כאבי גב תחתון כרוניים ומבנה המוח

כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח

כאבי גב תחתון כרוניים ומבנה המוח? מה הקשר בין כאב בגב התחתון לבין מבנה המוח. מתברר שיש קשר. כאבי גב כרוניים גורמים לעומסים אישיים ולאומיים אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלקנו סובל מכאב וחלקנו לא. מדענים הצליחו לחזות מי יחלים מכאבי גב תחתון ומי לא לפי שינויים מבניים שנמצאו במוח.

כאבים כרוניים טורדים את איכות חייהם של רבים ומהווים עומס אדיר על הכלכלות הלאומיות. העלויות בארצות הברית הנגרמות בגלל כאב נאמדות במאות מיליארדים לשנה. אצל חלק ניכר מהאנשים שסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים מצאו חוקרים שינויים מבניים מובהקים במוח. המחקרים עשויים להעניק לנו סמן ביולוגי שיצביע על האנשים המועדים לפתח כאבי גב תחתון כרוניים. שינויים אפשריים באופן הטיפול בכאבים והגברת היעילות של הטיפולים טומנים בחובם חיסכון כספי עצום.

כאבי גב תחתון כרוניים ומבנה המוח – רקע

מיליוני בני אדם חיים עם כאבי גב תחתון כרוניים ותחושה של גב תחתון תפוס. מגוון רחב של גורמים קשורים להתפתחות כאבי גב תחתון. בין הגורמים נציין פציעות טראומטיות, בלאי מצטבר ואפילות תנוחת שינה לא מתאימה. על פי נתונים המתבססים על מחקרים (Arch Intern Med. 2009 Feb 9; 169(3): 251–258) השכיחות של כאבי גב תחתון כרוניים עלתה:

 • בשנת 1992 השכיחות של כאבי הגב הכרוניים הייתה 3.9% מכלל האוכלוסייה
 • בשנת 2006 עלתה השכיחות והגיע ל- 10.2% מכלל האוכלוסייה

העלייה בשכיחות הכאב הכרוני התרחשה בכול קבוצות הגיל ובשני המגדרים. גם מספר החולים שפונים לקבלת עזרה רפואית בגלל כאב כרוני עלה ביותר מ-10%.

לא תמיד ברור:

 • למה חולה אחד ממשיך לסבול מכאבים כרוניים כל חייו
 • וחולה אחר שמצבו, חמור, מפסיק לסבול לאחר פרק זמן קצר של טיפול ושיקום

מה אומר המדע על הקשר בין מבנה המוח לכאב כרוני?

מחקרים אחרונים הצביעו על קשר מובהק בין כאבי גב כרוניים לשינויים במבנה המוח. לדוגמה, מחקרים הראו כי כאבי גב כרוניים יכולים להוביל לשינויים מורפולוגיים במערכת העצבים המרכזית, הדומים לאלה שנצפו בהפרעות נוירודגנרטיביות. שינויים אלה עשויים להסביר את הקשר בין כאבי גב כרוניים לבין ירידה קוגניטיבית או ערפול מוחי. מחקר אחר מציע כי הבנת כאבי גב כרוניים כמצב שמקורו במוח עשויה להוביל לאסטרטגיות טיפול יעילות יותר.

יתר על כן, הדמיה תפקודית חשפה שינויים באזורים במוח האחראים על עיבוד גירויים רגשיים בחולים עם מצבי כאב כרוניים שונים, כולל כאבי גב. מערכת הכאב של המוח, כאשר היא נתונה לכאב כרוני, עלולה "להיתקע", ולגרום לאותות כאב לירות גם לאחר שהפציעה הראשונית החלימה. זה יכול לגרום לפעילות מוגברת באזורים במוח שאינם מעורבים בדרך כלל בעיבוד כאב ולפעילות מוגברת בתאי גלייה, חלק ממערכת החיסון של המוח.

בנוסף, התקדמות הדימות המוחי הדגימה שינויים מבניים, תפקודיים ונוירוכימיים בקליפת המוח הקשורים לכאבי גב תחתון כרוניים, מה שמרמז על צורך בגישות רב-תחומיות חדשניות לטיפול. מבנה המוח עצמו עשוי לחזות את הסבירות לסבול מכאבי גב תחתון כרוניים, מה שתומך ברעיון שהמוח ממלא תפקיד קריטי בכאב כרוני.

שינוי בפרספקטיבה לגבי תפקיד המוח בכאב כרוני הוכח כמשפיע באופן חיובי על חולים ומפחית את עוצמת הכאב, מה שמדגיש את הפוטנציאל לטיפולים מבוססי מוח. ממצאים אלה מדגישים את החשיבות של התחשבות בקשר מוח-גוף בכאב כרוני ומציעים כי טיפולים המתייחסים למעורבות המוח עשויים להיות יעילים יותר.

המחקר בנושא

האם כאב גב קשור למבנה המוח
האם כאב גב קשור למבנה המוח

כאבי גב תחתון כרוניים מהווים בעיה מרכזית. עם זאת, המנגנון של הפיכת הכאב לכאב כרוני נותר לא ברור. מחקרים שונים הדגימו את החשיבות של רגשות וקוגניציה בכל הנוגע לכאבים כרוניים. לעומת זאת, הפיזיולוגיה הרלוונטית של המוח לא אותרה באופן ברור באמצעות MRI.

מטרה המחקר הייתה:

 • לזהות באמצעות MRI שינויים במוח הנלווים לכאב כרוני
 • לבדוק את היחס של השינויים הללו לרגשות ולקוגניציה בכל הנוגע לכאבי גב תחתון כרוניים

השיטה התבססה על:

 • חיפוש שיטתי של מחקרים שנערכו בנושא כאבי גב תחתון כרוניים
 • נלמדו מסקנותיהם של 55 מחקרים
 • זיהוי השפעת הכאב על מבנה המוח באמצעות סריקות MRI

ממצאי המחקר

10 מחקרים מתוך 15 מצאו ירידה בחומר האפור באזורים שונים במוח. בחלק מהמחקרים הללו:

 • נמצא יותר חומר אפור בקרב הסובלים כאבי גב תחתון כרוניים
 • ובחלק אחר נמצא פחות חומר אפור

בשבעה מחקרים מתוך שמונה דווח על שינויים מבניים בחומר הלבן במוח. גם כאן הדעות נעו בין:

 • יותר חומר לבן
 • לבין חומר לבן שנותר ללא שינוי

גם לגבי האזורים במוח שבהם נמצאו השינויים לא הייתה אחידות ממצאים. חולים עם כאבי גב תחתון כרוניים הראו גם פעילות יתר באזורים מסוימים:

 • חולים הראו פעילות יתר באזורים שמעבדים כאב
 • ופחות פעילות באזורים במוח שמספקים הקלה בכאב

בשלושה מחקרים נצפה מצב של שיקום במוח לאחר הטיפול שעברו החולים.

מסקנות החוקרים

כאבי גב תחתון ומבנה המוח קשורים זה בזה! בסך הכול נמצאו הוכחות חלקיות לשינויים בחומר הלבן ובחומר האפור. נמצאו גם הוכחות חלקיות לשינויים פיזיולוגיים במוח במנוחה ובתגובה לפעילות מוגברת באזורים האחראים על הכאב.

References:

Ng SK, Urquhart DM, Fitzgerald PB, Cicuttini FM, Hussain SM, Fitzgibbon BM. The Relationship Between Structural and Functional Brain Changes and Altered Emotion and Cognition in Chronic Low Back Pain Brain Changes: A Systematic Review of MRI and fMRI Studies. Clin J Pain. 2018 Mar;34(3):237-261. doi: 10.1097/AJP.0000000000000534. PMID: 28719509.

Medrano-Escalada Y, Plaza-Manzano G, Fernández-de-Las-Peñas C, Valera-Calero JA. Structural, Functional and Neurochemical Cortical Brain Changes Associated with Chronic Low Back Pain. Tomography. 2022 Aug 25;8(5):2153-2163.

Ivo R, Nicklas A, Dargel J, Sobottke R, Delank KS, Eysel P, Weber B. Brain structural and psychometric alterations in chronic low back pain. Eur Spine J. 2013 Sep;22(9):1958-64.

Lia, E.N., Papassidero, P.C., Coelho, E.B. et al. Neurobiological substrates of chronic low back pain (CLBP): a brain [99mTc]Tc-ECD SPECT study. European J Hybrid Imaging 6, 26 (2022).

Lamichhane Bidhan , Jayasekera Dinal , Jakes Rachel , Ray Wilson Z. , Leuthardt Eric C. , Hawasli Ammar H. Functional Disruptions of the Brain in Low Back Pain: A Potential Imaging Biomarker of Functional Disability. Frontiers in Neurology, 12, 2021.

Jeroen Kregel, Mira Meeus, Anneleen Malfliet, Mieke Dolphens, Lieven Danneels, Jo Nijs, Barbara Cagnie. Structural and functional brain abnormalities in chronic low back pain: A systematic review, Seminars in Arthritis and Rheumatism, Volume 45, Issue 2, 2015, Pages 229-237.

Murray K, Lin Y, Makary MM, Whang PG, Geha P. Brain Structure and Function of Chronic Low Back Pain Patients on Long-Term Opioid Analgesic Treatment: A Preliminary Study. Molecular Pain. 2021;17.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי צוואר מניעה

כאבי צוואר מניעה

כאבי צוואר? מניעה היא הדרף המועדפת. פגיעה באזור האנטומי הזה או מהרקמות סביבו והתפתחות סימנים ותסמינים מהווים תלונה שכיחה ביותר. מניעת סימנים ותסמינים אלה מחייבת ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון האפשריים כולל פעולות חוזרניות, נזקי חבלה וחולי. 

מסוגלים לעמוד על רגל אחת

לעמוד על רגל אחת

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.