הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים

הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים מהווה תופעה נרחבת. שהייה ממושכת יום יומית מול מסכים גורמת למגוון עצום של נזקים בריאותיים כולל בין היתר נזקים גופניים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים בכפות ידיים וגם נזקים למערכת הראייה. התוצאה של נזקים אלו שהשכיחות של קוצר הראייה עולה בקרב ילדים ברחבי העולם.

לטענת המומחים השכיחות העולה של קוצר הראייה (Myopia) בקרב ילדים נובעת מהעבודה הממושכת בעבודה שבה המיקוד של הראייה מתבצע בטווחים קצרים כמו העבודה עם מחשבים ומכשירים אלקטרוניים אחרים. מלבד הטווחים הקצרים גם התאורה החלשה שאינה מותאמת עלולה להוות גורם. יש לזכור שקוצר ראייה הוא מצב בלתי הפיך אבל את ההתפתחות וההחמרה בקוצר הראייה נתן להאט על ידי התנהלות נכונה. קוצר ראייה מתרחש כאשר קרני האור המשוגרות מעצמים בסביבה פוגעים לפני העין ולא ברשתית. התוצאה היא שעצמים קרובים נראים באופן חד ואילו עצמים רחוקים נראים באופן מטושטש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים – רקע

הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים
הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים

בשנים האחרונות מחשבים ומכשירים אלקטרוניים אחרים הפכו להיות מוצר בסיסי כמעט בכול בית במדינה. בארצות הברית ל94% מהבתים יש מחשב עם חיבור לאינטרנט. אני מניח שהמספרים אצלנו דומים. ילדים נוטים לבלות שעות ארוכות מול המסכים של המכשירים האלקטרוניים הללו. כך למשל בארצות הברית בשנת 1999 הילדים בילו מול מסך מחשב 6.19 שעות מידי יום ובשנת 2009 מספר השעות עלה כבר ל 7.38 שעות מידי יום. אני מניח שהשהייה היומית מול מסך כלשהו בימנו גבוהה עוד יותר.

השהייה האינטנסיבית הזאת מול מסכים כאלה ואחרים והצורך להתמקד גורמת נזק לראייה של כולנו ובמיוחד לזו של הילדים שלנו. תופעה זאת אינה ייחודית לישראל או ארצות הברית. על פי נתונים שפרסם בשנת 2018 משרד החינוך היפני מתברר ש- 67% מתלמידי בית ספר תיכון, 56.4% מתלמידי חטיבות הביניים ו-34% מתלמידי בית ספר יסודי סובלים מבעיות ראייה. הרקע לטענת השלטונות הוא השימוש האינטנסיבי בטלפון החכם.

הפרעות ראייה – שכיחות קוצר הראייה

ואכן תסמונת ראיית מחשב (computer vision syndrome) וקוצר הראייה בקרב הילדים היא בגדר מגיפה. בשלושים השנים האחרונות קפץ בארצות הברית מספר הילדים שאובחן עם קוצר ראייה ב66%. נכון לשנת 2009 41.6% מהילדים אובחנו עם קוצר ראייה. אני מניח שהמצב היום מוסיף להחמיר. עוד נתון מפחיד שכדאי להיות מודע לו 59.8% מאנשים בעלי השכלה של 12 שנות לימוד או יותר סובלים מקוצר ראייה. מערכת הראייה של הילדים אינה מפותחת דיה והעומסים המוטלים עליה בגין התמקדות על מסך כזה או אחר מזיקים לה.

כול אחד יכול להיות קצר ראייה אבל מתברר שגם כאן הגנטיקה משחקת תפקיד. עם הוריך הם קצרי ראייה סיכוייך להיות קצר ראייה גדלים משמעותית. קוצר ראייה שכיח יותר באזורים תעשייתיים מאשר באזורים כפריים בלתי מפותחים. גנטית הילדים במזרח הרחוק חשופים לקוצר ראייה אך התנהלותם מעלה את הסיכון עוד יותר. הילדים בסין מבלים כ- 12 שעות ביום בביצוע עבודות בטווח קרוב ולכן שכיחות קוצר הראייה בסין עומדת על 90% מהילדים וזאת לעומת 20% בלבד לפני 60 שנה. הילדים בארצות הברית מבלים 9 שעות ביום בעבודה בטווח קרוב והשכיחות של קוצר הראייה בארצות הברית היא 42%. השכיחות הנוכחית של קוצר ראייה בארצות הברית כפולה לעומת השכיחות של התופעה לפני 50 שנה.

צמצום הסיכון להתפתחות קוצר ראייה בקרב ילדכם?

  • מומחים מציעים להגדיל את פרקי הזמן שבהם הילדים משחקים או מטיילים מחוץ לבית כדי לחשוף את הילד לאור טבעי ולאפשר לו למקד את הראייה על עצמים מרוחקים.
  • למניעת הפרעות ראייה ממליצים מומחי הפנל לקרוא עם אור בהיר וכן להימנע מקריאת ספרים רציפה.
  • צמצמו את זמן השהייה של הילד מול המסכים. עשו שימוש בחוק ה20/20 כלומר: הפסקות של 20 שניות ברצף הקריאה כול 20 דקות ולנצלן כדי להתמקד בעצמים מרוחקים יותר.
  • וודאו שעמדת העבודה של הילדים תקינה וארגונומית. מסך קרוב מידי לעיניי הילד יוצרים עומסים מוגברים וגורם להתפתחות הפרעות ראייה. יש לשמור על מרחק מינימלי מהמסך שהוא כ- 46 סנטימטרים.
  • בדקו את התאורה ההיקפית ואת האור המשתקף מהמסך ועלול לסנוור את הילד. אסור שאור כלשהו השתקף מהמסך וגם חשוב להתאים את כמות האור בחדר לזו של המסך.
  • את עמדת העבודה של הילד בבית מקמו מול חלון הפונה החוצה כדי לעודד אותו למקד מידי פעם את הראייה על עצמים מרוחקים.

Nov. 13, 2015, American Academy of Ophthalmology annual meeting

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים