נפילות קטלניות בגיל המבוגר

נפילות בגיל מבוגר עלולות להרוג
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נפילות קטלניות בגיל המבוגר הוא אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים. מבוגרים אלו מאבדים שיווי משקל ונופלים. מגוון סיבות רחב עלול להוביל לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים. בין יתר הסיבות נמנה ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. עיסוק בספורט עשוי לצמצם את הסיכוי לשברים בקרב מבוגרים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אחת הבעיות שמאיימות על בריאותם, על עצמאותם ועל חייהם של מבוגרים היא הנטייה ליפול. נפילות בגיל המבוגר גובה מהאוכלוסייה המבוגרת מחיר כבד. על פי סטטיסטיקות שונות נפילות ונפילות חוזרות מתרחשות בערך במחצית מבין המבוגרים מעל גיל 65. לרוב, הנפילות גורמות לנזקים קלים ברקמות הרכות שניתן להחלים מהם תוך ימים עד שבועות בודדים. אך בחלק קטן ומשמעותי מהמקרים הנזקים עלולים לכלול שברים קשים ואף לגרום למוות. גם נפילה שהסתכמה בנזקים קלים עלולה לפגוע בביטחונו העצמי של המבוגר. המשמעות של אובדן ביטחון היא הרבה פעמים הישארות בבית והימנעות חברתית.

  {loadposition inside-page}

  נפילות קטלניות בגיל המבוגר – רקע

  נפילות בגיל המבוגר, הפציעות והמוות שהנגרמים בשל כך מטילים עומס אישי על המבוגרים ובני משפחתם. העומסים הכלכליים הנובעים עקב כך גורמים גם לפגיעה בכלכלה הלאומית. רוב הנפילות בגיל המבוגר מסתיימות בפציעות קלות, בחלק מהמקרים התוצאה היא פציעות קשות ומוות. בשנת 2013 מוות מנפילה היה הגורם השמיני למוות בקרב מבוגרים מעל גיל 65 בארצות הברית. סך כול המתים כתוצאה מנפילות באותה שנה עמד על 46,000 מבוגרים. חשוב להיות מודע להשפעות של נפילות בגיל המבוגר על מצבו הנפשי של המבוגר. מבוגרים שנופלים ובעיקר נפילות חוזרות נוטים להיפגע נפשית גם כאשר הנזקים מנפילות אלה הם מינוריים.  מבוגרים אלה נוטים להיכנס למצב של אובדן ביטחון עצמי, חרדות ודיכאון. הפרעות נפשיות אלה גורמות למבוגר להתבודד ולפתח תלות בסובבים אותו.

  נפילה בגיל מבוגר עלולה להתרחש בגלל תהליכים ניווניים הפוגעים במערכות הגוף השונות. בעיקר מדובר במערכות שאחראיות בין היתר על ייצוב הגוף, על שיווי המשקל ועל ההתמצאות במרחב. בין מערכות אלו נמנה את השרירים שנחלשים עם השנים, את המפרקים עצמם (דלקת פרקים ניוונית), את מערכת שיווי המשקל במוח ובאוזן התיכונה ואת מערכות החיישנים בשרירים ובמפרקים. מלבד פגיעה במערכות גוף אלה השפעה דומה עלולה להיות גם לכול מחלה הפוגעת ביכולות הגופניות הבסיסיות של הקשיש כולל מחלה עם חום גבוה, שיבושי ראייה, ליקויים בלחץ דם, סחרחורת, התייבשות, הפרעות קוגניטיביות ועוד. גם תרופות מסוימות ותזונה לקויה עלולים לפגוע ביכולתו של הקשיש, בשעת הצורך, להתייצב ולהימנע מנפילה.

  כמובן שגם מרחב תנועה שאינו ידידותי לקשיש עלול לגרום לנפילתו. כך למשל מחוץ לבית מדרכה שיש בה מרצפת שאינה מונחת כראוי או תאורה לקויה מזמינה נפילה של הקשיש ואילו בתוך הבית יש לחשוש מקפל בשטיח, החלקה באמבטיה או החלקה בגלל רצפה רטובה. חשוב לזכור חלק ניכר מהמקרים הללו ניתנים למניעה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   נפילות בגיל מבוגר עלולות להרוג
   נפילות בגיל מבוגר עלולות להרוג

   החוקרים סרקו את הנתונים שפרסם משרד הבריאות האמריקאי (Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Health Statistics) לגבי כמות המבוגרים שנפצעו או מתו כתוצאה מנפילה.

   ממצאי המחקר

   מסיבות שאינן ברורות לחלוטין נפילות בגיל המבוגר הגורמות לפציעות ולמוות הופכות להיות שכיחות יותר. על פי הנתונים שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי כשליש ממבוגרים (מעל גיל 65) בארצות הברית מועדים ונופלים כול שנה.

   חמור יותר, בהשוואה לשנת 2000 הוכפלה כמות המבוגרים בארצות הברית שמתים כול שנה כתוצאה מנפילה. בשנת 2000 מתו מנפילה 30 מבוגרים על כול 100,000 מבוגרים. בשנת 2013 מתו כבר 57 מבוגרים על כול 100,000 מבוגרים.

   המלצות החוקרים

   נפילות בגיל המבוגר עלולות להרוג! מסיבה זאת יש חשיבות עצומה לשמר על כושרן של המערכות הגופניות שיש ביכולתן למנוע או לכול הפחות להפחית את הסיכון ליפול ולמוות מנפילה בקרב מבוגרים. בין היתר מומלץ על פעילות גופנית מגוונת הכוללת פעילות אירובית ואימוני כוח, תזונה עשירה, וטיפול רפואי טוב במחלות.

   NCHS Data Brief ■ No. 199 ■ May 2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם