איך להתנהג כשיש כאבים בגב
איך להתנהג כשיש כאבים בגב

איך להתנהג כשיש כאבים בגב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך להתנהג כשיש כאבים בגב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר של בני אדם. עם זאת הם לא בלתי נמנעים והקפדה על מספר כללים עשויה להקל ואף למנוע את התפתחותם.

כאבים בגב ויתר הסימנים והתסמינים הנלווים להם הכוללים בין היתר פגיעה ביכולת התנועתית מהווים עניין שכיח וגורם מוביל לאובדן ימי עבודה ופגיעה בחיי השגרה. למעשה רובם המכריע של בני האדם צפויים לסבול במהלך חייהם מכאבים בגב עם או בלי מגבלות תנועה. על פי נתונים המופקים ממחקרים שונים נמצא שהשכיחות של כאבי גב בקרב ילדים נמצאת בעלייה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך להתנהג כשיש כאבים בגב – רקע

ראשית כול נסו לזהות תבנית התנהגותית, תנועות מסוימות ו/או שהייה במנחים במהלך שגרת חייכם אשר מציקים או מכאיבים לגבכם והימנעו מהן. שנית אל תשכחו שגופכם תוכנן לנוע. שעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה או ישיבה מול המחשב מזיקות לכם. הרבו בפעילות גופנית. פעילות גופנית עשויה להקטין את הנזקים הנגרמים בין היתר לגב בגלל אורח החיים היושבני. למרות החשיבות של הפעילות הגופנית יש לזכור את החשיבות של המידתיות. אל תגזימו. יותר מידי, מהר מידי וחזק מידי משמעותם נזקים. וודאו שהפעילות הגופנית שבחרתם לעשות תואמת למצב הגופני והבריאותי שלכם. בשום מצב אל תבצעו פעילות המחמירה את הכאבים שלכם. אחד הגורמים לכאבי גב הוא הרמת משאות. נסו להימנע מהרמת חפצים כבדים ואם אתם חייבים להרים אותם עשו זאת נכון ועם שותף. שמרו על משקל גוף מאוזן. הקפידו על יציבה נכונה.

כאבים בגב- אבחון וטיפול

כמעט כול אדם סובל או יסבול מכאבי גב לפחות פעם אחת בחייו. בהסתברות סטטיסטית ניתן לקבוע ש 100% מהאנשים יסבלו מכאבים אלו בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת במהלך חייהם וסביר להניח שהרבה יותר. כאבים בגב כוללים כאבים המתפתחים בכול אחד מחלקי הגב כולל כאבי צוואר, כאבים בגב עליון או כאבים בגב התחתון.

כאבים בגב מהווים גם את הגורם הראשי להתפתחות מוגבלויות גופניות בקרב אנשים צעירים. גורמים העיקריים להתפתחות כאבי גב כוללים: מחלות פרקים, פציעות טראומטיות או פציעות הנובעות מנזקים מצטברים על רקע של עומס יתר, ארגונומיה לקויה ועוד. פעילות גופנית נכונה עשויה להועיל במניעה או בצמצום התפתחות של כאבי גב.  כאבי גב כרוכים בעוגמת הנפש מרובה ובעלויות כלכליות אישיות ולאומיות עצומות. הזנחה ו/או טיפול לקוי בגב יעלו את הסיכויים שכאבי הגב שלכם יהפכו לבני לוויה כרוניים. טיפול ושיקום יסודי של עמוד השדרה והאגן יכולים לעצור את המשך הנסיגה במצבכם ולהגיע למצב של חיים פעילים נטולי כאב.

אבחון

איך להתנהג כשיש כאבים בגב
איך להתנהג כשיש כאבים בגב

אבחון מקור הכאב בגב מחייב למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית דקדקנית, ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נלמד עם קיימת נטייה גנטית לחולי כזה או אחר שיכול לגרום לכאבי בגב, האם היו אשפוזים, ניתוחים או פציעות האם החולה מטופל תרופתית ועוד. נלמד על הסימנים והתסמינים כולל איפה ממוקם הכאב, מתי החל, כיצד החל,  גורמים המשפיעיל עליו , על סימנים ותסמינים נוספים ועוד.

בבדיקה הגופנית נתבונן, נניע ונמשש את חלקי הגב השונים ואת השרשרת הקינטית ונחפש אזורים כואבים, נפיחות, סימנים חיצוניים לבעיה ועוד. במידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מעבדה (בדיקות דם, הולכה עצבית) ו/או דימות (רנטגן, MRI או CT).

טיפול

הטיפול בכאבי גב תחתון יותאם לחומרת כאביו ומגבלותיו של החולה. במקרים קלים ניתן להסתפק בטיפול עצמי שיכלול התנהלות זהירה שנמנעת מכאבים אך אינה נמנעת מפעילות גופנית, קומפרסים חמים, תמיכה לגב ועוד. במצבים קשים יותר נמליץ על טיפול כירופרקטי. הטיפול אצל כירופרקט יכלול שילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות כגון לייזר רך יחד עם טכניקות טיפול ידניות שתפקידן לטפל בגורם המכני של הבעיה.

כדי להאיץ את תהליך הריפוי ולמנוע הישנות של הכאבים הללו הכירופרקט יעניק ייעוץ במגוון רחב של נושאים שמטרתו נטרול גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון. בין היתר יכלול הייעוץ דברים בנושאים ארגונומיים (ישיבה נכונה, עמדת עבודה ארגונומית, הרמה נכונה ועוד), יציבה נכונה, פעילות גופנית נכונה ובכלל זה מה לעשות כמה לעשות ובאיזה אופן לעשות ועוד. במידת הצורך, כאשר הטיפול שמרני אינו מועיל, יופנה החולה לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

American Academy of Orthopaedic Surgeons, 11, 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן