שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג

אוזניות לשמיעת מוזיקה עלולות להרוג
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג! פציעות, בחלקן קטלניות, שנגרמות להולכי רגל בעודם שומעים מוזיקה עם אוזניות שולשו מאז 2004. אנשים אלו שהיו ללא מודעות לסביבתם נדרסו על ידי מכוניות, משאיות, אוטובוסים ואפילו רכבות. הסיבה, לדברי החוקרים היא חוסר תשומת הלב. שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג!

הליכה עם הראש בעננים יכולה להיות כייף גדול אך גם מסוכנת. מספר האנשים שנפצעו או נהרגו בארצות הברית בגלל לבישת אוזניות לצורך האזנה למכשיר אלקטרוני כזה או אחר שילשה את עצמה ב- 6 שנים האחרונות. לא ברור כמה התופעה הזאת שכיחה בארץ אבל להערכתי אנחנו לא יכולים להיות רחוקים מידי מחברנו באמריקה.

שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג – מחקר

בשנים האחרונות אנו עדים למספר גדל והולך של אנשים שנוהגים להסתובב עם אוזניות על האוזניים מאזינים למוסיקה או משוחחים בטלפון. התופעה הזאת מעלה דרמטית את מספר הנפגעים כאשר בני העשרה, בחורים ובחורות נמצאים בקבוצת הסיכון המשמעותית ביותר. אכן ברוב המקרים מדובר בפציעות קלות הנגרמות בשל נקיעת קרסול, כאבים בברכיים ועוד. בחלק אחר של המקרים הפציעות קשות יותר ואף קטלניות. במחקר נמצא שבין השנים 2004 – 2011 נהרגו או נפצעו באופן רציני בארצות הברית 116 בני אדם בעודם לבושים באוזניות. המגמה של התרחבות התופעה מודגמת היטב במספרים. מספר בני האדם שנפצעו או מתו בעודם לובשים אוזניות קפץ מ- 16 בשנים 2004 – 2005 עד ל- 47 בין השנים 2010 – 2011.

רוב הקורבנות היו גברים (68%) ומתחת לגיל 30. 10% מהם היו מתחת לגיל 18. 89% מהתאונות התרחשו באזורים עירוניים ומעל למחצית מהנפגעים נפגעו מרכבת. 81 מתוך 116 התאונות (70%) הסתיימו במוות. בהרבה מקרים לבישת האוזניות הייתה מרכיב מרכזי בתאונות הללו וזאת בגלל שהנפגע לא יכול היה לשמוע את צפירות האזהרה שהתריעו ב29% מהמקרים על הסכנה המתקרבת. החוקרים טוענים שהשימוש באוזניות מהווה סיכון עבור הולכי רגל בעיקר בסביבה עירונית היכן שמכוניות עוברות. גם אנשים המשתמשים באוזניות לצורך שיחה נמצאים במצב של חוסר תשומת לב קיצונית ובכך חושפים עצמם לפגיעה של מכונית חולפת רכבת נוסעת או סתם נפילה מהמדרכה.

שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג בדרכים

אוזניות לשמיעת מוזיקה עלולות להרוג
אוזניות לשמיעת מוזיקה עלולות להרוג

שמיעת מוזיקה הוא אחד מתענוגות החיים הבעיה היא שההאזנה למוסיקה גורמת לנו להיות קשובים הרבה פחות לסביבה שלנו. הקשבה למוסיקה כאשר אנו הולכים, רוכבים על אופניים או נוהגים עלולה לגרום להסחת דעת ובכך לסכן את שלמות גופנו ואפילו את חיינו. על פי המחקר המסוקר רובן המכריע של התאונות שמעורב בהן לאדם הלובש אוזניות הן קטלניות. רוב הנפגעים הם בחורים צעירים או נערים. בשליש מהרכבים שהיו מעורבים בהתנגשות הקטלנית מערכת הבידור שידרה מוזיקה.

סיכון לשמיעה

הקשבה בקול רם של מוזיקה עלולה גם להזיק לשמיעה שלנו. חשיפה ארוכת טווח לרעשים ובוודאי כאשר הרעשים הללו הם בעוצמה גבוהה גורמת לפגיעה בחוש השמיעה ובעקבות כך לירידה ביכולת השמיעה. המקורות האפשריים לרעשים בעידן שלנו הם אין סופיים החל ממקומות העבודה (כלי עבודה, מכונות תעשייתיות ועוד) וכמובן רעשים בזמן הפנאי (טלוויזיה, מוזיקה, דיסקו, הופעות חיות, אירועי ספורט ועוד) ובדרכים (מוזיקה).

המלצות החוקרים

להימנע מאוזניות בעת היציאה החוצה להליכה או לאימוני כושר אחרים.  בעיקר להימנע במצבים אלה מאוזניות מתקדמות המנטרלות רעשים סביבתיים. היעזרו בחוק ה60/60 – הורידו את העוצמת השמע ל60% ואל תקשיבו למוסיקה יותר מ- 60 דקות ברצף. בעודכם מתאמנים בחוץ הקשיבו למוזיקה עם אוזנייה אחת.

Injury Prevention Journal, January 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים