תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התעלה הקוביטלית? טיפול שמרני הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע התדרדרות במצב וצורך בניתוח. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מעומסים ותנועות חוזרניות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגורם לתסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הוא לרוב לחץ ישיר או עקיף על העצב במהלך מסלולו בתוך התעלה הקוביטלית. תסמונת לכידת עצב פריפרי זאת מוגדרת כשכיחה אך שכיחותה נמוכה משמעותית מהשכיחות של תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) שבה נלכד עצב התווך בתעלה הקרפלית. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל בתסמונת, ימנע את הנזקים הכרוכים בהפיכת הבעיה לכרונית ואף עשוי למנוע ניתוח לצורך שחרור העצב.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול – רקע

  תסמונת התעלה הקוביטלית מתפתחת כאשר עצב הגומד (Ulnar nerve) נלכד ונלחץ בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. עצב הגומד, עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) מהווים את שלושת העצבים המרכזיים בגפה העליונה. עצב הגומד מתחיל את מסלולו במקלעת הזרוע בצוואר, יורד מטה, עובר במרפק בתוך התעלה הקוביטלית שנמצאת בחלק הפנימי מתחת עלית העלי הפנימי (Medial epicondyle) של המרפק, ממשיך מתחת לשרירים בקדמת האמה וחודר לכף היד דרך תעלה על שם גיוון (Guyon's canal).

  עצב הגומד מעניק תחושה לעור של האצבע החמישית ומחצית מהאצבע הרביעית (זרת ומחצית מהקמיצה) ולכף היד בהמשך. העצב גם שולט ברוב השרירים הקטנים בכף היד כולל של האצבעות הרביעית והחמישית האחראים על ביצוע תנועות מעודנות ובשרירים באמה שמסייעים באחיזה. לאורך מסלולו עובר העצב במספר מקומות כולל במרפק ובשורש כף היד שבהם הוא נתון ללחצים וגירויים. בתעלה הקוביטלית נמצא העצב במצב פגיע במיוחד בגלל היותו תת-עורי.

  תסמונת התעלה הקוביטלית – סימנים ותסמינים

  הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת עשויים להיות חריפים ולכלול נימול, הרדמות, עקצוצים וכאבים במרפק ובכף היד ובאצבעות המעוצבבות על ידי עצב הגומד. במקרים קשים עלולה להתפתח גם חולשת שרירים קשה ונזקים בלתי הפיכים ביד. הטיפול השמרני בבעיה עשוי להיות יעיל במידה ומתחילים אותו מיד עם הופעת הסימנים והתסמינים. התעלמות מהתסמינים והמשך גירוי של העצב עלול לגרום להתפתחות כאבים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי להסרת הלחץ שנוצר על העצב. אם זאת הטיפול יחל רק לאחר הליך אבחוני יסודי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת התעלה הקוביטלית אבחון

   אבחון תסמונת התעלה הקוביטלית יכלול מספר שלבים חשובים: נתחיל בלמידה של ההיסטוריה רפואית, נעבור לבדיקה גופנית הכוללת גם בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידה ועדיין נותרים סימני שאלה לגבי האבחון ניעזר גם בבדיקות מעבדה ו/או הדמיה.

   היסטוריה רפואית

   במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נבקש מהחולה שיתאר את הסימנים והתסמינים. כיצד ומתי החלו?. מהי חומרתם ותיאור של פעולות ומנחים שמעצימים או מפחיתים אותם. האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים לאלו המרכזיים (כאבים בצוואר? מגבלות תנועה בצוואר?…). במהלך לקיחת היסטוריה הרפואית נברר גם לגבי סימנים ותסמינים שעלולים להעיד על מעורבות של כף היד, מרפק, כתף וצוואר. פגיעה באזורים אלו יכולים ליצור תמונה קלינית דומה לזו הנגרמת בגלל תסמונת התעלה הקוביטלית ולהקשות על מלאכת האבחון.

   נברר על הרקע הבריאותי המשפחתי הנבדק בחיפוש אחר נטייה גנטית למחלות בעלות השפעה על הבעיה הנוכחית. נברר לגבי הרקע הבריאותי האישי של הנבדק: האם חולה או חלה במרפק במחלות רקע כגון דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית או גידול סרטני, האם נפצע, שבר או פרק את המרפק, האם טופל או נותח בהרדמה מלאה באופן שמעלה את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת. נברר פרטים על הספורט המועדף על החולה, על מקצועו ועל תחביביו וננסה להעריך האם יש קשר בין אלו לבין התפתחות התסמונת.

   בדיקה גופנית

   הבדיקה הגופנית תכלול בתוכה בדיקה של כול השרשרת הקינטית של הגפה העליונה כולל צוואר, כתף, מרפק וכף יד. נתחיל עם התבוננות. נחפש סימנים לנפיחות, אדמומיות, חוסר סימטריה או עיוות. במקרים קשים של פגיעה בעצב הגומד ניתן לראות כפיפה (Claw hand) של האצבעות הרביעית והזרת. נמשש את האזורים הללו בניסיון לאתר אזורים עם נפיחות, רגישות או כאב. מישוש של התעלה הקוביטלית עלול להניב כאב לא נעים שיורד לאורך האמה על לכף היד. נחפש באמצעות המישוש גם סימנים של מרפק גולף. נבדוק טווחי תנועה של המפרקים בגפה ושל הצוואר. במהלך הנעת המרפק נחפש סימנים לחריקות, דפורמציה, חוסר יציבות של הרצועות. .

   נערוך בדיקות מיוחדות כדי ללמוד על המעורבות של עצב הגומד. בין היתר נקיש על התעלה הקוביטלית בחיפוש אחר סימן ע"ש טינל (Tinel's sign) – זרמים ושינויים תחושתיים לאורך האמה ובכף היד, נבקש מהחולה לכופף את המרפק ל 90 מעלות, לסובב את האמה וכף היד פנימה (Supination) ומתיחה של כף היד לאחור למשך עד 60 שניות. גם בבדיקה הזאת, בעיה בעצב הגומד תגרום לשינויים תחושתיים בפיזור האופייני לעצב. בבדיקה נוספת נלחץ במשך דקה על העצב בסמיכות לתעלה הקוביטלית כאשר המרפק כפוף קלות והאמה וכף היד מסובבים פנימה.

   בדיקות נוירולוגיות
   תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול
   תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

   נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל בדיקות תחושה של עור של כף היד ושל האצבעות הרביעית והחמישית ובדיקות כוח של השרירים באמה ושל השרירים העדינים בכף היד. החולה עלול להראות סימני חולשה של השרירים הבין – גרמיים (Interosseus muscle) שמבצעים הרחקה וקירוב של האצבעות, קושי באחיזה בעקבות חולשה של חלק משרירי האגודל כולל שריר מתוויך האגודל ( Adductor pollicis) ושריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis), כיפוף מעוות (Clawing) של הקמיצה והזרת בגלל חולשת השרירים התולעיים (Lumbricals muscles) ושל השרירים הבין גרמיים. במצבים מתקדמים שרירי כף היד והאצבעות הרביעית והחמישית יראו סימנים של ניוון קשה וחולשה.

   דימות ומעבדה

   הנתונים שאספנו עד עכשיו אמורים להספיק לאבחון של תסמונת התעלה הקוביטלית. השימוש בבדיקות מתקדמות כולל דימות נשמר רק למקרים שבהם יש לנו ספק לגבי מקור הבעיה. צילום רנטגן עשוי להועיל בשלב הזה כדי לספק תמונות ברורות של המבנה הגרמי של הצוואר או הכתף או המרפק או כף היד. שינויים ניווניים במרפק או שבר קדום עלולים להיות הגורם ללכידה של העצב. בדיקת ההולכה העצבית (Nerve conduction studies) עשויה להועיל בזיהוי העצב הפגוע. דימות MRI עשוי להועיל כאשר אנו חושדים בפגיעה ברקמת רכה כולל דיסק בין חולייתי בצוואר כגורם לבעיה.

   אבחנה מבדלת

   מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים, בחלקם לפחות, לאלו הנגרמים בתסמונת התעלה הקוביטלית. יש חשיבות, על סמך הממצאים שהושגו במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית והבדיקות המתקדמות, לשלול או לאשר את כלל ההפרעות הללו כדי להגיע לאבחון מדויק. בין ההפרעות שיש לקחת בחשבון:

   פגיעה בצוואר

   גירוי דלקתי רדיקולרי בצוואר או דלקת פרקים או פציעה בצוואר יכולים להקרין כאב לאמה ולכף היד.

   פגיעה בעצבים פריפריים

   מגוון רחב של הפרעות בריאותיות ופגיעות בעצבים פריפריים עלול לגרום לסימנים ותסמינים לאורך האמה וכף היד. בין יתר ההפרעות הבריאותיות נמנה פגיעה במקלעת הזרוע, תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome), תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת פרונטור, לכידה של עצב הגומד בכף היד בתעלה על שם גויון (Guyon's canal) ועוד.

   הפרעות אחרות במרפק

   הפרעות אחרות במרפק עלולות לגרום לסימנים ותסמינים במרפק ולהקרינם מטה אל האמה וכף היד כולל מרפק גולף או דלקת פרקים ניוונית, שבר, פריקה, גידול סרטני ועוד.

   תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול שמרני

   הטיפול במרפאתנו כולל הדרכה והסבר על אופן התנהגות והתנהלות שיפחיתו את העומס על המרפק. כולל שינויים ביציבה בעמדת עבודה ובאופן ביצוע העבודה כדי שהתוצאה הסופית תהיה פחות כפיפות מרפק כמו למשל שימוש באוזניות למענה טלפוני. נשקול שימוש בתומך מרפק כדי למנוע את כפיפתו. בעיקר נמליץ להשתמש בתומך הזה לאורך הלילה. נעשה שימוש באמצעים לטיפול בדלקת כולל לייזר רך. עם השיפור במצב נתחיל באופן הדרגתי לבצע מתיחות של השרירים הפועלים על המרפק ובשלב מאוחר יותר גם חיזוקם. במקרים שבהם אין שיפור יש לשקול דקומפרסיה של העצב באמצעות כירורגיה.

   מניעה

   נסו להפחית את העומסים המוטלים על המרפק ובכך תצמצמו את הסיכוי להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית: הימנעו או צמצמו את ההישענות על המרפק. רפדו את המשטחים שעליהם אתם מניחים את המרפק. השתמשו בתומך מרפק ארגונומי. צמצמו את פרקי הזמן שבהם אתם שוהים עם מרפק כפוף. צמצמו ביצוע של תנועות החוזרניות ומטלות חוזרות הגורמות לריבוי עומסים דומים על המרפק. צמצמו את השימוש בכוח שאתם עושים לצורך ביצוע מטלות שונות עם המרפק.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.