שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט
שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט! האיבר האנטומי ששומר על שיווי המשקל שלנו מצוי באוזן הפנימית. במבט פנימה לתוך האוזן התיכונה נוכל לראות שלוש תעלות קשתיות מלאות בנוזל ומצוידות בחיישנים דמויי שערות.  התעלות הללו והנוזל הזז בתוכם על פי מיקום הגוף ותנועתו מספקות למוח את המידע הנדרש כדי לשמור על שיווי המשקל שלנו. מחקר שנערך בקנדה שם לו למטרה לבדוק את היעילות של הוספת תרגילי שיווי משקל ושגרת האימונים של שחקני הכדור סל בבתי הספר כדי לצמצם או אף למנוע פציעות ספורט בקרב תלמידים המשחקים כדורסל בבתי ספר תיכון בקנדה. מסקנות המחקר היו שאימוני שיווי משקל מורידים את סיכוני הפציעה של פרקי הברך והקרסול אצל שחקני כדור-סל בבתי ספר תיכוניים.

פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. לשיווי משקל טוב ישנם יתרונות רבים ובכלל זה מניעת נפילות בגיל המבוגר הגורמות לעתים גם לנכויות קשות ומוות. אימוני שיווי משקל באמצעות “לוח מתנועע” עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט – רקע

בעזרת הנוזל והחיישנים המצויים בתעלות הקשתיות מערכת שיווי המשקל מנטרת ללא הרף את מיקום ותנועת הגוף. המידע הזה מאיבר שיווי המשקל מועבר לגזע המוח ולמוח הקטן. מערכת העצבים המרכזית מקבלת את המידע מעבדת אותו ומוציאה הוראות תיקון. מערכת שיווי המשקל היא חלק מהמערכת הפרופריוצפטיבית. מערכת זאת מנטרת ומדווחת למוח על מיקום חלקי הגוף השונים ביחס לסובב אותנו וביחס לחלקי הגוף האחרים. בניגוד למערכת שיווי המשקל החיישנים של המערכת הפרופריוצפטיבית מפוזרים בכול חלקי הגוף ובכלל זה בעור, בשרירים, במפרקים, רצועות ועוד. המוח מעבד את המידע המגיע מהמערכת הזאת ובשעת הצור מוציא הנחיות תיקון.

באופן מסורתי אימוני שיווי משקל היוו חלק חשוב מתכנית שיקום של קרסול לאחר פציעה. בשנים האחרונות החלו רבים לשלב אימוני שיווי משקל כדי לשקם ו/או למנוע פציעות בחלקי גוף אחרים במהלך משחקים ואימוני ספורט כולל פציעות ברכיים, פציעות ירכיים, פציעות גב עליון ואף פציעות צוואר.

מחקרים רבים (Sports Med. 2007;37(6):547-56) מצאו שיכולת נמוכה בכול מה שקשור לשיווי משקל מעלה את הסיכון לפציעות קרסול וברכיים בפעילויות שונות. חלק ניכר מהמחקרים הללו מצאו ששיפור יכולת זאת של שיווי המשקל יחד עם קפיצות, נחיתות ואימוני זריזות מובילה להפחתתה נכרת בשיעור פציעות הברכיים והקרסול בספורט קבוצתי כגון כדור יד, כדור עף ופעילות אתלטית אחרת. השפעת אימוני שיווי המשקל בלבד על מניעת פציעות ספורט לא הייתה אחידה. רק בחלק מהמחקרים נמצאה הפחתה משמעותית בשיעור פציעות הקרסול והברכיים חוזרות בקרב שחקני כדורגל, שחקני כדור סל ואתלטים שונים.

במחקר אחר (Br J Sports Med 2014;48:871-877) שהתבסס על 25 מחקרים וכלל 26,610 משתתפים ו – 3464 פציעות נמצא שאימוני שיווי משקל שתוכננו לייצב את המפרקים הפחיתו את שיעור פציעות הספורט ב52%. יחד עם זאת באותו מחקר נמצא שאימוני כוח היו יעילים יותר בכול הנוגע להפחתת פציעות ספורט וספורטאים העוסקים במקביל באימוני כוח מפחיתים את הסיכון שלהם להיפצע ב68%. עוד בהקשר הזה נציין שאימוני מתיחות לא הצליחו להפחית משמעותית את שיעור פציעות הספורט.

המחקר

שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט
שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

במחקר שלפנינו נבדקו 920 שחקני כדור סל בגילאים 12-18 ב25 בתי ספר תיכוניים בקנדה שנחלקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת הוסיפה להתחמם באותו האופן לפני תחילת כול משחק כדורסל ואילו הקבוצה השנייה התחממה באותו אופן לפני תחילת כול משחק כדורסל אך הוסיפה גם תרגילי שיווי משקל באמצעות לוח לא יציב (Wobble board).

ממצאי המחקר

הקבוצה שהוסיפה אימוני שיווי משקל לפני תחילת כול משחק כדורסל הפחיתה את רמת הסיכון להיפצע באופן כללי ובפרט הפחיתה את הסיכון לפציעות בגפה התחתונה במהלך המשחק באופן משמעותי.

מסקנות החוקרים

תרגילי שיווי משקל עם לוח לא יציב עבוד שחקני כדור סל עשויים להפחית באופן משמעותי את מספר פציעות הספורט השכיחות בקרב ספורטאים אלו כולל פציעות של רגל תחתונה ונקיעות קרסול. שילוב אימוני שיווי משקל לפני כול משחק או אימון כדורסל או בענפי ספורט אחרים בעלי סיכון גבוה לפציעות גפיים תחתונות עשוי להועיל במניעת הפציעות.

Clin J Sports Med. 2007 Jan;17(1):17-24

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שיקום שיווי משקל מונע נפילות

  שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • אימוני כוח ושיווי משקל למניעת פציעות

  כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…