כאב באיליו פסואס טיפול
כאב באיליו פסואס טיפול

כאב באיליו פסואס טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב באיליו פסואס – טיפול יחל רק לאחר אבחון מדויק של הגורם לבעיה. טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים כרוניים. שריר האיליו פסואס או בשמו העברי “שריר הכסל והמותניים” מרבה להיפצע אצל ספורטאים אך לא רק אצלם. הפציעות העיקריות מתפתחות לרוב בגיד של השריר וגם באמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר. הגורם לדלקת בגיד של שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas tendinitis) או לאמתחת (Iliopsoas bursitis) המצויה תחתיו הוא לרוב עומסי יתר על רקע ביצוע כפיפות ירך חוזרניות. גורם נוסף הוא נזקי חבלה. חולה שסובל מדלקת בגיד ו/או באמתחת יתלונן לרוב על כאבים במפשעה ו/או ירך ולעתים גם על כאבי גב תחתון.

בכל מקרה של כאבים במפשעה יש לאבחן את מקור הכאב. אבחון כזה צריך להתבסס על הליך של אבחנה מבדלת הלוקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים במפשעה. בין יתר הגורמים שיש לשלול נמנה דלקת במפרק הירך, טרוכנטריק בורסיטיס, סקרואילאיטיס, כאב באיליו פסואס ועוד. בכל מקרה של כאב באיליו פסואס טיפול יחל רק לאחר אבחון שזו אכן הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב באיליו פסואס טיפול – רקע

לאבחון הכאב בשריר הכסל והמותניים ניעזר בהיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בבדיקות דימות ומעבדה.

היסטוריה של הפציעה

האבחון של כאב בשריר הכסל והמותניים יתחיל בלמידת ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים. עוד נלמד את ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. בין יתר השאלות שנשאל את החולה נכלול:

היכן ממוקם הכאב?, מתי החל וכיצד החל הכאב (חבלה, עבודה, ספורט, בית ועוד)? בין 1 – 10 כמה כואב לך?, תאר את הכאב? האם הכאב קבוע? מתי הכאב מטריד יותר (בוקר, ערב, לילה) הכאב מעיר משינה?, האם מלבד הכאבים חשים בסימנים ותסמינים נלווים נוספים כולל נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד?, ציינו פעילות או מנח שמחמירים או מפחיתים את רמת הכאב (הליכה, ריצה, שכיבה, ישיבה, התכופפות, שיעול, התעטשות, אכילה, נהיגה, לחץ נפשי), ציינו אלו טיפולים נגד כאב עברתם (טיפולי מגע, תרופות ו/או זריקות נגד כאב או נוגדי דלקת, ניתוחים? ).

נלמד ונעריך האם יש קשר בין מקצועו של החולה, הספורט שבו הוא עוסק, הרגליו ותחביביו לבין התלונות הנוכחיות שלו. נלמד ונעריך האם התלונות הנוכחיות קשורות לרקע הבריאותי של החולה ולנטיות הגנטיות שלו ושל משפחתו.

בדיקה גופנית

כאב באיליו פסואס, טיפול
כאב באיליו פסואס, טיפול

נערוך בדיקה הגופנית שמטרותיה שיחזור הכאב ויתר הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה, לאתר את הרקמה הפצועה ולאמוד את חומרת הפציעה. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן על אזור מפרק האגן, הגב התחתון ומפרק הירך כדי לאתר שינויים בולטים, נתבונן על אזורים אלו בעודם מבצעים פעילות מגוונת כולל עמידה, כפיפה לכיוונים שונים, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה.

נמשש של כול האזורים הללו ואת האזורים הסמוכים כדי לזהות נקודות כאב. מישוש של שריר הכסל והמותניים עמוק בתוך האגן יגרום במקרה הזה לכאב משמעותי.

נבדוק את טווחי התנועה של הגב התחתון, האגן ומפרק הירך. נבדוק את כוחם של השרירים שמתפקדים סביב האזורים הללו. בדיקת הכוח של שריר הכסל והמותניים מול התנגדות אמורה לגלות חולשה ביחס לשריר המקביל ולגרום לכאב. שרירים אחרים שנעריך את כוחם כוללים את שרירי העכוז, השריר הארבע ראשי, שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ועוד.

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר נערוך את מבחן טרנדלנבורג (Trendelenburg’s sign), את מבחן פבר (FABER), את מבחן אובר (Ober’s), את מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות שאינן צפויות למצוא דבר.

בדיקות דימות ומעבדה

בשלב הזה אמור להיות בידנו כול המידע שנזדקק שהזדקקנו לו כדי לאבחן את הבעיה. במידה ונותר ספק נפנה את החולה לביצוע בדיקות משלימות (דימות, מעבדה) שיאפשרו לשלול פתולוגיה אחרת או לאשש את האבחון שלנו. צילום רנטגן ו/או טומוגרפיה ממוחשבת (CT) עשויים להועיל בזיהוי פתולוגיות וליקויים במיקום ובמבנה של האגן, ראש הירך והשקע האצטבולרי הכוללים שינויים ניווניים, נמק א-וסקולרי ונזקים גרמיים אחרים.

דימות תהודה מגנטית הנערך עם שימוש בחומר ניגודי למפרק (Magnetic Resonance Arthrography) יועיל יותר בזיהוי פתולוגיות של רקמות רכות ובכלל זה קרע לברום, נזקים לסחוס ועוד.

כאב באיליו פסואס – אבחנה מבדלת

הסימנים והתסמינים של פציעה בשריר הכסל והמותניים עלולים להידמות לאלה המופיעים במצב של פגיעה אחרת במערכת שרירי ושלד או בגלל חולי של אחד מאיברים הפנימיים בחלל הבטן והאגן. בין יתר הפתולוגיות שעלולות ליצור תמונה קלינית דומה נציין פגיעה של פריצת דיסק מותני, פגיעה במפרק הירך, פגיעה במפרקי העצה והכסל, דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis), דלקת פריפרית של עצב כמו למשל בתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה או פגיעה בשרירים ורקמות אחרים (קרע לברום?) הפועלים באזור האגן, גידול סרטני או מחלה אחרת במעי הגס, מחלה של הפרוסטטה, דלקת חצוצרות, אבנים בשופכן ועוד.

האבחון חייב על כן לכלול תהליך שבו הקלינאי באמצעות ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית ובמידת הצורך עם בדיקות מתקדמות מבצע אבחנה מבדלת ושולל את כול הגורמים האחרים שעלולים לגרום לסימנים והתסמינים הללו.

 כאב באיליו פסואס טיפול – שלבים

הטיפול השמרני בכאב בשריר הכסל והמותניים יכלול בשלב הראשוני הימנעות מתנועות, פעולות ושהייה במנחים שמחמירים את הכאב וכן טיפולים פסיביים שמטרתם ריפוי הדלקת כגון לייזר רך. בשלב מתקדם יותר נשלב טיפולים שמטרתם האצה בהליכי ההחלמה ושיפור איכות הרקמה הצלקתית.

הטיפולים בשלב הזה יכללו טיפולי מגע הכוללים עיסוי רקמות עמוק, טיפול בנקודות הדק בשריר והנעה של מפרק הירך, מפרקי עמוד השדרה המותני ומפרקי העצה והכסל. לאחר שוך הכאב נעבור לשלב השיקומי. בשלב הזה, נשפר את התפקוד של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינמטית ובעזרת תרגילי מתיחה וחיזוק שאותם יבצע החולה בביתו, נחזיר את האיזון לשרירים הפועלים באזור האגן מפרק הירך והגב התחתון. האיזון יכלול חיזוק של השרירים החלשים והארכת השרירים הקצרים.

כאב באיליו פסואס – מניעה

כדי למנוע כאב בשריר המותניים והכסל יש להימנע מלחשוף את המפרק לגורמי הסיכון להתפתחות כאב כזה. ראשית יש להעריך איפה בשגרת היום שלכם אתם חושפים את השריר הזה לעומסי יתר או לשינויים פתולוגיים ובתפקוד שלו. שינויים ארגונומיים נדרשים ברמת הציוד שמקיף אותנו בבית, בעבודה או במהלך ביצוע פעילות גופנית ובאופן שבו אנו משתמשים בו כולל שינוי בגבהים של המסך, שולחן וכיסא ושינוי באופן הישיבה. במידת הצורך יש לבצע גם שינויים ארגונומיים באופן ביצוע העבודה, תחביבים או פעילות ספורטיבית כדי למנוע עומסים חוזרניים על השריר הזה.

אין לשכוח לבצע חימום ראוי של הגוף לפני תחילת החלק העיקרי של הפעילות הגופנית, אין לשכוח לאפשר לגוף בכלל ולשריר הכסל והמותניים את האפשרות להתאושש מפעילות קודמת ואין לשכוח שבכפוף למנוחות התאוששות מלאכת התחזוקה של הגוף שלנו חייבת להימשך ללא הרף. הקפדה על שרירים חזקים וגמישים הפועלים בגב התחתון, סביב האגן ומפרקי הירך הם הסיכוי הטוב ביותר שלכם למנוע פציעה של שריר הכסל והמותניים או כול פציעה אחרת באזורים הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחי ארטרוסקופיה כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים,…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו,…

 • כאבי גב תחתון זה קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאב יותר מאחרים. מדענים הצליחו…

 • כאב גב תופעות לוואי של זריקת קורטיזון

  כאב גב תחתון? בלי סטרואידים. לחולים הסובלים מכאבי גב תחתון מוצע מגוון רחב של טיפולים ואמצעים על מנת להקל על כאבם. חלקם מנסה לפתור את הבעיה באמצעות זריקות קורטיקוסטרואידים. חוקרים…