צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו

צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

צליפת שוט – דברים שכדאי שתדעו מרוכזים כאן. אך ראשית מהי תסמונת צליפת שוט? תסמונת שכיחה זאת נגרמת לרוב מתאונת דרכים וכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים. בין הסימנים והתסמינים נמנה גם מיחושים מקומיים ומושלכים, מגבלות תנועה ועוד. ברמה האישית מדובר בעגמת נפש ופגיעה באיכות חיים. ברמה הלאומית מדובר בסעיף הוצאות כביר על אובדן ימי עבודה, פיצויים, חדרי מיון, אשפוזים ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  עשרות אלפי תאונות דרכים עם מאות הרוגים ואלפי פצועים מתרחשות מידי שנה בכבישי ארצנו. מנגנון הפציעה העיקרי של הצוואר והראש בתאונת דרכים אלה הנו צליפת שוט (Whiplash). המונח צליפת שוט מתאר למעשה את המסלול שעושים הצוואר והראש בעת ההתנגשות כתוצאה מכוחות ההאצה והאטה שמופעלים עליהם. כאבים בצוואר הם התסמין העיקרי בגין צליפת שוט אך נלווים לכאבים הללו סימנים ותסמינים רבים נוספים. כאן פירטנו עבורכם עבדות על צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו.

  {loadposition inside-page}

  צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו – רקע

  צליפת שוט היא פגיעה שכיחה בעיקר ברקמות המרכיבות ומפעילות את הצוואר. הגורם לפגיעה היא תנועה חדה של הצוואר לפנים ולאחור שעלולה להתרחש עקב התנגשות של רכב אחר ברכבכם מאחור או בעקבות התנגשות שלכם ברכב לפנים. כאשר רכב מתנגש בכם הראש שלכם יוטח לאחור ומיד לאחר מכן לפנים. כאשר אתם מתנגשים בעוצמה ברכב הנמצא לפנים הראש שלכם מוטח לפנים ומיד מתיישר ומוטח לאחור. לעיתים פגיעה זאת נגרמת גם בגלל גורמים אחרים כמו למשל בגלל נפילה או התנגשות שחקנים במגרש המשחקים או בגלל פציעת ספורט עקב חבטה עזה בפנים במהלך קרב אגרוף או אומנות לחימה אחרת.

  נזקים אופייניים לצליפת שוט כוללים מתיחה וקרעים זעירים ברקמות הרכות ובכלל זה בשרירים, רצועות, גידים, דיסקים בין חולייתיים, סיבי עצבים ועוד. במקרים קשים הנזקים עלולים לכלול פריקות של חוליות ומפרקים, שברים של עצמות, קרעים של רקמות רכות כולל עצבים וחוט שדרה ועוד. הסימנים והתסמינים כוללים כמובן כאב בצוואר, כאב בלסתות, נוקשות שרירים, פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר, פגיעה בטווחי התנועה של מפרקי הלסת, כאב ראש, סחרחורת, ורטיגו ובמקרה של פגיעה עצבית גם נימול, תחושת שריפה, חולשה בגפה העליונה ועוד. ישנם נפגעים שהתסמינים מופיעים אצלם מיד לאחר התאונה וישנם נפגעים אחרים שמתלוננים על סימנים ותסמינים הנובעים מהתאונה לאחר שעות, ימים ולפעמים שבועות לאחר התאונה.

  להלן מספר עובדות חשובות שריכזתי עבורכם ועוסקות בנושא הזה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מהירות הנסיעה וחומרת הפציעות

   פציעות משמעותיות על רקע "צליפת שוט" יכולות להיגרם אפילו במהירות נסיעה של 8-9 קמ"ש. היות ורוב התנגשויות הרכבים נגרמות במהירות נסיעה גבוהה יותר הנעה בין 10 – 20 קמ"ש הנזקים והפציעות הצפויים ברוב המקרים יהיו רציניים יותר. כמובן שהתנגשויות במהירות גבוהה יותר משמעותה הרס רקמות קשה יותר.

   עמידות המכונית ופציעות

   העובדה שאתם נוסעים במכונית עמידה במיוחד אינה מגינה עליכם מנזקי צליפת שוט. רוב המכוניות תוכננו לעמוד בנזקי מהתנגשות הנגרמים במהירות נסיעה של 15 – 20 קמ"ש. לא כך לגבי גופכם. לכן אל תופתעו אם לרכבכם לא קרה כלום ואתם יצאתם כואבים וחבולים.

   לא רק מתאונת דרכים

   צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו
   צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו

   נכון שתאונות דרכים הם האמצעי השכיח ביותר לגרימת נזקי צליפת שוט אך ישנם גם אופנים אחרים שבהם הצוואר האנושי או מפרקי הלסת נחשפים לכוחות הגורמים לפציעות דומות. כך למשל התנגשויות או נפילות הנגרמות חדשות לבקרים בהרבה סוגי ספורט עלולים לגרום לפציעות ספורט שבמהלכן מוטח עמוד השדרה הצווארי באופן דומה למה שקורה לו בתאונות דרכים. בשנים האחרות מתברר שפציעות צליפת שוט עלולות להיגרם גם בגלל הטחות וטלטולי הראש במהלך ריקודים והופעות מאטל ורוק.

   מהירות הופעת התסמינים

   ברוב המקרים הסימנים והתסמינים של נזקי "צליפת שוט" אינם מופיעים מיד לאחר הפציעה. אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים סביר להניח שהתחלתם להרגיש את הכאבים שעות, ימים, שבועות ולפעמים אפילו חודשים לאחר התאונה. עם זאת, למהירות שבה מופעים הסימנים והתסמינים יש חשיבות בהערכת הנזקים שנגרמו. כאבים המופעים מיד עלולים להצביע על נזקים משמעותיים יותר.

   לא רק כאבים

   כאב הוא תסמין שכיח בגין פציעות צליפת שוט. אך ישנם סימנים ותסמינים נוספים שעלולים להתפתח. כך למשל חוסר נוחות ונוקשות בצוואר, כתפיים ובשכמות מהוויים את התסמינים השכיחים ביותר. סימנים ותסמינים נוספים כוללים: כאבי ראש, סחרחורות, בחילות, עייפות טשטוש ראייה, כאבים במפרקי הלסת, קשיים בשינה, קושי להתרכז ועוד.

   גיל ונזקי צליפת שוט

   עם התבגרותנו חלה התדרדרות טבעית באיכותם של מפרקי הגוף ושל רקמות הגוף השונות ובעצם יכולתם לתפקד ולספוג עומסים. כמו כן אנשים מבוגרים סובלים ברובם מבעיות של שחיקה ובלאי במפרקים ובכלל זה במפרקי עמוד השדרה בצוואר. חולשות מבניות אלו הכוחות העצומים המופעלים על עמוד השדרה הצווארי המבוגר יגרום לכן לנזקים משמעותיים יותר.

   נשים ונזקי צליפת שוט

   צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו
   צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו

   גם נשים חשופות יותר מגברים לנזקי צליפת שוט. הסיבות לכך הן אנטומיות ופיזיולוגיות. שרירי הצוואר של הגברים ומבנה החוליות מאפשר להם לעמוד בכוחות ההרסניים של צליפת שוט באופן טוב יותר מנשים.

   השמנה ונזקי צליפת שוט

   בהשוואה לאנשים בעלי משקל נורמלי, לאנשים בעלי עודף משקל והשמנה סיכוי גבוה משמעותית למות בגלל תאונות דרכים. על פי מחקרים שנערכו בארצות הברית רמת הסיכון תלויה בחומרת ההשמנה ועלולה להגיע עד כדי 78%. לדברי כריס אוקונור מנכ"ל חברת הומאניטקס – חברה המייצרת את רוב בובות הריסוק למבחני הריסוק בארצות הברית, הסיבה לרמת הסיכון הגבוהה לפציעות מוות של אנשים שמנים מתאונות דרכים קשורה בין היתר לאופן שבו הם ממוקמים במושב.

   גורמי סיכון לפציעת חמורה

   • מלבד גיל, מין והשמנה ישנם גורמי סיכון נוספים שעלולים להוביל להתפתחות פציעות חמורות ואף מוות מתאונות דרכים. בין הגורמים הללו נימנה:
   • מהירות ועוצמת ההתנגשות – חומרת הפציעות הנגרמות בעקבות צליפת שוט תלויה בעוצמת ההתנגשות.
   • מצב גופני אישי – ככול שמצבכם הגופני רע יותר סביר שהנזק יהיה גדול יותר.
   • דלקות פרקים – אדם הסובל מדלקות פרקים חשוף לרמת נזקים גבוה יותר.
   • יציבה – יציבה לקויה בזמן התאונה (יישור הלורדוזה הצווארית, צוואר מסובב, צוואר כפוף ועוד) תגרום להחמרת הנזקים.
   • עישון – עישון פוגע באופן גורף ביכולת של הרקמות לספוג זעזועים ולהחלים מפציעות.
   • מיקום וצורה של משענת הראש – מרחק גדול מידי (מעל 5 סנטימטרים) של הראש ממשענת הראש וממשענת ראש בעלת צורה שאינה אופטימלית עלולים להחמיר את הפציעות.
   • חגורת בטיחות – השימוש בחגורת בטיחות בעיקר במהירות נמוכה מפזרת את עוצמת המכה על פני שטח הגוף של הנוסע, שומרת את הנוסע בתוך הכיסא ויחד עם כריות האוויר מצמצמת את הפגיעה בו.

   טיפול בנזקי צליפת שוט

   חשוב להתחיל מיד לטפל בנזקי צליפת שוט. העובדה שהסימנים והתסמינים מופעים באיחור עלולה לעכב את תחילת הטיפול. מומלץ לאחר תאונה לא להמתין להופעת הסימנים והתסמינים אלה לגשת למומחה בתחום על מנת לאבחן, לטפל ובכך להפחית את הסיכון להתפתחות בעיות כרוניות.

   קיבוע הצוואר?

   ברוב המכריע של המקרים ההמלצות לקבע את הצוואר ולהיכנס למיטה ולנוח עד שהכאב יעבור הן המלצות בעייתיות שעלולות אף להחמיר את המצב. רוב הכירופרקטים ואנשי מקצוע בתחום ימליצו על גישה אקטיבית יותר הכוללת הנעת פסיבית ואקטיבית של הצוואר שנועדה לשמר את טווחי התנועה ולקצר את הליכי הריפוי.

   מהירות ההחלמה

   הסטטיסטיקה מציינת שחלק ניכר מהפצועים על רקע צליפת שוט נרפאים עם או בלי טיפול תוך שבועות אחדים עם זאת כמחצית הנפצעים יצטרכו טיפול ממושך לצורך החלמתם. נתון פחות נעים מדבר על כך שאחד מכול עשרה פצועים יסבול מכאבים כרונים ויישאר מוגבל לכול חייו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,