כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב

האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב? מחשבים הם מפגע בטיחותי. סקר שנערך באתרנו ושאל כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב? העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש במחשב מסוכן לבריאות שלנו. המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים לצורך לימודים, עבודה, תקשורת ובידור.

המחשב הפך להיות חלק חשוב בחיינו. אנו נעזרים בו לצורך:

 • עבודתנו
 • לקשרים עם חברים
 • ללמידה והתעדכנות
 • וגם לצורך התבדרות בשעות הפנאי

למעשה המחשבים הפכו להיות חלק אינטגרלי מסדר היום האנושי. עם זאת השימוש במחשבים אינו מתקיים ללא חסרונות. השימוש הממושך במחשבים גורם למגוון רחב של נזקים גופניים ואחרים. מגוון פתרונות ארגונומיים מנסים לצמצם את הנזקים הכרוכים בעבודה עם מחשב. בין הפתרונות הארגונומיים שקיימים נציין:

כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב – רקע

מחשבים הפכו לכלי חיוני להיבטים רבים של חיי היומיום שלנו. לדוגמה, מחשבים מאפשרים לנו לתקשר עם חברים ומשפחה באמצעות דואר אלקטרוני, מדיה חברתית ושיחות וידאו. המחשב גם מאפשר לנו גישה לכמות עצומה של מידע באינטרנט, כגון חדשות, מאמרים, ספרים וסרטונים. מחשבים יכולים גם לעזור לנו ללמוד מיומנויות וידע חדשים, כגון קורסים מקוונים, ערכות לימוד ומשחקים. המחשבים יכולים גם להקל על העבודה והפרודוקטיביות שלנו, כגון עיבוד תמלילים, ניתוח נתונים ועיצוב.

עם זאת, מחשבים יש גם כמה חסרונות שיכולים להשפיע על החיים שלנו לרעה. לדוגמה, אנו מבלים יותר זמן בישיבה מול מסכים ופחות זמן בתנועה ופעילות גופנית. המסקנה היא שמחשבים יכולים להפחית את הפעילות הגופנית ולפגוע בבריאות שלנו. מחשבים יכולים גם לחשוף אותנו לאיומי סייבר וסיכונים, כגון פריצה, דיוג ותוכנות זדוניות. מחשב עלול גם ליצור בידוד חברתי ובדידות. הסיבה לכך היא שאנו מסתמכים יותר על אינטראקציות וירטואליות ופחות על מגע פנים אל פנים. המחשבים יכולים גם להשפיע על הבריאות הנפשית והרווחה הנפשית שלנו. מתברר למשל שמחשבים מעלים את הסבירות למתח, חרדה, דיכאון והתמכרות.

אף אחד לא חזה בשנות השבעים שהכניסה של המחשב האישי לחיים שלנו תשנה אותם לעד. נכון להיום ישנם מעט מאוד בתים בעולם המערבי שאין בהם מחשב אחד לפחות. בהרבה בתים ניתן למצוא מחשב לכול ילד ולכל בוגר. אנו נביט באופן חיובי בילדים שמשחקים עם מחשב במקום לצפות בטלוויזיה אך האם זה מה שקורה?

חשוב להשתמש במחשבים בצורה אחראית ומאוזנת. יש במקביל לבצע גם פעילויות אחרות שיכולות לשפר את הבריאות הפיזית, החברתית והרגשית שלנו.

נזקים הנגרמים מאורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית

ילדים רבים מידי מוותרים על פעילות גופנית ועל פעילות חינוכית אחרת כדי לשחק עם מחשב. מחקרים שונים מעלים טענות שונות בנושא חלק מהמחקרים טוענים שילד שמשחק עם מחשב צופה פחות בטלוויזיה. מחקרים אחרים טוענים ששעות הצפייה בטלוויזיה נותרות זהות ומתווספות לשעות שבהן הילד משחק במחשב. בכל מקרה שימוש מתמשך במחשב מעלה את הסיכוי שאתם והילדים שלכם תנהלו אורח חיים פסיבי יושבני. אורח חיים זה מוביל בסבירות גבוהה לעודף משקל וחמור יותר להשמנה. עודף משקל והשמנה הוא גורם סיכון מרכזי למגוון רחב של מחלות בחלקן קטלניות.

נזקים גופניים

מלבד השמנה וכל הכרוך בה שימוש ממושך במחשבים מוביל לנזקים גופניים רבים ובכלל זה:

 • פרכוסים אפילפטיים
 • דלקות גידים בידיים ובאצבעות
 • דלקות בעצבים פריפריים
 • כאבי שרירים
 • דלקת פרקים ניוונית
 • שחיקות סחוסים
 • בלט או פריצת דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה ובשל כך לחץ על השק התקאלי שורשי עצבים או חוט השדרה. התוצאה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש ועוד
 • שינוי יציבה
 • כאבי כתפיים
 • כאבים בעיניים
 • יובש בעיניים
 • עייפות של מערכת הראייה ועוד.

משחקים אלימים התנהגות אלימה

ילדים העושים שימוש אינטנסיבי במחשבים לצורך משחקים אלימים מעלים את הסיכוי שלהם להתנהלות אלימה ועבריינית, לצריכה של אלכוהול, לשימוש בסמים, להתנהלות גזענית ולפגיעה ביכולת להבדיל בין טוב ורע. ישנם גם משחקים חינוכיים אחרים שבהם הילד מתוגמל כאשר הוא מבצע מעשה טוב וכיוצא בזה אך הפופולריות של משחקים אלו אינה גבוהה. נכון להיום יותר מ80% מהמשחקים המופקים ומשווקים כוללים התנהלות אלימה.

איומי סייבר

עולם הסייבר הפך לחלק בלתי נפרד מחייהם של אנשים. הוא משפיע על התקשורת, החינוך, העבודה, הבידור והאינטראקציות החברתיות שלהם. עם זאת, עולם הסייבר מציב גם אתגרים וסיכונים שונים בפני אנשים. בין היתר נציין פשיעת סייבר, בריונות ברשת, טרור סייבר, לוחמת סייבר והתמכרות לסייבר. לנושאים אלה יכולות להיות השפעות שליליות על:

 • בריאותם הנפשית של אנשים, רווחתם הפיזית, פרטיותם, ביטחונם וזהותם

לכן, חשוב שאנשים יהיו מודעים לסכנות האפשריות של עולם הסייבר וינקטו באמצעים מתאימים כדי להגן על עצמם ועל אחרים מפני פגיעה. חלק מהדרכים האפשריות לעשות זאת הן:

 • שימוש בסיסמאות חזקות והצפנה כדי לאבטח נתונים אישיים ומכשירים
 • הימנעות מלחיצה על קישורים חשודים או פתיחת קבצים מצורפים לא ידועים
 • דיווח על כל אירוע של התעללות ברשת או הטרדה לרשויות או למבוגרים מהימנים
 • פנייה לעזרה מקצועית אם חווים סימפטומים של התמכרות לסייבר או מתח
 • חינוך עצמי ואחרים על ההשלכות האתיות והמשפטיות של התנהגות מקוונת
 • איזון פעילויות מקוונות ולא מקוונות ושמירה על יחסים בריאים עם בני משפחה וחברים

התנתקות חברתית

האם שימוש במחשב פוגע בבריאות
האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

אחד הגורמים האפשריים לבידוד חברתי הוא שימוש מופרז במחשב ובמכשירים דיגיטליים אחרים, אשר יכול להפחית את הזמן וההזדמנויות לתקשורת פנים אל פנים ופעילויות חברתיות. בעוד שמחשבים וטכנולוגיה יכולים להציע יתרונות ונוחות רבים, הם יכולים גם ליצור תחושה של ניתוק וניכור מהעולם האמיתי ומהאנשים סביבנו. משחקי מחשב מתבצעים לעתים קרובות לבד מול המסך. הילד או המבוגר המבלה את זמנו מול המסך עושה זאת הרבה פעמים על חשבון חיים חברתיים שעשויים היו להיות לו.

בידוד חברתי הוא מצב של ניתוק מאחרים, היעדר אינטראקציות חברתיות משמעותיות ומערכות יחסים. לבידוד החברתי יכולה להיות השפעה שלילית על הבריאות הפיזית והנפשית של האדם. בין יתר הנזקים האפשריים במצב הזה נציין:

 • סיכון מוגבר לדיכאון, חרדה, בדידות, ירידה קוגניטיבית ומחלות לב וכלי דם.

האדם הוא בבסיסו חיה חברתית. לכן, חשוב לאזן בין השימוש במחשב ובטכנולוגיה לבין תחומי חיים אחרים, כגון תחביבים, פעילות גופנית, התנדבות, משפחה וחברים. על ידי כך, אנו יכולים לשפר את הרווחה שלנו, אושר וקשרים חברתיים.

האם שימוש במחשב פוגע בבריאות – הסקר

בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם השימוש במחשב פוגע בבריאות ואם כן אז מה הסיבה לכך? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרבית המשתתפים בסקר סברו שהשימוש במחשב אכן עלול להזיק.

להלן פילוג ההצבעות:

 • לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 61 מהמשתתפים בסקר (41.5%) סברו ש"המחשב מזיק בכל מקרה וזה לא משנה איך משתמשים בו" ורק 16 משתתפים (10.9%) סברו ש"המחשב אינו מזיק כלל ועיקר". לשני משתתפים לא הייתה דעה בנושא.

מתוצאות הסקר אנו למדים שהרוב המכריע של המשתתפים מודע לכך שהשימוש במחשב עלול לגרום גם לנזקים בריאותיים. נכון, רוב קטן מהמשתתפים סבור שהנזק נגרם משמוש לא נכון ובכול זאת אין חולק בקרב רובם המכריע של המשתתפים בסקר (87.7%) שעבודת מחשב טומנת בקרבה את היכולת להזיק לנו.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית בברכיים. השילוב של השניים הללו יאפשרו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה? בלי זריקת סטרואידים ניתן ואף רצוי לטפל בבעיה. זריקות סטרואידים לחולים הסובלים מסיאטיקה הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות משמעותית. סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. 

כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי

כאבי בטן בגלל פגיעה באיבר פנימי

כאבי בטן פנימיים או כאב בטן שמקורו פגיעה באיבר פנימי צריך להיות מאובחן ומטופל ללא דיחוי. מיחושים באזור הזה עלולים להיגרם גם בגלל נזק באיבר פנימי המצוי תחתיו. ריבוי הפתולוגיות מסכנות החיים שעלולות להיות הגורם מחייב אבחנה מבדלת מדוקדקת.

הפרעות שינה כיצד נמנע אותן

הפרעות שינה כיצד נמנע אותן

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.