אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול
אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אוסטאופורוזיס – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם “המחלה השקטה” וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

מסת עצם גבוהה תלויה במספר גורמים כולל גנטיקה, מגדר, מוצא וכמובן גיל. לאחר גיל 40 מתחילה נפילה בערכים של מסת העצם. המשמעות של מחלת דלדול העצם היא סיכון מוגבר לשברים. כול נפילה מינורית בגיל המבוגר או אפילו מעידה עלולים לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה, כף היד, צוואר הירך או כול עצם אחרת. יש לזכור שאחד מהסיבוכים האפשריים של השברים הללו עלול להיות מוות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאוסטאופורוזיס אבחון וטיפול – רקע

העצמות בגופינו עוברות תהליכים בלתי פוסקים של פירוק ובנייה. תהליכים אלו מתבצעים על ידי תאים בשם אוסטאוקלסטים ההורסים את תאי העצם, תאי פיברובלסט מרכזים חלבוני סידן ואילו תאים אחרים בשם אוסטאובלסטים משתמשים בחלבונים הללו יוצרים עצם חדשה. אוסטאופורוזיס היא מחלה שבה דחיסות המינרלים בעצמות פוחתת בקצב גדול יותר מבנייתה. ישנם שלושה סוגים של אוסטאופורוזיס כאשר את הסיווג נוהגים לבצע על פי הגורם למחלה: מחלת דלדול עצם ראשונית – הנגרמת בעקבות חידלון הווסת וירידה ברמת האסטרוגן כאשר אצל גברים סוג זה של אוסטאופורוזיס מתרחש בעקבות ירידה ברמת הטסטוסטרון. מחלת דלדול עצם משנית המתפתחת בעקבות זקנה, מחלות כרוניות, שהות בתנאים של חוסר משקל ונטילת תרופות (סטרואידים). מחלת דלדול עצם אידיופטית – מתרחשת ממקור לא ידוע. ישנם שיטות לטיפול במחלה אך הטיפול המונע הוא היעיל והמומלץ ביותר.

אוסטאופורוזיס אבחון

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול
אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

זיהוי מוקדם של המחלה חשוב לשם תחילת הטיפול ומניעת נזקים קשים, מוות ופרוצדורות רפואיות מורכבות כמו למשל החלפת מפרקים כתוצאה משבר במפרק. אלא שמחלה זו מטעה, חולים בדלדול עצם יכולים לאבד עשרות אחוזים ממסת העצם שלהם ולא לסבול כלל מתסמינים. על כן נקראת מחלה זו גם “המחלה השקטה”, כיון שתהליך איבוד העצם קורה ללא סימנים מוקדמים והסימן הראשון עלול להיות שבר.

לרוב, הסימנים הראשונים למחלת דלדול העצם יהיו כאבי גב שיופיעו ללא כל טראומה. צילום רנטגן יגלה שכאבים האלו נגרמו בגלל שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה. בשלבים כרוניים של המחלה עמוד השדרה מתעוות ומתכופף והחולים במחלה זו מאבדים גובה ומקבלים את המראה הכפוף האופייני. הנטייה לשברים בקרב חולי דלדול העצמות כוללת מלבד את חוליות עמוד השדרה גם את צוואר הירך ואת שורש כף היד.

בדיקת צפיפות עצם (DXA) נחשבת לבדיקה הטובה ביותר לאבחון דלדול עצם ולניבוי הסיכוי להתפתחות שברים. במצב נורמטיבי זכאית כל אישה לבדיקה כזאת אחת למספר שנים. במקרים מיוחדים מתבקשות הנשים לעבור בדיקות תכופות יותר. תוצאות הבדיקה ניתנות גם בצורת השוואה לצפיפות העצם בקרב אנשים בני אותו גיל. ומאפשרת לנו לאמוד את מצב העצמות שלנו מול ממוצע נרחב. יתכן ותידרשנה בדיקות נוספות לשלילת גורמים אפשריים אחרים למחלת אובדן צפיפות עצם.

אוסטאופורוזיס טיפול

הטיפול התרופתי במחלת דלדול העצם מתמקד בשני סוגי תרופות:

1) תרופות להרמת כמות האסטרוגן בגוף על ידי מניעה או דחיית התפרקותו (טיפול הורמונלי חלופי -HRT). דוגמאות לכך כוללות את רלוקסיפן (Raloxifene) הבולם את התפרקות האסטרוגן ונימצא יעיל מאוד בהורדת הסיכון לשברים. יש לזכור שמתן אסטרוגן ישירות כתרופה הגבירה את הסיכון לסרטן השד ומחלות לב. תרופה נוספת היא הקלציטונין. קלציטונין הוא הורמון המסייע בתהליך האיזון של רמות הסידן בדם באמצעות מחד הגברת הספיגה של סידן לעצם ומאידך באמצעות הגברת ההפרשה של סידן בשתן.

2) תרופות המאטות את הפעילות של אוסטאוקלסטים – התאים הורסי העצם. תרופות אלו הן למעשה תרופות ביספוספונטים הכוללות את האלנדרונט (שמות מסחריים בישראל: פוסלן, מקסיבון, אלנדרונט טבע), ריזדרונאט (אקטונל). התרופות הללו נספחים באופן סלקטיבי לעצמות הגוף הורגות את התאים הורסי העצמות (אוסטאוקלסטים) ומעודדות תאים אוסטאובלסטים (תאים בוני עצם) לשחרר מרכיב כימי המעכב גם הוא את התאים האוסטאוקלסטים.

מניעת אוסטאופורוזיס

כאשר המחלה בשלבים מתקדמים יש מעט צעדים אפקטיביים להילחם בתופעה. אורח חיים נכון הכולל: שינה מספקת (לפחות 6 שעות), תזונה מוקפדת, נטילת תוספי תזונה ופעילות גופנית בונה עצם היא השיטה המועדפת לבלימה ושיפור בדלדול העצם. מבחינה תזונתית: שמירה על מסת גוף תקינה (רזון לא טוב), הימנעות מיותר מידי אלכוהול ועישון, צריכה מותאמת של סידן, ויטמין D, ויטמין K, הפעילות חייבת לכלול עומסים משמעותיים על השלד. ככל שהעומס הפיזי על העצמות הוא קיצוני יותר (יש לזכור: הדרגתיות וללא פציעות) כך העצם תבנה עצמה מהר יותר.

מחקרים הראו: לקיחת מנות מוגברות של סידן וויטמין D לטיפול באוסטאופורוזיס לא נמצאו יעילים (The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, January 5, 2011). כדי להילחם במחלת דלדול העצם ובשברים שנובעים ממנה יש להקפיד על חמשת המרכיבים הבאים:

 •  איזון ברמת הסידן
 •  איזון ברמתו של ויטמין D ,
 •  פעילות גופנית נושאת משקל
 •  במקרה הצורך תרופות מתאימות (ראה המשך)
 •  הימנעות מנפילות (מודעות ושיפור שיווי משקל).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת…

 • נפילות בגיל מבוגר עלולות להרוג

  נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות…

 • ספורט בגיל הצעיר צריך להיות מגוון

  גיוון בספורט בגיל הצעיר? חשוב מאוד לכול ספורטאי צעיר להקפיד על גיוון בענפי הספורט שבהם הוא מעורב. מתברר שעיסוק בסוגים…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור אתך קשר בהקדם האפשרי. בינתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו וליהנות מתכניו המגוונים.…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…