עקמת בעמוד השדרה אבחון וטיפול

עקמת בגב אבחון וטיפול

עקמת בעמוד השדרה – אבחון וטיפול המתבצעים מהר עשויים למנוע את החמרת ואת התפתחות תסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא הפרעה כרונית הכוללת עקמומיות צידית וסיבובית של עמוד השדרה. בצילום רנטגן אחורי-קדמי, יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כפי שהוא אמור להיראות קו ישר. לרוב העקמת אינה כרוכה בסימנים ותסמינים. רק מעל זווית של 10 מעלות עקמת עלולה לגרום לסימנים ותסמינים.

עם זאת, עקמת מהווה גורם סיכון לכאב בגב התחתון ובאזורים אחרים. כאשר אתם מתבוננים במראה האם הכתפיים שלכם מאוזנות או שכתף אחת גבוהה יותר מרעותה? האם האגן שלכם מאוזן או שמותן אחת גבוהה יותר מהאחרת? אם אינכם שייכים לקבוצת מיעוט שבה קו הכתפיים וקו האגן נמצאים בקו ישר ומאוזן יתכן שגם לכם יש עקמת. בכל מקרה של עקמת בעמוד השדרה אבחון וטיפול עשויים להועיל.

במקרים קלים ניתן למנוע השפעה שלילית של העקמת על בריאות מערכת שריר ושלד. במקרים מורכבים יותר ניתן להיעזר בכירופרקט ובמקרים קשים באורתופד. למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית וצילום רנטגן הם קריטיים כדי לקבוע האם החולה זקוק לטיפול ואם כן מה הטיפול הנכון ביותר למניעת החמרה במצב.

עקמת בעמוד השדרה אבחון וטיפול – רקע

עקמת היא מצב הגורם לעמוד השדרה להתעקם הצידה. הפרעה זאת משפיעה על היישור והאיזון של הגוף. עקמת יכולה להתפתח בכל גיל, אבל לרוב תתפתח במהלך גיל ההתבגרות, כאשר פרץ הצמיחה מתרחשת. הגורמים לעקמת אינם מובנים במלואם, אך הם עשויים לכלול:

 • גורמים גנטיים, התפתחותיים, עצביים-שריריים או סביבתיים

עקמת יכולה לנוע בין קלה לחמורה, והיא יכולה להשפיע על איכות החיים של החולים. ברוב המכריע של המקרים העקמת היא קלה וחסרת משמעות. רק במעט מקרים העקמת חמורה מספיק כדי לגרום לבעיות בריאותיות ובכלל זה כאבי גב. עקמת פוגעת:

 • ב 3% מהאוכלוסייה מתחת לגיל 16. כאשר רק באחוז קטן מהמקרים העקמת תחרוג מ- 40º.

עקמת פוגעת בעיקר בבנות ובבנים שמתחילים את תקופת הבגרות המינית שלהם. בקרב הסובלים מעקמת בזווית של עד 10º אין הבדלים בתפוצה בין בנים לבנות. בקרב אלו הסובלים מעקמת בת 30º יש רוב של בנות ביחס של 1:10. גילוי מוקדם של עקמת עשוי להועיל בבלימה של התפתחותה.

הגורמים לעקמת

ברוב המקרים עקמת בעמוד השדרה היא אידיופטית, קרי אין סיבה ידועה להתפתחותה. עם זאת ידוע שגנטיקה מהווה גם כאן גורם משמעותי ואם להוריך יש עקמת סביר שגם אתה תפתח עקמת. מאידך ישנם גורמים רבים אשר משפיעים על היווצרות של עקמת משנית:

1) מחלות תורשתיות הפוגעות ברקמות החיבור כגון תסמונת מרפן

2) פגיעה או מחלות במערכות עצב ושריר ושלד

3) מחלות ניוונית או פגיעה בדיסק בין חולייתי

חשיבות הגילוי המוקדם של עקמת

החכמה הגדולה היא לתפוס את העקמת בתחילת דרכה. גילוי מוקדם זה הנו רב חשיבות וזאת על מנת למנוע הפרעה בהתפתחות ובתפקוד תקינים של איברי הגוף הפנימיים ובצורך ניתוחי. הבדיקה צריכה להיות שיטתית ולכסות את טווח הגילים 10 – 16. מכאן נראה לי שהגוף המתאים ביותר לביצוע הבדיקות הללו הוא בית – הספר. אופן הגילוי מגוון. החל מבדיקות פשוטות שיכולות להתבצע בבית וכלה בבדיקות במרפאה.

בדיקה עצמית של עקמת בעמוד השדרה

בבדיקה שנערוך בבית נוכל לקבל רמז לגבי אפשרות שיש לנו עקמת בעמוד השדרה על ידי זיהוי של סימנים חיצוניים לכך:

 • גובה כתפיים שונה
 • עצם שכמה אחת בולטת יותר מרעותה
 • הראש אינו ממוקם ישירות מעל האגן
 • מפרק ירך אחד גבוה ובולט
 • בית הצלעות אינו סימטרי
 • מותן אחת גבוהה מרעותה

אבחון עקמת בעמוד השדרה

עקמת
עקמת

הטיפול בעקמת תלוי במספר גורמים, כגון גיל, בגרות, חומרת והתקדמות העקומה, ונוכחות של סימפטומים או סיבוכים. המטרות העיקריות של הטיפול הן:

 • למנוע את החמרת העקומה
 • לתקן או לשפר את מראה עמוד השדרה והגוף
 • לשמור על תפקוד ובריאות עמוד השדרה והאיברים

נתחיל עם לימוד פרטים על החולה ומשפחתו ופרטים על התפתחות העקמת. בין היתר נרצה לדעת מתי החלה העקמת, על הרקע גנטי של החולה, האם תהליך הגדילה הסתיים, האם ישנם סימנים ותסמינים כולל כאבי גב, חסרים נוירולוגיים, הליכה משובשת, חולשת שרירים, ליקויים תחושתיים ועוד.

במרפאה נערוך בדיקה ויזואלית של היציבה, הליכה, אורך רגליים ובדיקת עמוד השדרה לזיהוי עקמומיות צידית. במקרים שבהם נעריך שיש צורך למדוד את חומרת העקמומיות נעשה זאת באמצעות צילום רנטגן מיוחד. ישנן מספר שיטות להעריך את חומרת העקמת בעמוד השדרה. באיור משמאל מודגמת שיטה נפוצה ע"ש קוב. מבין המאובחנים כסובלים מעקמת רק 10% יצטרכו התערבות כירורגית עקב החמרה.

שלושת הגורמים המשפיעים על אפשרות החמרה של עקמת בעמוד השדרה הם:

 • מגדר (נקבה)
 • פוטנציאל משמעותי של גדילה עתידית
 • זווית גדולה של העקמת בעת האבחון

טיפול בעקמת

התפתחות או התדרדרות עקמת בעמוד השדרה היא זו שמכוונת אותנו לגבי סוג הטיפול המומלץ. להלן הטיפולים המומלצים על פי זווית העקמת המייצגת את חומרת הבעיה:

אפשרויות הטיפול כוללות:

תצפית

עבור עקמת קלה (פחות מ – 25 מעלות) או עקמת שאינה צפויה להתקדם נמליץ על ביקורי מעקב קבועים. בביקורים אלה נפנה את החולה לצילומי רנטגן כדי לעקוב אחר העקומה. ביקורי מעקב נערכים כל 4 עד 6 חודשים עד שהחולה מגיע לבגרות השלד (כאשר העצמות מפסיקות לגדול).

עקמת בזווית של עד 10º

לגבי עקמת בעמוד השדרה בעלת זווית של עד 10 מעלות ההמלצות כוללת פעילות גופנית רגילה בלבד. יש אפשרות לטיפול שמרני על ידי כירופרקטיקה. מתן מדרסים לאיזון חוסר שוויון ברגליים (אם קיים). המשך פיקוח בגין אפשרות של החמרה.

עקמת בזווית של עד 25º

לגבי עקמת בעלת זווית של עד 25 מעלות ההמלצות כוללות פעילות גופנית מודרכת. טיפול יכול להינתן על ידי כירופרקט ויכלול תרגילים לאיזון השרירים משני צידי עמוד השדרה והנעות של חוליות במצב של תת תנועה.

בלימה

עבור עקמת מתונה (בין 25 – 45 מעלות) או עקמת שעשוייה להתקדם, נמליץ על סד כדי למנוע את החמרת העקומה. הסד הוא מכשיר בהתאמה אישית שמתאים סביב פלג הגוף העליון ומפעיל לחץ על אזורים ספציפיים בעמוד השדרה כדי לשמור עליו ישר.

חשוב לדעת, הסד אינו מתקן את העקמת, אך עשוי להאט או לעצור את התקדמותה. הסד נלבש בדרך כלל במשך 13 עד 16 שעות ביום עד שהמטופל מגיע לבגרות השלד. קיימים גמישים וסדים קשיחים, הרופא יבחר את הסד המתאים ביותר לכל מטופל על פי סוג העקומה והעדפתו.

ניתוח

נמליץ על ניתוח כאשר העקמת חמורה (מעל 45 מעלות) או כאשר היא גורמת לתסמינים או סיבוכים משמעותיים. תסמינים וסיבוכים אפשריים כוללים:

 • כאבים, בעיות נשימה, נזק עצבי או עיוות בעמוד השדרה

הניתוח כולל החדרת מוטות מתכת, ווים, ברגים או חוטים לעמוד השדרה כדי להחזיק אותו במצב ישר יותר. ההליך כולל גם יישור וקיבוע חוליות באמצעים שונים יחד עם שתלי עצם כדי למנוע עקמומיות נוספת. הניתוח נעשה בדרך כלל דרך חתך בגב (גישה אחורית) או בחזה או בבטן (גישה קדמית). לניתוח יש כמה סיכונים וסיבוכים, כגון זיהום, דימום, נזק עצבי, פגיעה בעמוד השדרה או כישלון של איחוי. זמן ההחלמה לאחר הניתוח משתנה ממטופל למטופל, אך בדרך כלל לוקח מספר חודשים לחזור לפעילות רגילה.

עקמת כגורם סיכון להפרעות בריאותיות

מדידת עקמת שיטת קוב

אתם בוודאי חושבים שהמשמעות ההכרחית של עקמת היא כאבים בגב. אז יש לנו הפתעה עבורכם ברוב המקרים עקמת אינה גורמת לכאב. לגוף יש יכולת להסתגל ולתפקד גם עם עמוד שדרה עקום בלי לפתח סימנים ותסמינים.

למה עקמת יכולה לגרום לכאבי גב?

עקמת מגדילה את העומסים על עמוד רקמות עמוד השדרה השונים. בין היתר נוצרים עומסים על הדיסקים הבין חולייתיים, על העצבים, על השרירים, על הגידים, על מפרקי השטחה בעמוד השדרה ועוד. התוצאות האפשריות של עומסים על רקמות אלה עלולים לכלול:

נקודות הדק בשרירים, שחיקת סחוסים, בלטי דיסק, פריצות דיסקים, שינויים ניווניים בגב התחתון והתפתחות דלקת פרקים ניוונית, היצרות תעלת השדרה. הסבירות לתלונות על כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, סכיאטיקה ועוד.

נזקים אלו עלולים לגרום גם להתפתחות כאבים לאורך הרגליים וסימנים ותסמינים נוירולוגיים וזאת בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה אן בגלל לחץ על חוט השדרה עצמו. עקמת משנה למעשה את אופני התנועה של הגוף. מפרקים נוספים בגוף עלולים בגלל זה להיחשף להגדלת העומסים ולפיכך להתפתחות נזקים.

עקמת עלולה לגרום להפרעות פנימיות

עיוות של עמוד השדרה הנגרם בגלל עקמת מפחיתים את מרחב המחיה של הריאות ושל הלב. לחץ על איברים אלו עלול לשבש את תפקודם ולגרום סימנים ותסמינים אופייניים.

References:

Scoliosis: Causes, 3 Types, Symptoms, Treatment & Surgery – MedicineNet https://www.medicinenet.com/scoliosis/article.htm

Janicki JA, Alman B. Scoliosis: Review of diagnosis and treatment. Paediatr Child Health. 2007 Nov;12(9):771-6. doi: 10.1093/pch/12.9.771. PMID: 19030463; PMCID: PMC2532872.

 Scoliosis – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scoliosis/diagnosis-treatment/drc-20350721

Scoliosis Symptoms, Test & Treatment | NIAMS https://www.niams.nih.gov/health-topics/scoliosis

Karimi MT, Rabczuk T. Scoliosis conservative treatment: A review of literature. J Craniovertebr Junction Spine. 2018 Jan-Mar;9(1):3-8. doi: 10.4103/jcvjs.JCVJS_39_17. PMID: 29755230; PMCID: PMC5934961.

Scoliosis – Symptoms, Diagnosis and Treatment https://www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Scoliosis

Addai, D., Zarkos, J. & Bowey, A.J. Current concepts in the diagnosis and management of adolescent idiopathic scoliosis. Childs Nerv Syst 36, 1111–1119 (2020). https://doi.org/10.1007/s00381-020-04608-4

Scoliosis | Johns Hopkins Medicine https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/scoliosis

Weiss, HR. Scoliosis: a journal dedicated to multidisciplinary research on prevention, control, and treatment of scoliosis and other spinal deformities. Scoliosis 1, 1 (2006). https://doi.org/10.1186/1748-7161-1-1

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים במרפק וסימנים ותסמינים נלווים

כאבים במרפק ותסמינים נלווים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

הרצאה על היציבה וטיפוחה

הרצאה על היציבה וטיפוחה

הרצאה בנושא היציבה וטיפוחה כוללת בין היתר הסבר על מהי יציבה, מה הם הגורמים המשפיעים עליה, מה עלול להיגרם לנו מיציבה לקויה ועוד.על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו". לטעמי אין ההגדרה הזאת מקיפה מספיק.