דלקת בברך גורמים ותסמינים

דלקת בברך תסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בברך – תסמינים וסימנים אופייניים יעניקו לקלינאי המאבחן את הרמזים הדרושים לזיהוי מקור הבעיה. הופעה של סימנים ותסמינים במפרק הברך ובכלל זה כאבים בברך מהווים בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם ללא הבדל גיל, מגדר או גזע חשופים להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה. הגורמים לכך כוללים בעיקר שימוש יתר חוזרני במפרק הברך בעקבות עיסוק בספורט או עבודה. גורמים נוספים כוללים מחלות מפרקים כגון דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד או נזקי חבלה על רקע נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד.

הסיכוי לסבול מדלקת וכאבים בברך עולים ככול שאנו מתבגרים. האשם העיקרי לדלקת בברך כאשר אנו מתבגרים היא דלקת פרקים ניוונית. הקפדה על התנהלות נכונה במהלך שגרת חיינו יכולה לחסוך לנו את הבלאי הצפוי בברכיים ואת עוגמת הנפש הנלוות לה. מה גורם לדלקת בברכיים, מה גורמי הסיכון להתפתחותה ומה הם תסמונות הכאב השכיחות בברכיים, על כך במאמר הבא: דלקת בברך תסמינים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בברך תסמינים – רקע

כאבי ברכיים הם סיבה שכיחה לביקור אצל הרופא שלכם. אורח החיים המודרני המעודד מחד אורח חיים יושבני ומנוון ומאידך גורם לאנשים לפצות על ידי פעילות גופנית מוגזמת חושף אותם למגוון פגיעות ברכיים. פעילות גופנית שאינה הדרגתית טומנת בחובה את הסיכון לפציעות של עומס יתר מחד ופציעות טראומטיות מאידך. ברוב המקרים כאבים בברכיים הם תוצר של עומסים ותהליכים ניווניים שגורמים לנזקים מצטברים. כאבי ברכיים מתפתחים כאשר אחת מהרקמות בברך נפגעת כולל העצמות המרכיבות את הברך, הסחוסים, הרצועות, הגידים, השרירים, או רקמת הבורסה שנצבטה או נלחצה או כאשר רקמה אחרת בעלת יכולת להשליך כאב לברך נפגעת. לעתים הכאבים בברך נובעים למעשה מ"סתם" כאבי שרירים על רקע פעילות גופנית מאומצת.

היות מפרק הברך ציר חשוב ומרכזי בחיינו חושפת אותו לדלקת פרקים ניוונית כולל שחיקת סחוס בברך. חלקים נכבדים מאוכלוסיית העולם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים כאשר הגיל מהווה גורם סיכון לכך במחקר שביצע משרד הבריאות האמריקאי ב 2008 הוערך ש46% מהציבור הבוגר האמריקאי צפוי לפתח דלקת פרקים ניוונית לפחות בברך אחת עד הגיעם לגיל 85. ישנה חשיבות רבה באבחון מדויק של מקור התסמינים בברך. בלי אבחון לא ניתן לטפל ביעילות במקור הבעיה.

אנטומיה של הברך

דלקת בברך תסמינים
דלקת בברך תסמינים

הברך הוא מבנה אנטומי מורכב הנתון במהלך שגרת חיינו, לעומסים גדולים ובעיקר עומסים חוזרניים ועל כן חשוף לפגיעות. מפרק הברך הוא המפרק הגדול ביותר בגוף. מפרק זה מורכב למעשה משני מפרקים שונים.

שני מפרקים

מפרק אחד נוצר מהמפגש בין החלק התחתון של עצם הירך (Femur) לחלק העליון של השוק (Tibia) כדי ליצור את מפרק ירך שוק (Tibiofemoral joint) והמפרק השני נוצר מהמפגש בין פיקת הברך (Patella) לבין שקע המצוי בעצם הירך כדי ליצור את מפרק ירך-פיקה (Patellofemoral joint). במפרק ירך-שוק ישנן שתי כריות סחוסיות הקרויות מיניסקוס (Meniscus). למיניסקוס צורת סהר ותפקידו לבלום זעזועים. עם הזמן נוטה המיניסקוס להישחק ולהיקרע בעיקר בקרב ספורטאים. אספקת הדם הטובה יחסית תאפשר ריפוי לקרע המצוי בחלק הפריפרי של המיניסקוס.

מעטפת המפרק (קפסולה)

המפרק עטוף ברקמה סיבית עבה הקרויה קפסולה (Capsule) שתפקידה לייצב ולהגן על המפרק. בתוך הקפסולה ישנה רקמה הקרויה ממברנה סינוביאלית (Synovial membrane) שתפקידה לסוכך את חלקי המפרק. חלקים אחרים כוללים את שכבת השומן מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad) והאמתחות השונות (Bursa) שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן על הברך מכוחות חיצוניים.

רצועות

הקפסולה של המפרק מחוזקת על ידי רצועות. הרצועות העיקרים שחלקן מהווה גורם שכיח לפציעות וכאבים כוללות את רצועה צולבת קדמית (ACL) רצועה צולבת אחורית (PCL) רצועה קולטרלית פנימית (MCL) רצועה קולטרלית חיצונית (LCL), פופליטאל אלכסוני (Oblique popliteal) ארקואט פופליטאל (arcuate popliteal) ורצועת הפיקה (Patellar) והרצועות הרטינקולריות (Retinaculum) חיצונית ופנימית.

כלי דם

כלי הדם הגניקולארים מתפצלים לעורק פופליטאל (Popliteal) ולעורק הירך (Femoral) אשר מוסיפים להתפצל ולספק דם עשיר בחמצן לרקמות הברך השונות. הוורידים המקבילים אוספים את הדם הרווי בפחמן דו-חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה.

שרירים

דלקת בברך תסמינים
דלקת בברך תסמינים

השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים תפקידם להניע את המפרק. שרירים שתפקידם כפיפת הברך כוללים את השריר הדו-ראשי, הסמיממברנוס והסמיטנדינוס (Semimembranosus, Semitendinosus, Biceps). שרירים שתפקידם יישור הברך כוללים את השריר הארבע ראשי (Quadriceps). השרירים שתפקידם הוא רוטציה פנימה כוללים את הפופליטאל, הסמיממברנוס והסמיטנדינוס (Semimembranosus, Semitendinosus, Popliteal). שריר שתפקידו רוטציה חיצונית נקרא דו ראשי פמורלי (Biceps femoris).

העצבים המעצבבים את הברך מקורם בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית הנקראת לומבו סקרל פלקסוס (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ותחושת מיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב הסותם (Obturator) עצב הירך (Femoral) ועצב השת (Sciatic).

דלקת בברך סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה בברך וחומרתם תלויים כמובן בחומרת הנזק, מיקום הנזק וסוג הרקמה שנפגעה. כאבי ברך יכולים להיות חריפים או קלים. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי פועם או מתמשך. הכאב בברך יכול להופיע בחלק האחורי של המפרק, בחלק הקדמי או באחד הצדדים. מלבד כאבים החולים עלולים להתלונן על מגוון רחב של סימנים ותסמינים. הסימנים והתסמינים, מיקומם וחומרתם עשויים להועיל לקלינאי שמנסה לאבחן את מקור הנזק בברך.

בין היתר יתלוננו החולים על עיוות של הברך (דלקת פרקים ניוונית, קרע רצועות בברך), שטפי דם או אובדן צבע (פריקה, נזק טראומטי אחר), נעילה של הברך (קרע מיניסקוס, אוסטאוכונדריטיס דיסקנס), קושי לעלות במדרגות או קושי לקום מישיבה (שחיקת סחוס, דלקת פרקים ניוונית), קושי בכפיפה מלאה של הברך (נזק תוך ברכי, ציסטה על שם בייקר), קושי ללכת (נזק טראומטי או ניווני תוך ברכי, דלקת פרקים ניוונית), נפיחות קשה (נזק טראומטי תוך ברכי כמו קרע מיניסקוס ו/או קרע רצועות), חוסר יציבות של הברך (קרע רצועות), פיקת הברך רועשת (שחיקת סחוס תת פיקה, תסמונת פטלו – פמורל), נוקשות בוקר (דלקת פרקים ניוונית) ועוד ועוד.

במידה ויש פגיעה עצבית יתכן ונחוש גם בתחושת שריפה, נימול והירדמות של חלק או כול הרגל. כאבים חריפים המלווים בחום, האדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית. תיתכן חולשה של השרירים בגפה התחתונה סביב הברך בגין פגיעה עצבית או בגלל חוסר שימוש בברך. חוסר שימוש בברך נובע לרוב מניסיון להימנע מכאבים.

מתי לפנות לגורם מקצועי?

כאבים בלתי נסבלים הם אחת הסיבות לפנות לקבלת עזרה מקצועית. סיבות נוספות לכך כוללות קושי לשאת את משקל על הברך הכואבת, חוסר יציבות של הברך, נפיחות משמעותית, מגבלות תנועה קשות, התעוותות ברורה של הברך, חום גבוה שנלווה לכאב ונפיחות בברך.

דלקת בברך – מה עלול להיות הגורם?

אורח החיים המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית מספקת לא העלים את היכולת המדהימה של הגוף שלנו לספוג זעזועים ועומסים, להחלים מהנזקים שנוצרים ולהמשיך לתפקד באופן מופלא. אך מתברר שגם ליכולות הללו יש גבול שאותו אנו עוברים שוב ושוב. עומסי יתר על רקע חבלה או בגלל שהייה במנחים לקויים או בגלל ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות גורמים לעתים קרובות לנזקים שהגוף אינו יכול לספוג ולהמשיך הלאה. הגורמים המרכזיים להתפתחות כאב במפרק הברך כוללים:

חבלה חדה

נזקי חבלה לברך יכולים להתרחש בעקבות תאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט. כאבים במפרק הברך עלולים להתעורר כתוצאה של מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות בברך ובכללן בורסות, רצועות, גידים ושרירים או בגלל שבר באחת מהעצמות או בעקבות נקיעה או פריקה של הברך או פיקת הברך. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאב בברך המעורבת ומגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים פריפריים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב ולנמק.  פציעות טראומטיות שכיחות הגורות דלקת וסימנים ותסמינים נוספים בברך כוללים: בורסיטיס בברך (Knee bursitis), קרע במיניסקוס (Torn meniscus), קרע רצועות בברך (ACL injury.), דלקת בגיד של פיקת הברך (Patellar tendinitis). לעתים קרובות שתי הפציעות האחרונות מתרחשות יחדיו.

עומסי יתר או עומס יתר חוזרני

הברכיים חשופות לעומסי יתר בעיקר בגלל ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. עומסים אלו גורמים לבלאי ולנזקים מצטברים ברקמות הברך השונות. בין היתר עלול להתפתח קרע מיניסקוס ניווני באחד או בשתי הברכיים, עלולה להתרחש שחיקת סחוסים אטית במפרק הירך-שוק ו/או במפרק ירך-פיקה (Patellofemoral) המהווה בעיה שכיחה גם בקרב ספורטאים וגם בקרב האוכלוסייה הכללית. פגיעה נוספת על רקע עומסי יתר היא דלקת באחת הבורסות בברך או בסביבתה והתפתחות בורסיטיס או דלקת בבורסה.

מחלות למיניהן

כמו המפרקים האחרים בגוף גם מפרק הברך חשוף להתפתחות כאבים על רקע של דלקות פרקים בעיקר דלקת פרקים ניוונית, גידולים סרטניים ועוד. דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). דלקת פרקים ניוונית היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר בגוף האדם בכלל ובברך בפרט. הסיבה העיקרית לשכיחות מוגברת של דלקת פרקים ניוונית בברך היא היות מפרק זה חשוף לעומסים חריגים. למעשה, מאז המעבר של האדם להליכה על שתיים גדלו באופן חד העומסים שהוטלו על הברכיים כמו גם על כלל המפרקים של הגפה התחתונה ועל עמוד השדרה.

דלקת פרקים ניוונית גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים בתוך המפרק. מלבד כאבי ברכיים דלקת פרקים ניוונית עלולה גם לגרום להגבלה משמעותית בתנועה, לצליעה, לרעשים וחריקות הבוקעים מהברך בעת תנועה ועוד. כאבי ברך יכולים להיווצר בגין מגוון גדול של מחלות פרקים אחרות ובכללן: דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט),זאבת ועוד.

מחלות נוספות שעלולות לפגוע בברך כוללות את נמק העצם בברך על רקע פגיעה בכלי דם שמזינים את המפרק. הנמק עלול לגרום נזק קשה לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו ולהוביל אפילו להחלפת המפרק בהליך כירורגי. גם נוירופתיה, דלקת של עצב פריפרי – לאחר שעזב את חוט השדרה- עלולה לגרום לכאבים שנחוש בברך. דוגמה טובה לכך היא לכידה של עצב הירך באגן שגורמת לתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה ולסימנים ותסמינים שונים שמופיעים בין היתר באזור הברך.

הקרנת כאב מנזק בגב תחתון

נזקים בגב התחתון וכמובן כאבי גב תחתון יכולים לגרום להקרנות כאב אל הברך. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת בפרקים של האגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבי ברכיים. כאשר הדיסק הבין חולייתי או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב הסיאטי. הלחץ על העצב גורם לדלקת (סיאטיקה) ולכאב שיכול להופיע בברך. מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

דלקת בברך – גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון רבים המעלים את הסבירות להתפתחות כאב במפרקי הברכיים. את הגורמים הללו אנו מחלקים לשני סוגים: גורמים שאינם נתונים לשליטתנו וגורמים אחרים שנתונים לשליטתנו ויש ביכולתנו לצמצמם:

גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם

זוויות שונות של מפרקי הברך
זוויות שונות של מפרקי הברך

גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם כוללים גיל – עם השנים עולה גם הסיכון, גנטיקה – אם במשפחה סובלים מבעיות בברכיים סביר שגם אתם תסבלו מהם, פציעה או ניתוח קודמים בברך (דלקת פרקים לאחר פציעה), ליקוי מבני מולד כגון ברכי X או ברכי O (עומסי יתר דלקות פרקים ופציעות), מחלות רקע כגון דלקת פרקים ועוד.

בעיות מבניות של הברכיים כגון ברכי O או ברכי X עלולים לשנות את תפקוד הברכיים באופן שיגרום לשחיקה ודלקת פרקים ניוונית מוקדמת. עיוות מבני של כפות הרגלים יכולים גם הם להשפיע באופן דומה על הברכיים. כך למשל, מחקר שפורסם בארצות הברית ב2011 (Arthritis Care & Research) מצא שכפות רגליים שטוחות גורמות, במצב של הליכה או ריצה לרוטציה פנימית בברכיים. ליקוי זה בתפקוד הביו מכני של הברכיים גורם להן לנזקים ולדלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם

גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם כוללים יותר מידי פעילות גופנית (עומסי יתר ופציעות), פעילות גופנית לא נכונה (פציעות), עודף משקל או השמנה (עומסי יתר פציעות ודלקת פרקים ניוונית), עישון (פגיעה באספקת הדם, ניוון), ארגונומיה לקויה (עומסי יתר ופציעות), עומסים הנובעים ממקצוע (ישיבה או עמידה ממושכים, מנח עבודה לא תקין, הרמת משאות תכופה).

מאידך חוסר בפעילות גופנית, ניוון וחולשת השרירים פוגעת באיכות הרקמות וביכולת שלהן לתמוך במפרקים השונים כולל במפרק הברך. שיניים ניווניים ותפקודים אלו חושפות את הברכיים לפגיעות ממאמצים מינוריים. כך למשל עלייה במדרגות עלולה לגרום לשחיקת סחוס מנוון בקלות רבה. מחקר שפורסם בירחון ארטריטיס וראומטיזם ב 01/2009 מצא שחוזקו של השריר הארבע ראשי מהווה גורם חשוב בתפקוד מפרק הברך ובכך במניעת שחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים