תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב
תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב

תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב? כן זה אפשרי! על פי ידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב”ידיעות אחרונות”, גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שהתפתחו אצלו קרישי דם ברגל. קרישי דם אלו גרמו לו בעיות בריאותיות קשות וסכנו את חייו. האם תיתכן התפתחות תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב? התשובה לכך היא חיובית.

גרפיקאי בן 33 הגיע לאחרונה לבית חולים “איכילוב” בעקבות ישיבה וביצוע עבודת מחשב שנמשכה כ-20 שעות ברצף, כשהוא סובל מקשיי נשימה ויורק דם. לאחר בדיקה התברר שהוא סובל מתסחיף ריאתי וקרישי דם שנוצרו ברגליים מהישיבה ממושכת ללא תנועה מול מסך המחשב. לאחר אשפוז של שבועיים התייצב מצבו והוא הועבר להמשך טיפול בבית חולים “תל-השומר”. עבודה על פי עקרונות ארגונומיים לא הייתה מאפשרת לאירוע כזה להתרחש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב – רקע

מגוון רחב של מחקרים שבים ומזכירים לנו: ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת מסכנת את חיינו. מחקר שפורסם בחודש יולי 2010 בירחון הבריטי לרפואת ספורט מצא שאנשים שמרבים לשבת משנים את ההתנהגות ההורמונלית בגופם, גורמים לשינויים במטבוליזם של הסוכרים והשומנים ועקב כך עלולים לחלות במחלות לב וכלי דם ולקצר את חייהם באופן משמעותי. מחקר אחר שנערך בקנדה ופורסם כבר במאי 2009 בירחון לרפואה ומדע בספורט ופעילות גופנית מצא קורלציה בין ישיבה ממושכת למוות ממגוון מחלות והעיקר מחלות לב וכלי דם. מחקר אוסטרלי שפורסם בירחון האגודה האמריקאית ללב (ינואר 2010), מצא שצפייה ממושכת בטלוויזיה כרוכה בסכנת חיים אפילו בקרב אנשים פעילים גופנית. “תסמונת מחלקת התיירים” היא דוגמא נוספת לקטלניות האפשרית של הישיבה.

“תסמונת מחלקת תיירים” – מה זה?

תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב
תסמונת מחלקת תיירים מעבודת מחשב

התופעה הזאת שבה נוצרים קרישי דם בורידי הרגליים העמוקים (Deep Vein Thrombosis) בגלל ישיבה ממושכת במקום צר ודחוק שאינו מאפשר תנועה בגלל ישיבה ממושכת מוכרת גם מעולם התעופה בשם: “תסמונת מחלקת התיירים” ( Economy class syndrome). ארגון הבריאות העולמי מצא שנוסע אחד מכל 4500 נוסעים מפתח קריש דם בגלל ישיבה ממושכת וחוסר תנועה. כל מי שטס טיסות ארוכות מבלי לקום מהכורסא מצוי בסיכון להפרעה בזרימת הדם ברגליים והיווצרות קרישי דם. תופעה זו יכולה לקרות במחלקת תיירים אך כפי שאנו רואים היא יכולה לקרות בכל מצב בו נשב ללא תזוזה באופן ממושך גם מול מחשב. גורמי סיכון נוספים כוללים גם שכיבה ממושכת, נטייה לקרישיות יתר של הדם, פגיעה בכלי הדם ושימוש בתרופות מסוימות כגון גלולות למניעת הריון.

סיבוכים אפשריים

תסמונת מחלקת תיירים מסכנת חיים שכן קרישי הדם הללו יכולים לנוע בגופינו, להגיע לריאות ולמוח, לחסום כלי דם ולגרום אף למוות. הסיכון לחלות בתסמונת זו אינו בהכרח מידי. לעיתים עלולים להיווצר קרישי דם בורידים אפילו שבועות לאחר הטיסה. סכנה נוספת בגין תסמונת מחלת תיירים היא האיחור השכיח בהבנה של מה גרם לה. איחור זה גורם כמובן לעיכוב בקבלת הטיפול הנכון.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אופייניים להתפתחות תסמונת מחלקת תיירים יופיעו ברגל הנפגעת ובעיקר בשוק ויכללו: רגישות למגע, אדמומיות, בצקת, ומגבלת תנועה. כל אלה יגרמו לנו, ברוב המקרים, לחפש את הגורם לסימנים והתסמינים באחת מרקמות הרגל. האם מתחתי שריר? האם קיבלתי מכה ברגל? לעיתים רחוקות בלבד ישייך החולה את בעייתו לכלי הדם. חשוב לציין הסימנים והתסמינים לא תמיד יהיו ברורים. לעתים לא יופיעו סימנים ותסמינים בכלל ולפעמים הם עלולים להיות חריפים ביותר. יש קשר בין חומרת החסימה של כלי הדם לבין חומרת התסמינים.

האם זה קורה רק בגלל טיסה?

תסמונת מחלקת תיירים והתפתחות קרישי דם בוורידים העמוקים ברגליים יכולים להתפתח גם בגלל ישיבה ממושכת כפי שקרה עם הגרפיקאי המוזכר מעלה. עבודת מחשב ממושכת, נהיגה ממושכת או ישיבה ממושכת מכול סיבה אחרת מהווה גורם סיכון להתפתחות התופעה. גורמי סיכון להתפתחות קרישי דם ברגליים כוללים נטייה מולדת, היותכם מעל גיל 40, הריון, מחלות רקע אחרות כגון סרטן או מחלות דם וכלי דם, טיפולים הורמונלים, אמצעי מניעה, התייבשות, לקיתם בעבר בקרישי דם בורידים העמוקים ועוד.

אבחון קרישי דם בורידים העמוקים

היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות עשויות להועיל בזיהוי הבעיה. כך למשל כאבים בשוק שהחלו בעקבות טיסה ארוכה או ישיבה ארוכה במיוחד מול מחשב ללא רקע טראומטי עשויים להצביע על קרישי דם כגורם אפשרי. בכל מקרה של חשד יש מיד להפנות את החולה לבדיקת אולטרה סאונד דופלקס. בדיקה זאת הנחשבת למדויקת יחסית עשויה להצביע על קריש הדם בכלי הדם ולדגים את זרימת הדם סביב הקריש.

טיפול בקרישי דם בוורידים העמוקים

הטיפול העיקרי בקרישי דם אלו הוא טיפול בתרופות נוגדות קרישה (Anticoagulation) וגם גרביים לוחצות. את הטיפול התרופתי מתחילים עם זריקות של הפרין (Heparin) או תרופה מדללת דם אחרת למשך מספר ימים ולאחר מכן טיפול ממושך בתרופות מדללות דם.  מקרים קשים בהם קרישי הדם גדולים במיוחד או יוצרים חסימה מסיבית עלולים להזדקק לפתרון כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מסרונים במקום לישון

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן