השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים ובכלל זה למפרקים ומהווה גורם סיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו.

השמנה חמורה יותר מפחיתה יותר שנים. השמנה היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפגיעה באיכות חיים. אין כמעט מחלה או הפרעה בריאותית שהסיכונים לחלות בהם אינה נקשרת באופן כלשהו גם להשמנה. החל ממחלות סרטן וכלה מדלקות פרקים. מחקר מסוים מצא שאנשים הסובלים מעודף משקל והשמנה וזקוקים לצילום רנטגן סופגים קרינה רבה יותר מאנשים בעלי משקל תקין. המחקר שלפנינו מדגיש באופן חד וחלק שהשמנה גם גורמת למוות מוקדם!. איזון קלורי, פעילות גופנית ושינוי הרגלי תזונה ובכלל זה ללעוס יותר כדי לאכול פחות עשויים לאפשר לכם חיים ארוכים יותר.

השמנה מקצרת לכם את החיים – רקע

ההשמנה הפכה להיות שכיחה במחוזותינו. בהרבה מקבוצות האוכלוסין מדד מסת הגוף מטפס ללא הרף. כך למשל 44% מהאמריקאים מוגדרים כבעלי משקל עודף וכ־30% מהאמריקאים מוגדרים שמנים. בארץ המצב יותר טוב אבל לא מספיק טוב. 33% מהאוכלוסייה בארץ סובלת מעודף משקל, בעוד ש – 16% מהאוכלוסייה מוגדרים כשמנים או כשמנים מאוד. השמנה ומשקל עודף מהווים גורם סיכון מרכזי בהתפתחות מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות. בכל הנוגע למפרקי הגוף השמנה גורמת להתפתחות מואצת של דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל. השמנה ועודף משקל מהווים גם גורם סיכון להתפתחות מחלות קטלניות בחלקן. בין יתר המחלות נמנה בין היתר את אוטם שריר הלב, שבץ מוחי, סוגים שונים של סרטן כולל סרטן של המעי, סרטן כליות, סרטן של רירית הרחם, סרטן השד ועוד. מדד מסת גוף, למרות שהוא מתייחס רק לגובה ולא לרוחב שלד האדם ואינו מבדיל בין שומן ושריר, מהווה מדד חשוב לסיכון שאנו מצויים לאבד שנות חיים.

השמנה מקצרת לכם את החיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

האופן שבו יש לחשב את מדד מסת הגוף שלנו היא: מדד מסת הגוף שווה את משקל הגוף חלקי הגובה בריבוע. BMI נמוך מ־18.5 מעיד על תת משקל, BMI של 18.5- 24.9 מעיד על משקל תקין, BMI של  25.0 ־ 29.9 מעיד על עודף משקל,  BMI של 30.0 ל־39.9 מעיד על השמנה, BMI של מעל 40.0 מעיד על השמנה קיצונית. על רקע הנזקים הבריאותיים הנגרמים לבני אדם בשל השמנה ומשקל עודף יזמו החוקרים את המחקר הזה שבודק את היחס בין מדד מסת הגוף לבין מוות על כמות גדולה של אנשים. כמות האנשים הגדולה מתבססת על מספר רב של מחקרים.

המחקר

באמצעות סינון שיתופי (Collaborative Filtering) נבדק היחס שבין מדד מסת הגוף (BMI ) למספר מקרי המוות ב57 מחקרים שונים שהקיפו 894,576 בני אדם בעיקר ממדינות מערב אירופה וצפון אמריקה. 61% מהם היו גברים, גיל ממוצע 46 שנים מדד מסת גוף ממוצע 25. כדי למנוע חישובים של מקרי מוות על רקע נזקים משנים קודמות לא כללו החוקרים את מקרי המוות שהתרחשו ב5 השנים הראשונות של המחקר.

ממצאי המחקר

במהלך 8 שנות המחקר מתו 66,552 בני אדם מסיבות ידועות בגיל ממוצע 67 שנים. חלוקת מקרי המוות על פי גורמים: 30,416 בגלל בעיות כלי דם, 2,070 בגלל סוכרת, כליות או כבד, 22,592 מחלות סרטן, 3,770 מחלות מערכת הנשימה ו- 7,704 מסיבות אחרות. ככול שמדד מסת הגוף הייתה גבוהה יותר כך גדל הסיכוי למוות מוקדם. כול  kg/m2 5 במדד מסת הגוף העלה את הסיכון למוות מוקדם ב30% למוות מכול סיבה, ב40% מגלל בעיות של כלי דם, ב- 60- 120% בגלל סוכרת כליות או כבד, ב- 10% בשל מחלות סרטן וב- 20% בשל מחלות של מערכת הנשימה וגורמים נוספים.

מסקנות החוקרים

מדד מסת גוף הוא מדד מנבא לגבי הסיכון למוות מוקדם. אזור הזהב נמצא בין מדד מסת גוף 22.5 – 25. מעל ומתחת למדד הזה האדם נמצא בסיכון למוות מוקדם. שנות חיים שאנו עלולים להפסיד בגין מדד מסת גוף גבוהה הם: במדד מסת גוף 30 – 35 האדם צפוי לאבד 2 – 4 שנות חיים, במדד מסת גוף של 40 – 45 האדם צפוי לאבד  8 – 10 שנות חיים. מקרי המוות במדד גוף נמוך מ22.5 לא הוסברו במחקר הזה והם מייצגים בעיר נזקי עישון.

The Lancet, Volume 373 , Issue 9669 , 1083 – 109628, March 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים