כאבים בכף היד טיפול

כאבים בכף היד טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בכף היד – טיפול מהיר בהם שמתחיל רק לאחר אבחון יסודי יכול למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי. סימנים ותסמינים באזור אנטומי מורכב זה של כף היד יופיעו לרוב בגלל פציעה או מחלה באחת מרקמות כף היד: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, עצבים ועוד. הגורם העיקרי להתפתחות פציעות בכף היד הנו עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע מטלות חוזרניות כמו למשל בהקלדה, לפיתה של רקטת טניס, אחיזה של פטיש כבד ועוד.

  פציעה של רקמה זו או אחרת בכף היד עלולה להתפתח בגלל פציעות טראומטיות. כאלה עלולות להתפתח בגלל נפילה על יד מושטת לפנים, פציעות ספורט, תאונות עבודה, תאונות דרכים ועוד. גם מחלות פרקים שונות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית עלולות לפגוע במפרקי כף היד וברקמות המפרק. הטיפול השמרני, ללא ניתוחים או תרופות מצליח להקל על הכאבים ברוב המכריע של המקרים ויש להעדיפו כאפשרות ראשונה. רק האם הטיפול השמרני ובכלל זה טיפול כירופרקטי כשל יש לשקול אפשרויות ריפוי אחרות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בכף היד טיפול – רקע

   כדי שהטיפול בכאבים בכף היד יצליח חשוב לקלינאי המטפל לזהות את הרקמה שניזוקה להעריך את חומרת הנזק. עוד חשוב גם להבין מה המנגנון שגרם לנזק הזה. לצורך זה ילמד הכירופרקט את מקסימום הפרטים אודות החולה ואודות תלונותיו. בשלב הראשוני ישאל החולה על הסימנים והתסמינים שהוא חש, כיצד החלו ועוד. כדי להגיע לאבחון הנכון חשוב גם שהחולה יתאר נכון את הסימנים והתסמינים. השלב הזה – שלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה הוא שלב קריטי לאבחון מדויק. יש אומרים שאת רוב ההפרעות הבריאותיות ניתן לאבחן כבר בשלב הזה. בין היתר ילמד הכירופרקט:

   • על האופן שבו הופיעו הסימנים והתסמינים השונים בכף היד
   • על הרקע הגנטי והבריאותי של החולה ושל משפחתו
   • על מקצועו ותחביביו של החולה

   הכירופרקט יבצע:

   • בדיקה גופנית
   • בדיקות נירולוגיות
   • בדיקות מיוחדות
   • במידת הצורך ייעזר בבדיקות מעבדה והדמיה

   תיאור נכון של סימנים ותסמינים

   חשוב על כן שהחולה יבחן היטב את הסימנים והתסמינים טרם הגעתו לקלינאי המטפל ויתאר אותם במדויק. האם הכאבים הופיעו ביד אחת או בשתי הידיים. האם הכאבים חריפים או קהים. האם הכאבים קבועים או מופיעים לסירוגין. האם הכאבים חודרניים או שורפים. האם הכאבים פועמים או כאבים לוחצים ועוד. חשוב לשים לב לסימנים ותסמינים נלווים לכאבים הללו בכף היד. גם להם ישנה חשיבות תורמת לצורך ביצוע אבחון מדויק. סימנים ותסמינים נוספים שעלולים להתלוות לכאבים עלולים לכלול מגבלות תנועה, נפיחות, תחושת שריפה ביד, נימול, חולשה, הירדמות ועוד.

   הסימנים והתסמינים ביד עלולים להחמיר בגלל תנועות כאלה ואחרות ולהירגע עם ביצוע תנועות אחרות. לפעמים מקור הכאבים בכף היד לא נמצא בכף היד עצמה אלא מושלכים מנזק באזור מרוחק מהיד למשל מהצוואר, מהכתף או מהמרפק. במקרים הללו של כאבים מושלכים מאזור אחר החולה צפוי להתלונן על קבוצת סימנים ותסמינים אופייניים לאזור הפגיעה. כך למשל במקרה שמקור הכאב בכף היד נמצא בצוואר החולה התלונן גם על כאבים בצוואר, מגבלות תנועה ועוד. כול המידע הזה חשוב לנו כדי לאבחן באופן מדויק את הבעיה. אבחון מדויק מהווה תחנה הכרחית בדרך לטיפול וריפוי מהירים ויעילים.

   כאבים בכף היד טיפול עצמי

   כאשר הסימנים והתסמינים אינם חריפים מידי, אינם כוללים תסמיני דגל אדום ואינם פוגעים משמעותית ביכולת התנועה של כף היד ניתן לנסות ולטפל בכאבים בכף היד באופן עצמי. כדאי תמיד להיות ערני לגבי החמרה אפשרית במצב כף היד ולצורך להגיע בכול זאת לגורם מקצועי.במידה ותוך ימים ספורים של טיפול עצמי לא חלה הטבה במצבכם, פנו לגורם מקצועי להמשך בירור וטיפול.

   ההמלצות לטיפול עצמי בכאבי כף יד כוללות:

   • הימנעות מביצוע תנועות או פעולות הגורמות להחמרת הכאבים בכף היד
   • הימנעות משהייה במנחים הגורמים להחמרת הכאב
   • יש לשקול שימוש זמני בתחבושת או בתומך כף יד למנוחה יסודית יותר
   • עם שוך הכאב יש  לחזור באופן הדרגתי לשגרת יומכם

   מתי יש לקבל עזרה מקצועית?

   בחלק גדול מהמקרים של כאבים בכפות ידיים ניתן לטפל באופן עצמי. יחד עם זאת במצבים הבאים חשוב שתפנו לקבלת עזרה מקצועית:

   • עוצמת כאבים חריפה
   • עיוות של כף היד או חלק ממנה
   • נפיחות קיצונית
   • שטף דם
   • הכאבים אינם חולפים או אף מחמירים למרות הטיפול שלכם
   • סובלים גם מנימול וחולשה באצבעות או בשורש כף היד
   • סובלים גם מחום
   • הכאב מקרין מעלה ומגיע עד למרפק, כתף או צוואר
   • קושי לאחוז חפצים
   • יש רעשים בעת הנעת המפרקים בכף היד.

   כאבים בכף היד טיפול כירופרקטי

   הקפדה על הכללים לטיפול עצמי אמורים להפחית הכאבים בכפות ידיים  ואף לרפא אותם תוך ימים ספורים. את המקרים שבהם הכאבים בכפות הידיים נותרים בעינם יש להפנות לגורם מקצועי העוסק בשיקום. הטיפול השמרני הניתן במרפאתנו עבור כאבים בכפות הידיים כולל בשלבים הראשוניים שימוש באמצעים טכנולוגיים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר היוצר גלי הלם. המכשיר שנבחר עבור המקרה שלכם תלוי בסוג הנזק ובחומרת הנזק.

   תוך שמירה על העיקרון של הימנעות מכאבים נשפר את טווחי התנועה של כף היד והאצבעות, נאזן את הכוח והגמישות של השרירים והגידים הפועלים לאורך כול השרשרת הקינמטית של כף היד. כמובן שכאבים בכפות ידיים הנובעים מדלקות פרקים יופנו לראומטולוג. במקרים אחרים טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי ישקלו רק אם הטיפול השמרני לא מצליח.

   טיפול רפואי בכאב בכף היד

   כאבים בכף היד טיפול
   כאבים בכף היד טיפול

   הטיפול הרפואי בכאבים בכף היד כוללים שימוש בתרופות שונות ובכלל זה: תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs), סטרואידים –  קורטיקוסטרואידים (Corticosteroids), תרופות לשיכוך כאב (Analgesics), תרופות נגד דלקות ראומטיות (Disease modifying anti-rheumatic drugs) או תרופות ביולוגיות (Biologic response modifiers) כאשר מקור הכאב הוא דלקות אוטואימוניות, תרופות להפחתת הרמה של חומצת השתן בדם כאשר הגורם לכאב היא מחלת גאוט ועוד.

   כאשר הטיפול השמרני והטיפול התרופתי לא עוזרים עולה לגבי חלק מהגורמים לכאבים בכף היד האפשרות לבחור בפתרון כירורגי. בין המקרים שהאפשרות הזאת עולה לגביהם נמנה תסמונת התעלה הקרפלית, גנגליון, אצבע הדק, דלקות בשרוול של הגידים ועוד. במקרים נדירים במיוחד עלולים הכירורגים להמליץ על ניתוחים מורכבים יותר כולל איחוי שורש כף היד (wrist fusion), החלפת שורש כף היד (wrist replacement), איחוי של מפרק האצבע או אגודל (Finger or thumb joint fusion) החלפה של מפרק באצבע או באגודל (Finger or thumb replacement).

    מניעת כאבים בכף היד

   מאז ומעולם היוו כפות הידיים את כלי העבודה המרכזי של האדם. העידן המודרני לא הפחית את העומסים הללו, אדרבה, התפעול של הטכנולוגיה המודרנית יצרה עומסים חדשים ועימם נולדו מחלות חדשות כגון "פציעות ממאמצים חוזרניים". עומס יתר הוא על הגורם העיקרי לכאבים בכפות ידיים. נסו לצמצם עומסים על ידי תכנון קפדני של כמות העבודה, של אופן ביצוע העבודה ושל תכנון עמדות העבודה.

   חלק מהכאבים בכפות הידיים נובעים מנפילה ובלימתה באמצעות כף היד. שפרו את שיווי המשקל שלכם ואת החוש לחישה עצמית (פרופריוספציה) אלו יעזרו לכם להתנהל באופן זהיר ויפחיתו את הסיכון לנפילות. זהירות יש לנקוט גם במהלך ביצוע פעילות גופנית. נפילה על המגרש, התנגשות בשחקן אחר או הרמת משקולות באופן לקוי כול אלו ועוד עלולים לגרום להתפתחות הכאבים שלכם בכפות הידיים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.