כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין

כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין

כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין היא תופעה שכיחה. עם זאת חשוב לדעת שפעילות מינית כאשר אתם סובלים מכאבי גב היא אפשרית. סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעזים לשאול. כאבים בגב התחתון בזמן קיום יחסים אינם כורח.

משנה לשנה יותר ויותר אנשים, ולצערנו, גם ילדים נכנסים לקטגוריה של "סובלים מכאבי גב תחתון". לימוד התופעה וההיקף שלה מעידים שהעולם המודרני עם כל יכולותיו כשל במיגור החולי הזה וגרוע מזה, אין באופק פתרון כולל וחד משמעי לבעיה. הנזקים הכלכליים העצומים, העוגמה הנפשית והמגבלות בתפקוד שנגרמים בגין בעיה זאת הופכים אותה לפגע רע במיוחד.

כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין – רקע

כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר. רובם המכריע של בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים אלו. בקרב חלק מהאוכלוסייה הזאת הכאבים הללו הם כרוניים. הגורמים וגורמי הסיכון לכאבים הללו בגב הם רבים ומגוונים. הכאבים הללו נגרמים לרוב בגלל נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב. רקמות שמרבות להיפגע ולגרום להתפתחות כאבים בגב כוללים:

 • שרירים
 • גידים
 • סחוסים
 • דיסקים בין חולייתיים
 • עצבים
 • חוט השדרה ועוד

כאבי גב כרוכים לעיתים קרובות באובדן יכולות תפקודיות. אחת המגבלות היותר קשות במהלך כאבי גב תחתון, אם כי הפחות מדוברת, היא זו הקשורה בקיום יחסי מין. קיום יחסי מין טוב לגב או לא טוב לגב? ישנם אנשים נורמליים לכל דבר ועניין שעקב כאבי גב המחשבה על סקס לא זו בלבד שאינה מעוררת אותם היא אפילו עלולה לגרום להם עוגמת נפש וזאת למרות כל האהבה לבן או לבת הזוג והרצון הקיים להתייחדות. לעתים קרובות מידי אנשים אלו בוחרים לוותר. המחשבה שתנועת אגן לא זהירה תכאיב להם ואולי אף תחמיר את מצבם, עוצרת בעדם.

ישנם גם כאלה, נועזים יותר, שמנסים על אף כאבי גב תחתון אך מוותרים עם סימן ראשון להחרפה בסימפטומים. ישנם המון דרכים לקיים יחסי מין ביחד, תוך שמירה על פתיחות ותקשורת תוכלו לבחור את התנוחות שמחד גורמות לכם את העונג המרבי ומאידך אינן מכאיבות ומחמירות את מצב הגב.

מהי שכיחות התופעה?

כאבי גב הם מצב שכיח שיכול להשפיע על איכות החיים והתפקוד המיני של אנשים רבים. לפי מחקר משנת 2019:

 • 37% מהמבוגרים עם כאבי גב תחתון (LBP) דיווחו על קושי מסוים במהלך קיום יחסי מין
 • 7% דיווחו על מגבלות משמעותיות בחיי המין שלהם עקב כאבי גב

עם זאת, ניסיון תנוחות וטיפים מסוימים המפעילים פחות עומס על הגב יכול לעזור להקל על חיי מין פעילים למרות כאבי גב כרוניים. לדוגמה, תנוחה מיסיונרית עשויה להתאים לאנשים עם LBP שמחמיר כאשר הגב קעור, בעוד שתנוחה בסגנון כלב עשויה להיות עדיפה עבור אלה שחווים כאבי גב כאשר הגב כפוף.

יחסי מין? זה חשוב

יחד עם זאת לא רק כאבי גב תחתון הם אלו שעוצרים אותנו מקיום יחסי מין. הווה ידוע שלמצב הנפשי שלנו ישנה השפעה, מכרעת, אומרים המומחים, על החשק המיני. ומה לעשות שכאשר אנחנו סובלים מכאבים ומגבלות, ובעיקר כאלה שנמשכים הרבה זמן, המצב הנפשי שלנו הופך לרעוע. ובמצב נפשי רעוע ושפוף למי יש חשק לסקס. אז מה עושים? מוותרים על חיי המין?

אין בכוונת מאמר זה לפרט את כל היתרונות הטמונים בקיום יחסי מין סדירים. אך את העיקר כדאי לזכור: לא מוותרים על חיי המין! החשיבות של ההצהרה הזאת מחייבת אותי לחזור עליה שוב… בשום פנים ואופן לא מוותרים על סקס! מלבד התפקיד הקלסי של הולדת ילדים, לחיי מין בריאים יש השלכות רבות על חיזוק הקשר האינטימי, הקשר הרגשי וההבנה שבין בני הזוג. מחקרים מעידים על ההשפעה דרמטית שיש בקשר אינטימי, התייחדות מינית וסיפוק מיני על בריאותה של המערכת החיסונית, על הפחתת הלחצים הנפשיים ועל שמירת היכולת והאיזון המנטלי של כול אחד מאתנו.

היכולת הנפלאה הזאת שיש לחיי המין לשפר את מצבנו הנפשי והבנת החשיבות של מצבנו הנפשי לבריאות הגב צריכה להעניק לנו מוטיבציה לשמר את חיי המין שלנו פעילים. זכרו! התייחדות המתבצעת כהלכה יכולה, אפילו, לתרום תרומה נכבדה לריפוי כאבי גב תחתון. אז מה עושים? כאמור לא מוותרים על סקס אך כמו בבדיחה הידועה על הקיפודים צריך לעשות סקס לאט ובזהירות!

פעילות מינית עם כאבי גב – כיצד להתחיל?

כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין
כאבים בגב בזמן קיום יחסי מין

ראשית חכמה יש לאבחן במדויק את הבעיה שגורמת לכאבי הגב שלכם. האם הכאבים שלכם נובעים ממתחה של שריר בגב התחתון או בגלל פריצת דיסק? או שמא מדובר בכלל בכאבי גב עליון? אבחון מקצועי שיכול להעריך איזו רקמה נפגעה? מה הן המגבלות הפיזיות האמתיות שלך? אלו תנועות אפשריות עבורך ואלו אסורות בתכלית האיסור? כיצד לרפא את הנזק? וכמה זמן זה צפוי להימשך? מענה על שאלות אלו עשוי להפחית חלק מהדיכאון שנילווה לכאבי הגב ולא פחות חשוב להגדיר לנו אלו תנועות ואלו מנחים אפשריים מבחינתנו לקיום יחסי מין ואלו תנועות ומנחים עלולים להחמיר את מצבנו.

שני העקרונות החשובים לגבי אלו שלמרות כאבי גב תחתון מחליטים לנסות הם:

 • הדרגתיות
 • והימנעות מכאבים

אין צורך במופעי אקרובטיקה (לפחות לא בהתחלה). מלאו את המיטה בכריות ונסו תוך היעזרות בהן לקיים יחסי מין בתנוחות שונות. התפשטו קודם לכן על מנת שלא תאלצו להתפשט תוך ליבוי היצרים ותגרמו לעצמכם כאב מיותר. התחילו בתנוחות נוחות ובסיסיות שתמצאו שאינן גורמות לכאב. זכרו שלמרות הריגוש יש להשאיר מקום קטן במודעות שלכם למעקב אחר רמת הכאבים בגב. יש לבצע את השינויים הנדרשים במנחים ו/או בתנועות לנוכח כול החמרה בכאב.

תנועות קימור וכפיפה של הגב עלולות להחמיר כאבי גב שנובעים מנזק לדיסק מותני בין חולייתי. מאידך, תנועות קימור וכפיפה עשויים להקל על כאבי גב הנובעים מנזקים למפרקי השטחה שבין החוליות. אקרובטיות יתרה עלולה להחמיר כאבי גב הנובעים מדלקת במפרק האגן (עצה וכסל). יש לנסות ולשמר את האגן במצב ניטרלי.

כאבים בגב בזמן קיום יחסים – סיכום

 • בדיקה יסודית ואבחון של כאבי גב תחתון על ידי הכירופרקט
 • הגדרת המגבלות הגופניות על ידי הכירופרקט
 • שיחה עם בן/בת הזוג ובחירת הדרכים והתנוחות הנכונות לקיום יחסי המין
 • התחילו בעדינות ובהדרגתיות
 • הקשיבו לגופכם. כאבי גב תחתון במהלך הפעילות המינית משמעותו תנועה או מנח לא נכון.
 • במקרה של החמרה והתגברות כאבי גב תחתון, עצרו, בדקו מה לא עשיתם נכון ונסו שוב
 • אם אין החמרה גוונו והגבירו את פעילותכם המינית באופן הדרגתי.

References:

Back pain and sex: Examples, tips, communication, and more. Medical News Today. https://www.medicalnewstoday.com/articles/back-sex

Don’t Let Low Back Pain Ruin Sex. WebMD. https://www.webmd.com/back-pain/features/sex-and-low-back-pain

Sex and Back Pain: Tips for a More Fulfilling Sex Life. Spine-health. https://www.spine-health.com/conditions/sex-and-back-pain/sex-and-back-pain-tips-more-fulfilling-sex-life

How to Have Great Sex with Chronic Back Pain. Healthline. https://www.healthline.com/health/chronic-pain/how-to-have-great-sex-with-chronic-back-pain

The impact of low back pain on sexual function: A systematic review. Journal of Sexual Medicine. https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(19)31377-9/fulltext

The effect of chronic low back pain on sexual function in women: A cross-sectional study. Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31127795/

The effect of chronic low back pain on sexual function in men: A cross-sectional study. Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31127794/

Sexual function in patients with chronic low back pain: A narrative review. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S136085922030088X

The influence of low back pain on muscle activation and coordination during a well-defined pedaling task. Spine Journal. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29108840/

The effect of spinal manipulation on brain neurometabolites in chronic nonspecific low back pain patients: A randomized clinical trial. Iranian Journal of Medical Sciences. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29299499/

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון מיתוסים

מיתוסים אודות כאבי גב גורמים לנזקים בכך שהם מונעים התנהלות נכונה. הדרך הנכונה לטפל בסימנים ותסמינים באזור עמוד השדרה המותני והאגן מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן חלק  (ישנם הרבה) מהמיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי במרפאתי. 

הרדמה כללית מסוכנת למוח של הילד

הרדמה כללית מסוכנת למוח הילד

הרדמה כללית והמוח של הילד מהווים בשנים האחרונות מקור לדאגה. הדבר נובע מכך שהשנים הראשונות של חיי הילד הן השנים החשובות ביותר להתפתחות מוחו ובעלות השפעה עצומה על מהלך חייו בעתיד. האם גם הרדמה כללית עלולה לחבל במוח של ילדכם?