פציעות ספורט בקרב בני נוער

פציעות ספורט בקרב בני נוער
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות ספורט בקרב בני נוער היא תופעה שכיחה ביותר. כול שנה מיליוני בני נוער ברחבי העולם סובלים ממגוון רחב של פציעות ספורט בשל אימונים גופניים כאלה ואחרים. בארצות הברית הסיבה השנייה בשכיחותה לכך שבני נוער וילדים מגיעים לחדרי מיון הן פציעות ספורט. פציעות ספורט היא הסיבה ששלושה מיליון ילדים ובני נוער בארצות הברית מטופלים כל שנה בחדרי מיון וחמישה מליון ילדים ובני נוער מטופלים על ידי רופאים ראשוניים שעוסקים בתחום. בין יתר הפגיעות נמנה קרע ברצועה הצולבת בברך, שבר מאמץ ועוד. לרוב, הסיבה היא אי שמירה על כללי אימון נכונים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אי הקפדה על ציוד מגן מתאים ועל מגרש משחקים ראוי הם שני כללים שלעתים קרובות מידי מוזנחים ובכך נגרמות פציעות ספורט. גורם אפשרי נוסף הוא היכולות הפיזיות המתנוונות של ילדנו כתוצאה מאורח החיים היושבני המאפיין אותם. פציעות ספורט עלולות לכלול מתיחה או קרע של שריר, גיד או רצועה או רקמה אחרת, נקיעת חוליות ומפרקים, פריקות של מפרקים, שברים, שטפי דם ומוות.

  {loadposition inside-page}

  פציעות ספורט בקרב בני נוער – רקע

  חלק ניכר מבני הנוער בישראל עוסקים בספורט. חלקם מבצע מעט פעילות גופנית ורק במסגרת השיעורים לחינוך גופני בבית ספר. חלק אחר מוסיף לכך גם פעילות גופנית במתנסים ובמגרשי הספורט הציבוריים. חלק קטן מבני הנוער עוסק בספורט תחרותי ואינטנסיבי. העיסוק של ילדים ובני נוער  בספורט הוא דבר חשוב שנושא עמו פירות רבים. ספורט משפר את גופם של הילדים ובני הנוער כולל מחזק רקמות, משפר את תפקוד הלב וכלי הדם, משפר את היציבה ועוד.  פעילות גופנית בקרב בני נוער וילדים נושאים עמם גם יתרונות קוגניטיביים ומנטליים. הבעיה היא שבני הנוער מכל הקבוצות שמנינו מצויים בסיכון לפציעות. ואכן אנו רואים מגמה עולמית הולכת וגדלה של פציעות ספורט בקרב בני נוער וילדים. חשוב שהילדים ימשיכו לעסוק בספורט מבלי להיפצע או לפחות בלי להיפצע באופן קשה וזאת בשל השלב ההתפתחותי שבו הם נמצאים.

  פציעות ספורט שכיחות בקרב בני נוער כוללות פציעות חריפות שהן טראומטיות ברובן ופציעות של שימוש יתר. בין יתר הפציעות החריפות השכיחות נמנה:

  • קרע של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament)
  • קרע מיניסקוס (Meniscal tear)
  • שבר תלישה באגן (Pelvic avulsion fractures) ועוד

  בין הפציעות השכיחות בקרב ילדים ובני נוער על רקע של מאמץ חוזרני נמנה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • אוסגוד שלטר (Osgood Schlatter syndrome)
   • חוסר יציבות של מפרק פיקה-ירך (Patellofemoral instability)
   • מרפק טניס (Tennis elbow) ועוד

   מי נפצע יותר, בנים או בנות?

   פציעות ספורט בקרב בני נוער
   פציעות ספורט בקרב בני נוער

   ברוב משחקי הכדור ובעיקר בכדורסל ובכדורגל נפצעים יותר בנים מבנות בכדורעף נפצעות יותר בנות מבנים. בנות נפצעות יותר מבנים גם בהתעמלות ובריקוד. נפילה מאופניים או מגלגליות למיניהם מהווים גם הם גורם שכיח לפציעות ספורט. מסיבות אנטומיות של (Q) זווית גדולה בברכיים, סיבות הורמונליות וסיבות נוספות נערות חשופות עד פי 9 יותר מבנים להתפתחות פציעות ברכיים.

   השלכות אפשריות של הפציעה על הנער

   לחלק מהפציעות הללו בקרב בני הנוער ישנה השלכה על התפתחות הפיזית והמנטלית שלהם וגם על עתידם. חשוב לזכור שמבנה גופו של הנער ותכונותיו הגופניות שונים מהותית מזה של המבוגר. בני נוער נוטים ליפול בין היתר בגלל שהקואורדינציה והביומכניקה שלהם זקוקים עדיין לאימון וליטוש. נערים חשופים לפגיעה בלוחות הגדילה (Growth plate) המצויות בשני הקצוות של העצמות המוארכות.

   פגיעה בלוחות הגדילה עלולה לגרום לשיבוש בגדילה ולליקויים מבניים (רגל קצרה?) וביו מכניים בהמשך החיים. ליקויים מבניים וביו מכניים מהווים קרקע פורייה להתפתחות פציעות ספורט, דלקות וכאבים גם בעתיד. כך למשל מפרק שספג פציעה משמעותית בנערותכם או בילדותכם במהלך משחק כדור סל או כדורגל עלול לגרום לבעיות גדילה והתפתחות של הרגל ובעתיד להתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית בברך.

   פציעות ספורט בקרב בני נוער – מה עושים?

   בכל הנוגע לפציעות ספורט בקרב בני נוער אנו מבדילים בין פציעות חריפות או טראומטיות לפציעות שנובעות ממאמץ חוזר.

   הקפדה על כללי אימון נכונים

   כול סוג של פעילות גופנית ובכלל זה פעילות המבוצעת על ידי בני נוער מוגדרת כטובה כול עוד היא מתבצעת באופן נכון על פי הכללים כדי למנוע פציעות ספורט בקרב בני נוער. בין יתר הכללים שיש להקפיד עליהם נכלול חימום לפני תחילת האימון, סרגל מאמצים הדרגתי, הקפדה על זמני מנוחה והתאוששות, שתייה, ציוד הגנה מתאים, הקפדה על חוקי המשחק ועוד.

   התמדה בספורט, כיצד?

   רצוי לעזור לנער לבחור פעילות גופנית שגורמת לו הנאה. פעילות מהנה מעלה את הסיכוי להתמדה. דוגמאות לפעילות שעשויה לגרום לנער שלכם כייף כוללות משחקי כדור כגון כדורגל וכדורסל, רכיבת אופניים, שחייה ועוד. עודדו אותו להשתלב בחוגים כמו טניס והגנה עצמית רק אל תשכחו לוודא שהמדריך מבין את המגבלות הגופניות של נערים בגיל הזה והוא לא שואף להפוך את הילד שלכם לברוס לי תוך חודשיים.

   מניעת פציעות טראומטיות בקרב בני נוער

   כדי להימנע מפציעות חריפות הנובעות לרוב מחבלה, התנגשות או נפילה הנער צריך לשפר את כול מרכיבי הכושר הגופני. בין היתר סיבולת לב ריאה, כוח ושיווי משקל ישפרו את היכולת של הנער לתמרן ולהימנע מנפילות והתנגשויות עם שחקן יריב. כדי לשפר את מרכיבי הכושר הגופני וגם כדי לשמור על משקל גוף מאוזן יש לעודד את הנער לאכול נכון ולבצע כול יום לפחות שעה של פעילות גופנית ברמת קושי עולה. אבל לא להגזים.

   מניעת פציעות מצטברות בקרב בני נוער

   כדי למנוע פציעות ממאמץ חוזר כמו למשל שבר מאמץ (Stress fracture) בעמוד השדרה (ספונדילוליזיס), שין ספלינט (Shin splints), מרפק טניס או כתף שחיינים (Swimmer’s shoulder) הכלל הכי חשוב שכול נער שעוסק בספורט חייב להקפיד עליו הוא הימנעות מפעילות גופנית הגורמת לכאב. הנער חייב לעצור כול פעילות כאשר הכאב צץ לראשונה. ברוב המקרים ההורים דוחפים את הילד שלהם להתנתק מהמחשב או מהטלוויזיה ולצאת החוצה לשחק עם החברים ולעסוק בפעילות גופנית אך ישנם גם מקרים אחרים שבהם הילדים מזיקים לגופם בגלל עודף ספורט. ההורים צריכים להיות מודעים לכך שהילד שלהם עלול להגזים בפעילות גופנית ולהיות מוכנים להציב גבולות.

   טיפול בפציעות ספורט בקרב בני נוער

   הטיפול בפציעות ספורט בקרב בני נוער תלוי כמובן בסוג הפציעה. באופן כללי ניתן לומר שהמרכיבים המרכזיים לטיפול בפציעות ספורט בקרב קבוצת גיל זאת כולל מנוחה מפעולות שגורמות לכאב, שינוי סוג הפעילות והמאמצים שאליהם נחשף הנער, הגבלות תנועה, שימוש באמצעים מתקדמים לריפוי דלקות כולל לייזר רך. עם שוך הכאב יש להקפיד על שיקום וחזרה הדרגתית לפעילות גופנית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,