איך נכון להתנהג עם כאבים בגב

איך להתנהג כשיש כאבים בגב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  איך נכון להתנהג עם כאבים בגב? כאבי גב הם אחת הרעות החולות שעימן מתמודד האדם המודרני. רוב בני האדם סובלים או יסבלו לפחות פעם אחת מכאב שמתפתח בגב עם או בלי מגבלות תנועה משמעותיות. חלק ניכר מבני האדם סובלים מכאבים אלו בגב באופן כרוני. כאבים בגב ויתר הסימנים והתסמינים הנלווים להם הכוללים בין היתר פגיעה ביכולת התנועתית מהווים גם גורם מוביל לאובדן ימי עבודה ופגיעה בחיי השגרה. עוד נתון מפחיד שעולה ממגוון רחב של מחקרים: השכיחות של כאבי גב בקרב ילדים נמצאת בעלייה.

  אז עולה השאלה: איך נכון להתנהג עם כאבים בגב? כללי התנהגות במצב של כאב בחלק זה או אחר בגב כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד ועוד. חשוב לזכור, כאבי גב ניתנים למניעה. הקפדה על מספר כללי התנהגות עשויה להקל על כאבים אלו ואף למנוע את התפתחותם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   איך נכון להתנהג עם כאבים בגב – רקע

   כמעט כול אדם סובל או יסבול מכאבי גב לפחות פעם אחת בחייו. כאבים בגב מהווים גם את הגורם הראשי להתפתחות מוגבלויות גופניות בקרב אנשים צעירים. כאבים המתפתחים בכול אחד מחלקי עמוד השדרה כולל כאבי צוואר, כאבים בגב עליון או כאב בגב התחתון מוגדרים מזמן כמגפה. בהסתברות סטטיסטית ניתן לקבוע שבעידן המודרני מעל 85% מהאנשים יסבלו מכאבים בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת במהלך חייהם וסביר להניח שהרבה יותר. כאבי גב מהווים מגפה כלל עולמית הגורמת לפגיעה אישית קשה בחולה ובבני משפחתו ובמקביל פוגעת גם בכלכלות הלאומיות. העלויות העצומות הכרוכות באובדן ימי עבודה, אובדן הפריון בעבודה, טיפולים, אשפוזים ועוד נאמדים בארצות הברית בעד 200 ביליוני דולרים כל שנה.

   אחת התובנות הקשות שאליהן מגיעים בעקבות למידה של הנתונים הסטטיסייטים היא שכאבי גב הם כאן כדי להישאר. מיטב המוחות והחוקרים לא מצאו פתרון לבעיה זאת. על פי אותם מחקרים הגישה הרפואית לכאבי גב המתבססת על בדיקות והדמיות יקרות ומזיקות ועל טיפולים תרופתיים וכירורגיים מוטעית ביסודה. יש להעדיף טיפולים שמרניים כגון אלו המתבצעים ע לידי כירופרקטים והתנהלות נכונה. אז איך נכון להתנהג עם כאבים בגב? להלן פירוט המלצות להתנהגות במצב שבו הגב שלכם כואב:

   איך נכון להתנהג כאשר הגב כואב – פירוט

   • הימנעות מכאב

   סובלים מכאבים בגב שהחלו זה עתה? העיקרון שצריך להנחות אתכם הוא מקסימום תנועה ואפס גירוי של הכאב. נסו לזהות תבנית התנהגותית, תנועות מסוימות ו/או שהייה במנחים במהלך שגרת חייכם אשר מציקים או מכאיבים לגבכם והימנעו מהן.

   • פעילות גופנית

   אל תשכחו שגופכם תוכנן לנוע. שעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה או ישיבה מול המחשב מחמירות את הכאבים שלכם. הרבו בפעילות גופנית. פעילות גופנית עשויה להקטין את הנזקים הנגרמים בין היתר לגב בגלל אורח החיים היושבני ולהאיץ את קצב הריפוי. למרות החשיבות של הפעילות הגופנית יש לזכור את החשיבות של המידתיות. אל תגזימו. יותר מידי, מהר מידי וחזק מידי משמעותם נזקים. וודאו שהפעילות הגופנית שבחרתם לעשות תואמת למצב הגופני והבריאותי שלכם. בשום מצב אל תבצעו פעילות המחמירה את הכאבים שלכם.

   • ישיבה

   ישיבה היא גורם סיכון מרכזי לעיכוב ההחלמה שלכם מכאבים בגב. ישיבה ממושכת ולא נכונה היא גם גורם סיכון מרכזי להתפתחות כאבי גב. צמצמו את זמן הישיבה למינימום אפשרי, אל תשבו רצוף, כל 20 – 40 דקות של ישיבה ערכו הפסקת הליכה קצרה. שבו זקוף תוך שמירה על הקיעורים והקימורים הטבעיים של עמוד השדרה.

