כאבי מרפק מאחור מה גורם להם
כאבי מרפק מאחור מה גורם להם

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי מרפק מאחור מה גורם להם? כאבים במרפק ופציעות בחלק האחורי של המרפק הם תופעה שכיחה. חלק זה של המפרק חשוף לכאבים הנובעים משימוש יתר (טניס, גולף, הנחת המרפק על השולחן הקשיח בעת הקלדה, הרמת משאות ועוד), חבלה ישירה (נפילה, פציעת ספורט, תאונה) או מדלקת פרקים.

השרירים, הגידים העצבים החוצים במסלולם את המרפק והאולקרנון בורסה המצויה בחלק האחורי של המרפק הן הרקמות שנפגעות בשכיחות הכי גבוהה. בכול מקרה חשוב לאבחן באופן מדויק ולזהות את הרקמה שנפגעה. רק כך נוכל להעניק את הטיפול היעיל ביותר ולמנוע נזקים כרוניים. כאן נענה על השאלה: כאבי מרפק מאחור מה גורם להם? להלן רשימת גורמים אפשריים לכאבים בחלק האחורי של המרפק:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי מרפק מאחור מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם – נזקים לגידים במרפק

תפקידם של הגידים לחבר את השריר אל העצם ולמעשה להעביר את הכוח לביצוע התנועה. עקב העומס המוטל עליהם הגידים והשרוולים העוטפים אותם נוטים להיפצע. סיבה נוספת היא נזקים טראומטיים. לעתים מנוחה היא כול מה שאתם צריכים כדי לרפא את הגיד.

מרפק טניס

מרפק טניס (Tennis elbow) היא פציעה שכיחה ביותר שמיקומה בנקודה בה מתחבר הגיד המותח המשותף לזיז בצד החיצוני של המרפק (lateral epicondylitis). מרפק טניס נגרם לרוב בעקבות שימוש יתר ועומס יתר הנוצרים בגלל ביצוע תנועות חוזרניות (פעולות הברגה, משחק טניס, שימוש בפטיש ועוד) הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי בחלק החיצוני של המרפק עם יכולת להשליך כאב מטה וסביב המפרק. הכאב מחמיר בעת מתיחת כף היד לאחור ובמצב של אחיזה.

מרפק גולף

מרפק גולף (Golfer’s elbow) היא דומה למרפק טניס אך ממוקמת בצד השני של המרפק בנקודת החיבור של הגיד המכופף המשותף לזיז בצד הפנימי של המרפק (Medial epicondylitis). בדומה למרפק טניס גם פציעה זו עלולה להיגרם כתוצאה מעומס יתר הנובע מביצוע חוזר ונשנה של אותן תנועות ו/או מאמצים (גולף, נגרות, פס יצור ועוד). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי בחלק הפנימי של המרפק שעלול להקרין מטה וסביב המפרק. הכאב עלול להחמיר בעת כיפוף כף היד לפנים ובמצב של באחיזה.

דלקת בגיד הדו ראשי או התלת ראשי

דלקת בנקודת החיבור של גיד שריר הזרוע התלת-ראשי (Musculus triceps brachii) בחלק האחורי של המרפק או של שריר הזרוע הדו-ראשי או בשמו האחר שריר הקיבורת (Musculus biceps brachii) בחלק הקדמי של המרפק נובעים לרוב מעומס יתר הנוצר בעקבות ביצוע תנועות חוזרניות. תסמינים אופייניים לדלקת בגיד של שריר הזרוע התלת-ראשי: כאב בחלק אחורי של המרפק שמחמיר ביישור האמה מול התנגדות. תסמינים אופייניים לדלקת בגיד של שריר הזרוע הדו-ראשי: כאב בחלק הפנימי של המרפק שמחמיר בכפיפה של האמה מול התנגדות.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם – דלקת מפרקים

כאבים במרפק יכולים להתפתח גם מדלקות פרקים. דלקת מפרקים הנפוצה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). דלקת זאת שוחקת את הסחוס ופוגעת בתפקוד המפרק. דלקות פרקים נוספות שעלולות להיות הגורם לכאבי מרפק כוללות דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis),  דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים מטבולית הקרויה גאוט (Gout) ועוד.

אולקרנון בורסיטיס

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם
כאבי מרפק מאחור מה גורם להם

בורסה או כפי שהיא קרוי בעברית אמתחת היא שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים ומונע בעד רקמה קשיחה כמו עצם להתחכך עם רקמה רכה אחרת. האולקרנון בורסה (Olecranon bursa) ממוקמת בחלקו התחתון של המרפק בין העור למפרק. אולקרנון בורסיטיס (Olecranon bursitis) מתרחש כאשר ישנו גירוי חוזר ונשנה של הבורסה במרפק לרוב על ידי חבלה או הישענות חוזרנית של המרפק על משטח קשה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי חד בחלק האחורי של המרפק שמחמיר בהנחת המרפק על משטח קשה או בהנעת המרפק, נפיחות ואדמומיות מקומית.

תסמונת הצביטה במרפק

יישור ונעילה חוזרת ונשנית של המרפק בעת למשל משחק טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה או בכול מסגרת אחרת עלולה לגרום לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna) להכות שוב ושוב ברקמות המצויות בשקע זיז המרפק ׁׂ(Olecranon fossa) המצוי בחלק האחורי של המרפק ולהוביל לפציעתן. תסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) גורמת בין היתר לכאבים בחלק האחורי של המרפק ומגבלות תנועה.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם – פגיעות בעצבים פריפריים

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בידיים הוא לכידה של עצב פריפרי. העצבים היוצאים מעמוד השדרה הצווארי חשופים במהלך מסלולם עד לקצות האצבעות בכפות הידיים, ללחצים וחבלה. סיבי העצבים העוברים בסמיכות למפרק המרפק ולמפרק כף היד עלולים להינזק ממגוון סיבות ולגרום להתפתחות תסמינים מגוונים גם באמה.

תסמונת מוצא בית החזה

כאבי צוואר, כאבים לאורך הזרוע, חסרים נוירולוגיים, שינויים בטמפרטורה ובגוון של העור וכן סימנים ותסמינים נוספים עלולים להעיד על קיומה של תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על סיבי עצבים ועל כלי דם בעודם חוצים את הדרך בין בסיס הצוואר לבית השחי. המיקום המדויק של הלחץ והלכידה ישנה את הסימנים והתסמינים.

תסמונת התעלה הקוביטלית

לחץ על העצבים העוברים בסמיכות למרפק עלולים להילחץ ולגרום לסימפטומים מגוונים. כך למשל עצב הגומד (Ulnar) עובר בתעלת קוביטל בחלק האחורי פנימי של המרפק. לחץ על העצב לרוב בגלל גירוי מקומי או חבלה מקומית יוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הכוללת כאבים מקומיים שיכולים להקרין גם לחלק האחורי של המרפק ושינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת.

תסמונת התעלה הרדיאלית

ענף של עצב החישור (Radial) הקרוי “העצב הבין גרמי האחורי” (Posterior interosseous nerve) הוא עצב נוסף שחולף בסמיכות למרפק ועלול להילחץ על ידי שריר או רצועה הסמוכים למרפק ולגרום לתופעה הקרויה תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome). תסמינים אופייניים: דומים לאלו של מרפק טניס – כאבים בחלק החיצוני של המרפק המקרינים במורד האמה. חולשה שרירית ואפשרות של הקרנה מטה במורד האמה וחולשה של השרירים הפושטים באמה יכול להעיד על קיומה של תסמונת זאת.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית או בשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד (Carpal tunnel syndrome) היא תסמונת שכיחה ביותר. בשנים האחרונות היא התפתחה לכדי מגפה. תסמונת התעלה הקרפלית מתפתחת בגלל לחץ על עצב התווך, בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורם לכך הוא לרוב: שימוש יתר בכף היד ובאצבעות כף היד. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים מקומיים בשורש כף היד בעלי יכולת להשליך כאב מטה לאצבעות ומעלה עד למרפק. כמו כן נימול ואו הירדמות של חלק מכף היד וחולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך.

תסמונת פרונטור

כאבים באמה עלולים להתפתח בגלל גירוי של עצב התווך (Median) במרפק במהלך עוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול (Pronator teres). תופעה זאת הקרויה תסמונת פרונטור (Pronator syndrome) תגרום לכאבים חריפים באזור המרפק ובקדמת האמה, יתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כולל נימול באזור המרפק ובצד החיצוני של כף היד כולל אגודל ושתיים וחצי האצבעות הצמודות לו.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם -הקרנות כאב מרקמה מרוחקת

נזק עצבי בעמוד השדרה הצווארי

כאבים במרפק יכולים להיות מושלכים מנזק בעמוד השדרה הצווארי. הגורם השכיח ביותר לכאבים המושלכים מהצוואר ליד הוא בלט דיסק צווארי או בקע דיסק צווארי או פריצת דיסק צווארי היוצרים לחץ וגירוי דלקתי של אחד משורשי העצבים בצוואר. גירוי זה עלול לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל כאבים רדיקולאריים שמושלכים לאמה. מלבד כאבים אלו יתכן ויופיעו גם סימנים ותסמינים נוספים ובכלל זה מגבלות תנועה של הצוואר, נימול וחולשה ביד ועוד.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

כאבים במרפק עלולים להופיע בגין פציעה בעלת פוטנציאל גדול לנזק – פציעה של הצמה הברכיאלית (Brachial Plexus Injury). הצמה הברכיאלית ממוקמת בצוואר ועל כן חשופה לנזקים שעלולים להתרחש בצוואר בגלל למשל תאונת צליפת שוט.

אוטם שריר הלב

“התקף לב” או בשמו המקצועי אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלול בחלק מהמקרים להיות הגורם לכאבים בזרוע ובמרפק. התקף לב מתרחש כאשר קריש דם חוסם את אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם ללב.  חשוב לאבחן ולטפל מהר בהתקף לב כדי למנוע נזק בלתי הפיך לתאי שריר הלב. תסמינים אופייניים: כאב פתאומי ובעוצמה משמעותית בבית החזה ובאזור הסרעפת. לעיתים יקרין הכאב לזרוע שמאל או לצוואר וללסת. סימנים ותסמינים נוספים כוללים:קוצר נשימה, חולשה, הזעה, דפיקות לב, סחרחורת, בחילה, הקאות  וחרדה. מזהים את התסמינים? סעו לחדר מיון גם אם יש לכם ספק ובעיקר אם יש לכם היסטוריה רפואית הכוללת יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם, עישון, משקל יתר ועוד.

כאבי מרפק מאחור מה גורם להם בגלל פגיעה טראומטית במרפק

כאבים במרפק עלולים להתפתח על רקע נזקים טראומטיים. בין הנזקים נמנה שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures), פריקה של מפרק המרפק (Elbow dislocation), מתיחה או קרע חלקי או מלא ברצועות במרפק (Elbow Ligament Injuries), מתיחה או קרע חלקי או מלא של גידים במרפק (Tendon Injuries of the Elbow) ועוד.

מרפק האומנת

כאב מקומי במרפק, כאב המושלך לזרוע ו/או לאמה, כאב במרפק המוחמר בתנועה, סירוב של הילד להניע את המרפק ועוד עלול להיות תוצאה של נזק טראומטי למרפק של הילד הקרוי “מרפק האומנת” (Nursemaid’s elbow) או “מרפק משוך” (Pulled elbow). הנזק כאן הוא פריקה של ראש עצם הרדיוס (Radial head) מתוך הרצועה הטבעתית (Annular ligament) האוחזת בו. הרצועה הזאת בקרב ילדים רפויה וגמישה ונוטה להחליק אל מחוץ לראש של הרדיוס בקלות יחסית. כול שנדרש הוא משיכה נמרצת בידו של הילד. את המשיכה הזאת “מעניקים” לרוב האם, האב או האומנת.

גורמים נוספים לכאבים במרפק

עוד גורמים שעלולים לגרום לכאבים במרפק כוללים טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כולל דלקת בעור (Eczema), סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד, דלקות זיהומיות במרפק (Infectious Mononucleosis), גידולים סרטניים שפיריים במרפק (Benign Bone Tumors) או ממאירים במרפק, שלבקת חוגרת (Shingles) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי.…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן