עקמת בגב אבחון וטיפול
עקמת בגב אבחון וטיפול

עקמת בגב אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


עקמת בגב – אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרת העקמת והתפתחות אפשרית של סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית וסיבובית של עמוד השדרה. בצילום רנטגן אחורי-קדמי, יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כפי שהוא אמור להיראות קו ישר. לרוב אין לעקמת משמעות קלינית והיא אינה כרוכה בסימנים ותסמינים. נתחיל להתייחס לעקמת כהפרעה שעלולה לגרום סימנים ותסמינים רק החל מזווית של 10 מעלות.

לעתים היא עלולה להוות גורם סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון או באזורים אחרים. אבחון מוקדם עשוי לעזור. כאשר אתם מתבוננים בעצמכם במראה האם הכתפיים שלכם יוצרות קו דמיוני ישר או שמא כתף אחת גבוהה יותר מרעותה? האם האגן שלכם מאוזן או אולי מותן אחת גבוהה יותר מהאחרת? אם אינכם שייכים לקבוצת מיעוט שבה קו הכתפיים וקו האגן נמצאים בקו ישר ומאוזן יתכן וגם לכם יש עקמת. בכל מקרה אבחון הנשען על למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית וצילום רנטגן הם קריטיים כדי לקבוע האם החולה זקוק לטיפול ואם כן מה הטיפול הנכון ביותר למניעת החמרה במצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןעקמת בגב אבחון וטיפול – רקע

עקמת בגב אבחון וטיפול
עקמת בגב אבחון וטיפול

אל תיבהלו, ברוב המכריע של המקרים העקמת שלכם היא עקמת קלה וחסרת משמעות ורק בקרב מספר מצומצם של אנשים עקמת יכולה לגרום לבעיות בריאותיות ובכלל זה כאבי גב. ברוב המקרים, עקמת אכן תגרום לליקוי יציבה אך בדרך כלל אין לקות זו מלווה בכאב. עקמת פוגעת ב 3% מהאוכלוסייה מתחת לגיל 16. כאשר רק לאחוז קטן מהן העקמת תחרוג מ 40º.

עקמת פוגעת בעיקר בבנות ובבנים שמתחילים את תקופת הבגרות המינית שלהם. בקרב הסובלים מעקמת בת זווית של עד 10º אין הבדלים בתפוצה בין בנים לבנות. בקרב אלו הסובלים מעקמת בת 30º יש רוב של בנות ביחס של 1:10. גילוי מוקדם של עקמת עשוי להועיל בבלימה של התפתחותה.

הגורמים לעקמת

ברוב המקרים עקמת היא אידיופטית, קרי אין סיבה ידועה להיווצרות שלה. עם זאת ידוע שגנטיקה מהווה גם כאן גורם משמעותי ואם להוריך יש עקמת סביר שגם אתה תפתח עקמת. מאידך ישנם גורמים רבים אשר משפיעים על היווצרות של עקמת משנית:

1) מחלות תורשתיות הפוגעות ברקמות החיבור כגון תסמונת מרפן

2) פגיעה או מחלות במערכות עצב ושריר ושלד

3) מחלות ניוונית או פגיעה בדיסק בין חולייתי

חשיבות הגילוי המוקדם של עקמת

עקמת
עקמת

החוכמה הגדולה היא לתפוס את העקמת בתחילת דרכה. גילוי מוקדם זה הינו רב חשיבות וזאת על מנת למנוע הפרעה בהתפתחות ובתפקוד תקינים של איברי הגוף הפנימיים ובצורך ניתוחי. הבדיקה צריכה להיות שיטתית ולכסות את טווח הגילאים 10 ועד 16. מכאן נראה לי שהגוף המתאים ביותר לביצוע הבדיקות הללו הוא בית – הספר. אופן הגילוי מגוון. החל מבדיקות פשוטות שיכולות להתבצע בבית וכלה בבדיקות במרפאה.

בדיקה עצמית של עקמת בגב

בבית נוכל לקבל רמז לגבי אפשרות שאנו סובלים מעקמת על ידי זיהוי של סימנים חיצוניים לכך:

 • גובה כתפיים שונה
 • עצם שכמה אחת בולטת יותר מרעותה
 • הראש אינו ממוקם ישירות מעל האגן
 • מפרק ירך אחד גבוה ובולט
 • בית הצלעות אינו סימטרי
 • מותן אחת גבוהה מרעותה

אבחון עקמת בגב

נחל עם לימוד פרטים על החולה ומשפחתו ופרטים על התפתחות העקמת. בין היתר נרצה לדעת מתי החלה העקמת, על הרקע גנטי של החולה, האם תהליך הגדילה הסתיים, האם ישנם סימנים ותסמינים כולל כאבי גב, חסרים נוירולוגיים, הליכה משובשת, חולשת שרירים, ליקויים תחושתיים ועוד. במרפאה נערוך בדיקה ויזואלית של היציבה, הליכה, אורך רגליים ובדיקת עמוד השדרה לזיהוי עקמומיות צידית. במקרים בהם נעריך שיש צורך למדוד את חומרת העקמומיות נעשה זאת באמצעות צילום רנטגן מיוחד. ישנן מספר שיטות לאומדן של חומרת עקמת. באיור משמאל מודגמת שיטה נפוצה ע”ש קוב. מבין המאובחנים כסובלים מעקמת רק 10% יצטרכו התערבות כירורגית עקב החמרה.

שלושת הגורמים המשפיעים על אפשרות החמרה של עקמת הם:

 • מין (נקבה)
 • פוטנציאל משמעותי של גדילה עתידית
 • זווית גדולה של העקמת בעת האבחון

עקמת בגב – טיפול

מדידת עקמת שיטת קוב
מדידת עקמת שיטת קוב

התפתחות או התדרדרות עקמת בגב היא זו שמכוונת אותנו לגבי סוג הטיפול המומלץ. להלן הטיפולים המומלצים על פי זווית העקמת המייצגת את חומרת הבעייה:

עקמת של פחות מ 10º נחשבת לנורמלית.

לגבי עקמת בעלת זווית של פחות מ 10 מעלות ההמלצות כוללת פעילות גופנית רגילה. אפשרות לטיפול שמרני על ידי כירופרקטיקה. מתן מדרסים לאיזון חוסר שוויון ברגליים (במידה וקיים). המשך פיקוח בגין אפשרות של החמרה.

עקמת בעלת זווית של בין 25º -10º.

לגבי עקמת בעלת זווית של בין 10 – 25 מעלות ההמלצות כוללות פעילות גופנית מודרכת. טיפול יכול להינתן על ידי כירופרקט ויכלול תרגילים לאיזון השרירים משני צידי עמוד השדרה והנעות של חוליות במצב של תת תנועה. גם כאן כמובן יש לפקח ולעקוב באופן צמוד למניעת החמרה במצב העקמת. אפשרות של מתן מתקן תומך לשימוש יום או לילה.

עקמת בעלת זווית של בין 35º – 25º.

לגבי עקמת בעלת זווית של בין 25- 35 מעלות ההמלצות כוללות פעילות גופנית מודרכת. וכן מדרסים במידת הצורך. טיפול כירופרקטי שמרני דומה לטיפול הניתן למעלה. לבישת מחוך לפחות 20 שעות ביום.

מעל 45º הטיפול המועדף הוא כירורגי.

לגבי עקמת בעלת זווית של מעל ל 45 מעלות ההמלצות הן כירורגיות. “הלחמת חוליות ” באמצעים שונים. עדין יש צורך בלבישת מתקן תומך לאחר הניתוח. עלול לעצור גדילה. עלול לפגוע בעצבים ועוד. יש לציין שללא טיפול מתאים ועם החמרה נוספת בעקמת תיתכן היווצרות לחץ על איברים פנימיים. הלב והריאות יכולים לתפקד באופן לוקה.

עקמת כגורם סיכון להתפתחות הפרעות בריאותית

אתם בוודאי חושבים שהמשמעות ההכרחית של עקמת היא כאבים בגב. לא יכול להיות שעמוד השדרה עקום ולא יוהי כאבים. אז יש לנו הפתעה עבורכם ברוב המקרים עקמת אינה גורמת לכאב. לגוף יש יכולת להסתגל ולתפקד גם עם עמוד שדרה עקום מבלי לפתח סימנים ותסמינים.

למה עקמת יכולה לגרום לכאבי גב?

עקמת מגדילה את העומסים על עמוד רקמות עמוד השדרה השונים. בין היתר נוצרים עומסים על הדיסקים הבין חולייתיים, על העצבים, על השרירים, על הגידים, על מפרקי השטחה בעמוד השדרה ועוד. התוצאות האפשריות של עומסים על רקמות אלה עלולים לכלול: שחיקת סחוסים, בלטי דיסק, פריצות דיסקים, נקודות הדק בשרירים, שינויים ניווניים בעמוד השדרה והתפתחות דלקת פרקים ניוונית, היצרות תעלת השדרה. הסבירות לתלונות על כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון , כאבי צוואר, סיאטיקה ועוד.

נזקים אלו עלולים לגרום גם להתפתחות כאבים לאורך הרגליים וסימנים ותסמינים נוירולוגיים וזאת בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה אן בגלל לחץ על חוט השדרה עצמו.. עקמת משנה למעשה את אופני התנועה של הגוף. מפרקים נוספים בגוף עלולים בגלל זה להיחשף להגדלת העומסים ולפיכך להתפתחות נזקים.

עקמת עלולה לגרום להפרעות פנימיות

עיוות של עמוד השדרה הנגרם בגלל עקמת מפחיתים את מרחב המחייה של הריאות ושל הלב. לחץ על איברים אלו עלול לשבש את תפקודם ולגרום סימנים ותסמינים אופייניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן