כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

השכיחות של כאבים בעצם הזנב אינה גבוהה, יחד עם זאת עבור אותם אנשים ובעיקר נשים הסובלים מהתופעה מדובר בתופעה בעלת נוכחות טורדנית במיוחד. הגורמים להתפתחות כאבים באזור זה כוללים בעיקר נפילה על עצם הזנב, חבלה במהלך לידה, ישיבה ממושכת על משטחים קשיחים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בעצם הזנב אבחון – רקע

עצם הזנב (coccyx) ממוקמת בתחתית עמוד השדרה. כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) נגרמים לרוב בגלל חבלה מקומית, ישיבה ממושכת על משטח קשיח ועוד. הכאבים מחמירים בישיבה או בכול פעילות אחרת היוצר לחץ על האזור.

יש חשיבות עליונה לזהות ולטפל בהקדם בכאבים המופעים בעצם הזנב. עיכוב בתחילת הטיפול משמעותו סיכוי רב להפיכת הבעיה לכרונית וקושי גדול יותר לרפא אותה. אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים רבים סובלים מכאבים כרוניים בעצם זנב היא הטיפול המאוחר בבעיה.

את האבחון של מה בדיוק קורה עם עצם הזנב אנו מבססים על המידע שנלקט במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית ובמהלך הבדיקה הגופנית. במידת הצורך נעזר גם באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה. 

אבחון כאבים בעצם הזנב 

כאבים בעצם הזנב אבחון

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד מהו המיקום המדויק של הכאב, מהי עוצמת הכאבים, מתי החלו הכאבים וכיצד החלו, מהו סוג הכאב, אלו מאמצים מנחים ו/או תנועות מפחיתים את הכאב או לחילופין מחמירים אותו ועוד. נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים לכאבים בעצם הזנב.

האם למשל, קיימות בעיות במערכת העיכול? או שיבושים במערכת הרבייה? ומה לגבי מערכת השתן? האם ישנן בעיות בגב תחתון או כאבים באזור המפשעה שעלולים להיות מושלכים אל עצם זנב? האם יש רקע של מחלת סרטן? האם יש תסמינים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר וכאבים בלתי פוסקים ועוד המרמזים על מחלת הסרטן. 

בדיקה פיזית

נמשיך עם הבדיקה הגופנית כדי לזהות פיזית את מיקום הנזק, סוג הנזק ולהעריך את מידת הנזק. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב שלכם. כאב באזור עצם הזנב יכול להתפתח בגלל דלקת בזקיק של שערה מקומית או פגיעה אחרת בכול אחת ממגוון הרקמות המרכיבות את האזור האנטומי של האגן והגב התחתון.

לחילופין יכול הכאב בעצב הזנב להגיע גם כתוצאה מפגיעה או מחלה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להקרין כאב לאזור זה. הבדיקות הגופניות תכלולנה תצפית על האופן שבו אתם נעים, בדיקות טווחי תנועה של הגב התחתון והאגן במצבים שונים, מישוש ידני של עצם הזנב שאמור לגרום לכאב, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

חשוב לציין שכאמור מישוש עצם הזנב אמור לגרום תחושת כאב. במידה ואין תחושת כאב כתוצאה מהמישוש יש לחשוד שהבעיה אינה בעצם הזנב אלא ברקמה מרוחקת אחרת המשליכה כאב לעצם הזנב.

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

בשלב הזה של המפגש בנינו לבן החולה נקבע ברמת וודאות גבוהה מהי האבחנה. רק אם קיים ספק לגבי האבחון או יש צורך לשלול נזקים אחרים כגון שבר נעזר בבדיקות מתקדמות ובכלל זה בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ו/או בדיקות מעבדה. נערוך בדיקות מתקדמות גם במצב שבו החולה קיבל מספר טיפולים מבלי להשתפר. 

דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

ההיסטוריה הרפואית ו/או הבדיקה הגופנית עלולים לחשוף סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאב בעצם הזנב אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימנים והתסמינים הבאים: אי שליטה על הסוגרים, חום גבוה המתלווה לכאבי הגב, תחושת שריפה בעת מתן שתן או קיום של דם בשתן, אובדן משקל שאינו מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים. 

נחשוף גם סימנים ותסמינים כמו מועקה נפשית ודיכאון. אלו עלולים לנבוע מבעיות נפשיות, חברתיות כלכליות ומשפחתיות. סימנים ותסמינים מסוג זה מהווים דגלים צהובים וקיומם עלול להאט את קצב ההחלמה ואף להכשילו.

אבחנה מבדלת של כאבים בעצם הזנב

מגוון רחב של סיבות עלול לגרום להופעת סימנים ותסמינים אשר חלקם דומה לאלו המופעים במצב של פגיעה בעצם הזנב. לפני שאנו קובעים שהכאב אכן מגיע מעצם הזנב אנחנו חייבים לשלול את כול האפשרויות האחרות וזאת כדי למנוע פספוס מסוכן של פתולוגיה אחרת וגם כדי שאפשר לטפל באופן יעיל בבעיה. בין יתר ההפרעות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים שעלולים לגרום לאבחון לקוי נמנה הפרעות במערכת שריר ושלד כמו נזקים לעמוד השדרה התחתון, נזקים למפרקי העצה והכסל, נזקים למפרקי הירך ועוד.

גם הפרעות בריאותיות אורגניות עלולות לגרום להופעת סימנים ותסמינים באזור עצם הזנב. בין ההפרעות הללו נמנה טחורים, גידולים סרטניים ומחלות אחרות במערכת הגניקולוגית או במערכת העיכול ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן