פעילות גופנית לבניית מסת העצם

פעילות גופנית לבניית מסת העצם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים שבהם אנשים סובלים ממחלת דלדול העצם, נפילה משמעותה סיכון גבוה לשברים ובמקרים מסוימים אפילו למוות. פעילות גופנית היא דרך יעילה להתמודד עם אובדן צפיפות העצם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לא כול פעילות תשיג את המטרה של מניעת מחלת דלדול העצם אלא רק פעילות נמרצת ונושאת משקל כמו למשל הליכה, ריצה, טניס, כדורגל, כדורסל, התעמלות בונה עצם, אימוני כוח ועוד. ככול שנגיע לבגרותנו עם מסת עצם גדולה יותר כך נפחית את הסיכון להתפתחות מחלת דלדול העצם. חשוב לזכור שישנם סוגים של פעילות גופנית שאינם יעילים בבניית צפיפות העצם. כך למשל למרות היתרונות שיש לרכיבת אופניים ושחייה, הם אינם מאתגרים את העצמות ולכן אינם מונעים אובדן של מסת עצם. לא מומלץ להימנע מענפי ספורט אלה רק בגלל שאינם עוזרים לנו לשמר או לבנות את מסת העצם. מומלץ במקביל לעסוק בפעילות גופנית נושאת משקל.

  {loadposition inside-page}

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם – רקע

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם
  פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  הדרך היעילה ביותר לשמר את מסת העצם או לצמצם את קצב דילדולה היא פעילות גופנית עם משקל גוף ותרגילי חיזוק שרירים. פעילות נושאת משקל כוללת תרגילים או ספורט שמשקל הגוף יוצר להם התנגדות. פעילות מסוג זה יכולה להיות עם עומס גבוה (high-impact) או עם עומס נמוך (low-impact). פעילות נושאת משקל מהסוג של עומס גבוה בונה את העצמות ושומרת עליהם חזקות. דוגמאות לסוג הזה של הפעילות כוללות ריקודים, ריצה, קפיצה על חבל, טניס, משחקי כדור כגון כדורסל וכדורגל ועוד.

  כאשר מסיבות שונות אינכם יכולים לבצע את הפעילות המועדפת לבניית שהיא סוג הפעילות עם עומס גבוה ניתן לבצע גם פעילות נושאת משקל בעלת עומס נמוך. פעילות מסוג זה רכה יותר על העצמות ולכן השפעתה מופחתת אבל אינה כרוכה בסיכון משמעותי לפציעה. דוגמאות לסוג זה של פעילות כוללות: מכשיר אליפטי, מכשיר מדרגות, הליכה מהירה ועוד. חיזוק שרירים היא דרך נוספת לחיזוק העצמות. ניתן לעישות זאת באמצעות הרמת משקולות, שימוש במכונות כוח, שימוש בתרגילים כוח על משקל גוף ועוד. מספר סוגים של ספורט כוללים גם חיזוק שרירים כמו למשל פילאטיס, יוגה וחוגים שונים.

  המחקר

  במטרה לבדוק האם פעילות גופנית לבניית עצם היא שיטה יעילה בדקו החוקרים את ההשפעות שיש לפעילות גופנית לסוגיה על צפיפות העצם של גברים. החוקרים ניתחו מידע רפואי אודות 203 גברים בגילאים 30-65 שהיו פעילים גופנית בענפי ספורט שונים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   הדרך היעילה ביותר למנוע או לצמצם את התופעה היא להיות פעילים גופנית בצעירותינו ובכך להגדיל את צפיפות העצם. גברים שהיו מעורבים בענפי ספורט נושאי משקל ובעלי עומס גבוה (High-impact activities) בעת היותם בגיל העשרה נהנו מצפיפות עצם טובה יותר בשלב מאוחר יותר בחייהם. גם גברים שביצעו פעילות מחזקת עצמות בגילאים מתקדמים הראו שיפור במצב העצמות שלהם אם כי במידה מופחתת. אם זאת יש להקפיד על הכללים למניעת פציעות ספורט כדי למנוע קטיעה של הפעילות הגופנית עקב נזקי גוף.

   מסקנות החוקרים

   נכון, פעילות גופנית נושאת משקל ובעלת עומסים גבוהים על השלד בונה ומשמרת טוב יותר את מסת העצם, עם זאת פעילות מסוג זה תורמת למסת העצם גם בשלבים מאוחרים יותר של החיים. גם גבר בגיל העמידה שבילה את ילדותו ואת שנות העשרים והשלושים שלו יושב מול מחשב יכול לתרום למסת העצם שלו אם רק יתמיד ויקפיד לבצע את הפעילות הזאת.

   American Journal of Men's Health, Feb. 11, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם