תפקוד לקוי של רצפת האגן

תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תפקוד לקוי של רצפת האגן מחייב אבחון וטיפול מוקדמים כדי למנוע נזקים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. שרירי רצפת אגן חזקים העובדים באופן מתואם מעניקים לנו הנאה גדולה יותר בחיי המין, יכולת טובה יותר לשלוט בסוגרים וסיכון נמוך יותר לסבול מכאבים בגב התחתון ובאגן.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גורמים שכיחים לחולשת שרירי רצפת האגן כוללים חוסר פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, השמנה, לידה ובעיקר צורת הלידה (לידה טבעית, לידת חתך או ניתוח קיסרי), עצירות כרונית ועוד. זיהוי מהיר ומדויק של החולשה בשרירי רצפת האגן יאפשר טיפול יעיל בבעיה, ימנע מצב כרוני וצורך עתידי בניתוח לתיקון הבעיה.

  {loadposition inside-page}

  תפקוד לקוי של רצפת האגן – גורמים

  הגורמים האפשריים לפגיעה בשרירי רצפת האגן כוללים ראשית כול גיל. ככול שאנו מתבגרים השרירים בגוף ובכלל זה שרירי הליבה ושרירי רצפת האגן הולכים ומתנוונים. כול תהליך ניתוחי שגורם לפגיעה בשלמות שרירי הבטן כולל ניתוח קיסרי או ניתוח בטן אחר עלול גם הוא להוות גורם. במחקר שבוצע בארצות הברית ופורסם בירחון האמריקאי לרפואה (Journal of the American Medical Association, 2018) נמצא שנשים שילדו לאחר ניתוח הנרתיק סבלו מסיכון עתידי גבוה דרמטית להתפתחות חולשה בשרירי רצפת האגן לעומת נשים שילדו באופן טבעי או מנשים שילדו לאחר ניתוח קיסרי. נשים שילדו באמצעות ניתוח קיסרי נהנו מהתפקוד הטוב ביותר של שרירי רצפת האגן. גם תהליך ההריון והלידה שבמהלכם יש לחץ מתמשך על רצפת האגן ועל שרירי הבטן מחלישים את רצפת האגן.

  עוד נוסיף שגם כאבים כרוניים המונעים פעילות גופנית או גורמים לליקויים תנועתיים של האגן יכולים להוביל לניוון ופגיעה בשרירי רצפת האגן. יציבה לקויה כמו למשל קער מותני מופחת (Lumbar hypo lordosis) או קער מותני מוגבר (Lumbar hyper lordosis) משפיעים על התפקוד של שרירי האגן. בדומה להריון גם השמנת יתר מכבידה בין היתר על שרירי האגן ועלולה לגרום להם נזקים. עוד גורמים שעלולים לפגוע בתפקוד של שרירי רצפת האגן כוללים עצירות כרונית, שיעול כרוני, נטיות גנטיות ועוד. חולשה של שרירי רצפת האגן עלולה לגרום בין היתר לכאבי גב, כאבי מפשעה ועוד. ישנה חשיבות לביצוע אבחנה מבדלת כדי לזהות את הגורם לכאבי הגב ולטיפול יעיל.

  שכיחות ההפרעות ברצפת האגן

  כאן המקום לציין שחולשת שרירי האגן היא תופעה שכיחה יותר בקרב נשים אך גם גברים ולעתים אפילו ילדים עלולים לסבול ממנה. השוני האנטומי במבנה האגן הגברי לעומת הנשים מצמצם את שכיחות הבעיה בקרב גברים. כמה נשים וכמה גברים בדיוק סובלים מחולשת שרירי רצפת האגן? התשובה לכך אינה ברורה לחלוטין. אחת הסיבות לכך היא חששם של שני המינים לדווח על התסמינים של הבעיה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   על פי נתונים ומחקרים שונים כ 25% מכלל הנשים סובלות מחולשה של רצפת האגן. מספר זה גדל ל 33% מהנשים לאחר גיל 65. אין גם נתונים מדויקים לגבי מספר האנשים ובעיקר נשים הסובלות מכאבי גב על רקע פגיעה בשרירי רצפת האגן. בכול מקרה כאבי גב תחתון היא מהפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר לאדם המודרני.

   על פי נתונים ומחקרים שונים בין 80-90% מבני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. הגורמים לכאבים בגב התחתון הם רבים החל מגורמים התנהגותיים (יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה ועוד), עבור דרך נזקי חבלה לעמוד השדרה המותני וכלה במגוון מחלות שעלולות לפגוע ישירות בעמוד השדרה המותני או לגרום להשלכות כאב לאזור זה (דלקות פרקים, גידולים סרטניים, מחלות כליה ועוד רבים).

   סימנים ותסמינים של הפרעות ברצפת האגן

   מחקרים מראים שבהשוואה לנשים בריאות, נשים שסובלות מחולשה בשרירי רצפת האגן וכתוצאה מכך ממגוון הסימנים והתסמינים של תופעה זאת כולל דליפת שתן, דליפת צואה, צניחה של איברי האגן ועוד מצויות בסיכון גבוה לסבול גם מכאבי גב תחתון. הסיבה לכך היא שלעתים קרובות חולשה של שרירי רצפת האגן או חוסר תיאום באופן גיוס השרירים הולכת יד ביד עם חולשה של שרירי הליבה וקער מותני מופחת (Lumbar hypolordosis).

   חולשה של שרירי הליבה והשינוי ביציבה של עמוד השדרה המותני גורמים לחוסר יציבות בעמוד השדרה המותני ובאגן ולעומסי יתר על עמוד השדרה האגן. כמובן שגם נשים הסובלות מכאבי גב תחתון נמצאות בסיכון גבוה יחסית לסבול גם מחולשה בשרירי רצפת האגן. מלבד הפגיעה ביציבות של עמוד השדרה ואגן לתפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן ישנה גם משמעות בכול הנוגע להגנה המוענקת לנו על ידי שרירים אלו בעת שיעול, עיטוש ומאמצי הרמה.

   מלבד כאבי הגב הצפויים נשים עם שרירי רצפת אגן חלשים עלולים לסבול גם מדליפת שתן במאמץ (צחוק, עיטוש, שיעול, הרמת משא), הגעה תכופה לשירותים, קושי להתאפק עד ההגעה לשירותים, דליפת גזים, דליפת צואה, קושי במתן שתן או צואה, צניחה של איברי האגן, כאבים באגן כולל בעת קיום יחסי מין, כאבים בפי הטבעת כמו למשל תסמונת השריר מרים פי הטבעת (levator ani syndrome), כאב חלחולת חולף (Proctalgia fugax) ועוד. גברים עם חולשה בשרירי רצפת האגן עלולים לסבול בין היתר גם מליקויים בתפקוד המיני.

   תפקוד לקוי של רצפת האגן – אבחון

   תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן
   תפקוד לקוי של שרירי רצפת האגן

   לפני שנחליט האם החולה שעומדת לפנינו סובלת מכאבי גב על רקע חולשה שרירי רצפת האגן יש לבצע אבחנה מבדלת. יש יותר סיכוי שכאבי הגב התחתון של האישה מגיעים ממקורות אחרים שאותם יש לשלול ושהתופעות שמיוחסות לחולשת רצפת האגן מקורם בבעיה עצבית אחרת בעמוד השדרה המותני (תסמונת זנב הסוס) או שמדובר בכלל בדלקת בדרכי השתן.

   היסטוריה רפואית

   את מלאכת האבחון נתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית. בכול שלב ננסה לזהות דגלים אדומים המעידים על מצב חירום ונפעל בהתאם. בין יתר השאלות נשאל היסטוריית הלידות (לידות קשות, לידות מלקחיים, לידות ממושכות, ניתוחים קיסריים, חיתוכים אחרים). נשאל לגבי התפקוד של מערכת העיכול (שלשולים, עצירויות, דליפת צואה, דליפת גזים, כאב בעת יציאה, כאבים, ניתוחים). נברר לגבי תכיפות במתן השתן (6-8 פעמים נחשב לנורמלי), האם אתן סובלות או סבלתן בעבר מדליפת שתן בעת מאמץ, האם אתן סובלות מדליפת שתן במצב של התאפקות או המתנה לשירותים, לגבי כאבי הגב נשאל לגבי עוצמת הכאב, מתי החלו כאבי הגב, מה גרם להופעתם, מה אופי הכאב, מה מחמיר את הכאב, מה מפחית את הכאב ועוד.

   בדיקה גופנית

   הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות ביציבה, מישוש של הגב, עמוד השדרה המותני, האגן, מפרקי העצה והכסל ומפרקי הירך, נבדוק את טווחי התנועה של אזורים אלו, נערוך בדיקות מיוחדות כמו פבר (FABER) מבחן ע"ש גנסלנס (Gaenslen's Test) ועוד שתפקידן לאתגר את האזורים הללו ולזהות פתולוגיה אפשרית. במידה ומתעורר הצורך בבדיקות נוספות תופנה החולה להערכת תפקוד שרירי רצפת האגן על ידי גינקולוג. אמצעים נוספים שבהם ייעזר הגינקולוג יכללו אולטרה סאונד, מדידה חשמלית של תפקוד השרירים ועוד.

   טיפול

   הטיפול המועדף בחולשה של שרירי רצפת האגן הוא שמרני במהותו. רובם המכריע של החולים (75%?) יגיבו לטיפול שמרני ללא צורך בניתוח. מטרת הטיפול הנה חיזוק של שרירי רצפת האגן ושיפור היכולת שלהם לפעול יחדיו עם קבוצות השרירים האחרות באופן מסונכרן. האמצעים כוללים תרגילים ייעודיים, ביו פידבק, טיפול בבעיות שנוצרו עקב חולשת שרירי רצפת האגן ועוד. במיעוט המקרים שבהם הסימנים והתסמינים ממשיכים יש לשקול אלטרנטיבות כולל שימוש בתרופות ו/או ניתוח לתיקון צניחת איברים או כול ליקוי אחר שגורם לליקוי התפקודי של שרירי רצפת האגן.

   מניעה

   כרגיל, מניעת החולשה של שרירי רצפת האגן היא הרבה יותר קלה וחכמה מהטיפול בחולשה והתסמינים של חולשה לאחר שהיא התרחשה. תרגילי חיזוק ייעודיים הממוקדים לשרירי רצפת האגן עשויים להעצים את היכולות של שרירים אלו ולמנוע את התופעות והטיפולים הכרוכים בהיחלשותם. כך למשל נמצא שחיזוק השרירים של רצפת האגן "מרים" את הרצפה גבוה יותר בתוך האגן, משפר את התפקוד של השרירים האלו בכול הנוגע לשמירה על אברי האגן, תפקוד של הסוגרים ותמיכה בעמוד השדרה ובמפרקי האגן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.