כאבים בכתף בקרב רקדנים
כאבים בכתף בקרב רקדנים

כאבים בכתף בקרב רקדנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף בקרב רקדנים שכיחים פחות מאשר כאבים בגפה התחתונה אך עדיין מהווים בעיה משמעותית. אכן בריקוד עיקר העומסים מוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגפה התחתונה ובכללם מפרקי הקרסול, הברכיים, מפרקי הירך וכמובן עמוד השדרה. בחלק קטן מהריקודים נוצרים עומסי יתר גם על הגפה העליונה וחושפים אותה לפגיעות.

מפרק הכתף הוא מפרק כדורי בעל טווחי תנועה מרשימים. מפרק הכתף מקבל את יכולת התנועה שלו מארבעת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff). הרקדנים נוטים לנצל את יכולות התנועה המרהיבות של הכתף ומבצעים באופן חוזרני תנועות מגוונות בקצה טווח התנועה של הכתפיים. בעקבות עומסי יתר חוזרניים הנובעים מסיבובי כתף, הרמות חוזרות ונשנות של בני זוג לריקוד ועוד נגרמים נזקים ופציעות למפרק והתפתחות כאבים בכתף. כאבים בכתף בקרב רקדנים יכולים לנבוע גם מנזקי חבלה. נפילה, החלקה או התנגשות עם רקדן אחר הוא מנגנון פציעה נוסף של הכתף שעלול להוביל להתפתחות כאב על רקע נזק טראומטי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף בקרב רקדנים – רקע

מפרק הכתף מצטיין ביכולת תנועתית רבה כאשר אחת הסיבות לכך היא שטח החיכוך הקטן במיוחד של המפרק. המשמעות של טווח תנועה גדול עם שטח פנים קטן היא שמפרק הכתף הוא בבסיסו מפרק לא יציב. השרירים מסובבי הכתף שתפקידם להעניק את יציבות דינמית למפרק כושלים כאשר העומס רב מידי. כאבים בכתף ופציעות הכתף אינם שכיחים בקרב רקדנים כמו פציעות וכאבים של הפלג הגוף התחתון אך בכול זאת מהווים בעיה משמעותית.

פציעות חריפות וכרוניות בכתפיים עקב ביצוע סיבובים (spins), הרמות (lifting) והשלכות (Drops) עלולים לגרום לפציעות והתפתחות כאבים בכתף. גם כוראוגרפיה היוצרת עומסים על הכתף עלולה לגבות מחיר בצורה של פציעות. בין הפציעות נמנה פריקת כתף (Shoulder Dislocation), תסמונת הצביטה בכתף (Shoulder Impingement), קרע בשרירים המסובבים (Rotator Cuff Tear), פציעה של מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ועוד. רקדנים הממשיכים לרקוד ובמקביל מטפלים בכאב בכתפיים באמצעות תרופות וזריקות קורטיזון צריכים לזכור שאמצעים אלה עלולים למסך את הכאב ולעלות את הסיכון להחמרת הנזקים.

להלן מספר פגיעות כתפיים שכיחות בקרב רקדנים ורקדניות:

כאבים בכתף בקרב רקדנים – תסמונת הצביטה

תסמונת הצביטה הנגרמת עקב חבלה או עומס יתר כרוני גורמת לפגיעה בין היתר בגידים של השרירים המסובבים של הכתף. פגיעה זאת מובילה להתפתחות דלקת ונפיחות מקומית. נפיחות מקומית זאת מצרה עוד יותר את המרווח האנטומי המצוי מתחת לזיז הכתף. בעת הרמת הכתף גידי הכתפיים הנפוחים “נתקלים” היתקלות כואבת בזיז שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בתסמונת הצביטה יכללו כאבים בכתף המחמירים בעת הרמת הכתף. הכאבים התפתחו באופן הדרגתי ובתחילת הדרך רוב הרוקדים יתעלמו מהם. בהמשך עלולים הכאבים להחמיר עד כדי הפרעה לשנת הלילה.

אבחון, טיפול שיקום

היסטוריה רפואית שבה נלמד בין היתר מתי וכיצד התחיל הכאב ובדיקה פיזית שבה נאתר פיזית את מקור הכאב ואלו תנועות מחמירות אותו יעזרו לנו להגיע לאבחון. כמובן שחשוב לערוך אבחנה מבדלת כדי לשול פתולוגיות אחרות בכתף כולל פריקת כתף, כתף קפואה, דלקת או קרע באחד מהגידים של השרירים המסובבים.

אבחון וטיפול מהיר בתסמונת הצביטה עשויים למנוע סיבוכים כולל קרע מלא של גידי השרירים המסובבים. הטיפול בתסמונת הצביטה יכלול חלק את כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות ומנחים שיוצרים גירוי של הכאב בכתף, תכנית אימונים חלופית לכתפיים, שימוש במכשור חשמלי לריפוי דלקות כולל אולטרה סאונד, לייזר רך וגלי הלם.

שיקום הכתף יחל עם שוך הדלקת ויכלול מגוון תנועות ותרגילים שמטרתם חיזוק ושיפור התיאום העצבי של השרירים המסובבים. שיפורים ארגונומיים ושיפורים ושינויים בטכניקות הריקוד יעזרו לנו בתהליך. במקרים קשים יהיה צורך לשקול הפנייה לטיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידים ו/או כירורגי.

כאבים בכתף בקרב רקדנים – פריקת כתף

כאבים בכתף בקרב רקדנים
כאבים בכתף בקרב רקדנים

היכולת התנועתית המרשימה של מפרק הכתף באה על חשבון יציבותו. חוסר יציבותו היחסית של מפרק הכתף מעלה את הסיכון שלו לפריקה. פריקת הכתף יכולה להיות חלקית או מלאה ותתרחש לרוב בגלל טראומה פיזית כגון חבלה, תאונה או נפילה. עם זאת, גם תנועות כתף מהירות המתבצעות במנחים קיצוניים ובעיקר כאשר מדובר ברקדנים גמישים, עלולות להוביל לכך. קשה יחסית לפרוק כתף בפעם הראשונה. פריקת כתף נוספות הופכות להיות קלות יותר בגלל המתיחה/ קריעה של הרקמות התומכות כולל מעטפת מפרק, רצועות, גידים, ועוד.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בפריקת כתף יכללו כאבים בכתף שעלולים להיות חריפים, מוגבלות תנועה קשה ותחושה של חוסר יציבות ורצון לאחוז את מפרק הכתף צמוד לגוף. במצב של פריקות כתף חוזרות הכאבים פוחתים משמעותית ואף נעלמים. פריקות חוזרות ונשנות עלולות לגרום לאובדן מלא של יציבות מפרק הכתף והתוצאה עלולה להיות פריקות כתף מגורמים שוליים כמו התעטשות כאשר הכתף נתמכת בקיר.

אבחון טיפול שיקום

היסטוריה רפואית יחד עם בדיקה פיזית יעניקו לנו את המידע הדרוש. נתבונן בכתף ונזהה את העיוות שנוצר בעקבות הפריקה. נמשש את הכתף על מנת לחוש את מיקומו של ראש עצם הזרוע ונזה רקמות שנפגעו בעקבות הפריקה. כאבים בכתף (חריפים במידה וזאת פריקה ראשונה) לא יאפשרו לנו להניע משמעותית את מפרק הכתף. צילום רנטגן עשוי להועיל בשלילת נזקים גרמיים.

את הטיפול במפרק כתף פרוק נתחיל בהחזרת המפרק למקומו. בפריקות חוזרות נוטה החולה להחזיר את המפרק למקומו באופן עצמאי. לאחר מכן יכלול הטיפול חלק או את כל האמצעים הבאים: מתלה לכתף לשבועות ספורים ומנוחה מתנועות כואבות. חזרה לריקוד או לכל פעילות גופנית אחרת מבלי לשקם את הכתף משמעותה פריקה חוזרת.

שיקום הכתף יתמקד בחיזוק שרירים הכתף המסובבים ושרירי הגב העליון. במצב של כאב קיצוני יופנה החולה לטיפול תרופתי. במצב של חוסר יציבות קיצונית יופנה החולה לטיפול כירורגי. כמובן שעל הרקדן לנקוט בכל הצעדים הנדרשים למנוע נפילות בסטודיו וכן לשפר או לשנות טכניקות ריקוד היוצרות עומסים חוזרים ונשנים על הכתפיים במנחים קיצוניים.

כאבים בכתף בקרב רקדנים – מתיחה או קרע גידים בכתף

לנוכח העומסים המוטלים על הכתפיים שלהם לא פלא שרקדנים ורקדניות מותחים ולפעמים גם קורעים את אחד או יותר מהגידים של שרירי הכתף המסובבים. תפקידם של שרירי הכתף המסובבים (Rotator cuff) ייצוב מפרק הכתף וההנעה שלו. הגיד של השריר הרום קוצי (Supraspinatus) הוא הגיד הפגיע ביותר מבין הגידים הפועלים במפרק הכתף. רוב פגיעות הגידים בקרב רקדנים נובעות מנפילה ו/או מפעולות של הרמה חוזרת ונשנית של הכתף מעל הראש.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים העיקריים שהתפתחו כתוצאה ממתיחה ו/או קרע חלקי של גיד בכתף יהיו כאבים בכתף ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. ברוב המקרים הכאב בתחילת דרכו יהיה מינורי ולא תהיה מגבלה בתנועת הכתף. בשלבים מתקדמים של הבעיה הכאב עלול להחמיר ותוגבל מאוד היכולת להרים את הכתף מעל הראש. יתכן ותחושו גם חולשה מסוימת בכתף. במקרים חמורים נזק גידי זה עשוי לגרום לכאב שיעיר אתכם משנתכם בעיקר אם אתם ישנים על הכתף הזאת.

אבחון, טיפול שיקום

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית יעזרו לנו להגיע לאבחון. התבוננות בכתף עשויה לחשוף ניוון שרירים בכתף. מישוש נקודת החיבור בין הגיד לעצם הזרוע יעורר כאב. בדיקה של גידי השרירים המסובבים מול התנגדות תחשוף איזה גיד ניזוק. MRI ו/ או אולטרה סאונד אבחוני עשוי להועיל בזיהוי הנזק וחומרתו. חשוב לערוך אבחנה מבדלת ולשלול אפשרות שמדובר בבעיית כתף אחרת או לחלופין בעיית צוואר המקרינה כאב לכתף.

הטיפול במרפאה יכלול חלק או כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות או מנחים כואבים, טיפול באמצעים נוגדי דלקת כגון לייזר רך ואולטרה סאונד. למניעת הישנות הפציעה חשוב לשקם את הכתף.

שיקום הכתף והחזרתה לכשירות מחייבת שרירים מסובבי כתף בריאים. יש להקפיד על איזון שרירי הכתף על ידי חיזוק והגמשה בין היתר לצורך שיפור ביציבות הכתף ועל שיפור /שמירה של טווחי התנועה של הכתף. שינוי ו/או שיפור בטכניקת ריקוד עשויה להועיל בריפוי הפציעה ומניעת ההישנות שלה. במקרים של קרע מלא ו/או כאבים בכתף שהם בלתי נסבלים יופנה החולה לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

פציעת מפרק שיא הכתף והבריח

גם המפרק הנוצר מהמפגש בין שיא הכתף לעצם הבריח חשוף לפציעות בקרב העוסקים במחול. הרצועות שאוחזות את המפרק עלולות להימתח מתיחת יתר או אפילו להיקרע כתוצאה מטראומה כגון נפילה ובלימה עם יד מושטת לפנים. התוצאה יכולה לנוע בין נקע קל של המפרק ועד לפריקה מלאה.

סימנים ותסמינים

חומרת הסימנים והתסמינים תלויה בחומרת הנזק. אלה יכולים לכלול כאבים בכתף שהם בעיקר מקומיים, נפיחות ומגבלות תנועה של מפרק הכתף.

אבחון, טיפול שיקום

אבחון הנזק במפרק שיא הכתף ועצם הבריח הוא קליני בעיקרו ונעשה במרפאה. ברוב המכריע של המקרים, הממצאים המופקים מההיסטוריה (איך, מתי וכיוצא בזה) הרפואית ומהבדיקות הגופניות (התבוננות, מישוש, הנעה וכיוצא בזה) מספיקות כדי להגיע לאבחון. כאשר קיים ספק בנוגע לאבחון ניעזר באמצעי הדמיה כגון רנטגן, אולטרה סאונד אבחוני, או MRI. את הנזק מסווגים על פי רמות החומרה כאשר רמת חומרה I מתאר פגיעה מזערית וללא שינוי ביחס שבין העצמות בעוד שברמת חומרה VI מדובר בקרע מלא של הרצועות ומעטפת המפרק וסטייה קשה של עצם הבריח.

יש להעדיף טיפול שמרני במפרק שיא הכתף והבריח כאשר הנזק נע בין נקע קל לקרע חלקי של הרצועות. בשלבים החריפים, הטיפול השמרני יכלול: מתלה או מתקן תמיכה אחר לכתף, הימנעות מתנועות המחמירות את הכאב ואמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד.

בשלבים מתקדמים יותר נתחיל את תהליך השיקום על ידי הנעת הכתף באופן אקטיבי ופסיבי במטרה לשמר טווחי תנועה ולחזק ולאזן את השרירים המסובבים. לעיתים רחוקות תינתן עדיפות לפתרון הכירורגי.

מניעת פציעות כתף בקרב רקדנים

מבלבד ההימנעות מ”עשיית יתר” שהיא הסיבה העיקרית לפציעות, כולל פציעות כתפיים, על העוסקים במחול להקפיד על מספר כללי יסוד: הקפדה על ביצוע מדויק של תנועות כתף ובעיקר תנועות שכרוכות בהרמת הכתף מעל הראש, שמירה על איזונם ותפקודם של השרירים המסובבים של הכתף – כולל כוח, גמישות ושליטה, שמירה על כשירותם של כלל השרירים בגוף ושל שרירי הליבה בפרט.

עם זאת, הכלל החשוב ביותר הוא לא להגיע למצב של ריקוד עם כאבים. להמשיך לרקוד תוך התעלמות מכאב או לחלופין תוך נטילת תרופות נוגדות כאב או דלקת על מנת להפחית או להעלים את הכאבים באופן מלכותי עלולים להחמיר את הבעיה ואף לגרום להפיכתה לבעיה כרונית. כאשר הכתף מתחילה לכאוב יש לנסות תחילה לבודד את אותן תנועות המגרות את הכאב ולהימנע מהן. אם הכאב ממשיך ו/או מחמיר פנו לקבלת עזרה מקצועית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן