גברים. בדרך כלל מיגרנה משפיעה על צד אחד של הראש ועלולים להילוות אליה תסמינים נוספים כגון אובדן תיאבון, בחילות ולעתים הקאות, רגישות לאור (Photophobia), רגישות לרעש (Phonophobia), רגישות לריחות (Osmophobia) ואף שינויים בראייה. במקרים נדירים מיגרנה עלולה להוביל גם לשיתוק זמני ואובדן הכרה. מיגרנה יכולה להתפתח עם או בלי הילה (Aura). ברוב המקרים תתפתח ההילה לפני התקף המיגרנה ותימשך זמן קצר (עד שעה). הילה עשויה לכלול הפרעות דיבור, ראייה ותחושה חולפות. כאבי ראש בגלל התקפי מיגרנה נמשכים לרוב בין 3 – 72 שעות כאשר בין התקף למשנהו, הסובלים ממיגרנות, מנהלים אורח חיים נורמלי.

   קרוב לוודאי שהמיגרנה נגרמת בגלל שינויים כאלה ואחרים במוליכים העצביים (נוירוטרנסמיטורים) ובכלי הדם במוח. מה גורם לשינויים אלו לא לגמרי ברור. בכול מקרה מספר גורמים אשר השפעתם על היווצרות מיגרנה זוהו וכוללים: מתח נפשי או לפעמים ההקלה שלאחר מתח נפשי, צוואר תפוס, רעב או ארוחות לא תכופות, תוספי מזון שונים (מונוסודיום גלוטמט, קפאין, טירמין, אלכוהול), עייפות פיזית או מנטלית, חוסר שינה או שינויים בתבניות השינה, השפעות הורמונליות (מחזור חודשי, גלולות למניעת היריון, טיפול הורמונלי חלופי, בלות), רגשות קיצוניים (עצבנות, כעס…), פעילות גופנית קשה, גורמים סביבתיים (רעש, אורות מנצנצים, ריחות חזקים כולל בשמים), גורמי אקלים (רוחות חזקות, חום או קור קיצוני). לאחרונה פורסם מחקר (April 12, 2017, Neurology) שמצא שגם השמנה ומשקל עודף או ירידה דרסטית במשקל עלולים להוות הדק הפעלה לאפיזודות מרובות של מיגרנה.

   כאב ראש משני

   כאבי ראש בגלל בעיות צוואר

   כאבי ראש מה גורם להם
   כאבי ראש מה גורם להם

   כאבי ראש על רקע צווארי מתחילים בעקבות פגיעת צוואר (Cervicogenic headache) ומתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי ו/או הרקמות הרכות המניעות ו/או התומכות בחוליות הצוואר (שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה). לעיתים קרובות סוג זה של מיחושים בראש נותרו לא מאובחנים שכן רק בשנים האחרונות הובן הקשר שבין תפקוד הצוואר לבין התפתחותם. יש הטוענים בלא מעט הגיון שהמיחושים בראש המופיעים על רקע זה הנם תת קבוצה או אפילו זהים למיחושים שאנו חשים בראש המתפתחים על רקע תעוקתי. ואכן ברבים מאנשים שאובחנו כסובלים מכאבים בראש על רקע מתחי ניתן למצוא סימנים לנזק ותפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי.

   כאבי ראש אלו הם בדרך כלל חד צדדיים ויכולים להימשך שעות ולפעמים אף שבועות ארוכים. בבדיקה כמעט תמיד ימצאו הממצאים הסובייקטיביים הבאים: ירידה בטווח תנועה של חוליות עמוד השדרה הצווארי, נקודות הדק (נקודות כואבות שנוצרות ברקמות הרכות) וכיווץ עוויתי של שרירי הצוואר בעיקר בחלקו העליון. כמו כן תנועות ותנוחות צוואר מסוימות עלולים לעורר את כאב הראש.

   לעיתים אף לחיצה על החוליות העליונות, על בסיס הגולגולת מאחור ועל נקודות ההדק האמורות עלולה גם היא לעורר את התסמינים הללו בראש. כאבים אלו המופעים בראש בגלל בעיה בעמוד שדרה הצווארי בניגוד למיגרנה אינם מאופיינים בכאב פועם, בבחילות, הקאות ורגישות לאור. לעיתים הכאבים הללו עלולים להיות מלווים בהקרנת כאב בלתי מוגדרת לכתף ולזרוע.

   כאב ראש לסתי

   כ – 10% מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת מפרק הלסת. העידן המודרני הכרוך במתחים הנפשיים מוביל לחריקת שיניים והידוק לסתות ועקב כך לשכיחות גבוהה יותר של כאבים בלסתות. תסמונת מפרק הלסת כוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים ובכלל זה בין היתר כאבי פנים, קושי ללעוס, כאב ראש לסתי ועוד. בגלל הדמיון שבין השניים במקרים רבים קלינאים מאבחנים כאבי ראש לסתיים ככאבי ראש מתחיים. הבעיה היחידה עם האבחון השגוי הזה הוא הטיפול הלקוי והלא יעיל המגיע בעקבותיו.

   כאבי ראש ראשוניים נוספים:

   – חוסר איזון הורמונלי ומיגרנה

   ישנם סוגים נוספים מיגרנה. כך למשל ישנה מיגרנה הנגרמת בגלל איזון הורמונלי לקוי. נשים בגיל הפוריות מרבות להתלונן על כך שהן חשות מיחושים בראשן לעיתים קרובות תסמינים אלו מושפעים ממעגל הפוריות שלהן. שינויים ברמה של הורמוני המין אסטרוגן וגם פרוגסטרון המתרחשים בגוף האישה במהלך הביוץ, המחזור חודשי, ההיריון, גיל הבלות וכן כתוצאה מנטילת הורמונים לכולם השפעה פוטנציאלית על כאבי ראש. כך למשל נשים רבות סובלות ממיגרנת המחזור החודשי הדומה בתסמינים שלה למיגרנה. כאבי ראש של טרום מחזור חודשי הנו סוג אחר. לכאב זה עלולים להתלוות סימפטומים נוספים ורבים: בחילה, עייפות, פצעים על הפנים, רגישות במפרקים, החזקת שתן ועצירות, תיאבון מוגבר, כמיהה למזון מסוים (מלוח, מתוק וכו) ירידה בחשק המיני ואובדן יכולת שיפוט.

   כאבי ראש מה גורם להם
   כאבי ראש מה גורם להם

   להורמונים נוספים תפקיד והשפעה על התפתחות מיחושים בראש, אחד החשובים שבהם הנו הסרוטונין. לסרוטונין מגוון תפקידים בגופנו. הוא מתפקד כמוליך עצבי וחשיבותו רבה ברגולציה של כאב כולל כמובן אלו המתפתחים בראש. כמו כן משפיע הסרוטונין על מצב רוחנו ועל שנתנו. למעשה חוקרים רבים סבורים ששיבוש גנטי הגורם לפעילות מטבולית לקויה של הורמון זה הנו הגורם למיגרנות אצל גברים ונשים. עם זאת בגלל השפעה הדדית בין הורמוני המין הנשיים ובין הסרוטונין ניראה שנשים נוטות יותר לסבול ממיגרנות. במצבים של רמת אסטרוגן נמוכה בדם (מחזור חודשי) רמת הסרוטונין יורדת בדם ועל כן מיגרנות נוטות להתרחש. במצבים של רמת אסטרוגן גבוהה בדם (היריון) רמת הסרוטונין עולה בדם ותכיפות המיגרנות נוטה לרדת ואך להיעלם.

   – מיגרנה הנגרמת בגלל אלרגיה

   מיגרנה יכולה גם להיגרם מאלרגיה. האלרגניים – אותם חומרים שעלולים לגרום לנו לפתח אלרגיה הנם מרובים וכוללים פולן, פריחה, אבק, קרדית, חומרי מזון, אלכוהול, הפרשות בעלי חיים ועוד. יתכן שגם סוג נוסף של מיחושים חריפים ונדירים בראש שנקראים כאבי ראש מקבצי (Cluster Headache) נגרמים מאלרגיה. אלרגיה עלולה להיות הגורם לדלקת של הסינוסים ולכאבים בראש שנובעים מכך.

   אלרגיה עלולה לגרום גם להתפתחות מיחושים בראש על רקע של סינוסים דלוקים. כאב במקרה הזה נגרם כאשר הנוזל שנוצר על ידי הרקמה הפנימית של הסינוס נאגר וממלא את חלל הסינוס ללא אפשרות של ניקוז. הלחץ הפנימי שנבנה גורם לכאבי פנים וראש. לעיתים קרובות הכאב הוא מקומי באזור הסינוס המעורב. יתכנו הקרנות כאב לראש ללסתות ולשיניים.

   מתי לחשוש מכאב הראש?

   סוגים מסוימים של כאבים בראש צריכים להדליק נורת אזהרה אדומה. זיהוי של אחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים צריך לשלוח אתכם להיבדק בחדר מיון:

   • כאבי ראש שהחלו לראשונה לאחר גיל 50
   • מופיע שונה באופן דרמטי מהרגיל
   • חמור באופן מיוחד שאינו מאפשר לתפקד
   • מחריף באופן חריג בתנועות או בשיעול
   • כאבי ראש שהולכים ונעשים יותר חמורים
   • כאבי ראש שהתפתחו לאחר חבלת בגולגולת
   • התפתח אצל חולה סרטן או חולה עם כשל במערכת החיסונית
   • כאבי ראש שמתחילים באופן פתאומי
   • כאבי ראש שנלווים להם חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: חום, צוואר נוקשה, בלבול, פגיעה בזיכרון, שיבושי ראייה, שיבושים בדיבור, חולשה, נימול או הירדמות של חלקי גוף, אובדן הכרה שינויים קוגניטיביים, שינויים מנטליים, עיניים אדומות וכואבות, צדעות כואבות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת