תסמונת התפס בירך מה זה

תסמונת התפס במפרק הירך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התפס בירך מה זה?תסמונת התפס במפרק הירך היא אחת הסיבות להתפתחות נזקים וכאבים מקומיים במפשעה וברקמות סביב לה. כאבים במפשעה מהווים תלונה שכיחה בקרב כלל האוכלוסייה ובעיקר בקרב אנשים פעילים גופנית. בקרב ספורטאים שכיחות הכאבים במפשעה נעה בין 0.5% – 18% תלוי בסוג הספורט. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים מנזקים שוליים וחולפים מעצמם. בחלק קטן מהמקרים הגורם לכאבים הללו הוא משמעותי, הכאב נמשך מעל 3 שבועות ודורש טיפול וניהול. בין הגורמים המשמעותיים לכאבים במפשעה ובירך נמנה גם את תסמונת התפס בירך (Femoroacetabular impingement syndrome).

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  על פניו פרק זה בגלל היותו סינוביאלי כדורי מפרק הירך אמור היה לאפשר לנו תנועה חלקה ונרחבת ביותר וברוב המכריע של המקרים הוא אכן עושה זאת. טווח התנועה המרהיב של מפרק הירך נותר גדול למרות העובדה שמעל 50% מהראש של עצם ראש הירך הכדורי (העלי) נמצאים בתוך המכתש (המרחשת). עם זאת כאשר קיים ליקוי הגורם לחוסר התאמה בין המכתש והעלי נוצרת צביטה חוזרנית של רקמות וכתוצאה מכך נזקים, מגבלות תנועה, כאבים בירך ובמפשעה נוקשות ואפילו צליעה. בכול מקרה של כאבים בירך ומגבלות תנועה ותפקוד הנובעים ממפרק זה, תסמונת התפס במפרק הירך היא תסמונת שיש לקחת בחשבון.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת התפס בירך מה זה – רקע

  תסמונת התפס בירך או בשמה האחר תסמונת הצביטה במפרק הירך מתפתחת כאשר רקמה בתוך המפרק או מחוץ לו נתפסת או נצבטת. צביטה או היתפסות זאת משבשת את מהלך התנועה התקין של המפרק ופוגעת באופן הדרגתי ברקמה הנצבטת. הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח באופן הדרגתי כוללים כאבים במפשעה, כאבים בירך, נוקשות במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד ואפילו צליעה. על פי מחקר שנערך בהולנד (J Hip Preserv Surg. 2016 Aug; 3(3): 203–207.) נמצא שאצל 17% מבין 84 החולים שהתלוננו על כאבים במפשעה הגורם היה תסמונת התפס בירך. תסמונת התפס בירך נגרמת בשל שינויים מבניים ו/או ניווניים בראש עצם הירך הכדורי (Femoral head) ו/או במרחשת (Acetabulum) הגורמים לצביטה חוזרנית ונזק של רקמות בתוך המפרק.

  ישנן הפרעות בריאותיות נוספות מלבד תסמונת התפס בירך שעלולות לגרום לתחושה של תפס בירך. בין ההפרעות הללו נמנה את תסמונת הירך הנוקשת (Snapping hip syndrome) שבה גידים הנמצאים מחוץ למפרק כמו הגיד של שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas) או הגיד של שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) מקפצים מעל זיז גרמי בירך, גירוי דלקתי בגידים של השרירים מקרבי הירך (hip adductor tendinitis), בקע במפשעה (Inguinal Hernia), בקע או הרניה של ספורטאים (sportsmen hernia), דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך (osteoarthritis), נמק העצם במפרק הירך (a vascular necrosis of the femoral head), השלכות כאב מהגב התחתון ועוד.

  אנטומיה בסיסית של הירך

  מפרק הירך המחבר את האגן לגפה התחתונה הוא מפרק סינוביאלי המסווג כמפרק כדורי דמוי מכתש ועלי. מבנה זה כאשר הוא תקין מעניק לו מחד יכולת תנועה רחבה אך אינו פוגע ביכולת של המפרק לעמוד בעומסים המושתים עליו בעמידה ריצה קפיצה ועוד. נקודות המפגש בין העלי למכתש של המפרק מכוסים בשכבת סחוס עבה המגנה על העצמות ומאפשרת לתנועה להיות חלקה יותר. סביב המכתש ממוקם לברום (Labrum)  – רצועה היקפית שמטרתה העמקה של המכתש וכתוצאה מכך שיפור האחיזה בעלי וצמצום הסיכון לפריקתו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מספר רצועות חזקות אוחזות ומייצבות את המפרק. קופסית מפרק (Capsule) חזקה עוטפת את המפרק ותורמת אף היא לייצובו. בתוך הקופסית נמצאת רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) שתפקידה לסוכך את המפרק באמצעות נוזל סינוביאלי שהיא מפרישה. מספר שקי (אמתחות) בורסה (Bursa) מרפדים ומגוננים על המפרק מפני עומסים חיצוניים. כלי דם עורקיים וכלי דם וורידים מובילים דם אל המפרק ומהמפרק. סיבי עצב שמקורם בצמה העצבית מותנית – עצה (Lumbosacral plexus) מעצבבים את המפרק ומאפשרים לנו את היכולת לשלוט בו מוטורית, לחוש מגוון תחושות כולל כאב, לחץ, מגע, טמפרטורה ותחושת מיקום. שרירים גדולים וחזקים פועלים על מפרק הירך ובכך מאפשרים לנו לבצע את מגוון התנועות הרב האופייניות לו כולל כפיפה, פשיטה ותנועות סיבוביות. שרירים אלו גם תורמים ליציבות של המפרק.

    תסמונת התפס במפרק הירך – מה זה?

   כאמור חוסר התאמה מכנית הנוצרת בגלל סיבות מולדות, טראומטיות או ניווניות מובילות ללכידה או צביטה של רקמות במפרק. ישנם שלושה סוגים בסיסיים של ליקויים שעלולים להוביל להתפתחות תסמונת התפס:

   • תסמונת התפס בירך מסוג cam impingement נגרמת בגלל דפורמציה של צוואר ראש עצם הירך – העלי (דפורמציה זאת מודגמת בתמונה הראשית בראש המאמר). במצב הזה השכיח יותר בקרב צעירים פעילים גופנית כפיפות עמוקות של המפרק כמו במצב של רכיבת אופניים, או גריבת גרביים עלולה לגרום להתנגשויות חוזרנית בין העלי למכתש.
   • תסמונת התפס מסוג pincer impingement נגרמת בגלל דפורמציה במכתש. במצב זה השכיח יותר בקרב נשים בוגרות ופעילות גופנית, שולי המכתש בולטים ומכסים חלק גדול מידי של ראש עצם הירך (מודגם בהדמיה CT למטה). כתוצאה מכך בכפיפה עמוקה של הירך נוצרת התנגשות חוזרנית בין שולי המכתש עם צוואר ראש הירך. התנגשות זאת יוצרת נזקים ברקמות מקומיות.
   • הליקוי המבני השכיח ביותר (מעל 80%) הגורם לתסמונת התפס הוא למעשה "תסמונת תפס מעורבת בירך" (Mixed femoroacetabular impingement) – שילוב של שני הסוגים הקודמים Cam ו Pincer.

   סימנים ותסמינים

   תסמונת התפס בירך מה זה
   תסמונת התפס בירך מה זה

   התלונות העיקריות של אנשים הסובלים מתסמונת זאת עלולות לכלול חלק או את כל הסימנים והתסמינים הבאים:

   • כאב עמוק במפשעה, בחלק החיצוני של הירך ולעתים גם בישבן
   • לעתים יושלך הכאב הללו במורד הירך עד למפרק הברך
   • מגבלות תנועה
   • נוקשות
   • רעשים הבוקעים מהמפרק
   • נעילה של המפרק ועוד

   התסמינים הללו יכולים להופיע באופן חד לאחר פציעה או לאחר מאמץ חוזרני ממושך או באופן הדרגתי בעקבות ביצוע של מאמצים חוזרניים. ברוב המקרים הבעיה אכן מתפתחת באופן הדרגתי וללא רקע של פציעה. החולה ידווח שפעילות חוזרנית נושאת משקל כגון הליכה, ריצה, משחקי כדור ממושכים מחמירים את כאביו. במצב מתקדם יותר הכאבים יוחמרו גם בישיבה ובוודאי כאשר מדובר בישיבה מזרחית או כאשר הישבה הזאת נעשית עם רגליים משוכלות. שכיבה פרקדן או ישיבה על כיסא גבוה עשויים להקל.

   גורמים וגורמי סיכון

   הגורמים להתפתחות תסמונת התפס בירך כוללים בעיקר:

   • עומסים חוזרניים על מפרק הירך. עומסים חוזרניים של מפרקי הירך מאפיינים את פעילותם של אתלטים רבים כולל כדורגלנים, שחקני כדור סל, שחקני טניס, רקדנים ועוד
   • פציעה או ניתוח של מפרק הירך
   • שינויים מבניים מולדים או נרכשים מוקדמים בצוואר ראש הירך ו/או במכתש של הירך. ליקויים אלה מהווים את גורם הסיכון העיקרי להתפתחות תסמונת זאת. השילוב של עומסים חוזרניים יחד עם הליקויים המולדים הללו מגדילים את החיכוך במפרק, גורמים לצביטת רקמות חוזרנית ובעקבותיה גם לנזקים בלברום ובסחוס התוך מפרקי.
   • בעיות מולדות נוספות שעלולות לגרום להתפתחות תסמונת התפס כוללות גם את "החלקת ראש עצם הירך" (Slipped Capital Femoral Epiphysis) בקרב ילדים מתבגרים.
   • פתולוגיות נרכשות עלולות על ציר הזמן ליצור את שינויים בחלקי המפרק ולהוביל להתפתחות התסמונת. שינויים כאלה עלולים להיות תוצאה של דלקת פרקים ניוונית, שינויים מבניים עלולים להתפתח לאחר טראומה (למשל שבר בצוואר הירך) או לאחר נמק בעצם ראש הירך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.