כאבים בכתף ריקוד
כאבים בכתף ריקוד

כאבים בכתף ריקוד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף? ריקוד עלול לגרום לכך. אכן בריקוד עיקר העומסים מוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגפה התחתונה ובכללם קרסול, ברך, ירך ועמוד השדרה. בחלק קטן מהריקודים נוצרים עומסים  גם על הגפה העליונה ובכך לפציעות גם בגפה הזאת.

מפרק הכתף הוא מפרק כדורי בעל טווחי תנועה מרשימים. מפרק הכתף מקבל את יכולת התנועה שלו מארבעת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff). הרקדנים נוטים לנצל את יכולות התנועה הללו על ידי ביצוע תנועות מגוונות בקצה טווח התנועה של הכתפיים. בעקבות עומס חריג הנובע מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים ופציעות למפרק וכאבים בכתף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף ריקוד – רקע

מפרק הכתף מצטיין ביכולת תנועתית רבה כאשר אחת הסיבות לכך היא שטח החיכוך הקטן במיוחד של המפרק. המשמעות של טווח תנועה גדול עם שטח פנים קטן היא שמפרק הכתף הוא בבסיסו  מפרק לא יציב. השרירים מסובבי הכתף שתפקידם להעניק את יציבות דינאמית למפרק כושלים כאשר העומס רב מידי. כאבים כתף ופציעות הכתף אינם שכיחים בקרב רקדנים כמו פציעות וכאבים של הפלג הגוף התחתון אך בכול זאת מהווים בעיה משמעותית.

פציעות חריפות וכרוניות בכתפיים עקב ביצוע סיבובים (spins), הרמות (lifting) והשלכות (Drops) עלולים לגרום לפציעות וכאבים בכתף. גם כוריוגרפיה היוצרת עומסים על הכתף עלולה לגבות מחיר בצורה של פציעות. בין הפציעות נמנה פריקת כתף (Shoulder Dislocation), תסמונת הצביטה בכתף (Shoulder Impingement), קרע בשרירים המסובבים (Rotator Cuff Tear), פציעה של מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ועוד. רקדנים הממשכים לרקוד ובמקביל מטפלים בכאבים בכתפיים באמצעות תרופות וזריקות קורטיזון צריכים לזכור שאמצעים אלה עלולים למסך את הכאב ולעלות את הסיכון להחמרת הנזקים. 

להלן מספר פגיעות כתפיים שכיחות בקרב רקדנים ורקדניות:

תסמונת הצביטה

בתסמונת הצביטה גידי השרירים המסובבים של הכתף מפתחים, עקב חבלה או עומס יתר כרוני, דלקות ובצקתיות. נפיחות בצקתית זאת מצרים את המרווח האנטומי המצוי מתחת לזיז הכתף. בעת הרמת הכתף גידי הכתפיים הנפוחים “נתקלים” היתקלות כואבת בזיז שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בתסמונת הצביטה יכללו כאבים בעת הרמת הכתף. הכאבים התפתחו באופן הדרגתי ובתחילת הדרך רוב הרוקדים יתעלמו מהם. בהמשך עלולים הכאבים להחמיר עד כדי הפרעה לשנת הלילה.

אבחון, טיפול שיקום

היסטוריה רפואית שבה נלמד בין היתר מתי וכיצד התחיל הכאב ובדיקה פיזית שבה נאתר פיזית את מקור הכאב ואלו תנועות מחמירות אותו יעזרו לנו להגיע לאבחון. כמובן שחשוב לערוך אבחנה מבדלת כדי לשול פתולוגיות אחרות בכתף כולל פריקת כתף, כתף קפואה, דלקת או קרע באחד מהגידים של השרירים המסובבים.

אבחון וטיפול מהיר בתסמונת הצביטה עשויים למנוע סיבוכים כולל קרע מלא של גידי השרירים המסובבים. הטיפול בתסמונת הצביטה יכלול חלק את כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות ומנחים שיוצרים גירוי של הכאב בכתף, תכנית אימונים חלופית לכתפיים, שימוש במכשור חשמלי לריפוי דלקות כולל אולטרה סאונד, לייזר רך וגלי הלם.

שיקום הכתף יחל עם שוך הדלקת ויכלול מגוון תנועות ותרגילים שמטרתם חיזוק ושיפור התיאום העצבי של השרירים המסובבים. שיפורים ארגונומיים ושיפורים ושינויים בטכניקות הריקוד יעזרו לנו בתהליך. במקרים קשים יהיה צורך לשקול הפנייה לטיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידים ו/או כירורגי.

פריקת כתף

מתלה לכתף פרוקההיכולת התנועתית המרשימה של מפרק הכתף באה על חשבון יציבותו. חוסר יציבותו היחסית של מפרק הכתף מעלה את הסיכון שלו לפריקה. פריקת הכתף יכולה להיות חלקית או מלאה ותתרחש לרוב בגלל טראומה פיזית כגון חבלה, תאונה או נפילה. עם זאת, גם תנועות כתף מהירות המתבצעות במנחים קיצוניים ובעיקר כאשר מדובר ברקדנים גמישים, עלולות להוביל לכך. קשה יחסית לפרוק כתף בפעם הראשונה. פריקת כתף נוספות הופכות להיות קלות יותר בגלל המתיחה/ קריעה של הרקמות התומכות כולל מעטפת מפרק, רצועות, גידים, ועוד.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בפריקת כתף יכללו כאבים חריפים, מוגבלות תנועה קשה ותחושה של חוסר יציבות ורצון לאחוז את מפרק הכתף צמוד לגוף. במצב של פריקות כתף חוזרות הכאבים פוחתים משמעותית ואף נעלמים. פריקות חוזרות ונשנות עלולות לגרום לאובדן מלא של יציבות מפרק הכתף והתוצאה עלולה להיות פריקות כתף מגורמים שוליים כמו התעטשות כאשר הכתף נתמכת בקיר.

אבחון טיפול שיקום

היסטוריה רפואית יחד עם בדיקה פיזית יעניקו לנו את המידע הדרוש. נתבונן בכתף ונזהה את העיוות שנוצר בעקבות הפריקה. נמשש את הכתף על מנת לחוש את מיקומו של ראש עצם הזרוע ונזה רקמות שנפגעו בעקבות הפריקה. הכאבים הקשים (במידה וזאת פריקה ראשונה) לא יאפשרו לנו להניע משמעותית את מפרק הכתף. צילום רנטגן עשוי להועיל בשלילת נזקים גרמיים.

את הטיפול במפרק כתף פרוק נתחיל בהחזרת המפרק למקומו. בפריקות חוזרות נוטה החולה להחזיר את המפרק למקומו באופן עצמאי. לאחר מכן יכלול הטיפול חלק או את כל האמצעים הבאים: מתלה לכתף לשבועות ספורים ומנוחה מתנועות כואבות. חזרה לריקוד או לכל פעילות גופנית אחרת מבלי לשקם את הכתף משמעותה פריקה חוזרת.

שיקום הכתף יתמקד בחיזוק שרירים הכתף המסובבים ושרירי הגב העליון. במצב של כאב קיצוני יופנה החולה לטיפול תרופתי. במצב של חוסר יציבות קיצונית יופנה החולה לטיפול כירורגי. כמובן שעל הרקדן לנקוט בכל הצעדים הנדרשים למנוע נפילות בסטודיו וכן לשפר או לשנות טכניקות ריקוד היוצרות עומסים חוזרים ונשנים על הכתפיים במנחים קיצוניים.

מתיחה או קרע גידים בכתף

לנוכח העומסים המוטלים על הכתפיים שלהם לא פלא שרקדנים ורקדניות מותחים ולפעמים גם קורעים את אחד או יותר מהגידים של שרירי הכתף המסובבים. תפקידם של שרירי הכתף המסובבים (Rotator cuff) ייצוב מפרק הכתף וההנעה שלו. הגיד של השריר הרום קוצי (Supraspinatus) הוא הגיד הפגיע ביותר מבין הגידים הפועלים במפרק הכתף. רוב פגיעות הגידים בקרב רקדנים נובעות מנפילה ו/או מפעולות של הרמה חוזרת ונשנית של הכתף מעל הראש. 

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים העיקריים שהתפתחו כתוצאה ממתיחה ו/או קרע חלקי של גיד בכתף יהיו כאבי כתף ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. ברוב המקרים הכאב בתחילת דרכו יהיה מינורי ולא תהיה מגבלה בתנועת הכתף. בשלבים מתקדמים של הבעיה הכאב עלול להחמיר ותוגבל מאוד היכולת להרים את הכתף מעל הראש. יתכן ותחושו גם חולשה מסוימת בכתף. במקרים חמורים נזק גידי זה עשוי לגרום לכאב שיעיר אתכם משנתכם בעיקר אם אתם ישנים על הכתף הזאת. 

אבחון, טיפול שיקום

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית יעזרו לנו להגיע לאבחון. התבוננות בכתף עשויה לחשוף ניוון שרירים בכתף. מישוש נקודת החיבור בין הגיד לעצם הזרוע יעורר כאב. בדיקה של גידי השרירים המסובבים מול התנגדות תחשוף איזה גיד ניזוק. MRI ו/ או אולטרה סאונד אבחוני עשוי להועיל בזיהוי הנזק וחומרתו. חשוב לערוך אבחנה מבדלת ולשלול אפשרות שמדובר בבעיית כתף אחרת או לחילופין בעיית צוואר המקרינה כאב לכתף.

הטיפול במרפאה יכלול חלק או כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות או מנחים כואבים, טיפול באמצעים נוגדי דלקת כגון לייזר רך ואולטרה סאונד. למניעת הישנות הפציעה חשוב לשקם את הכתף.

שיקום הכתף והחזרתה לכשירות מחייבת שרירים מסובבי כתף בריאים. יש להקפיד על איזון שרירי הכתף על ידי חיזוק והגמשה בין היתר לצורך שיפור ביציבות הכתף ועל שיפור /שמירה של טווחי התנועה של הכתף. שינוי ו/או שיפור בטכניקת ריקוד עשויה להועיל בריפוי הפציעה ומניעת ההישנות שלה. במקרים של קרע מלא ו/או כאבים בלתי נסבלים יופנה החולה לטיפול תרופתי ו/או כירורגי. 

פציעת מפרק שיא הכתף והבריח

גם המפרק הנוצר מהמפגש בין שיא הכתף לעצם הבריח חשוף לפציעות בקרב העוסקים במחול. הרצועות שאוחזות את המפרק עלולות להימתח מתיחת יתר או אפילו להיקרע כתוצאה מטראומה כגון נפילה ובלימה עם יד מושטת לפנים. התוצאה יכולה לנוע בין נקע קל של המפרק ועד לפריקה מלאה.

סימנים ותסמינים

חומרת הסימנים והתסמינים תלויה בחומרת הנזק. אלה יכולים לכלול כאב מקומי, נפיחות ומגבלות תנועה של מפרק הכתף.

אבחון, טיפול שיקום

אבחון הנזק במפרק שיא הכתף ועצם הבריח הינו קליני בעיקרו ונעשה במרפאה. ברוב המכריע של המקרים, הממצאים המופקים מההיסטוריה (איך, מתי וכיוצא בזה) הרפואית ומהבדיקות הגופניות (התבוננות, מישוש, הנעה וכיוצא בזה) מספיקות כדי להגיע לאבחון. כאשר קיים ספק בנוגע לאבחון ניעזר באמצעי הדמיה כגון רנטגן, אולטרה סאונד אבחוני, או MRI. את הנזק מסווגים על פי רמות החומרה כאשר רמת חומרה I מתאר פגיעה מזערית וללא שינוי ביחס שבין העצמות בעוד שברמת חומרה VI מדובר בקרע מלא של הרצועות ומעטפת המפרק וסטייה קשה של עצם הבריח.

יש להעדיף טיפול שמרני במפרק שיא הכתף והבריח כאשר הנזק נע בין נקע קל לקרע חלקי של הרצועות. בשלבים החריפים, הטיפול השמרני יכלול: מתלה או מתקן תמיכה אחר לכתף, הימנעות מתנועות המחמירות את הכאב ואמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד.

בשלבים מתקדמים יותר נתחיל את תהליך השיקום על ידי הנעת הכתף באופן אקטיבי ופסיבי במטרה לשמר טווחי תנועה ולחזק ולאזן את השרירים המסובבים. לעיתים רחוקות תינתן עדיפות לפתרון הכירורגי. 

מניעת פציעות כתף בקרב רקדנים

מבלבד ההימנעות מ”עשיית יתר” שהיא הסיבה העיקרית לפציעות, כולל פציעות כתפיים, על העוסקים במחול להקפיד על מספר כללי יסוד: הקפדה על ביצוע מדויק של תנועות כתף ובעיקר תנועות שכרוכות בהרמת הכתף מעל הראש, שמירה על איזונם ותפקודם של השרירים המסובבים של הכתף – כולל כוח, גמישות ושליטה, שמירה על כשירותם של כלל השרירים בגוף ושל שרירי הליבה בפרט. 

עם זאת, הכלל החשוב ביותר הוא לא להגיע למצב של ריקוד עם כאבים. להמשיך לרקוד תוך התעלמות מכאב או לחילופין תוך נטילת תרופות נוגדות כאב או דלקת על מנת להפחית או להעלים את הכאבים באופן מלכותי עלולים להחמיר את הבעיה ואף לגרום להפיכתה לבעיה כרונית. כאשר הכתף מתחילה לכאוב יש לנסות תחילה לבודד את אותן תנועות המגרות את הכאב ולהימנע מהן. אם הכאב ממשיך ו/או מחמיר פנו לקבלת עזרה מקצועית.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ריקוד נוספות ובכלל זה ריקוד ופציעות כף רגל, כמו גם ריקוד ופציעות ירך וכמובן ריקוד ופציעות עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן