כאבים במרפק מה גורם להם

כאבים במרפק מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים במרפק מה גורם להם? כאבי מרפק הם תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה הכללית ובעיקר בקרב ספורטאים. מפרק זה חשוף לעומסים ולפציעות עקב שימוש יתר (ספורט, הקלדה, נשיאת סלים ועוד), חבלה (תאונה, פציעת ספורט, נפילה) או מדלקות ראומטיות.

  הרקמות הפעילות במרפק שנפגעות בשכיחות הכי גבוהה הן השרירים והגידים. העצבים שמהלך מסלולן חוצה את המרפק ורקמת הבורסה המצויה בין העור לבין עצם האולקרנון בחלק התחתון של המרפק הן הרקמות הפסיביות שנפגעות בשכיחות הכי גבוהה. בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים במרפק מה גורם להם?

  להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים במרפק

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים במרפק מה גורם להם – פירוט

   כאב מרפק בגלל נזק לרקמות במפרק

   העומסים המוטלים על הרקמות השונות במרפק גובים מחיר בצורה של מתיחת גידים או שרירים, קריעה חלקית של הגידים או שרירים או לפעמים גם קריעה מלאה של הגיד או השריר. רקמות נוספות הנתונות לעומסים ופציעות כוללים סיבי עצב פריפריים, סחוסים, רצועות ועוד. המרפק גם חשוף לפציעות טראומטיות כגון קרע טראומטי של רקמה, שברים, נקיעות, פריקות ועוד. להלן רשימה חלקית של תסמונות כאבים במרפק הנגרמים בגלל נזקים מקומיים ברקמות המפרק הזה:

   מרפק טניס

   מרפק טניס (Tennis elbow) היא פציעת גיד שכיחה. הגיד המדובר הוא גיד מותח כף יד משותף (Lateral epicondylitis) הנאחז בזיז המצוי בצד החיצוני של המרפק. מרפק טניס נגרם מעומס יתר על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות (טניס, הברגה, הכאה בפטיש ועוד) הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי במרפק שמחמיר במתיחת כף היד לאחור ובאחיזה.

   מרפק גולף

   מרפק גולף
   מרפק גולף

   מרפק גולף (Golfer's elbow)היא תופעה דלקתית דומה למרפק טניס אך ממוקמת בצד השני של המרפק בנקודת החיבור של הגיד המכופף המשותף למרפק (Medial epicondylitis). גם פציעה זו נגרמת לרוב בגלל עומס יתר (גולף, נגרות ועוד). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בכיפוף כף היד לפנים ובאחיזה.

   דלקת בגיד הדו ראשי

   פציעה זו נובעת מעומס חוזר או חד פעמי על הגיד של השריר הדו ראשי בנקודת החיבור שלו בחלקו הקדמי של המרפק. התוצאה עלולה להיות דלקת בגיד (Tendinitis). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בכיפוף האמה מול התנגדות.

   דלקת פרקים ניוונית

   כאבים במרפק יכולים לנבוע גם בגלל דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) או דלקת פרקים אחרת. דלקת פרקים ניוונית הנחשבת למחלת הפרקים השכיחה ביותר פוגעת במפרקים של הרוב המכריע של בני אדם. גם המרפק אינו חסין מפני הנזקים של המחלה הזאת הכוללים שחיקת סחוסים ושינויים ניווניים אחרים. התוצאה של חולי זה עלולה להיות בין היתר כאבים במרפק, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד ועוד.

   אולקרנון בורסיטיס

   בורסה היא שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים ומונע בעד רקמה אחת להתחכך עם רקמה אחרת. האולקרנון בורסה (Olecranon bursa) ממוקמת בחלקו התחתון של המרפק בין העור למפרק. אולקרנון בורסיטיס (Olecranon bursitis) מתרחש כאשר ישנו גירוי חוזר ונשנה של הבורסה במרפק לרוב על ידי חבלה או הנחה חוזרת של המרפק על משטח קשה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי חד בחלק האחורי של המרפק שמחמיר בהנחת המרפק על משטח קשה או בהנעת המרפק, נפיחות ואדמומיות מקומית.

   מרפק האומנת

   נזק טראומטי למרפק של ילד עלול להסתכם במצב הנקרא "מרפק האומנת" (Nursemaid's elbow) "מרפק משוך" (Pulled elbow). תסמונת טראומטית זאת נגרמת כאשר ראש עצם הרדיוס (Radial head) מחליק אל מחוץ לרצועה הטבעתית (Annular ligament) המקיפה אותו. בגלל היותה רפויה וגמישה נוטה הרצועה האנולרית אצל ילדים להחליק החוצה בקלות יחסית עם כול משיכה משמעותית ביד של הילד. אכן, הגורם לתופעה הוא לרוב משיכת היד על ידי האימא, האבא או אולי האומנת. התסמינים השכיחים כוללים: כאב מקומי במרפק, כאב מושלך לזרוע ו/או לאמה, כאב מחמיר בתנועת מרפק, סירוב של הילד להניע את המרפק ועוד.

   נזקים טראומטיים למרפק

   כאבים במרפק יכולים להתפתח בגלל נזקים טראומטיים. בכלל זה נמנה שברים במרפק (Elbow Fractures), פריקות מרפק (Elbow Dislocation), פציעות מרפק אחרות (Elbow Injuries) ועוד יגרמו גם הם לכאבים במרפק.

   כאב מרפק בגלל נזק לעצב פריפרי

   סיבי העצבים היוצאים מחוט השדרה הצווארי ועושים דרכם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים נתונים לסיכון משמעותי להיפצע. הגורם לפציעות אלו של העצבים הפריפריים כולל עומס יתר על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות או חבלה.

   תסמונת התעלה הקוביטלית

   העצבים העוברים בסמיכות למפרק המרפק עלולים להילחץ ולגרום לסימפטומים מגוונים. כך למשל עצב הגומד (Ulnar) עובר בתעלת הקוביטל בחלק האחורי פנימי של המרפק. לחץ על העצב לרוב בגלל חבלה מקומית יוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הכוללת כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם לחלק האחורי של המרפק ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

   תסמונת התעלה הרדיאלית

   עצב החישור (Radial) הוא עצב נוסף שחולף בסמיכות למרפק ועלול להילחץ על ידי שריר או רצועה הסמוכים למרפק ולגרום להתפתחות תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) הכוללת סימנים ותסמינים הדומים לאלו של מרפק טניס. לחץ קשה על העצב הרדיאלי עלול לגרום גם לחולשה חלקית או שיתוק מלא של השרירים האחראים על המתיחה של כף היד, האצבעות והאגודל.

   תסמונת התעלה הקרפלית

   תסמונת התעלה הקרפלית או בשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome) היא תסמונת שכיחה ביותר. בשנים האחרונות היא התפתחה לכדי מגפה. תסמונת התעלה הקרפלית מתפתחת בגלל לחץ על עצב התווך (Median), בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורם לכך הוא לרוב שימוש יתר בכף היד ובאצבעות כף היד. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים מקומיים בשורש כף היד בעלי יכולת להשליך כאב מטה לאצבעות ומעלה עד למרפק. כמו כן נימול ואו הירדמות של חלק מכף היד וחולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך.

   תסמונת פרונטור

   תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) היא דוגמה לתסמונת כזאת שנגרמת על רקע לכידה של עצב התווך (Median) במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תסמינים: כאבים חריפים ותסמינים נוירולוגיים המופיעים בקדמת האמה ובצד הרדיאלי של כף היד ובכלל זה באגודל ובשתיים וחצי האצבעות הסמוכות לו.

   תסמונת מוצא בית החזה

   כאבים במרפק עלולים להיגרם בגלל תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא אוסף של תסמינים וסימנים הנגרמים בגלל גירוי דלקתי שנגרם לסיבי עצבים וכלי דם במהלך מסלולם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הסימנים והתסמינים בגין פתולוגיה זאת משתנים בהתאם לנקודה המדויקת שבה חלה הדלקת ואיזה סיבי עצבים וכלי דם מעורבים. תסמינים אפשריים כוללים: כאבים בצוואר, כאבים לאורך הזרוע כולל במרפק, תסמינים נוירולוגיים, שינויי טמפרטורה ובגוון העור ביד.

   נזק למקלעת הזרוע

   רובם במוחלט של העצבים המעצבבים את הגפה העליונה כולל את המרפק מקורם במקלעת הזרוע. עצבי מקלעת הזרוע (הצמה הברכיאלית) יוצאים מעמוד השדרה הצווארי ועושים דרכם מטה אל הגפה התחתונה. פציעה טראומטית עלולה לגרום לנזק במקלעת הזאת ולגרום לסימנים ותסמינים שיופיעו גם במרפק.

   כאבים במרפק מה גורם להם – פגיעה בעמוד השדרה הצווארי

   כאבים במרפק עלולים להיות מושלכים מפגיעות בעמוד השדרה הצווארי.

   בלט בקע או פריצת דיסק

   הגורם השכיח ביותר להקרנת כאב מהצוואר אל היד והמרפק הוא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי. דיסק בין חולייתי שניזוק עלול ליצור לחץ וגירוי דלקתי של שורש עצב בצוואר ולגרום בכך לכאבים בצוואר ולאורך הגפה העליונה. על מנת לאבחן את הבעיה יש להיעזר בין היתר בזיהוי תסמינים נוספים כגון מגבלות תנועה בצוואר ויתכן נימול וחולשה ביד.

   פגיעה במפרקי עמוד השדרה הצווארי

   פגיעה במפרקים בעמוד השדרה הצווארי הנובעים מפציעה חדה (צליפת שוט) או מנזקים מצטברים עקב ביצוע מטלות חוזרניות עלול לגרום לכאבי צוואר ולכאבים המושלכים לצוואר.

   פגיעה ברקמות אחרות בעמוד השדרה הצווארי

   פגיעה ברקמות האוחזות (רצועות, מעטפות מפרקים) או מניעות (גידים ושרירים) את עמוד השדרה הצווארי או פגיעה ברקמות המרככות ( סחוסים, רקמה סינוביאלית) את התנועה של עמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום בין היתר להתפתחות סימנים ותסמינים במרפק.

   דלקת מפרקים

   כאבי מרפק יכולים לנבוע גם ממחלות ראומטיות כאשר הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). זוהי תופעה הכוללת שחיקה של הסחוס ופגיעה בתפקוד המפרק. דלקות פרקים נוספות שיכולות לגרום גם לכאבים במרפק כוללות דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים מטבולית הקרויה גאוט (Gout) ועוד.

   כאב במרפק בגלל מחלות שונות

   מגוון רחב של מחלות ותופעות קליניות עלול לגרום בין היתר לכאבי מרפק. בין הגורמים הללו נמנה: טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כגון סקביאס (Scabies), דלקת בעור (Eczema), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות במרפק (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפירים במרפק (Benign Bone Tumors) או ממאירים במרפק, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב