כאבי חזה מה גורם להם
כאבי חזה מה גורם להם

כאבי חזה מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי חזה מה גורם להם? כאבים בחזה הן מהסיבות השכיחות ביותר לפנייה לחדרי מיון. אם אתם סובלים מכאבי חזה, קוצר נשימה, הזעה, בחילה, סחרחורת והקרנות כאב לאחת או לשתי הידיים, לכו מיד לחדר מיון לצורך שלילת מעורבות קרדיולוגית בבעייתכם. מלבד בעיות קרדיולוגיות ומחלות אחרות המוזכרות מטה גם פגיעה במערכת עצב שריר ושלד עלולה לגרום לכאבים בחזה.

למעשה פגיעה בכל אחת מן הרקמות בעמוד השדרה הגבי כולל: דיסקים, עצבים, שרירים, רצועות ומפרקים יכולה לגרום להקרנת כאב לחזה ולבטן וזאת בגלל שהעצבים המעצבבים רקמות אלו מעצבבים גם את החזה והבטן. אן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבי חזה מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי חזה מה גורם להם – פירוט גורמים אפשריים

כאב בחזה מה גורם לו – נזקים בבית החזה

דלקות פרקים

מגוון דלקות פרקים עלולות לפגוע במפרקים בין הצלעות לבין עצם החזה ולגרום גם כאבי חזה. דוגמה לדלקת פרקים כזאת היא דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis). כ 70% מהחולים במחלה כרונית זאת מפתחים דלקות בנקודות החיבור שבין הצלעות לחוליות עמוד השדרה ולעתים גם בין הצלעות לבין עצם החזה. התוצאה הסופית עלולה להיות כאבי חזה וקושי להרחיב את בית החזה לצורך נשימה. כאבי חזה עלול להיגרם מדלקות פרקים נוספות כולל מדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד.

דלקת סחוס הצלע

דלקת סחוס הצלע (Costochondritis) ידועה גם כתסמונת  טיצה (Tietzes syndrome). זוהי דלקת של הסחוסים המחברים בין הצלעות לעצם החזה מלפנים. הסימפטומים האופייניים הנם כאבים חדים בחזה.

פציעות שרירים בחזה

כאבי חזה מה גורם להם
כאבי חזה מה גורם להם

כאבי שרירי בחזה עלולים להיות תוצאה של נזקים לשרירים הממוקמים בחזה או בגלל נזקים לשרירים אחרים המשליכים כאב אל החזה. מאמצים חריגים חד פעמיים או מאמצים חוזרים של רקמת השריר עלולים לייצר נקודות הדק דלקתיות וכאבים. כך למשל אימוני משקולות קשים מידי עלולים לגרום לדלקות או קרעים בשרירי החזה הכוללים את שריר החזה הגדול (Pectoralis major) ואת שריר החזה הקטן (Pectoralis minor) והתוצאה עלולה להיות כאבי חזה המחמירים עם מאמץ של שרירים אלו.

נזק לשרירים הבין צלעיים

השרירים הבין-צלעיים (Intercostal muscles) מהווים חלק מהמערך השרירי של הנשימה. הכיווץ והרפיה של השרירים הללו מסייע לנשימה. תנועות חדות וסיבוביות של בית החזה תוך נשיאת משא או ביצוע מאמצים קיצוניים עלול לגרום למתיחה, קרע חלקי או מלא בשרירים הבין צלעיים. שרירים בין צלעיים שניזוקו יגרמו לכאבים מקומיים המוחמרים בנשימה (בעיקר נשימה עמוקה) ותיתכן השלכת כאב לאזור החזה.

נזקים טראומטיים לבית החזה

כאבים בבית החזה עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה טראומטית. בין הנזקים שעלולים להתרחש בגין טראומה נכלול קרעים של שרירים בין צלעיים, צלעות שבורות, צלעות סדוקות, פריקה של צלעות, שברים של עצם החזה, פריקות של מפרק עצם הבריח עם עצם החזה ועוד.

כאבי חזה מה גורם להם – נזק ברקמות הצוואר והגב

כאבי חזה עלולים להיות משניים למגוון שעלולות להתפתח בעמוד השדרה הצווארי (Cervical spine), עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) או בבית החזה (Rib cage).

בלט, בקע או פריצת דיסק

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בחזה הוא למעשה נזק לאחד או יותר מהדיסקים הבין חולייתיים בצוואר (Spinal Discs). בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק יכולים להתפתח בכול אחד מהדיסקים הבין חולייתיים הללו  ולגרום ללחץ ודלקת בשורש עצב צווארי. דלקת של עצב צווארי תגרום מלבד כאבים מקומיים בצוואר גם להשלכות כאב לאזורים שונים כולל לגפיים עליונות, לגב עליון ולחזה. נאבחן כאבי חזה מסיבות צוואריות ולא מסיבות מסוכנות יותר גם על פי הסימנים והתסמינים הנוספים ובכלל זה: ירידה בטווח תנועה של הצוואר, ותסמינים נוירולוגיים כגון חולשה בגפיים, נימול, פגיעה ברפלקסים ועוד.

תסמונת פרקי שטחה

גירוי דלקתי של אחד או יותר מהמפרקים שבין החוליות בצוואר או בגב העליון (Spinal Facet Joints) עלול בין היתר לגרום להשלכות כאב העושות דרכן סביב בית החזה אל החזה. תנועות של בית החזה צפויים להחמיר כאב זה

נזק למפרקי צלעות חוליות

נזקים למפרקים שבין הצלעות לבין חוליות עמוד השדרה הגבי עלולים לגרום בין היתר גם לכאבים המושלכים לרוחב בית החזה עד לחזה. שיעול, נשימות עמוקות ותנועות של בית החזה צפויים להחמיר את הכאבים מסוג זה.

דלקות פרקים

דלקות פרקים עלולות לפגוע גם בחוליות הגב העליון והצוואר ולגרום בין היתר השלכות של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבי חזה. דוגמאות לדלקות פרקים כאלה כוללות: דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד.

נזק לשרירים בגב

עומס יתר על שרירי הגב (Back Muscles) הנובע מיציבה לקויה או שהייה במנח קבוע באופן ממושך (Sustained postures) עלול לגרום לדלקת בשרירי הגב העליון ובין השכמות. גם לכאבים אלו יש אפשרות להיות מושלכים לכיוון החזה. עיסוי טוב עשוי להפיג זמנית את הכאבים מהסוג הזה.

עקמת

ברוב המקרים עקמת (Scoliosis) אינה גורמת לתסמינים. במיעוט המקרים ובעיקר כאשר העקמת חמורה יחול שיבוש באופן שבו עמוד השדרה מתפקד ובעקבות זאת עלולים להתפתח מוקדי חיכוך ועומס יתר. התוצאה הסופית עלולה להיות דלקות בשרירי הגב, נזקים לדיסקים בין חולייתיים, דלקות לשורשי עצבים בעמוד השדרה ועוד. רקמות דלוקות אלה עלולות לגרום בין היתר להשלכות כאב אל החזה.

כאבי חזה מה גורם להם – מחלות

יש מגוון רחב של גורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאבי חזה שאינם בתחום המומחיות שלנו. למעשה כול פגיעה באיברים הפנימיים בבית החזה עלולים להוביל גם לכאבי חזה.

מחלות ריאות

מחלות ריאה ובכלל זה תסחיף ריאתי (Pulmonary embolism), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקת זיהומית בדרכי הריאות (Bronchitis), דלקת זיהומית בריאות (Pneumonia), מחלת הלגיונרים (Legionnaires’ Disease) ועוד.

מחלות לב

מחלות לב וכלי דם ובכלל זה אנגינה (Angina), התקף לב (Heart Attack), דלקת שריר הלב (Myocarditis), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), דלקת בקרום הלב (Pericarditis ) ועוד.

מחלות מערכת עיכול

מחלות במערכת העיכול כולל בין היתר דלקות הוושט (Esophagitis) וכן בעיה שכיחה הקרויה רפלוקס קיבתי ושטי (Gastroesophageal reflux disease) שבה נוזל ברמת חומציות גבוהה עולה מהקיבה אל הוושט ועלול לגרום לצרבת והתפתחות כאבי חזה.

דלקות ומחלות זיהומיות

דלקות ומחלות זיהומיות כולל מחלת ליים (Borreliosis; Lyme Disease), מונונוקלאוזיס זיהומי (Infectious mononucleosis), שלבקת חוגרת (Herpes Zoster,‏ Shingles) ועוד.

מחלות כבד וכיס מרה

מחלות כבד כולל אבני כיס מרה (Biliary Colic), דלקת כבד נגיפית מסוג (Hepatitis C) ועוד.

מחלות אוטואימוניות

מחלות אוטואימוניות כולל זאבת (Systemic Lupus Erythematosus), כאבי שרירים רב-שיגרוניים (Polymyalgia Rheumatica) ועוד.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי חזה. תסמונת זאת מאופיינת בנקודות כאב מרובות בכול חלקי הגוף. פיברומיאלגיה קרויה גם בשמות נוספים כולל: תסמונת העייפות הכרונית, פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, ראומטיזם שרירי ועוד. המחלה שכיחה יותר בנשים ונוטה לפרוץ בטווחה הגילאים 30-60. מלבד נקודות כואבות בכול חלקי הגוף חולי פיברומיאלגיה מתלוננים גם על עייפות, הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, ירידה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן