כאב באיליו פסואס טיפול

כאב באיליו פסואס טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב באיליו פסואס – טיפול יחל רק לאחר אבחון מדויק של הגורם לבעיה. טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים כרוניים. שריר האיליו פסואס או בשמו העברי "שריר הכסל והמותניים" מרבה להיפצע אצל ספורטאים אך לא רק אצלם. הפציעות העיקריות מתפתחות לרוב בגיד של השריר וגם באמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר. הגורם לדלקת בגיד של שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas tendinitis) או לאמתחת (Iliopsoas bursitis) המצויה תחתיו הוא לרוב עומסי יתר על רקע ביצוע כפיפות ירך חוזרניות. גורם נוסף הוא נזקי חבלה. חולה שסובל מדלקת בגיד ו/או באמתחת יתלונן לרוב על כאבים במפשעה ו/או ירך ולעתים גם על כאבי גב תחתון.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בכל מקרה של כאבים במפשעה יש לאבחן את מקור הכאב. אבחון כזה צריך להתבסס על הליך של אבחנה מבדלת הלוקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים במפשעה. בין יתר הגורמים שיש לשלול נמנה דלקת במפרק הירך, טרוכנטריק בורסיטיס, סקרואילאיטיס, כאב באיליו פסואס ועוד. בכל מקרה של כאב באיליו פסואס טיפול יחל רק לאחר אבחון שזו אכן הבעיה.

  {loadposition inside-page}

  כאב באיליו פסואס טיפול – רקע

  לאבחון הכאב בשריר הכסל והמותניים ניעזר בהיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בבדיקות דימות ומעבדה.

  היסטוריה של הפציעה

  האבחון של כאב בשריר הכסל והמותניים יתחיל בלמידת ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים. עוד נלמד את ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. בין יתר השאלות שנשאל את החולה נכלול שאלות הקשורות בסימנים ובתסמינים. נלמד מה הם הסימנים והתסמינים. נלמד היכן הם ממוקמים. נלמד מתי וכיצד החלו (חבלה, עבודה, ספורט, בית ועוד). נבקש את החולה לתאר את הכאב (שורף, חודר, פועם, קבוע, לסירוגין…) ואת חומרתו בסולם שבין 1 – 10 (מעיר משינה?).  נבין מתי הכאב מטריד במיוחד (בוקר, ערב, לילה) הכאב מעיר משינה?,

  נלמד האם מלבד כאבים החולה חש בסימנים ותסמינים נלווים נוספים כולל נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד. נבקש מהחולה לציין אלו תנועות או מנחים מחמירים או מפחיתים את רמת הכאב (הליכה, ריצה, שכיבה, ישיבה, התכופפות, שיעול, התעטשות, אכילה, נהיגה, לחץ נפשי). נברר אלו טיפולים נגד כאב עבר החולה והאם הם הועילו (טיפולי מגע, תרופות ו/או זריקות נגד כאב או נוגדי דלקת, ניתוחים?). נלמד ונעריך האם יש קשר בין מקצועו של החולה, הספורט שבו הוא עוסק, הרגליו ותחביביו לבין התלונות הנוכחיות שלו. נלמד ונעריך האם התלונות הנוכחיות קשורות לרקע הבריאותי של החולה ולנטיות הגנטיות שלו ושל משפחתו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בדיקה גופנית

   כאב באיליו פסואס, טיפול
   כאב באיליו פסואס, טיפול

   נערוך בדיקה הגופנית שמטרותיה שחזור הכאב ויתר הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה, לאתר את הרקמה הפצועה ולאמוד את חומרת הפציעה. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן על אזור מפרק האגן, הגב התחתון ומפרק הירך כדי לאתר שינויים בולטים, נתבונן על אזורים אלו בעודם מבצעים פעילות מגוונת כולל עמידה, כפיפה לכיוונים שונים, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה.

   נמשש של כול האזורים הללו ואת האזורים הסמוכים כדי לזהות נקודות כאב. מישוש של שריר הכסל והמותניים עמוק בתוך האגן יגרום במקרה הזה לכאב משמעותי.

   נבדוק את טווחי התנועה של הגב התחתון, האגן ומפרק הירך. נבדוק את כוחם של השרירים שמתפקדים סביב האזורים הללו. בדיקת הכוח של שריר הכסל והמותניים מול התנגדות אמורה לגלות חולשה ביחס לשריר המקביל ולגרום לכאב. שרירים אחרים שנעריך את כוחם כוללים את שרירי העכוז, השריר הארבע ראשי, שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ועוד.

   נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר נערוך את מבחן טרנדלנבורג (Trendelenburg’s sign), את מבחן פבר (FABER), את מבחן אובר (Ober’s), את מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות שאינן צפויות למצוא דבר.

   בדיקות דימות ומעבדה

   בשלב הזה אמור להיות בידנו כול המידע שנזדקק שהזדקקנו לו כדי לאבחן את הבעיה. במידה ונותר ספק נפנה את החולה לביצוע בדיקות משלימות (דימות, מעבדה) שיאפשרו לשלול פתולוגיה אחרת או לאשש את האבחון שלנו. צילום רנטגן ו/או טומוגרפיה ממוחשבת (CT) עשויים להועיל בזיהוי פתולוגיות וליקויים במיקום ובמבנה של האגן, ראש הירך והשקע האצטבולרי הכוללים שינויים ניווניים, נמק א-וסקולרי ונזקים גרמיים אחרים.

   דימות תהודה מגנטית הנערך עם שימוש בחומר ניגודי למפרק (Magnetic Resonance Arthrography) יועיל יותר בזיהוי פתולוגיות של רקמות רכות ובכלל זה קרע לברום, נזקים לסחוס ועוד.

   אבחנה מבדלת של כאבים המתפתחים בשריר האיליו פסואס

   הסימנים והתסמינים של פציעה בשריר הכסל והמותניים עלולים להידמות לאלה המופיעים במצב של פגיעה אחרת במערכת שרירי ושלד או בגלל חולי של אחד מאיברים הפנימיים בחלל הבטן והאגן. בין יתר הפתולוגיות שעלולות ליצור תמונה קלינית דומה נציין:

   • בלט או פריצת דיסק מותני
   • פגיעה במפרק הירך
   • פגיעה במפרקי העצה והכסל
   • דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis)
   • דלקת פריפרית של עצב כמו למשל בתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה
   • פגיעה בשרירים ורקמות (קרע לברום?) הפועלים באזור האגן
   • גידול סרטני או מחלה אחרת במעי הגס
   • מחלה של הפרוסטטה
   • דלקת חצוצרות
   • אבנים בשופכן ועוד

   האבחון חייב על כן לכלול תהליך שבו הקלינאי באמצעות הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך גם מהבדיקות המתקדמות מבצע אבחנה מבדלת. בהליך זה שולל הקלינאי את כול הגורמים הלא רלוונטיים שגורמים לסימנים והתסמינים דומים.

    שלבי הטיפול בכאב שנובע משריר האיליו פסואס

   הטיפול השמרני בכאב בשריר הכסל והמותניים יכלול בשלב הראשוני הימנעות מתנועות, פעולות ושהייה במנחים שמחמירים את הכאב וכן טיפולים פסיביים שמטרתם ריפוי הדלקת כגון לייזר רך. בשלב מתקדם יותר נשלב טיפולים שמטרתם האצה בהליכי ההחלמה ושיפור איכות הרקמה הצלקתית.

   הטיפולים בשלב הזה יכללו טיפולי מגע הכוללים עיסוי רקמות עמוק, טיפול בנקודות הדק בשריר והנעה של מפרק הירך, מפרקי עמוד השדרה המותני ומפרקי העצה והכסל. לאחר שוך הכאב נעבור לשלב השיקומי. בשלב הזה, נשפר את התפקוד של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינמטית ובעזרת תרגילי מתיחה וחיזוק שאותם יבצע החולה בביתו, נחזיר את האיזון לשרירים הפועלים באזור האגן מפרק הירך והגב התחתון. האיזון יכלול חיזוק של השרירים החלשים והארכת השרירים הקצרים.

   מניעת הכאב בשריר האיליו פסואס

   כדי למנוע כאב בשריר המותניים והכסל יש להימנע מלחשוף את מפרק הירך למגוון גורמי הסיכון להתפתחות כאב כזה. ראשית יש להעריך איפה בשגרת היום שלכם אתם חושפים את השריר הזה לעומסי יתר או לשינויים פתולוגיים ובתפקוד שלו. שינויים ארגונומיים נדרשים ברמת הציוד שמקיף אותנו בבית, בעבודה או במהלך ביצוע פעילות גופנית ובאופן שבו אנו משתמשים בו כולל שינוי בגבהים של המסך, שולחן וכיסא ושינוי באופן הישיבה. במידת הצורך יש לבצע גם שינויים ארגונומיים באופן ביצוע העבודה, תחביבים או פעילות ספורטיבית כדי למנוע עומסים חוזרניים על השריר הזה.

   אין לשכוח לבצע חימום ראוי של הגוף לפני תחילת החלק העיקרי של הפעילות הגופנית, אין לשכוח לאפשר לגוף בכלל ולשריר הכסל והמותניים את האפשרות להתאושש מפעילות קודמת ואין לשכוח שבכפוף למנוחות התאוששות מלאכת התחזוקה של הגוף שלנו חייבת להימשך ללא הרף. הקפדה על שרירים חזקים וגמישים הפועלים בגב התחתון, סביב האגן ומפרקי הירך הם הסיכוי הטוב ביותר שלכם למנוע פציעה של שריר הכסל והמותניים או כול פציעה אחרת באזורים הללו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך