דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים

דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דורבן בעקב – גלי הלם או מדרסים מה יעיל יותר כדי לטפל בבעיה הזאת? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהתפחות דורבן בכף הרגל. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה ותפקוד. מחקרים שונים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בתופעה הזאת. עקב יעילותו, טיפול באמצעות מכשיר גלי הלם מוגדר בחברות ביטוח רבות כטיפול מחליף ניתוח. על פי החוקרים במחקר המסוקר כאן במצב של דורבן בעקב גלי הלם יעיל יותר.

  אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבים בכף הרגל הוא גירוי דלקתי מקומי, לרוב באזור העקב, המכונה "דורבן". הכינוי דורבן נוצר מאחר שבקרב חלק מהסובלים מהתופעה הזאת מודגם זיז גרמי שנראה היטב בצילומי רנטגן. אין קשר בין קיום הזיז הזה לבין קיום הכאבים בכף הרגל או חומרת הכאבים. הגורמים לדורבן הם בין היתר עומסים מכניים על כפות הרגליים הנובעים מהליכות או ריצות ממושכות ומעמידה ממושכת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים – רקע

   הרקמה הפלנטרית הקרוי חיתולית הכפית הממוקמת בקרקעית כף הרגל נמשכת מהעקב ועד כרית כף הרגל. תפקידה לתמוך בקשת כף הרגל. על ציר הזמן הרקמה הזאת הנתונה תחת עומסים גדולים וחוזרניים נחלשת, נדלקת ומתחילה לגרום לכאבים. יש לעתים שהרקמה מתנתקת לאיטה מנקודת האחיזה בעקב ובכך גורמת להיווצרות זיז גרמי (דורבן בעקב) לקשת כף הרגל לצנוח.

   דורבן בעקב הוא למעשה הכינוי הלא מקצועי לדלקת ברקמת חיבור חזקה ועבה המצויה בכף הרגל ושמה "חיתולית הכפית" (Plantar Fasciitis). חיתולית הכפית מתפרשת בין זיז המצוי בחלק התחתון של עצם העקב ועד לאצבעות כף הרגל. נפילות, תאונות, עמידה, הליכת, ריצה או קפיצה, רקמה זו נתונה לעומסים מכניים קשים אשר יכולים לגרום לה נזקים. הנזקים עלולים להתפתח בכול חלק של רקמת החיבור אך לרוב יהיה זה סמוך לנקודת התחל של הרקמה בסמוך לזיז בעקב. לנזק לרקמת החיבור יתלוו בדרך כלל כאבים בכף רגל ומוגבלות תנועתית.

   דורבן בעקב – גורמים

   העומס המוטל על כפות הרגליים בעמידה, הליכה, ריצה, וניתור הוא עצום. במחזור ההליכה העומסים הללו נעים מאזור אחד למשנהו. העומס הגדול ביותר נוצר ברגע הפגיעה של כף הרגל בקרקע. היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים אלו מוקנית לה בזכות המבנה הייחודי של כף הרגל. לעיתים, בין אם בגלל מבנה גנטי לקוי ובין עם בגלל שינויים ניווניים שחלים בכף הרגל בדומה לחלקי הגוף האחרים היכולת של כף הרגל לשאת את העומסים הללו נפגעת. לשיפור היכולת להתמודד עם העומסים הללו נזקקים חלק מהאנשים למדרסים.

   דורבן בעקב – גורמי סיכון

   ישנם מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות דורבן בעקב. להלן רשימה של גורמי סיכון כאלה:

   • ליקויים בצורת ההליכה ובכלל זה צליעה בגלל פציעה או ליקוי מבני מולד או נרכש באחד מחלקי הרגל
   • קשתות שטוחות או גבוהות בכפות רגליים
   • ליקוי תפקודי בכפות הרגליים
   • סוגי פעילות גופנית הכרוכים בריצות ארוכות
   • ריצות על משטחים קשיחים כמו כבישים או מדרכות
   • נעליים לא מתאימות
   •  נעליים בלויות
   • נעליים ללא תמיכה בקשת כף הרגל
   • משקל יתר והשמנה

   דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים – מה עדיף?

   ישנם מספר דרכי טיפול בדורבן, ראשית שמרו על כושר גופני ומשקל גוף מאוזן. עודף משקל והשמנה מהווים גורם סיכון להתפתחות דורבן ברגל. הקפידו על הימנעות זמנית מהליכה, עמידה, ריצה וכול פעילות נושאת משקל אחרת. הקפידו ללכת עם נעליים נוחות. נעליים גומי רחבות ורכות. עם זאת הדרך הנכונה ביותר לבחור נעליים מתאימות היא פשוט לשלוף את הזוג שגורם לכם הכי פחות כאב. ניתן להתאים זוג מדרסים ייעודיים למניעת גירוי הדורבן. בשנים האחרונות הצטברו מחקרים רבים שמצביעים על היעילות של גלי הלם בטיפול בדורבן (ראו בהמשך).

   מה זה מדרסים?

   מדרס הוא למעשה רפידה שמוכנסת לנעל ומהווה את משטח הדריכה של כף הרגל. מדרסים טובים אמורים לחלק נכון יותר את העומס על כפות הרגליים, לתמוך ברקמות רכות שקורסות, לשפר את היציבה, לשפר את היציבות, לבלום זעזועים, להפחית כאבים ולשפר את הנוחות. קיימות שיטות שונות, איכותיות שונות, וחומרים שונים כדי לתכנן ולייצר מדרסים. מקובל להעריך את רמת העומסים המוטלת על חלקי כף הרגל השונים ולזהות את מוקדי הלחץ באופן ממוחשב באמצעות חיישנים ובאמצעות המידע המופק לתכן ולייצר את המדרסים. בעיה שכיחה שבגינה נוהגים להמליץ על מדרסים היא "דורבן".

   האם להסתפק במדרס לטיפול בדורבן?

   מחקר בנושא

   ממצאיו של מחקר חדש זה התפרסמו ב"ארכיון לרפואה פנימית" 26 ליוני 2006. החוקרים ספקו מדרסים ל 135 חולים עם "דורבן" או בשמה המקצועי plantar fasciitis. החולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות כאשר קבוצה אחת קיבלה מדרס אחיד סטנדרטי ואילו האחרת קיבלה מדרס מותאם אישית. החולים לא היו מודעים להבדלים במדרסים. החוקרים בדקו שוב כעבור 3 חודשים וכעבור 12 חודשים את רמת התפקוד ורמת הכאב של החולים.

   ממצאי המחקר

   דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים
   דורבן בעקב גלי הלם או מדרסים

   שיפור קל בתפקוד והפחתה קלה ברמת הכאב כעבור 3 חודשים. ללא נמצאה השפעה כול שהיא כעבור 12 חודשים. ההשפעה או חוסר ההשפעה הייתה זהה בשתי הקבוצות ללא קשר לסוג המדרס בן השתמשו. מחקר זה תומך למעשה בגישה שאין להסתפק במדרס על מנת לטפל בדלקות בכף רגל. יש לבדוק את הגורמים לבעיה ולטפל בה במערך של אמצעים הכוללים שינויים התנהגותיים, מגוון אמצעי טיפול וכן תרגילים מתקנים.

   טיפול מומלץ בדורבן ברגל

   דורבן שמוסיף להחמיר או אינו חולף מחייב התייחסות מקצועית. כירופרקט מטפל במגוון בעיות ביו מכניות בכף רגל ובכלל זה בדורבן. לאחר שחקר, בדק ואבחן את הבעיה יתחיל השלב הטיפולי. בשלב הדלקתי הטיפול במרפאתנו יכלול הנעה פסיבית של כף הרגל ושימוש במכשור רפואי מתקדם הכולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. חשוב לציין שהטיפול באמצעות גלי הלם נחשב היום לטיפול היעיל ביותר בבעיה.

   בשלב זה עם שוך הדלקת נתחיל בתכנית שיקומית שמטרתה להחזיר לכף הרגל ליכולת תפקוד תחת עומס מלא. במקרים בהם אחד הגורמים לדורבן הוא מבנה כף רגל לקוי (קשת כף רגל גבוהה, קשת כף רגל שטוחה או דפורמציה אחרת) נמליץ על התאמת מדרסים.

   אפשרויות טיפול נוספות כוללות שימוש בתרופות אנטי דלקתיות ובכלל זה זריקות של תרופות על בסיס סטרואידי, טיפול כירורגי על מנת לתקן עיוותים מבניים אשר עלולים לעמוד בבסיס הבעיה שלנו ואו להסיר את הדורבן שנוצר בעקב כף הרגל. מיותר לציין שראוי לשמור את השימוש באמצעים קיצוניים אלו למקרים בהם הטיפולים השמרניים לא צלחו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר