כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק גורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים במרפק – גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק המרפק כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המרפק מהווה ציר תנועה מרכזי. חלק ניכר מהפעולות שאנו מבצעים נעזר במפרק הזה. העומסים המוטלים עליו גורמים גם לפגיעות ולמגוון סימנים ותסמינים. אבחון מדויק של הגורם חשוב כדי לאפשר טיפול ושיקום יעילים ולמנוע התפתחות בעיה כרונית. כאבים במרפק יכולים להתפתח גם בגלל דלקות פרקים, טראומה ואפילו בגלל לחיצת ידיים חוזרנית. על הקלינאי מוטלת האחריות לזהות את הגורם המדויק לתסמינים מבין מגוון הגורמים האפשריים.

  {loadposition inside-page}

  כאבים במרפק גורמי סיכון – רקע

  כאבים במרפק היא תלונה שכיחה למדי. הגורמים לכאבים הללו במרפק כוללים בעיקר עומסי יתר על המרפק על רקע ביצוע תנועות חוזרניות אך גם בגלל נזקי חבלה ומחלות. בין המחלות נזכיר דלקת פרקים ניוונית, דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית, דלקת זיהומית ועוד. מגוון גורמי הסיכון להתפתחות כאבים במרפק הם רבים ונדון בהם בהרחבה בהמשך. נציין רק את המובן מאליו הרי הוא העיסוק בספורט כמו טניס או גולף החושפים את המרפק לעומסים חריגים או ספורט אחר החושף את המרפק לנזקי חבלה.

  אבחון מדויק ומהיר של הגורם לכאבים במרפק ובכלל זה ביצוע אבחנה מבדלת שתסנן גורמים לא רלוונטיים עשוי ליעל את הטיפול במרפק. אם למרות הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית קיים עדיין ספק לגבי מקור הכאב במרפק נוכל להיעזר בבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כמו צילומי רנטגן או MRI. לפני שנדון בגורמי הסיכון לכאבים במרפק נפרט מעט על האנטומיה של מפרק המרפק.

  אנטומיה ותנועות של המרפק

  מפרק המרפק המחבר את עצם הזרוע אל עצמות האמה מכיל למעשה שלושה מפרקים שונים. מפרקים אלו מאפשרים לו מגוון תנועות מוגבל יחסית. כל אחד מהמפרקים עלול להיפגע ולגרום בין היתר  להתפתחות כאבים במרפק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   עצמות ומפרקים

   מפרק המרפק מורכב למעשה משלושה מפרקים שונים הנוצרים בנקודת המפגש של החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם החלק העליון של עצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna).

   קופסית, רצועות, סחוס, אמתחת

   חתך אנטומי של המרפק
   חתך אנטומי של המרפק

   שלושת המפרקים עטופים בקופסית משותפת שלה תפקיד בייצוב המפרק. הקופסית והמפרק נתמכים על ידי רצועות (Ligaments). הרצועה העקיפה הגומדית (Ulnar collateral), הרצועה העקיפה החישורית (Radial collateral) והרצועה הטבעתונית (Annular). קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. בחלק האחורי של המרפק ישנה אמתחת הקרויה בורסה – אולקרנון בורסה (Olecranon Bursa) המהוות גורם שכיח להתפתחות כאבים במרפק.

   שרירים עיקריים

   השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים תפקידם להניע את המרפק. שרירים חשובים בתנועת המרפק המבצעים כפיפה כוללים את השריר הדו-ראשי (Biceps), שריר הזרוע (Brachialis) ושריר הזרוע והחישור (Barchioradialis). שרירים המבצעים פשיטה כוללים את השריר התלת ראשי (Triceps) ושריר המרפק (Aconeus). שרירים המבצעים סיבוב מטה כוללים את שריר הכפן העגול (Pronator terez) ואת שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus). השריר שמבצע סיבוב מעלה הנו שריר הגבן (Supinator) ושריר הזרוע הדו ראשי (Biceps).

   עצבים וכלי דם עיקריים

   העצבים המעצבבים את המרפק מקורם בעמוד השדרה הצווארי. הצמה העצבית הברכיאלית (Brachial plexus) עושה דרכה במורד היד ומעצבבת את הרקמות השונות. העצבוב מאפשר את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ותחושת המיקום לאורך היד. בין העצבים ניתן למצוא את עצב השריר והעור  (Musculocutaneous) את עצב החישור (Radial), עצב הגומד (Ulnar ) ואת עצב התווך (Median). כלי הדם העיקרי ביד הוא עורק הזרוע (Brachial). עורק זה הוא המשכו של עורק בית השחי (Axillary). עורק הזרוע על כול ענפיו מספק דם עשיר בחמצן לרקמות היד השונות. הווריד הבזילי (Basilic) יחד עם הווריד הצפון (Cephalic) אוספים את הדם מהיד הרווי בפחמן דו-חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב.

   תנועות המרפק

   מפרק המרפק יכול לבצע תנועת כיפוף ופשיטה וכן לסובב קדימה ואחורה את האמה וכף היד. את תנועות הכפיפה והפשיטה מבצע המרפק באמצעות המפרק שבין עצם הזרוע לעצם הגומד בעוד שאת התנועות הסיבוביות מעלה ומטה מבצע המרפק באמצעות המפרק שבין עצם החישור לעצם הגומד.

   כאבים במרפק גורמי סיכון – פירוט

   מגוון גורמי סיכון מעלים את הסבירות לפציעות ובלאי של המרפק ולהתפתחות כאבים במרפק. ידיעת גורמי הסיכון עשויים להועיל לכם למנוע פגיעות מרפק. להלן גורמי הסיכון:

   גיל

   גורם סיכון מרכזי לפציעות והתפתחות כאבים במרפק הוא גיל. כאבים במרפק על רקע של עומסי יתר ובלאי משימוש חוזרני שכיחים לאחר גיל 30. מתחת לגיל 30 מספר המקרים נמוך במיוחד. ככול שאנו מתבגרים, הרקמות השונות בגוף ובמרפק מתנוונים ומאבדים מיכולתם להתמודד עם עומסים. הסיכון להתפתחות נזק במרפק כאשר הגידים, השרירים, הסחוסים ועוד במרפק פחות חזקים ופחות גמישים הוא כמובן גבוה יותר.

   מקצוע

   מקצועות מסוימים חושפים אותנו לעומסים גדולים יותר על המרפקים ולכן גם לסיכונים גדולים יותר לפציעה במפרק זה והתפתחות כאבים במרפק. עומס יתר ונזק למרפק עלול להתפתח על רקע של מאמץ חד פעמי גדול או לחלופין על רקע של עומסים חוזרניים הנאגרים באמצעות תנועות או מאמצים חוזרניים. דוגמה למאמץ חד פעמי גדול יכולה להיות הרמת משא כבד או משקולת כבדה בחדר הכושר. דוגמאות למאמצים ועומסים חוזרים הנגרמים על רקע של תנועות חוזרניות שימוש בפטיש או מברג, פעילות הרכבה על קו ייצור, שימוש בכלים היוצרים ויברציות, בנייה, צביעה, עבודה עם מייבש שיער, הקלדה, לחיצות ידיים ועוד.

   ספורט

   ענפי ספורט שונים חושפים את המרפק לפציעות ספורט בגלל חבלה או בגלל תנועות ומאמצים חוזרניים. נפילה, הטלה, התנגשות בין שחקנים עלולים לגרום לפציעות ספורט טראומטיות במרפק כולל שבר של אחת העצמות במרפק ופריקה. דוגמאות בולטות לפציעות על רקע של עומסים נשנים הן מרפק טניס ומרפק גולף. בתסמונות אלה, הכאב שמתפתח במרפק הוא תוצאה של נזקים לגידים שנגרמו על רקע ביצוע מאמצים חוזרניים ותנועות חוזרניות. אחיזת המחבט בעוצמה, המפגש עם הכדור, שנע במהירות גבוהה, המנוף הארוך של התנועה יוצרים ריכוז עומסים גבוה החוזר על עצמו שוב ושוב וחושפים אותו לפציעה. כול שאנו מתבגרים, היכולת של הרקמות לספוג זעזועים ועומסים פוחתת והסיכוי לפציעות מרפק גדל ויחד אתו גדל גם הסיכוי להתפתחות כאבים במרפק.

