כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בעצם הזנב – אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת הכאב הראשוני באזור הישבן ובסמיכות לפי הטבעת עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה להיעשות כרונית. ולכן בכול מקרה של כאבים בעצם הזנב אבחון וטיפול מהירים עשוי לחסוך עוגמת נפש ממושכת. הטיפול הרצוי הוא כמובן טיפול שמרני. ללא ניתוחים ובמידת האפשר בלי תרופות וזריקות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  השכיחות של כאבים בעצם הזנב אינה גבוהה, יחד עם זאת עבור אותם אנשים ובעיקר נשים הסובלים מהם מדובר בתופעה בעלת נוכחות טורדנית במיוחד. הגורמים להתפתחות כאבים באזור זה כוללים בעיקר נפילה על עצם הזנב, חבלה במהלך לידה, ישיבה ממושכת על משטחים קשיחים ועוד. התפיסה הרווחת על ידי רבים שעצב הזנב הוא חלק מיותר וחסר חשיבות אינה נכונה. לעצם הזנב מספר תפקידים כולל בין היתר לשמש כנקודת אחיזה להרבה שרירים, גידים ורצועות וכן ליצור יחד עם שתי עצמות גבששת השת (Ischial Tuberosity) חצובה משולשת התומך במשקל הגוף בעת ישיבה.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בעצם הזנב אבחון – רקע

  עצם הזנב (coccyx) ממוקמת בקצה התחתון של עמוד השדרה. כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) נגרמים לרוב בגלל חבלה מקומית כמו זו הנגרמת בגלל נפילה על הישבנים, בגלל ישיבה ממושכת על משטח קשיח, בגלל ישיבה חוזרנית על משטח קשיח, דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ועוד. כאבים בעצם הזנב יכולים להיות גם תוצאה של השלכת כאב מהגב התחתון בגלל גירוי של שורש עצב מותני. ישנם גם מקרים של כאב בעצם הזנב הנגרם מסיבות נפשיות. נזק אפשרי בעצם הזנב עלול להיות החל מחבלה פשוטה, עבור דרך פריקה וכלה בשבר. סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בעצם הזנב כוללים כאבים מקומיים המחמירים בגלל ישיבה או בגלל כול פעילות אחרת היוצרת לחץ על האזור.

  גורמי סיכון

  גורמי סיכון להתפתחות כאבים בעצם הזנב כוללים בין היתר:

  • מגדר נשי
  • גיל (ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון)
  • השמנה
  • לידה
  • תנועתיות יתר או תנועתיות חסר של עצם הזנב
  • ליקויים מבניים בעצם הזנב ועוד
  • הרגלי ישיבה

  למבוגרים ומתבגרים סיכוי גבוה יותר לסבול מהתופעה. ככלל ילדים אינם סובלים מתסמונת זאת. בהשוואה לגברים לנשים יש סיכוי גבוה פי 5 להתלונן על סימנים ותסמינים בעצם הזנב. כאמור גם השמנה מהווה גורם סיכון אך באופן מעניין גם הרזיה מהירה מעלה את הסיכון לכך. המיקום של עצם הזנב חושף אותו לנזק גם בגלל תהליך הלידה ובמיוחד כאשר מדובר בלידה מורכבת עם סיוע של מכשירים שונים. היכולת התנועתית של עצם הזנב והמבנה שלו משפיעים על ההתנהגות הביומכנית שלו ובכך עלולים להעלות את העומסים עליו ואת הסיכוי שלו להיפגע.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   חשיבות האבחון והטיפול

   יש חשיבות עליונה לזהות ולטפל בהקדם בהתפתחות כאבים בעצם הזנב. עיכוב בתחילת הטיפול משמעותו סיכוי רב להפיכת הבעיה לכרונית וקושי גדול יותר לרפא אותה. אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים רבים סובלים מכאבים כרוניים בעצם זנב היא הטיפול המאוחר בבעיה. את האבחון של מה בדיוק קורה עם עצם הזנב אנו מבססים על המידע שנלמד מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית שכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות. במידת הצורך נעזר גם באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

   ההליך האבחוני של כאבים בעצם הזנב – שלבים

   החולה המגיע למרפאה עם תסמינים בעצם הזנב התלונן לרוב על כאבים בעצם הזנב שהם ממוקדים לאזור. הכאב מחמיר במהלך ישיבה, בישיבה שעונה לאחור או בעת קימה מישיבה. הכאב עלול להחמיר גם בעת קיום יחסי מין ובעת מתן צואה. למידת ההיסטוריה של השתלשלות והתפתחות הסימנים והתסמינים השונים תעניק רמזים חשובים לאבחון מקור הבעיה.

   כאבים בעצם הזנב אבחון
   כאבים בעצם הזנב אבחון

   היסטוריה רפואית

   בהיסטוריה הרפואית נלמד מהו המיקום המדויק של הכאב, מהי עוצמתם, מתי החלו וכיצד החלו (נפילה, חבלה…), מהו סוג הכאב, אלו מאמצים או מנחים ו/או תנועות מפחיתים את הכאב או לחלופין מחמירים אותו ועוד. נלמד האם מלבד כאבים בעצם הזנב ישנם סימנים ותסמינים נלווים ועוד. האם למשל, קיימות בעיות במערכת העיכול (טחורים…)? או שיבושים במערכת הרבייה? ומה לגבי מערכת השתן? האם ישנן בעיות בגב תחתון או כאבים באזור המפשעה שעלולים להיות מושלכים אל עצם זנב (כאבי גב תחתון, מגבלות תנועה בעמוד השדרה המותני…)?

   האם יש רקע של מחלת סרטן? האם יש תסמינים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר וכאבים בלתי פוסקים ועוד המרמזים על מחלת הסרטן. האם יש סימנים ותסמינים המצביעים על דלקת זיהומית (חום, כאב שאינו פוחת….)?

   בדיקה פיזית

   נמשיך עם הבדיקה הגופנית ובמהלכה נזהה פיזית את מיקום הנזק, סוג הנזק (חבלה פשוטה, שבר, פריקה) ונעריך את חומרת הנזק. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב שלכם. כאבים בעצם הזנב יכולים להתפתח בגלל דלקת בזקיק של שערה מקומית או פגיעה אחרת בכול אחת ממגוון הרקמות המרכיבות את האזור האנטומי של האגן והגב התחתון.

   לחלופין יכול הכאב בעצב הזנב להגיע גם כתוצאה מפגיעה או מחלה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להקרין כאב לאזור זה. הבדיקות הגופניות תכלולנה תצפית על האופן שבו אתם נעים, בדיקות טווחי תנועה של הגב התחתון והאגן במצבים שונים, מישוש ידני של עצם הזנב גם דרך הרקטום שאמור לגרום לכאב, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. חשוב לציין שכאמור מישוש עצם הזנב אמור לגרום תחושת כאב. במידה ואין תחושת כאב כתוצאה מהמישוש או לחיצה יש לחשוד שהבעיה אינה בעצם הזנב אלא ברקמה מרוחקת אחרת המשליכה כאב לעצם הזנב.

   אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

   בשלב הזה של המפגש עם החולה נוכל לאבחן את בעייתו של החולה ברמת וודאות גבוהה. רק אם קיים ספק לגבי האבחון או יש צורך לשלול נזקים אחרים כגון שבר נעזר בבדיקות מתקדמות ובכלל זה בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ו/או בדיקות מעבדה. נערוך בדיקות מתקדמות גם כאשר החולה המתלונן על כאבים בעצם הזנב טופל באופן אינטנסיבי ולא מראה סימני שיפור.

   דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

   ההיסטוריה הרפואית ו/או הבדיקה הגופנית עלולים לחשוף סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהגורם להתפתחות כאבים בעצם הזנב אינו מכני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום והם מחייבים הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימנים והתסמינים הבאים: אי שליטה על הסוגרים, חום גבוה הנלווה לכאבי הגב, תחושת שריפה בעת מתן שתן או קיום של דם בשתן, אובדן משקל שאינו מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים.

   נחשוף גם סימנים ותסמינים כמו מועקה נפשית ודיכאון. אלו עלולים לנבוע מבעיות נפשיות, חברתיות כלכליות ומשפחתיות. סימנים ותסמינים מסוג זה מהווים דגלים צהובים וקיומם עלול להאט את קצב ההחלמה ואף להכשילו.

   אבחנה מבדלת

   מגוון רחב של סיבות עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים אשר חלקם דומה לאלו הנגרמים בעקבות פגיעה בעצם הזנב. לפני שאנו קובעים שמקור הכאב הוא אכן בעצם הזנב אנחנו חייבים לבצע הליך של אבחנה מבדלת. בהליך זה נשלול את האפשרויות האחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. באמצעות הליך זה נמנע פספוס מסוכן של פתולוגיה אחרת וגם נוכל לטפל באופן יעיל יותר בבעיה. בין יתר ההפרעות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים שעלולים לגרום לאבחון לקוי נמנה הפרעות ופגיעות מקומיות בעצם הזנב. פגיעות אפשריות מסוג כוללות חבלה פשוטה בעצם הזנב, שבר, פריקה, קרע או מתיחה של רקמות רכות הנאחזות בעצם הזנב, כיווץ בלתי רצוני של שרירים באזור ועוד.

   כאבים בעצם הזנב יכולים להיות תוצאה של נזק ברקמה או איבר מרוחקים והשלכה של כאב אל עבר עצם הזנב. דוגמאות לכך כוללות פגיעה בעמוד השדרה התחתון, לחץ על שורש עצב מותני, נזק במפרקי העצה והכסל, נזק במפרקי הירך ועוד. גם הפרעות בריאותיות אורגניות עלולות לגרום בין היתר להשלכת כאב לאזור עצם הזנב. בין ההפרעות הללו נמנה טחורים, גידולים סרטניים ומחלות אחרות במערכת הגינקולוגית או במערכת העיכול ועוד.

   כמובן שלכול אחד ואחת מההפרעות הללו ישנה "תעודת זהות" של סימנים ותסמינים אופייניים בחלקם. תעודת זהות זאת תשמש אותנו כדי להחליט לגבי האבחון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,