עישון גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית

ארטריטיס בגלל עישון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

עישון גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית. מתברר שעישון מהווה גורם סיכון גם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים. ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית שלנו הודגמה במחקרים רבים. בעשור האחרון יוצאים לאור מחקרים הטוענים שעישון מזיק גם למפרקים. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. המחקר שפורסם בירחון למחלות ראומטיות בארצות הברית אמור לגמול אותנו סופית מעישון.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המחקר מצביע על כך שהעישון הוא הוא בין היתר גורם סיכון לשחיקת סחוסים במפרקים. במילים אחרות עישון גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). את הנזקים האדירים שגורם העישון לבריאותנו כולנו מכירים.  העישון גורם למחלות קשות הפוגעות באיכות חיינו לעתים יקטע אותם בייסורים קשים. המחקר האמריקאי מצא שמחלת אוסטיאוארטריטיס בגלל עישון הוא עניין וודאי. מדובר בסיבה נוספת להפסיק לעשן.

  {loadposition inside-page}

  עישון גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית – רקע

  ארטריטיס בגלל עישון
  ארטריטיס בגלל עישון

  מחקר שפורסם בארצות הברית (7.12.06) מצא שהעישון מזיק גם למפרקים שלנו. במחקר נבדקו לאורך שנתיים וחצי 159 חולים שסבלו מדלקת ניוונית בברך. הממצאים הראו שהמעשנים שבקרב הקבוצה דיווחו על יותר כאבים ומגבלות תנועה בהשוואה לחולים שלא מעשנים. כמו כן נצפו פי שתיים יותר שחיקת סחוס בברך החולה בקרב המעשנים בהשוואה ללא מעשנים. לצורך המחקר נעשה שימוש ב MRI.

  מה קורה לסחוס?

  הסחוס מצפה את קצות העצמות בנקודת המפגש שלהן – במפרק. סחוס היא רקמה אלסטית המורכבת מתאים, סיבים ורקמת חיבור. נוזל סיכה סינוביאלי שוטף אותה, דואג ללחותה ושומר על חיוניותה. הודות לסחוס ולנוזל הסינוביאלי רמת החיכוך בתוך מפרק בריא הוא מינימלי. עם זאת יש לזכור שלסחוס אין אספקת דם ישירה והזנתו ותהליך חילוף החומרים שלו נעשה על ידי דיפוזיה. זוהי הסיבה העיקרית שסחוס שניזוק לא יכול להשתקם.

  במהלך המחלה הניוונית של המפרק הסחוס מתחיל להישחק. השחיקה מובילה לדלקות, כאבים ודפורמציה. התוצאות החד משמעיות של המחקר הזה מראות שכאשר אדם סובל מדלקת פרקים עישון הופך להיות גורם מחמיר רב משמעות. סיבה אפשרית להשפעה השלילית שיש לעישון על הסחוס היא ביכולתו להפחית את כמות החמצן שמגיעה לרקמות הגוף השונות. סחוס ללא או עם כמות חמצן מופחתת אינו יכול להשתקם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת פרקים ניוונית – מה זה?

   דלקת ניוונית במפרק ( OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם מקומיים. חולי זה היא הפגיעה הנפוצה ביותר במפרקים ולמעשה כולנו סובלים ממנה. המחלה מופיעה עם התבגרותנו בתפוצה רחבה. באופן עקרוני זהו חולי של הגיל המבוגר, אבל יכולה להופיע גם אצל צעירים אצלם הסחוס במפרק נפגע או עמד בלחצים גדולים מדי. בכ 80 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ימצאו סימנים בצילומי רנטגן לחולי ניווני במפרק, אך רק 60% מקרבם יסבלו גם מסימנים ותסמינים של המחלה.

   דלקת זאת המופיעה בגילאים צעירים היא לרוב משנית לפגיעה טראומטית במפרק. כול פציעה או ניתוח במפרק עלול לגרום להתפתחות מוקדמת של חולי ניווני במפרק. מדובר בחולי אוניברסלי וכל אחד יחלה בה אם יחיה מספיק זמן. תרופה לחולי זה אינה בנמצא אך נהוגים טיפולים תומכים ומשמרים לסובלים ממנה.

   החולי הזה יכול להופיע בכל אחד מן מפרקי הגוף, אך, שכיחה בעיקר בפרקי הגוף הגדולים נושאי המשקל כגון ברכיים, פרקי עמוד השדרה ופרקי הירך ובאלה הנתונים לעומסים גדולים מסיבות של עומס יתר כגון פרקי האצבעות והאגודלים. לתפוצת החולי יש קשר מסוים עם מין, מוצא אתני ומבנה גוף. בדרך כלל רק פרק אחד או שניים יהיו סימפטומטיים.

   פתולוגיה

   ארטריטיס בגלל עישון
   ארטריטיס בגלל עישון

   המאפיינים העיקריים: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים ופיברוזיס קפסולרי. הנזקים הללו מתפתחים באופן הבא: במהלך המחלה מופר שיווי המשקל המבני בסחוס במפרק. תאי הסחוס פועלים ליצור מוגבר של חומרי גלם חדשים ליצירת סחוס אך במקביל הם מייצרים אנזימים המעכלים את הסחוס. מעגל היצור והעיכול המוגבר של הסחוס מסתכם בירידה בכמות הסחוס. רקמת העצם הסמוכה הופכת דלילה וחסרה. תהליכי ריפוי העצם המופעלים בעקבות הפגיעה בעצם מסתכמים בהופעת בליטות עצם (אוסטיאופיטים) באזור המפרק.

   לסיכום – מדובר בבעיה כרונית במפרק, בו מתרחש תהליך מתקדם של התרככות ואיבוד צורה של הסחוס הארטיקולרי. התהליך מלווה בצמיחה חדשה של סחוס ועצם בגבולות הפרק (אוסטאופיטים) ופיברוזיס של הקפסולה.

   הגורמים לחולי ניווני מפרקי

   הדבר הברור ביותר הוא שהשכיחות עולה עם הגיל. ומכאן שלוקח לתהליך שנים רבות להתפתח. וכאמור כל אדם אם יחיה מספיק שנים יסבול מהמחלה הזאת. גורמים נוספים כוללים נטייה גנטית, אופן השימוש במפרק או במילים אחרות עומס יתר (בגין עבודה לקויה או פציעות ספורט), מחלות של המפרק, טראומה, ניתוחים, ליקויים מבניים ועוד.

   סיווג מחלות פרקים הנגרמות מניוון ובלאי מצטבר

   חולי ניווני של המפרק מסווגת כראשונית או שניונית. הסוג הראשוני הוא אידיופטי (מגורם לא ידוע) ומופיעה לרוב עם הגיל, הסוג השניוני מופיע בעקבות שינויים בסביבת הסחוס כגון טראומה, הפרעות מבנה שלד מולדות, מחלות של המפרק, הפרעות מטבוליות ומחלות הפוגעות במבנה הסחוס. מחלה ניוונית במפרק יכולה להיות כללית ולפגוע במספר רב של מפרקים או באחד בלבד. נהוג לתאר את החולי הניווני לפי המפרק הפגוע. למשל דלקת ניוונית של הברך או דלקת ניוונית של מפרק הירך.

   באלו מפרקים פוגעת דלקת פרקים ניוונית?

   למרות שהמחלה הניוונית של המפרק יכולה לפגוע בכל אחד מפרקי הגוף, היא נוטה לפגוע בעיקר בפרקי הגוף שנושאים בעומסים:

   • ברכיים
   • ירכיים
   • פרקי עמוד השדרה קרסוליים

   עוד משפיע החולי הזה על פרקי הגוף הנתונים לעומס כתוצאה משימוש חוזרני כמו:

   • פרקי אצבעות הידיים
   • שורשי כפות ידיים

   סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית

   התסמין העיקרי של מחלה זאת הוא כאב המופיע בהדרגה, בהתחלה הוא עשוי להיעלם עם ביצוע פעילות ומאוחר יותר פעילות תחמיר אותו. במצב מתקדם הכאב עלול להקשות על השינה. הכאב מתואר ככאב עמוק או כתחושת שריפה הקשורה לשרירים ולגידים של האזור. התלונה השנייה בשכיחותה היא נוקשות. עם התקדמות המחלה המפרק יעשה נוקשה והחולה התלונן על מגבלות תנועה במפרקים וכן רעשים וחריקות (קרפיטציות).

   התהליכים במפרק הפגוע עשויים לחולל דלקת שתפגע במבני שלו ותתבטא בנפיחות, חום מקומי ואודם באזור המפרק. בתחילה אחרי מנוחה אחר כך נוקשות תמידית. נפיחות- יכולה להיות נוכחת לסירוגין או קבועה. במידה והחולי הניווני נמשך מספיק זמן המפרק עובר גם תהליך של דפורמציה מבנית. וכמובן איבוד טווחי תנועה.

   בדלקת ניוונית של עמוד השדרה ייתכנו תסמינים רדיקולריים (הנובעים מלחץ על שורשי עצב) כמו:

   • כאבים מקומיים
   • כאב מוקרן לגפים (תלוי במיקום הנזק)
   • תחושת נימול
   • חולשת שרירים ועוד

   בדלקת פרקים של אצבעות הידיים מופיעים קשרירים (גושי עצם מכוסים בסחוס). קשרירים אלו מתפתחים במפרקים המרוחקים והמקורבים שבין גלילי האצבעות ובכלל זה:

   • קשרירים על שם הברדן (Heberden's nodes)
   • וקשרירים על שם בוכרד (Bouchard's nodes)

   הקשרירים נוטים להגביל את התנועה במפרקי האצבעות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם