כאבי גב תחתון האם זה הכליות

כאבי גב תחתון האם זה הכליות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב תחתון – האם זה הכליות או החוליות בעמוד השדרה שגורמים לכך? חלק ניכר מהאנשים הסובלים מכאבים בגב התחתון שואלים את עצמם את השאלה הזאת. כאב גב תחתון הוא מהכאבים בשכיחים ביותר לאדם המודרני. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים בחלק התחתון של הגב לפחות פעם אחת בחייהם. אצל חלק מאותם אנשים הכאבים הללו בגב התחתון הם דרי קבע.

  הגורם להתפתחות כאבי גב תחתון הוא לרוב נזק לאחת או יותר מהרקמות בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו כתוצאה מהרמת משאות באופן לקוי, ישיבה ממושכת מידי, ישיבה לקויה ועוד. לעתים הכאבים בגב התחתון הם תוצאה של פגיעה בכליה. על הקלינאי להיות מודע לאפשרות הזאת ולערוך את הבדיקות המתאימות כדי להגיע לאבחון הנכון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי גב תחתון האם זה הכליות – רקע

   כאבי גב תחתון האם זה הכליות
   כאבי גב תחתון האם זה הכליות

   כאב גב תחתון מוגדר בשנים האחרונות על ידי חוקרי בריאות שונים כמגיפה. כ- 80% מכלל האוכלוסייה צפויה לסבול מכאבים אלו בשלב כלשהו של חייהם. חלק ניכר מאותם אנשים מדווחים על כאבי גב שנותרים למשך חודשים ארוכים ואף יותר. לכאבי גב תחתון גם משמעות כלכלית כבדה. העלויות הישירות והעקיפות של כאבי גב תחתון למשק האמריקאי נאמדות ב- 100-200 ביליוני דולרים לשנה. סכום אדיר זה כולל בין היתר את אובדן ימי העבודה, את הפגיעה בפריון בעבודה, את הפיצויים, את אשפוזים את הטיפולים, את אובדן תשלומי המס למדינה ועוד.

   כאבי גב תחתון על רקע פגיעה ברקמה זאת או אחרת בעמוד השדרה וכאבי גב תחתון על רקע מחלת כליות עלולים להיות דומים ולהקשות עלינו את מלאכת האבחון. חשוב להבין את ההבדלים בין שתי התסמונות הללו שכן כול אחת מהן נזקקת לטיפול שונה. דיחוי או עיכוב במתן טיפול נכון למחלת כליות עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכליה בעוד שדיחוי או טיפול לא מתאים לגב התחתון עלול אף הוא לגרום נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. ישנם הבדלים מהותיים בן הסימנים והתסמינים של שתי התסמונות וברגע שאתם יודעים אותם קשה לפספס את האבחון.

   טיפול בכאבי גב תחתון

   כאבי גב תחתון נגרמים לרוב בגלל נזק באחת או יותר מרקמות עמוד השדרה. הגורם העיקרי לנזק כזה הוא עומס יתר חוזרני. דוגמאות להתנהלות יומיומית הגורמת לעומס יתר חוזרני כוללות בין היתר יציבה לקויה, ישיבה לקויה, טכניקת הרמת משאות לא נכונה, עמדת עבודה לקויה ועוד. רקמות עמוד השדרה עלולת להיפגע גם באופן טראומטי ובכלל זה על ידי נפילה, תאונה, פציעת ספורט ועוד. כאב גב הנגרם מנזק בעמוד השדרה בניגוד לכאב מערכתי כמו זה הנגרם מפגיעה בכליות, מגיב היטב לטיפול כירופרקטי שמרני.

   שיפור בחומרת הכאב יושג בין היתר על ידי טיפול כירופרקטי. שיפור בחומרת הכאב ניתן להשיג גם על ידי הפחתת העומסים המוטלים על עמוד השדרה. הפחתה כזאת תושג על ידי שיפור היציבה, שיפורים ארגונומיים, פעילות גופנית מתאימה ועוד. כאשר הכאבים בגב אינם מגיבים לשינוי התנהגותי ולטיפולים שמרניים שמטרתם שיפור הביומכניקה של הגב אזי יש מקום לבדוק את האפשרות שאולי הם  נובעים ממחלה כזו או אחרת.

   כליות כגורם לכאבי גב

   אבנים קטנות עשויות להיווצר בכליות מבלי לגרום לכאב או לסימנים ותסמינים אחרים אבנים גדולות עלולות לגרום לכאבים חריפים ביותר. אבנים בכליות עלולות לגרום גם להתפתחות דלקת זיהומית ולסימנים ותסמינים אופייניים. כאבי כליות עלולים לדמות כאבי גב תחתון. הבסיס לבלבול נובע מהעובדה שכאבי כליות מופיעים לרוב מעל המיקום האנטומי של הכליות באזור הגב התחתון. הכליות ממוקמות בחלק האחורי עליון של חלל הבטן, מעט מעל הגובה המותניים משני צדי עמוד השדרה. בגלל המיקום של הכבד הכליה הימנית נמוכה ב 2-3 סנטימטרים מהשמאלית. כאבים בגב שמקורם בכליות עלולים להקרין גם לאזור המפשעה והירך.

   חוליות ו/או רקמות סביב כגורם לכאב גב

   כאבי גב תחתון פוגעים ברוב האוכלוסייה העולמית ומהווים את אחד הגורמים השכיחים ביותר להזדקקות לשירותי הרפואה ולנכות בקבוצת הגיל הפעילה והיצרנית ביותר 20-60 שנה. כאבי גב תחתון הנם כאבים המופיעים בחלק התחתון של הגב במרחב שבין הצלע התחתונה לאגן. הגורמים לכאב בגב התחתון כוללים עומסי יתר על הגב ורקמותיו בגין התנהלות לא ארגונומית, יציבה לקויה, מחלות למיניהן וכמובן נזקי חבלה. כאב בגב התחתון שנגרם על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עלול להקרין אל העכוז ואל חלקי הרגל השונים. במצב הזה עלולים להופיע גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

   כאבי גב תחתון האם זה הכליות – אבחנה מבדלת

   כיצד נבדיל בין כאבי גב שמקורם פגיעה בעמוד השדרה לבין כאלה הנגרמים בגלל פגיעה בכליות? ההיסטוריה הרפואית של כול אחת מהתסמונות הללו שונה באופן מהותי ותיתן לנו רמזים לגבי האבחון הנכון.
   הגורם השכיח ביותר לכאבים בכליות הם אבנים בכליות ודלקת זיהומית. הסימנים והתסמינים של כאב גב שמקורו כלייתי יהיו בעלי אופי שונה מאלו שנגרמים על רקע פגיעה בעמוד השדרה.

   כאב גב שמקורו כלייתי – סימנים ותסמינים

   כאב גב שמקורו בדלקת זיהומית או אבנים בכליות מתרחש באופן הדרגתי ומבלי שביצעתם "תנועה לא טובה". הכאבים עלולים להקרין למפשעה והירך, הכאבים שמקורם כליות נוטים להופיע בגלים. כאב כלייתי ממוקם ברוב המקרים מעל הכליות. סימנים ותסמינים נלווים במקרה של פגיעה כלייתית עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: בחילה, הקאה, חום גבוה, דם בשתן, תחושה כללית של חולי, תחושה של בחילה ואפילו צורך להקיא או הקאה, חום גבוה, שתן עכור ויתכן בעל ריח שונה, יתכן דם בשתן, מתן שתן תכוף ועוד. מישוש או לחץ מעל אזור הכליות או מישוש של הכליות עצמן יגרום לכאב.

   בדיקות דימות ומעבדה

   גם בדיקות מעבדה עשויות להועיל בזיהוי פגיעה כלייתית. כך למשל כמות מוגברת של חלבון בשתן תעיד על פגיעה של היחידות בכליה שאמורות לסנן את החלבון. גם רמה גבוהה של קריאטנין בדם עלולה להצביע על ירידה בתפקוד של הכליות בדיקות נוספות: בדיקת שתן עלולה להראות קיום של ניטרטים ותאי דם לבנים, צמיחה של חיידקים בתרבית שתן מאששת את החשד שמדובר בדלקת כלייתית, בבדיקת דם – עליה במספר התאים הלבנים ועליה במדדי דלקת ועוד.

   כאב גב שמקורו עמוד שדרה – סימנים ותסמינים

   כאבי גב שמקורם בעמוד השדרה או ברקמות סביבו יהיה מתמשך באופיו וממוקד יותר. במקרה של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב עלול הכאב גם להקרין לרגל ועלולים להתפתח גם חסרים ותסמינים נוירולוגיים. הכאב שמקורו בגב התחתון עלול להתפתח באופן חד בעקבות תנועה או מאמץ בודדים. לא אמורה להיות תחושה כללית של חולי. לא אמור להיות חום. תנועות או מנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב וכך גם תרופות נוגדות כאב.
   ההיסטוריה הרפואית של "תנועה לא טובה", מאמץ חריג, ישיבה ממושכת באופן לקוי, נפילה ועוד יצביעו על כאב ממקור מכני. בבדיקה של עמוד השדרה המותני נאתר קושי בביצוע תנועות עם עמוד השדרה, רגישות ספציפית למגע בעמוד השדרה ועוד.

   כאב גב שמקורו עמוד השדרה – בדיקות דימות ומעבדה

   צילומי רנטגן, דימות MRI או CT יאשרו את כיוון החשיבה הזה. ממצאים המסבירים כאבי גב תחתון על רקע של נזקים כאלה ואחרים בעמוד השדרה יודגמו באמצעות דימות. ממצאים אפשריים כוללים שינויים ניווניים, בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע