כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח

כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון – זה קשור למבנה המוח! מה הקשר בין כאבי גב תחתון כרוניים לבין מבנה המוח. מתברר שיש קשר בין השניים. כאבי גב כרוניים גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאב יותר מאחרים. מדענים הצליחו לחזות מי יחלים מכאבי גב תחתון ומי לא על פי שינויים מבניים שנמצאו במוח.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים כרוניים טורדים את איכות חייהם של רבים ומהווים עומס אדיר על הכלכלות הלאומיות. העלויות בארצות הברית הנגרמות עקב הכאב נמדדות במאות ביליונים לשנה. בקרב חלק ניכר מהאנשים שנותרים עם כאבי גב תחתון כרוניים מצאו חוקרים שונים שינויים מבניים מובהקים במוח. המחקרים השונים עשויים להעניק סמן ביולוגי שיצביע מראש על האנשים המועדים לפתח כאבי גב תחתון כרוניים. שינויים באופן הטיפול בכאבים והגברת היעילות של הטיפולים טומנים בחובם חיסכון כספי עצום ואפשרות להקל על הכאבים של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח – רקע

  מיליוני בני אדם חיים עם כאבי גב תחתון כרוניים. על פי נתונים המתבססים על מחקרים (Arch Intern Med. 2009 Feb 9; 169(3): 251–258) השכיחות של כאבי גב תחתון כרוניים עלתה מ3.9% מהאוכלוסייה ב1992 עד ל10.2% מהאוכלוסייה בשנת 2006. ההחמרה מאפיינת את כול קבוצות הגיל ואת שני המינים. גם מספר החולים שפונים לקלינאים העוסקים בתחום ומבקשים מזור בגלל כאב כרוני עלה מ73.1% ל-84%.

  לקלינאים שמטפלים בהם לא ברור תמיד למה חולה אחד ממשיך לסבול מכאבים כרוניים כול חייו בעוד שחולה אחר שמצבו, על פניו חמור יותר, מפסיק לסבול לאחר פרק זמן קצר של טיפול ושיקום. האם הצורך הזה למצוא כלי שבאמצעות נוכל להעריך את חומרת הכאב עומד להתגשם? כאשר חוקרים חשפו עור של מתנדבים שונים לחום הם מצאו שהמוח של אלה הסובלים מכאבים כרוניים ואלה שאינם סובלים מכאבים כלשהן הגיבו בצורה דומה. אבל כאשר החוקרים חשפו את המתנדבים לפעולות שעלולות היו לגרום לכאב בקרב אלו הסובלים מבעיות גב חלקים במוח שאחראים לכאב של החולים עם כאבי גב תחתון פעל באופן שונה.

   המחקר

  האם כאב גב קשור למבנה המוח
  האם כאב גב קשור למבנה המוח

  כאבי גב תחתון כרוניים מהווים בעיה מרכזית, עדיין מנגנון ההיווצרות של כאב גב כרוני נותר לא ברור. מחקרים שונים הדגימו את החשיבות של רגשות וקוגניציה בכול הנוגע לכאבים כרוניים אבל הפיזיולוגיה הרלוונטית של המוח לא אותרה באופן ברור באמצעות MRI.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מטרה המחקר הייתה לזהות באמצעות MRI שינויים במוח הנלווים לכאב כרוני ולבדוק את היחס שלהם לרגשות וקוגניציה בכול הנוגע לכאבי גב תחתון כרוניים. השיטה התבססה על חיפוש שיטתי של מחקרים שנערכו בנושא כאבי גב תחתון כרוניים וזיהוי השפעה זאת על מבנה המוח באמצעות סריקות MRI. מהסריקה הזאת נלמדו מסקנותיהם של 55 מחקרים.

   ממצאי המחקר

   10 מחקרים מתוך 15 מצאו ירידה בחומר האפור באזורים שונים במוח. בחלק מהם נמצא יותר חומר אפור בקרב הסובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון כרוניים ובחלק אחר נמצא פחות חומר אפור. ב7 מחקרים מתוך 8 דווח על שינויים מבניים בחומר הלבן במוח. גם כאן הדעות נעו בין יותר חומר לבן לבין חומר לבן שנותר ללא שינוי. גם לגבי האזורים במוח שבהם נמצאו השינויים לא הייתה אחידות ממצאים. חולים עם כאבי גב תחתון כרוניים הראו גם פעילות יתר באזורים מסוימים. חולים הראו פעילות יתר באזורים שמעבדים כאב ופחות פעילות באזורים במוח שמספקים הקלה בכאב. ב 3 מחקרים נצפה מצב של שיקום במוח לאחר הטיפול שעברו החולים.

   מסקנות החוקרים

   כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח! בסך הכול נמצאו הוכחות חלקיות לשינויים בחומר הלבן ובחומר האפור. נמצאו גם הוכחות חלקיות לשינויים פיזיולוגיים במוח במנוחה ובתגובה לפעילות מוגברת באזורים האחראים על הכאב.

   Clin J Pain. 2018 Mar;34(3):237-261

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,