דלקת פרקים ניוונית עישון גורם סיכון

ארטריטיס בגלל עישון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים ניוונית – עישון גורם סיכון. מתברר שעישון מהווה גורם סיכון ידוע להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית שלנו ובעשור האחרון יוצאים לאור מחקרים הטוענים שעישון מזיק גם למפרקים. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן.

מחקר שפורסם בירחון למחלות ראומטיות בארצות הברית מצביע על כך שבין יתר ההשפעות השליליות הידועות של העישון הוא גם גורם לשחיקת סחוס ומעלה את הסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). עוד סיבה לא לעשן. את הנזקים האדירים שגורם העישון לבריאותינו כולנו מכירים. לרוב יפגע העישון באיכות חיינו לעתים יקטע אותם בייסורים קשים. המחקר האמריקאי שקבע ארטריטיס בגלל עישון הוא עניין וודאי, נותן לנו סיבה נוספת להימנע מעישון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת פרקים ניוונית עישון גורם סיכון – רקע

ארטריטיס בגלל עישון
ארטריטיס בגלל עישון

מחקר שפורסם בארצות הברית (7.12.06) מצא שהעישון מזיק גם למפרק שלנו ולמעשה מגביר את הסיכון שלו לחלות. במחקר נבדקו לאורך שנתיים וחצי 159 חולים שסבלו מדלקת ניוונית בברך. הממצאים הראו שהמעשנים שבקרב הקבוצה דיווחו על יותר כאבים ומגבלות תנועה בהשוואה לחולים שלא מעשנים. כמו כן נצפו פי שתיים יותר שחיקת סחוס בברך החולה בקרב המעשנים בהשוואה ללא מעשנים. לצורך המחקר נעשה שימוש ב MRI.

מה קורה לסחוס?

הסחוס היא רקמה אלסטית המורכבת מתאים, סיבים ורקמת חיבור ומצפה את קצות העצמות בנקודת המפגש שלהן – במפרק. נוזל סיכה סינוביאלי שוטף את הסחוס דואג ללחותו שומר על חיוניות הסחוס. הודות לסחוס ולנוזל הסינוביאלי רמת החיכוך בתוך מפרק בריא הוא מינימלי. עם זאת יש לזכור שלסחוס אין אספקת דם ישירה והזנתו ותהליך חילוף החומרים שלו נעשה על ידי דיפוזיה. זוהי הסיבה העיקרית שסחוס שניזוק לא יכול להשתקם.

במהלך המחלה הניוונית של המפרק הסחוס מתחיל להישחק. השחיקה מובילה לדלקות, כאבים ודפורמציה. התוצאות החד משמעיות של המחקר הזה מראות שכאשר אדם סובל מדלקת פרקים עישון הופך להיות גורם מחמיר רב משמעות. סיבה אפשרית להשפעה השלילית שיש לעישון על הסחוס היא ביכולתו להפחית את כמות החמצן שמגיעה לרקמות הגוף השונות. סחוס ללא או עם כמות חמצן מופחתת אינו יכול להשתקם.

דלקת פרקים ניוונית – מה זה?

דלקת ניוונית במפרק ( OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם מקומיים. חולי זה היא הפגיעה הנפוצה ביותר במפרקים ולמעשה כולנו סובלים ממנה. המחלה מופיעה עם התבגרותנו בתפוצה רחבה. באופן עקרוני זהו חולי של הגיל המבוגר, אבל יכולה להופיע גם אצל צעירים אצלם הסחוס במפרק נפגע או עמד בלחצים גדולים מדי. בכ 80 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ימצאו סימנים בצילומי רנטגן לחולי ניווני במפרק, אך רק 60% מקרבם יסבלו גם מסימנים ותסמינים של המחלה.

דלקת זאת המופיעה בגילאים צעירים היא לרוב משנית לפגיעה טראומטית במפרק. כול פציעה או ניתוח במפרק עלול לגרום להתפתחות מוקדמת של חולי ניווני במפרק. מדובר בחולי אוניברסלי וכל אחד יחלה בה אם יחיה מספיק זמן. תרופה לחולי זה אינה בנמצא אך נהוגים טיפולים תומכים ומשמרים לסובלים ממנה.

החולי הזה יכול להופיע בכל אחד מן מפרקי הגוף, אך, שכיחה בעיקר בפרקי הגוף הגדולים נושאי המשקל כגון ברכיים, פרקי עמוד השדרה ופרקי הירך ובאלה הנתונים לעומסים גדולים מסיבות של עומס יתר כגון פרקי האצבעות והאגודלים. לתפוצת החולי יש קשר מסוים עם מין, מוצא אתני ומבנה גוף. בדרך כלל רק פרק אחד או שניים יהיו סימפטומטיים.

פתולוגיה

ארטריטיס בגלל עישון
ארטריטיס בגלל עישון

המאפיינים העיקריים: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים ופיברוזיס קפסולרי. הנזקים הללו מתפתחים באופן הבא: במהלך המחלה מופר שיווי המשקל המבני בסחוס במפרק. תאי הסחוס פועלים ליצור מוגבר של חומרי גלם חדשים ליצירת סחוס אך במקביל הם מייצרים אנזימים המעכלים את הסחוס. מעגל היצור והעיכול המוגבר של הסחוס מסתכם בירידה בכמות הסחוס. רקמת העצם הסמוכה הופכת דלילה וחסרה. תהליכי ריפוי העצם המופעלים בעקבות הפגיעה בעצם מסתכמים בהופעת בליטות עצם (אוסטיאופיטים) באזור המפרק.

לסיכום – מדובר בבעיה כרונית במפרק, בו מתרחש תהליך מתקדם של התרככות ואיבוד צורה של הסחוס הארטיקולרי. התהליך מלווה בצמיחה חדשה של סחוס ועצם בגבולות הפרק (אוסטאופיטים) ופיברוזיס של הקפסולה.

הגורמים לדלקת פרקים ניוונית

הדבר הברור ביותר הוא שהשכיחות עולה עם הגיל. ומכאן שלוקח לתהליך שנים רבות להתפתח. וכאמור כל אדם אם יחיה מספיק שנים יסבול מהמחלה הזאת. גורמים נוספים כוללים נטייה גנטית, אופן השימוש במפרק או במילים אחרות עומס יתר (בגין עבודה לקויה או פציעות ספורט), מחלות של המפרק, טראומה, ניתוחים, ליקויים מבניים ועוד.

דלקת פרקים ניוונית – סיווג

חולי ניווני של המפרק מסווגת כראשונית או שניונית. הסוג הראשוני הוא אידיופטי (מגורם לא ידוע) ומופיעה לרוב עם הגיל, הסוג השניוני מופיע בעקבות שינויים בסביבת הסחוס כגון טראומה, הפרעות מבנה שלד מולדות, מחלות של המפרק, הפרעות מטבוליות ומחלות הפוגעות במבנה הסחוס. מחלה ניוונית במפרק יכולה להיות כללית ולפגוע במספר רב של מפרקים או באחד בלבד. נהוג לתאר את החולי הניווני לפי המפרק הפגוע. למשל דלקת ניוונית של הברך או דלקת ניוונית של מפרק הירך.

דלקת פרקים ניוונית – סימנים ותסמינים

התסמין העיקרי של מחלה זאת הוא כאב המופיע בהדרגה, בהתחלה הוא עשוי להיעלם עם ביצוע פעילות ומאוחר יותר פעילות תחמיר אותו. במצב מתקדם הכאב עלול להקשות על השינה. הכאב מתואר ככאב עמוק או כתחושת שריפה הקשורה לשרירים ולגידים של האזור. התלונה השנייה בשכיחותה היא נוקשות. עם התקדמות המחלה המפרק יעשה נוקשה והחולה התלונן על מגבלות תנועה במפרקים וכן רעשים וחריקות (קרפיטציות).

התהליכים במפרק הפגוע עשויים לחולל דלקת שתפגע במבני שלו ותתבטא בנפיחות, חום מקומי ואודם באזור המפרק. בתחילה אחרי מנוחה אחר כך נוקשות תמידית. נפיחות- יכולה להיות נוכחת לסירוגין או קבועה. במידה והחולי הניווני נמשך מספיק זמן המפרק עובר גם תהליך של דפורמציה מבנית. וכמובן איבוד טווחי תנועה.

באלו מפרקים פוגעת דלקת פרקים ניוונית?

למרות שהמחלה הניוונית של המפרק יכולה לפגוע בכל אחד מפרקי הגוף, היא נוטה לפגוע בעיקר בפרקי הגוף שנושאים בעומסים: ברכיים, ירכיים, ובפרקי בעמוד השדרה הצווארי. עוד משפיע החולי הזה על פרקי הגוף הנתונים לעומס כתוצאה משימוש חוזרני כמו פרקי אצבעות הידיים. בדלקת ניוונית של עמוד השדרה ייתכנו תסמינים רדיקולריים (הנובעים מלחץ על שורשי עצב) כמו כאב מוקרן, תחושת נימול וחולשה. בחולי ניווני של אצבעות הידיים מופיעים קשרירים (גושי עצם מכוסים בסחוס) במפרקים המרוחקים והמקורבים שבין גלילי האצבעות המכונים קשרירים על שם הברדן (Heberden's nodes) וקשרירים על שם בוכרד (Bouchard's nodes). הקשרירים נוטים להגביל את התנועה במפרקי האצבעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור