פציעות שימוש יתר

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

פציעת שימוש יתר היא הפרעה שכיחה ויקרה. צורת עבודה המתבססת על מאמצים חוזרניים ושימוש יתר מהווה גורם מרכזי לפציעות בעבודה. מנגנון עבודה זה שכיח על פס הייצור, במטלות ביתיות ואפילו בפעילויות בשעות הפנאי. פציעות שימוש יתר משפיעות לרוב על הגב התחתון, צוואר, כתף מרפק ושורש כף היד. הרקמות שנחשפות תדיר לשימוש יתר כוללות:

תסמונת התעלה הקרפלית היא  דוגמא לפציעת שימוש יתר המתפתחת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. מאמצים חוזרניים עלולים לגרום גם, לדיכאון ולהתפתחות "תסמונת העובד החולה". תסמונת זאת הכוללת פגיעה עצבית, עייפות ודיכאון עלולה לגרום למעביד לחשוב שמדובר בעובד רשלן ולפטרו. גיוון העומסים כפי שמתבקש מעקרונות הארגונומיה עשוי למנוע פציעות מאמץ חוזרני.

פציעות שימוש יתר – רקע

פציעות מאמץ חוזרני הן בעיה נפוצה ויקרה. במיוחד נכונים הדברים בעשייה הכרוכה בעבודת כפיים, כגון ייצור, בנייה ועיבוד מזון. פציעות אלו נובעות מביצוע אותה תנועה באופן חוזרני או מהפעלת כוח לזמן ממושך. פעולות אלה משפיעות על גידים, שרירים, עצבים ומפרקים של חלקי גוף שונים. הפרעות שרירים ושלד הקשורות לעבודה (WMSD) והשכיחות ביותר מתמקדות לרוב:

 • כתף, צוואר, גב תחתון ושורש כף היד

השכיחות השנתית הממוצעת של הפרעות אלה נעה בין:

 • 42% – 60%

מאמץ חוזרני הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לתסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך (median nerve). העצב הזה חודר מן האמה אל כף היד. מאמץ חוזרני על שורש כף היד עלול לגרום לצביטה של העצב בשורש כף היד. הצביטה עלולה להיווצר באמצעות לחץ ישיר או באמצעות דלקת ובצקתיות של הגידים המקיפים אותו.

פציעות אלה עלולות לגרום לכאב, חוסר תחושה, ניידות מוגבלת ואיכות חיים ירודה של העובדים. הם יכולים גם להוביל להיעדרויות, ירידה בפריון, עלויות בריאות מוגברות ותביעות נכות עבור המעסיקים. לכן, חשוב לזהות את גורמי הסיכון ואת אמצעי המניעה לפציעות חוזרות ונשנות במשימות במסגרות עבודה שונות.

גורמי סיכון להתפחות פציעות שימוש יתר

חלק מגורמי הסיכון לפציעות מאמץ חוזר ונשנה כולל:

 • תנועות חוזרות ונשנות, תנוחות לקויות, כוח מוגזם, רטט, טמפרטורות קיצוניות ולחץ פסיכו-סוציאלי.

גורמים אלה יכולים להשתנות בהתאם לסוג התעשייה, המשימה, הציוד ומאפייני העובדים. דוגמאות לסוגי משימות הכרוכות בגורמי הסיכון הללו:

 • עובדי תעשיית המזון עשויים להיחשף לרמות גבוהות של חזרות, הפעלת כוח וטמפרטורות קרות בעת טיפול במוצרי מזון גולמיים או מעובדים.
 • העובדים בבניין עלולים לחוות תנוחות לקויות ורטט בעת הפעלת מכונות כבדות או כלים.
 • עובדי ייצור עשויים להיתקל בעומס עבודה נפשי גבוה ותמיכה חברתית נמוכה בעת ביצוע משימות מורכבות או מונוטוניות.

יש להתאים התערבויות ארגונומיות לצרכים ולאתגרים הספציפיים של כל תעשייה וקבוצת עובדים.

הפרעות שכיחות הנובעות משימוש עודף

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), WMSDs היוו 29% מכלל הפציעות והמחלות התעסוקתיות הלא קטלניות שהצריכו ימי היעדרות מהעבודה בשנת 2019. המספר החציוני של ימי היעדרות מהעבודה עבור WMSD היה 13, לעומת 8 בכל המקרים. חלקי הגוף שנפגעו ביותר היו הגב, הכתף ושורש כף היד. המקצועות הנפוצים ביותר שדיווחו על WMSD היו פועלים ומובילי משא, מלאי וחומרים; עוזרי סיעוד; ונהגי משאיות כבדות וטרקטור-נגרר. להלן פירוט הפרעות שכיחות שנובעות ממאמץ חוזר ונשנה:

פציעות נפוצות של שימוש יתר בגב ובצוואר

 • רדיקולופתיה (עצב מכווץ) – כיפוף והרמה חוזרים ונשנים עלולים לגרום למבנים בעמוד השדרה לצאת מהיישור וללחוץ על שורשי עצבים רגישים. הפרעה זאת עלולה להתפתח בין היתר בגלל היצרות פורמינלית.
 • כאבי צוואר – הצוואר הגמיש רגיש למאמץ או פציעה בשל ניידותו ומבנהו המורכב.
 • כאבי גב תחתון – עומס כרוני על הגב התחתון עלול לגרום לפציעות שימוש יתר כמו מתיחות שרירים או שברי מאמץ.

דלקות גידים

מאמץ חוזרני ועומס יתר חוזר ונשנה על השריר, עלול לגרום לקרעים זעירים ודלקת בגיד. הגוף מתקן קרעים מיקרוסקופיים בגיד באופן ספונטני, אך כאשר קצב היווצרות הנזקים עולה על יכולת הגוף לתקן, מתפתחת הדלקת ומופיעים התסמינים. דלקות שכיחות בגידים כוללות:

 • דלקת בגיד של השריר הדו ראשי (Biceps)
 • מרפק טניס (Lateral epicondyle) ומרפק גולף (Medial epicondyle)
 • דלקת בגידים של השרוול המסובב בכתף (Rotator cuff)

בורסיטיס

‏מאמץ חוזרני עלול לפצוע את שקי הבורסה ולגרום להתפתחות בורסיטיס. כאשר הבורסה אינה דלקתית, היא מספקת משטח חיכוך נמוך המאפשר לשריר או לגיד להחליק בצורה חלקה על העצם במהלך תנועת המפרקים. במצב דלקתי הבורסה נעשית גדושה בנוזל סינוביאלי ומתפתח כאב מקומי. דלקות שכיחות בבורסות כוללות:

לכידה עצבית

מאמץ חוזרני עלול לגרום גם ל‏לכידה עצבית היקפית במיקומו בתוך התעלה האנטומית. תסמינים שכיחים עשויים לכלול כאבים, שינויים תחושתיים, חולשה מוטורית ועוד. לכידה עצבית הקשורה לעבודה מתרחשת בדרך כלל בשורש כף היד ובמרפק:

תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel)

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית מהווה אוסף של סימנים וסימפטומים הנגרמים בגין היצרות של התעלה בשורש כף היד והלחץ הנגרם עקב כך על עצב התווך שעובר בה. התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי בשורש כף היד שנוצר מעצמות כף היד (רצפת התעלה) והרצועה הרחבה הקרפלית החוצה מעל (תקרת התעלה). בתוך התעלה הצרה הזאת אנו מוצאים מלבד עצב התווך גם את גידי האצבעות וכלי הדם.

התעלה הצנועה הזאת אינה מותירה מרווח מיותר ולמעשה כול פגיעה בשורש כף היד עלולה לגרום להתפתחות דלקתית ובעקבותיה להיווצרות בצקת, לחץ ישיר על העצב ופגיעה בתפקודו. מנגנון נוסף ושכיח אף יותר להתפתחות תסמונת זאת הוא עומס יתר על אחד או יותר מהגידים העוברים בתוך התעלה בסמיכות לעצב התווך. עומס יתר על הגידים עלול להוביל להתפתחות דלקתית בגיד, היווצרות לחץ על העצב ופגיעה בתפקודו.

הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית כוללים:

 • כאבים בכף היד (אגודל ושלושת האצבעות הצמודות ללא האצבע הקטנה)
 • נפיחות
 • נימול ודגדוגים
 • שינויי גוונים של העור בכף היד
 • חולשת שרירי כף היד

תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel)

תסמונת התעלה הקוביטלית היא מצב המשפיע על העצב האולנרי. עצב זה עובר לאורך הצד הפנימי של המרפק ועד לאצבע הטבעת ולאצבעות הקטנות. כאשר עצב זה נלחץ במרפק, הוא עלול לגרום לתסמינים כגון:

 • חוסר תחושה, עקצוץ, כאב וחולשה ביד ובאמה.

חלק מהגורמים האפשריים לתסמונת התעלה הקוביטלית הם:

 • כפיפה תכופה של המרפק, הישענות על המרפק, פגיעה במרפק, דלקת פרקים, זיז גרמי בתעלה הקוביטלית ועוד.

אפשרויות הטיפול כוללות:

 • הימנעות מפעילויות המחמירות את הסימפטומים, לבישת סד או סד בלילה, ביצוע תרגילי גלישה עצבית. במקרים מסוימים יידרש ניתוח כדי לשחרר את העצב.

מניעת פציעות משימוש עודף

חלק מאמצעי המניעה לפציעות מאמץ חוזרני כולל:

בקרות הנדסיות

בקרות הנדסיות כוללות שינוי סביבת העבודה או הציוד כדי להפחית את החשיפה לגורמי סיכון. לדוגמה, שימוש בתחנות עבודה מתכווננות, כלים ארגונומיים, עזרים מכניים או אוטומציה יכול לעזור להפחית את הדרישות הפיזיות ולשפר את היציבה של העובדים .

בקרות מנהליות

בקרות ניהוליות כרוכות בשינוי ארגון העבודה או המדיניות כדי להגביל את משך או תדירות החשיפה לגורמי סיכון. לדוגמה, יישום סבב עבודה, הפסקות מנוחה, וריאציה של משימות או לוחות זמנים גמישים יכול לעזור להפחית את העייפות והשעמום של העובדים.

ציוד מגן אישי

ציוד מגן אישי כרוך באספקת העובדים עם מכשירים או בגדים שיכולים להגן עליהם מפני פציעה או אי נוחות. לדוגמה, שימוש בכפפות, סמכים לשורש כף היד, כריות ברכיים או כפפות נגד רטט יכול לעזור להפחית את ההשפעה או החיכוך על חלקי הגוף המושפעים.

References:

Govaerts R., Tassignon B., Ghillebert J., et al. Prevalence and incidence of work-related musculoskeletal disorders in secondary industries of 21st century Europe: a systematic review and meta-analysis. BMC Musculoskelet Disord. 2021;22:751.

Garnett M.F., Elgaddal N., Spencer M.R. Repetitive Strain Injuries in Adults in the Past 3 Months: United States, 2021. National Health Statistics Reports; no 189. Hyattsville (MD): National Center for Health Statistics; 2023.

Work-Related Musculoskeletal Disorders & Ergonomics. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/workplacehealthpromotion/health-strategies/musculoskeletal-disorders/index.html. Accessed January 31st 2024.

Rempel D., Barr A., Brafman D., Young E. The effect of six keyboard designs on wrist and forearm postures. Appl Ergon. 2007;38(3):293-298.

Galinsky T.L., Swanson N.G., Sauter S.L., Hurrell J.J., Schleifer L.M. A field study of supplementary rest breaks for data-entry operators. Ergonomics. 2000;43(5):622-638.

Anton D., Rosecrance J., Merlino L., Cook T. The effect of glove type and size on the performance of simulated agricultural tasks. Appl Ergon. 2002;33(6):557-564.

– Bernard BP (ed). Musculoskeletal disorders and workplace factors: a critical review of epidemiologic evidence for work-related musculoskeletal disorders of the neck, upper extremity, and low back. Cincinnati (OH): National Institute for Occupational Safety and Health; 1997.

– Bureau of Labor Statistics. Nonfatal occupational injuries and illnesses requiring days away from work [Internet]. Washington (DC): U.S. Department of Labor; 2020 [cited 2024 Jan 31]. Available from: https://www.bls.gov/news.release/osh2.nr0.htm

– Cleveland Clinic. Repetitive strain injury (RSI): causes, symptoms & treatment [Internet]. Cleveland (OH): Cleveland Clinic; 2020 [cited 2024 Jan 31]. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17424-repetitive-strain-injury

– CCOHS. Work-related musculoskeletal disorders (WMSDs) [Internet]. Hamilton (ON): Canadian Centre for Occupational

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

משחק אלים דוחף ילדים לאלימות

משחק אלים גורם לאלימות אצל הילד

משחקים אלימים ילדים אלימים! משחקי וידאו עשויים לתרום למגוון מיומנויות אך משחקי ווידאו אלימים שניתן לשחק אותם על פלטפורמות שונות כולל מחשב, טלפון חכם מעירים את האגרסיות אצל בני נוער וגורמים להם להתנהלות אלימה בחיי היום יום שלהם. 

מסוגלים לעמוד על רגל אחת

לעמוד על רגל אחת

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

כאב באיליו פסואס טיפול

איליופסואס הגורם לכאב בשריר

כאב באיליו פסואס? טיפול יחל רק לאחר אבחון מדויק של הגורם לבעיה. טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים כרוניים. שריר המותן כסל מרבה להיפצע אצל ספורטאים אך לא רק אצלם. השריר המדובר נפצע לרוב באזור הגיד שלו וגם באמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר.

כאבי סימפיזיס פוביס אבחון וטיפול

כאבי סימפיזיס פוביס אבחון וטיפול

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או הריון.