קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה

כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס מהווה את אחת מפציעות הברכיים השכיחות ביותר. על פי מחקרים שונים קרע כזה במיניסקוס מתרחש בקרב חצי מיליוני אמריקאים כל שנה. קרע במיניסקוס יכול להיות מטופל באופן שמרני או באופן כירורגי. כל שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחים אורתרוסקופים כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב קרע מיניסקוס.

האם יש צורך בכל הניתוחים הללו או שאולי כדאי להעדיף טיפול שמרני תחילה? המחקר שלפנינו מעלה תהיות לגבי הנחיצות של רוב הניתוחים הללו. לטענת החוקרים אין כל יתרון לניתוח קרע מיניסקוס רגיל או מינימלי על פני טיפול שמרני. החוקרים ממליצים:

  • במקרה של כאבים בגלל קרע מיניסקוס בברך – טיפול שמרני תחילה. רק במקרה של כישלון יש לשקול טיפול כירורגי.

קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה – רקע

עצם הירך, עצם השוק ופיקת הברך נפגשות כדי ליצור את שני מפרקי הברך. שני המפרקים בברך כוללים את המפרק הראשי שנוצר בין עצם הירך לבין עצם השוק ואת המפרק הנוסף שנוצר בין עם הירך לפיקת הברך. במפרק הברך הראשי בין עצם הירך לבין עצם השוק ממוקמות שתי חתיכות סחוס עבות בצורה של סהר. חתיכות סחוס אלה שתפקידן בלימת זעזועים וייצוב הברך קרויות מיניסקוס.

קרע מיניסקוס הוא גורם שכיח ביותר להתפתחות כאב בברך. מלבד כאב קרע מיניסקוס עלול לגרום:

  • נפיחות בברך ("מים" בברך)
  • מגבלות תנועה ותפקוד ועוד

המיניסקוס נקרע בצורות שונות. נהוג לזהות את הקרע במיניסקוס בין היתר על פי צורת הקרע, מיקום הקרע וחומרת הקרע. צורות קרע שכיחות כוללות קרע בצורה של ידית דלי (bucket handle), קרע אלכסוני (flap) וקרע רוחבי (radial). לאחר הליך אבחוני מסודר יש לטפל בהפרעה זאת בהקדם.

קרע מיניסקוס מה ניתן לעשות?

קרע במיניסקוס יכול להתרחש על רקע טראומטי כמו בגלל פציעות ספורט, נפילה או תאונה. במקרה כזה עלול להיגרם לברך נזקים נוספים כמו קרע רצועות בברך. קרע ניווני של המיניסקוס מתרחש גם הוא בתדירות גבוהה. סימנים ותסמינים בגין קרע במיניסקוס עלולים לכלול בין היתר:

  • כאבים בברך, נפיחות, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, נעילה של הברך ועוד

עד לפני שנים לא רבות הטיפול "הנכון" במקרה של קרע במניסקוס היה ניתוח. בשנים האחרונות מתרבות העדויות לכך שניתוח ברכיים כולל ניתוח זעיר מוביל בסבירות גבוהה להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. תופעת לוואי טורדנית זאת תורמת לכך שהגישה היום לטיפול בקרע במיניסקוס היא גישה של טיפול שמרני תחילה. כמובן שישנם מקרים שבהם אין ברירה ואז ניתוח הוא האפשרות היחידה. כך למשל במצב שבו קרע במיניסקוס גורם לנעילת הברך אין מקום לטיפול שמרני ויש הכרח לנתח את הברך על מנת להסיר את פיסת המיניסקוס הקרועה.

קרע במיניסקוס הוא פציעה נפוצה בברך שיכולה להשפיע על הסחוס בין עצם הירך לשוקה. ישנם סוגים וגורמים שונים לקרעים מניסקליים, ואפשרויות הטיפול תלויות בחומרת הקרע ומיקומו.

טיפול שמרני בקרעים מניסקליים נועד להפחית כאבים, דלקות ונפיחות ללא ניתוח. עם זאת, טיפול שמרני עשוי להספיק לקרעים מניסקליים קלים עד בינוניים. במיוחד נכונים הדברים אם הקרע ניווני או ממוקם בחלק החיצוני של המניסקוס. הצד הזה של המיניסקוס הוא בעל אספקת דם טובה יותר ולכן עם פוטנציאל ריפוי טוב יותר. טיפול שמרני עשוי להיות מומלץ גם עבור חולים מבוגרים או אלה עם מצבים רפואיים אחרים המגבירים את הסיכון לניתוח. הטיפול השמרני בקרע מיניסקוס עשוי לכלול:

מנוחה

הימנעות מפעילויות המפעילות לחץ על הברך, כגון ריצה, קפיצה או פיתול. נשיאת משקל עשויה להיות מוגבלת או להסתייע בקביים במידת הצורך.

קרח

מריחת שקיות קרות על הברך למשך 15 עד 20 דקות מספר פעמים ביום כדי להפחית נפיחות וכאב.

חבישה

עטיפת הברך בתחבושת אלסטית או סד כדי לספק תמיכה ולהגביל נפיחות.

הרמת הרגל

שמירה על הרגל מורמת מעל גובה הלב כדי לסייע בניקוז עודפי נוזלים מהברך.

שימוש בתרופות

נטילת תרופות נוגדות דלקת ללא מרשם, כגון איבופרופן או נפרוקסן, כדי להקל על כאב ודלקת. זריקות קורטיקוסטרואידים עשויות לשמש במקרים מסוימים גם כדי להפחית דלקת.

טיפול גופני

ביצוע תרגילים לחיזוק השרירים סביב הברך ולשיפור טווח התנועה והיציבות.

טיפול כירורגי בקרע במיניסקוס

עם זאת, טיפול שמרני לא יכול להיות יעיל עבור קרעים מניסקליים חמורים או מורכבים, במיוחד אם הם חריפים או ממוקמים בחלק הפנימי של המניסקוס, אשר יש אספקת דם ירודה פוטנציאל ריפוי. טיפול שמרני עשוי גם להיכשל להקל על הסימפטומים או לשחזר את התפקוד במקרים מסוימים. במצבים אלה, ניתוח עשוי להיחשב כאופציה לתקן או להסיר את החלק הפגוע של המניסקוס.

ניתוח לקרעים מניסקליים נעשה בדרך כלל באופן ארתרוסקופי, כלומר באמצעות חתכים קטנים ומצלמה כדי להנחות את ההליך. סוג הניתוח תלוי בסוג הקרע ומיקומו, כמו גם בגיל המטופל, ברמת הפעילות שלו ובהעדפותיו. האפשרויות הכירורגיות האפשריות כוללות:

כריתת מיניסקוס

כרוך בחיתוך או הסרת החלק הקרוע של המניסקוס. נעשה בדרך כלל עבור קרעים שאינם ניתנים לתיקון או ממוקמים באזורים עם אספקת דם ירודה. כריתת מניסקטומיה עשויה להקל על התסמינים, אך עשויה גם להגביר את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית בטווח הארוך. דלקת פרקים ניוונית מהווה את הסיבה העיקרית לביצוע ניתוח להחלפת ברך או החלפת ירך.

תיקון מניסקוס

זה כרוך בתפירה או עיגון של הקצוות הקרועים של המניסקוס יחד. זה נעשה בדרך כלל עבור קרעים הניתנים לתיקון וממוקמים באזורים עם אספקת דם טובה. תיקון מניסקוס עשוי לשמר יותר את הריפוד והתפקוד הטבעי של הברך, אך עשוי לדרוש זמן החלמה ושיקום ארוכים יותר.

החלמה צפויה מניתוח

ההחלמה מניתוח לקרעים במיניסקוס יכולה להשתנות בהתאם לסוג הניתוח, היקף הנזק והגורמים האישיים של המטופל. באופן כללי, ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד חודשים עד שהברך תחלים ותחזור לתפקוד מלא. פיזיותרפיה מומלצת בדרך כלל לאחר הניתוח כדי לסייע בניהול כאב, הפחתת נפיחות, שיפור טווח תנועה, חיזוק שרירים והתאוששות תפקודית.

ההחלטה בין טיפול שמרני לטיפול כירורגי בקרעים במיניסקוס צריכה להתקבל לאחר התייעצות עם רופא שיכול להעריך את המצב ולהמליץ על האפשרות הטובה ביותר בהתאם למצבו של כל מטופל.

המחקר

קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה
קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה

ניתוחים אורתרוסקופים לתיקון קרעים ניווניים במיניסקוס בברך היא פרוצדורה מקובלת. התפקיד של הטיפול השמרני בבעיה זאת אינו ברור מספיק. במחקר גדול זה החליטו החוקרים לבדוק את היעילות של הפרוצדורה הכירורגית הזאת.

לשם כך נברו החוקרים במחקרים שעסקו בנושא ופורסמו בנושא. מחקרים שעמדו בסטנדרטים של מחקר נכון נלמדו, נותחו והמסקנות הוסקו על בסיסם. המחקרים שעליהם התבססו החוקרים על 12 מחקרים תצפיתיים ו- 13 מחקרים מבוקרים עם הקצאה אקראית (Randomized controlled trial  – RCT). שיטת מחקר זאת אינה מאפשרת לחוקרים להחליט אילו מחברי הקבוצה יהיו בקבוצת הניסוי או בקבוצת הביקורת.

ממצאי המחקר

החולים שעברו ניתוח אורתרוסקופ בברכם כדי להתמודד עם מיניסקוס שנקרע בגלל הליכי ניוון לא הראו שיפור גדול יותר מחולים במצב דומה שטופלו באופן שמרני.

מסקנות החוקרים

קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה! אין יתרונות לניתוחים המבוצעים בגין קרע מיניסקוס ניווני בברכיים על פני טיפול שמרני.

Reference:

Brignardello-Petersen RGuyatt GHBuchbinder R, et al. Knee arthroscopy versus conservative management in patients with degenerative knee disease: a systematic review.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

מרפק טניס מה גורם לו

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורי מורכב היא מחלה פרוגרסיבית של מערכת העצבים האוטונומית שבה עוצמת הכאב אינה פרופורציונלית לנזק המקורי שגרם להתפתחותה. מלבד כאב כרוני קשה צפוי החולה לסבול גם ממגבלות תנועה, רגישות מקומית, נפיחות, שינויים גוון בעור ועוד.