תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן
תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן

תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן מחייב אבחון וטיפול מוקדמים כדי למנוע נזקים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. שרירי רצפת אגן חזקים העובדים באופן מתואם מעניקים לנו הנאה גדולה יותר בחיי המין, יכולת טובה יותר לשלוט בסוגרים וסיכון נמוך יותר לסבול מסימנים ותסמינים בגב התחתון ובאגן.

גורמים שכיחים לחולשת שרירי רצפת האגן כוללים חוסר פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, השמנה, לידה ובעיקר צורת הלידה (לידה טבעית, לידת חתך או ניתוח קיסרי), עצירות כרונית ועוד. זיהוי מהיר ומדויק של החולשה בשרירי רצפת האגן יאפשר טיפול יעיל בבעיה, ימנע מצב כרוני וצורך עתידי בניתוח לתיקון הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן – גורמים

הגורמים האפשריים לפגיעה בשרירי רצפת האגן כוללים ראשית כול גיל. ככול שאנו מתבגרים השרירים בגוף ובכלל זה שרירי הליבה ושרירי רצפת האגן הולכים ומתנוונים. כול תהליך ניתוחי שגורם לפגיעה בשלמות שרירי הבטן כולל ניתוח קיסרי או ניתוח בטן אחר עלול גם הוא להוות גורם. במחקר שבוצע בארצות הברית ופורסם בירחון האמריקאי לרפואה (Journal of the American Medical Association, 2018) נמצא שנשים שילדו לאחר ניתוח הנרתיק סבלו מסיכון עתידי גבוה דרמטית להתפתחות חולשה בשרירי רצפת האגן לעומת נשים שילדו באופן טבעי או מנשים שילדו לאחר ניתוח קיסרי. נשים שילדו באמצעות ניתוח קיסרי נהנו מהתפקוד הטוב ביותר של שרירי רצפת האגן. גם תהליך ההריון והלידה שבמהלכם יש לחץ מתמשך על רצפת האגן ועל שרירי הבטן מחלישים את רצפת האגן.

עוד נוסיף שגם כאבים כרוניים המונעים פעילות גופנית או גורמים לליקויים תנועתיים של האגן יכולים להוביל לניוון ופגיעה בשרירי רצפת האגן. יציבה לקויה כמו למשל קער מותני מופחת (Lumbar hypo lordosis) או קער מותני מוגבר (Lumbar hyper lordosis) משפיעים על התפקוד של שרירי האגן. בדומה להריון גם השמנת יתר מכבידה בין היתר על שרירי האגן ועלולה לגרום להם נזקים. עוד גורמים שעלולים לפגוע בתפקוד של שרירי רצפת האגן כוללים עצירות כרונית, שיעול כרוני, נטיות גנטיות ועוד. חולשה של שרירי רצפת האגן עלולה לגרום בין היתר לכאבי גב, כאבי מפשעה ועוד. ישנה חשיבות לביצוע אבחנה מבדלת כדי לזהות את הגורם לכאבי הגב ולטיפול יעיל.

שכיחות ההפרעות ברצפת האגן

תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן
תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן

כאן המקום לציין שחולשת שרירי האגן היא תופעה שכיחה יותר בקרב נשים אך גם גברים ולעתים אפילו ילדים עלולים לסבול ממנה. השוני האנטומי במבנה האגן הגברי לעומת הנשים מצמצם את שכיחות הבעיה בקרב גברים. כמה נשים וכמה גברים בדיוק סובלים מחולשת שרירי רצפת האגן? התשובה לכך אינה ברורה לחלוטין. אחת הסיבות לכך היא חששם של שני המינים לדווח על התסמינים של הבעיה.

על פי נתונים ומחקרים שונים כ 25% מכלל הנשים סובלות מחולשה של רצפת האגן. מספר זה גדל ל 33% מהנשים לאחר גיל 65. אין גם נתונים מדויקים לגבי מספר האנשים ובעיקר נשים הסובלות מכאבי גב על רקע פגיעה בשרירי רצפת האגן. בכול מקרה כאבי גב תחתון היא מהפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר לאדם המודרני.

על פי נתונים ומחקרים שונים בין 80-90% מבני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. הגורמים לכאבים בגב התחתון הם רבים החל מגורמים התנהגותיים (יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה ועוד), עבור דרך נזקי חבלה לעמוד השדרה המותני וכלה במגוון מחלות שעלולות לפגוע ישירות בעמוד השדרה המותני או לגרום להשלכות כאב לאזור זה (דלקות פרקים, גידולים סרטניים, מחלות כליה ועוד רבים).

סימנים ותסמינים של הפרעות ברצפת האגן

מחקרים מראים שבהשוואה לנשים בריאות, נשים שסובלות מחולשה בשרירי רצפת האגן וכתוצאה מכך ממגוון הסימנים והתסמינים של תופעה זאת כולל דליפת שתן, דליפת צואה, צניחה של איברי האגן ועוד מצויות בסיכון גבוה לסבול גם מכאבי גב תחתון. הסיבה לכך היא שלעתים קרובות חולשה של שרירי רצפת האגן או חוסר תיאום באופן גיוס השרירים הולכת יד ביד עם חולשה של שרירי הליבה וקער מותני מופחת (Lumbar hypo lordosis).

חולשה של שרירי הליבה והשינוי ביציבה של עמוד השדרה המותני גורמים לחוסר יציבות בעמוד השדרה המותני ובאגן ולעומסי יתר על עמוד השדרה האגן. כמובן שגם נשים הסובלות מכאבי גב תחתון נמצאות בסיכון גבוה יחסית לסבול גם מחולשה בשרירי רצפת האגן. מלבד הפגיעה ביציבות של עמוד השדרה ואגן לתפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן ישנה גם משמעות בכול הנוגע להגנה המוענקת לנו על ידי שרירים אלו בעת שיעול, עיטוש ומאמצי הרמה.

מלבד כאבי הגב הצפויים נשים עם שרירי רצפת אגן חלשים עלולים לסבול גם מדליפת שתן במאמץ (צחוק, עיטוש, שיעול, הרמת משא), הגעה תכופה לשירותים, קושי להתאפק עד ההגעה לשירותים, דליפת גזים, דליפת צואה, קושי במתן שתן או צואה, צניחה של איברי האגן, כאבים באגן כולל בעת קיום יחסי מין, כאבים בפי הטבעת כמו למשל תסמונת השריר מרים פי הטבעת (levator ani syndrome), כאב חלחולת חולף (Proctalgia fugax) ועוד. גברים עם חולשה בשרירי רצפת האגן עלולים לסבול בין היתר גם מליקויים בתפקוד המיני.

תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן – אבחון

לפני שנחליט האם החולה שעומדת לפנינו סובלת מכאבי גב על רקע חולשה שרירי רצפת האגן יש לבצע אבחנה מבדלת. יש יותר סיכוי שכאבי הגב התחתון של האישה מגיעים ממקורות אחרים שאותם יש לשלול ושהתופעות שמיוחסות לחולשת רצפת האגן מקורם בבעיה עצבית אחרת בעמוד השדרה המותני (תסמונת זנב הסוס) או שמדובר בכלל בדלקת בדרכי השתן.

– היסטוריה רפואית

תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן
תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן

את מלאכת האבחון נתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית. בכול שלב ננסה לזהות דגלים אדומים המעידים על מצב חירום ונפעל בהתאם. בין יתר השאלות נשאל היסטוריית הלידות (לידות קשות, לידות מלקחיים, לידות ממושכות, ניתוחים קיסריים, חיתוכים אחרים). נשאל לגבי התפקוד של מערכת העיכול (שלשולים, עצירויות, דליפת צואה, דליפת גזים, כאב בעת יציאה, כאבים, ניתוחים). נברר לגבי תכיפות במתן השתן (6-8 פעמים נחשב לנורמלי), האם אתן סובלות או סבלתן בעבר מדליפת שתן בעת מאמץ, האם אתן סובלות מדליפת שתן במצב של התאפקות או המתנה לשירותים, לגבי כאבי הגב נשאל לגבי עוצמת הכאב, מתי החלו כאבי הגב, מה גרם להופעתם, מה אופי הכאב, מה מחמיר את הכאב, מה מפחית את הכאב ועוד.

– בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות ביציבה, מישוש של הגב, עמוד השדרה המותני, האגן, מפרקי העצה והכסל ומפרקי הירך, נבדוק את טווחי התנועה של אזורים אלו, נערוך בדיקות מיוחדות כמו פבר (FABER) מבחן ע”ש גנסלנס (Gaenslen’s Test) ועוד שתפקידן לאתגר את האזורים הללו ולזהות פתולוגיה אפשרית. במידה ומתעורר הצורך בבדיקות נוספות תופנה החולה להערכת תפקוד שרירי רצפת האגן על ידי גינקולוג. אמצעים נוספים שבהם ייעזר הגינקולוג יכללו אולטרה סאונד, מדידה חשמלית של תפקוד השרירים ועוד.

טיפול בשרירי רצפת אגן חלשים

הטיפול המועדף בחולשה של שרירי רצפת האגן הוא שמרני במהותו. רובם המכריע של החולים (75%?) יגיבו לטיפול שמרני ללא צורך בניתוח. מטרת הטיפול הנה חיזוק של שרירי רצפת האגן ושיפור היכולת שלהם לפעול יחדיו עם קבוצות השרירים האחרות באופן מסונכרן. האמצעים כוללים תרגילים ייעודיים, ביו פידבק, טיפול בבעיות שנוצרו עקב חולשת שרירי רצפת האגן ועוד. במיעוט המקרים שבהם הסימנים והתסמינים ממשיכים יש לשקול אלטרנטיבות כולל שימוש בתרופות ו/או ניתוח לתיקון צניחת איברים או כול ליקוי אחר שגורם לליקוי התפקודי של שרירי רצפת האגן.

טיפול ומניעת הפרעות ברצפת האגן

כרגיל, מניעת החולשה של שרירי רצפת האגן היא הרבה יותר קלה וחכמה מהטיפול בחולשה והתסמינים של חולשה לאחר שהיא התרחשה. תרגילי חיזוק ייעודיים הממוקדים לשרירי רצפת האגן עשויים להעצים את היכולות של שרירים אלו ולמנוע את התופעות והטיפולים הכרוכים בהיחלשותם. כך למשל נמצא שחיזוק השרירים של רצפת האגן “מרים” את הרצפה גבוה יותר בתוך האגן, משפר את התפקוד של השרירים האלו בכול הנוגע לשמירה על אברי האגן, תפקוד של הסוגרים ותמיכה בעמוד השדרה ובמפרקי האגן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת…

 • שין ספלינט בגלל חולשה בירך

  שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן