תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול
תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת התעלה הקוביטלית? טיפול נדרש למניעת נזק בלתי הפיך. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מעומסים ותנועות חוזרניות.

הגורם לתסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הוא לרוב לחץ ישיר או עקיף על העצב במהלך מסלולו בתוך התעלה הקוביטלית. מדובר בתסמונת לכידת עצב פריפרי שכיחה אך שכיחה פחות הרבה פחות מתסמונת לכידה של עצב התווך בתעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל בתסמונת, ימנע את הנזקים הכרוכים בהפיכת הבעיה לכרונית ואף עשוי למנוע ניתוח לצורך שחרור העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת התעלה הקוביטלית טיפול – רקע

תסמונת התעלה הקוביטלית היא תסמונת הנגרמת בגלל לכידה וגירוי של עצב הגומד (Ulnar nerve) בתעלה הקוביטלית במרפק. עצב הגומד יחד עם עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) מהווים את שלושת העצבים המרכזיים ביד. עצב הגומד מתחיל את מסלולו במקלעת הזרוע שבצוואר, יורד מטה, עובר במרפק בתוך התעלה הקוביטלית שנמצאת בחלק הפנימי מתחת עלית העלי הפנימי (Medial epicondyle) של המרפק, ממשיך מתחת לשרירים בקדמת האמה וחודר לכף היד דרך תעלה על שם גיוון (Guyon’s canal).

עצב הגומד מעניק תחושה לעור של האצבע החמישית ומחצית מהאצבע הרביעית (זרת ומחצית מהקמיצה) ולכף היד בהמשך. העצב גם שולט ברוב השרירים הקטנים בכף היד כולל של האצבעות הרביעית והחמישית האחראים על ביצוע תנועות מעודנות ובשרירים באמה שמסייעים באחיזה. לאורך מסלולו עובר העצב במספר מקומות כולל במרפק ובשורש כף היד שבהם הוא נתון ללחצים וגירויים. בתעלה הקוביטלית נמצא העצב במצב פגיע במיוחד בגלל היותו תת-עורי.

הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת עשויים להיות חריפים ולכלול נימול, הרדמות, עקצוצים וכאבים במרפק ובכף היד ובאצבעות המעוצבבות על ידי עצב הגומד. במקרים קשים עלולה להתפתח גם חולשת שרירים קשה ונזקים בלתי הפיכים ביד. הטיפול השמרני בבעיה עשוי להיות יעיל במידה ומתחילים אותו מיד עם הופעת הסימנים והתסמינים. התעלמות מהתסמינים והמשך גירוי של העצב עלול לגרום להתפתחות כאבים כרוניים ולצורך בפתרון כירורגי להסרת הלחץ מעל העצב. אם זאת הטיפול יחל רק לאחר הליך אבחוני יסודי.

תסמונת התעלה הקוביטלית אבחון

אבחון תסמונת התעלה הקוביטלית יכלול מספר שלבים חשובים: נתחיל בלמידה של ההיסטוריה רפואית, נעבור לבדיקה גופנית הכוללת גם בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידה ועדיין נותרים סימני שאלה לגבי האבחון ניעזר גם בבדיקות מעבדה ו/או בדימות.

היסטוריה רפואית

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נבקש מהחולה שיתאר את הסימנים והתסמינים, כיצד החלו? מתי החלו?, מהי חומרתם, תיאור של פעולות ומנחים שמעצימים או מפחיתים אותם, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים לאלו המרכזיים (כאבים בצוואר? מגבלות תנועה בצוואר?…), במהלך לקיחת היסטוריה הרפואית נברר גם לגבי סימנים ותסמינים שעלולים להעיד על מעורבות של כף היד, מרפק, כתף וצוואר. פגיעה באזורים אלו יכולים ליצור תמונה קלינית דומה לזו הנגרמת בגלל תסמונת התעלה הקוביטלית ולהקשות על מלאכת האבחון.

נברר על הרקע הבריאותי המשפחתי הנבדק בחיפוש אחר נטייה גנטית למחלות בעלות השפעה על הבעיה הנוכחית. נברר לגבי הרקע הבריאותי האישי של הנבדק: האם חולה או חלה במרפק במחלות רקע כגון דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית או גידול סרטני, האם נפצע, שבר או פרק את המרפק, האם טופל או נותח בהרדמה מלאה באופן שמעלה את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת. נברר פרטים על הספורט המועדף על החולה, על מקצועו ועל תחביביו וננסה להעריך האם יש קשר בין אלו לבין התפתחות התסמונת.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית תכלול בתוכה בדיקה של כול השרשרת הקינטית של הגפה העליונה כולל צוואר, כתף, מרפק וכף יד. נתחיל עם התבוננות. נחפש סימנים לנפיחות, אדמומיות, חוסר סימטריה או עיוות. במקרים קשים של פגיעה בעצב הגומד ניתן לראות כפיפה (Claw hand) של האצבעות הרביעית והזרת. נמשש את האזורים הללו בניסיון לאתר אזורים עם נפיחות, רגישות או כאב. מישוש של התעלה הקוביטלית עלול להניב כאב לא נעים שיורד לאורך האמה על לכף היד. נחפש באמצעות המישוש גם סימנים של מרפק גולף. נבדוק טווחי תנועה של המפרקים בגפה ושל הצוואר. במהלך הנעת המרפק נחפש סימנים לחריקות, דפורמציה, חוסר יציבות של הרצועות. .

נערוך בדיקות מיוחדות כדי ללמוד על המעורבות של עצב הגומד. בין היתר נקיש על התעלה הקוביטלית בחיפוש אחר סימן ע”ש טינל (Tinel’s sign) – זרמים ושינויים תחושתיים לאורך האמה ובכף היד, נבקש מהחולה לכופף את המרפק ל 90 מעלות, לסובב את האמה וכף היד פנימה (Supinating) ומתיחה של כף היד לאחור למשך עד 60 שניות. גם בבדיקה הזאת, בעיה בעצב הגומד תגרום לשינויים תחושתיים בפיזור האופייני לעצב. בבדיקה נוספת נלחץ במשך דקה על העצב בסמיכות לתעלה הקוביטלית כאשר המרפק כפוף קלות והאמה וכף היד מסובבים פנימה.

בדיקות נוירולוגיות
תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול
תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל בדיקות תחושה של עור של כף היד ושל האצבעות הרביעית והחמישית ובדיקות כוח של השרירים באמה ושל השרירים העדינים בכף היד. החולה עלול להראות סימני חולשה של השרירים הבין – גרמיים (Interosseus muscle) שמבצעים הרחקה וקירוב של האצבעות, קושי באחיזה בעקבות חולשה של חלק משרירי האגודל כולל שריר מתוויך האגודל ( Adductor pollicis) ושריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis), כיפוף מעוות (Clawing) של הקמיצה והזרת בגלל חולשת השרירים התולעיים (Lumbricals muscles) ושל השרירים הבין גרמיים. במצבים מתקדמים שרירי כף היד והאצבעות הרביעית והחמישית יראו סימנים של ניוון קשה וחולשה.

דימות ומעבדה

הנתונים שאספנו עד עכשיו אמורים להספיק לאבחון של תסמונת התעלה הקוביטלית. השימוש בבדיקות מתקדמות כולל דימות נשמר רק למקרים שבהם יש לנו ספק לגבי מקור הבעיה. צילום רנטגן עשוי להועיל בשלב הזה כדי לספק תמונות ברורות של המבנה הגרמי של הצוואר או הכתף או המרפק או כף היד. שינויים ניווניים במרפק או שבר קדום עלולים להיות הגורם ללכידה של העצב. בדיקת ההולכה העצבית (Nerve conduction studies) עשויה להועיל בזיהוי העצב הפגוע. דימות MRI עשוי להועיל כאשר אנו חושדים בפגיעה ברקמת רכה כולל דיסק בין חולייתי בצוואר כגורם לבעיה.

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים, בחלקם לפחות, לאלו הנגרמים בתסמונת התעלה הקוביטלית. יש חשיבות, על סמך הממצאים שהושגו במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית והבדיקות המתקדמות, לשלול או לאשר את כלל ההפרעות הללו כדי להגיע לאבחון מדויק. בין ההפרעות שיש לקחת בחשבון:

פגיעה בצוואר

גירוי דלקתי רדיקולארי בצוואר או דלקת פרקים או פציעה בצוואר עלולים להקרים כאב לאמה ולכף היד.

פגיעה בעצבים פריפריים

מגוון רחב של פגיעות בעצבים פריפריים עלולים לגרום לסימנים ותסמינים לאורך האמה וכף היד כולל פגיעה במקלעת הזרוע, תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome), תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת פרונטור, לכידה של עצב הגומד בכף היד בתעלה על שם גויון (Guyon’s canal) ועוד.

הפרעות אחרות במרפק

הפרעות אחרות במרפק עלולות לגרום לסימנים ותסמינים במרפק ולהקרינם מטה אל האמה וכף היד כולל מרפק גולף או דלקת פרקים ניוונית, שבר, פריקה, גידול סרטני ועוד.

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול שמרני

הטיפול במרפאתנו כולל הדרכה והסבר על אופן התנהגות והתנהלות שיפחיתו את העומס על המרפק. כולל שינויים ביציבה בעמדת עבודה ובאופן ביצוע העבודה כדי שהתוצאה הסופית תהיה פחות כפיפות מרפק כמו למשל שימוש באוזניית למענה טלפוני. נשקול שימוש בתומך מרפק כדי למנוע את כפיפתו. בעיקר נמליץ להשתמש בתומך הזה לאורך הלילה. נעשה שימוש באמצעים לטיפול בדלקת כולל לייזר רך. עם השיפור במצב נתחיל באופן הדרגתי לבצע מתיחות של השרירים הפועלים על המרפק ובשלב מאוחר יותר גם חיזוקם. במקרים שבהם אין שיפור יש לשקול דקומפרסיה של העצב באמצעות כירורגיה.

מניעה

נסו להפחית את העומסים המוטלים על המרפק ובכך תצמצמו את הסיכוי להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית: הימנעו או צמצמו את ההישענות על המרפק. רפדו את המשטחים שעליהם אתם מניחים את המרפק. השתמשו בתומך מרפק ארגונומי. צמצמו את פרקי הזמן שבהם אתם שוהים עם מרפק כפוף. צמצמו ביצוע של תנועות החוזרניות ומטלות חוזרות הגורמות לריבוי עומסים דומים על המרפק. צמצמו את השימוש בכוח שאתם עושים לצורך ביצוע מטלות שונות עם המרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן