שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט! האיבר האנטומי ששומר על שיווי המשקל שלנו מצוי באוזן הפנימית. במבט פנימה לתוך האוזן התיכונה נוכל לראות שלוש תעלות קשתיות מלאות בנוזל ומצוידות בחיישנים דמויי שערות.  התעלות הללו והנוזל הזז בתוכם על פי מיקום הגוף ותנועתו מספקות למוח את המידע הנדרש כדי לשמור על שיווי המשקל שלנו. מחקר שנערך בקנדה שם לו למטרה לבדוק את היעילות של הוספת תרגילי שיווי משקל ושגרת האימונים של שחקני הכדור סל בבתי הספר כדי לצמצם או אף למנוע פציעות ספורט בקרב תלמידים המשחקים כדורסל בבתי ספר תיכון בקנדה. מסקנות המחקר היו שאימוני שיווי משקל מורידים את סיכוני הפציעה של פרקי הברך והקרסול אצל שחקני כדור-סל בבתי ספר תיכוניים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. לשיווי משקל טוב ישנם יתרונות רבים ובכלל זה מניעת נפילות בגיל המבוגר הגורמות לעתים גם לנכויות קשות ומוות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם סיכון גבוה לפציעות.

  שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט – רקע

  בעזרת הנוזל והחיישנים המצויים בתעלות הקשתיות מערכת שיווי המשקל מנטרת ללא הרף את מיקום ותנועת הגוף. המידע הזה מאיבר שיווי המשקל מועבר לגזע המוח ולמוח הקטן. מערכת העצבים המרכזית מקבלת את המידע מעבדת אותו ומוציאה הוראות תיקון. מערכת שיווי המשקל היא חלק מהמערכת הפרופריוצפטיבית. מערכת זאת מנטרת ומדווחת למוח על מיקום חלקי הגוף השונים ביחס לסובב אותנו וביחס לחלקי הגוף האחרים. בניגוד למערכת שיווי המשקל החיישנים של המערכת הפרופריוצפטיבית מפוזרים בכול חלקי הגוף ובכלל זה בעור, בשרירים, במפרקים, רצועות ועוד. המוח מעבד את המידע המגיע מהמערכת הזאת ובשעת הצור מוציא הנחיות תיקון.

  באופן מסורתי אימוני שיווי משקל היוו חלק חשוב מתכנית שיקום של קרסול לאחר פציעה. בשנים האחרונות החלו רבים לשלב אימוני שיווי משקל כדי לשקם ו/או למנוע פציעות בחלקי גוף אחרים במהלך משחקים ואימוני ספורט כולל פציעות ברכיים, פציעות ירכיים, פציעות גב עליון ואף פציעות צוואר.

  מחקרים רבים (Sports Med. 2007;37(6):547-56) מצאו שיכולת נמוכה בכול מה שקשור לשיווי משקל מעלה את הסיכון לפציעות קרסול וברכיים בפעילויות שונות. חלק ניכר מהמחקרים הללו מצאו ששיפור יכולת זאת של שיווי המשקל יחד עם קפיצות, נחיתות ואימוני זריזות מובילה להפחתתה נכרת בשיעור פציעות הברכיים והקרסול בספורט קבוצתי כגון כדור יד, כדור עף ופעילות אתלטית אחרת. השפעת אימוני שיווי המשקל בלבד על מניעת פציעות ספורט לא הייתה אחידה. רק בחלק מהמחקרים נמצאה הפחתה משמעותית בשיעור פציעות הקרסול והברכיים חוזרות בקרב שחקני כדורגל, שחקני כדור סל ואתלטים שונים.

  במחקר אחר (Br J Sports Med 2014;48:871-877) שהתבסס על 25 מחקרים וכלל 26,610 משתתפים ו – 3464 פציעות נמצא שאימוני שיווי משקל שתוכננו לייצב את המפרקים הפחיתו את שיעור פציעות הספורט ב52%. יחד עם זאת באותו מחקר נמצא שאימוני כוח היו יעילים יותר בכול הנוגע להפחתת פציעות ספורט וספורטאים העוסקים במקביל באימוני כוח מפחיתים את הסיכון שלהם להיפצע ב68%. עוד בהקשר הזה נציין שאימוני מתיחות לא הצליחו להפחית משמעותית את שיעור פציעות הספורט.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט
   שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

   במחקר שלפנינו נבדקו 920 שחקני כדור סל בגילאים 12-18 ב25 בתי ספר תיכוניים בקנדה שנחלקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת הוסיפה להתחמם באותו האופן לפני תחילת כול משחק כדורסל ואילו הקבוצה השנייה התחממה באותו אופן לפני תחילת כול משחק כדורסל אך הוסיפה גם תרגילי שיווי משקל באמצעות לוח לא יציב (Wobble board).

   ממצאי המחקר

   הקבוצה שהוסיפה אימוני שיווי משקל לפני תחילת כול משחק כדורסל הפחיתה את רמת הסיכון להיפצע באופן כללי ובפרט הפחיתה את הסיכון לפציעות בגפה התחתונה במהלך המשחק באופן משמעותי.

   מסקנות החוקרים

   תרגילי שיווי משקל עם לוח לא יציב עבוד שחקני כדור סל עשויים להפחית באופן משמעותי את מספר פציעות הספורט השכיחות בקרב ספורטאים אלו כולל פציעות של רגל תחתונה ונקיעות קרסול. שילוב אימוני שיווי משקל לפני כול משחק או אימון כדורסל או בענפי ספורט אחרים בעלי סיכון גבוה לפציעות גפיים תחתונות עשוי להועיל במניעת הפציעות.

   Clin J Sports Med. 2007 Jan;17(1):17-24

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,