   חוסר פעילות גופנית

   כאבים במרפק גורמי סיכון
   כאבים במרפק גורמי סיכון

   כאבים במרפק שכיחים הרבה יותר בקרב אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית. פעילות גופנית משמרות ואף מחזקות את יכולתן של רקמות הגוף השונות ובכלל זה גידים, סחוסים, שרירים ועוד ובכך מצמצמת את הסיכון להתפתחות כאבים במרפק.

   פעילות יתר או פעילות לא נכונה

   פעילות גופנית שאינה מקפידה על כללי האימון הגופני הנכון כולל בין היתר על הדרגתיות, שמירה על זמני התאוששות מעלים את הסיכון להיווצרות עומסי יתר והתפתחות כאבים במרפק. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים חדשים או כאלה שהיו ספורטאים בעבר ועכשיו הם נחושים לחדש ימיהם קדם.

   מחלות

   מחלות רקע שונות עלולות לפגוע גם במפרק המרפק ולגרום להתפתחות כאבים במרפק. בין יתר המחלות נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית, דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית ,גידולים סרטניים ועוד.

   מחלות רקע

   מחלות רקע המחלישות ומשבשות את היכולת של הגוף בכללותו ושל הרקמות במרפק להתמודד עם עומסים עלולות להעלות את הסיכון בין היתר להתפתחות כאבים במרפק. בין המחלות נמנה מחלות אוטואימוניות, סרטן, דלקות כרוניות, פיברומיאלגיה ועוד.

   רכיבה על אופניים, קורקינט

   רכיבה על אופניים או קורקינט למטרות ספורט או למטרות הגעה ליעד מסוים מעלים את הסיכון שלכם להתרחשות נזקי חבלה במרפק והתפתחות כאבים במרפק על רקע נפילה ובלימה עם יד מושטת לפנים או על רקע מעורבות בתאונות דרכים.

   סקי, סנובורד, החלקה על קרח

   פעילות ספורט שונות כמו ספורט הנעשה על שלג ועל קרח ובכלל זה סקי, סנובורד והחלקה על קרח כרוכים בסיכון גבוה יחסית לנפילות ופציעות. במצבים אלה מטבע הדברים היד מושטת לבלימת הנפילה והמרפק מרבה להיפצע.

   חוסר איזון שרירי בכתף ובמרפק

   תפקוד תקין של השרירים בכתף ובמרפק שמתאפשר כאשר השרירים הפועלים על המפרקים הללו נמצאים במצב של איזון בכול הנוגע לגמישות וכוח מצמצמים את הסיכון לפציעות והתפתחות כאבים במרפק.

   ליקויים מבניים בכתף ובמרפק

   ליקויים מבניים במפרק הכתף ו/או במפרק יגרמו לליקוי תפקודי של מפרקים אלו ויובילו בהקדם לביצוע תנועות ומאמצי פיצוי. כך למשל ישנם מחקרים המצביעים על הזווית שבה מונחת עצם השכמה על כלוב הצלעות מאחור כגורם חשוב המשפיע על שיעורי הפציעה במרפק והתפתחות כאבים במרפק.

   ניתוח או פציעת גב קודמת

   אם סבלתם בעבר כאבים במרפק על רקע פציעה (שבר טראומטי?) או בעקבות נזקים מצטברים אתם נמצאים בסיכון גבוה יותר לשובם של הכאבים. גם עם עברת ניתוח במרפק על מנת לטפל בבעיה שנוצרה בו הסיכויים שלכם להתפתחות כאבים במרפק גדולים הרבה יותר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,