   • הרמת משאות

   אחד הגורמים לעיכוב בריפוי כאבי גב הוא הרמת משאות באופן לקוי. במצב של כאבי גב רצוי להימנע מהרמת חפצים ובעיקר חפצים כבדים. אם אתם חייבים להרים אותם עשו זאת נכון. לצורך הרמה: כופפו ברכיים והימנעו מכפיפה של הגב, כווצו שרירי בטן וגב, היעזרו במידת האפשר בשותף.

   • משקל גוף

   השמנה ועודף משקל מהווים גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב. השמנה ועודף משקל מהווים גם גורמים המעכבים את החלמה שלכם. עומסי היתר המוטלים על עמוד השדרה (ועל המפרקים נושאי המשקל האחרים) גורמים לפציעה ולהאצה בהליכי השחיקה של עמוד השדרה ולהתפחות כאבים בגב. שמרו על איזון קלורי ומשקל גוף מאוזן.

   • יציבה נכונה

   הקפידו על יציבה נכונה. יציבה נכונה שבה נשמרים הקיעורים והקימורים הטבעיים של עמוד השדרה מצמצם את האפשרות להתפחות עומסי יתר על חלק כזה או אחר בגב. הימנעות מעומסי יתר היא דרך נכונה ללהתנהל כאשר אתם סובלים מכאבים בגב או כאשר אתם רוצים למנוע כאבי גב.

   • ארגונומיה נכונה

   ארגונומיה נכונה משמעותה לבצע פעולות ומטלות שונות באופן נכון, תוך שימוש בעזרים מתאימים ובעמדות עבודה מותאמות. כל אלה יצמצמו בוודאות את העומסים המוטלים על עמוד השדרה שלכם וימנעו את הסיכוי להחמרה בכאבים שאתם חשים ולא פחות חשוב יעזרו לכם למנוע את ההתקף הבא של הכאבים בגב.

   גורמים לכאב בגב וכיצד נאבחן ונטפל בהם

   גורמים לכאבי גב

   הגורמים העיקריים להתפתחות כאבי גב נגרמים בעיקר בשל נזק מצטבר באחת או יותר מהרקמות בגב. עומסי יתר חוזרניים הנובעים מיציבה וארגונומיה לקויים הם האחראיים לרוב להתפתחות נזק מצטבר. גורמים נוספים להתפתחות כאבים בגב כוללים מחלות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית ונזקים טראומטיים בגלל פציעות ספורט, נפילה או תאונת דרכים. הזנחה ו/או טיפול לקוי בגב יעלו את הסיכויים שכאבי הגב שלכם יהפכו לבני לוויה כרוניים. טיפול ושיקום יסודי של עמוד השדרה והאגן יכולים לעצור את המשך הנסיגה במצבכם ולהגיע למצב של חיים פעילים נטולי כאב. אך טרם ניגם לטיפול ולשיקום של הגב אנו חייבים לאבחן מה גורם להם.

   אבחון

   איך להתנהג כשיש כאבים בגב
   איך להתנהג כשיש כאבים בגב

   אבחון מקור הכאב בגב מחייב למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית דקדקנית, ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נלמד עם קיימת נטייה גנטית לחולי כזה או אחר שיכול לגרום לכאבי בגב, האם היו אשפוזים, ניתוחים או פציעות האם החולה מטופל תרופתית ועוד. נלמד על הסימנים והתסמינים כולל איפה ממוקם הכאב, מתי החל, כיצד החל, גורמים המשפיעיל עליו , על סימנים ותסמינים נוספים ועוד.

   בבדיקה הגופנית נתבונן, נניע ונמשש את חלקי הגב השונים ואת השרשרת הקינטית ונחפש אזורים כואבים, נפיחות, סימנים חיצוניים לבעיה ועוד. במידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מעבדה (בדיקות דם, הולכה עצבית) ו/או דימות (רנטגן, MRI או CT).

   טיפול

   הטיפול בכאבי גב תחתון יותאם לחומרת כאביו ומגבלותיו של החולה. במקרים קלים ניתן להסתפק בטיפול עצמי שיכלול התנהלות זהירה שנמנעת מכאבים אך אינה נמנעת מפעילות גופנית, קומפרסים חמים, תמיכה לגב ועוד. במצבים קשים יותר נמליץ על טיפול כירופרקטי. הטיפול אצל כירופרקט יכלול שילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות כגון לייזר רך יחד עם טכניקות טיפול ידניות שתפקידן לטפל בגורם המכני של הבעיה.

   כדי להאיץ את תהליך הריפוי ולמנוע הישנות של הכאבים הללו הכירופרקט יעניק ייעוץ במגוון רחב של נושאים שמטרתו נטרול גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון. בין היתר יכלול הייעוץ דברים בנושאים ארגונומיים (ישיבה נכונה, עמדת עבודה ארגונומית, הרמה נכונה ועוד), יציבה נכונה, פעילות גופנית נכונה ובכלל זה מה לעשות כמה לעשות ובאיזה אופן לעשות ועוד. במידת הצורך, כאשר הטיפול שמרני אינו מועיל, יופנה החולה לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

   American Academy of Orthopaedic Surgeons, 11, 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי