כאבי גב תחתון האם זה הכליות
כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – האם זה הכליות או החוליות בעמוד השדרה שנפגעו וגורמים לי כאבי גב תחתון? כמעט כול אדם שסובל ממיחושים בחלק התחתון של גבו שואל את עצמו את השאלה הזאת. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים באזור אנטומי זה הוא לרוב נזק גופני בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו. לעתים הגורם עלול להיות פגיעה בכליה.

על הקלינאי להיות מודע לאפשרות הזאת ולערוך את הבדיקות המתאימות?הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה ממושכת מידי, ישיבה לקויה ועוד. כאבי גב תחתון מסוג זה מוגדרים ככאבים מכניים או כאבים הנגרמים בגין עומסים חריגים על הרקמות או על המפרקים.

השיפור ברמת הכאב שחל לרוב בגין התנהלות נכונה כולל שיפור היציבה, ישיבה נכונה ועוד ותגובה החיובית לטיפולים גופניים כגון כירופרקטיקה הם חלק מהמאפיינים של כאבים גב מכניים. כאשר הכאבים בגב אינם מגיבים לשינוי התנהגותי ולטיפולים שמטרתם שיפור הביומכניקה של הגב אזי יש מקום לבדוק את האפשרות שאולי הכאבים הללו נובעים ממחלה כזו או אחרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון האם זה הכליות – רקע

כאבי גב תחתון האם זה הכליות
כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון וכאבי כליות עלולים להיות דומים ולהקשות עלינו את מלאכת האבחון. חשוב להבין את ההבדלים בין שתי התסמונות הללו שכן כול אחת מהן נזקקת לטיפול שונה. דיחוי או עיכוב במתן טיפול נכון למחלת כליות עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכליה בעוד שדיחוי או טיפול לא מתאים לגב התחתון עלול אף הוא לגרום נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. ישנם הבדלים מהותיים בן הסימנים והתסמינים של שתי התסמונות וברגע שאתם יודעים אותם קשה לפספס את האבחון.

כליות כגורם לכאבי גב

אבנים קטנות עשויות להיווצר בכליות מבלי לגרום לכאב או לסימנים ותסמינים אחרים אבנים גדולות עלולות לגרום לכאבים חריפים ביותר. אבנים בכליות עלולות לגרום גם להתפתחות דלקת זיהומית ולסימנים ותסמינים אופייניים. כאבי כליות עלולים לדמות כאבי גב תחתון. הבסיס לבלבול נובע מהעובדה שכאבי כליות מופיעים לרוב מעל המיקום האנטומי של הכליות באזור הגב התחתון. הכליות ממוקמות בחלק האחורי עליון של חלל הבטן, מעט מעל הגובה המותניים משני צדי עמוד השדרה. בגלל המיקום של הכבד הכליה הימנית נמוכה ב 2-3 סנטימטרים מהשמאלית. כאבים בגב שמקורם בכליות עלולים להקרין גם לאזור המפשעה והירך.

חוליות ו/או רקמות סביב כגורם לכאב גב

כאבי גב תחתון פוגעים ברוב האוכלוסייה העולמית ומהווים את אחד הגורמים השכיחים ביותר להזדקקות לשירותי הרפואה ולנכות בקבוצת הגיל הפעילה והיצרנית ביותר 20-60 שנה. כאבי גב תחתון הנם כאבים המופיעים בחלק התחתון של הגב במרחב שבין הצלע התחתונה לאגן. הגורמים לכאב בגב התחתון כוללים עומסי יתר על הגב ורקמותיו בגין התנהלות לא ארגונומית, יציבה לקויה, מחלות למיניהן וכמובן נזקי חבלה. כאב בגב התחתון שנגרם על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עלול להקרין אל העכוז ואל חלקי הרגל השונים. במצב הזה עלולים להופיע גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

כאבי גב תחתון האם זה הכליות – אבחנה מבדלת

כיצד נבדיל בין כאבי גב שמקורם פגיעה בעמוד השדרה לבין כאלה הנגרמים בגלל פגיעה בכליות? ההיסטוריה הרפואית של כול אחת מהתסמונות הללו שונה באופן מהותי ותיתן לנו רמזים לגבי האבחון הנכון.
הגורם השכיח ביותר לכאבים בכליות הם אבנים בכליות ודלקת זיהומית. הסימנים והתסמינים של כאב גב שמקורו כלייתי יהיו בעלי אופי שונה מאלו שנגרמים על רקע פגיעה בעמוד השדרה.

כאב גב שמקורו כלייתי – סימנים ותסמינים

כאב גב שמקורו בדלקת זיהומית או אבנים בכליות מתרחש באופן הדרגתי ומבלי שביצעתם “תנועה לא טובה”. הכאבים עלולים להקרין למפשעה והירך, הכאבים שמקורם כליות נוטים להופיע בגלים. כאב כלייתי ממוקם ברוב המקרים מעל הכליות. סימנים ותסמינים נלווים במקרה של פגיעה כלייתית עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: בחילה, הקאה, חום גבוה, דם בשתן, תחושה כללית של חולי, תחושה של בחילה ואפילו צורך להקיא או הקאה, חום גבוה, שתן עכור ויתכן בעל ריח שונה, יתכן דם בשתן, מתן שתן תכוף ועוד. מישוש או לחץ מעל אזור הכליות או מישוש של הכליות עצמן יגרום לכאב.

בדיקות דימות ומעבדה

גם בדיקות מעבדה עשויות להועיל בזיהוי פגיעה כלייתית. כך למשל כמות מוגברת של חלבון בשתן תעיד על פגיעה של היחידות בכליה שאמורות לסנן את החלבון. גם רמה גבוהה של קריאטנין בדם עלולה להצביע על ירידה בתפקוד של הכליות בדיקות נוספות: בדיקת שתן עלולה להראות קיום של ניטרטים ותאי דם לבנים, צמיחה של חיידקים בתרבית שתן מאששת את החשד שמדובר בדלקת כלייתית, בבדיקת דם – עליה במספר התאים הלבנים ועליה במדדי דלקת ועוד.

כאב גב שמקורו עמוד שדרה – סימנים ותסמינים

כאבי גב שמקורם בעמוד השדרה או ברקמות סביבו יהיה מתמשך באופיו וממוקד יותר. במקרה של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב עלול הכאב גם להקרין לרגל ועלולים להתפתח גם חסרים ותסמינים נוירולוגיים. הכאב שמקורו בגב התחתון עלול להתפתח באופן חד בעקבות תנועה או מאמץ בודדים. לא אמורה להיות תחושה כללית של חולי. לא אמור להיות חום. תנועות או מנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב וכך גם תרופות נוגדות כאב.
ההיסטוריה הרפואית של “תנועה לא טובה”, מאמץ חריג, ישיבה ממושכת באופן לקוי, נפילה ועוד יצביעו על כאב ממקור מכני. קושי בביצוע תנועות עם עמוד השדרה, רגישות ספציפית למגע בעמוד השדרה
ועוד יחזקו כיוון זה.

כאב גב שמקורו עמוד השדרה – בדיקות דימות ומעבדה

צילומי רנטגן, דימות MRI או CT יאשרו את כיוון החשיבה הזה. ממצאים המסבירים כאבי גב תחתון על רקע של נזקים כאלה ואחרים בעמוד השדרה יודגמו באמצעות דימות. ממצאים אפשריים כוללים שינויים ניווניים, בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים