כאב בברך? חכו עם ניתוח

כאב בברך? חכו עם ניתוח

כאב בברך? חכו עם ניתוח. כאבי ברכיים היא תלונה שכיחה בקרב אנשים רבים בכל הגילים. כאבים אלו יכולים לנבוע ממגוון גדול של פגיעות והפרעות בריאותיות. למעשה פגיעה בכול אחת מהרקמות בברך עלולה להיות זו הגורמת לכאבים שלכם בברכיים. בחלק מהמקרים מוצע לחולים הללו פתרון כירורגי זעיר פולשני לכאבים שלהם. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים. הנחיות אלו שפורסמו בירחון הבריטי לרפואה (May 10, 2017, BMJ) רב המוניטין, מסכמות שברוב המכריע של המקרים הניתוחים הללו מיותרים.

צוות המומחים קבע באופן חד משמעי שניתוחים זעירים (Arthroscopic surgery) אינם יעילים בהפחתת הכאבים בברכיים יותר מתרופות נגד כאב, יותר מטיפולים שמרניים או יותר מהורדה במשקל ועל כן צריכים להיות מבוצעים רק לעתים נדירות. למעשה אומרים החוקרים שיש להעדיף את הניהול והטיפול השמרני בכאבי ברכיים ורק במצבי קיצון כאשר טיפול זה כושל יש לשקול את הגישה הכירורגית.

כאב בברך? חכו עם ניתוח – רקע

כאבים בברכיים מהווים את אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר לאדם. הפרעת כאב זאת בברכיים משפיעה על אנשים בכל הגילאים ובכל רמות הפעילות. הסיבה לכאבים הללו משתנה. בין הסיבות לכך נמנה:

 • פציעה טראומטית הגורמת
 • דלקת פרקים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית)
 • עומס ושימוש יתר הגורם לשחיקת סחוס או מתיחה או קרע של שריר, גיד, רצועה, מיניסקוס ועוד
 • דלקת זיהומית ועוד

שכיחות כאבי הברכיים מוערכת בין 15% ל-20% באוכלוסייה הכללית. גורמי סיכון לכאבים אלו כוללים בין היתר:

 • גיל, השמנת יתר, ליקויים מבניים וביומכניים ועוד

כאבי ברכיים יכולים להגביל את הניידות ולהפחית את איכות החיים. כאבים אלה גם מגדילים את הסיכון לנכות ולבעיות בריאותיות אחרות. הטיפול בשלב הראשוני צריך להיות שמרני. נציין שטיפול כירופרקטי בכאבי ברכיים מכל סיבה שהיא הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים. ורק עם הטיפול השמרני כושל ניתן להתקדם לפתרון כירורגי.

ניתוחי ברכיים

ניתוחי ברך הם הליכים שמטרתם להחזיר את התפקוד ולהפחית את הכאב של מפרק הברך. ברוב המקרים ניתוחי ברכיים מתבצעים בגלל מצבים ניווניים שונים כגון דלקת מפרקים ניוונית. ישנם סוגים שונים של ניתוחי ברך, כגון:

 • החלפת ברך מלאה (TKR), החלפת ברך חלקית (PKR) וניתוחים ארתרוסקופיים

TKR נחשב להתערבות יעילה שיכולה להקל על הכאב ולשפר את הניידות ברוב החולים. עם זאת מדובר בפרוצדורה שיש לה גם כמה סיבוכים ומגבלות פוטנציאליים. ניתוח ארתרוסקופי הוא טכניקה זעיר פולשנית הכוללת החדרת מצלמה קטנה ומכשירים למפרק הברך כדי להסיר רקמות פגועות או לתקן רצועות. הראיות ליעילות של ניתוח ארתרוסקופי בטיפול בבעיות ברך ניווניות שנויות במחלוקת ואינן עקביות.

PKR היא אפשרות פחות נפוצה הכוללת החלפת חלק אחד בלבד של מפרק הברך, בדרך כלל התא המדיאלי או הצידי. ייתכן שיש לו כמה יתרונות על פני TKR, כגון התאוששות מהירה יותר ושימור טוב יותר של תנועת הברך הטבעית, אך יש לו גם כמה חסרונות, כגון שיעורי תיקון גבוהים יותר ואינדיקציות מוגבלות.

על פי ה- OECD, השיעור הממוצע של ניתוחי החלפת ברך בשנת 2019 היה 135 לכל 100,000 תושבים. מספר החלפות הברך עלה ב -35% מאז 2009, המשקף את הזדקנות האוכלוסייה ואת השכיחות הגוברת של השמנת יתר ופציעות.

מעט פרטים על ניתוחים זעירים בברכיים

מיליוני ניתוחים זעירים מבוצעים כל שנה ברחבי העולם עם עלויות הנמדדות בסכומי עתק של דולרים אמריקאים. בניתוחים אלה מחדירים מצלמה זעירה וכלי עבודה זעירים דרך חתך קטן ומתקנים או מסירים את החלקים הפגועים.

מהי דלקת פרקים ניוונית בברך?

דלקת מפרקים ניוונית משפיעה על בני האדם רבים, ברחבי העולם במיוחד מבוגרים ונשים. הפרעה זאת משפיעה על כ-10% מהגברים ו-18% מהנשים מעל גיל 60, והיא שכיחה יותר בברך מאשר במפרקים אחרים. מחלת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis) גורמת:

 • לכאב, נוקשות וניידות מופחתת במפרקים הפגועים, פוגעת באיכות החיים ומגדילה את הסיכון לבעיות בריאותיות אחרות

נזקים שכיחים בברכיים על רקע של דלקת פרקים ניוונית כוללים:

הישחקות של הסחוס

שחיקת סחוס היא המאפיין המרכזי של דלקת פרקים ניוונית. הסחוס היא רקמת חיבור קשוחה המכסה את המפרקים ובין תפקידיה מניעת חיכוך בתוך המפרקים ובלימת זעזועים.

הרקמה הסחוסית אינה מתחדשת ועל כן פגיעה בה היא פגיעה בלתי הפיכה. שחיקת סחוס מתרחשת לרוב בגלל עומסי יתר כולל כזה הנוצר ממשקל עודף. שחיקת סחוס יכולה להתרחש גם בין היתר בגלל מחלות פרקים אחרות, פציעה או ניתוח תוך מפרקי.

קרע מיניסקוס

קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת לרוב בגלל עומסים מצטברים על הברכיים. כריות סחוסיות אלה המצויות בין החלקים הגרמיים של המפרק נסדקות ונקרעות לאיטן. קרע ניווני של המיניסקוס הוא על כן נזק שכיחי של דלקת פרקים ניוונית.

תסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברך

נזקים אלו במיניסקוס ושחיקת הסחוסים גורמים לסימנים ותסמינים שונים כולל בין היתר:

 • התפתחות מהירה של כאב בברך
 • נפיחות
 • מגבלות תפקוד
 • ומגבלות תנועה
 • רעשים וחריקות הבוקעים מהברכיים ועוד

האם כדאי לנתח את הברך?

הירחון הרפואי הבריטי קבע: כאב בברך? חכו עם ניתוח. ניתוחי ברכיים אינם יעילים מכיוון שיש להם עלויות גבוהות, זמני החלמה ארוכים ותוצאות משתנות. חלק מהמחקרים בחנו את השימוש בניתוחים אורתופדיים רובוטיים כחלופה פוטנציאלית לשיפור הדיוק והבטיחות של ניתוחי ברכיים. עם זאת, ניתוח רובוטי עדיין בשלביו הראשונים ומתמודד עם בעיות טכניות ואתיות רבות. לכן, ניתוחי ברכיים אינם יעילים ויש צורך במחקר נוסף כדי למצוא פתרונות טובים יותר לחולים עם בעיות ברכיים.

ניתוחי ברכיים יכולים לשפר את איכות חייהם של אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית, אך הם כרוכים גם בסיכונים וסיבוכים, כגון זיהום, דימום, התרופפות ותיקון. לכן, יש לשקול אותם כמוצא אחרון לאחר מיצוי טיפולים שמרניים אחרים, כגון פעילות גופנית, ירידה במשקל, תרופות ופיזיותרפיה.

גם לניתוח זעיר עלולות להיות תופעות לוואי שליליות כולל בין היתר:

 • היווצרות קרישי דם
 • דלקת זיהומית
 • בטווח הרחוק התפתחות או החמרה של דלקת פרקים ניוונית

חלק ניכר מהניתוחים הזעירים מבוצעים בברכיים ולרוב בגלל קרע מיניסקוס. דלקת פרקים ניוונית היא כידוע הסיבה העיקרית להרס המפרק וביצוע ניתוח להחלפת הברך.

רופאים רבים ממשיכים להמליץ ולהציע את הניתוח הזעיר אף על פי שמחקרים נוספים מצאו שאין תועלת יתרה בפרוצדורה זאת בכל הנוגע לשיפור במצב החולה.

המלצות הירחון הבריטי לרפואה – כאב בברך? חכו עם ניתוח!

כאב בברך? חכו עם ניתוח
כאב בברך? חכו עם ניתוח

הירחון הבריטי לרפואה (10, 2017, BMJ, online) שם לו למטרה לפרסם הנחיות קליניות (Clinical guidelines) המבוססות על מחקרים והוכחות. בין היתר התייחס הירחון לביצוע ניתוחים זעירים בברכיים. מסקנותיו הן כאמור נגד ביצוע ניתוח זעיר ברובם המכריע של המקרים שבהם החולה מתלונן על:

 • כאבי ברכיים שהגורם להם הוא דלקת פרקים ניוונית

המונח הזה כולל בתוכו כאב בברך שנוצר משחיקה של סחוס או קרע מיניסקוס.

ד"ר ריד שמיניוק (Reed Siemieniuk) טוען במאמר הזה שהנטייה לנתח ניתוחים זעירים עלולה להיות מונעת מצרכים כספיים של בית החולים והרופאים וגם מרצון לטפל בבעיה רפואית כואבת. חולים אלה הסובלים מכאבי ברכיים על רקע שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס צריכים להיות מטופלים באופן שמרני תחילה:

 • באמצעות הפחתת משקל
 • תרופות נוגדות כאב
 • וטיפול שמרני ידני

רק כאשר כל האמצעים הללו כושלים יש לשקול שימוש בניתוח זעיר.

טיפול כירופרקטי בכאבי ברכיים

טיפול כירופרקטי מתמקד ביכולת הריפוי הטבעית של הגוף. הטיפול הזה יכול לסייע בבעיות מפרקים שונות, כולל כאבי ברכיים. לכאבי ברכיים יכולות להיות סיבות שונות כולל:

 • דלקת מפרקים ניוונית
 • דלקת מפרקים שגרונית
 • פגיעה מניסקוס
 • דלקת בגיד הפיקה
 • קרע רצועה
 • שבר בברך
 • דלקת זיהומית
 •  גידול סרטני ועוד

כירופרקט יכול לאבחן ולטפל בחלק מהמצבים האלה באופן שמתייחס לכל הגוף. הכירופרקט לא יטפל בברכיים שלכם אם מקור הכאב הוא דלקת זיהומית, גידול סרטני או שבר.

חלק מהטיפולים הכירופרקטיים הנפוצים לכאבי ברכיים כוללים:

 • מניפולציה ידנית והנעת מפרקים
 • מתיחות
 • עיסוי
 • טיפול בחום ו / או קור
 • גירוי עצבי חשמלי טרנס עורי (TENS)
 • אולטרסאונד
 • לייזר רך – שימוש באנרגיית אור ברמה נמוכה כדי לעורר פעילות תאית והתחדשות
 • גלי הלם ועוד.

טכניקות אלה יכולות לעזור להפחית:

 • דלקת, כאב, נוקשות ונפיחות במפרק הברך וברקמות הסובבות אותו
 • לשפר את הניידות, התפקוד, היציבה והיישור של הברך ושל מפרקים אחרים
 • טיפול בלייזר יכול לעזור להפחית כאב ודלקת, כמו גם לשפר את ייצור הקולגן ותיקון הסחוס.

ניתן להשתמש בטיפול כירופרקטי לבד או לצד טיפולים רפואיים קונבנציונליים לכאבי ברכיים. התייעצו עם הכירופרקט לאחר האבחון ולפני שאתם מתחילים את הטיפול. אל תשכחו ליידע את הכירופרקט על ההיסטוריה הרפואית שלך ושל משפחתך ועל התרופות שאתם נוטלים.

References:

WHO (2023). Osteoarthritis. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/osteoarthritis

OECD (2021). Hip and knee replacement. Health at a Glance 2021: OECD Indicators. https://www.oecd-ilibrary.org/sites/8b492d7a-en/index.html?itemId=/content/component/8b492d7a-en

OECD (2019). Hip and knee replacement. Health at a Glance 2019: OECD Indicators. https://www.oecd-ilibrary.org/sites/2fc83b9a-en/index.html?itemId=/content/component/2fc83b9a-en

Wallace et al. (2017). Knee osteoarthritis has doubled in prevalence since the mid-20th century. Proceedings of the National Academy of Sciences, 114(35), 9332-9336.

McPherson et al. (2013). International variation in the incidence of hip and knee replacement: findings from the Organisation for Economic Co-operation and Development Health Care Quality Indicators Project. Osteoarthritis and Cartilage, 21(10), 1568-1574.

Gao J, Xing D, Dong S, Lin J. The primary total knee arthroplasty: a global analysis. Journal of Orthopaedic Surgery and Research. 2020;15:190.

Woolhead GM, Donovan JL, Dieppe PA. Outcomes of total knee replacement: a qualitative study. Rheumatology. 2005;44(8):1032-1037.

Thorlund JB, Juhl CB, Roos EM, Lohmander LS. Arthroscopic surgery for degenerative knee: systematic review and meta-analysis of benefits and harms. BMJ. 2015;350:h2747.

Berger RA, Meneghini RM, Jacobs JJ, et al. Results of unicompartmental knee arthroplasty at a minimum of ten years of follow-up. The Journal of Bone and Joint Surgery-American Volume. 2005;87(5):999-1006.

Zeni JA Jr, Snyder-Mackler L. Clinical outcomes after simultaneous bilateral total knee arthroplasty: comparison to unilateral total knee arthroplasty and healthy controls. The Journal of Arthroplasty. 2010;25(4):541-546.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליסטזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליסטזיס? אבחון וטיפול צריכים עשויים למנוע החמרה במצב וצורך עתידי בניתוח. הפרעה זאת נגרמת כאשר חוליה אחת זזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות. תופעה זאת מתפתחת בעקבות שבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה.  

למה אני לא אוהב להתאמן

למה אני לא אוהב להתאמן

פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא תחושת הסבל הנגרמת כתוצאה מביצוע הפעילות הגופנית. מדוע לא כולם חשים כך?

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית? טיפול נדרש למניעת נזק בלתי הפיך. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מעומסים ותנועות חוזרניות.