כאבים במרפק מה גורם להם
כאבים במרפק מה גורם להם

כאבים במרפק מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במרפק מה גורם להם? כאבי מרפק הם תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה הכללית ובעיקר בקרב ספורטאים. מפרק זה חשוף לעומסים ולפציעות עקב שימוש יתר (ספורט, הקלדה, נשיאת סלים ועוד), חבלה (תאונה, פציעת ספורט, נפילה) או מדלקות ראומטיות.

הרקמות הפעילות במרפק שנפגעות בשכיחות הכי גבוהה הן השרירים והגידים. העצבים שמהלך מסלולן חוצה את המרפק ורקמת הבורסה המצויה בין העור לבין עצם האולקרנון בחלק התחתון של המרפק הן הרקמות הפסיביות שנפגעות בשכיחות הכי גבוהה. בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים במרפק מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים במרפק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במרפק מה גורם להם – פירוט גורמים שכיחים

כאב במרפק מה גורם לו – נזקים מקומיים במרפק

העומסים המוטלים על הרקמות השונות במרפק גובים מחיר בצורה של מתיחת גידים או שרירים, קריעה חלקית של הגידים או שרירים או לפעמים גם קריעה מלאה של הגיד או השריר. רקמות נוספות הנתונות לעומסים ופציעות כוללים סיבי עצב פריפריים, סחוסים, רצועות ועוד. המרפק גם חשוף לפציעות טראומטיות כגון קרע טראומטי של רקמה, שברים, נקיעות, פריקות ועוד. להלן רשימה חלקית של תסמונות כאבים במרפק הנגרמים בגלל נזקים מקומיים ברקמות המפרק הזה:

מרפק טניס

מרפק טניס(Tennis elbow) היא פציעת גיד שכיחה. הגיד המדובר הוא גיד מותח כף יד משותף (Lateral epicondylitis) הנאחז בזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק. מרפק טניס נגרם מעומס יתר על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות (טניס, הברגה, הכאה בפטיש ועוד) הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי במרפק שמחמיר במתיחת כף היד לאחור ובאחיזה.

מרפק גולף

מרפק גולף
מרפק גולף

מרפק גולף (Golfer’s elbow)היא תופעה דלקתית דומה למרפק טניס אך ממוקמת בצד השני של המרפק בנקודת החיבור של הגיד המכופף המשותף למרפק (Medial epicondylitis). גם פציעה זו נגרמת לרוב בגלל עומס יתר (גולף, נגרות ועוד). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובאחיזה.

דלקת בגיד הדו ראשי

פציעה זו נובעת מעומס חוזר או חד פעמי על הגיד של השריר הדו ראשי בנקודת החיבור שלו בחלקו הקדמי של המרפק. התוצאה עלולה להיות דלקת בגיד (Tendinitis). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בכיפוף האמה מול התנגדות.

דלקת פרקים ניוונית

כאבים במרפק יכולים לנבוע גם בגלל דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) או דלקת פרקים אחרת. דלקת פרקים ניוונית הנחשבת למחלת הפרקים השכיחה ביותר פוגעת במפרקים של הרוב המכריע של בני אדם. גם המרפק אינו חסין מפני הנזקים של המחלה הזאת הכוללים שחיקת סחוסים ושינויים ניווניים אחרים. התוצאה של חולי זה עלולה להיות בין היתר כאבים במרפק, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד.

אולקרנון בורסיטיס

בורסה הינה שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים ומונע בעד רקמה אחת להתחכך עם רקמה אחרת. האולקרנון בורסה (Olecranon bursa) ממוקמת בחלקו התחתון של המרפק בין העור למפרק. אולקרנון בורסיטיס (Olecranon bursitis) מתרחש כאשר ישנו גירוי חוזר ונשנה של הבורסה במרפק לרוב על ידי חבלה או הנחה חוזרת של המרפק על משטח קשה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי חד בחלק האחורי של המרפק שמחמיר בהנחת המרפק על משטח קשה או בהנעת המרפק, נפיחות ואדמומיות מקומית.

מרפק האומנת

נזק טראומטי למרפק של ילד עלול להסתכם במצב הנקרא “מרפק האומנת” (Nursemaid’s elbow) “מרפק משוך” (Pulled elbow). תסמונת טראומטית זאת נגרמת כאשר ראש עצם הרדיוס (Radial head) מחליק אל מחוץ לרצועה הטבעתית (Annular ligament) המקיפה אותו. בגלל היותה רפויה וגמישה נוטה הרצועה האנולרית אצל ילדים להחליק החוצה בקלות יחסית עם כול משיכה משמעותית ביד של הילד. אכן, הגורם לתופעה הוא לרוב משיכת היד על ידי האימא, האבא או אולי האומנת. התסמינים השכיחים כוללים: כאב מקומי במרפק, כאב מושלך לזרוע ו/או לאמה, כאב מחמיר בתנועת מרפק, סירוב של הילד להניע את המרפק ועוד.

נזקים טראומטיים למרפק

כאבים במרפק יכולים להתפתח בגלל נזקים טראומטיים. בכלל זה נמנה שברים במרפק (Elbow Fractures), פריקות מרפק (Elbow Dislocation), פציעות מרפק אחרות (Elbow Injuries) ועוד יגרמו גם הם לכאבים במרפק.

כאבים במרפק מה גורם להם – נזקים עצביים פריפריים

סיבי העצבים היוצאים מחוט השדרה הצווארי ועושים דרכם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים נתונים לסיכון משמעותי להיפצע. הגורם לפציעות אלו של העצבים הפריפריים כולל עומס יתר על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות או חבלה.

תסמונת התעלה הקוביטלית

העצבים העוברים בסמיכות למפרק המרפק עלולים להילחץ ולגרום לסימפטומים מגוונים. כך למשל עצב האולנר (Ulnar) עובר בתעלת קוביטל בחלק האחורי פנימי של המרפק. לחץ על העצב לרוב בגלל חבלה מקומית יוביל לתסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הכוללת כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם לחלק האחורי של המרפק ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

עצב הרדיאל (Radial) הוא עצב נוסף שחולף בסמיכות למרפק ועלול להילחץ על ידי שריר או רצועה הסמוכים למרפק ולגרום לתסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) הכוללת סימנים ותסמינים הדומים לאלו של מרפק טניס. לחץ קשה על העצב הרדיאלי עלול לגרום גם לחולשה חלקית או שיתוק מלא של השרירים האחראים על המתיחה של כף היד, האצבעות והאגודל.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית או בשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome) היא תסמונת שכיחה ביותר. בשנים האחרונות היא התפתחה לכדי מגפה. תסמונת התעלה הקרפלית מתפתחת בגלל לחץ על עצב התווך (מדיאן), בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורם לכך הוא לרוב שימוש יתר בכף היד ובאצבעות כף היד. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים מקומיים בשורש כף היד בעלי יכולת להשליך כאב מטה לאצבעות ומעלה עד למרפק. כמו כן נימול ואו הירדמות של חלק מכף היד וחולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך.

תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) היא דוגמה לתסמונת כזאת שנגרמת על רקע לכידה של עצב התווך (Median) במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים: כאבים חריפים ותסמינים נוירולוגיים המופיעים בקדמת האמה ובצד הרדיאלי של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו.

תסמונת מוצא בית החזה

כאבים במרפק עלולים להיגרם בגלל תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא אוסף של תסמינים וסימנים הנגרמים בגלל גירוי דלקתי שנגרם לסיבי עצבים וכלי דם במהלך מסלולם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הסימנים והתסמינים בגין פתולוגיה זאת משתנים בהתאם לנקודה המדויקת שבה חלה הדלקת ואיזה סיבי עצבים וכלי דם מעורבים. תסמינים אפשריים כוללים: כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע כולל במרפק, תסמינים נוירולוגיים, שינויי טמפרטורה ובגוון העור ביד.

נזק למקלעת הזרוע

רובם במוחלט של העצבים המעצבבים את הגפה העליונה כולל את המרפק מקורם במקלעת הזרוע. עצבי מקלעת הזרוע (ברכיאל פלקסוס) יוצאים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם מטה אל הגפה התחתונה. פציעה טראומטית עלולה לגרום לנזק במקלעת הזאת ולגרום לסימנים ותסמינים שיופיעו גם במרפק.

כאבים במרפק מה גורם להם – פגיעה בעמוד השדרה הצווארי

כאבים במרפק עלולים להיות מושלכים מפגיעות בעמוד השדרה הצווארי.

בלט בקע או פריצת דיסק

הגורם השכיח ביותר להקרנת כאב מהצוואר אל היד והמרפק הוא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי. דיסק בין חולייתי שניזוק עלול ליצור לחץ וגירוי דלקתי של שורש עצב בצוואר ולגרום בכך לכאבים בצוואר ולאורך הגפה העליונה. על מנת לאבחן את הבעיה יש להיעזר בין היתר בזיהוי תסמינים נוספים כגון מגבלות תנועה בצוואר ויתכן נימול וחולשה ביד.

פגיעה במפרקי עמוד השדרה הצווארי

פגיעה במפרקים בעמוד השדרה הצווארי הנובעים מפציעה חדה (צליפת שוט) או מנזקים מצטברים עקב ביצוע מטלות חוזרניות עלול לגרום לכאבי צוואר ולכאבים המושלכים לצוואר.

פגיעה ברקמות אחרות בעמוד השדרה הצווארי

פגיעה ברקמות האוחזות (רצועות, מעטפות מפרקים) או מניעות (גידים ושרירים) את עמוד השדרה הצווארי או פגיעה ברקמות המרככות ( סחוסים, רקמה סינוביאלית) את התנועה של עמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום בין היתר להתפתחות סימנים ותסמינים במרפק.

דלקת מפרקים

כאבי מרפק יכולים לנבוע גם ממחלות ראומטיות כאשר הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). זוהי תופעה הכוללת שחיקה של הסחוס ופגיעה בתפקוד המפרק. דלקות פרקים נוספות שיכולות לגרום גם לכאבים במרפק כוללות דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים מטבולית הקרויה גאוט (Gout) ועוד.

כאב במרפק מה גורם לו – מחלות שונות

מגוון רחב של מחלות ותופעות קליניות עלול לגרום בין היתר לכאבי מרפק. בין הגורמים הללו נמנה: טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון סקביאס (Scabies), דלקת בעור (Eczema), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות במרפק (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפיריים במרפק (Benign Bone Tumors) או ממאירים במרפק, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן