כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב
האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב? מחשבים הם מפגע בטיחותי. סקר שנערך באתרנו ושאל כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב? העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש במחשב מסוכן לבריאות שלנו. המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים לצורך לימודים, עבודה, תקשורת ובידור.

המחשב הפך להיות חלק חשוב בחיינו. אנו נעזרים במחשב לצורך עבודתנו, לצורך שמירה על קשר עם חברים, ללמידה והתעדכנות וגם לצורך התבדרות בשעות הפנאי. למעשה המחשבים הפכו להיות חלק אינטגרלי מסדר היום האנושי. יחד עם זאת השימוש במחשבים אינו מתקיים ללא חסרונות. השימוש הממושך במחשבים גורם גם נזקים. מגוון פתרונות ארגונומיים צצו לאוויר העולם במטרה להמשיך לעבוד עם מחשבים ובמקביל לצמצם את הנזקים הכרוכים בכך. בין הפתרונות נמנה עבודה עם מחשבים על בשולחנות עמידה, עבודה עם מחשבים על עמדת עבודה המותקנת על הליכון ואפילו עמדת עבודה שמותקנות בה דוושות אופניים.

כיצד משפיע עלינו השימוש במחשב – רקע

אף אחד לא חזה בשנות השבעים שהכניסה של המחשב האישי לחיים שלנו תשנה אותם לעד. נכון להיום ישנם מעט מאוד בתים בעולם המערבי שאין בהם מחשב אחד לפחות ובהרבה בתים ניתן למצוא מחשב לכול ילד ומחשב. אנו נביט באופן חיובי בילדים שמשחקים עם מחשב במקום לצפות בטלוויזיה אך האם זה מה שקורה?

אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית

לא כך הוא כאשר הילדים הללו מוותרים על פעילות גופנית ופעילות חינוכית אחרת כדי לשחק עם מחשב. מחקרים שונים מעלים טענות שונות בנושא חלק מהמחקרים טוענים שילד שמשחק עם מחשב צופה פחות בטלוויזיה ומחקרים אחרים טוענים ששעות הצפייה בטלוויזיה נותרות זהות ומתווספות לשעות שבהן הילד משחק במחשב. בכול מקרה שימוש מתמשך במחשב מעלה את הסיכוי שאתם והילדים שלכם תנהלו אורח חיים פסיבי יושבני וכתוצאה מכך תסבלו מעודף משקל וחמור יותר אף מהשמנה. עודף משקל והשמנה הוא גורם סיכון מרכזי למגוון רחב של מחלות בחלקן קטלניות.

נזקים גופניים

מלבד השמנה והכרוך בה שימוש ממושך במחשבים מוביל לנזקים גופניים רבים החל מפרכוסים אפילפטיים, דלקות גידים בידיים ובאצבעות, דלקת פרקים ניוונית, שחיקות סחוסים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה, שינוי יציבה, כאבי שרירים, דלקות בעצבים פריפריים, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי כתפיים, כאבים בעיניים, יובש בעיניים, עייפות של מערכת הראייה ועוד.

משחקים אלימים התנהגות אלימה

ילדים העושים שימוש אינטנסיבי במחשבים לצורך משחקים אלימים מעלים את הסיכוי שלהם להתנהלות אלימה ועבריינית, לצריכה של אלכוהול, לשימוש בסמים, להתנהלות גזענית ולפגיעה ביכולת להבדיל בין טוב ורע. ישנם גם משחקים חינוכיים אחרים שבהם הילד מתוגמל כאשר הוא מבצע מעשה טוב וכיוצא בזה אך הפופולריות של משחקים אלו אינה גבוהה. נכון להיום יותר מ80% מהמשחקים המופקים ומשווקים כוללים התנהלות אלימה.

התנתקות חברתית

האם שימוש במחשב פוגע בבריאות
האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

משחקי מחשב מתבצעים לעתים קרובות לבד מול המסך. הילד או המבוגר המבלה את זמנו מול המסך עושה זאת הרבה פעמים על חשבון חיים חברתיים שעשויים היו להיות לו. האדם הוא בבסיסו חיה חברתית. התבודדות גורמת לשלם לנו מחיר בריאותי בצורה של דיכאונות ועוד.

האם שימוש במחשב פוגע בבריאות – הסקר

בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם השימוש במחשב פוגע בבריאות ואם כן אז מה הסיבה לכך? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרבית המשתתפים בסקר סברו שהשימוש במחשב אכן עלול להזיק.

להלן פילוג ההצבעות: לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 61 מהמשתתפים בסקר (41.5%) סברו ש"המחשב מזיק בכול מקרה וזה לא משנה איך משתמשים בו" ורק 16 משתתפים (10.9%) סברו ש"המחשב אינו מזיק כלל ועיקר". לשני משתתפים לא הייתה דעה בנושא.

מתוצאות הסקר אנו למדים שהרוב המכריע של המשתתפים מודע לכך שהשימוש במחשב עלול לגרום גם לנזקים בריאותיים. נכון, רוב קטן מהמשתתפים סבור שהנזק נגרם משמוש לא נכון ובכול זאת אין חולק בקרב רובם המכריע של המשתתפים בסקר (87.7%) שעבודת מחשב טומנת בקרבה את היכולת להזיק לנו.

מקור: סקר באתר שלנו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון