כאבי מרפק מאחור מה גורם להם

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי מרפק מאחור מה גורם להם? כאבים במרפק ופציעות בחלק האחורי של המרפק הם תופעה שכיחה. החלק האחורי של המרפק חשוף לכאבים הנובעים משימוש יתר (טניס, גולף, הנחת המרפק על השולחן הקשיח בעת הקלדה, הרמת משאות ועוד), חבלה ישירה (נפילה, פציעת ספורט, תאונה) או מדלקת פרקים. כדי לדעת מה גורם לכאבים הללו בחלק האחורי של המרפק חשוב גם לתת את הדעת על גורמי הסיכון להתפתחות כאבים אלו.

השרירים, הגידים העצבים החוצים במסלולם את המרפק והאולקרנון בורסה המצויה בחלק האחורי של המרפק הן הרקמות שנפגעות בשכיחות הכי גבוהה. בכול מקרה חשוב לאבחן באופן מדויק ולזהות את הרקמה שנפגעה. רק כך נוכל להעניק את הטיפול היעיל ביותר ולמנוע נזקים כרוניים. כאן נענה על השאלה: כאבי מרפק מאחור מה גורם להם? להלן רשימת גורמים אפשריים לכאבים בחלק האחורי של המרפק:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי מרפק מאחור מה גורם להם – פירוט

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם – נזקים לגידים במרפק

תפקידם של הגידים לחבר את השריר אל העצם ולמעשה להעביר את הכוח לביצוע התנועה. עקב העומס המוטל עליהם הגידים והשרוולים העוטפים אותם נוטים להיפצע. סיבה נוספת היא נזקים טראומטיים. לעתים מנוחה היא כול מה שאתם צריכים כדי לרפא את הגיד.

מרפק טניס

מרפק טניס (Tennis elbow) היא פציעה שכיחה ביותר שמיקומה בנקודה בה מתחבר הגיד המותח המשותף לזיז בצד החיצוני של המרפק (lateral epicondylitis). מרפק טניס נגרם לרוב בעקבות שימוש יתר ועומס יתר הנוצרים בגלל ביצוע תנועות חוזרניות (פעולות הברגה, משחק טניס, שימוש בפטיש ועוד) הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי בחלק החיצוני של המרפק עם יכולת להשליך כאב מטה וסביב המפרק. הכאב מחמיר בעת מתיחת כף היד לאחור ובמצב של אחיזה.

מרפק גולף

מרפק גולף (Golfer's elbow) היא דומה למרפק טניס אך ממוקמת בצד השני של המרפק בנקודת החיבור של הגיד המכופף המשותף לזיז בצד הפנימי של המרפק (Medial epicondylitis). בדומה למרפק טניס גם פציעה זו עלולה להיגרם כתוצאה מעומס יתר הנובע מביצוע חוזר ונשנה של אותן תנועות ו/או מאמצים (גולף, נגרות, פס יצור ועוד). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי בחלק הפנימי של המרפק שעלול להקרין מטה וסביב המפרק. הכאב עלול להחמיר בעת כיפוף כף היד לפנים ובמצב של באחיזה.

דלקת בגיד הדו ראשי או התלת ראשי

דלקת בנקודת החיבור של גיד שריר הזרוע התלת-ראשי (Musculus triceps brachii) בחלק האחורי של המרפק או של שריר הזרוע הדו-ראשי או בשמו האחר שריר הקיבורת (Musculus biceps brachii) בחלק הקדמי של המרפק נובעים לרוב מעומס יתר הנוצר בעקבות ביצוע תנועות חוזרניות. תסמינים אופייניים לדלקת בגיד של שריר הזרוע התלת-ראשי: כאב בחלק אחורי של המרפק שמחמיר ביישור האמה מול התנגדות. תסמינים אופייניים לדלקת בגיד של שריר הזרוע הדו-ראשי: כאב בחלק הפנימי של המרפק שמחמיר בכפיפה של האמה מול התנגדות.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם – דלקת מפרקים

כאבים במרפק יכולים להתפתח גם מדלקות פרקים. דלקת מפרקים הנפוצה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). דלקת זאת שוחקת את הסחוס ופוגעת בתפקוד המפרק. דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות הגורם לכאבי מרפק כוללות דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis),  דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים מטבולית הקרויה גאוט (Gout) ועוד.

אולקרנון בורסיטיס

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם
כאבי מרפק מאחור מה גורם להם

בורסה או כפי שהיא קרוי בעברית אמתחת היא שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים ומונע בעד רקמה קשיחה כמו עצם להתחכך עם רקמה רכה אחרת. האולקרנון בורסה (Olecranon bursa) ממוקמת בחלקו התחתון של המרפק בין העור למפרק. אולקרנון בורסיטיס (Olecranon bursitis) מתרחש כאשר ישנו גירוי חוזר ונשנה של הבורסה במרפק לרוב על ידי חבלה או הישענות חוזרנית של המרפק על משטח קשה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי חד בחלק האחורי של המרפק שמחמיר בהנחת המרפק על משטח קשה או בהנעת המרפק, נפיחות ואדמומיות מקומית.

תסמונת הצביטה במרפק

יישור ונעילה חוזרת ונשנית של המרפק בעת למשל משחק טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה או בכול מסגרת אחרת עלולה לגרום לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna) להכות שוב ושוב ברקמות המצויות בשקע זיז המרפק ׁׂ(Olecranon fossa) המצוי בחלק האחורי של המרפק ולהוביל לפציעתן. תסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) גורמת בין היתר לכאבים בחלק האחורי של המרפק ומגבלות תנועה.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם – פגיעות בעצבים פריפריים

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בידיים הוא לכידה של עצב פריפרי. העצבים היוצאים מעמוד השדרה הצווארי חשופים במהלך מסלולם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים, ללחצים וחבלה. סיבי העצבים העוברים בסמיכות למפרק המרפק ולמפרק כף היד עלולים להינזק ממגוון סיבות ולגרום להתפתחות תסמינים מגוונים גם באמה.

תסמונת מוצא בית החזה

כאבי צוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסרים נוירולוגיים, שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור וכן סימנים ותסמינים נוספים עלולים להעיד על קיומה של תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על סיבי עצבים ועל כלי דם בעודם חוצים את הדרך בין בסיס הצוואר לבית השחי. המיקום המדויק של הלחץ והלכידה ישנה את הסימנים והתסמינים.

תסמונת התעלה הקוביטלית

לחץ על העצבים העוברים בסמיכות למרפק עלולים להילחץ ולגרום לסימפטומים מגוונים. כך למשל עצב הגומד (Ulnar) עובר בתעלת הקוביטל בחלק האחורי פנימי של המרפק. לחץ על העצב לרוב בגלל גירוי מקומי או חבלה מקומית יוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הכוללת כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם לחלק האחורי של המרפק ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

ענף של עצב החישור (Radial) הקרוי "העצב הבין גרמי האחורי" (Posterior interosseous nerve) הוא עצב נוסף שחולף בסמיכות למרפק ועלול להילחץ על ידי שריר או רצועה הסמוכים למרפק ולגרום לתופעה הקרויה תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמינים אופייניים: דומים לאלו של מרפק טניס – כאבים בחלק החיצוני של המרפק המקרינים במורד האמה. חולשה שרירית ואפשרות של הקרנה מטה במורד האמה וחולשה של השרירים הפושטים באמה יכול להעיד על קיומה של תסמונת זאת.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית או בשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome) היא תסמונת שכיחה ביותר. בשנים האחרונות היא התפתחה לכדי מגפה. תסמונת התעלה הקרפלית מתפתחת בגלל לחץ על עצב התווך, בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורם לכך הוא לרוב: שימוש יתר בכף היד ובאצבעות כף היד. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים מקומיים בשורש כף היד בעלי יכולת להשליך כאב מטה לאצבעות ומעלה עד למרפק. כמו כן נימול ואו הירדמות של חלק מכף היד וחולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך.

תסמונת פרונטור

כאבים באמה עלולים להתפתח בגלל גירוי של עצב התווך (Median) במרפק במהלך עוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תופעה זאת הקרויה תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) תגרום לכאבים חריפים באזור המרפק ובקדמת האמה, יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כולל נימול באזור המרפק ובצד החיצוני של כף היד כולל אגודל ושתיים וחצי האצבעות הצמודות לו.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם -הקרנות כאב מרקמה מרוחקת

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים במרפק יכולים להיות מושלכים מנזק בעמוד השדרה הצווארי. הגורם השכיח ביותר לכאבים המושלכים מהצוואר ליד הוא בלט דיסק צווארי או בקע דיסק צווארי או פריצת דיסק צווארי היוצרים לחץ וגירוי דלקתי של אחד משורשי העצבים בצוואר. גירוי זה עלול לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל כאבים רדיקולריים שמושלכים לאמה. מלבד כאבים אלו יתכן ויופיעו גם סימנים ותסמינים נוספים ובכלל זה מגבלות תנועה של הצוואר, נימול וחולשה ביד ועוד.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבים במרפק עלולים להופיע בגין פציעה בעלת פוטנציאל גדול לנזק – פציעה של הצמה הברכיאלית (Brachial Plexus Injury). הצמה הברכיאלית ממוקמת בצוואר ועל כן חשופה לנזקים שעלולים להתרחש בצוואר בגלל למשל תאונת צליפת שוט.

אוטם שריר הלב

"התקף לב" או בשמו המקצועי אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלול בחלק מהמקרים להיות הגורם לכאבים בזרוע ובמרפק. התקף לב מתרחש כאשר קריש דם חוסם את אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב.  חשוב לאבחן ולטפל מהר בהתקף לב כדי למנוע נזק בלתי הפיך לתאי שריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית בבית החזה ובאזור הסרעפת. לעיתים יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. סימנים ותסמינים נוספים כוללים: קוצר נשימה, חולשה, הזעה, דפיקות לב, סחרחורת, בחילה, הקאות  וחרדה. מזהים את התסמינים? סעו לחדר מיון גם אם יש לכם ספק ובעיקר אם יש לכם היסטוריה רפואית הכוללת יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר ועוד.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם בגלל פגיעה טראומטית במרפק

כאבים במרפק עלולים להתפתח על רקע נזקים טראומטיים. בין הנזקים נמנה שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures), פריקה של מפרק המרפק (Elbow dislocation), מתיחה או קרע חלקי או מלא ברצועות במרפק (Elbow Ligament Injuries), מתיחה או קרע חלקי או מלא של גידים במרפק (Tendon Injuries of the Elbow) ועוד.

מרפק האומנת

כאב מקומי במרפק, כאב המושלך לזרוע ו/או לאמה, כאב במרפק המוחמר בתנועה, סירוב של הילד להניע את המרפק ועוד עלול להיות תוצאה של נזק טראומטי למרפק של הילד הקרוי "מרפק האומנת" (Nursemaid's elbow) או "מרפק משוך" (Pulled elbow). הנזק כאן הוא פריקה של ראש עצם הרדיוס (Radial head) מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) האוחזת בו. הרצועה הזאת בקרב ילדים רפויה וגמישה ונוטה להחליק אל מחוץ לראש של הרדיוס בקלות יחסית. כול שנדרש הוא משיכה נמרצת בידו של הילד. את המשיכה הזאת "מעניקים" לרוב האם, האב או האומנת.

גורמים נוספים לכאבים במרפק

עוד גורמים שעלולים לגרום לכאבים במרפק כוללים טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כולל דלקת בעור (Eczema), סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות במרפק (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפירים במרפק (Benign Bone Tumors) או ממאירים במרפק, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור