כאבי חזה מה גורם להם

כאבי חזה מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי חזה מה גורם להם? כאבים בחזה הן מהסיבות השכיחות ביותר לפנייה לחדרי מיון. אם אתם סובלים מכאבי חזה, קוצר נשימה, הזעה, בחילה, סחרחורת והקרנות כאב לאחת או לשתי הידיים, לכו מיד לחדר מיון לצורך שלילת מעורבות קרדיולוגית בבעייתכם. מלבד בעיות קרדיולוגיות ומחלות אחרות המוזכרות מטה גם פגיעה במערכת עצב שריר ושלד עלולה לגרום לכאבים בחזה.

  למעשה פגיעה בכל אחת מן הרקמות בעמוד השדרה הגבי כולל: דיסקים, עצבים, שרירים, רצועות ומפרקים יכולה לגרום להקרנת כאב לחזה ולבטן וזאת בגלל שהעצבים המעצבבים רקמות אלו מעצבבים גם את החזה והבטן. אן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבי חזה מה גורם להם?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי חזה מה גורם להם – פירוט גורמים אפשריים

   כאב בחזה מה גורם לו – נזקים בבית החזה

   דלקות פרקים

   מגוון דלקות פרקים עלולות לפגוע במפרקים בין הצלעות לבין עצם החזה ולגרום גם כאבי חזה. דוגמה לדלקת פרקים כזאת היא דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis). כ- 70% מהחולים במחלה כרונית זאת מפתחים דלקות בנקודות החיבור שבין הצלעות לחוליות עמוד השדרה ולעתים גם בין הצלעות לבין עצם החזה. התוצאה הסופית עלולה להיות כאבי חזה וקושי להרחיב את בית החזה לצורך נשימה. כאבי חזה עלול להיגרם מדלקות פרקים נוספות כולל מדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד.

   דלקת סחוס הצלע

   דלקת סחוס הצלע (Costochondritis) ידועה גם כתסמונת  טיצה (Tietzes syndrome). זוהי דלקת של הסחוסים המחברים בין הצלעות לעצם החזה מלפנים. הסימפטומים האופייניים הנם כאבים חדים בחזה.

   פציעות שרירים בחזה

   כאבי חזה מה גורם להם
   כאבי חזה מה גורם להם

   כאבי שרירי בחזה עלולים להיות תוצאה של נזקים לשרירים הממוקמים בחזה או בגלל נזקים לשרירים אחרים המשליכים כאב אל החזה. מאמצים חריגים חד פעמיים או מאמצים חוזרים של רקמת השריר עלולים לייצר נקודות הדק דלקתיות וכאבים. כך למשל אימוני משקולות קשים מידי עלולים לגרום לדלקות או קרעים בשרירי החזה הכוללים את שריר החזה הגדול (Pectoralis major) ואת שריר החזה הקטן (Pectoralis minor) והתוצאה עלולה להיות כאבי חזה המחמירים עם מאמץ של שרירים אלו.

   נזק לשרירים הבין צלעיים

   השרירים הבין-צלעיים (Intercostal muscles) מהווים חלק מהמערך השרירי של הנשימה. הכיווץ והרפיה של השרירים הללו מסייע לנשימה. תנועות חדות וסיבוביות של בית החזה תוך נשיאת משא או ביצוע מאמצים קיצוניים עלול לגרום למתיחה, קרע חלקי או מלא בשרירים הבין צלעיים. שרירים בין צלעיים שניזוקו יגרמו לכאבים מקומיים המוחמרים בנשימה (בעיקר נשימה עמוקה) ותיתכן השלכת כאב לאזור החזה.

   נזקים טראומטיים לבית החזה

   כאבים בבית החזה עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה טראומטית. בין הנזקים שעלולים להתרחש בגין טראומה נכלול קרעים של שרירים בין צלעיים, צלעות שבורות, צלעות סדוקות, פריקה של צלעות, שברים של עצם החזה, פריקות של מפרק עצם הבריח עם עצם החזה ועוד.

   כאבי חזה מה גורם להם – נזק ברקמות הצוואר והגב

   כאבי חזה עלולים להיות משניים למגוון שעלולות להתפתח בעמוד השדרה הצווארי (Cervical spine), עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) או בבית החזה (Rib cage).

   בלט, בקע או פריצת דיסק

   אחד הגורמים השכיחים לכאבים בחזה הוא למעשה נזק לאחד או יותר מהדיסקים הבין חולייתיים בצוואר (Spinal Discs). בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק יכולים להתפתח בכול אחד מהדיסקים הבין חולייתיים הללו  ולגרום ללחץ ודלקת בשורש עצב צווארי. דלקת של עצב צווארי תגרום מלבד כאבים מקומיים בצוואר גם להשלכות כאב לאזורים שונים כולל לגפיים עליונות, לגב עליון ולחזה. נאבחן כאבי חזה מסיבות צוואריות ולא מסיבות מסוכנות יותר גם על פי הסימנים והתסמינים הנוספים ובכלל זה: ירידה בטווח תנועה של הצוואר, ותסמינים נוירולוגיים כגון חולשה בגפיים, נימול, פגיעה ברפלקסים ועוד.

   תסמונת פרקי שטחה

   גירוי דלקתי של אחד או יותר מהמפרקים שבין החוליות בצוואר או בגב העליון (Spinal Facet Joints) עלול בין היתר לגרום להשלכות כאב העושות דרכן סביב בית החזה אל החזה. תנועות של בית החזה צפויים להחמיר כאב זה

   נזק למפרקי צלעות חוליות

   נזקים למפרקים שבין הצלעות לבין חוליות עמוד השדרה הגבי עלולים לגרום בין היתר גם לכאבים המושלכים לרוחב בית החזה עד לחזה. שיעול, נשימות עמוקות ותנועות של בית החזה צפויים להחמיר את הכאבים מסוג זה.

   דלקות פרקים

   דלקות פרקים עלולות לפגוע גם בחוליות הגב העליון והצוואר ולגרום בין היתר השלכות של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבי חזה. דוגמאות לדלקות פרקים כאלה כוללות: דלקת פרקים ניוונית, דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד.

   נזק לשרירים בגב

   עומס יתר על שרירי הגב (Back Muscles) הנובע מיציבה לקויה או שהייה במנח קבוע באופן ממושך (Sustained postures) עלול לגרום לדלקת בשרירי הגב העליון ובין השכמות. גם לכאבים אלו יש אפשרות להיות מושלכים לכיוון החזה. עיסוי טוב עשוי להפיג זמנית את הכאבים מהסוג הזה.

   עקמת

   ברוב המקרים עקמת (Scoliosis) אינה גורמת לתסמינים. במיעוט המקרים ובעיקר כאשר העקמת חמורה יחול שיבוש באופן שבו עמוד השדרה מתפקד ובעקבות זאת עלולים להתפתח מוקדי חיכוך ועומס יתר. התוצאה הסופית עלולה להיות דלקות בשרירי הגב, נזקים לדיסקים בין חולייתיים, דלקות לשורשי עצבים בעמוד השדרה ועוד. רקמות דלוקות אלה עלולות לגרום בין היתר להשלכות כאב אל החזה.

   כאבי חזה מה גורם להם – מחלות

   יש מגוון רחב של גורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאבי חזה שאינם בתחום המומחיות שלנו. למעשה כול פגיעה באיברים הפנימיים בבית החזה עלולים להוביל גם לכאבי חזה.

   מחלות ריאות

   מחלות ריאה ובכלל זה תסחיף ריאתי (Pulmonary embolism), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקת זיהומית בדרכי הריאות (Bronchitis), דלקת זיהומית בריאות (Pneumonia), מחלת הלגיונרים (Legionnaires' Disease) ועוד.

   מחלות לב

   מחלות לב וכלי דם ובכלל זה אנגינה (Angina), התקף לב (Heart Attack), דלקת שריר הלב (Myocarditis), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), דלקת בקרום הלב (Pericarditis ) ועוד.

   מחלות מערכת עיכול

   מחלות במערכת העיכול כולל בין היתר דלקות הוושט (Esophagitis) וכן בעיה שכיחה הקרויה רפלוקס קיבתי ושטי (Gastroesophageal reflux disease) שבה נוזל ברמת חומציות גבוהה עולה מהקיבה אל הוושט ועלול לגרום לצרבת והתפתחות כאבי חזה.

   דלקות ומחלות זיהומיות

   דלקות ומחלות זיהומיות כולל מחלת ליים (Borreliosis; Lyme Disease), מונונוקלאוזיס זיהומי (Infectious mononucleosis), שלבקת חוגרת (Herpes Zoster,‏ Shingles) ועוד.

   מחלות כבד וכיס מרה

   מחלות כבד כולל אבני כיס מרה (Biliary Colic), דלקת כבד נגיפית מסוג (Hepatitis C) ועוד.

   מחלות אוטואימוניות

   מחלות אוטואימוניות כולל זאבת (Systemic Lupus Erythematosus), כאבי שרירים רב-שיגרוניים (Polymyalgia Rheumatica) ועוד.

   פיברומיאלגיה

   פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי חזה. תסמונת זאת מאופיינת בנקודות כאב מרובות בכול חלקי הגוף. פיברומיאלגיה קרויה גם בשמות נוספים כולל: תסמונת העייפות הכרונית, פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, ראומטיזם שרירי ועוד. המחלה שכיחה יותר בנשים ונוטה לפרוץ בטווחה הגילאים 30-60. מלבד נקודות כואבות בכול חלקי הגוף חולי פיברומיאלגיה מתלוננים גם על עייפות, הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, ירידה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע