מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום לדלקת ברקמות המרכיבות אותה ועוברות בתוכה. בין הרקמות הנמצאות הסיכון בגין מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית נמנה את הגידים המכופפים של האצבעות וכמובן את סיב עצב התווך. מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום גם לפציעה של שורש כף היד. צורת עבודה המתבססת על מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי.

  הווה ידוע שביצוע מטלות בעלות מרכיב של מאמץ נשנה או עבודה מונוטונית המורכבת מתנועות חוזרניות ועומסים חוזרים ונשנים עלולים לגרום למגוון נזקים לגידים (אצבע הדק), מתיחת שרירים, שחיקת סחוסים ועוד. מחקר שפורסם בארצות הברית הגיע למסקנה שעבודה מסוג זה גורמת לנזקים עצביים, לדיכאון ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. תסמונת זאת הכוללת פגיעה עצבית, עייפות ודיכאון יכולה לגרום למעביד לחשוב שמדובר בעובד רשלן עם ביצועי עבודה לוקים. תנועות חוזרות ונשנות מהוות מרכיב בעבודתם של אנשי מחשבים, עובדים במפעלים ונגנים. גיוון העומסים כפי שמתבקש מעקרונות הארגונומיה מונע את התסמונת הקרפלית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית – רקע

   פציעות מהסוג הנגרם בגלל עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני הן בגדר מגפה המקיפה מאות אלפי אמריקאים. בארצות הברית פציעות מסוג זה נחשבות לשכיחות ביותר וליקרות ביותר. העלויות של הטיפול בפציעות אלה, אובדן הפריון בעבודה והפיצויים המשולמים מוערכים בעשרות ביליוני דולרים לשנה. על פי המחקר (J Neuroimmunol. 2005 Oct;167(1-2):13-22) שנערך על עכברים, חלבון (Cytokine) המופרש מן העצב הניזוק מופיע כבר לאחר שלושה שבועות מתחילת הנזק לעצב ועלול לגרום בין היתר לתסמינים המאפיינים "תסמונת העובד חולה" (sick worker syndrome) של דיכאון, עייפות והתרשלות בביצוע מטלות.

   לאחר מספר שבועות נוספים כאשר אותו חלבון מגיע לרמה גבוהה בדם, העכברים התכרבלו ונרדמו תכופות בין המטלות שהוטלו עליהם. החוקרים סבורים שתפקידו של אותו חלבון הוא לגרום לנו להאט ואולי אף לנוח לנוכח הנזק שמתחיל להצטבר בעצב. דוגמה לנזק עצבי הנובע גם מביצוע מאמץ חוזרני הוא נזק הנגרם לעצב התווך (Median nerve) החוצה את שורש כף היד. גירוי של עצב זה מוביל לשורה של סימנים ותסמינים המוגדרים תחת השם "תסמונת התעלה הקרפלית".

   תסמונת התעלה הקרפלית. מה זה?

   מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
   מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

   תסמונת התעלה הקרפלית מהווה אוסף של סימנים וסימפטומים הנגרמים בגין היצרות של התעלה בשורש כף היד והלחץ הנגרם עקב כך על עצב התווך שעובר בה. התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי בשורש כף היד שנוצר מעצמות כף היד (רצפת התעלה) והרצועה הרחבה הקרפלית החוצה מעל (תקרת התעלה). בתוך התעלה הצרה הזאת אנו מוצאים מלבד עצב התווך גם את גידי האצבעות וכלי הדם.

   התעלה הצנועה הזאת אינה מותירה מרווח מיותר ולמעשה כול פגיעה בשורש כף היד עלולה לגרום להתפתחות דלקתית ובעקבותיה להיווצרות בצקת, לחץ ישיר על העצב ופגיעה בתפקודו. מנגנון נוסף ושכיח אף יותר להתפתחות תסמונת זאת הוא עומס יתר על אחד או יותר מהגידים העוברים בתוך התעלה בסמיכות לעצב התווך. עומס יתר על הגידים עלול להוביל להתפתחות דלקתית בגיד, היווצרות לחץ על העצב ופגיעה בתפקודו.

   מנגנון פציעה זה קרוי גם פציעת מאמץ חוזרני והוא מאפיין סוגי עבודה רבים בעידן המודרני ובכלל זה: הקלדה ועבודה עם עכבר. גם פעילות גופנית כמו טניס, גולף ועוד יוצרים עומסים חוזרים ונשנים על מספר מצומצם של שרירים וגידים.

   תסמונת התעלה הקרפלית תסמינים

   הסימפטומים בגין תסמונת התעלה הקרפלית באים לידי ביטוי בחלקי היד המעוצבבים על ידי עצב התווך – האגודל ושלושת האצבעות הצמודות לו (ללא האצבע הקטנה). הסימפטומים כוללים:

   1) כאבים (גם כאבי לילה) שעלולים להקרין במעלה היד.
   2) נפיחות
   3) נימול
   4) דגדוגים
   5) שינויי גוונים של העור בכף היד
   6) בשלבים מתקדמים: חולשת שרירי כף היד. (נפילת חפצים מהידיים)

   חשיבותו של המחקר הנ"ל בכך שהינו מדגיש את הצורך להקשיב לגופנו ובהוכיחו את הנזק המהיר שנוצר כתוצאה מתנועות מונוטוניות החוזרות על עצמן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל