תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב

תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב? מה הקשר? ובכן יש קשר. על פי ידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שהתפתחו אצלו קרישי דם ברגל. קרישי דם אלו גרמו לו בעיות בריאותיות קשות וסכנו את חייו. האם תיתכן התפתחות תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב? התשובה לכך היא חיובית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גרפיקאי בן 33 הגיע לאחרונה לבית חולים "איכילוב" בעקבות ישיבה ממושכת וביצוע עבודת מחשב שנמשכה כ-20 שעות ברצף, כשהוא סובל מקשיי נשימה ויורק דם. לאחר בדיקה התברר שהוא סובל מתסחיף ריאתי וקרישי דם שנוצרו ברגליים מהישיבה ממושכת ללא תנועה מול מסך המחשב. לאחר אשפוז של שבועיים התייצב מצבו והוא הועבר להמשך טיפול בבית חולים "תל-השומר". עבודה על פי עקרונות ארגונומיים לא הייתה מאפשרת לאירוע כזה להתרחש.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב – רקע

  העידן המודרני הוא העידן של המחשבים. אנו עובדים, לומדים, משחקים ומתקשרים באמצעות מחשבים. כיצד משפיע עלינו השימוש במחשבים? המחשב בעיקר גורם לנו שלבת הרבה יותר מהרצוי. מגוון רחב של מחקרים שבים ומזכירים לנו: ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת מסכנת את חיינו. מחקר שפורסם בחודש יולי 2010 בירחון הבריטי לרפואת ספורט מצא:

  • אנשים שמרבים לשבת משנים את ההתנהגות ההורמונלית בגופם
  • גורמים לשינויים במטבוליזם של הסוכרים והשומנים
  • עקב כך עלולים לחלות במחלות לב וכלי דם
  • לקצר את חייהם באופן משמעותי

  מחקרים אחרים שנערכו בקנדה ופורסם כבר במאי 2009 בירחון לרפואה ומדע בספורט ופעילות גופנית מצאו:

  • קורלציה בין ישיבה ממושכת למוות ממגוון מחלות והעיקר מחלות לב וכלי דם

  מחקר אוסטרלי שפורסם בירחון האגודה האמריקאית ללב (ינואר 2010), מצא

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • צפייה ממושכת בטלוויזיה כרוכה בסכנת חיים אפילו בקרב אנשים פעילים גופנית

   "תסמונת מחלקת התיירים" היא דוגמה נוספת לקטלניות האפשרית של הישיבה.

   "תסמונת מחלקת תיירים" – מה זה?

   קרישי דם בוורידי הרגליים העמוקים (Deep Vein Thrombosis) עלולים להתפתח גם בגלל ישיבה ממושכת. התופעה מוכרת בעולם התעופה בשם: "תסמונת מחלקת התיירים" (Economy class syndrome). ארגון הבריאות העולמי מצא שנוסע אחד מכל 4500 נוסעים מפתח קריש דם בגלל ישיבה ממושכת וחוסר תנועה. כל מי שטס טיסות ארוכות מבלי לקום מהכורסה מצוי בסיכון להפרעה בזרימת הדם ברגליים והיווצרות קרישי דם.

   תופעה זאת אכן עלולה להתרחש במהלך טיסה במחלקת תיירים. עם זאת היא עלולה להתפתח בכל מצב בו נשב ממושכות וללא תזוזה גם מול מחשב. גורמי סיכון נוספים כוללים:

   • שכיבה ממושכת
   • נטייה לקרישיות יתר של הדם
   • פגיעה בכלי הדם
   • שימוש בתרופות מסוימות כגון גלולות למניעת הריון ועוד

   סיבוכים אפשריים

   תסמונת מחלקת תיירים מסכנת חיים. קרישי הדם הללו יכולים לנוע בגופינו, להגיע לריאות ולמוח, לחסום כלי דם ולגרום אף למוות. הסיכון לחלות בתסמונת זו אינו בהכרח מידי. לעיתים עלולים להיווצר קרישי דם בוורידים אפילו שבועות לאחר הטיסה. סכנה נוספת בגין תסמונת מחלת תיירים היא האיחור השכיח בהבנה של מה גרם לה. איחור זה גורם כמובן לעיכוב בקבלת הטיפול הנכון.

   סימנים ותסמינים

   סימנים ותסמינים אופייניים להתפתחות תסמונת מחלקת תיירים יופיעו ברגל הנפגעת ובעיקר בשוק ויכללו:

   • רגישות למגע
   • אדמומיות
   • בצקת
   • מגבלת תנועה ועוד

   כל אלה יגרמו לנו, ברוב המקרים, לחפש את הגורם לסימנים והתסמינים באחת מרקמות הרגל. האם מתחתי שריר? האם קיבלתי מכה ברגל? לעיתים רחוקות בלבד ישייך החולה את בעייתו לכלי הדם. חשוב לציין הסימנים והתסמינים לא תמיד יהיו ברורים. לעתים לא יופיעו סימנים ותסמינים בכלל ולפעמים הם עלולים להיות חריפים ביותר. יש קשר בין חומרת החסימה של כלי הדם לבין חומרת התסמינים.

   תסמונת מחלקת תיירים לא רק מטיסה

   תסמונת מחלקת תיירים והתפתחות קרישי דם בוורידים העמוקים ברגליים יכולים להתפתח גם בגלל ישיבה ממושכת כפי שקרה עם הגרפיקאי המוזכר מעלה. עבודת מחשב ממושכת, נהיגה ממושכת או ישיבה ממושכת מכול סיבה אחרת מהווה גורם סיכון להתפתחות התופעה. גורמי סיכון להתפתחות קרישי דם ברגליים כוללים נטייה מולדת, היותכם מעל גיל 40, הריון, מחלות רקע אחרות כגון סרטן או מחלות דם וכלי דם, טיפולים הורמונליים, אמצעי מניעה, התייבשות, לקיתם בעבר בקרישי דם בוורידים העמוקים ועוד.

   אבחון קרישי דם בוורידים העמוקים

   תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב
   תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב

   היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות עשויות להועיל בזיהוי הבעיה. כך למשל כאבים בשוק שהחלו בעקבות טיסה ארוכה או ישיבה ארוכה במיוחד מול מחשב ללא רקע טראומטי עשויים להצביע על קרישי דם כגורם אפשרי. בכל מקרה של חשד יש מיד להפנות את החולה לבדיקת אולטרה סאונד דופלקס. בדיקה זאת הנחשבת למדויקת יחסית עשויה להצביע על קריש הדם בכלי הדם ולדגים את זרימת הדם סביב הקריש.

   טיפול בקרישי דם בוורידים העמוקים

   הטיפול העיקרי בקרישי דם אלו הוא טיפול בתרופות נוגדות קרישה (Anticoagulation) וגם גרביים לוחצות. את הטיפול התרופתי מתחילים עם זריקות של הפרין (Heparin) או תרופה מדללת דם אחרת למשך מספר ימים ולאחר מכן טיפול ממושך בתרופות מדללות דם.  מקרים קשים בהם קרישי הדם גדולים במיוחד או יוצרים חסימה מסיבית עלולים להזדקק לפתרון כירורגי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,