קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה

כאב בברך? טיפול שמרני תחילה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס מהווה את אחת מפציעות הברכיים השכיחות ביותר. על פי מחקרים שונים קרע כזה במיניסקוס מתרחש בקרב חצי מיליוני אמריקאים כול שנה. קרע במיניסקוס יכול להיות מטופל באופן שמרני או באופן כירורגי. כול שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחי ארטרוסקופיה כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב קרע מיניסקוס.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  האם יש צורך בכול הניתוחים הללו או שאולי כדאי להעדיף טיפול שמרני תחילה? המחקר שלפנינו מעלה תהיות לגבי הנחיצות של רוב הניתוחים הללו. לטענת החוקרים אין כול יתרון לניתוח קרע מיניסקוס רגיל או מינימלי על פני טיפול שמרני. החוקרים ממליצים:

  • במקרה של כאבים בגלל קרע מיניסקוס בברך – טיפול שמרני תחילה. רק במקרה של כישלון יש לשקול טיפול כירורגי.

  קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה – רקע

  עצם הירך, עצם השוק ופיקת הברך נפגשות כדי ליצור את שני מפרקי הברך. שני המפרקים בברך כוללים את המפרק הראשי שנוצר בין עצם הירך לבין עצם השוק ואת המפרק הנוסף שנוצר בין עם הירך לפיקת הברך. במפרק הברך הראשי בין עצם הירך לבין עצם השוק ממוקמות שתי חתיכות סחוס עבות בצורה של סהר. חתיכות סחוס אלה שתפקידן בלימת זעזועים וייצוב הברך קרויות מיניסקוס. קרע מיניסקוס הוא גורם שכיח ביותר להתפתחות כאב בברך. המיניסקוס נקרע בצורות שונות. נהוג לזהות את הקרע במיניסקוס בין היתר על פי צורת הקרע, מיקום הקרע וחומרת הקרע. צורות קרע שכיחות כוללות קרע בצורה של ידית דלי (bucket handle), קרע אלכסוני (flap) וקרע רוחבי (radial).

  קרע במיניסקוס יכול להתרחש על רקע טראומטי כמו למשל בגלל פציעות ספורט, נפילה או תאונה. במקרה כזה עלול להיגרם לברך נזקים נוספים כמו למשל קרע רצועות בברך. קרע ניווני של המיניסקוס מתרחש גם הוא בתדירות גבוהה. סימנים ותסמינים בגין קרע במינסקוס עלולים לכלול בין היתרף

  • כאבים בברך, נפיחות, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, נעילה של הברך ועוד

  עד לפני שנים לא רבות הטיפול "הנכון" במקרה של קרע במניסקוס היה ניתוח. בשנים האחרונות מתרבות העדויות לכך שניתוח ברכיים כולל ניתוח זעיר מוביל בסבירות גבוהה להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. תופעת לוואי טורדנית זאת תורמת לכך שהגישה היום לטיפול בקרע במיניסקוס היא גישה של טיפול שמרני תחילה. כמובן שישנם מקרים שבהם אין ברירה ואז ניתוח הוא האפשרות היחידה. כך למשל במצב שבו קרע במיניסקוס גורם לנעילת הברך אין מקום לטיפול שמרני ויש הכרח לנתח את הברך על מנת להסיר את פיסת המיניסקוס הקרועה.

  דלקת פרקים ניוונית?

  מחלת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis) היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר. למעשה מעל גיל 50 רוב בני האדם יראו סימנים של המחלה הזאת. המחלה פוגעת במפרקים נושאי משקל או מפרקים הנתונים לעומס חריג אך עלולה לפגוע במפרקים אחרים. בין המפרקים החשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית נציין:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • ברך, ירך, קרסול עמוד שדרה, אצבעות ועוד

   הנזקים מהמחלה כוללים שחיקת סחוס, התפתחות של ציסטות תת סחוסיות, נזקים לרקמות הרכות סביב המפרק, התפתחות זיזים גרמיים ועוד. בין גורמי הסיכון הנוספים להתפתחות מחלת הפרקים הניוונית מלבד גיל מבוגר וניתוחים ניתן למנות עודף משקל, ליקויים מבניים, עומסי יתר על רקע מקצועי או ספורטיבי, חבלה, פציעת ספורט ועוד.

   המחקר

   קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה
   קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה

   ניתוח אורטרוסקופיה לתיקון קרע ניווני של מיניסקוס בברך הגורם לכאבים בברך היא פרוצדורה מקובלת. התפקיד של הטיפול השמרני בבעיה זאת אינו ברור מספיק. במחקר גדול זה החליטו החוקרים לבדוק את היעילות של הפרוצדורה הכירורגית הזאת.

   לשם כך נברו החוקרים במחקרים שעסקו בנושא ופורסמו החל משנת 1946 ועד לשנת 2014. המחקרים שעמדו בסטנדרטים של מחקר נכון נלמדו, נותחו והמסקנות הוסקו על בסיסם. המחקרים עליהם התבססו החוקרים כללו 7 מחקרי התערבות שהשתמשו ברנדומזציה (Randomized controlled trial  – RCT). שיטת מחקר זאת אינה מאפשרת לחוקרים להחליט איזה מחברי הקבוצה יהיו בקבוצת הניסוי או בקבוצת הביקורת.

   ממצאי המחקר

   החולים שעברו ניתוח ארטרוסקופי בברכם כדי להתמודד עם מיניסקוס שנקרע בגלל הליכי ניוון לא הראו שיפור גדול יותר מחולים במצב דומה שטופלו באופן שמרני.

   מסקנות החוקרים

   קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה! אין יתרונות לניתוחים המבוצעים בגין קרע מיניסקוס ניווני בברכיים על פני טיפול שמרני.

   Aug. 2014, CMAJ

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה