כאבי גב תחתון האם זה הכליות
כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – האם זה הכליות או החוליות בעמוד השדרה שנפגעו וגורמים לכאב שלי? כמעט כול אדם שסובל ממיחושים בחלק התחתון של גבו שואל את עצמו את השאלה הזאת. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים באזור אנטומי זה הוא לרוב נזק גופני בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו. לעתים הגורם עלול להיות פגיעה בכליה.

על הקלינאי להיות מודע לאפשרות הזאת ולערוך את הבדיקות המתאימות?הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה ממושכת מידי, ישיבה לקויה ועוד. כאבי גב תחתון מסוג זה מוגדרים ככאבים מכניים או כאבים הנגרמים בגין עומסים חריגים על הרקמות או על המפרקים.

השיפור ברמת הכאב שחל לרוב בגין התנהלות נכונה כולל שיפור היציבה, ישיבה נכונה ועוד ותגובה החיובית לטיפולים גופניים כגון כירופרקטיקה הם חלק מהמאפיינים של כאבים גב מכניים. כאשר הכאבים בגב אינם מגיבים לשינוי התנהגותי ולטיפולים שמטרתם שיפור הביומכניקה של הגב אזי יש מקום לבדוק את האפשרות שאולי הכאבים הללו נובעים ממחלה כזו או אחרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון האם זה הכליות – רקע

כאבי גב תחתון האם זה הכליות
כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון וכאבי כליות עלולים להיות דומים ולהקשות עלינו את מלאכת האבחון. חשוב להבין את ההבדלים בין שתי התסמונות הללו שכן כול אחת מהן נזקקת לטיפול שונה. דיחוי או עיכוב במתן טיפול נכון למחלת כליות עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכליה בעוד שדיחוי או טיפול לא מתאים לגב התחתון עלול אף הוא לגרום נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. ישנם הבדלים מהותיים בן הסימנים והתסמינים של שתי התסמונות וברגע שאתם יודעים אותם קשה לפספס את האבחון.

כליות כגורם לכאבי גב

אבנים קטנות עשויות להיווצר בכליות מבלי לגרום לכאב או לסימנים ותסמינים אחרים אבנים גדולות עלולות לגרום לכאבים חריפים ביותר. אבנים בכליות עלולות לגרום גם להתפתחות דלקת זיהומית ולסימנים ותסמינים אופייניים. כאבי כליות עלולים לדמות כאבי גב תחתון. הבסיס לבלבול נובע מהעובדה שכאבי כליות מופיעים לרוב מעל המיקום האנטומי של הכליות באזור הגב התחתון. הכליות ממוקמות בחלק האחורי עליון של חלל הבטן, מעט מעל הגובה המותניים משני צדי עמוד השדרה. בגלל המיקום של הכבד הכליה הימנית נמוכה ב 2-3 סנטימטרים מהשמאלית. כאבים בגב שמקורם בכליות עלולים להקרין גם לאזור המפשעה והירך.

חוליות ו/או רקמות סביב כגורם לכאב גב

כאבי גב תחתון פוגעים ברוב האוכלוסייה העולמית ומהווים את אחד הגורמים השכיחים ביותר להזדקקות לשירותי הרפואה ולנכות בקבוצת הגיל הפעילה והיצרנית ביותר 20-60 שנה. כאבי גב תחתון הינם כאבים המופיעים בחלק התחתון של הגב במרחב שבין הצלע התחתונה לאגן. הגורמים לכאב בגב התחתון כוללים עומסי יתר על הגב ורקמותיו בגין התנהלות לא ארגונומית, יציבה לקויה, מחלות למיניהן וכמובן נזקי חבלה. כאב בגב התחתון שנגרם על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עלול להקרין אל העכוז ואל חלקי הרגל השונים. במצב הזה עלולים להופיע גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

כאבי גב תחתון האם זה הכליות – אבחנה מבדלת

כיצד נבדיל בין כאבי גב שמקורם פגיעה בעמוד השדרה לבין כאלה הנגרמים בגלל פגיעה בכליות? ההיסטוריה הרפואית של כול אחת מהתסמונות הללו שונה באופן מהותי ותיתן לנו רמזים לגבי האבחון הנכון.
הגורם השכיח ביותר לכאבים בכליות הם אבנים בכליות ודלקת זיהומית. הסימנים והתסמינים של כאב גב שמקורו כלייתי יהיו בעלי אופי שונה מאלו שנגרמים על רקע פגיעה בעמוד השדרה.

כאב גב שמקורו כלייתי – סימנים ותסמינים

כאב גב שמקורו בדלקת זיהומית או אבנים בכליות מתרחש באופן הדרגתי ומבלי שביצעתם “תנועה לא טובה”. הכאבים עלולים להקרין למפשעה והירך, הכאבים שמקורם כליות נוטים להופיע בגלים. כאב כלייתי ממוקם ברוב המקרים מעל הכליות. סימנים ותסמינים נלווים במקרה של פגיעה כלייתית עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: בחילה, הקאה, חום גבוה, דם בשתן, תחושה כללית של חולי, תחושה של בחילה ואפילו צורך להקיא או הקאה, חום גבוה, שתן עכור ויתכן בעל ריח שונה, יתכן דם בשתן, מתן שתן תכוף ועוד. מישוש או לחץ מעל אזור הכליות או מישוש של הכליות עצמן יגרום לכאב.

בדיקות דימות ומעבדה

גם בדיקות מעבדה עשויות להועיל בזיהוי פגיעה כלייתית. כך למשל כמות מוגברת של חלבון בשתן תעיד על פגיעה של היחידות בכליה שאמורות לסנן את החלבון. גם רמה גבוהה של קריאטנין בדם עלולה להצביע על ירידה בתפקוד של הכליות בדיקות נוספות: בדיקת שתן עלולה להראות קיום של ניטרטים ותאי דם לבנים, צמיחה של חיידקים בתרבית שתן מאששת את החשד שמדובר בדלקת כלייתית, בבדיקת דם – עליה במספר התאים הלבנים ועליה במדדי דלקת ועוד.

כאב גב שמקורו עמוד שדרה – סימנים ותסמינים

כאבי גב שמקורם בעמוד השדרה או ברקמות סביבו יהיה מתמשך באופיו וממוקד יותר. במקרה של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב עלול הכאב גם להקרין לרגל ועלולים להתפתח גם חסרים ותסמינים נוירולוגיים. הכאב שמקורו בגב התחתון עלול להתפתח באופן חד בעקבות תנועה או מאמץ בודדים. לא אמורה להיות תחושה כללית של חולי. לא אמור להיות חום. תנועות או מנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב וכך גם תרופות נוגדות כאב.
ההיסטוריה הרפואית של “תנועה לא טובה”, מאמץ חריג, ישיבה ממושכת באופן לקוי, נפילה ועוד יצביעו על כאב ממקור מכני. קושי בביצוע תנועות עם עמוד השדרה, רגישות ספציפית למגע בעמוד השדרה
ועוד יחזקו כיוון זה.

כאב גב שמקורו עמוד השדרה – בדיקות דימות ומעבדה

צילומי רנטגן, דימות MRI או CT יאשרו את כיוון החשיבה הזה. ממצאים המסבירים כאבי גב תחתון על רקע של נזקים כאלה ואחרים בעמוד השדרה יודגמו באמצעות דימות. ממצאים אפשריים כוללים שינויים ניווניים, בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן